met honderd gulden PvdA-LISSE ZOEKT KANDIDAAT VOOR WETHOUDERSZETEL Pastoor Schlatmann doet zijn intrede in Meerburg-parochie FESTIVAL OP 3 OKTOBER IN LEIDEN Merenwijk-bewoners verlagen hun huur stad en streeknieuws OOK Wat u moet weten „Zwerfavond" in Voorhoutse Y olksuniversiteit ZATERDAG 12 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Pastoor J. M. J. Wortelboer wordt rector te Poeldijk LEIDEN Pater J. M. J. Wor telboer (67) OFM gaat Leiden verlaten en wordt ra.i.v. 1 fe bruari rector van het bejaar dencentrum te Poeldijk in het Wesdand. Hij werd als pastoor van de parochie O.L. Vrouw On bevlekt Ontvangen (Hartebrug) geïnstalleerd op 17 augustus 1967. Een van de belangrijkste (mate riële) resultaten die hij in de af gelopen jaren als herder heeft mogen meemaken, was het red den van „zijn" kerk door een geslaagde actie „Hartebrug moet blijven". Zaterdagavond 26 januari zal pastoor Wortel- boer in de avondmis van zeven uur een afscheidswoord spre ken. Zondag 27 januari concele breert hij om kwart voor elf met de andere parochiepriesters de hoogmis, waarna tot half twee -gelegenheid bestaat tot het nemen van afscheid. LEIDEN „We willen de ge meente door het weigeren van een gedeelte van de huur juist helpen. Wanneer we samen een vuist maken door minder huur te gaan betalen, kunen we sa men bij de minister van Volks huisvesting een verlaging berei ken!" Aldus kreeg wethouder Ham van volkshuisvesting te horen tijdens zijn gesprek met leden van de afdeling Meren- wijk van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) aan de hand van de 456 handte keningen van Merenwijkbewo- ners die zij hem kwam aanbie den. Deze handtekeningen, die waren opgehaald onder de volgende punten: te hoge huren, te wei nig speelgelegenheid, slechte winkelvoorzieningen en klachten aan huizen, moesten de brief van de wethouder aan de minis ter,waarin verzocht zou worden om lagere huren, gaan vergezel len. Overigens zijn reeds verscheide ne brieven met eensluidende inhoud naar de minister verzon den, aangezien B. en W. samen met de bewoners van mening zijn dat de huren, waar het in hoofdzaak om gaat, aan de hoge kant zijn. Zoals uit hun stand punt blijkt, kon BHW niet op het verzoek van de heer Ham ingaan om met de huur-weige- ring te wachten. „Als er binnen een week geen toezegging in deze richting komt, zullen de bewoners zelf de huren met 100 gulden verlagen", aldus BHW - Merenwijk. Dat het de bewoners van de Me renwijk (Klere-wijk, volgens de petitie van BHW), ernst is, blijkt uit een avond giro-kaarten ophalen: 359 bewoners weigeren reeds deze maand en 91 gaan weigeren met ingang van fe bruari. Dit aantal zal nog aan merkelijk groeien aangezien vele mensen nog niet thuis aan getroffen werden. In dit verband is het begrijpelijk dat de huurverhoging van 1 april a.s. (3 procent) geen schijn van kans zal krijgen. De Bond van Huurders en Woningzoekenden hoopt op deze manier de leef baarheid in de nieuwbouwwijk te verhogen. LEIDEN Vanmorgen om 0.00 uur is de benzinedistributie in gevoerd, hetgeen de meeste men sen waarschijnlijk in rustende toestand over zich hebben laten komen. Voor het aanbreken van dit tijdstip echter hebben vele automobilisten hun wagen voor de „laatste" keer in vrijheid laten drinken. Onze fotograaf, eveneens behorend tot de gedul dig wachtenden, schoot er een plaatje van. Een en ander heeft tot gevolg dat de pomphouders vandaag zo goed als werkloos zullen zijn. Frontale botsing op Lage Rijndijk LEIDEN Bij een frontale bot sing eergisteravond op de Lage Rijndijk in Lelden werd een 22- jarige Leidse vrouw dusdanig gewond dat zij opgenomen moest worden in het Acade misch Ziekenhuis. Men consta teerde o.a. een zware hersen schudding en een heupfractuur. j Het ongeluk ontstond toen de vrouw, die op een bromfiets reed, een autobus inhaalde en zodoende op de linker weghelft terecht kwam. Een 24-jarige Leiderdorpse automobilist kon een aanrijding niet meer voor komen. Een pand aan de Burggravenlaan heeft eergisteravond bezoek ge- kregen van inbrekers. Er wor den verscheidene antieke voor werpen en kostbare sieraden vermist. De totale waarde hier van kon nog niet neegedeeld worden. Via de acnterdeur is men binnengekomen. Uit het .kantoor van de zieken fondsvereniging Boerhaave aan de Laat de Kanterstraat wordt door inbrekerswerk f 369,55 ver mist. Een keukendeur werd door de ongenode bezoekers ge forceerd. Uit de garderobe van een pand aan het Stationsplein erden vier bontjassen, toebehorende aan studentes, ontvreemd. De totale waarde van de jasjes be draagt ongeveer 600 gulden. i .->$0*© LISSE Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de PvdA, afdeling Lisse, werd on der leiding van mevr. A. Henne- kenv. d. Burg uitvoerig ge sproken over het vertrek van de heer P. van Leeuwen en over de aanstaande gemeenteraads verkiezingen. Het was de verga dering duidelijk dat door het vertrek van de heer Van Leeu wen niet alleen een uitmuntend woordvoerder namens de PvdA in de raad verloren werd, maar dat hier door ook de nodige pro blemen ontstaan bij een moge lijke bezetting van een wethou derszetel. Bij de besprekingen over de ge meenteraadsverkiezingen kwam naar voren, dat speciaal bij de gemeenteraadsverkiezingen het persoonlijk element belangrijk is te noemen. De afdeling hield zich die avond dan ook ijverig bezig met de namen van perso nen die momenteel op de gros lijst voorkomen. Verschillende kandidaten stelden zich aan de aanwezigen voor. Hat te voeren beleid werd in verschillende fa cetten besproken. Met name het te voeren beleid inzake de wo ningbouw had alle aandacht. Men.streeft er in de PvdA-kring sterk naar om niet alleen de bouw van woningwetwoningen te bevorderen, doch ook de doorstroming, waarvoor het raadslid Kalis steeds np de bres heeft gestaan en nog staat. Het bestuur zal wat de ingediende kandidaten betreft een bepaalde voordracht samenstellen, en in de volgende vergadering als be stuursvoorstel aan de leden voorleggen. Zodoende wil men Deze vaststelling zal in de eer tot de definitieve vaststelling ste helft van maart plaats vin van de kandidatenlijst komen. den. LEIDEN De eerste activiteiten rond de a.s. drie oktober feesten zijr "feeds losgebarsten De Stichting „Pomp van de Garenmarkt" en Gé Hofenk gaan een heus 3 oktober-Song Festival opzetten, met als bedoeling —vrij naar het Carnaval een typisch Leids lied, dat op de plaat wordt gezet. Alle Leidenaren, zangers, zangeressen, orkesten, kunnen aan dit song-1 festival meedoen. Originele werken worden natuurlijk anders geju- reerd dan teksten op bestaande litujes, maar ook dit laatste is toe- I gestaan. Het ligt in de bedoelir»0 een serie voorrondes te houden in de Stadsge- hoorzaal en rond drie oktober de grote finale. In de jury hebben zit- ting: Officials van de platenmaatschappij Bovema, Gé Hofenk en een lid van de 3 oktober vereniging. Iedereen kan zich nu reeds melden bij Gé Hofenk of Cees Mentink (01710-9J970). Ook voor ver dere inlichtingen. Markten UW MENING Energiecrisis en huurverhogingen In het Nillmij.-flatcomplex aan de Opaalstraat-Diamantplein—To paaslaan, dat door Huurman- Leiden B.V. wordt beheerd, zijn m.i.v. 1 januari de maandelijkse voorschotten t.b.v. warmte en- servicekosten verhoogd van 42,50 tot 72. Dit is een ver hoging van 69,5.% Huurman—Leiden B.V. probeert deze verhoging o.a. te recht vaardigen door er van uit te gaan, dat de kosten van oliever- bruik in 1974 ruim het dubbele gaan bedragen van de m 1972 gemaakte kosten. Er wordt ech ter geen rekening gehouden met: .1) het zuiniger stoken: 's middags en van 23.00—7.00 uur is de ver. warming uit. 2) het groeiend „energie-bewust- zijn" van de bewoners, die hun verwarming veel lager draaien. Velen trachten van de olie-situatie misbruik te maken door de prij zen drastisch te verhogen. Eens te meer blijkt hieruit, dat Huur man—Leiden b.v. een dergelijke vorm van zaken doen niet schuwt. Er is tegen deze verkapte vorm van huurverhoging een handte- keningen-aktie georganiseerd. 123 van de 129 aanwezige bewo ners hebben een protestbrief aan Huurman B.V ondertekend. Wij willen langs deze weg alle be woners van de door Huurman B.V. beheerde flats in Leiden e.o. oproepen om dergelijke huurverhogingen niet klakkeloos te accepteren. Het Huurderscomité. ZOETERWOUDE Onder grote belangstelling, zowel van kerke lijke las van burgerlijke zijde van Zoeterwoude en omstreken, heeft gisteravond pastoor J.M. Schlatmann zijn intrede gedaan in de Meerburg-parochie. In het welkomswoord,dat werd uitge sproken door de heer C. J. J, v.d. Meer, parochiaan van de Meerburgkerk, werd de hoopt uitgesproken dat het pastoor Schlatmann de parochie goed en levend tzal houden. Overigens is pastoor Schlatmann geen onbekende in Zoeterwoude aangezien hij ook in Leiden en Leiderdorp zijn standplaats heeft gehad. Hierna verzocht deken L. G. A. van Noort pater A. Celie o.fm. de benoemings brief voor te lezen. Names de Raad van Kerken werd vervol gens het woord gevoerd door ds. Honnef. Burgemeester Detmrs wees pas toor Schlatmann op de goede contacten tussen kerk en staat, ondanks de scheiding die tussen deze twee lichamen bestaat. Na mens het kerkbestuur van de Antonius-parochie sprak de heer Voets. Hij overhandigde pastoor Schlatmann een tekening van een nieuw te bouwen altaar. De gelden hiervoo- zijn door de oude parochianen bijeen ge bracht. In zijn dankwoord zei de nieuwe pastoor het fijn te vinden op deze wijze van start te mogen gaan. „Maar laten wij hetgeen gedaan moet worden samen doen', aldus pastoor Schlatmann. De heer v.d. Heijden voerde na deze plechtigheid als laatste het woord, speciaal tot pater Celie. Hij bracht hem dank voor al hetgeen hij in de afgelopen maanden voor deze parochie heeft gedaan. Hij feliciteerde hem met zijn 70ste verjaardag en overhandigde hem een grote kist sigaren. Eveneens werd Mevr. v.d. Hoeven-echtgenote van de koster in de bloeme tjes gezet voor haar werk gedu rende de afwezigheid van een huishoudster. Naast deze bloe men ontving zij een bedrag on der couvert. LEIDEN De jaarvergade ring van het Katholieke Vrouwengilde wordt gehou den op 15 januari in het Pe truszaaltje aan de Lammen- schansweg. Aanvang 20.00 uur. Spreker zal zijn pater Goddijn. Hij zal het deze avond hebben over zijn mis sie in Brazilië. VOORSCHOTEN Op 16 ja nuari bestaat de mogelijk- heid eventuele overgebleven Kerstbomen met de reini gingsdienst mee te geven, dit ter vervanging van de in voorgaand jaren gebruike lijke regeling om deze bo men gelijktijdig met het grofvuil aan te bieden. VOORSCHOTEN - In het Cul tureel Centrum wordt om 20.00 uur een Burgeravond gehouden voor de ingezete nen van Voorschoten, die zich in de periode van 1 sep tember 1972 t/m 30 novem ber 1973 in deze gemeente hebben gevestigd. VOORSCHOTEN - In verband met het voorlopig opschorten van de grofvullophaaldlenst, hetgeen zijn oorzaak vindt in de maatregelen tot beper king van het brandstqfver- bruik, wordt erop gewezen dat wel de mogelijkheid blijft bestaan om grote stuk ken grofvuil, die wegens plaatsgebrek of om andere reden niet gedurende enige tijd kunnen worden opgesla gen, door de Reinigings dienst tegen de hiervoor gel dende tarieven te laten opha len. Nadere inlichtingen hier over kan men telefonisch verkrijgen bij de Dienst voor Openbare Werken (telefoon 01717-2141, toestel 84). OECSTGEEST Burgemeester Eysinga van Oegstgeest heejt gistermiddag om 15.00 uur medailles uit gereikt aan jubilarissen bij. de marinebedrijven Oegstgeest (Bedrijfszelfbescherming B.Z.B.). Op de foto krijgt de heer A. I. Korsman voor zijn 20-jarige medewerking een medaille van de burgemeester. Hierna was het de beurt aan 10 andere jubilarissen, die 15. 10 en 5 jaar aan het bedrijf verbonden waren. Van links naar rechts deken Van Noort pastoor Schlatmann en pater Celie. Chr. Otader- l>ond had diamiddag in „Rustoord" LISSE De afd. Lisse van de Chr, Ouderenbond heeft in de grote zaal van „Rustoord" een diamiddag gehad, waarin mevr. MijndersVan Worden een reis verhaal met dia's ten beste gaf over haar tocht langs de zen- dingsvelden in Afrika. Over het zendingswerk kon zij verrassen de mededelingen doen, waar naar de aanwezigen met grote belangstelling geluisterd heb ben. Voorzitter Kooyman wist zich aller tolk toen hij mevr. Mijnders hartelijk dankte voor haar boeiende causerie. INLEVERING VAN BENZINE Nu de benzinedistributie definitief per 12 januari 1974 van kracht is geworden en mogelijk benzine is ge hamsterd, heeft de Burgemeester van Katwijk in verband met groot brandgevaar besloten een ieder in de gelegenheid te stellen om zijn voorraad benzine, indien dit meer dan 5 liter is, op een centraal punt in te leveren. In overleg met de brandweercommandant en de Korps chef van Politie is besloten, dat met ingang van 12 januari 1974 de benzine op het Bureau van Politie, Voorstraat 46, te Katwijk, kan worden ingeleverd. De benzine blijft ter beschikking van de eigenaar, die deze dagelijks kan afhalen om dit over te hevelen in de benzinetank van zijn auto. De vrijwillige inlevering heeft uiteraard geen proces-verbaal tot gevolg. Van deze regeling behoeft geen gebruik te worden ge maakt indien men minder dan 5 liter benzine bezit. Voorhout De volksuniversiteit Voorhout biedt op vrijdag 18 januari voor leden en niet-leden een aantrekkelijke avond onder de titel „Zwerven en Genieten". Spreker is de heer G. Houtman, leraar bio logie te Hoorn en lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging. Hij zal verslag doen over de door hem gemaakte kampeerreizen door Zuid Skandinavië, een gebied dat de laatste jaren sterk in de be langstelling staat. Behandeld wordt het lamdschap, de flora, fauna en de geologie van de bezochte gebieden. Deze avond zal worden gehouden in de aula van Huize St. Agnes, He renstraat 45, te Voorhout, aanvang 8.00 uur. Toegangsprijs: voor le den op vertoon van lidmaatschaoskaart 1,-, voor niet-leden 1,50. KOUDEKERK Met een overweldigend concert heeft de harmonie vereniging „Kunst na Arbeid" haar 50-jarig bestaan gevierd. Het muzikale geweld brak om 20.00 uur los in het nieuwe gemeentecentrum „De Ridderhof". In onze krant van gisteren maakten we reeds melding van het op handen zijnde jubileum.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3