Op kortere termijn hogere autoprijzen In autobranche is verlies al 200 min. Weer conflict op Dennendal Rampenplan voor Bor^ele 'gebrekkig' ,Kerkbalans '74" appèl aan acht miljoen Nederlanders Bewaking gasstation Zevenaar verlengd Zweedse koning Carl Gustaf verliefd op Duits meisje Gen.-maj. Gitz nieuwe commandant Eerste Legerkorps Randkrant VRIJDAG 11 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT DEN HAAG In kringen van de autobranche wordt aangeno men, dat over enkele weken vrijwel alle automerken duurder zul len worden. Er worden (voorlopig) prijsstijgingen van gemiddeld twee procent verwacht, waarmee de aanschafprijs van nieuwe personenauto's dan weer op het niveau van vóór 18 september te rechtkomt. Toen werden namelijk alle auto's circa twee procent goedkoper als gevolg van de revaluatie van de gulden- Vijf automerken hebben de al gemeen verwachte prijsverho ging al doorgevoerd, namelijk Citroen, Chrysler-Simca, Re nault, Toyota en Saab. Audi verhoogde enkele typen in prijs. Alleen de 100-modellen zijn 0,6 tot 1 procent duurder geworden. De importeur van Peugeot verhoogde de afleve- ringskosten met 12,50. In de komende weken zullen veel au toimporteurs dit voorbeeld vol gen, waarbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat er niet in alle gevallen twee procent bij komt. Er zijn auto's, die toch duurder zullen zijn dan voor de revaluatie. De RAI (namens de auto-im porteurs) was vorig jaar met het ministerie van Economi sche Zaken overeengekomen, dat tussen 18 september en 1 januari j.l. de autoprijzen on veranderd zouden blijven. Daarna kon men, indien dat noodzakelijk was, zonder toe stemming var het departement tot een prijsverhoging van maximaal zeven procent over gaan. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken zijn de prijsverhogingen het gevolg van drie factoren: Het reva luatie-effect van de gulden is inmiddels ten dele of helemaal teruggedraaid, de kostprijs van auto's in het buitenland is vooral door het effect van de oliecrisis gestegen en tenslotte is een verruiming van de winstmarge voor de dealer toe gestaan. Op korte termijn worden prijs verhogingen verwacht bij Ge neral Motors (met ingang van 16 januari voor alle typen met 0,5 - 1 procent en voor de Man- ta-serie 1,3 procent), bij Mer cedes-Benz (met ingang van 1 februari voor alle typen met ruim 2 procent, behalve de S- klasse), bij Ford en bij Dat- iun. Ook bij Daf en Volvo wor den prijsaanpassingen overwo gen. Enkele auto-importeurs, zoals Fiat, BMW, Volkswagen en British Leyland hebben echter laten weten vooralsnog geen prijsveranderingen te zullen loorvoeren. AMSTERDAM Uit de voorlopige cijfers van de RAI in Am sterdam is gebleken, dat de verkopen van nieuwe personenauto's in de maanden november en december ruim 17.500 eenheden beneden die van 1972 zullen liggen. Deze teruggang betekent voor de autobranche een verminderde omzet van 175 miljoen gulden. Ook de verkoop van gebruikte auto's is met de helft teruggelopen, hetgeen naar schatting een verlies betekent van 20 tot 25 miljoen gulden. Het totale omzetverlies, zo hebben RAI en Bovag bere kend, bedraagt in deze twee maanden nog afgezien van de lagere omzet aan benzine, onderdelen en reparaties meer dan 200 miljoen gulden. De auto-industrie en -handel (verenigd in RAI en Bovag) hebben minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat in een brief geïnformeerd over dit omzetverlies en er nog maals op gewezen dat de rege ringsmaatregelen (zondagsrij verbod, benzinedistributie) deze branche het zwaarst heb ben getroffen. RAI en Bovag zijn wel ingeno men met de afgekondigde nieuwe regeling voor de toe wijzing van benzine voor 't za kelijke gebruik van personen auto's. Doch de organisaties heoben de bewindsman ver zocht deze regeling te vervroe gen. Zij willen dat de regeling niet na de tweede distributie periode, maar al daarvoor in gaat. RAI en Bovag verwachten, dat de nieuwe regeling van de ben zinetoewijzing, waarbij reke ning wordt gehouden met het werkelijk zakelijk gebruik en het reële benzineverbruik, de verkoop van nieuwe en ge bruikte auto's ten goede zal komen en dit is volgens de beide organisaties voor het voortbestaan van deze branche met ruim 100.000 werknemers noodzakelijk. BORSELE (ANP) - Drie actie groepen in Zeeland hebben eer. telegram gestuurd naar de mi nisters van Volkshuisvesting en Milieuhygiëne, van Landbouw en Visserij, van Verkeer en Wa terstaat en van Defensie, waar in zij protesteren tegen het „ampenplan" dat de burge meester van Borsele vanmorgen bekend gemaakt heett. Volgens de actiegroepen is het plan zeer gebrekkig en slechts bedoeld om de onrust onder de bevo- lilngweg te nemen. Het plan van de burgemeester Is volgens de groepen door een „cubje leken" samengesteld, zonder dat deze de basisnormen van het Eurotomverdrag ken nen. Voor een hulporganisatie is niet eens geld en ook geen een hoofdige leiding. Iedere burge meester neen beperkte oevoegd- heden in zijn gemeente en de commissaris van d koningin komt in de energiewet niet voor. Bij een kernramp wordt het met dit plan een chaos, voorzien de actiegroepen. Anneke Goudsmit. Kamerlid voor D'66, is gisteren in Amsterdam in het huwelijk getreden met mr. Naat Kingma. Het echtpaar is hier gefotografeerd tijdens de trouwplechtigheid in het Amster damse stadhuis. Vliegers vragen arbitrage in baardeonflict AMSTELVEEN Het be- stuur van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers (VNV) is van me ning dat met het oog op de persoonlijke vrijheid van de vliegers het dragen van een goed verzorgde baard mogelijk moet blijven. Het bestuur is gisteren tot de conclusie gekomen, dat thans een officieel geschil in de zin van de cao voor KLM-vliegers met de di rectie is ontstaan. In de cao staat een geschillen-rege ling waarin de mogelijkheid van arbitrage is vastgelegd. Het ge schil over de baarden moet daarom volgens de VNV door arbitrage worden beslecht. Inmiddels heeft het merendeel van de baarddragende KLM- vliegers onder druk de baard verwijderd in afwachting van de uitspraak van de arbitrage. niet op je Zo'n zilveren koksmuts is leuk om te hebben, hoofd, moet de sous chef van het Amsterdamse Apollohotel, de heer J. Vrieler gedacht hebben, toen hij gisteren terwille van „het plaatje" deze voorname culinaire trofee opzette. Hij kreeg dit kleinood voor de creatie, die voor hem staat. Jaar lijks wordt er om deze zwaar verzilverde muts j de Horecava. UTRECHT Bijna acht miljoen Nederlanders zullen in de periode tussen 14 en 26 januari In meer of minder intensief contact komen met de actie „Kerkbalans 74". Evenals vorig jaar gaat het om een actie, die door zeven samenwerkende kerken wordt gevoerd ten bate van de financiën van de plaatselijke kerk. Om gemeente of pa rochie dus in staat te stellen zichzelf in stand te houden en haar activiteiten in de breedste zin te blijven verrichten. De deelnemende kerken zijn de rooms-katholieke kerk, de Ne derlandse hervormde kerk, de gereformeerde kerken, de luthe ranen, de remonstranten, de oud-katholieken en voor het eerst de doopsgezinden. Zij allen presenteren zich dit jaar met hetzelfde motto (Kerkba lans 74), met hetzelfde vignet, gelijksoortige folder en een ge zamenlijke presentatie via pers, radio en t.v. Op plaatselijk vlak zal men echter de eigen belan gen behartigen, zij het dat sa menwerking van de kerken ook daar zeer op prijs wordt ge steld. be ervaringen vorig jaar zijn zeer hoopgevend geweest. Bere kend is, dat de bijdragen van de kerkleden wat de rooms-ka tholieke kerk betreft met drieëntwint' rocent zijn toege nomen, bi, de gereformeerde kerken met achttien procent en bij de hervormden met zestien procent. De actie van dit jaar is bedoeld om de financiële medewerking, die op vrijwillige basis gebeurt, voort te zetten, uit te breiden en te versterken. Zij zal een blij vend karakter hebben, ook al omdat de inflatie dit noodzake lijk maakt. De actie wordt via een persoonlij ke benadering gevoerd en blijkt geenszins alleen van financiële aard te zijn. De voorzitter van de landelijke commissie geld werving ds. W. H. de Ouden, stelde, tijdens een persconferen tie ter introductie van de actie, dat de vraag om geldelijk aan de kerk bij te dragen vaak diep ingrijpt in de houding van de aangesprokenen ten aanzien van het geloof. „Als je de mensen in de portemonnee grijpt, grijp je ze blijkbaar ook in de ziel", zo zei hij. De diepste vraag waar voor men in feite komt te staan is: wat is het je waard, dat het evangelie morgen ook nog wordt verkondigd in onze stad of ons dorp, aldus ds. Den Ou den. De voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. H. Berkhof zag duidelijk oecu menische aspecten aan deze ac tie, waarin de kerken meer naar elkaar toegroeien. Derge lijke acties plegen een reeks ne veneffecten te hebben, die soms net zo belangrijk zijn als het ei genlijke doel. In antwoord op eventuele kritiek, dat men het geld beter aan an dere noden ten goede kan laten komen wees hij op het unieke verschijnsel in Europa, dat de Nederlandse kerken helemaal voor hun eigen zaak moeten zorgen. Er gaan enorme geld stromen van de Nederlandse kerken uit. de wereld in voor alle mogelijke soorten van hulp verlening. Deze stroom ontstaat en blijft op peil als de mensen gemotiveerd worden om meer aan hun medemensen te denken dan ze van nature zouden doen. Dat doen de kerken en daarom ook dient men de kerken in stand te helpen houden, aldus prof. Berkhof. -*• Gemeenten goochelen met o inwoners NIEUWOLDA Burgemeester Krikken van Nieuwolda bij Win schoten is niet te spreken over gemeenten die rond jaarwisse ling met inwonertallen gooche len om (op papier) zo veel mo gelijk inwoners te krijgen. Op deze wijze zouden zij dan voor een hogere uitkering van het rijk in aanmerking komen. Dat kan als volgt: wanneer iemand naar een andere gemeente wil verhuizen, houdt de gemeente die hij wil verlaten d<* papieren vast tot na de jaarwisseling. Kranenburg wil gesprek met St. Martinus APELDOORN Generaal-majoor Kranenburg, territoriaal bevel hebber Oost, w;l op korte ter mijn met het voltallig hoofdbe stuur van St. Martinus, de Ka tholieke Vereniemg van MiFtai- re Ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant, rond de tafel gaan zitten om de bestaan de moeilijkheden uit de weg te ru'men. De onenigheid tussen Kranenburg enerzijds en voorzitter van St. Martinus de heer .T. J. Hoogen- boom anderzijds (die z:jn ver klaringen d°ed namens het hoofdbestuur), is eind november ontstaan. De feitelijke oorzaak is niet duidelijk en berust vol gens sommigen op enkele mis verstanden. In de afgelopen we ken werden over-en-weer be schuldigingen geuit. Papegaai gaf zijn baas aan KEULEN De uitroep van zijn papegaai „Daar is hij daar is hij' is een 31-jarige de gevangenis ontvluchte man in Keulen „noodlottig" geworden. Het geluid van de bontgeve derde vogel bracht de poli tie die al onverrichterzake de woning van de rover wil de verlaten, op het idee het gordijn opzij te duwen. Daar maakte de ontvluchte net aanstalte uit het raam naar de vrijheid te sprin gen. ARNHEM (ANP) De politiebe waking van het gascompressor- station in Zevenaar is verlengd tot 21 januari. De extra bewa king door de rijkspolitie Is inge steld naar aanleiding van de be dreigingen van de zijde van ter- roristenorgan saties. Het com pressorstation komt waarschijn lijk over enkele weken in be drijf en vormt een belangrijke schakel bij het transport van aardgas van Groningen naar het zuiden van het land. naar België en Frankrijk. Er staan drie machines opgesteld van elk 34.500 pk met gasturbines en compressoren. WD verbaasd over hulp aan dagblad De Tijd DEN HAAG Drie leden van de Tweede-Kamerfractie van de VVD hebben met verbazing ken nis genomen" van een besluit van de regering or* het dagblad De Tijd met twee miljoen gulden per jaar te helpen. De heren Wiegel, Vonhoff en Van Dijk vragen zich af welke alge mene beginselen achter deze hulp staan. De VVD-fractie kon digt aan de zaak in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. De kamerleden wijzen in begin sel steun aan de pers af. (Van één onzer verslaggevers) DEN DOLDER Jarenlang is het rustig gebleven rond Dennendal, de zwakzlnnigenafdeling van de Willem Arntz Stichting in Den Dol- der met meer dan 300 patiënten. In 1971 ontstonden er moeilijkhe den op het instituut, voornamelijk rond directeur drs. Carel Muller, die verwaten werd dat hij de zaak niet genoeg in de hand hield, dat personeel en patiënten zich te buiten gingen aan hasj en wat dies meer zij. Muller wist de beschuldigingen te ontzenuwen en ging verder met zijn nieuwe, anti-autoritaire koers. Het bestuur brak op deze kwestie de nek. Nu is Muller weer in opspraak. Zes stafleden van de dertien hebben hun vertrouwen in zijn leiding opgezegd. De supervisor van drie paviljoens De Hoeken, H. van Nek, is vorige week te verstaan gegeven door Muller zijn biezen maar te pakken. Hij is voorlop'g geschorst. En daarmee heeft Muller de ou dercommissie var De Hoeken tegen zich in het harnas ge jaagd en tevens het overkoepe lend oudercomité van Dennen dal. Hun voorzitters, respectie velijk de heren Rohof en Huizin- ga, hebben zich lovend over Van Nek uitgelaten en het af treden van Muller geëist. Mo tief: Van deze conflicten zijn de kinderen de dupe. Zo dit ontslag niet gegeven zou worden dan zullen de ouders geadviseerd worden de kinderen weg te ha len. Lag de bron van alle onrust in 1971 bij niet accepteren door het bestuur van de anti-autoritaire houding van Muller, ook nu is dit weer het grote struikelblok. Het benoemen van dr. S. Wie- gersma en drs. W. Drechsel in het bestuur bracht op Dennen dal weer een stuk regentenmen taliteit terug, die door Muller en zijn getrouwen uit de staf ze ven man zo verfoeid wordt. Vorige week nog is een werk groep ingesteld, die Dennendal bestuurlijk en strategisch be hulpzaam wil zijn bij het verwe zenlijken van een aantal doel stellingen, waai van wel de voornaamste is het terugschroe ven van beslissingen van het in- terimbestuur onder leiding van dr. G. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken. Dit interim- bestuur werd na de moeilijkhe den van 1971 ingesteld en legde zijn functie neer per januari van dit jaar. Zo staat Dennendal voor de twee de maal in drie jaar op „sprin gen". Drs. Muller ziet er machi naties in van de „regenten" Drechsel en Wiegersma. Zij wordt volgens vrijwel heel West-Duitsland koningin van Zweden. Het is de 25-jarlge Sylvia Sommerlath, op wie koning Carl Justav verliefd schijnt te zijn. MUNCHEN - In West-Duitsland twijfelt niemand er meer aan of Syl via Sommerlath. een 25-jarlge ex-hostess van het Olympisch Dorp, wordt koningin van Zweden, omdat koning Carl Gustav van Zweden een oogje op haar schijnt te hebben. De Westduitse bladen melden zelfs, dt het huwelijk tussen Sylvia en Carl Gustav nog in 1974 voltrokken zal worden. Feit is. dat Sylvia al vele malen in de Zweedse hoofdstad Stock holm is gesignaleerd. Ook zou zij hebben gelogeerd op het ko ninklijk paleis. Zo zou zij onder meer samen met koning Carl Gustav en enkele van diens vrienden nieuwjaar hebben ge vierd in het paleis, waar Sylvia zou hebben gelogeerd op de ka mers van prinses Christine. Het Zweedse hof heeft de roman ce tussen de koning en de West duitse hostess niet ontkend. Men onthield zich van commentaar. De maarschalk van het Zweed se hof verklaarde slechts :„Het is nog veel te vroeg om daar over te praten". Mocht het inderdaad op een verlo ving uitdraaien, dan zal die be slist niet voor september wor den aangekondigd, zo neemt men aan, want dan pas loopt het jaar van rouw voor wijlen koning Gustav Adolf af. DEN HAAG - Generaal-majoor E. Gitz (51), commandant 4 divi sie, is met ingang van 15 janua ri benoemd tot commandant van het Eerste Legerkorps. Als zodanig volgt hij luitenant-gene raal F. E. Meijnderöts op. die zoals bekend de militaire dienst op 1 januari heeft verlaten. Over de opvolging van generaal Gitz als divisiecommandant is nog geen besluit genomen. Generaal Meijnderts heeft minis ter Vredeling op 3 december j.l. verzocht hem per 1 januari 1974 ontslag uit de militaire dienst te willen verlenen. Hij nam deze stap onder meer omdat hij nieu we spanningen en meningsver schillen verwachtte tussen hem en de pasbenoemde chef van de Generale Staf, tevens bevelheb ber der landstrijdkrachten, ge neraal-majoor J. E. van der Slikke. Generaal Gitz werd in juli 1940 in het voormalig Nederlands—In- dië in werkelijke dirnst geroe pen bij het le depot bataljon van het KNIL. Hij belandde in 1942 in krijgsgevangenschap, maar werd drie jaar later in Siam bevrijd en ingedeeld bij het 11e bataljon Bali-Lombok brigade. In 1946 volgde zijn be noeming tot eerste-luitenant. Hij keerde in 1950 terug naar Ne derland en werd ingedeeld bij het wapen der Infanterie van de landmacht. Na verschillende studies ontving Gitz, die inmid dels majoor was geworden, het brevet van bekwaamheid voor de Generale Staf. Hij was daar na onder meer werkzaam bij het hoofdkwartier van de gene rale staf, de staf van de le divi- De nieuwe commandant van het Eerste Legerkorps, generaal- majoor E. Gitz. sie en de staf van het le leger korps en werd in 1969 aange steld als chef staf le divisie. Sinds 1 november 1972 voerde ge neraal Gitz (hij had inmiddels de rang van brigadegeneraal) het commando over 13 pantser infanteriebrigade. Hij was sinds november vorig jaar comman dant 4 divisie. Volgens Pompidou hoeft het Nederlandse pompie nog niet toe. Melken Een fokker van witte muizen in Maagdenburg heeft **n machine uitgevonden waar mee muizen kunnen worden gemolken, zo heeft het Oost- duitse persbureau ADN be kend gemaakt. De fokker zou de machine ontworpen hebben op verzoek van een Roemeense professor. Het persbureau legde niet uit wat het nut van een dergel-ike machine zou kunnen zijn en hoe deze er uit ziet. Dit kabinet is me 'i holletje Passagier Twee Engelse politie-agenten keken vreemd op toen zij de passagier zagen in het auto- tje dat ze aangehouden had den. Het was een drachtig paard. „Een pony en dan nog maar een kleine", verweerde zich de eigenaresse voor de poli tierechter. „Niet groter dan een flinke hond en veel rusti ger". De politierechter vond het een ongewone zaak maar was er toch van overtuigd, dat de vrouw in haar bewegingen als chauffeur belemmerd was geweest, waarvoor hif haar een boete van vifftig gulden oplegde. Misdaad Dr. Franklin H. Cookinham is van mening, dat het gedwon gen pensioen op 65-jarige leeftijd een misdaad Is. Hif is thans als 91-jarige de oud ste praktiserende huisarts van Californlë. Hij maakt nog steeds visites en heeft nog een grote praktijk. „Veelal Is een man die op 65-jarige leeftijd m-» pen sioen gaat op z'n ber.. in 50 percent van de gevallen is pensionering dan een mis daad", aldus de vriendelijke arts. Waarom hif niet stil Is gaan leven? Waarom zou ik. ik heb niets anders te doen, ik heb geen hohhies. waarom zou ik dan niet wer ken?". Extra Er zijn stemmen opgegaan om politici extra benzine te ge ven. Die stemmen komen ui teraard uit de hoek van de politici zelf. Ze hebben dat extraatje nodig om hun func tie ze kunnen uitoefenen, wordt gezegd. Zoals zeker die drie Kamerleden die op uitnodiging van de P.v.d.A.- afdeling Delfzijl naar hst noorden van het land togen voor een spreekbeurt. Er was zegge en schrifve éfin belangstellende. Zonder een woord te hebben hoeven spreken kregen de Kamerle den hun boehebonnen uitge reikt. Aan benzlnehonnrn hadden ze meer gehad. Voor de uitoefening van hun (vol gende) functie. Extra (2) Premier Den Uyl is een van de tien bewindslieden die volgende week het land in trekken om op spreekbeurten een toelichting te geven c.p de regeringsmaatregelen *n het energiebeleid. De boe- henbonnen liggen al klaar. Om die op te gaan halen hebben ze wel extra benzine nodig. Paniek Premier Den Uyl heeft in de Eerste Kamer enkele se natoren getart met bewijzen te komen dat het kabinet in zake de benzinedistributie paniekvoetbal zou hebben ge speeld. Zou ook moelH/k te bewijzen zijn. Paniekvoetbal zie fe alleen maar bfj be roeps. Amateurs spelen voor hun plezier. Inspraak In Zuid-Holland dreigt de in spraak uit de hand te lopen, getuige een advertentie van het provinciebestuur waarin gevraagd wordt om een in- spraakcodrdinator. Die man ral In zlfn werk wel Inspraak moeten gedogen. Distributie Een regeringswoordvoerder heeft vanmorgen met nadruk verklaard dat het kabinet er niet aan denkt de benzlne- d str 'butle opn'euw uit te stel len. Het valt dus aan te ne men. dat u vanavond op de t.v. hoort dat de distributie opnieuw is uitgesteld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7