Nieuwe problemen rond Dennendal Kansen voor' compromis MBFR-beraad Oecumene alleen met eerlijkheid gediend CNV HOUDT DE DEUR VOOR FEDERATIE NOG OPEN Werk mee aan ontheffing Eerste Kamer Europese co zuinig zijn met energie DINSDAG 15 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Meer animo voor bruin brood in Nederland DEN HAAG (ANP) - Aan de daling van het broodver- bruik in ons land is duide lijk een eind gekomen en er is zelfs sprake van een ze ker herstel. Nadat geduren de een tweetal jaren het er naar uitzag dat de daling van het verbruik zich niet verder voortzette, is in het afgelopen jaar een groei merkbaar geworden. Dit heeft een zegsman van de Meneba, Nederlands grootste concern op het ge bied van de Meel- en brood- fabricage, meegedeeld. Volgens de Meneba is de groei van het broodverbruik niet groot, enkele orocenten per jaar, maar de meel- en bkakerij-industrie is er toch blij mee.De geconstateerde grotere broodtrek van het publiek gaat uit naar bruin brood vooral daarvan wordt meer verkocht. Het is trouwens met dat bruin brood toch al een merk waardige zaak, want tel kens als de Nederlanders na een periode van abnormaal eten (de zomervakanties, de feestdagen in december) zich op hun voeding gaat bezinnen, gaat hun voor keur uit naar bruin brood, en zo is telkens weer in september, na de zomerva kanties en na de jaarwisse ling, een toegenomen vraag naar bruin brood waar *e nemen. Kandidaat- Senatoren: Van i parlementaire redactie DEN HAAG Een van de eisen waaraan leden van de Partij van de Arbeid moeten voldoen om een kans te maken Eerste- Kamerlid te' worden is ertoe be reid zijn mee te werken aan de opheffing van de Eerste Ka mer... Dit blijkt uit een bericht in de PvdA-partijkrant, waarin leden van de partij worden op gewekt zich schriftelijk aan te melden bij het bestuur van hun gewest, als ze in een kandida tuur geinteresseerd zijn. Op 3 juli 1974 wordt de helft van de Eerste Kamer vernieuwd aan de hand van de Provinciale Statenverkiezingen van 27 maart a.s. De PvdA heeft voorts in de Eer ste Kamer dringend behoefte aan een deskundige op het ge bied van Landbuw en Visserij en op dat van Defensie, terwijl er bij de kandidaten ook ie mand moet zijn die erg veel tijd ter beschikking heeft voor het Europese parlement. Boze Franse minister liep weg uit EEG BRUSSEL (ANP) Het Franse streven om via een spoedzitting van de Europese landbouwraad tussentijds de producentenprij zen voor rundvlees met tien procent verhoogd te krijgen is gisteren een volledig fiasco ge worden. Toen zijn peeing op niets was uitgelopen liep de Franse landbouwminister, Chi rac, woedend uit de raad weg. Vooral Nederland heeft zich tegen het Franse streven sterk verzet. Mr. van der Stee, de Nederland se landbouwminister, verweet zijn Franse collega dat hij met zijn streven alleen de producen- tenbelangen, en niet de consu mentenbelangen op het oog had. De Nederlandse, maar ook de Duitse, de Britse en de Deense delegaties in de raad achtten de Franse wens alleen a! onaan vaardbaar omdat in Frankrijk de markprijzen voor rundvlees ncruim 5 procent boven de I or.entatieprijs liggen I oriëntatieprijs liggen. Dat wil J zeggen dat de Franse boer nog steeds meer voor zijn rundvlees krijgt dan de EEG-bodemprijs. Van onze correspondent Gerard Croné DEN DOLDER Drs Carel Muller, de directeur van Den nendal, de zwakzinnigenafdeling van de Willem Arntzhoe- ve in Den Dolder is, al wees alles erop dat dat zou gebeu ren, gisteren niet ontslagen. Wel hebben de twee ge- draakte bestuursleden dr. S. Wiegersma en dr. W. Hessel hun zetels in het bestuur ter beschikking gesteld. Zij wil len het ontslag van Carel Muller niet op hun geweten heb ben. Waarmee de vreemde situatie ont staan is dat de mensen die drs. Muller als directeur weg wilden hebben, hem nu niet willen ontslaan of, als moderne pila- tussen, hun handen in onschuld willen wassen als anderen hem ontslaan. Kohoutek morgen dichtst Cr bij aarde MüNCHEN De komeet Kohou- tek, die morgen de aarde tot op 120 miljoen kilometer genaderd zal zijn, zal pas over 80.000 jaar terugkeren, zo blijkt uit de baanberekeningen. Volgens as- trofysicus Herman Ulrich Schmidt van het Max-Planck-in- stituut in Miinchen moet de ko meet vijf miljard jaar geleden in het zonnestelsel zijn ontstaan. Sindsdien volgde de komeet een baan ver buiten de planeten. Door de aantrekkingskracht van een andere vaste ster is Kohou- tek vermoedelijk uit de oor spronkelijke baan getrokken in de richting van de zon. De baan werd door de grote planeten zo sterk gewijzigd dat de omloop tijd om de zon van vijf miljoen jaar tot 80.000 jaar is terugge bracht. Tot dusver is de komeet in Europa slechts met verrekij kers duidelijk aan de avondhe mel te herkennen. Die anderen zijn dan de oudkan selier van de Amsterdamse uni versiteit drs. W. Drechsel hij werd als regent bekend door zijn starre houding tijdens de Maag denhuisrellen en de oud-vak bondsman J. Middelhuis. Elke dag wordt de chaos op Den nendal groter. Het schorsen van het staflid Hendrik van Nek blijft door Muller gehandhaafd. Gistermiddag had de beslissing over het ontslag kunnen vallen op een bijeenkomst van het be stuur en Muller, maar na afloop vertelde hij ons dat op de ver gadering op zeer juridische en op die manier weinig humane wijze de beroepsprocedure is behandeld. „Het was op het on beschofte af" zo zei hij. „Ik heb overigens geen idee, wanneer ik precies ontslag zal krijgen, maar ik dacht deze week", voegde hij eraan toe. Volgens Carel Muiier wil het be stuur de Willem Arntzraad, vo rig jaar ingesteld als „inspraak orgaan" voor de hele stichting, uitschakelen bij de vervulling van de bestuursvacatures. De aanvulling van het bestuur zou moeten worden geregeld in een gesprek tussen de directies van de hoofdafdelingen van de stich ting, een vertegenwoordiger van de ondernemingsraad en provin cie en gemeente Utrecht. Van de kant van de provincie en het bestuur kon .nen nog geen commentaar op de recente ont wikkelingen geven. De heer Drechsel heeft om een gesprek met G. S. gevraagd. NEW YORK Dit zijn de drie jeugdige ontvoerders van de 14-jarige Daniel Ebersole. Ze bonden de jongen aan een boom, waar hij de dood vond. Ondertussen was het losgeld van ongeveer 40.000 gulden geïncasseerd. Het zijn van boven naar beneden Kenneth Williams, IS jaar, Jeffrey Swan, 18 jaar en Martin Whitmore, 19 jaar. Verklaring mgr. Simonis (Van een onzer verslaggevers) DELFT De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Si monis heeft gisteravond tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam gereageerd op de discussies, die zijn ontstaan naar aanleiding van zijn re cente uitspraken in interviews over het al of niet k^rk zijn van andere kerkgenootschappen dan de rooms-katho- lieke kerk. Hij deed dit - nadat van verscheidene kanten in de raad daarover kritische reacties werden geuit - in een vooraf opgestelde verklaring „bij gelegenheid van de internationale week der gebeden voor de eenheid der christenen". In deze verklaring stelde hij, dat de verdeeldheid onder de chris tenen een van de grootste erger nissen is en dat het bisdom Rot terdam heel serieus is geënga geerd in de oecumene die aller noodzakelijkste plicht is. Maar, zo zei hij verder: „Oecumene is alleen maar met eerlijkheid ge diend. In de beginselverklaring voor de Wereldraad van Kerken is in Toronto in 1950 gesteld, dat iedere lidkerk haar eigen kerk opvatting mag handhaven. In het licht van deze verklaring blijft de rooms-katholieke kerk beslist oecumenisch, ook waar zij in haar paus en bisschoppen de .continuïteit belijdt met Pe trus en de andere apostelen". Mgr. Simonis stelde verder, dat waar de „Petro.apostoL'sche kerkstructuur in andere enris- tengemeenschappen ontbreekt, daar constateren wij het gemis aan een zeer wezenlijk door Christus voor zijn kerk bedoeld element. Het tweede Vaticaans concilie er kent anderzijds in de niet-katho- 1 lieke christengeme enschappen ook zeer belangrijke autentiek kerkelijke elementen. De vaag of deze gemeenschappen in de volle zin van het woord .Kerk" genoemd kunnen worden, blijkt verschalend te worden beant woord", aidüs mgr. Simonis. „In ieder geval wordt uit het concilie duidelijk dat voor het kerk-zijn in eigenlijke zin naar de bedoeling van Christus ook het apostolische ambt in succes- sie en de daaruit voortvloeiende j geldige eucharistie noodzakelijk zijn". niet geheel aan deze gemeen schappen ontzegd kan worden. Hij hoopte, dat de komende week van gebed voor de een heid der christenen, door velen actief wordt beleefd. Maar hij zei ook, dat een oecume nisch indifferentisme waarin de vraag naar de "'aarheid zou worden gerelativeerd, aan de oecumenische beweging haar gezonde spankracht ontneemt cn de deelnemende gespreks partners niet verder zou bren gen dan tot een „fellowship" van kerken, hetgeen strijdig mo'et worden geacht met Chris tus-bedoeling. Schade Het onderwerp was aan de erde gesteld door studentenpastoor H. M. Litjens uit Leiden, die na mens alle roomskatholieke stu dentenpastores van het bisdom Rotterdam een dringend beroep op de bisschop deed om ernstig te overwegen zijn uitspraken, publiekelijk gedaan, ook publie kelijk terug te nemen. „Wij zijn van mening", aldus pas toor Litjens, „dat door derge- lijke uitspraken in hoge mate schade toebrengt aan uw bis schopsambt - en dat betreuren wij oprecht - en aan de geloof waardigheid van de kerk in ons bisdom. Dit is een ieder van ons dezer dagen weer in veel ge sprekken duidelijk geworden". Ook ir. G. E. Huigens betreurde namens het dekenaat Westland de bisschoppelijke uitspraken, evenals pastoor J. van der Haak, die namens de sectie Rot terdam om een correctie vroeg. Mevrouw Moolenburg - Ekkel van de sectie Den Haag, zei in een persoonlijke reactie de uit spraken ook te betreuren, maar zij wees op de nuchtere reactie van de voorzitter van de Raad van Kerken, de hervormde professor Berkhof, die het pro bleem eerlijk gesteld achtte en er op had gewezen dat er ook wel zeer progressieve katholie ken waren, die op gelijke ma nier nier denken. Mgr. Simonis kwam daarop met zijn verklaring, die hij zag als een voorlopig antwoord en waardoor mogelijk ook, naar hij zei, enige misverstanden konden worden rechtgezet. WENEN (UPI) - De westelijke deelnemers aan de conferentie in Wenen over wederzijdse troe penvermindering in Midden-Eu ropa hebben aan de vooravond als hun mening te kennen gege ven, dat er kansen zijn op een compromis. De Nederlandse ambassadeur jihr. mr, B. Quarles van Ufford ver klaarde als woordvoerder van de twaalf NAVO-deelnemers gis ter dat de standpunten van Oost en West ten aanzien van een aantal kwesties weliswaar ver uiteenliggen, maar dat hun be langen samenvallen waar het gaat om een punt te vinden van waaruit zij tot een geza menlijke benadering moeten ko men. Jihr. Quarles van Ufford zei dat men vandaag zou gaan proberen een duidelijker beeld te krijgen van eikaars stand punt. Het belangrijkste geschil punt is dat de Oosteuropese de legaties de bestaande machts verhouding willen handhaven, terwijl het Westen eerst het oos telijke overwicht wfl corrigeren. Volgens de NAVO-landen moet men tot een situatie komen waarin de twee partijen in het betrokken gebied over evenveel grondtroepen beschikken. Vol gens conferentiekringen zou dat streefgetal ongeveer 700.000 mi litairen moeten zijn. De NAVO zigt over 777.000 militairen en 6.000 tanks te beschikken, ter wijl de landen van het pact van Warschau in Midden-Europa 925.000 militairen en 15.500 tanks zouden hebben gelegerd. Naar in conferentiekringen ver luidt willen de Oosteuropese landen hun troepensterke niet meer verminderen dan de NAVO. Zij zouden voor 1975 aan weerskanten een vermindering met 20.000 man hebben voorge steld, gevolgd door een verla ging met resp. .ijf en tien pro cent in 1976 en 1977. De NAVO- woordvoerder verklaarde dat op deze wijze de machtsongelijk heid ii) Midden-Europa „tot sint-Juttemis" zou voortduren. Aan de conferentie die op 30 ok tober is begonnen, nemen de VS, Canada, Engeland, West- Duitsland, België, Nederland en Luxemburg als NAVO-landen deel, terwijl van de kant var[ het pact van Warschau de Sow. jet-Unie, Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije meedoen. Daarnaast zijn Italië, Grieken land, Turkije, Noorwegen, Dene marken, Hongarije, Roemenif en Bulgarije als waarnemers bi de conferentie betrokken. WENEN (AP) De Nederlandst ambassadeur jhr. mr. B. Quar les van Ufford als woordvoerder van de 12 NAVO-landen te We Fiat verhoogt prijzen TURIJN (AP) Fiat en Alfa Ro meo, de twee grote autofabri kanten in Italië,hebben de prij zen van hun auto's verhoogd. De intermiTiistriële prijscommis sie heeft toestemming gegeven de prijzen te verhogen aange zien de kosten van grondstoffen in de afgelopen maanden sterk zijn gestegen. TOKIO (AP) Met behulp van brute kracht worden de passagiers in Tokio in de treinen geduwd. Ais het weer kouder wordt en de men sen dikkere kleren dragen, huren de spoorwegen extra personeel, de z.g. „pushers". Het is hun taak de mensen in de trein te proppen, de deuren te sluiten opdat de treinen ondanks de drukte toch op t.jd j doorbreken, des te meer omdat kunnen rijden. het kerk zijn in theologische zin Hij wilde overigens het ontstane gebruik om over de riet-katho- i lieke christengemeenschappen .kerken" te spreken niet ROTTERDAM Na een staat van dienst van bijna 36 jaar zal de Nieuw Amsterdam" gesloopt worden. Op 3 januari 1936 werd de kiel van het schip gelegd. De tewaterlating werd verricht door koningin Wil- helmina in 1937. In 1971 werden de transatlantische diensten van het schip van de HAL stopgezet. Het maakte toen slechts cruises naar de Westindische eilanden en Zu'.d-Amerika. Op het ogenblik is het schip op weg naar het Verre Oosten waar het gesloopt zal worden. Ambulance over de kop vijf gewonden GRONINGEN In Groningen gistermiddag een ambulanceau to met een gewond meisje, ee begeleidster, een broeder, chauffeur van de ambulance de chauffeur van de personen wagen werd allen vrij ernstig ge wond met een andere ambulan ceauto naar het academisch zie kenhuis in Groningen overge bracht. De ambulance, die verongelukte, kwam met zwaailicht en siren: door het rode licht het Juliana- plein opgereden. De personenau to, bestuurd door de 73-jarige L.H.P. uit Schildwolde, door groen licht, maar verleen de de ambulance geen voor rang. De ambulance vervoerde een 3- jarig meisje dat onder een auto was terechtgekomen. Zij liep daarbij een verbrijzeld boven been, een juklx.:nbreuk en een hersenschudding op. Na het on geluk met de ambulance kreeg zij daar nog hoofdwonden bij. Jeugdige pyromaan in Oosterbeek COSTERBEEK (ANP) De 18- jarige scholier H. van R. uil; Oosterbeek heeft tegenover del politie in zijn woonplaats be-j kend vier keer brand te hebben gesticht. Driemaal deed hij dat vorige week, een keer vorig jaar. Doel wit waren een boerderij, wonmg, een hout:n (schuurtje een kantine op het sportveld, De jeugdige pyromaan klaarde dat hij bij het ziei luc'fers dusdanig ve^vard raak te, dat hij brand moest stichten- Schoorsteen valt: elf doden MEGALOPOLIS (AP) Elf ar beiders werden gedood toen gis teren de schoorsteen van eet electriciteitscentrale in de Zuid- griekse stad Megalopolis instort te. BRUSSEL (ANP) De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft de ministerraad, die momen teel in Brussel bijeen is, vier voorstellen voorgelegd voor maatregelen in de energiesector. Een ervan omvat een aanbeveling aan de lidstaten voor de harmonisatie van vrijwillige maatregelen om het energiegebruik te beper ken. De Europese commissie meent Voor industrie, handel, en de dat het gebruik van vervoer middelen voor persoonlijk ge bruik beperkt moet worden en dat er intensiever gebruik ge maakt moet worden van het openbaar vervoer. Het goéde- rentransport over de weg moet zo mogelijk vervangen worden door railvervoer en vervoer, per binnenschepen en de commissie acht het verder wenselijk dat werktijden aangepast worden met het oog op het m-.2st ratio neel gebruik van het openbaai vervoer. dienstensector acht de commis sie het nodig dat de tempera tuur in industrieruimten, kanto ren enz. met drie graden ver laagd wordt dat de werktijden geconcentreerd worden en dat de verwarming niet gestookt wordt op vrije dagen. Verder wil ze dat bedrijven aardolie zo veel mogelijk vervangen door andere brandstoffen. Ook in wo ningen moet de temperatuur met drie graden verlaagd wor den en de srwarming moet daar beperkt worden tot de be woonde vertrekken. In woningen moet bijverwarming door mid- del van gas en electriciteit i strikt beperkt worden en verder acht de commissie het nodig dat j de verlichting beperkt wordt en j dat huishoudelijke apparatuur zo doelmatig mogelijk gebruikt wordt. Deze aanbeveling heeft betrekking op de periode tot 30 juni van dit jaar. Een door de Europese commissie voorgestel de richtlijn zegt dat de negen EEG-lidstaten in onderlinge sa menwerking en op geharmoni seerde wijze maatregelen moe ten treffen om het gebruik van aardolieprodukter te beperken. Verder heeft de uropese com missie nog twee besluiten voor gelegd waarbij het intracom munautaire handelsverkeer in aardolieprodukten, zowel als de handel met derde landen in deze produkten aan een vergun ningenstelsel wordt onderworpen UTRECHT (ANP) Het CNV is bereid, verder te praten over een federatie van de drie vakcentrales, maar het handhaaft de voorwaartf-sn die vorige week voor het NW en het NKV aanleiding waren om het ge sprek over een federatie af te breken. CNV- Voorzitter J, Lansej zei gisteren in Utrecht op een vergadering van bezoldigde bestuur ders, dat de christelijke vakbeweging de bei de andere centrales onmogelijk verder tege moet kan komen. Zoals gemeld is het overleg afgebroken om dat het CNV de mogelijkheid wilde, zich vooraf in eigen kring te heraden over zaken die in de federatie aan de orde komen. Over een vraag uit de vergadering, of dat inder daad de werkelijke reden was, wilde de heer Lanser zich maandag niet uitlaten: „Ik wil voorkomen dat door een onjuiste analyse van de werkelijke beweegredenen van NW en NKV ten onrechte een verwijdering tussen de drie vakcentrales zou ontstaan". Wel merkte hij op, dat ook andere geschi'- punten tot een breuk hadden kunnen leiden indien men het over de positie van de vak centrales ten opzichte van de federatie wel eens was geworden. „Misschien was op au dere punten duidelijker en meer vot hand liggend tot uitdrukking gekomen waar de wezenlijke geschillen liggen, maar het ge sprek heeft dat stadium niet bereikt". Hoe „definitief" de houding van NW en NKV is, zal neg moeten blijken. De heer Lanser sprak de hoop uit, „dat zij tot bezinning zul len komen en zullen erkennen dat de houdinf van het CNV volkomen correct is geweest er in overeenstemming met de voorwaarden di< een organisatie met een eigen karakter be hoort te stellen om zelfstandig te kunnen functioneren".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10