MET ZIJN TIPS ALLEEN MOET AL ERG VEEL GEDAAN KUNNEN WORDEN FC Amsterdam maakt titelstrijd open voor lachende derden Cruyff: „Keuze Michels ook voor mij verrassing" De dalende drieledige curve van Ajax BARCELONA In de stad, die al enkele maanden aan zijn voeten ligt, heeft Johan Cruyff de benoeming van Rinus Miehels tot sterke man van Oranje, met grote instemming begroet. De aanvoerder van het Nederlands elf tal is blij, dat eindelijk een einde is gekomen aan al het geharrewar. „Het wordt nu de hoog ste tijd, dat er alleen nog maar aan voetballen wordt gedacht. Daarvoor gaan we toch in de eerste plaats naar West-Duitsland", zei Cruyff zaterdag in het stadion van CF Barcelona. Cruyff heeft het gekrakeel, dat sinds de kwalificatie ten koste van België vrijwel niet verstomde, van grote af stand gevolgd. Toen hem ruim een week geleden naar zijn mening werd gevraagd, antwoordde hij een voor stander te zijn van het aanblijven van Fadrhonc. „Ik vond", aldus de Europese voetballer van het jaar, „het niet meer dan billijk, dat Fadrhonc zijn werk zou mogen afmaken, temeer omdat ik niet wist, wie het dan wel goed zou kunnen doen. Aan Michels had ik. eerlijk gezegd, niet gedacht, omdat ik uit ervaring kan zeggen, met hoeveel ambitie hij bij Barcelona werkt. Ik zag niet dat hij ook nog tijd kon vrijmaken om zich met het Nederlands elftal te bemoeien. Dat deze oplossing nu uit de bus is gekomen, is ook voor mij een verrassing geweest. Ik ben er erg blij mee en ik geloof ook dat Mi chels en Fadrhonc goed zullen kunnen samenwerken". Goed uitvoeren schap moet de coalitie Michels-rmyff opnieuw tot resul taat leiden. „Maar", zegt Cruyff, „dan zal de opzet zoals die nu is, wel goed moeten worden uitgevoerd. Mi chels kan hiervandaan natuurlijk de fraaiste plannen maken, maar omdat hij niet de tijd heeft om naar Ne derland te komen, kan hij er geen toezicht op houden hoe ze worden uitgevoerd". „Ik zie hem als de scheidsrechter, die leiding moet ge ven aan alle partijen. De situatie was op een gegeven moment zo, dat vele betrokkenen lijnrecht tegenover el kaar stonden. Vaak uit principiële overwegingen. Deze oplossing is natuurlijk ook niet Ideaal, maar in mijn ogen is het wel de beste. Uiteindelijk weet iedereen wat hij aan Michels heeft. Hij be^.es al vaker meer te kun nen dan de doorsnee-trainer en bij hem is de kans op misverstanden vrijwel nihil. Volgens mij is Michels voor iedereen acceptabel". Cruyff en Michels weten wat ze aan elkaar hebben. Bei den stonden aan de wieg van de grote successen van Ajax en hebben eveneens gezorgd voor de impulsen, die Barcelona tot de meest serieuze gegadigde voor da Spaanse titel hebben gemaakt. In het wereldkampioen- CF Barcelona vertrok zaterdagmiddag naar het trainingskamp om zich op de wedstrijd tegen Elche voor te bereiden. Overal staan de supporters die Cruyff om een handtekening vragen. Ook zaterdag weer. Rinus Michels, ook in clubkostuum, heeft al geleerd te wachten op zijn vedette die ook in dit opzicht zijn plichten nakomt. Voor het vertrek stak Cruyff de loftrompet over zijn directe voetbalbaas. In het belang van het Nederlands elftal hoopt Johan Cruyff, dat Spanje zich zal plaatsen voor de strijd om de wereldtitel, omdat Michels dan tijdig naar Neder land zal kunnen komen om de voorbereiding van Oran je te leiden. Sneuvelt Spanje in het beslissende duel met Joego Slavië, dan wordt de s""atie een stuk ongunsti ger omdat Michejs in dat geval tot in juni moet door werken bij Barcelona, vooropgesteld dat de club niet vroegtijdig word gëelimineerd in het nationale beker toernooi. Cruyff: „Ik hoop natuurlijk, dat Michels straks bij het Nederlands elftal op de bok kan zitten. Maar zelfs als dat niet zo zou zijn, kan hij roch een belangrijke bijdra ge in de voorbereiding leveren. H,J verstaat de kunst een trainingskamp perfekt te regelen en weet bovendien veel van het Zuidamerikaanse voetbal. Met zijn tips al leen moet al erg veel kunnen worden gedaan". Tc_ van Dalen Bestuur en bureau van toernooi om WK-voetbal is gevormd ZEIST Het bondsbestuur en het bestuur be taald voetbal van de KNVB hebben zaterdag tijdens een vergadering in Zeist de zaken geregeld rondom de organisatie en begeleiding van het Nederlands elftal bij het we reldkampioen schap voetbal. Zwikstra (financiën) Er is een bestuur we reldkampioenschap voetbal benoemd, be staande uit de heren Hogewoning (voorzit ter), Brokx (organi satorische zaken), Zwikstra (financien) en Zon (voetbaltech- nische zaken). Jack van Zanten is als al gemeen medewerker aan dit bestuur toege voegd. De secreta ris/penningmeester van de KNVB. Henk Burgwal, zal als se cretaris van het be stuur wereldkam pioenschap voetbal optreden. De verantwoordelijk heid voor de uitvoe ring van de financiële en organisatorische zaken is in handen gelegd van de heer Burgwal, die als di recteur van een te vens ingesteld bureau wereldkampioen schap voetbal, zal fungeren. De „be manning" zal vanuit het bondsbureau van de KNVB geschieden. AMSTERDAM Er is een merkwaardig dalende curve te bespeuren in de laatste drie wedstrijden van Ajax. Tegen Groningen werden kansen geschapen en doelpun ten gemaakt, tegen AC Milan waren er alleen kansen en geen doelpunten en gistermiddag, in het met 38.000 kij kers geulde Olympisch stadion, waren er kansen noch treffers. Daarvan was FC Amsterdam de oorzaak. De dit seizoen zo opzienbarend spelende „lie verdjes" liepen over van werklust, betwistten met veel meer ijver elk duel en speel den bovendien uitgekiend. Ajax trachtte vergeefs de tegenstan der te verleiden tot wilde aan vallen maar daar trapte FC Amsterdam niet in. De ploeg was bepaald niet afkerig van avonturen in het doelgebied van Ajax, maar zorgde er te vens voor dat de defensie hecht gesloten bleef. In die linie speelde het duo Fransz—Koopman een beslis sende rol. Als het te benwuad werd, schoot de uitblinkende middenvelder Jaap Visser te hulp. Hij was het ook die indi rect Ajax deed sneuvelen. Uit zijn vrije trap scoorde Jan Fransz het doelpunt waarmee FC Amsterdam Ajax de eerste nederlaag in Amsterdam sinds 27 mei 1971 (1—3 tegen Feyen- oord) toebracht. Uit die treffer bleek zonne klaar op welk een geraffineer de wijze FC Amsterdam speel de. De grote figuur in de ploeg en van het gehele veld was Jaap Visser die ten voeten uit het gezicht van FC Am sterdam" was. Hij speelde brutaal als het kon, ondernam niet te stuiten soli maar was de voorzichtigheid in persoon als het aankwam op het subtiel ontkrachten van de aanvallen van Ajax. Zo speelde geheel FC Amster dam van de eerste tot de laat- Schuld voldaan AMSTERDAM Als enige Ajacied stapte Piet Keizer, na zich ver- kleed te hebben, de kleedkamer van FC Am sterdam binnen. Op de lichtelijk verbaasde reacties in de gang ver klaarde de aanvoerder van Ajax: „Schuld vol daan, heren". Keizer en Flinkevleugel wedden al jaren op de wedstrijden die zij tegen elkaar spe len. „Om een joetje (tien guldenliet Frits Flinkevleugel weten. „Geld is geld. De vorige keer dat hij mij heeft betaald is, geloof ik, nog van voor de oorlog". Het doelpunt dat opperste spanning brengt in de top van de eredivisie. Tevoren had Chris Dekker de bal gemist, Horst Blankenburg wilde wegwerken maar door de felle attaque van Jan Fransz gebeurde dat onzuiver zodat de bal terechtkwam voor de voeten van Fransz (links) die scoorde. Rechts ziet Arie Haan de nederlaag met schrik in de ogen. ste minuut „met het hoofd er volkomen bij". Daarmee is ook verklaard waarom 't geen drif tig, fel duel is geworden. Ajax miste daartoe de kracht en het raffinement, FC Amsterdam had er totaal geen behoefte aan. De mannen van Pim van de Meent hadden zich al dagen opgedraaid om voor een hap pening te zorgen. Ajax ver slaan was in de ogen van de tweede betalende club in de hoofdstad het mooiste dat kon bestaan. Ze gaven er ook uit- voering aan. Twee dagen voor de wedstrijd vernamen de Lieverdjes dat Rob Bianchi was geschorst. Husers moest hem vervangen en hij deed het uitstekend.Met Flinkevleugel, Koopman. Fransz en Visser vormde hij de sterke linie die op simpele, koele wijze Ajax alle kansen ontnam. Voor de rust leidde Varga de aanval van de Ajacieden, erna Jan Mulder. Dat maakte geen enkel verschil want zij kregen geen mogelijkheid gevaarlijk te worden, als Ajax een kans kreeg, gebeurde' dat via de op gekomen Krol of Suurbier. Het middenveld, met toch gere nommeerde spelers als MUh- ren, Haan en Neeskens, had niets in te brengen en bleef ver onder het niveau van „wonderman" Jaap Visser bil FC Amsterdam. Ajax, dat in Milaan nog tot briljante combinaties kwam, leek door de wind uiteen ge waaid. Moeizaam kwamen do combinaties tot stand, veelal ingeleid door Keizer die enige knappe acties ondernam. Maar er zat geen middenlinie achter die de aanval kon schragen. En als er al eens een gevaar lijke actie werd ondernomen, en FC Amsterdams laatste li nie werd overrompeld, stond Jan Jongbloed foutloos te wer ken in het doel. Daarentegen liep bij FC Amsterdam wel een middenlinie die munitie aandroeg als vanuit de verde diging aan de aanval werd ge bouwd. Maar goaltjesdief Jan sen en schutter Van der Lem werden afdoende bedwongen door Blankenburg en Krol. De defensie van Ajax meende evenwel dat aanvallend totaal geen gevaar uitging van FC Amsterdam maar toen Van der Lem een pass in het lucht ledige aannam, moest Krol on geoorloofde middelen gebrui ken om hem te stuiten. Dat kostte een vrije trap, genomen door Visser. Drie spelers van FC Amsterdam schoten toe: Dekker, Van der Merkt en Fransz. Ze attaqueerden feller dan de verdedigers van Ajax meenden te moeten ingrijpen, waardoor Blankenburg niet goed kon wegkoppen en Fransz van dichtbij kon scoren. Dat FC Amsterdam die 1—0 het laatste half uur kon vasthou den, pleit niet voor het vernuft noch de kracht van Ajax, dat het zo moeilijk met zichzelf had dat het niet aan een kaas- rijke positie toekwam. FC Amsterdam heeft de com petitie aan de top nog span nender gemaakt en de titel strijd volkomen opengesteld voor de „lachende derden" FC Twente, Feyenoord en PSV. Scoreverloop: 56. Fransz 1—0. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 38.000, FC Amsterdam: Jongbloed: Flinkevleugel, Koopman, Fransz, Husers: Visser, Van der Merkt, Dekker; Meyer, Jansen, Van der Lem (Van de Ban). Ajax: Stuy; Suurbier, Hulfhoff, Blankenburg, Krol; Haan, Neeskens, Ger Mllhren; Rep (Arnold Mühren), Varga (Mui der), Keizer. Functies DR zit eensklaps razende vaart in de beslissingen die in de KNVB worden geno- men. Michels aangesteld als „hoofdopzichter" op vrijdag, j de dag daarna een bureau en een bestuur dat zich met het wereldkampioenschap bezig gaat houden. In het bestuur zitten personen die, deels de- zelfde taken op zich nemen die Michels behartigt. Michels moet zich bezig houden met de vergoedingen van de spelers j en Zwikstra („ik zal niet met Stoop samenwerken", maar hij j is dus toch aangebleven) be heert de financien, waaronder, zo dachten wij, ook die vergoe dingen moeten vallen. Michels j moet o.a. het trainingskamp j organiseren maar Brokx be- heerst de financiën, waaronder ken, waaronder dus ook het trainingskamp dient te ressor- j teren. Zon staat voor de voet- baltechnische zaken. Heeft hij I derhalve ook iets te maken met training e.d.? Voorzitter is Hogewoning („als Fadrhonc blijft, zal ik weggaan") en Jack van Zanten is algemeen medewerker. Voorts is de ver antwoordelijkheid van de uit voering van de financiële en organisatorische zaken in han- den gelegd van Henk Burgwal, die secretaris is van het be stuur en directeur van het bu reau w.k. Zoek het nu nog maar eens uit. Een cumulatie van allerlei functies. Maar wat ressorteert precies onder wie? Het enige dat zeer duidelijk is: iedereen blijft zitten waar hij zit. Twee maten JT)E Nederlandse IJshockey- bond vindt steeds weer een mogelijkheid om kritiek uit te lokken, en de indruk te vesti gen dat er met meer dan één maat wordt gemeten. De spe- Ier van HIJS Veronica, Corky de Graauw, kreeg van scheids rechter Pieters uit Geleen een matchpenalty tijdens de wed strijd Smoke Eaters-HIJS op 6 januari. Normaliter volgt op een matchpenalty een langdu rig speelverbod, maar toch speelde De Graauw zaterdag met HIJS in Heerenveen tegen Thialf. De strafcommissie van de N.IJ.B. die (woensdag) bijeenkwam, deed al een uit spraak en legde De Graauw een straf op van twee wedstrij den. Scheidsrechter Pieters gaf De Graauw een matchpenalty om dat hij zich door hem bedreigd voelde. De Graauw is echter een speler voor het Nederland se team en als zodanig straks in het wereldtoernooi (Ljublja na) onmisbaar. Een langdurige straf zou immers zijn ritme verstoren. Dezelfde scheids rechter Pieters gaf - en toen was de reden heel wat ondui delijker - vorig seizoen ook aan Peter Darcy een match- penalty. Darcy mocht twee maanden niet spelen, maar Darcy was dan ook een Cana dees en voor het Nederlandse team niet van belang. Ringeloren gPORTBESTUURDERS zijn er doorgaans zeer happig op flitsen van hun sport op de televisie te krijgen. Om dat te bereiken zijn ze bereid ver gaande concessies te doen. Een fraai staaltje daarvan le verde de kampioensbadminton- wedstrijd Duinwijck—Victria afgelopen weekeinde in Leiden op. Een televisieploeg van Stu dio Sport wenste op het mo ment dat nog drie partijen ge speeld moesten worden al op namen van de huldiging te ma ken, een wens die zonder de minste problemen werd inge willigd. Een bondsbestuurslid reikte de bloemen uit vóór de difinitieve beslissing was ge-] vallen, daarmee tevens waarde van het hele evene-. ment omlaag halend. Het pu-. bliek stroomde vervolgens naar' de uitgang en de wedstrijd was in feite afgelopen. Het is de' vraag of men zich moet laten ringeloren door een t.v.-ploegi die toevallig haast heeft. Hett publiek en de eigen spelers1 krijgen op die manier wel een] merkwaardige indruk van hun; bestuur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16