graan schuren raken de klad in de franse keuken M; ROME - Overal in de wereld zullen voedselvoorraden moeten worden aangelegd. Het moeten nationale pro jecten worden, op de eerste plaats bestemd voor noodtoestanden - bij voorbeeld een onverwachte hongers nood of onvoorziene voedseltekorten r- in eigen land. Daarnaast zullen, meer dan tot nu toe gebeurde, re searchinstituten moeten worden inge schakeld bij preventief onderzoek, •om bijvoorbeeld misoogsten en de daaruit voortkomende voedseltekor-' ten te voorkomen. Dit zijn nog maar twee van de tien. tallen besluiten, aanbevelingen en op drachten die zijn voortgekomen uit de-tweejaarlijkse algemene vergade ring van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, waaraan de afgelopen weken ruim 120 delegaties hebben deelgenomen. In het hoofdkwartier van de FAO in Rome gaat de permanente staf over tot de orde van de dag. Met meer en nieuw werk, maar ook met minder werk. Voora1 op voorstel van Nederland, dat daarin gesteund werd door veel landen, heeft de algemene vergade ring aanbevolen dat de FAO in dc toekomst veel meer een beroep moet gaan doen op de vele researchinstitu ten dié overal in de wereld bestaan en die een grote know-how op land bouwkundig gebied hebben. „Ik denk daarbij ook bewust aan Ne derland en aan Wageningen", aldus de toelichting van dr. ir. A. Tuin man, die hoofd is van de permanente vertegenwoordiging van ons land. Op de laatste dag van de bijeenkomst is de heer Tuinman geko2en tot lid van de zeven man sterke, invloedrijke programma-commissie. „Tot nu toe verrichtte de FAO veel werk voor derden, ze voert dus op drachten op verzoek van een of meer lidstaten uit, en daartoe worden dan internationale teams van deskundi gen samengesteld. Wij, en met ons veel landen, zijn van mening dat het veel effectieven is' om bestaande in stituten daarvoor in te schakelën, zo wel in de onderontwikkelde als in de ontwikkelde landen. 'Je zult op dat ni veau vaak meer enthousiasme vin den, meer mogelijkheden. Zo'n insti Onverwachte hongersnoden tonen de voedseltekorten aan. tuut beschikt over documentatie en lean vaak ook sneller werken", alle benodigde andere materialen, Mede in dat verband heeft de Neder- heeft geen aanloopperiode nodig ei> landse delegatie meer aandacht ge- Graanopslag in de Botlek, een nationale noodzaak. yraagd voor de minst-onwikkci.le landen in de wereld, „Terwijl ze ei genlijk de meeste aandacht moesten krijgen, zie je in de praktijk dat ze vaak achteraan hobbelen", aldus dr Tuirtman. VOORRADEN Een van de hoofdthema's waarover de afgelopen weken gepraat is, is de vorming van nationale voorraden. Vlak na de laatste wereldoorlog was dat al een internationaal punt. Er kwamen voorstellen om voedselde- pots in te richten met het oog op ca lamiteiten. Vlak daarna werd de we reld geconfronteerd met de graan overschotten, een acuut probleem waardoor het project voor voedsel- stations de actualiteit en ook veler interesse verloor. "De wereldsituatie is mrfliddels op nieuw gewijzigd. De vanouds beken de, overvolle graanschuren in de we reld raken leeg, er ontstaan links en rechts tekorten. De wrede droogte in een aantal Noordafrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, en de daarop gevolgde rampzalige hongers nood, die velen het leven heeft ge kost en die deze zogenaamde Sahel- landen jaren terugwierp in hun ont wikkeling, is tijdens de FAO-verga- dering doorlopend het meest spreken de voorbeeld geweest van de nood zaak om vooruit te gaan zien. Internationale voedselbanken lijken geen haalbare zaak. Er doen zich daarbij al snel problemen voor als: waar worden die voedseldepots ge vestigd, wie bepaalt het tijdstip' waarop deze voorraden mógen wor den aangesproken? Al die moeilijkheden kunnen omzeild worden als elk" land"voor zichzelf een voorraad aanlegt, die uiteraard ook beschikbaar kan komen voor andere landen in geval van acute voedselte korten daar. Nederland - en met name het ministerie van Landbouw - zal hier ook aandacht aan gaan besteden. „Wij hebben wel iets in Nederland", aldus de heer Tuinman. „Als belang rijke doorvoerhaven heeft Rotterdam doorlopend grote hoeveelheden lig gen, het voedselinkoopbureau slaat regelmatig op en het leger beschikt over een kleine buffervoorraad, maar dat maakt samen nog geen georganiseerd aangelegde voorraad". De al bestaande internationale comi- tees van de FAO zullen vanaf nu de vinger op de pols houden, er zal na tionaal geinvesteerd worden en er zal internationaal gecoördineerd worden wat er zoal moet gebeuren. ACTIEF Nederland heeft zich op de jongste FAO-meeting flink geweerd. Ons 'land werd met 'vijf andere gekozen voor een periode van drie jaar in de zogenaamde FAO-raad, bestuursor gaan van de organisatie. De Neder landse delegaiie nam actief deel aan de discussies en kwam met een aan tal voorstellen en suggesties. Een ervan is overgenomen door de algemene vergadering en betreft de volgende bijeenkomst in 1975. Dan zal het eerder genoemde internatio naal noodzakelijke kontakt op re- search-gebied het hoofdthema van de bijeenkomst worden. Nederland steunt de uitgestippelde strategie dat er meer gelegenheid' voor de ontwikkelingslanden moet komen om hun produkten af te kun nen zetten op de wereldmarkt. De FAO kan daaraan meewerken, hoe wel deze organisatie zich niet direkt met de wereldhandelsproblematiek bezighoudt. Daarvoor zijn GATT en" UNCTAD. Nederland heeft verder aandacht ge vraagd voor de noodzakelijke verho ging van de direkte, nationale voed- selproduktie in die landen, die der mate moeilijk bereikbaar zijn, dat het transport van voedsel erheen onevenredig hoge bedragen gaat ver-, gen. „Soms veel hoger dan de kosten die gemoeid zouden zijn met het op beter peil brengen van hun eigen produktie", aldus de heer Tuinman. F. WIJNANDS. PARIJS Nergens ter wereld - zegt men - eet of drinkt men zo goed als in Frankrijk. Het mag de laatste ja ren dan wat duurder geworden zijn boven en beneden de Loire, maar wie heeft dat voor een lekkere hap niet dubbel en dwars over? En is het niet een dubbel plezier, als tijdens de maaltijd de gerant of de chef de cui sine eventjes langs de tafeltjes loopt om te vragen, of de cliënt tevreden is? En het hoeft niet eens in een groot restaurant te zijn om goed te worden onthaald. Ook de kleintjes hebben de reputatie, dat er geen be tere keuken is dan de Franse. 2o is het althans in theorie. Maar de praktijk in Frankrijk is vaak heel anders. Dat hebben we zo pas nog gezien in Bordeaux, waar de grote jongens in het vak zich niet schaam den om uit winstbejag te knoeien met het edele vocht. Het schandaal kwam aan het licht, toen inspecteurs van het Parijse ministerie van finan- 'cien constateerden, dat er in de boe ken geknoeid was. De bedriegers kregen een proces aan hun broek, maar we moeten nog maar afwach ten, wat daarvan terecht komt. Hoe vaak gebeurt het niet, dat boeten in de binnenkamer worden afgekocht en dat men er verder niets meer van hoort. Het grote publiek vergeet gauw. Dat wat betreft de drank. Met d.e le vensmiddelen is bet niet veel beter. Door een doodgewoon stom toeval, misschien wel door een anonieme verklikker, kwamen inspecteurs van 'Lyon er in augustus van dit jaar achter, dat in een kliniek van Saint- Roch, waar ouden van dagen werden verpleegd, ondeugdelijk voedsel op tafel werd gezet. Zij gingen naar de keuken en vonden - schrik niet? - 5Ö0 kilo' bedorven vlees. Een van de leveranciers, een groothandelaar in Lyon, werd in staat van beschuldi ging gesteld, want in zijn vrieskast vonden de controleurs twee en een halve ton bedorven gevogelte en be dorven vis. Een week later ondergin gen diverse handelaren in Lyon het zelfde lot. Zij hadden, niet per abuis of te goeder trouw, aan de kliniek le- «nsmiddelen verkocht, die dadelijk in de vuilnisbak hadden moeten wor den gegooid. Misschien was de bak er nog te goed voor! Tót de beklaag den behoorde een békende restaura teur, die een held was in het tafel- tje-dekje voor bruiloftsgasten. In Lyon - wij ontlenen het aan de Parijse "Figaro", die aan zulk soort van schandalen en volksvergiftiging een pagina wijdde - verwekte dat natuurlijk een algemene consterna tie. En dat nog wel in Lyon, be roemd vanwege de voortreffelijke spijzen en dranken. Welnee, schrijft de "Figaro", zulke •dingen komen overal in Frankrijk voor, in de grote steden misschien meer dan in de provincie. In heel Frankrijk deugt het niet met de con trole, de distributie, de handelaren, de winkeliers, de kantines en zelfs deugt het niet met de kleine restau- CONTROLEMERK De Franse keuken heeft een grote reputatie: er is geen betere, althans in theorie. De Ha del.rond de oude Hallen dier, in zijn geheel of in onderdelen, voorzien moet zijn van een 'controle- merk en als dat er niet is, mag het karkas of mogen de onderdelen niet worden verkocht. Dat geldt eveneens voor het zeebanket. Geen kist vis mag Boulogne of Lorient uit, als het controlèmerk er niet op staat. Dus, zou men zeggen, daar aan de bron is het wel in orde. Dat had men ge droomd, want de weg tussen slacht huis en verbruiker is lang en er zijn veel te weinig veeartsen en contro leurs. Om vorming van bacteriën te voorkomen bestaan precieze voor schriften. Maar de fabrieken, waar de melk gepasteuriseerd wordt voor roomijs of yoghurt, krijgen eenmaal per maand bezoek van een "controleur, de kaas- en boterfabrieken tweemaal per jaar. de winkels twee of drie maal per jaar per winkel, de levens- mid3elenzaken met filialen «zesmaal per jaar. In de praktijk komt daar heel wat minder van terecht. Div winkeliers zeggen zelf, dat zij sporadisch worden gecontroleerd •Voor een efficiënte controle is veel te weinig personeel. Veeartsen op de abattoirs moeten een deel van hun werk overdrjgen aan onbevoeg den. die het schijntje verdienen van maximaal 1290 frank per maand. Voor heel het Rhöne-departement met inbegrip van de stad Lyon zijn er maar vijf inspecteurs, zodat be De nieuwe hallen in Rungis. driegers niet al te veel kans lopen te worden gesnapt. Ook de klanten van de grossiers kunnen bezwaarlijk vol houden, dat zij te goeder trouw zijn en van niets weten, want zij kennen de prijzen. Voor varkensworst beta len zij 7.50 frank per kilo; de fa brikant kan het niet leveren voor piinder dan 13. Voor tonijn betalen zij 5 frank per kilo. terwijl de' kost prijs voor de fabrikant 12 is. Zij we-, ten wel degelijk, dat zij bedorven waar kopen. Van hoog tot laag be staat een bende van bedriegers DIEPVRIES ledereen kan een winkel beginnen, alleen maar kapitaal en geen diploma voor nodig is. Vaak is een winkelier niet meer dan een distri- buant, die verpakte levensmiddelen verkoopt en er geen flauw benul van heeft, wat er in zit. Hij weet het even min als de klant. Ook weet hij als regel niet, hoe hij zijn levensmidde: len moet conserveren. Winkeliers worden bedreigd met straffen, maar de rechters zijn meegaand en het blijft gewoonlijk bij een boete van 500 frank. Van een rechter in Lyon zijn de woorden, dat verkoop van be dorven vis minder erg is dan het ste len van vis. Diepvriesvlees wordt menigmaal ver kocht als vers vlees. Een slager, die vlees thuis bezorgd krijgt, dat niet helemaal zuiver meer is, zal in de verleiding"T<omen het in zijn diep vries te hangen om verder bederf te gen te gaan en men kan zich dan wel voorstellen, wat er verder ge beurt. De diepvries wordt op die ma nier een instrument van fraude en be drog. Voor het transport van aan be derf onderhevige levensmiddelen is een lijst opgesteld met scherpe maat regelen, maar diezelfde lijst ligt al maandenlang bij de eerste-minister te wachten op ondertekening. Het heeft achttien jaar geduurd, alvorens maatregelen werden genomen om bacteriënvorming in melkprodukten tegen te gaan. Dat zulke toestanden levensgevaar lijk zijn voor de volksgezondheid be hoeft geen betoog. Op scholen, uni versiteiten, in ziekenhuizen, openbare en particuliere kantines worden per dag 12 mihoen maaltijden bereid. Hoe kan ik met het my toegewezen geld - heeft een kantinebeheerder gezegd - biefstuk op tafel zetten, waarvoor ik hoogstens 6 of 7 frank mag uitgeven, terwijl de biefstuk bij de slager viermaal zoveel kost. Op vrijdag, vertelde een andere beheer der, werden drie jaar geleden in de Parijse Hallen kippen verkocht voor 1 frank per kilo, omdat ze het vlees tot de volgende dinsdag niet goed kon den houden. Je moest er heel vlug bij zijn, want kwam er in de verte een controleur aan - weg waren de kippen! En op het moderne Ringis, de nieuwe Hallen buiten Parijs? Daar is het niet veel beter. Daar staan hoge muren, zei een derde be heerder en je moet maar raden, wat er binnen gebeurt. In de vroeger zo beroemde Franse keuken is de klad gekomen. Waar niet in? J. KLEIJN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15