£eidóc0oimmi Prijsstop niet zinvol Miljoenen auto's boordevol benzine Laurent D. meldt zich Hoop in Engeland: treinen rijden weer liBMEl Geen geld voor iedere student Mies naar AVRO Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F, J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3.10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementne: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 ;jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Wat een Familie, serie; 20.21 uur De FBI, serie; 21.40 uur Music-all-in, show. Ned. ID 19.05 uur Met de muziek mee; 20.21 uur Twee onder een kap, serie; 20.45 uur De kom- missaris, serie; 21.45 uur Koning klant; 22.35 uur Gesprek met Den Uyl. AANHOUDEND ZACHT Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk regen. Matige, later weer tot krachtig aan de kust tot hard toenemende zuidelijke wind. Min.temp. omstreeks 4 graden; maxima morgen omstreeks 8 gr. Morgen: zon: 8.4416.53; maan: Scheveningse strand twee meter gezakt: funderingen en kabels bloot (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het strand bij Scheveningen heeft een ongeken de laagte bereikt. Als op korte termijn niet snel wordt ingegre pen, zal dit jaar geen strandex- ploitatie mogelijk zijn. Het zee water komt bij hoge stand moei teloos tot aan de kade. Door het slechte weer in het afgelopen najaar zijn honderdduizenden kubieke meters zand weggesla gen. Het strand is daardoor op sommige plaatsen twee meter gezakt. Het Haagse college van Burge meester en Wethouders heeft in middels alarm geslagen bij het Hoogheemraadschap Delfland, Domeinen en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Elke in stantie heeft echter andere ver antwoordelijkheden en bevoegd heden, zodat de vraag wie tot actie aanzet vooralsnog on beantwoord blijft. De strandtenthouders, gebundeld in een Stichting, heljben ook hun bezorgdheid uitgesproken. Er is onvoldoende zand over om straks de paviljoens op te trek ken. Op verschillende plaatsen, onder meer bij de Pier, is zo veel zand verdwenen dat funde ringen, kabels en leidingen ko men bloot te liggen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) voelt niets voor een algemene prijsstop. „Wat de prijs stijgingen betreft maak ik me geen illusies. Het zal bloed, zweet en tranen kosten om de prijzen wat in toom te hou den. De situatie is bijzonder moeilijk, maar in een alge mene prijsstop zie Ik geen heil". Dat verklaarde de mi nister gisteravond na afloop van het beraad met de Twee de Kamer-commissie voor economische zaken. minister Lubbers. Iet kamerlid Marcus Bakker (CPN) had in de commissiever gadering op een algemene prijs stop aangedrongen. De minister heeft wel de toezegging gedaan dat het prijsbeleid krachtiger zal worden en dat scherpe con trole op de prijsstijgingen zal worden uitgeoefend. De prijs stijgingen bieden ons grote zor gen. aldus de minister. Door Minister Lubbers heeft moedigen, i Hij durfde geen enkele voorspel ling te doen ojver de voor dit jaar te verwachten prijsstijn- gen. Wel wees hij erop dat de laatste raming van het centraal planbureau uitgaat van een ge middelde prijsstijging voor dit jaar van 13 tot 13,5 procent. een strakker beleid zal gepro beerd worden de stijgingen zo veel mogelijk te beperken. Ook zal de voorlichting aan de con sumenten worden uitgebreid, zo dat de kopers meer prijsbewust worden en zelf ook de prijzen kritisch gaan vergelijken. We gaan het kritisch kppen aan- jitvoerlg geantwoord op vele vragen van kamerleden. Hij heeft de indruk dat de prijsmaatregelen van vo rig jaar duidelijk effect hebben gehad. Zouden er geen maatre gelen zijn getroffen dan waren de prijzen vorig jaar vermoede lijk geen 8,2 procent maar ruim 9,5 procent gestegen. Minister Lubbers: James Bond verslagen in VS NEW YORK De Amerikaanse film ,,The Poseidon Adventure" is in de Verenigde Staten in 1973 het kassucces van het jaar geworden. De film die met Kerstmis 1972 in première ging bracht 40 miljoen dollar in het laatje. Nummer twee werd de film ,;Deliverance", die 18 mil joen dollar opbracht. Andere kassuccessen waren: The get away, (18 miljoen). Live and let die (17.5 miljoen). Paper moon (13 miljoen). Last tango in Pa ris (12.6 miljoen). Jesus Christ superstar (10.8 miljoen). The world's greatest athlete, (10.6 miljoen). Kooreman Zn. MASSIEF EIKEN EETKAMERS AANBOUWWANDEN DEKENKISTEN T.V.-KASTEN (ook voor kleuren t.v.) DRESSOIRS SALONTAFELTJE SLAAPKAMERS BIELZENTAFELS MIMISETS - KRUKJES Donderdagavond koopavond. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - De ruim drie miljoen Nederlandse auto's staan momenteel tot aan het randje van de tanks vol met benzi ne, gereed om de eerste klap van de benzinedistributie te kunnen opvangen. De pomphouders hebben het vandaag geweten, filevorming bij tankstations was geen uitzonde ring. Nederland begint morgen aan de benzinedistributie, ■(tevens het einde van de autoloze zondag) in de weten schap dat de toekomst er rooskleuriger uitziet dan nog kort geleden werd aangenomen. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft reeds aangekondigd, dat er mo gelijkheden aanwezig zijn om de normen voor de distri butie te verruimen. De eersten die daarvan profiteren zijn de motorrijders en bromfietsers, die twee liter benzi ne meer per week krijgen (respectievelijk 10 en 6 liter) dan hun aanvankelijk was toegedacht. Voor iedereen is de eerste distri butieperiode reeds ruimer, om dat men het met de eerste vier bonnen aanvankelijk voor vier weken bedoeld slechts 01 tot en met m 04 (bestel- en vrachtauto's) elk 25 liter benzi ne en g 01 tot en met g 04 (au to's op lpg) elk 18 liter autogas of 15 liter benzine. drie weken hoeft te stellen. Dit Minister Westerterp (Verkeer en als gevolg van het uitstel van de distributie met een week. De eerste vier bonnen, gisteren in de Staatscourant aangewezen, betreffen het rantsoen tot en met 3 februari, maar zijn inwis selbaar tot en met 21 juli. De bonnen a 01 tot en met a 08 (voor viertactbromfietsen) ge- Waterstaat) deelde in een on derhoud met de Tweede Kamer commissie van zijn departement mede, dat in benzinebonnen di rect na inlevering bij de pomp houders gaatjes moeten worden geprikt. Dit om ze waardeloos te maken, bijvoorbeeld voor overvallers. ven elk recht op 3 liter benzine; De minister zegde toe, dat zal b 01 tot en met b 04 (motorfiet- worden nagegaan of aan artsen sen) elk tien liter benzine; e. h en geestelijke ambtsdragers aan fJJTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20f Roclofarendsvecn e.o. A'kemadelaan 1, tel. 01713—2866 k 01 tot en met 04 (personen auto's) elk 15 liter benzine; m GRONINGEN (ANP) „Wan neer men praat over studiefi nanciering zal iedereen het er mee eens zijn, dat een bedrag van 3500 gulden per student te weinig is om er van rond te ko men. Toch zie ik geen kans om in de huidige situatie een derge lijk bedrag voor al die studen ten te reserveren. De mogelijk heden zijn er te schaars voor. Wellicht kan de academische belasting een gedeeltelijke op lossing zijn om aan dit pro bleem tegemoet te komen". Dit zei de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen, dr. G. Klein, gistermiddag tijdens een vergadering van de Gro ningse universiteitsraad. Hij voegde daaraan toe dat het principe van renteloze voor schotten eigenlijk niet meer in deze tijd past. Het betekent een speciaal voorrecht voor de stu denten en dat is in deze tijd niet meer terecht, aldus de de hand van concrete gevallen extra benzine toewijzing kan worden gegeven. De gezamenlijke verzekerings maatschappijen hebben hun me dewerking toegezegd in geval nieuwe bonkaarten moeten wor den uitgereikt. Die medewer king heeft betrekking op de op gaaf van een afgesloten wa-ver- zekering. De minister acht het overigens niet uitgesloten, dat de distribu tie in maart of wat later kan worden vervangen door twee autoloze zondagen per maand en een wettelijk verplichte maximum snelheid van 90 km per uur. De minister herhaalde, dat de J aangevraagde extra toewijzin gen voor zakelijk verkeer moe- ten worden toegekend. Pas als verondersteld wordt dat teveel benzinebonnen voor zakelijk verkeer zijn aangevraagd en al verstrekt, gaat de economische controledienst achteraf controle ren. En zo nodig bekeuringen uitdelen. Voor woon-werkverkeer zullen ex tra toewijzingen worden gege ven als werknemers geen vaste plaats voor hun werk hebben, zoals bijvoorbeeld bouwvakkers. Vakbondsbestuurder Schravenma- de vindt de benzinedistributie overigens volkomen overbodig. Voor een interview met hem zie DEN HAAG Na ruim 16 uur or vrije zoeten te zijn ge weest is de 22-jarige Hagenaar Laurent D. vannacht weer ingesloten in de Scheveningse strafgevangenis. Laurent, die zoals bekend «istermorgen rond acht uur sa men met een 23-jarige Amsterdammer en een 29-jarige Maastrichtenaar kans zag uit de gevangenis te ontsnap pen, meldde zich vannacht om precies twaalf uur vrijwil lig bij de Haagse recherche. Eerder op de dag had Laurent de officier van justitie ,Jhr. mr. W. Ch. J. M. van der Poll gebeld en hem toe stemming gevraagd de verdere dag en avond in zijn ou derlijke woning aan de Langi Beestenmarkt te mogen doorbrengen. De officier girg hiermee akkoord mits Lau rent beloofde zich rond middernacht weer vrijwillig te melden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met ingang van het nieuwe winterseizoen (1 oktober) gaat Mies Bouman voor de AVRO werken. Nadat Mies bij de VARA haar Inatste „Een van de Acht" had gepresenteerd is zij van vele zijden benaderd. Volgens Mies Bou man zelf kwam de AVRO met de meest aantrekkelijke voorstellen. Bovendien werkt haar man, de free lance regisseur Leen Timp, momenteel ook voor ds AVRO. Het is nog niet bekend wat voor programma zij voor de AVRO gaat verzorgen. Mies, die bij de KRO is begonnen, heeft tien jaar bij de VARA gewerkt, waar ze „was uitgekeken". Ze zei in geen geval met Willem Days programma's te gaan maken. Van onze correspondent) LONDEN Voor het eerst sinds weken reden de Britse treinen van morgen weer bijna normaal. Dit bracht een sprankje hoop bij de Britten dat de regering en de vakbonden er alsnog in zullen slagen tot overeenstemming te komen, zodat een eind kan komen aan de zwaarste industriële crisis In het land sinds de tweede wereldoorlog. Na een spoedvergadering van pre mier Heath met enkele hoogge plaatste vakbondsleiders gister avond in de ambtswoning van Heath verklaarde de woordvoer der van de vakbondsleiders Sir Sydney Green, dat er een kans was geschapen dat het confliict uit de weg geruimd kon worden. Heath heeft volgens hem toege zegd dat hij een compromis voorstel in overweging neemt. Het compromisvoorstel behelst het toestaan va neen loonver- hoging aan de mijnwerkers bo ven de grenzen van fase-3 van het anti-inflatieprogram van de regering, in ruil voor de toezeg ging van het T. U. C., de vak bondsfederatie, dat andere bon den er geen gebruik van zullen maken om eigen eisen door te drijven. Toen dit voorstel woensdagavond voor het eerst gedaan werd, werd het door minister van fi nanciën Barber afgewezen. Maar Heath besloot het gisteren onder druk alsnog te overwe gen. Beide partijen hebben be sloten de zaak maandag op nieuw op te nemen. Aanvankelijk had de Britse rege ring op het standpunt gestaan dat de bepalingen krachtens fase-3 onder geen enkele voor waarde rekbaar gemaakt kon den worden. Londen en Zuid-Engeland beleef den gisteren overigens een treinloze dag. De treinbestuur ders legden het spoorverkeer compleet plat toen de spoordi- rectie enkele machinisten naar huis stuurde. Op de wegen ont stond een totale verkeerschaos. Wanneer de machinisten op hun werk komen, inspecteren zij al tijd eerst hun trein. Als er een st ptheidsactie gaande is. vinden zij telkens een hele waslijst van zr-ken die niet in orde zijn, en dan is hun reactie: met ro'n trein rijden wij niet. Het gaat meestal om het ontbreken van male omstandigheden wordt on dervangen door het gebruik van een horloge, of het ontbreken van een bijrijder. De Londense politie zag zich gis teren genoodzaakt parken en pleinen open te stellen voor het vrij parkeren van de auto's. Zesling KAAPSTAD (AP) De 25-jarige mevrouw Susan Rosenkowitz uit Kaapstad heeft vrijdag het le ven geschonken aan een zesling. De drie jongens en drie meisjes maken het naar omstandighe den redelijk. Verzetsheld .,oom Hannes' overleden NIEUW VENNEP (ANP) Maandagmiddag zullen waar schijnlijk vele vroegere Joodse onderduikers zich naar Nieuw Vennep begeven, om daar de begrafenis bi] te wonen van „oom Hannes', de boer uit Haarlemmermeer, aan wie zij hun leven te danken hebben. Johanner Bogaard, die donderdag ochtend op 82-jarige leeftijd in zijn boerderij is overleden, be gon in juli 1942 met het verber gen van joden, die moesten on derduiken voor de Duitse bezet ters. Hij verborg ze eerst in zijn eigen boerderij en toen die vol was bracht hij de vluchtelingen naar de boerderijen van zijn va der en zijn broer. Geleidelijk werden deze boerderijen door gangshuizen voor Joodse onder duikers. De vader en de broer van oom Hannes werden gear resteerd; zij keerden nimmer terug uit Duitse gevangenschap. Dr. L. de Jong van het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie noemt hem de grootste helper van joodse onderduikers in ons land. Maandag zal om 13.30 uur in het gebouw De Rank in Nieuw Ven nep een rouwdienst worden ge houden. De begrafenis volgt een uur later op de algemene ba- Nixon zou Watergate- commissie willen ontslaan NEW YORK (AP) -Volgens de Amerikaanse maatschappij ABC is de regering Nixon van plan het Congres te vragen om de senaatscommissie die een on derzoek instelt naar het Water- gate-schandaal, te ontbinden. ABC-correspondent Jerry Landay had van een regeringsmedewer ker vernomen dat men hiervoor vier belangrijke argumenten denkt te hebben: De voorzitter van de commis sie, Sam Ervin, is op het ogen blik betrokken bij een politieke heksenjacht. Ervins plannen om zijn neus in de zaak van de melksubsidie en de honderdduizend dollar van Howard Hughes te steken zou den niet binnen de bevoegdheid van de commissie liggen. Het volk wil dat het Congres de president met rust laat cn hem het land laat besturen. De Juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden voor afzetten van de president en dat acht men

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1