Benzinedistributie is niet nodig: we hebben een overvloed aan olie Vakcentrales niet in federatie F akhondshestuurder Schravenmade; Kissinger bemiddelt in troepenscheiding Kr ei sky wil conferentie in Salzburg Nederland juicht Initiatief Nixon toe CJV.V. WENST EIGEN MENING CeidócGowuovnt Nieuwe" klanten vinden openbaar vervoer duur Weer truck in Italië gestolen VRIJDAG 11 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De regering 'heeft zich bij de aanpak van ide olieproblemen veel door angst laten leiden. Angst is altijd een slechte raadgever. Nu wordt de benzine I gedistribueerd, terwijl er in feite een i overvloed 'is. Straks weten we niet meer waar we ermee naar toe moeten. Dat is in i het kort de schets die de Rotterdamse dis trictsbestuurder van de industriebond NVV, de heer A. Schravenmade, geeft van j de situatie rondom de oliecrisis. „Met pijn in het hart", verwijt de heer Schraven- I made het kabiniet-Den Uyl dat het paniekvoetbal I speelt. „Er is geen sprake van een weloverwogen belelid, elke dag verandert er wat". Volgens hem had dat kunnen worden voorkomen, als de rege ring voor haar informatie over de olietoevoer !naar Rotterdam ook bij de industriebond had aangeklopt. „Men is jteeds afgegaan op de mede delingen van de oliemaatschappijen en die waren of niet goed of ze zijn verkeerd vertaald." De industriebond baseert zijn informatie over de oliestroom op gegevens die door in de haven wer kende bondsleden worden verzameld. De uitkom sten weken steeds aanzienlijk af van de cijfers die de regering naar buiten bracht. Terwijl in de eerste weken van de Arabische boycot de blikken dn "Den Haag" meer en meer versomberden en het crisisspook door het land waarde, belde vak bondsleider Schravenmade vanuit Rotterdam dat Ihet allemaal best meeviel met de olietoevoer. Dat nam vermoedelijk wel de onrust onder de arbei ders in het Waterweggebied weg, maar het kwam hem dn sommige kringen in Den Haag te staan op betitelingen als „landverrader" en onverant woordelijke ophitser". De bond trok zich daar echter niets van aan. Men ging door met het geven van informatie en negeerde een verzoek van het ministerie van Economische Zaken om er "in 's lands belang" het zwijgen toe te doen. De heer Schravenmade: ..Na het uitbreken van de olieboycot verschenen er rapporten, waarin grote werkloosheid in het Europoortgebied werd voorspeld. Sommige des kundigen, die ook zo nodig iets moesten zeggen, spraken zelfs van 85.000 werklozen. Zulke mensen moesten ze tien jaar gevangenisstraf geven. Ze brachten grote ellende teweeg in talloze gezinnen. Voor ons was dat aanleiding de mensen de wer kelijkheid te laten zien. Het risico dat we ernaast zaten hebben we bewust genomen". De mededelingen van de industriebond NVV wa ren aanvankelijk kreten in de woestijn, omdat er geen andere bronnen waren. En zo die er waren, werden ze door Economische Zaken droog gelegd. De redactie van het Algemeen Nederlands Pers bureau in Rotterdam, die begin december op grond van gegevens van het scheepvaartbureau Dirkzwager berichtte dat de olietoevoer in de laatste weken van november niet met 30 procent was teruggelopen (zoals het kabinet het publiek voorhield) maar slechts met 7 procent, klopte na publikatie van dat bericht tevergeefs bij Dirkzwa ger aan. Op verzoek van het ministerie had men ook daar de kaken op elkaar geklemd. Burge meester Thomassen had al een paar weken eer der aan verslaggevers meegedeeld, dat er op ver zoek van „Den Haag" van de zijde van de ge meente geen informatie over de olietoevoer meer zou worden verstrekt. De heer Schravenmade vindt dat zwijgen van de regering onbegrijpelijk. Het argument, dat de Arabische landen niet mogen weten hoeveel olie ons land binnen komt om in de waan te blijven dat de boycot functioneert, wijst hij af als "grote nonsens". Volgens hem leveren de oliemaatschap pijen gewoon meer olie uit andere landen en hoe ven wij de Arabieren derhalve niet te vrezen. Uit de jongste gegevens van de industriebond blijkt dat de olietoevoer naar Rotterdam in de eer ste week van januari nog slechts 12,5 procent be neden het niveau van september lag. De heer Schravenmade, die deze gegevens begin deze week bekend maakte, voorspelde bij die gelegen heid, dat de aanvoer de komende weken nog zal toenemen. Hij bevestigde tevens, dat er geen olie voor Nederlands gebruik uit Koeweit en Saoedi Arabië was gekomen. Maar de aanvoer vanuit Iran, Venezuela en Nigeria was verhoogd. Volgens de heer Schravenmade zijn de oliemaat schappijen allerminst ongelukkig met de situatie. ,,Ze krijgen de kans hun prijzen te verhogen. Ook voor olie uit niet-Arabische landen en olie uit de Noordzee. Daar halen ze dikke winst uit. Hetzelf de geldt voor de Nederlandse Aardolie Maat schappij, waar de oliemaatschappijen ook in zit ten, die de prijzen voor aardgas verhoogt maar dezelfde kostprijs blijft betalen". maakten. Een Vandaag in Assoean, morgen in Jeruzalem WENEN (DPA) De Oostenrijk se bondskanselier Bruno Kreis ky heeft een tiental regeringslei ders, onder wie minister-presi dent drs. J. M. Den Uyl, uitge nodigd begin volgende maand in de omgeving van Salzburg actuele politieke en economi sche problemen te bespreken. De conferentie wordt gehouden op instigatie van de „Club van Rome", de organisatie van we tenschapsmensen en industrië len die probeert oplossingen te vinden voor de grote vraagstuk ken van de toekomst. Hoogleraren Leiden Nobelprijs voor Sacharov [WIDEN Elf hoogleraren van i de juridische faculteit van de Leidse Universiteit hebben in een brief aan de Nobelcommis- sie van het Noorse parlement de Sovjetrusslsche fysicus An drei Sacharov voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede 1973. In hun motivering van deze voor dracht noemen de hoogleraren Sacharovs onvermoeibaar strij den voor de wereldvrede, z jn pogingen tot het definiëren hier van, het aandringen op vrede bij vele prominente regerings leiders, zijn publikaties en het oprichten van het Russische co mité (voor de rechten van de mens. WASHINGTON (UPI-Reuter-AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer komt vandaag in Egypte aan, waar hij besprekingen zal voeren met president Sadat. Morgen is hij in Jeruzalem om daar met de Israëlische autori teiten te praten. Verwacht wordt dat zijn besprekingen zul len leiden tot concrete voorstel len voor de scheiding van de wederzijdse troepen van het Suezfront. Israël wacht het gesprek met Kis singer af, alvorens zelf iets con creets te formuleren. Volgens berichten uit Arabische bron zou Kissinger zijn derde reis naar het Midden-Oosten ver vroegd hebben om te voorko men dat Egypte, geprikkeld door wat het noemt "het traine ren van Israël inzake de troe penscheiding", opnieuw de vij andelijkheden zou openen. Bij zijn terugkeer zal Kissinger waarschijnlijk nog een tweede gesprek met Sadat hebben. De 55-jarige Zweedse generaal- majoor Bengt Liljestrand wordt met ingang van 1 april be noemd tot hoofd van de organi satie van de VN, die toezicht moet houden op de naleving van het bestand. De Finse gene raal Siilasvuo blijft comman dant van de VN-strijdmacht van 5500 man. Problemen voor Van Doorn AL ZIJN DE PROBLEMEN van minister Van Doorn bij lange na niet zo groot als die van zijn collega's, op wier schouders de ener giecrisis en haar economische gevolgen het zwaarst drukken, hij zit nog vóór het begrotingsdebat over CRM begint, al met een paar pi kante problemen. Daar is het algemene probleem dat de begrotingsnood ook hem niet de vrijheid geeft om waar te kunnen maken wat het program der progressieve partijen terzake van cultuur en maatschappelijk werk allemaal beloofd heeft: op kunst en cultuur wordt weliswaar weinig bezuinigd, maar de forse schep subsidie er bovenop is ook niet ge komen. Kan ook niet komen, in de gegeven omstandigheden. Verder de diverse omroepproblemen. Als minister moet mr. Van Doorn de Hilversumse problemen van een andere kant bekijken dan hij als KRO-voorzitter of vice-voorzitter van de NOS placht te doen. Hij zal nu ontdekt hebben wat hij als intelligent politicus al tijd wel moet hebben geweten: de omroepproblemen zijn zeer ge compliceerd. DE WET VROLIJK-KLOMPË berust op een fundament waarvan en kele onderdelen in de praktijk niet blijken te deugen; de dreigende versplintering van zendtijd is er een gevolg van; de geringe effi ciency in de programmering een ander. Over de zendtijd-aanvraag van de Veronica Omroep Stichting moet de bewindsman een advies van de Omroepraad hebben ontvangen, dat nog diverse vragen open laat. daar hij bij de Veronica familie om nadere informaties heeft gevraagd. Hangende dit moet hij volgende week het anti-piratenwetje door de Eerste Kamer zien te loodsen. Wat een aantal senatoren nog altijd niet van plan schijnt te zijn te helpen bevorderen, als ze niet pre cies weten wat er met „Veronica" gebeurt. En gesteld nu dat minister Van Doorn na meer Informaties te heb ben gekregen plus een aanvullend advies van de Omroepraad be sluit de Veronica Omroep Stichting als zendgemachtigde te erken- neen wat let Theo Olof's beweging ter promotie van de klassieke mu ziek dan een soortgelijk spel te gaan spelen als rond Radio Veroni ca is gedaan? MET DE PRETENTIES van de TROS om omroep A te worden daar nog bij, wordt het in Hilversum helemaal dringen om zendtijd. De politieke versplintering in de tijd dat er meer Nederlandse partijen en partijtjes waren dan ooit, is daar nog heilig bij. zonnig mist 19 temperaturen tonluchtdruk in millibaren opklaringen hagel warmtefront H hoge-drukgebied jg* bewolking sneeuw -r~r kou-front L lage-drifcgebted regen onweer windrichting vcrplaatsingsrichthg Van een onzer verslaggevers UTRECHT De federatie tussen C.N.V., N.K.V. en N.V.V. is voorlo pig geheel van de baan. Het C.N.V. heeft onoverbrugbare bezwaren tegen deze federatie, omdat, zoals ai maandenlang bekend was, het C.N.V. en de daarbij aangesloten bonden de beleidsvoorbereiding en besluitvorming vooraf in eigen hand willen hebben. „Wij willen zelf uitmaken hoe het C.N.V. het beleid van de federatie wil beïnvloeden en wil volgen. Wij willen als C.N.V. een eigen mening blijven vor men", aldus voorzitter Lanser van het C.N.V. gisteravond. De drie vakcentrales blijven voor lopig wel in het reeds bestaande overlegorgaan samenwerken. Ook zal het C.N.V. ten opzichte van het beleid tegenover de ■werkgevers niet een eigen standpunt gaan innemen", aldus de heer Lanser. „Het N.V.V. vindfc 't in strijd met de federatiegedachte dat het C.N.V. in principe de mogelijk heid wil behouden om vooraf een eigen standpunt te bepalen over elke zaak die in de federa tie aan de orde komt", zei gis teravond voorzitter W. Kok van het N.V.V. Hij was in dit ver band vooral bevreesd dat het C.N.V. daardoor als blok zou optreden binnen de federatie. Voorzitter W. Spit van het N.K.V. wees er gisteravond op, dat deze breuk in feite betekent, dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales blijft doorwer ken. „Het besluit van het C.N.V. kan er wel toe leiden, dat ook het N.K.V. en het N.V.V. aan besluitvorming in el- gen kring blijft doen, voordat de zaken in de federatie aan de orde komen", aldus de heer Spit. Gezien deze opmerkingen is het nog niet zeker of in de nabije toekomst het N.K.V. en het N.V.V. wel in een federatie gaan samenwerken, los van het C.N.V. Dan zou de federatie van deze twee vakcentrales ex clusieve bevoegdheden krijgen op het gehele terrein van het het sociaal-economisch beleid. De Bilt - Het komende etmaal neemt de wind weer toe uit zui delijke richting en wordt tijde lijk regen verwacht. Dit hangt samen met een depressie, die van de Azoren in noordoostelij ke richting naar Ierland koerst en flink in diepte toeneemt. Boven Rusland handhaaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Om dit hogedrukge- bied stroomt met zuidoostelijke wind koude vrieslucht over Po len naar Scandinavië. In War schau vroor het vanmorgen 12 gr. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur. Zacht weer met af en toe regen, maar ook enkele opklaringen. Weersvooruitzichten in cijfers. voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. van 2—8 gr. Max. temp.: van 5—10 gr. Kans op en droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. De federatie van de vakcontrales NVV, NKV en CNV is van de baan. NKV-voorzttter W. Spit (links). NVV-voorzitter W. Kok middenen CNV-voorzitter J. Lanser lichtten gisteravond een en ander toe. DEN HAAG (ANP) - Nederland juicht het voorstel van president Nixon toe, op 11 februari in Washington een conferentie van ministers van buitenlandse za ken van zes Westeuropese lan den, waaronder Nederland, Ca nada en Japan te beleggen om het olietekort te bespreken. De Nederlandse regering is het met president Nixon eens dat dit overleg spoedig gevolgd dient te worden door een bijeenkomst tussen olieproducerende en olie- importerende landen. Japan heeft terughoudend gerea geerd op de uitnod ging. Waar nemend premier Takeo M ki die gisteren met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger in Wash ington heeft gesproken, zei dat de uitnodiging voor zijn land niet onacceptabel is. Frankrijk zal pas over enkele dagen be slissen over deelnemen aan de conferentie. In zijn uitnodigingsbrief aan de zes Westeuropese landen, Cana da en Japan, zegt president Nixon dat het energietekort de voorspoed en de stabiliteit in de wereld bedreigt. Volgens Nixon dreigt het energietekort politie ke- en economische krachten los te slaan die aan de voorspoed en stabiliteit in de wereld on herstelbare schade zouden kun nen toebrengen. LAGOS In N geria is een stam hoofd over: eden dat de hoge leeft jd van 144 jaar be c'ce Dit heeft een in de Nigeriaanse staat Kwara verschijnend blad meegedeeld. Bijna even hoog als het aantal jaren dat hij tel de, is het aantal nakomelingen: n.l. 130. LSD-taart HAMBURG Een stuk taart in de koffiepauze heeft gisteren 12 personeels leden van de Lufthansa tij delijk In hoger sferen ge bracht. Hit gebak bleek LSD te bevatten. De taart was meegebracht door een man die de taart van zijn moeder had gekregen. Hij deelde de taart met zijn tien collega's tijdens de kof fiepauze. Voordat ze aan het werk gingen voelden de technici de wereld wiebelen onder hun voeten en som migen dachten dat ze zweefden. Een van hen waarschuwde de bedrijfs arts. De diagnose van deze was, dat men I 'D harl b'n- ee'vepea. De :aa-' was :n eerste insta-iie b -md voo- een b-o~r van de t-ac eerder, die 'n do gevange n:s zit op verde il'.ing var drugsmokkel. De gevangene mocht evenwel geen voed sel cadeau krijgen. UTRECHT (ANP) Van de „nieuwe" NS-klanten vindt 23 procent het openbaar vervoer erg duur, 38 procent vindt het aan de dure kant en maar drie procent vindt het goedkoop. Dat blijkt uit een enquête die de Nederlandse spoorwegen onlangs tijdens twee autolo ze zondagan hebben gehouden onder in totaal 454 treinreizigers die voor de oliecrisis zelden of nooit in de trein zaten. Bij de enquête bleek dat 93 pet. van deze categorie reizigers een auto had. 83 pet van hen zou zonder autoloze zondag nooit de trein heb ben genomen. Van de ondervraagden was 40 pet met het openbaar stedelijk vervoer naar het station gegaan. Tussen de 12 en 18 pet kwam met de streekbus en een kwart te voet. Een op de tien reizi gers nam de fiets of pakte een taxi. De kwaliteit van het openbaar vervoer (comfort, frequentie, houding personeel bv) vonden de mec:.te re ^ers goed. 14 pet. gaf een on gunstig ccrdeei over de totale reis Daarvan vord 36 pet dat de reis te lang duurde (teveel vervoermiddelen nodig voor één reis). Een zelfde percentage vond dat stads- en streekvervoer te weinig reed en 17 procent vond dat er op zondag te weinig treinen reden. WEERRAPPORTEN Kilde Eindhoven Den Helder LudbUl. Ktd. Athene Barcelona Berlijn Genève Helsinki Innsbrüek Kopenhagen Iuioarno Luxemburg Waarde IV2 ton ENSCHEDE (ANP) Een Ne derlandse vrachtwagencombina tie met zonnebrillen, totale waarde 750.000, Is deze week ln Milaan gestolen. Het is de derde keer dat de eige naar, het Glanerbrugse trans portbedrijf Holland, in Italië van een vrachtwagen wordt be roofd. De directeur van het bedrijf ver moedt, dat de diefstallen door gestoken kaart zijn, omdat de dieven precies schijnen te weten in welke combinatie de duurste vracht zit. Ruimterecord HOUSTON (A). Skylab 3 heeft gisteren toest-mm"'.n krrg n nom nog langer in de ruimte te blijven On nne' e :r de langste ruimt e'i'. V nu toe. Het oude record, 59 dagen, 11 uur en acht minuten, zal maandag geëvenaard worden. De oor spronkelijke vluchttijd wordt met 7 dagen verlengd. Suriname trekt straf vorige regering in PARAMARIBO (ANP) De nieuwe Surinaamse regering heeft twee maatregelen inge trokken die het vorige kabinet had genomen tijdens de ongere geldheden in Paramaribo vorig jaar februari- Het zijn de poli- flevolmacht en de straffen van de toen stakende douaneambte- Op 27 februari gaf de toenmalige regering onder leiding van pre mier Jules Sedney de politie volledige volmacht om „naar bevind van zaken van alle haar ten dienste staande middelen gebruik te maken om de orde te handhaven" Deze volmacht werd nooit ingetrokken. De hui dige regering heeft nu bekend gemaakt dat de bevoegdheden van de politie weer zo zijn als voor 27 februari vorig jaar. De ambtenaren, die een lening bij de overheid hadden gesloten na dat hun salaris over de sta- k'ngspcr.'ode vorig jaar geheel of gedeeltelijk was ingehouden, zullen hun schuld niet verder behoeven af te lossen. De regering besloot verder de tuchtstraffen in te trekken waartoe douaneambtenaren wa ren veroordeeld omdat zij aan de staking hadden deelgenomen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9