Op manier van AC Milan wordt voetbal vermoord In schaaktop overheerst za kelijkheid gezelligheid PIET DUINKER VERGAT VISA Getergd Raak speelde zich na vechtpartij naar winst KRITIEK VAN BLANKENBURG Munoz nam ontslag Hijs verslagen in derde periode: 7-4 DINSDAG 15 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 WIJK AAN ZEE Enkele ja ren geleden heeft de toenmaü* ge voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Schaakbond mr. Goudsmit eens laten uitre kenen, wat schakers zouden moeten verdienen als zij hun intellectuele prestaties niet achter het bord, maar gewoon ergens op een stoel op een kantoor in het maatschappelijk bestel zouden leveren. Hij kwam op 40.000 gulden voor een internationaal meester, 60.000 voor een grootmeester en 100.000 gulden voor een we reldkampioen. Cijfers waarin niet het ener gie-verlies aan cranspiratie tij dens de partij en de hoeveel heid ergernis na afloop zijn verdisconteerd, be Nederland se meesters komen aan die be dragen in de verste verten niet toe. Hans Ree, Kidk Lange- weg, Rob Hartoch, Genna So- sonko. Jan Timman en Bert Enklaar, de actieven onder de 17 Nederlandse meesters, ver dienen nauwelijks meer dan het minimum-loon. Hans Ree, bijvoorbeeld verdiende in 1973 aan het schaken (inclusief si- multaanséances) achtduizend gulden. Reden dus waarom de sprong naar de grootmeester- categorie van Jan Hein Donnet zo aantrekkelijk is, omdat er maar weinig grootmeesters in West-Europa zich uitsluitend met schakel bezighouden, krijg je dan de betere aanbie dingen," aldus Hans Ree. Jan Timman wegens de feestelijke viering van het suc ces van Hastings gisteren niet bij de opening van het 36ste Hoogoventoernooi in Wijk aan Zee aanwezig, maar straks wel van de partij staat op het punt zich bij dat elitegezelschap te voegen. Technisch gezien voldoen zijn grootmeester-resultaten in Lon den en Hastings niet helemaal aan de normen van de wereld schaakbond. Ma*r het is aan nemelijk dat de KNSB in juni bij het congres in Nice zijn zaak nadrukkelijk zal beplei ten. Twee toemooi-zeges ach tereen kunnen niet over het hoofd worden gezien. Helemaal geen twijfel kan er natuurlijk meer bestaan als de 22-jarige Amsterdammer bij het Hoog oventoernooi opnieuw een grootmeester-resultaat (hier gesteld op negen punten) zal behalen. Maar daar zit hem nu Donner komt in de eerste ronde in actie tegen de Spanjaard Pomar. juist de moeilijkheid, dat vijf andere Nederlanders onder wie de nationale kampioen Soson- ko, die zelfs nog geen meester- resultaat heeft geboekt, het zelfde willen. Hoogovens heeft altijd gezwo ren bij gez""igheid; de sfeer van vrienden onder elkaar. Maar in de grootmeester- en meestergroep overheerst de zakelijkheid, voor zover dat mogelijk is in een gezelschap van mensen, die hun holbby als beroep beoefenen. In de eerste ronde komen tegen elkaar uit: GrootmeestergroepAlbln Planing (J.S1.)— Mllann Matulovlc (J.S1): Jan Timman (Ned)Hans Joa- ch'm Hecht (W.Dld): Jan Smejka) (TsJ.Sl Kick Langeweg (Nedl Teodor Ghltescu (Roem)Ivan Radujov (Buig)Walter Browne (VS)—Hans Ree 'Ned); Bert En klaar (Ned)—.mdras Adorjan (Hong)Genna Sosonko (Ned)— AMSTERDAM Horst Blankenburg heeft zich de misser van Milaan nauwelijks aangetrokken. De misser, die de Milanese vedetten plotsklaps toch een doelpunt opleverde dank zij ballewachter Chiarugi, die de gehele wedstrijd op zo'n zwak moment had staan loeren. Horst Blankenburg, Ajax' laatste verdediger hoopt die misser morgenavond in het Amster damse Olympisch stadion niet weer te begaan, want nu Ajax aan de vooravond staat van zijn laatste wedstrijd op internatio naal niveau dit seizoen, hecht zij toch wel waarde aan de pompeuze beker, temeer ook daar er een kans bestaat dat de winnaar van de bokaal ook vol gend jaar mee mag doen aan een apart toernooltje van beker winnaars, dat Ajax bij de UEFA wil zien te regelen. „Die super-cup", aldus de West duitser, „is vooral financieel erg aantrekkelijk nu we uit het toernooi voor landskampioenen zijn gevallen, maar anders is het eigenlijk niet zo belang rijk". Horst Blankenburg Is derhalve ge brand op een overwinning, zoals hij dat eigenlijk in iedere wed strijd is die Ajax s;>eelt. En ook daarbij speelt de pecunia een belangrijke rol. Maar juist dat winnen gaat Ajax de laatste maanden toch bedui dend minder goed af. Ajax is een kritisch bekeken ploeg, maar volgens Horst Blanken burg is de tijd dat een voetbal elftal vijf, soms zes jaar de al leenheerschappij voert, verleden tijd. „Een ploeg die nu een jaar of drie goed speelt, krijgt een te rugval. Langer aan de top staan is niet meer mogelijk. Winnen was voor ons natuurlijk gewor den. De echte vreugde als we wat gewonnen hadden was er niet meer. Bovendien was het i concentreren over langere tijd ook erg moeilijk. Ik geloof dat het voor het nieuwe kampioen schap goed is, dat Ajax is uitge schakeld". Zeker is ook dat het verdwijnen van de alleenhee: schappij van Ajax de spanning in de vader landse competitie taeugbrengt, al beweert Blankenburg dat er tegen de FC Amsterdam niet verloren had mogen worden, omdat het niets met voetbal te maken had. Ook voc. het optre den van Milaan had de West-1 duitser weinig lovende woorden. „Zo wordt het voetbal ver moord. Weet je wat het ergste is? Zulke ploegen hebben nog geluk ook. En daar ontbreekt het ons een beetje aan". Horst Blankenburg hoopt daaróm op een revanche, morgenavond in Amsterdam. Met Ajax, dat hij nog tot 1976 zal blijven die- j nen. DOELMAN GEDOOD MEXICO STAD TMdens een voetbalwedstrijd tussen twee j amateureirtallen is in Mexico j stad doelman Amador Silva Ma- dero door een tegenstander doodgeschoten. Madero protesteerde tegen een doelpunt waarna de middenvoor van de tegenpartij naa'r de kleedkamer ging, een pistool haalde en twee maal op de kee per schoot. Madero was op slag dood. Recordsproiig MOSKOU Kestoetis Sjapka, een Russische atleet, heeft gisteren tijdens indoorwedstrijden in Moskou 2,23 rc~ter hoog ge sprongen. Het was de beste we- /reldseizoenprestatie. Albert stopt BOEDAPEST De Hongaarse stervoetballer Florian Albert zal dit voorjaar stoppen als aktief voetballer. Albert die voor Ferencvaros speelt, is 74 keer voor het Hon gaarse elftal uitgekomen Hij zal als afscheid nog een maal het nationale shirt dragen, zodat hij -het aantal van 75 interlands op zijn naam zal hebben staan De nu 32-jarige aanvalsspits zal voortaan zijn aandacht richter op ziijn wijnzaak en zijn bezig heden als sportjournalist. Truus kan mee DEN HAAG Truus de Koning kan mee maar Alma Ata, waar op 2 en 3 februari het toernooi om het Europees kampioen schap hardrijden lange baan voor dames wordt gehouden. De Friezin d e zich tijdens de na tionale kamp:oenschappen ver rassend tussen de leden van de kernploeg reed (4e plaats) moest ter elfder ure nog probe ren een visum te verkrijgen voor de Sowjet Unie. G'«termor- gen heeft zij echter, door per soonlijke tussenkomst van de Sowjetambassadeur het begeer de stempel verkregen, zodat niets nu haar deelneming aan deze Europese titelstrijd meer in de weg staat. Sportwereld AMSTERDAM Annie Borckink j en Sophie Westenbroek zijn als- j nog toegevoegd aan de Neder landse damesploeg die zal deel nemen aan de wereldkampioen- j schap sprint, die in Innsbruck zullen worden gehouden. WARSCHAU De 20-jarige Ame rikaan Tim Wfvxihouse is de eerste wereldkampioen ijszeilen geworden. BUENOS AIRES Ter voorbe- j reiding op het toernooi om het j wereldkampioenschap voetbal speelt Argentinië tien oefenwed-1 strijden. De helft daarvan in Buenos Aires. De andere vijf zijn uitwedstrijden. RIO DE JANEIRO Mario Za- galo, trainer van het Braziliaan se voetbalelftal is van plan zo veel mogelijk zijn toekomstige I tegenstanders in het eindtoer- j nooi om het wereldkampioen schap te gaan bekijken. GRINDELWALD De Oosten rijkse Monika Kaserer heeft in Grindelwald de reuzeslalom bij de dames gewonnen. Het was een wedstrijd voor de wereld- skllcup. Ontspanning voor de wedstrijd tegen AC Milan. De spelers wedstrijd Raak-Nationale Nederlanden Nijmegen bij. i Ajax woonden gisteravond de ijshockey- AMSTERDAM Ajax-voor- zitter Jaap van Praag wil met de UEFA zien te re gelen dat er een nieuw Europees toernooi wordt gecreëerd. Volgens de Ajax-praeses overweegt de UEFA al op het voor stel in te gaan. Het plan is om de winnaar van de supercup ook in het vol gende jaar te laten deel nemen aan de wedstrijd en daarna de winnaar van de UEFA-cup Overigens zal de super-cup morgenavond wel worden uitgereikt. Aanvankelijk wilde de UEFA dat voor zitter Franchi en secreta- riss Banferter in Amster dam zouden zijn morgen avond en de deelnemen de ploegen een plaquette overhandigen. De wed strijd zal gefloten worden doe.'- arbiter Rudi Glöck- ner en er zullen gelijke regels worden gehanteerd als bij de normale cup wedstrijden. SCHIPHOL De nationale hockeyploeg is gisteren van Schiphol vertrokken voor een van de langste reizen zowel qua afstand als qua duur zo niet de langste, die ooit een Nederlandse sportploeg heeft gemaakt. Via Singapore vliegen de hoc keyers naar Australië, waar een reeks van elf wedstrijden wordt gespeeld (waaronder vier officiële interlands tegen Australië), te beginnen op vrij dag a.s. te Perth tegen West- Australië en eindigend op zon dag 3 februari te Brisbane te gen Queensland, om vandaar over te steken naar Niëuw-Zee- Iand voor eerst een wedstrijd te Auckland tegen Maleisië en daarna het landentoernooi te Christchurch. in de laatste plaats voor coach-trainer Cees Tania. Ech ter niet alleen een avontuur, ook min of meer een ontdek kingsreis. waarin zal blijken wie van de jonge garde, welke de plaatsen inneemt van gere nommeerde krachten als Nico Spits, Jeroen Zweerts, André Bolhuis, Paul Litjens en Maar ten Sikking, die allen het inter- landhockey voor gezien hebben gehouden, waarlijk van inter nationaal formaat Is. „Och, ik heb zo nu al mijn ideeën, maar juist op zo'n reis met een groot aantal wedstrij den zal blijken, wie geschikt zijn om in mei te Madrid aan het Europese bekertoernooi to kunnen deelnemen en met een blik verder in de toekomst aan het wereldbekertoernooi «ii iiii.iiLiii.il. uuri nat werciQDeKe; Het wordt een avontuur, niet volgend jaar te Bombay, wij de beker moeten verdedi gen," aldus Tnnia. De eerste moeilijkheden waren er echter al op Schiphol, waar de voor de reis verantwoorde lijke direkteur van de hockey- bond. Piet Duiitker, er achter kwam, dat voor Australië een visum vereist is. En dat was niet aangevraagd. Dankzij de medewerking van twee ijlings uit Den Haag gekomen ambtp- naren van de immigratiedienst van de Australische ambassa de konden de nodige formali teiten worden vervuld, nadat op Schiphol nog pasfoto's wa ren gemnakt en allen van het gezelschap hun formulier had den Ingevuld. Het had we! tot gevolg, dat aanzienlijk later dan was gepland het gezel schap door de passencontrolc ging. TRAINER MUNOZ MADRID Miguel Munoi sedart dertien jaar trai ner van Real Madrid heeft gisteren zijn ontslag aangeboden, riunoz heelt ontslag genomen vanwege de slechte resultaten van Real Madrid in de Spaan se competitie. De Madri- leense club heeft acht punten achterstand op CF Barcelona, dat momenteel de eerste plaats bezet. Real Madrid heeft het afge lopen half jaar bijzonder veel geld geïnvesteerd in de aankoop van nieuwe spelers zoals de westduit ser Guntei Netzer en de Argentijn Mas. Voorlopig zal de training worden waargenomen door Luis Molowny, oud-speler van de koninklijken in dezelf de periode als Munoz ac tief was. Met het vertrei van Miguel Munoz komt een einde aan een ruim 25-jarig d enstverband als speler en trainer. In c* „periode Munoz" veroveroe de Ma- drileense club zes maal de F.uropese beker voor landskampioenen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De heer Tamboer (41), elf jaar ijshockeyschelds- rechter waarvan zeven Jaar als internationaal, heeft gisteravond ondanks alles toch een borrel gedronken met de spelers van Raak en Nationale Nederlanden. Ondanks alles en dat was niet weinig. Vele malen heeft Tam boer de strafbank open moeten doen voor de spelers en vele malen moest hij met zijn twee collega's De Groot en Sadmeyer tussen de vechtende massa in springen. „Hoogtepunt" was 'n grote vecht partij, waarbij Raak's reserve doelman Harry van Billsen bij betrokken was. Hij vloog uit de bank, bemoeide zich toen de eerste periode net verstreken was mer de vechtende spelers en sloeg Smulders tegen het ijs. Tamboer kon niets anders doen dan nem een match- penalty te geven. Harry van Billsen kon zich aankleden en wellicht krijgt hij van de ijshockeybond twee wedstrijden, immers dat kreeg de Graauw (Hijs Veroni ca) ook. Hetgeen voor Raak be tekent dat men zonder reserve doelman op het kampioenschap af most. Raak heeft toch nog makkelijk gewonnen met 124. Na de eer ste periode heeft scheidsrechter Tamboer de spelers voorgehou den: „Nu gaan we ijshockeyen anders stop ik er echt mee". Tamboer in de kleedkamer: Dit Vooral in de eerste periode was de stemming bij de wedstrijd RaakNijmegen nogal eens onvriendelijk. Harry Turk (midden) lijkt hier twee tegenstanders te lijf te willen. is niet normaal meer. voor de wedstrtd wist ik het al dat het van „dik hout" zou gaan, ik moet het bij het publiek erg zwaar ontgelden, ik hoor alles, maar ik lach er om, het hoort erbij, het is een grote show, ze betalen er voor, maar ze willen toch ook ijshockey zien. Ik denk dat de sele ie van Ajax op de tribune dit spci echt niet op pr:js zal stellen" Aldus Tam boer :n de rust na de tweede periode. In de laats'e periode verliep alles goed op het ijs. al wil dat niet zeggen dat de straf bank toen onbezet bleef. Raak ijshockey is weer een stap dichïsr bij het kamp.cerschap Dick de Cloe maakte vier doel punten en opende ook in de eer ste minuut de score. Chuck Hui- singa bracht de stand nog in evenwicht, maar DeCloe. Van Drunen en Crombeen zorgden voor de stand 41. In d; rust het extra'tje dat Van Billsen duur kwam te staan. In cle tweede periode dachten de spe Iers meer aan ijshockey en kwam de stand op 6—3 voor de 2000 toeschouwers. Nljnenhuis en Crombeen maakten de tref fers. De condititie sprak mee en Nationale Nederlanden v/as ge heel leeg. Raak liep uit naar 124 door treffers var. Boyo, Dick Jellema, Harry Turk, Crombeen, een tegentreffer van Mourik uit een solo (104) en twee treffers In de slotfase van Dick DeClo#. Cor Hoogendoorn maakte ook in het duel tegen Tilburg Trappers weer een betrouwbare indruk. _rf (Van onze sportredactie) TILBURG Hijs Veronica heeft gisteravond tegen Tilburg Trappers een nederlaag van 7-4 geleden. Toch heeft hét er lang naar uitge zien dat de ploeg van Corkie de Graauw voor een verrassing zou zorgen. In de eerste periode nam men ai vrij snel door een doel punt van Ejay Queen de leiding, met welke stand de eerste periode ook werd afgesloten. De tweede twintig minuten verliepen al iets minder succesvol voor Hijs. Jack de Heer en Hans Christiaans zet ten de achterstand van Tilburg Trappers om In een voorsprong van 2—1, voordat de 2500 toeschouwers Hijs Veronica dank zij Jerry Schaeffer weer langszij zagen komen. In de derde periode startte Tilburg Trappers, dat zich bij een eventuele nederlaag neer zou moeten leggen bij het kampioenschap van Raak, furieus. Binnen en kele minuten werd doelman Cor Hoogendoorn, dit' overigens zoals heel Hijs weer een goede partij speelde, vier keer gepasseerd. Ach tereenvolgens Jo Simons, Hans Christiaans, George Petrnousek en weer Jo Simons brachten de stand op 6—2. Hijs wist zich definitief verslagen toen Jo Simons in deze wedstrijd zijn derde doelpunt scoorde. Dat Henri Hunting en Ejay Queen Tilburgs tweede doel man Van Schild, Göbels zat in de bank, nog passeerden was in feite alleen nog maar belangrijk voor de statistiek. Aantal strafminuten. Tilburg 10. Hijs 4.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13