Rinus Michels zal van ieder eisen zichzelf ondergeschikt te maken aan algehele belang Verzoek van de KNVB zag ik als n eer 10 DINSDAG 15 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA II tl BARCELONA Rinus Mi- chels lijkt zo langzamerhand de Dorus Rijkers van de voetbalwereld te worden. Ne- gen jaar geleden haalde e ijax hem weg bij de Am- ?n I éterdamse amateurclub JOS g«| omdat het degradatiespook boven het stadion in de Wa tergraafsmeer zweefde. Zes seizoenen had Michels nodig om van Ajax een Eu ropese topper te maken. Na dat hij de vruchten van zijn vakmanschap had kunnen plukken in de vorm van een Europese beker voor lands kampioenen stapte de man, die tijdens zijn spelersloop baan vijf keer het Oranje shirt droeg, op het vliegtuig naar Barcelona. In de havenstad aan de Mid dellandse Zee wachtte hem de opgave de „Club Futbol de Barcelona" uit de scha duw van de Madrileense grootmachten Real en Atleti- no te halen. Na gedurende bijna 2y2 jaar strijd te heb ben geleverd tegen vooral de niet te verwaarlozen opposi tie tegen Barcelona-president Montal ziet het cr naar uit, dat Michels over enkele H maanden opnieuw kan oog- sten. Barcelona stevent na .en een zwakke start recht streeks af op het Spaanse kampioenschap; Een wapen feit, dat in I960 voor het laatst werd gerealiseerd. M En nu is Michels nog eens geroe pen om het Nederlands elftal uit het moeras te trekken. De merkwaardige manipulaties van do Koninklijke Nederlandse Voetbalbond dreigden ,van 's lands beste voetballers een ver zameling drenkelingen te maken voor wie geen redding meer mogelijk scheen. Michels zegde zijn medewerking toe onder voorwaarde, dat Barcelona er geen nadeel van zal ondervin den. „Want", herhaalde hij ook nadat de eerste stormen over zijn benoeming tot „supervisor" waren geluwd, „Barcelona blijft vcor mij het belangrijkste punt. Er staat hier zoveel op het spel en zeker niet alleen voor mij. dat ik mijn werk voor de club met geen procent wil inkrim pen. Ik ben nu eenmaal iemand, die z'n verantwoordelijkheid sterk voelt". iet is juist die laatste uitspraak van Michels, welke het aan vaarden van een zeker niel minder .verantwoordelijke func tie bij de voetbalbond in een vreemd daglicht stelt. Want Ri nus Michels zal zich niet mei volledige overgave kunnen wij den aan de taak, waarvoor de KNVB-vertegenwoordigers Henk Burgwal en Gerrit Brokx hem vorige week strikten. Barcelona neemt de perfectionist Michels zodanig in beslag, dat de Oran jezaken vanuit de Catalaanse hoofdstad moeten worden gere geld. M.chels: „Ik he)b de heren duidelijk te kennen gegeven, dat de club bij mij primair staat. Rinus Michels in actie tijdens de training van CF Barcelona. Aan het hoofd hij zich een weg naar het kampioenschap. Dal ik niet de tijd zal hebben om een pendeldienst tussen hier er. Nederland te onderhouden. Als er dingen moeten worden besproken, die niet telefonisch kunnen worden afgedaan, moet Fadrhonc of Burgwal maar naar Barcelona komen". Rinus Michels gelooft trouwens, dat dat voorlopig ook moet kun nen. De gekozen opzet maakt het volgens hem mogelijk het Oranje-orkest te dirigeren zon der zelf lijfelijk aanwezig te zijn. ,Kijk eens", zegt Michels, „als de KNVB mij werkelijk had wil len hebben voor de functie van team-manager had ik moeten bedanken. Het is nu eenmaal onmogelijk twee bazen te die nen. Ik geloof echter, dat ik hier vandaan veel kan doen. Gezien de 'situatie, zoals die de Élk f. ÏJPajÉL V afgelopen maanden is geweest is het duidelijk, dat er iets moet gebeuren. Het belangrijkste is, dat er met een bestaande orga nisatie moet worden getracht het Nederlands elftal optimaal voor te bereiden. In eerste in stantie is het uitsluitend een or ganisatorische zaak. De KNVB .vindt het nodig, dat een man met ervaring daarbij de richtlij nen geeft. Bovendien wordt van die persoon verwacht, dat hij daar waar Gat nodig is de knoop kan doorhakken. Ik weet, dat ik met het accepte ren van deze verantwoordelijk heid risico's neem, maar die be horen nu eenmaal bij mijn vak. Ik geloof trouwens, dat men het niet als een al te groot nadeel moet zien, dat ik zo ver van Ne derland vandaan leef. Ik moet in de eerste plaats samenwer ken met Fadrhonc en die weet uiteraard precies wat er in Ne derland te koop is". Eerste fase Rinus Michels beschouwt het op poten zetten van een goed func tionerende organisatie als eerste fase van zijn activiteiten. Over wat daarna komt wil hij zich nog niet uitlaten. Da; kan hij ook moeilijk omdat nog niet bek-nd is of hij er straks in de afrondende fase wel bij zal zijn. De KNVB be stuurders Hogewoning en Burg wal mogen tian in de afgelopen dagen bij hoog en bij laag heb ben beweerd, dat Michels kort voor en tijdens het tour.-.ooi om het wereldkampioenschap daad werkelijk de acties zai leiden. de sterke man houdt zelf nog een stevige slag om de arm. Zegt, dat alles afhangt van de ontwikkeling ,van het Spaanse voetbalseizoen. Michels: „Mocht Spanje zich niet kwalificeren voor de eindronde dan zal ik hier vrijwel zeker tot in juni moeten doorwerken. Met als ge volg, dat ik 'egen de KNVB moet zeggen: Het spijt me he ren. maar het gaat niet. Op die mogelijkheid heb ik Brokx en Burgwal ook duidelijk gewezen. Ep dat hebben ze geaccepteerd. Het heeft weinig zin om in Duitsland op de bank te gaan zitten als ik de beslissende fase vooraf niet heb meegemaakt". „Wanneer de orga.-isatie rond is, ook dat is vrij moeilijk want je moet vooraf beslissen over din gen waarvan je later pas weet of ze wel of niet goed zijn, zal er weer gepraat moeten worden over de vraag of het zin heeft de samenwerking te continue- moeilijkheden waren, maar had er nauwelijks bij stilgestaan. Je bent weg, hoort wel dat er iets aan de hand is, maar weet het fijne niet omdat het contact in feite minimaal is. Als er dan in eens twee mensen van de voet balbond bij je op de stoep staan om te vragen of je wilt helpen is dat een aangename verras sing. Het zal voor mij gemakke lijk zijn geweest om te weige ren. Uiteindelijk heb ik over ge- Verleiden Waarom Michels, die gewend is op wetenschappelijke basis te werken en de risicofactor altijd tot een minimum beperkt, zich dan toch heeft laten verleiden lot een avontuur, dat hij moge lijk niet eens zal kunnen afma ken? Het antwoord is opmerkelijk openhartig: „Het v.rzoc va oe KNVB beschouwde ik als een menselijke genuegdo n ag, a s een eer. Het deed erg prettig aan, dat er 2'. i j_ar ..„al was vertrok-en, i.og a~i me werd gedacht. Ik wist, dat er Johan Cruyff, in dienst van het elftal Daarom wil Rinus Michels erzelf ork graag bij zijn. Vooropge steld natuurlijk dat het kan. Do man. die bij Ajax en Barcelona uitblonk door zijn perfectionis me en overal het respect van do spelers geniet, houdt echter niet van half werk. Hij beseft, dat Oranje geen vliegtuig is met oen automatische piloot. Do kweker van kampioenen zal zijn werkzaamheden "tor het Neder lands elftal alleen afmaken als h;j dat kan doen op een wijzo waar hij zelf achter kan staan. Als het net lukt vindt hij dat c voor de KNVB, het Ne- 0 is e ftal en niet in dl 1 p'1 its voor hemzelf. de trainingskampen ben ik niet geweest. Ik geloof trouwens niet dat ik daar nuttige ervaringen had kunnen opdoen. Iedereen regelt de zaken vanuit z'n eigen visie. Dat doe ik ook. Ik oriën teer me nu nog over wat er al lemaal moet gebeuren, maar één ding is zeker: „Ik zal van iedereen eisen, dat hij zich on dergeschikt maakt aan het alge hele belang. De spelers moeten ervan doordrongen zijn, dat zij tot de uitverkorenen behoren. De laatste zestien van zo'n tour- nuoi vormen een geselecteerd gezelschap. Het is unuek om daar een keer bij te horen en je moet maar afwachten of het zich, nog eens herhaalt. De na- delen, »oals het langdurig bij el kaar zijn, moeten maar op de koop toe worden genomen. Er is ook geen plaats voor persoonlij ke rancunes. Economische mo tieven mogen niet de boventoon voeren. Uiteraard zijn degenen, die er bij zullen zijn, vrij om te zorgen dat zij er financieel be ter van worden. Maar zeker is, dat ei offers zullen moeten wor den gebracht. Spelen in de eind- tournooi moet elke voetballer beschouwen als de bekroning van zijn loopbaan. Niet .vanwe ge de nationale trots of uit sen timentele overwegingen, maar gewoon sportief. Je bent een van de begenadigden, die de kans krijgt om iets uitzonder lijks mee te maken. Dat geldt trouwers niet alleen voor do spelers, maar voor iedereen die erbij betrokken is." brek aan werk niet te klagen en naar het wereldkampioenschap ga ik toch wel. Omdat ik me nog bij het Nederlandse voetbal betrokken voel, heb ik echter ja gezegd. Een mens is nu een maal een vreemd dier, dat de problemen altijd zoekt. Op zich lijkt het misschien prettiger je straks in Duitsland mentaal te kunnen bewegen en daar te gaan kijken waar je veronder stelt dat iets belangrijks kan ge beuren. Ik voel echter meer voor een emotionele betrokken heid. Nu ik me ermee bemoei geef ik er ook de voorkeur aan op dc bank te zitten. Ik sta er immers toch niet meer neutraal tegenover". Rinus Michels weet wat een we reldkampioenschap is. Hij be zocht vier jaar geleden het eind- tournooi in Mexico, omdat hij dat belangrijk vond voor zijn ontwikkeling als voetbaltrainer. Toch gelooft hij niet nu iets te kunnen doen met de daarop ge dane ervaringen. „Ik heb", zegt hij, „in Mexico uit sluitend wedstrijden bekeken. In

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11