„Het wordt hoog tijd aandacht te besteden aan arbeidsverdeling tussen bedrijven'' „Sumatrabrug inpassen in totale plan van de Waard" Belangrijke sleutelronde The thief who came to dinner Stalzolder in Zoeterwoude uitgebrand stad en randgemeenten Voorzitter Kamer van Koophandel: Deze week in de Leidse bioscopen WETHOUDER KRET: Runderhandel eerder beginnen PAGINA 3 VRIJDAG 11 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN „We staan voor een toekomst die velen vrezen en nauwelijks wensen", aldus een zinsnede uit de nieuwjaarsrede van de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, gistermiddag gehou den. Nieuwjaarsredevoeringen dienen zorgelijke ondertonen te bezitten; 1974 lijkt daarvoor bij uitstek geschikt. Niettemin is de heer Koningsveld ervan over tuigd, dat die toekomst in posi tieve zin volledig aanvaard moet worden: „Levend en han delend vanuit die aanvaarding is het nuttig ons rekenschap te geven van ons verleden. Het kan immers geen kwaad ons te bezinnen op harmonie en zelfbe perking van de antieke mens, op de collectieve bezieling van de middeleeuwer, op de vrijheid en creativiteit van renaissance en barok, op relativering en re delijkheid van de Verlichting en op de verworvenheden van een democratisch-industrieel cultuur optimisme uit ons recent verle den". Deze gedachtengang toegespitst op de verantwoordelijkheid van ondernemer en manager van nu van. Wat daarvoor in de samen leving niet interessant lijkt, be staat voor hem nauwelijks als dagelijkse realiteit. Wanneer hij zich echter van de uitdagingen van de toekomst bewust wil zijn en op de gestalte' van de toe komst enige invloed wil uitoefe nen, zal hij zich van een andere optiek moeten bedienen. De on dernemer zal zich af en toe de tijd moeten gunnen om, afstand nemend van zijn dagelijkse pro blemen, zich te bezinnen op zijn verantwoordelijkheden. Deze gelden niet alleen zijn financiële en sociaal-economische bedrijfs voering maar' vooral de mede door hem te bepalen rol van on dernemerschap en onderne mingsgewijze productie in de toekomst". De heer Koningsveld meende, dat de ondernemer zich moest gaan afvragen of men door moet gaan in steeds grotere mate en steeds meer te produceren wat men kan; „welke zin heeft het, zelf te gaan doen wat anderen al beter doen of beter kunnen doen?" „Het verbeteren van de arbeidsverdeling binnen het be drijf is voor de ondernemer een vertrouwde taak; het wordt tijd, dat we aan de arbeidsverdeling tussen de bedrijven de nodige aandacht gaan besteden. Specia lisatie en weloverwogen beper king kunnen bovendien de ver houdingen minder gespannen en economisch gezonder maken. In die zin kan men ook gaan den ken aan groei met een overwe gend kwalitatief karakter". In zijn toespraak sneed de heer Koningsveld ook de betrokken heid van de Kamer bij de mi lieubescherming aan. „Het lijkt wenselijk, dat het bedrijfsleven door middel van de Kamer ook medeverantwoordelijkheid ver werft in de regionale milieu vraagstukken". Ten aanzien van de luchtverontreiniging heeft de Kamer ter eigen documentatie een enquête onder daarvoor in aanmerking komende bedrijven bijna gereed. Aangaande ontwikkeling van de produktie in het gebied der Ka mer zei voorzitter Koningsveld, dat bij iets meer dan de helft der bedrijven de produktie in 1973 toenam. Meer dan een kwart benutte de helft van hun produktievermogen, terwijl vrij wel nergens de capaciteit volle dig in gebruik was. Voor 1974 wordt verwacht, dat nog slechts een kwart der bedrijven gevrij waard wordt voor produktiebe- lemmeringen (o.a. grondstofte korten). Bijna de helft der be drijven meldde voor 1973 een normale omzet. De winsten wa ren veelal kleiner dan normaal. Voor 1974 wordt een stabiele omzet bij een duidelijk geringe re winst verwacht. Wat betreft produktiefactoren als arbeid, huisvesting en verplaat sing, zei de heer Koningsveld, dat verreweg de meeste bedrij ven bij het vervullen van hun vacatures duidelijke problemen hebben. Ongeveer 10 pet. der bedrijven heeft „vage" verhui zingsplannen, in elk geval voor na 1974. De Kamervoorzitter noemde het opvallend, dat de A. Koningsveld: arbeidsverdeling Selectieve Investerings regeling i geen invloed lijkt uit te oefenen op de keuze van de vestigings- plaats, want van de potentiële en definitieve verhuizers denkt driekwart aan een adres in het westen des lands of heeft daar I al een adres gekozen. „Energie- I bron" is in deze dagen een to- j verwoord. De heer Koningsveld deelde mede, dat minder dan j een kwart van de grotere be drijven afhankelijk is van aard olie als energiebron. Bijna 60 pet. is er weinig of gedeeltelijk afhankelijk van. Bijna 20 pet. is er sterk of geheel afhankelijk van. De omschakeling op elek triciteit is nogal moeilijk en is meestal van toepassing op sta- tionare motoren. Bij ca. 60 pet. der bedrijven zijn de moeilijk heden echter onoverkomelijk. Tenslotte voorzitter Koningsveld over de kreet „oliecrisis": „En op de hamvraag of onze uil in wijsheid of in doodsnood han delt, dan wel alleen maar een slimme vogel zal blijken die dankbaar uit de situatie bouw steentjes pikt voor een door hem gewenste restauratie van het nest, blijf ik het antwoord schuldig". LEIDEN Gezien de vele prolongaties zou men onwillekeurig de indruk krijgen dat deze week de bioscoopcassa's goed ge rinkel dhebben. Alleen Luxor heeft de films verwisseld. Lief hebbers van bloed- en geweldloos amusement kunnen hier hun hart ophalen bij de beminnelijke Ryan O'Neal als gentleman- inbreker. Als een moderne Robin Hood helpt hij vele rijken op onwettige wijze met het uitgeven van hun geld hetgeen tot een aardige film en persiflage op de „gegoede stand" heeft geleid. In de CAMERA blijkt "Lawrence of Arabia" een goe de trekker te zijn. Het handelt in deze film over de avontu- ren-schrijver T. E. Lawrence, die tijdens de eerste Wereld oorlog ongekroonde koning van Arabië wordt. Voor de ..klei nere" mensen onder ons beleeft good old Shatterhand, trouw terzijde gestaan door zijn kameraad Winnetou, een fantas tisch avontuur met „De schat in het zilvermeer". Als nacht voorstelling heeft men nogmaals het beangstigende "Delive rance", dat handelt over een kanotocht door vier mannen, ge kozen. Roger Moore zit in de LIDO nog steeds achter de ver dovende middelen aan. In welk gezelschap hij dat doet en op welk spectaculaire) wijze is reeds alom bekend. Werkelijk adembenemend. Iets minder spectaculair maar beslist niet minder spannend is de Gateway in de STUDIO. In deze film trekt het gangster-echtpaar Ali McGraw (het vriendinnetje van Ryan O'Neal in de Love Story) en Steve McQueen (o.a. bekend uit de film „Le Mans") schietend en. tengevolge daarvan, moordend door het land, achter de vodden gezeten door politie en gangster. TRIANON doet het heel wat vrede lievender met de produktie „Op de Hollandse toer". Hierin moet Wim Sonneveld all zijn krachten aanwenden om uit de overigens goed gevormde armen van Adèle Bloemendaal te blijven. Voor enkele guldens is het te zien of het hem lukt. REX stelt „Justine" aan u voor. Dit is een meisje dat men tegenwoordig een „allemansvriendin" zou kunnen noemen. Overigens schijnt Justine verborgen kwaliteiten te bezitten want ze "draait" voor de tweede week. 's Middags zet Pipi Langkous de boel op stelten, hetgeen nauwelijks gewaardeerd behoort te worden door de "Nonnen van Parijs", die 's nachts het witte doek bevolken. Integendeel echter. Rijnsburger viaduct vannacht afgesloten LEIDEN Het Rijnsburgerweg- viaduct zal vanavond om ,22.00 uur voor het verkeer worden gesloten in verband .met de aan leg van kabelkokers door de P-T.T. Deze kabelkokers komen dwars voor de tunnelmondingen aan de kant van de stad te lig gen. Tijdens deze werkzaamheden, die men in de vroege ochtend van zaterdag 12 januari voltooid hoopt te hebben, zal het verkeer worden omgeleid via de Oegst- geesterweg en de Boerhavelaan. Dit zal met de bekende geel zwarte borden worden aangege ven. Volgende week, in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 januari, zal de spoorweg overgang bij de Vink van 's- avonds 22.00 uur tot de vroege zondagochtend afgesloten zijn voor alle verkeer (ook voetgan gers). Deze afsluiting houdt ver band met onderhoudswerken aan de spoorwegovergang. Het weekend daarop, zaterdag 26 op zondag 27 januari, hoopt men dit karwei te kunnen vol tooien. In beide nachten zal het verkeer met borden worden om geleid via de Haagse Schouw en de Plesmanlaan. LEIDSE ANTIEKMARKT Iedere zaterdag van 10-5 uur in de GROTE BURCHT, BurcFitsteeg 14 - Leiden Theater om van te watertanden Na het geweldige fiasco van „Penthiselea" afgelopen za terdag was het een verade ming om gisteravond in het LAK-theater te kunnen con stateren, dat er op theaterge- bied toch ook nog wel wat goeds uit Rotterdam kan ko men. Twee van de beste ac trices die Nederland momen teel bezit, maakten daar sa men een avondje theater om van te watertanden. Josephi ne van Gasteren, groots en met de haar zo kenmerkende bezetenheid, als de oudere zuster die tenslotte ten gron de gaat aan haar eigen ti rannie en masochistische zelf opoffering. Naast haar een verrassend fetlle en jeugdige Lies Franken, die zowel de pseudo-naïviteit als de schi zofrene trekken van Ernesti ne op waarlijk meesterlijke wijze naar voren bracht. Dat de voorstelling van begin tot eind boeide lag daardoor ten slotte meer aan de vertol king dan aan het stuk. Het raamwerk, dat Eric West- phal voor „Jij met je wol ken" heeft opgezet, was van een uitstekende kwaliteit en getuigde van een onmisken baar gevoel voor theater, maar hij was er niet in ge slaagd dit op adequate en overtuigende wijze in te vul len. Zowel de pathetiek van de tekst als de symboliek van de handeling was af en toe wat al te nadirukkel'jk en de strakke, flitsende regie van Cor Stedeling heeft daar helaas maar weinig aan kun nen veranderen. Paul Korenhof ZOETERWOUDE Gistermid dag heeft brand gewoed op de boerderij van de familie C. v.d. Sluis aan de Weipoortseweg. De zolder boven een grote stal en de omvangrijke hoeveelheid stro die zich hierop bevond gingen geheel in vlammen op. Een gelukkige omstandigheid was dat het gebouw voorzien is van een betonnen zoldering waar door de eigenlijke stalruimte op de begane grond van brand ge vrijwaard bleef. De 50 koeien welke zich hierin bevonden kon den snefl worden losgemaakt en werden in het weiland gedreven aan de overzijde van de weg. De eigenaar ontdekte zelf om kwart over drie de brand en alarmeerde de Leidse brand weer. De brand was snel onder controle maar de nablussing en het uithalen van het stro vergde ■nog verscheidene uren waarbij steeds weer nieuwe vuurhaar den tevoorschijn kwamen. De ei- genaar is verzekerd en de* scha- Schade halve ton de wordt geraamd op ruim 50.000,-. In 1938 brandde op dezelfde plaats de boerderij geheel uit waarna een nieuw bedrijf werd gebouwd voor de toenmalige bewoners, de familie De Wit. De stal waarin nu het vuur woedde da teert echter van 1951. LUXOR Een meester-inbre- ker. die er als een gentle man uit ziet. is sinds lang een achterhaalde figuur. Vooral als het ook nog een „eerlijke" figuur blijkt te ziin; iemand die als een soort Robin Hood de taak od zich aenomen heeft de welge- stelden te bestelen om de ar men te kunnen steunen. Toch bliikt een dergelijke con structie bij het publiek aan te slaan, ook omdat de rol LEIDEN „De Sumatrabrug kan er best wel komen, mits bij ingepast wordt in het totale bestemmingsplan in en rond De Waard. Alleen dan kunnen we subsidie krijgen. Dat betekent dat de raad niet mag sleutelen aan dat plan, dat dus de oostelijke gordelweg er moet komen en ook de zuide» lijke ontsluitingsbrug van De Waard". Wet houder Kret van Stadsontwikkeling zei dit gisteren in de commissie Economische Zaken in zijn toelichting omtrent de situa tie rond de ontsluiting van De Waard. Deze ontsluiting, die voornamelijk zal lo pen over genoemde Sumatrabrug, is van belang voor de industrie die zich in het ge bied van De Waard heeft gevestigd, of din van plan is zich daar te gaan vestigen. De heer Kret maakte de commissie duide lijk, dat Leiden die subsidie niet kan mis sen: „Als de Sumatrabrug zonder meer ge bouwd wordt, betekent dat dat de kosten voor 30% op de exploitatie van De Waard en voor 70% op de Algemene Dienst komen. De brug gaat 3 3,5 miljoen kosten. Dus komt er 2 miljoen bruto op de rekening van de Algemene Dienst. En dat bedrag staat niet op het investeringsschema". In dien de brug tot de subsidieabele werken behoort, dus in het grote bestemmingsplan wordt gepast, wil dat zeggen, dat er nog 50% subsidie bij komt. Maar de wethouder stak wel een waarschuwende vinger om hoog: „Het rijk zal die subsidie niet accep teren, als de raad niet de zuidelijke brug hieraan verbindt". Doordat de bouw van de Sumatrabrug aldus gekoppeld zit aan het bestemmingsplan van De Waard heeft dat weer tot gevolg diat de brug er niet snel zal zijn: „Als het wel een gesubsidieerd werk wordt, bou wen we niet in 1974, want de aanvrage duurt nu eenmaal zo lang". Er zat voor de wethouder echter nog een probleem aan de ingewikkelde materie: „Ik zie wel in dal deze raad nu ook niet zit te wachten om nog eventjes zo'n gordelweg goed te keuren. Het is nu eenmaal een kettingreactie tot en met". De commissieleden zaten even perplex te kijken, maar zochten al snel naar een op lossing voor de verschillende randproble- men. Vink: „Er worden bedrijven de dupe van en dat is triest". Zunderman: „Wat kunnen we doen om de werkgelegenheid te behouden". De commissie zat duidelijk met de angst, dat De Waard als industrie gebied de mist in zou gaan. Wethouder Kret kon hen enigszins geruststellen: „Er is geen bedrijf, dat zegt „ik wil alleen maar in De Waard komen als de Sumatra brug er komt". Van Aken wilde toch wel dat het bedrijfsle ven enige zekerheden onder ogen zou krij gen: „Is het mogelijk dat er een informa tief stuk samengesteld wordt waarin o.a. een weergave gegeven wordt van de pro blemen van het bestemmingsgebied en de gordelweg? Als dit namelijk op korte ter mijn niet gebeurd, gebeuren er ongeluk ken. Er komen dan bedrijven, die over haast een beslissing gaan nemen en zeggen „geef mijn porue maar aan fikkie". Wet houder Kret verzekerde de commissie nog: „Wanneer de raad niet sleutelt aan het be stemmingsplan, dan kunnen B en W nog dit jaar met kredietaanvragen komen". LEIDEN Philidor heeft reeds in de vorige ronde tegen Bus- sum bewezen op de goede weg te zijn. A.s. zaterdag zal Phili dor moeten bewijzen dat de winst tegen Bussum geen uit schieter is geweest. Tegen Eind hoven, dat slechts één match- punt meer heeft, moet een over winning mogelijk zijn. Ho«-wel Eindhoven aan het hoogste bord internationaal mester Kuypers heeft zitten, schuilt de kracht toch, evenals bij Philidor, in de breedte. Alle mogelijkheden voor een spannende strijd zijn dus aanwezig. Mocht Philidor in Eindhoven een misstap maken, dan zal het naar (te) gevaarlij ke regionen afzakken. Koploper Philidor Leeuwarden gaat tegen VAS/ASC een op pa pier gemakkelijke ronde tege moet. Rivaal Utrecht kan het tegen het onderaanstaande Moerwijk behoorlijk lastig krij gen. In de eerste klasse B zal LSG moeten gaan winnen van Europoort. Vorig seizoen ver speelde LSG tegen Europoort het kampioenschap. Hoewel er nu minder op het spel staat en LSG nog kleine practische kam pioenskansen heeft, zal het toch een fel gevecht worden. Het als kampioen gedoodverfdet VHS zal niet vee! moeite met Hilversum hebben. LSG zal moeten bl.jven winnen tot de voorlaatste ronde waarin het Leidse team VHS te bestrijden krijgt. Slechts dan kan een overwinning het kam pioenschap opleveren. In de 2e klasse C speelt Philidor 2 tegen het zwakke DSC. Waarschijnlijk slechts een formaliteit. Bij Phi lidor speelt oud-Leidse kam pioen AB Barkema zaterdag zijn 100-ste externe partij. Goed voor een feestelijk tintje. In de zelfde klasse krijgt Voorschoten het heel wat moeilijker tegen Watergraafsmeer 2. Een gelijk spel zou zeker meegenomen zijn. Philidor 3 speelt in de tweede klasse B tegen Utrecht 2. De Leidenaars zijn zeker geen kanshebber, daar slechts winst in de eers'e 2 ronden be reikt is tegen laag geklasseerde ploegen. Verlies tegen het Witte Paard en het Oosten is welis waar geen schande, het team heeft echter te weinig talent in de gelederen. Uitslagen 4e ron de: Hoofdklasse: Watergraafsmeer— DD: 6-4; Charlois—Moerwijk: 5-5; UtrechtPhil /Leeuwarden: 41/2-51/$; VAS/ASC—Eindhoven: 3'/2-6^; Philidor/LeidenBSG 7-3. le klasse B: VHS-^DD 2: 7«/5-2«4; SMB 2—Rotterdam: 5&-4V4; HSG-MEMO 1: Vfr 614: VAS/ASC 2—Europoort: 5- 5; LSG—Breda: 6%-3>/$. 2e klas se B: Witte Paard—WV: 4-6; het Oosten—Philidor 3: 6'4-3 Utrecht 2Schiebroek: 6-4; ZSC —DSC: 4-6; Purmerend-BSG 2: 4-6. 2e klasse C: Water graafsmeer 2—Dordrecht: 3>/$- 6'/$; Voorschoten—Moerwijk 2: 6*4-3*4; DD 3— MEMO 2: 5-5; Den Haag—DSC 2: 7-3; Philidor 2—NRSG/Wilh. Steirritz: 6-f, van gentleman-dief vertolkt wordt door Ryan O'Neal, alias Rodney Harrington uit het, gezien de afloop, zo on bevredigende Peyton Place. Gezellig kijkspel met leuke dialogen Als computer-deskundige maakt Ryan veelvuldig kennis met de frauduleuze praktijken van vele mensen, zoals belastingont duiker knoeien met onkostenrekening of het bezwendelen van verzekeringsmaatschappijen. Dit is voor hem aanleiding zijn goed betaalde baan vaarwel te zeggen en voor Robin Hood te gaan spelen. Door middel van chantage weet hij een uitnodi ging te krijgen voor een diner, waarbij hij in contact kan ko men met de zogenaamde „high society", mensen met centen dus. De eerlijkheid blijft echter uit zijn heldere blauwe ogen stralen, hetgeen als gentleman overigens een eeste vereiste is. De film is, ondanks de ietwat programmatische en ouder wetse opzet, een gezellig kijkspel, met leuke dialogen, span nende achtervolgingen, aardig stuntwerk en goed spel. Vooral Warren Oats, bekend uit films als „The wild bunch", weet in zijn rol als verzekeringsagent, die fanatiek achter juwelendief Ryan aanziet, het publiek te boeien. Oats zal echter steeds aan het laatste eind trekken want, net als ln „The Getaway", ook nu blijkt misdaad lonend te zijn. Ook schaakliefhebbers kunnen in deze film hun hart ophalen. Ryan heeft bij elke in braak namenlijk de gewoonte een schaakstuk met zet achter te laten, die door een „expert" van een plaatselijk dagblad beantwoord wordt. Maar ook deze man delft, en hoe kan het anders, het onderspit tegen de geslepen gentleman-inbreker. Erfelijkheidscursus in Snouek Hurgronjeliuis LEIDEN - IN het Snouck Hur- gronjehuis, Rapenburg 61, wordt dinsdag 15 januari begonnen met de cursus "Erfelijkeid in de mens: normaal en abnor maal", met als ondertitel: "wat geven wij aan onze kinderen door". Sprekers tijdens deze cursus zullen zijn: prof. dr. G.A. van Arkel van het Genetisch In stituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht en dr. L.N. Went van het Anthropologisch Instituut van de Leidse Universiteit. Deze cursus, die gehouden wordt op de dinsdagavonden 15. 22, 29 januari en 5 februari, steeds om 20.00 uur, Is als inleiding be doeld om door middel van een beter begrip omtrent een aantal grondbeginselen van de erfelij- heid de grote betekenis van het erfelijkheidsonderzoek bfj de mens duidelijk te maken. Er zal begonnen worden met een korte film over chromosomen. Het grootste gedeelte van de cursus is gewijd aan een verklaring van het gedrag van genen (erfe lijkheidsdragers). Opgeven voor deze cursus moet geschieden bij het bureau van de stichting L. en O. Oude Vest 45, Leiden, tel. 31841. Arliestenpalet verzorgt avond LEIDEN De in Utrecht geves tigde organisatie „Artiestenpa- let" verzorgt dinsdagavond 15 januari om 20.15 uur voor de eerste maal een progTamma in het Leidse bejaardencentrum Lorentzhof, Lorentzkade 1. Aan het programma van Artiesten- palet o.J.v. Victor Conselman (hij verzorgde vorig jaar zo'n 200 programma's) zullen mede werken pianiste Irma Lager- weij, zanger Edy Matthieu met eigen Nederlandse liedjes, goo chelaar Ad Klein en de Leidse zangeres Marti Degens. M-14 Leiderdorpse politie neemt 1250 liter benzine in beslag LEIDERDORP Door de Leiderdorpse Rijkspolitie zijn de afgelopen dagen verscheidene hoeveelheden hamsterbenziric in beslag geno men. Een tip bracht hen op het spoor van een bovengrondse benzi netank met ongeveer 1000 liter. Deze hoeveelheid was opgeslagen op een terrein, in de buurt van en kele panden. Hel kostbare vocht is door vakmensen overgeheveld en in overleg met de Officier van Justitie verkocht aan een bonafi de pomphouder. Dank zij tips heeft men ook beslug kunnen leggen op een vat met 200 en een met ongeveer 50 liter. Ook deze hoeveelhe den zijn aan pomphouders verkocht. Behalve deze tips zijn er nog enkele andere binnen gekomen, maar deze zijn loos alarm gebleken. In alle gevallen van hamsteren van benzine is proces-verbaa (op gemaakt. LEIDEN Mede op verzoek van de handelaren heeft de directie van de Grocnoordhal besloten om aanstaande maandag 14 januari de handel in runderen reeds om 7.30 uur te laent beginnen, in plaats van om 8.00 uur zoals op maandag 7 januari J.l. Voorts heeft men besloten de opstelling va nde rundermurkt zodanig te wijzigen dat er ruimte gecreeëer wordt voor nog eens 100 dieren. Bovendien zullen de balles geborgd worden zodat de runderen deze minder ge makkelijk kunnen lostrekken. Binnenkort zullen alle betrokkenen bij de markt in de Groenoordhal om de tafel gaan zitten om te bespre ken welke veranderingen c.q. verbeteringen in en rond de hal aan gebracht dienen te worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3