£c4dóc6otwatit heeft zijn doel bereikt en _kan worden opgeheven Mogelijk looneisen (b\ ijmaker Kissinger met plan Israël Egypte naar VOOR LAAGST BETAALDEN: Consul Koeweit' Schijndode bij ongeval Groter aanbod door openbaar vervoer zeer> soepel verwerkt verdien hechte Twee slagers in arrest wegens roofmoord 65e JAARGANG No. 19710 MAANDAG 14 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 20.20 uur Cannon, serie; 21.10 Een mens van goede wil, tv-feuilleton; 22.10 uur Televi- zier, met distributie, Engeland, kolenmijnen en Israël. Ned. II: 19.05 uur Soete Suiker- bol; 20.20 uur Boerin in Frank rijk. tv-feuilleton; 21.40 Tussen salon en souterrain, serie. WEINIG VERANDERING. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Mu- tige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Min. temp. ongeveer 5 graden, max. circa 9 graden. Morgen: zon 8.4216.58, maan 1.24—11.15. Schev.: hoogw. 7.51—20.71, laagw. 3.41—16.08. Marlinon dirigent R.O. DEN HAAG De 63-jarige Parijzenaar Jean Martinon Is met ingang van zaterdag 12 januari benoemd tot vaste eerste dirigent van het residentie-orkest. Per seizoen zal hij ongeveer dertig concerten van het orkest leiden, bui ten de concerten op buitenlandse tournees en opnamen voor grammofoonplaten. Omdat Martinon voor het nu lopende en het volgende sei zoen al een groot aantal verplichtingen heeft, zal de sa menwerking tussen hem en het Haagse orkest pas in het seizoen 1975/76 tot volledige ontwikkeling kunnen komen. Het residentie-orkest hoopt Martinon in zijn nieuwe func tie aan het publiek te kunnen voorstellen in het aanstaan de Holland festival. Tegen alle verwachtingen in was het gisteren verre van druk op de Nederlandse wegen. Ook veel benzinestations bleven ge sloten. Wegrestaurants en motels hebben de afgelopen autoloze zondagen steen en been geklaagd omdat zij niets te doen had den. Het werd er gisteren, ondanks het feit dat er weer gereden mocht worden, niet veel beter op, getuige dit plaatje uit motel Maarsbergen. Deze Amerikaan maakt zich over zijn energie verbruik weinig zorgen meer. Op een stukje land dat hij van een boer had gehuurd, spuit nu de olie 20 meter hoog de lucht in. De gelukkige huur der scnat aat hij wel 200.000 barrels kan vullen. Sporttribune In Sporttribune (tien pagina's!een inter view met Johan Cruyff in Barcelona over alles wat met het Nederlands elftal te maken heeft. Zijn voornaamste conclu sie: „Met de tips van Michels kan erg veel gedaan worden". En verder: FC Amsterdam droomde er van. Atje was griezelig sterk. FC Den Haag zocht zijn ik. Zwaar parkoers lag Wildeboer. Weer aansluiting voor Roodenburg. Topscore voor AZC-waterpoh). Rotterdam, A.N.P. - De 20 jarige A. Veldhoen uit Rotterdam is niet dood, zoa!s de G.G.D. van Rotterdam gisteravond laat dacht, toen zij de man na een verkeersongeluk aantroffen. In het Zuiderziekenhuis te Rotter dam constateerde men na gerui me tijd hartmassage te hebben toegepast, dat de man nog leef de. Of de 20 jarige bestuurder van de auto, die gisteravond laat ach terop een onverlicht treinstel van de havenspoorlijn reed, het jnog zal redden, kon vanm rgen niet beantwoord worden. Grootste vliegveld ter wereld GRAPEVINE (Texas) Hel grootste vliegveld ter wereld is gisteren in bcdrijg genomen. Als eerste landde op het nieuwe vliegveld van Dallas-Fort Worth in Texas een straalvliegtuig uit Memphis. Functionarissen van het vliegveld zeiden dat in de eerste week meer dan 2.500 vluchten zullen worden afgehandeld. De verwezenlijking van het vlieg veld heeft tien jaren geduurd, j Het heeft 700 miljoen dollar ge-1 kost en beslaat een oppervlakte DEN HAAG De heer Rabani, consul van Koeweit in Ne derland, gaat bij de Arabische landen pleiten voor ophef fing van de olie-boycot tegen ons land. Hij is van mening dat daartoe alle aanleiding is, omdat de Nederlandse hou ding ten opzichte van de Arabische landen duidelijk ten goede is veranderd. De olieboycot als politiek middel heeft volgens hem zijn doel bereikt. Rabani is van me ning dat er het gebaar is geweest dat de Arabische lan den van Nederland hebben geëist als voorwaarde voor de opheffing van de olieboycot. „Wat mij betreft, zelfs meer dan dat", aldus Rabani. De' consul kon niet zeggen wan neer de boycot precies zou wor den opgeheven". Het is zelfs mogelijk, dat ik de Arabische politici niet kan overtuigen van de positieve Nederlandse hou ding, zoals ik die heb ervaren", aldus Rabani. heeft Nederland dit gebaar reeds gemaakt. Yamani is van mening, dat er geen Arabische olie naar Neder land gaat. „Als de oliemaat' schappijen niet-Arabische olie zenden, dan is dat niet onze zaak", aldus Yamani. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Gisteren dertig procent meer reizigers, vandaag nauwelijks tien procent meer. Dat is het beeld van de Nederlandse Spoorwegen over de drukte als gevolg van de benzine-distributie. Gisteren hebben de automobilisten zich over het algemeen erg rustig gehou den, aldus de Rijkspolitie. Vandaag echter bleken nog heel wat Nederlanders over voldoende benzine te beschik ken om achter het stuur van hun eigen auto te kruipen al of niet met vrienden, kennissen, medewerknemers als passagiers lnplaats van het openbaar vervoer te kie zen. gen geen problemen gehad. Met de extra bussen en trams hebben wij het verhoogde aanbod aan reizigers ge makkelijk kunnen verwerken. Dit aanbod was niet zo groot als wij gedacht hebben. Maar het zal wel groter worden in de loop van deze week of volgende week", ai- dus de woordvoerders van de KNVTO. Een groot aantal automobilisten heeft nog de nodige benzine over van de volle tanks van vrijdagavond, terwijl ook de eerste bon nen wat meer benzine opgebracht hebben door het ver plaatsen van de distributie naar 12 januari. Hoewel in België nog steeds het zondagsrijverbod geldt, mogen de Nederlanders in België wel rijden. Vele grens bewoners hebben daarvan druk gebruik gemaakt om daarna met goedgevulde benzinetanks terug te keren. Dit geldt ook voor het grensverkeer met West-Duitsland. Overigens rekenen ook de automobilisten op een snel ein de van ^ie distributie. BUSSUM NKV-voorzitter Spit acht het niet uitgesloten dat de vakbeweging vóór 1 april looneisen gaat stellen, speciaal ten behoeve van de laagstbetaalden. De laagstbe taalden mogen er in deze periode van de loonmaatregelen (tot 1 april) niet reëel op achteruitgaan, zo zei de heer Spit gisteravond in de televisierubriek Brandpunt. In verband met de vri j sterke prijsstijgingen achtte hij het niet uitgesloten dat de laagst betaalden in de periode tot l april in moeilijkheden komen. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemin gen, mr. Van Veen, zei in deze uitzending dat een belastingver laging in de moeilijkheden van de laagst betaalden zou kunnen voorzien. De regeung zou hier voor gebruik kunnen maken van extra inkomsten ten gevolge van de oliecrisis. Mr. Van Veen zei dat de laagst betaalden er in 1973 niet slecht zijn afgekom en. Hun inkomen steeg reëel met 4,3 pet; mensen met een inkomen van 30 mille zagen hun welvaart dalen met 0,2 pet en zij die 60.000 ver dienden met 2 pet. De VNO- voorzitter zei ook dat de prijs stijgingen niet volledig kunnen worden gecompenseerd. Het VNO wii dat deel van de prijs stijgingen dat het gevolg is van de sterk gestegen prijzen van grondstoffen buiten beschouwing laten. Het ongestoord functione ren van onze economie komt in gevaar als wij dai otuk van de prijsstijgingen gaan compense ren, aldus mr. Van V*-n. De heer Brussel van de industrie bond NKV heeft op een bijeen komst in Ulft gepleit voor prijs maatregelen door de regering. Van onze radio- en tv-redactle) AMSTERDAM Als het Olym pisch Stadion woendagavond is uitverkocht verzorgt de NOS een direct bceldverslag van de tweede ontmoeting om de super cup tussen Ajax en AC Milan. De wedstrijd wordt In elk geval door de BRT uitgezonden. Israëlische kant van het conflict in het Midden Oosten ziet, maar ook de Arabische op grond daarvan wil hij bij de Arabische landen gaan pleiten voor ophef fing van de boycot. Volgens Ra bani kan Nederland de toekomst optimistisch tegemoet zien. Rabani verklaarde, dat de olieboy- Op een persconferentie in Rome cot tegen Nederland gezien moest wor-den als een politiek- protest, dat thans zijn doel heeft bereikt. Uit contacten die hij de laatste tijd heeft gehad en uit uitlatingen van regering en par lement en uit de publieke opinie was hem gebleken, dat men in Nederland niet alleen meer de verklaarde de Saoedi Arabische olieminister Yamani, te hopen dat de boycot tegen Nederland niet lang zal duren. „Wij wach ten erop dat de Nederlandse re gering iets doet om ons in staat te stellen de blokkade op te hef fen". Als men de uitlatingen van Rabani daarmee vergelijkt, korte verklaring op Valselijk beschuldigd George Morales (bo ven), een 19-jarige student uit New York, is vrijgelaten na be schuldigd te zijn van een roofoverval en sexuele vergrijpen. Hij werd gearresteerd om zijn gelijkenis met de vermoedelijke da der. Eerder was Law rence Berson (mid den), om dezelfde re den gearresteerd. In middels heeft de 20- jarige Richard Car- bone (onder) bekend de dader te zijn. ASWAN (RTR/AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, dr. Henry Kissinger is vanmorgen met Egyptes president Sa- dat in Aswan de slotbesprekingen begonnen over een Israëlisch plan voor scheiding van de strijdkrachten aan het Suezfront. Komt het tot een akkoord tussen Egypte en Israël dan zal Kissinger doorrei zen naar Syrië om de Syriërs te bewegen aan de onderhandelingen ln Genève deel te nemen. Gisteren had het Israëlisch kabi net de Amerikaanse minister gemachtigd het plan voor te leggen aan Egypte. Het belang rijkste element in dit plan is de eenzijdige terugtrekking van Is raëlische troepen van de weste lijke oever van het Suezkanaal en terugtrekking op een bepaal de afstand ten oosten van het kanaal. Een strijdmacht van de Verenigde Naties zou gestatio neerd moeten worden in de buf ferzone tussen de twee legers. Volgens dit akkoord zou Egypte in dit stadium geen concessies van betekenis doen. Als com pensatie voor het uitblijven van een Egyptische tegenprestatie krijgt Israël Amerikaanse ga ranties. De Israëlische en Egyp tische militaire delegaties in Genève zouden het akkoord bin nen twee of drie weken uit moe ten werken tot een gedetailleer de overeenkomst. Het Israëlische kabinet verklaar de gisrteren bereid te zijn ook met Syrië te onderhandelen over scheiding van de troepen aan het Golan-front. Maar daar aan verbindt Jeruzalem de voorwaarde dat de Syrische re gering eerst een lijst met de na men van Israëlische krijgsge vangenen moet overhandigen en dient toe te staan dat vertegen woordigers van het Rode Kruis de krijgsgevangenen bezoeken. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Ismail Fahmy herhaalde gisteren dat een af zonderlijke vrede met Israël on mogelijk is. Hij beklemtoonde dat Egypte vasthoudt aan terug trekking van Israëlische troepen uit alle beze.te gebieden en aan het inschakelen van de Palestij- nen bij onderhandelingen over het Palestijnse vraagstuk. De Israëlische vice-premier Allon zei dat hij nu optimistischer was over de kansen op een re geling aan het Suez-front dan twee dagen geleden, maar dat nog niet alle moeilijkheden uit de weg waren geruimd. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige "blijmaker" aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of eén an der ermee. Koekoek en Abraham Aan het Nederlandse sterrenfirmament is een gloednieuw duo verschenen: Vader Abraham en Boer Koekoek. Het tweetal heeft een Carnavalshit geproduceerd onder de veelbelovende naam „Den Uyl is in de olie". Aanstaande vrijdag is het duo op de tele\.»ie in het programma „Op losse groeven" te bewonderen. Den Haag De Haagse politie h?eft in het weekeinde twee Haagse slagers aangehouden in verband met de roofmoord op de 35-jarige W.B.J. van Vel- zen uit de Coevordenstraat in Den Haag. De heer Van Ve|- zen, bedrijfsleider van een sla gerij in de Hobbemastraat, werd zaterdagochtend toen hij in zijn auto wilde stappen, doodgeschoten cn beroofd van een tas met daarin vermoede lijk 8.000 gulden. Buren, d:e het drama hebben gehoord of gezien, verklaarden drie tot zes schoten te hebben geboord. Bij sectie bleek dat de heer Van Velzen vader van drie jonge kinderen, door vier kogels .s getroffen. De twee aangehouden mannen, een 23- jange en een 27-jarige slager, geen werknemers van de sla gerij in de Hobbemastraat, ontkennen met de aanslag te maken te hebben. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer 349, Leiden. boeket bloemen LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1