Teveel vervoer voor te weinig reizigers ARABIEREN ZIEN WEINIG IN UNIE TUNESIÊ-LIBIË Haig betrokken bij afluisteren van Kissinger fotidóeOowumt Arabische landen klagen over hoge prijzen vliegtuigbenzine mm om al ging van Stij stookkosten rampzalig Overval op Chinees in Enschede MAANDAG 14 JANUARI 1974 LE1DSE COURANT PAGINA 7 BOAT SMO< zetten hun handtekening TUNIS/TRIPOLI (AFP/DPA) Met stom me verbazing en ook duide lijk wantrouwen heeft de Arabische wereld gerea geerd op de proclamatie van eenwording van Libië en Tunesië. De beide staatshoofden, kolonel Ga- daffi en president Bourgui- ba plaatsten zaterdag hun handtekening op het Tune sische eiland Djerba onder de verklaring waarmee de nieuwe „Arabisch-Islamiti- sche republiek" werd uit geroepen. In de beide lan den is het besluit verschil lend ontvangen: er was en thousiasme in Libië en te rughoudendheid in Tunesië. De nieuwe staat krijgt èèn grondwet, één president, één vlag en één leger. De wetgeven de, uitvoerende en rechterlijke macht zullen worden samenge voegd, Vrijdag zal in beide landen een referendum worden gehouden, al kan dit worden uit gesteld tot 20 maart. Over het tijdstip van samengaan is niets bekend gemaakt. Bourguiba, die eerder uiterst sceptisch tegenover dergelijke plannen had gestaan, riep nu Algerije, Marokko en Maureta- nië op zich eveneens aan te slui ten. Hij" noemde Egypte niet, dat al sedert 1 september een unie met Libië vormt, die even wel door de aarzeling van Sadat en door de oktoberoorlog met Israël die door Libië is gekriti seerd, weinig voorstelt. Libië beschikt over veel rijkdommen, terwijl Tunesië over veel ge schoolde arbeidskrachten be schikt, maar op economisch, po litiek en maatschappelijk ter rein zijn de verschillen moeilijk overbrugbar'. President Bourguiba zal president worden, Gadaffi vice-president, zo heeft minister Masmondi te genover een krant in Beiroet verklaard. Onbereikbaar voor de lange giraffetong blijft dit goedbedoelde hapje van een toeschouwer in de dierentuin van de Amerikaanse stad Memphis. Erg was het trouwens niet. Giraffen staan nam elijk op streng dieet, zodat het voederen streng verboden is. Jackie Onassis heeft het afgelopen weekend in New York een bezoek gebracht aan een botententoonstelling. Opvallend was de geringe attentie die zij van de overige bezoekers ontving. Van een onzer verslaggevers. UTRECHT De verwachte run op de treinen op deze eer ste werkdag waarop met het bonnetje in de hand benzine moet worden getankt is, zeer ten ongerieve van NS, uitge-1 bleven. Meer dan 10 procent reizigersaanbod boven nor- maal was er niet. Zo bleef veel van het ingezette extra materieel onbenut. Opvallend was echter, dat in het gebied rond Hengelo-En- schede het reizigers aanbod wel 20 procent hoger was, des te meer onverklaarbaar omdat daar, zo kort bij de grens, menigeen in staat moet zijn de benzine tank even bijj de goede oosterburen te gaan vullen. NS. hebben geen verklaring voor het achterblijven van het reizi- gersenthousiasme, of het moest zijn, zoals een woordvoerder vanmorgen zei, omdat de men sen nog een volle tank hebben en die eerst leeg rijden, omdat zij niet meer geloven dat de di stributie een „blijvertje" is. Het verkeer op de rijkswegen ver liep vanmorgen iets rustiger dan voor de benzinedistributie. Dat vertelde vanmorgen opper wachtmeester G. van Deuzekom van de algemene verkeersdienst van de Rijkspplitie in Drieber gen. De enige rijksweg waarop men werkelijk met filles had te kampen was Rijksweg 2, tussen Vianen en Amsterdam. De verkeersdrukte kwam ook la ter op gang dan anders, een verschijnsel waarvoor zo een twee drie geen verklaring te vinden is. De oost-westverbinding was aan merkelijk rustiger dan normaal. De verbinding Amsterdam-, Den Haag bleef goede tweede. Het is de rijkspolitie opgevallen, dat 25 tot 33 procent van de auto's be mand is met meer dan twee in zittenden. Het ligt voor de hand hieruit voorzichtig te conclude ren, dat de „pool-actie" toch een klein succes is geworden. Minister Westerterp is hoogst per soonlijk vanmorgen in Breda in de trein gestapt om in Utrecht op de hoofdverkeersleiding van NS de gang van zaken in ogen omen. Hij was te- wat het vervoer tram betreft. De vervoersbedrijven hadden behoorlijk wat meer passagiers dan normaal, varië rend van 5 tot 20 procent, maar vooral bij de streekvervoer maatschappijen was de stijging slechts enkele procenten, of zelfs nihil. In de grensstreken was er doorgaans geen enkele toename en hadden de vervoers bedrijven vaak ook geen extra materieel meer Ingezet. ie HTM in Den Haag schatte schouw te vreden vc met bus stedelijke vanmorgen 20 procent meer1 passagiers vervoerd te hebben. Er waren circa 35 bussen extra ingezet. Iedereen kon vervoerd worden en problemen waren er niet. De hele vorige week heeft de HTM met de uitgebreide dinstregellng gereden. Zater dag was het flink druk, drukker, dan normaal, en moest men (op lijn 3) zelfs mensen laten staan. West Nederland die het vervoer rond Den Haag verzorgt had vanmorgen 12,5 procent meer passagiers. Utrecht 8 procent, Nijmegen 5 procent, Amersfoort ook" 5 pro cent, Dordrecht had een toena me van 4 procent en had daar door 50 procent meer bussen, zij het kleine bussen, ingezet. De GTW schatte de toename op 2 procent, de ZWH in Friesland 0 procent, NWH in Drenthe 2 pro cent, de GADO in Groningen plus 10 procent, de NHABO in J Noord Holland 0 procent, de LTM in Limburg 2,5 procent. De indruk is dat door de soepele benzinetoewijzing en de feitelij ke verkorting van de eerste di stributieperiode toch veel men sen vanmorgen weer in de auto zijn gestapt. Het weer heeft ook meegehlopen dat minder men sen met het openbaar vervoer naar het werk zijn gegaan dan verwacht. De RTM, Rotterdam vervoerde vanmorgen met bus en tram 15 procent meer passagiers met de metro 10 procent. Daarvoor was 13 procent extra materieel inge zet. Amsterdam heeft 15 procent extra bussen en 5 procent meer trams ingezet. De BBA, .Bra-1 bant, 0 procent extra passagiers met plus 17 procen' ma'erieel. I Van de spreiding van ^erktij- den en schnoltijdi n was «.-venals vorige week maandag ook van-1 daag nog weinig te merken. Ex-1 tra abonnementen zijn vanmor-1 gen weinig verkocht, evenals extra rittenkaarten. Terwijl de beperking van de electriciteit zijn boormachines stillegt, heeft de Brit Ricky Marshal er wat op gevonden. Op een oude fiets weet hij zoveel energie te ontwikkelen, dat althans een van zijn machines op de arbeidsloze dagen in be drijf kan worden gehouden. WASHINGTON De Amerikaan se omroepmaatschapplj ABC weet 4e melden dat generaal Haig, de huidige stafchef van het Witte Huis, een belangrijke rol heeft gespeeld in de spiona- ge-affaire rond Henry Kissinger, toen hij destijds onder Kissinger plaatsvervangend lid van de na tionale veiligheidsraad was. Volgens ABC was Haig het niet eens met de strategie die Kis singer in 1971 bij zijn oyerleg met de vertegenwoordiger van Noord-Vietnam, Le Due Tho. volgde om tot een wapenstil stand in Vietnam te komen. Haig die vreesde dat Kissinger te grote concessies zou doen zon der dat daar (iets tegenover stond, zou toen volgens de om- roepmaatschappij te kennen hebben gegeven dat hij er geen bezwaar tegen zou maken als de Amerikaanse stafchefs op de hoogte zouden worden gesteld van Kissingers geheime standpunt zodat diens strategie door het krachtige verzet van de hoge militairen gewijzigd zou kunnen worden. Generaal Haig heeft inmiddels in een vraagge sprek met ABC ontkend dat er in de Amerikaanse veiligheids raad gespioneerd zou zijn ten behoeve van het ministerie van defensie. Hij gaf echter wel toe dat hij het op bepaalde punten oneens is geweest met Kissin ger. Kissinger heeft ontkend dat hij de telefoongesprekken van defensieminister Laird in 1971 heeft laten afluisteren. Het Witte Huis onthulde dat men in de laatste maanden van 1971 ontdekt heeft dat een overheids functionaris zeer geheime gege vens naar andere landen had la ten uitlekken. Vrijdag schreef de Chicago Tribune dat de ..loodgieters" van het Witte Huis die onder meer schuldig zijn aan de inbraken op het hoofdbureau van de democrati sche partij en bij de psychiater van Daniel Ellsberg, in 1971 ontdekt hebben dat een „spion" van het ministerie van defensie geheime gegevens van Kissin ger had weten te bemachtigen en dat admiraal Thomas Moor- er, de chef van de Amerikaanse generale staf, hiervan op de hoogte was. Admiraal Moorer heeft dit bericht „belachelijk" genoemd. Ook accijns heeft zijn grenzen AL VINDEN PREMIER DEN UYL en minister Lubbers beiden een prijsstcp neg overbodig, ze zullen wel ervoor waken dat op korte termijn de prijs van benzine nogmaals fors omhoog gaat. Terecht; want in de eerste plaats weet niemand of uiteindelijk naast de Arabieren niet de grote oliemaatschappijen de echte profiteurs van de oliecrisis zijn en ten tweede wordt allengs merkbaar, hoe de verhoogde prijs van de grondstoffen waarmee energie gewekt wordt direct en indirect (via transportkosten) gevoelig bijdraagt tot het duurder worden van het levensonderhoud. Het zijn beslist niet in hoofdzaak de meer luxe artikelen die schrik wekkend duur gaan worden. MAAR HOE GAAT DE REGERING ZELF handelen met haar eigen aandeel in de prijsverhoging? Te weten de accijns die met elke prijsverhoging meegaat, evenals trouwens in vele gevallen de B.T.W.? Tot nog toe hebben we slechts een korte ontkenning, aFs we het ons goed herinneren, bij monde van drs. Den Uyl gehoord, dat het kabi net niet van plan is aan het tarief van de accijnsbelastingen te gaan tornen. De overheid zou deze extra inkomsten juist hard nodig hebben om haar aandeel in de nationale strop te kunnen opvangen. Waarvoor ook iets te zeggen valt. Maar dan: tot op zekere hoogte. Wanneer buitengewone oorzaken tot gevolg hebben dat de druk op het prijsniveau zo groot gaat worden dat van de weeromstuit de lo nen in beweging moeten komen en de inflatiespiraal weer naar har telust gaat draaien, zal juist een progressief kabinet er aan moeten denken, of het bepaalde accijnzen niet moet gaan verla gen om te voorkomen dat door zijn eigenover winst in de fiscale sfeer verhoudingen schreef getrokken gaan worden en de over heid zelf inflatie-aanjagend gaat optreden. ER KAN GEREDENEERD WORDEN, dat benzine vaak gebruikt wordt voor genoegens en niet-essentiële zaken. Inderdaad; maar uit het hele proces dat sedert de oliecrisis op gang gekomen is, blijkt hoe een groot deel van het economische proces in Nederland beïn vloed wordt door goede transportmogelijkheden en door de hoogte van transportkosten. Soms redeneert de overheid meer economisoh dan sociaal; zo als bij voorbeeld 't geval is dat Nederland goed gevolg heeft gegeven aan electriciiteitsbesparing en wel zo dat als dank wellicht de ta rieven omhoog zullen gaan. Wat zou Den Uyl geraasd hebben, zo hij nog als oppositieleider in het eerste bankje van de P.v.d.A.-fractie zat! De helft van een vaste dirisent O De Radionieuwsdienst en uitgerekend Radio Noordzee hebben zater dagmiddag de primeur gehad van de benoeming van Jean Martinon tot vast dirigent van het Residentie-Orkest. Martinon is enkele da gen geleden 64 geworden en hij zal ruim 65 zijn als hij in het sei zoen 1975/1976 pas goed met het orkest kan gaan werken en onge veer dertig concerten, de buitenlandse tournees en eventueel gram mofoonopnamen kan dirigeren. Dat is ten naastebij de helft van wat men van een vast dirigent verwacht. Martinon blijft dan ook in Parijs wonen. Natuurlijk was het effecienter geweest als men Van Otterloo nog en kele jaren had ingehuurd toen hij 65 werd. Logica gaat in artistieke zaken evenwel niet op. Na een lange staat van dienst was Van Ot terloo op het orkest en het orkest op Van Otterloo een beetje uitge keken. Daarom ruilt men nu de ene gepensionneerde voor de ande re in, wat overigens bepaald niet voordelig is. Met dat al kan Martinon, die naar stijl en repertoire duidelijk zijn be perkingen heeft, het orkest niet het gewenste toekomstperspectief bieden. Men wil dan ook naast hem een jonge dirigent hebben. Zoals in Amsterdam en Rotterdam Haitink en De Waart hun kan sen kregen met ervaren buitenlanders als Jochum en Fournet als leidsmannen, zo zou Martinon een andere jonge Nederlander in het zadel moeten helpen. Die jonge Nederlander is er, daar behoeft niet aan te worden getrijfeld. Weeroverzicht c? O (van onze parlementaire redaktie DEN HAAG - De Tweede Ka merleden Tolman en van der Mei (beiden CHU) hebben er in schriftelijke vragen bij minister van der Stee van Landbouw en Visserij op aangedrongen tuin ders, die hun kassen met lichte olie stoken, de helpende hand te bieden. Volgens de kamerleden dreigen de zeer sterk gestegen prijzen voor lichte olie voor veel tuin ders rampzalig te worden. Ze vrezen bedrijfssluitingen als ge volg van de enorme verhoging van de stookkosten. BEIROET (AP) Saoedl-Arabië vindt de thans gehanteerde prij zen voor ruwe olie nog steeds te hoog, ondanks de recente beslis sing van de olieproducerende landen om de prijzen te stabili seren. Volgens het gezaghebbende blad MEES - Econoni sch overz'cht van net M dden Oosten - zou Saoed -Arab van men ng z jn dat hef huid:ge prijsniveau bij handhaving zou leiden tot een wereldewijde economische re cessie in de geindustrialiseerde landen, hergeen strijd'g zou zijn met de p'annen :ot ndustr alise- ring van de olie.anden zelf. De pres dent directeur van de Koeweitse Iuchtvaartmaatschap- p j Fa sal Al-Fceialdj, heeft ver klaard dat z'jn ondernem'ng well -.ht haar vluchten op Euro pa zal moe en beperken, als daar de brands.ofpr jzen op nieuw worden verhoogd. Vol gens Faisal Al-Foelaidj, onder vinden Arabische luchtvaart maatschappijen op sommige Europese luchthavens bu:tenge- woon grote moeTjkheden. De organisatie van Arabische luch'.vaartmaatschapp jen zal zich b nnenkort :n Cairo gaan beraden over de w jze waarop de weerslag van de n'.ernat'o- nale brands ofrr s kan worden ondervangen. Het dagblad Ku- wa't T mes meld: dot de Arabi sche landen langs d plomat eke weg proberen te bere ken dat de Arabische lijnvliegtuigen in Eu ropa sne! en tegen een redelijke prijs kunnen tanken. ENSCHEDE (ANP) Gister avond heeft een overval plaats gevonden op de Chinese restau ranthouder C. te Enschede. De daders, ook Chinezen, drongen gewapend met een klein kaliber pistool, het huis van de heer C. binnen. Ze knevelden zijn echt genote die op dat moment al leen met haar kinderen in huls was. Toen na middernacht de heer C.. thuis kwam werd hij gedwongen zijn auto en een bedrag van on geveer 6.000 af te staan. Na ook hem gekneveld te hebben verdwenen de daders in de rich ting van de Randstad. Een van de kinderen wist vrijwel direkt de ouders los te maken, waarna de politie kon worden gewaarschuwd. Tijdens een ach tervolging sloeg de wagen waar in de daders reden over de kop, en één van hen kon worden gearresteerd. Twee en een half uur later kon ook de andere overvaller worden vastgenomen. Philips' managers T beste AMSTERDAM (ANP) Een ma nagersteam van Philips heeft zaterdag in Amsterdam voor de tweede maal in internationaal management-finale gewonnen. Hoogovens, winnar van de natio nale competitie '73, eindigde op de tweede plaats, gevolgd door Norwich-Union Insurance (En geland), Bekaert (België), cn Handelsbanken Köbenhavn (De nemarken). De nationale competitie en de in ternationale finale werden geor ganiseerd door het financieel economisch magazine (FEM) In samenwerking met IBM. mot 19 temperaturen ton luchtdruk in milhbaren c2Ü opklaringen •w-w warmtefront H hoge-dnJ<gebied ^g*bewolkrq -j2» sneeuw T-r kou-front L lage-dnJ<gebied onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Oceaandepressies blijven het weer in het grootste deel van West-Europa beïnvloe den. Zij zorgen voor de aanvoer van zachte maritieme lucht waarin middagtemperaturen mogelijk zijn die zo'n 4 5 gra den boven de normale waarden liggen. In het afgelopen week einde werden in ons land maxi ma gemeten tot 13 graden. De vorstgrens is inmiddels ver naar het oosten teruggedrongen en loopt nu van Stockholm via Warschau naar Wenen. Ten oos ten van deze lijn komt samen hangend met een krachtig hoge- drukgebied met het centrum bo ven de Oeral, een stabiel weer type voor met 's nachts strenge en overdag matige vorst. Vooruitzichten voor woensdag, op gesteld door het KNMI op zon dag om 1800 uur: Voordtduren var het huidige weertype zonde, vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal' uren zon: 0 tot 3, Min. temp.: Van 2—8 gr. Max. temp.: van 6—12 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent. WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Holder Luchth. It'di Zd. I.lmburg Barcelona Berlijn Bordeaux Luxemburg Mu,a*u MaJlorra MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZUrlch Ouinblanca Isanbocl Los Pulinas New York Gewapende Nederlander aancehouden in Israël TEL AVIV (AP) De luchtha- venpolltie In Tel Aviv heeft een Nederlander aangehouden, die probeerde gisteren een revolver aan boord te smokkelen van een vliegtuig, dat naar MUnchen zou gaan. Hij beweerde van plan te zijn het wapen te zullen gebrui ken om zijn vrouw met zelf moord te l> drclge-i Indien z'J plannen koesterde om hem te verlaten. Twee weken geleden h eld de poli tie ook een Nederlander aan. Deze man had een revolver op zijn lichaam gebonden. Hij zit n<3 steeds in voorarrest.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7