PAUS PAULUS STREEFT NAAR VERZOENING MET SOVJET UNIE „Sterf de moord" Debuut met beloften Muziek van verleden, heden en toekomst t'PS vaar «52 het W vrije ujeekeinde HANS VONK WINT AA ARTISTIEK KARAKTER Priester vraagt paus weer „echt" bisschop van Rome te worden Laatste Hongaarse werk van Bela Bartok KORTE METTEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 197|krI Residentie- Orkest weer naar Wenen Den Haag Het Residentie-Or kest vertrekt maandagochtend 14 januari voor een tournee van twee weken door Duitsland en Oostenrijk, met als hoogtepunt drie concerten te Wenen. De concertreis staat onder leiding van Willem van Otterloo, die hiermee de onlangs overleden Bruno Maderna vervangt. Het RO concerteert achtereenvol gers te Bieleveld. Essen, Stutt gart, Linz, Wenen (drie concer ten in de Musikverein, waarvan één jeugdconcert), Neurenberg, Hannover, Kassei en Frankfort. Het is voor de vierde keer in .vijf jaar dat het Residentie-Orkest uitgenodigd is om in Wenen te komen spelen. Solisten op deze tournee zijn de 'bas Philippe Huttenlocher en de violist Pier re Amoyal (zondagavond jl. op de tv in het programma van Willem Duys). In Wenen zal de Nederlandse bas Robert Holl met het RO zijn Weense debuut maken in Mahlers Kindertoten- lieder. Op het repertoire staan werken van Wagner, Hindemith, Debus sy. Strawinsky, Prokofjef, Men delssohn en Mahler. De VVV Den Haag/Scheveningen zendt op deze toernee een infor- matrice mee die in de gebou wen waar het RO concerteert, toeristische propaganda zal ma ken. Het is voor het eerst dat een dergelijke samenwerking tussen een orkest en een VVV plaatsvindt. Producent Salkind overleden PARIJS Na een langdurige ziekte is op 8-jarige ziekte is op 83-jarige leeftijd in Parijs overleden de bekende filmpro ducent Michel Salkind. Hij was Rus van geboorte en was oor spronkelijk werkzaam als advo caat in Kiew. In de vijftig jaar dat Salkind od filmgebied actief is geweest heeft hij een groot aantal films geproduceerd, waarvan de be kendste met Orson Welles. „Het proces" van Kafka is hij ook di recteur geweest van het joods kunsttheater in Moskou. Zijn produktiemaatschappij is al een tijd geleden overgenomen door zijn zoon Alexander en zijn kleinzoon Ilya. Hun laatste film was „De drie musketiers" van Richard Lester. Nieuw Nederlands sink bij Centrum Met moed en overtuiging is to neelgroep Centrum voortdurend bezig met het stimuleren van Nederlandse auteurs, die mis schien wel eens Interessant to neel zouden kunnen schrijven. Nu is het de dichter en roman schrijver J. Bernlef, waarvan een kort toneelstuk door Centrum op het repertoire genomen is. Zijn debuut "Sterf de Moord" was gisteravond in het HOT te zien. Instituut voor Theateronderzoek in Amsterdam aan een projekt bezig waren. Door hen te zien werken, oefeningen te zien doen, kwam Bernlef tot het schrijven van dialogen en scènes. Daar kwam het idee voor „Sterf de Moord" uit voort: vier oude mannen - te spelen door jonge acteurs - die door hun leeftijd en hun lichaamsgebrek - de een is blind, de ander doof enzovoort - in een totaal isolement zitten. Het verblijflokaal waar zij zit ten na een vakantie van twee weken is een soort gevangenis, waarin het viertal een gevecht om de macht begint. "Sterf de Moord" is een sympa thiek begin van een auteur, die mogelijk voor het toneel nog veel kan betekenen. Er zijn misschien wat bezwaren te noemen, alles is nogal „be dacht", daardoor wat bloedeloos en dor. Maar er is een reeks van situaties ontstaan die door vier jonge acteurs van Cen trum, onder regie van Chris- tiaan Nortier, heel interessant zijn benut. Jan Verstappen Monteverdi's Vespro della Beata Virgine De leiding van de Nederlandse Operastichting ,is haar boekje te buiten gegaan door zich in de Monteverdi-Weken 1974 niet te beperken tot het muziekdrama tische gedeelte in het oeuvre van de Italiaanse meester. Ge lukkig maar, zeggen we, na gis teravond in de geheel gevulde Eerste Turks- Nederlandse gedi eb ten- bundel Burgemeester Smit van Rijsscn heeft gisteren de eerste in Ne derland uitgekomen Turks-Ne derlandse gedichtenbundel aan geboden aan een vrouwelijke stafemployée van de Turkse ambassade. De bundel werd geschreven door Bilgin Erzincan, een jonge Turkse tolk die in 1969 naar Ne derland kwam. Zijn Nederland se vrouw verzorgde de vertaling van de bundel. De uitgave werd mogelijk gemaakt door financië le steun van het Anjer Fonds. St. Nicolaaskerk te Amsterdam de uitvoering van de Vespro della beata Virgini f1610) te hebben mogen meemaken. Wat een voorbereidingen van technische, organisatorische en artistieke aard moeten hieraan voorafgegaan zijn om tot een presentatie te komen, die, hoe wel naar de geest historisch verantwoord, toch als iets le vends anno 1974 zou worden ge voeld. We menen, dat Nikolaus Haraon- court daarin alleszins geslaagd is. Maar hij deed meer: hij liet de door hem geleide Concentus Musicus Wien. door een aantal prominente Nederlandse specia listen versterkt, aan deze mani festatie medewerken. Bovendien werden we geconfronteerd met een groep solisten, die we, goed deels althans, reeds in de Orfeo hadden ontmoet: Benita Valen- te, Zoila Munoz, Zeger Vander- steene, Michiel ten Houte de Lange, Roland Bufkens, Ruud van der Meer, allen individueel en in combinatie'volledig on de hoogte van de bijzondere eisen, welke Monteverdi aan de men selijke stem stelt. Daarbij kwamen dan nog Het Ne derlands Kamerkoor, het N.C.R.V. Vocaal Ensemble en de Schola Cantorum van Am sterdamse Studenten, de laatste door Wim van Gerven voortref felijk geleid. Dit geheel want 't was een „ge heel"! - stond onder directie van Hans van den Hombergh. die alles gedaan heeft om zijn auditorium vertrouwd te maken met de geest van deze wondere muziek: bewust werden we ons van de betekenis van het Grego riaans hierin én als functioneel en als integrerend element, van het noodzakelijk samengaan van monodie en polyfonie. En dan de verrassingen, die in ruimte lijk opzicht deze compositie ons bezorgden denk alleen maar eens aan de echo-effecten! Geniale schepping, die aan het woord tevens alles schonk waar het recht op heeft. Muziek van het verleden, van het heden, van de toekomst: het is een niet geringe verdienste, dat Hans van den Hombergh met de zijnen ons dit gisteren heeft doen be seffen. B. R. kwam men na veel uitproberen op het „magische vierkant" van de Islamitische kunst terecht. Het resultaat van die onderzoe kingen en studies is nu, als pri meur, in het Rotterdamse Mu seum voor Land- en Volkenkun de aan de Willemskade te zien. De openingstijden znjn van tien tot vijf uur en zondag van elf tot vijf uur. Blijdorp Pluimvee In de Haagse Hooitrusthallen wordt vanaf vandaag tot en met zondag de 77e internationale pluimvee-tentoonstelling „Avi- cultura" gehouden. Meer dan drieduizend soorten zijn er te bewonderen, waaronder 200 ca via's. De cavia's zijn te koop, evenals de vele kleurmuizen, die zaterdagmorgen om elf uur worden geveild. Liefhebbers van andere diersoorten komen op deze tentoonstelling zeker ook aan hun trekken. Zo zijn er ruim 2000 duiven te zien, waar onder de specifieke Nederlande kropper. De openingstijden van deze dierenshow zijn op zater dag en zondag van tien tot vijf uur. Vanavond is de tentoonstel ling tot tien uur geopend. De toegangsprijs -is drie gulden vijftig voor volwassenen en voor kinderen en 65-plussers één gul den vijftig. Lezingen Verkeerslichten Hazerswonde in werking gesteld Het zesde strijkkwartet van Bar tok was het laatste werk dat hij in 1939 in "Hongarije voltooide alvorens hij vrijwillig in balling schap ging, op de vlucht voor dictatuur en onderdrukking. Het stuk dat pas na zijn dood in 194S zijn première beleefde, geeft zich niet gemakkelijk. Het is ontwerpen van een kernthe ma uit, dat in afsplitsingen het materiaal voor alle vier de de len leverde. Hoewel de gege vens aan de folklore herinneren zonder folklore te zijn, schenen coloriet en ritme Bartok hier minder te interesseren dan con- trapuntlsche motivische verwer king als expressie van een som bere, gesloten gemoedsgesteld heid. Het uit jonge musici bestaande Amsterdamse Amatikwartet is met deze Bartok gisteravond in Diligentia zijn optreden voor de Vereniging voor Kamermuziek begonnen. De vertolking dwong respect af want was zorgvuldig en toegewijd maar hij was óók te gereserveerd om echt Hon gaars te kunnen aandoen. Ook in het tweede van Haydns Tost-kwartetten (opus 54 no. 2) en in het beter bekende Rosa- munde-kwartet (opus 29) van Schubert had het goed afge werkte, goed uitgebalancerde musiceren vaak wat geremds. Mogelijk was dat toe te schrij ven aan de betrekkelijk „nieu we" instrumenten die enkele kwartetleden bespeelden. Wel licht was een ander gevolg de hier en daar wat scherpe, soms ook wat droge en stugge klank. Maar al namen de vertolkingen dan geen hoge vlucht, ze waren toch zo verantwoord en degelijk dat men al luisterend volledig in de composities kon opgaan. Ks. Milhaud in zieke ahuis De bekende Franse componist Da rius Milhaud is, naar van welin gelichte zijde in Genève ver luidt, daar in een ziekenhuis op genomen. De 81-jarige musicus die meer dan 600 composities op zijn naam heeft, zou er slecht aan toe zijn. Twee jaar geleden heeft hij in Genève een operatie ondergaan. Kunst en Kunstenaars Galerie Nouvelles Images aan het Haagse Westeinde exposeert van 25 januari t/m 13 februari schil derijen van Oskar Lens. schil derijen en grafieken van Jörg Remé en grafiek van Jan Ver burg. Van 25 januari t/m 6 maart worden tevens sieraden van Arthur de Rijk tentoonge steld. Geert Kooiman exposeert van 21 t/m 30 januari photopeintures in de voormalige galerij van het Goethe Institut, Herengracht 470 Amsterdam. 'HAZERSWOUDE Sinds gister- I middag zijn de verkeerslichten j op het kruispunt Rijndijk/F^e- derik van Eedenplein te Hazers- woude-Rijndijk in werking. Het zal, vooral voor de bewoners van de wijk Rhynenburch en de „vaste" gebruikers van de rijksweg, even wennen zijn en dan vooral ook de gebruikers van het rijwielpad dat op Be zette tijden de lichten od groen, oranje en rood flitsen. De verkeersveiligheid op de Rijn dijk, op welk gedeelte een maxi mum snelheid van 50 km per uur is toegestaan, is in elk ge val gediend met deze maatre gel. Geheel veilig is het ter plaatse natuurlijk helemaal nog niet. Men denke wat dat betreft ,maar aan de „knik" in zuidelij ke richting die de Rijndijk na de plaatsing van de stoplichten heeft gekregen, en aan het er barmelijk slechte wegdek van de bestrating van het Frederik van Eedenplein (nabij de Rijn dijk). Menigeen ziet nu met be langstelling uit naar de algehele reconstructie van het Rijndijk gedeelte tussen Bruggestraat en Gemeneweg; de aanbesteding van dit werk heeft intussen de zer dagen plaats gevonden. Wie dat gaat betalen, en hoe de ver deelsleutel wat dat aangaat zal zijn (in Hazerswoude weten ze nog nie thoeveel ze zelf zullen moeten opbrengen), is evenmin bekend. De lezing die mevrouw Beatrice Jansen, directielid van het Haags gemeentemuseum, onder de titel „Smaken verschillen" op zondag zou houden is uitge steld tot zondag 20 januari. De lezing aan de hand van voor werpen uit het museum begint om kwart voor drie fin het Ge meentemuseum. De togangs- prijs is één gulden. In het museum voor het Onder wijs aan de Hemsterhuisstraat 2a en 154 vertelt vanavond Claartje Boekhorst-Froger over aardewerk. Tevens zal zij aan de draaitafel de vervaardiging en bewerking van het aarde werk laten zien. Het museum is geopend van half acht tot tien uur en de toegang is gratis. Poffertjesmars De Haagse wandelrking houdt za terdag en zondag een poffertjes mars vanaf het Malieveld in Den Haag. De afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden, met inbegrip van een portie poffertjes na afloop in het paviljoen op het Malieveld. Tus sen half elf en één uur is er ge legenheid om te starten. Het Malieveld is bereikbaar met tramlijn 3 en 9 en buslijn 18. Rotterdam Een zeer bijzondere tentoonstel ling is er in het Volkenkundig Museum in Rotterdam. De ex positie is een mogelijke sleutel tot begrip van de islamitische kunst. Een kunst waar duizeling wekkende patronen in voorko men, hoewel men steeds van mening was dat het maar sim pele kunst was. Een Engelse werkgroep heeft getracht met onze Westerse wiskunde de pa tronen in hun grondslag op te sporen. Toen zij er niet uit kwa men gingen zij met de Arabi sche wiskunde te werk. Zo In de Rotterdamse diergaarde viert de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers haar 40-jarig bestaan met een grote jubileum show waar meer dan 3000 vol- gels in honderden soorten wor den tentoongesteld. De ope ningstijden zijn vanavond tot tien uur, zaterdag van tien uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en zondag van 10 tot vijf uur. De toegangsprijs is voor vol wassenen vijf gulden en voor kinderen tot en met twaalf jaar twee gulden vijftig. Daar bij zit tevens de toegangsprijs voor het dierenpark bij inbegre pen. Schaatsen Op de kunstijsbaan van het Drentse Assen worden morgen en overmorgen de nationale kampioenschappen hardrijden op de schaats voor dames en heren gehouden. Aan deze wed strijden doen onder ander mee de kampioenen van het vorig jaar At je Keulen-Deelstra en Harm Kuipers. De verkoop van kaarten is aan de kassa van het schaatscentrum aan de Korte- bossen en aan het kantoor van de VW in Assen, Torenlaan 18, telefoonnnummer 05920—14583. De wedstrijden beginnen op bei de dagen om elf uur. De plaats- kaarten kosten: overdekte tribu ne twaalf gulden; onoverdekte tribune acht gulden en staan plaatsen vijf gulden. Kinderen onder de dertien jaar betalen voor alle rangen twee gulden vijftig. De plaatskaarten zijn één dag geldig. Vervoer van het station naar het schaatscentrum is met bussen geregeld. Showtrein Om kennis te maken met de ver schillende typen slaap-, lig- en restauratierijtuigen heeft de Ne- derlandse Spoorwegen in sa menwerking met enkele reisor ganisaties een showtrein in ge bruik genomen. De trein doet in de komende maanden een aan tal plaatsen in Nederland aan. De trein staat zaterdag op een van de sporen van het station Den Haag Centraal. De toegang is gratis en de openingstijden zijn van tien tot vier. Tien mille iT schade bij brand in huiskamer ALPHEN AAN DE RIJN binnenbrand In de woonkam van de familie M.V. aan Bartokhof heeft gisteren schade van 10.000 veroorzaakt De brand ontstond doordat kandelaar ging bramden toen d kaars op was. De bewoners ren op dat moment even afwt zig. De brancweer had de brar snel geblust. Met gebruikm$[ ee king van persluchtapparatuur wist men ook de hond te i den. „plunderen" N VVV-kantoor Leiden Bij een inbraak In ha Leldse WV-kantoor aan he be Stationsplein is eergisternachi r0 een geldbedrag van 57,50 gt cn stolen. 80 Via de achterzijde, dia aan spoorbaan grenst, heeft mi zich de toegang tot het pa verschaft. Het geld bevond zn in 'n geldkistje. Er werd verdi niets vermist. fl Deze zelfde nacht (dinsdag op woensdag) verwijderden onbe- e kenden een kauwgomballenaute te maat van de gevel van 'n pand i aan 't Levendaal. Voor de eige naar betekent dit een schade post van ongeveer 100 gulden HAZERSWOUDE In ver band met de rioleringswerk zaamheden in de oostelijke kern van Hazerswoude-dorp zala de Groene Brug, verbin ding tussen Dorpsstraat en Voorweg, van 14-19 januari voor alle verkeer (behalve voetgangers) zijn gesloten. Omrijden "ia de Provinciale Weg. Hoogeveense Weg en Roemer zal dan geboden zijn. Hilversum met zijn diversiteit voor omroeporkesten schijnt toch wel een goede leerschool voor diri genten te zijn. Bernard Haltink en Edo de Waart hebben er hun eerste grote kans gehad. Het gaat met Hans Vonk ook de goede kant uit. Hem na een klein jaar gisteravond weer eens voor een orkest in De Doe len aan de slag te zien en te ho ren, heeft ons tot de conclusie gebracht dat Hans Vonk snel aan zelfbewustzijn en artistiek karakter aan het winnen is. Hans Vonk bracht donderdag met het Rotterdams Philharmonisch Orkest een zeer kleurrijke en le nige, soms zelfs briljante vertol king van Stravinsky's „Pe- troesjka" ten gehore. Het Rot terdams Orkest krijgt allengs de goede reputatie, dat jonge di rigenten met talent er na enig inwerken mee kunnen bereiken wat ze willen en wat ze zelf ook vermogen; Vonk hield het en semble niet alleen technisch goed bij elkaar, maar schiep een fraai klankcoloriet en dat terwijl gisteren nog wel enkele coryfeeën van de beste blazers in het orkest een vrije avond hadden. Tsjaikovsky's „pas ae deux" uit het Notenkrakersballet getuigde als openingsstuk ook al van de grote zekerheid welke Hans Vonk als dirigent aan het krij gen is; de moeilijke inzet van de celli was overrompelend goed. Waarom probeert het n; altijd dirigentloze Residentie-or-j kest Vonk niet door middel vat enkele aantrekkelijke opdrach!] ten hechter aan zich te binden' Solist was Paul Tortelier, de Pi ganini onder onze hedendaagsi cellisten; hij bracht goed be! geleid het concert van Dvo rak. Helemaal op de hem eigen manier; sterk doorleefd, een beetje spectaculair, meer aan dacht voor een sprekende voor dracht dan voor een permanent mooie toon. Zijn vertolking sioeg geweldig in; getuige het ovationele applaus, waarbij Tortelier ook zijn goede begeleider aan zijn trekken liet komen. G. v. L. Duits publicist Raffalt De Duitse publicist Reinhard Raffalt, die al twintig jaar in Rome werkt, heeft bij Piper in München een boek gepubliceerd, dat in Duitsland en Italië opzien heeft gebaard, vooral door de verras sende verklaring, die Raffalt geeft voor de „verwijdering" van mgr. Montini, nu paus Paulus, uit het staatssecretariaat door Pius XII in het jaar 1954.t VolgensRaffalt was mgr. Montini gretig ingegaan op con tacten die Togiiattf als leider van de Italiaanse communisten met hem had aangeknoopt. Terwijl Pius XII radicaal af wijzend stond tegenover het communisme, zocht mgr. Mon tini naar een middel om het Kremlin duidelijk te maken, dat niet de hele kerk en niet het gehele Vaticaan zich voor alle tijden op het politieke con cept van Pius XII hadden vastgenageld. De paus zou echter lucht van Montini's con tacten met Togliatti hebben ge kregen en hem hebben „ver bannen" naar het aartsbisdom Milaan. Volgens Raffalt is paus Paulus allesbehalve een twijfelende en weifelende Hamletfiguur, maar oriënteert hij zijn kerkpolitiek met vastberadenheid en groot zendingsbewustzijn op een poli tieke verzoening met de Sowjet Unie en op de hereniging van Paus Paulus zou zelfs een gro tere toeneigmg tot het socialis me dan tot het liberale kapita lisme koesteren, omdat hem de immoraliteit van de levensvor men hiervar. een doorn in het oog is. Bovendien beschouwt hij de beperkte vrijheid van het collectief als een geringer kwaad, aangezien de zedelijk heid hiervan hoger zou staan dan die van het kapitalisme. Als gevolg hiervan zoekt hij, volgens Raffalt, het heil van de geschokte rooms-katholieke kerk in een utopisch Rusland, dat christelijk, socialistisch en tegelijk machtig genoeg moet zijn om de mensheid aan een humaan besfan te helpen. Raffalt is ervan overtuigd, dat paus Paulus z;jn doeleinden meesterlijk zoekt te verwezen lijken. Dit zou onder meer blij ken uit het op 15juni van het afgelopen jaar te Zagorsk on dertekende protocol tussen de rooms-katholieke en de ortho doxe kerk, dat volgens Raffalt veel te weinig aandacht heeft gekregen. De schrijver is namelijk van mening, dat Rome zich hierin op onopvallende wijze wendde tot het socialisme volgens Rus sisch model en zelf socialis tisch woordgebruik bezigde. Raffalt's boek heeft in Duits land grote religieuze en politie ke ongerustheid gewekt. Het gezaghebbende blad „Frank- furter Allgemeine" wijdde er niet alleen een uitvoerige be spreking aan, maar ook een hoofdartikel, waarin de schrij ver het Vaticaan erstig voor deze politiek waarschuwt.Niet alleen, aldus het blad, zal de Sovjet-Unie het christendom niet de vrijheid verschaffen, die Paus Paulus wenst, de kerk loopt ook gevaar in de ..in discrediet gebrachte kapita listische land°n" haar religieu ze uitstralingskracht te verlie- De officiële woordvoerder van het Vaticaan, Federico Ales- sandrini heeft zich overigens ;edistantiëerd van hetgeen Raffalt te berde heeft gebracht over de bijzondere sympathie voor Moskou en het socialisme van paus Paulus toen hij nog substituut was van het staats secretariaat. „De beweringen van Raffalt", verklaarde Ales- sandrini," pretenderen histori sche waarde te hebben, maar zijn louter fictie". KERK EN WERELD De Italiaanse priester Roberto Sardelli, bekend vanwege zijn werk onder de bewoners van Romeinse achterbuurten, heeft paus Paulus een brief geschre ven, waarin hij hem vraagt te rug te keren tot zijn oorspron kelijke rol van bisschop van Rome en „gekleed in jute" zich onder zijn volk te men gen, lerend en luisterend. Sardelli overhandigde ziijn brief van vijftig pagina's aan paus Paulus tijdens een au diëntie in juni. Een deel van de inhoud werd deze week ge publiceerd. Sardelli (39). die vijf jaar onder de arme bewo ners van Rome heeft verkeerd en een deel ervan aan wonin gen heeft geholpen, kritiseert de groeiende kloof tussen de armen en de kerk. Als voorbeeld noemt hij de scholen, beheerd door klooster orden en congregaties, die zijn „voorbehouden aan de in economische en politieke zin rijke burgerij en waar de on derdrukkers van morgen wor den opgeleid". Het eigen diocees van de paus karakteriseert hij als een school voor geweld en macht. „De prostitutie floreert er, ter wijl de armen worden opgeslo ten in reservaten". Er zit er gens iets fout, zo schrijft hij, als de katholieke kerk iets wordt waaraan geld te verdie nen valt en een toeristische at tractie. Als de kerk zich zou kunnen losmaken van haar binding met banken, de effectenbeurs, de voetangels van diplomatie en rijkdom en als zrij haar „evangelische dimensie" kon herwinnen, dan zou het nog al tijd mogelijk zijn haar te red den uit „de machinerie van toerisme en speculatie, die nu al in beweging is". Sardelli erkent de bereidheid van de paus om af en toe het Vaticaan te verlaten, maar hij stelt, dat deze uitstapjes offi ciële aangelegenheden worden met de autoriteiten en de poli tie op hun post, omdat de be zoeken aan Rome nog altijd uitzonderingen zijn. De regering van Bolivia heeft aan vijfenzeventig poli tieke gevangenen amnestie verleend. De afgelopen maan den hebben de Boliviaanse bis schoppen en de nationale com missie Justitia et Pax herhaal de malen een beroep op de re gering gedaan om alle politie ke gevangenen vrij te laten. Volgens Justitia et Pax be draagt hun aantal driehonderd vijftig. Volgens de regerine zijn het er slechts honderdvii' tig- Voor de tweede keer brnnen zes maanden heeft kardinaal staatssecretaris Villot de Vati caanse hoofden van dienst on het hart gedrukt om hun uitga ven nog verder in te perken en een zo groot mogelijke sober held in te voeren. De inkom sten van het Vaticaan zijn d> laatste tijd aanzienlijk gedaali en de uitgaven enorm geste gen. Kardinaal Villot maakte evenwel tegelijkertijd bekend, dat per 1 januari de duurtetoe- slag voor de ongeveer driedul zend ambtenaren van het Vat» caan met tien procent is ver hoogd. Volgens het mededelingen blad van de theologische hoge school Kampen zullen - als vol doende theologische faculteiten meewerken - drie theologen uit ontwikkelingslanden tussen 10 maart en 6 april naar Neder land komen voor het geven van gastcolleges aan de theolo gische faculteiten en hogescho len. Het gaat om dr. Parmar (Allahabad), dr. Eboussi (Ca- meroen) en dr. Miguez Bonino (Buenos Aires). Op vrijdag 5 en zaterdag 6 april zou aan sluitend een landelijk congres worden gehouden in Kampen, te organiseren door de T.H. daar. De Franse geëxcommuni ceerde priester Michel Collin, die zich paus Clemens XV noemt heeft de Franse en Bel gische ministers van onderwijs „geëxcommuniceerd". Hij heeft dat gemeld in telegram men aan president Pompidou en koning Boudewijn. Reden is het toestaan van sexuele voor lichting in het onderwijs van Frankrijk en België. Professor dr. Adriano Buzza- ti Traverso, lector In de gene tica en adviseur voor het mi lieu van de V.N. heeft een aan klacht wegens smaad inge diend tegen de Osservatore Romano. Professor Buzzall Traverso had in de „Corriere della Sera" een artikel gepu bliceerd onder de titel „De noodzaak van het vermijden van een baby-hausse", waarin hij pleitte voor openlijke aan prijzing van voorbehoedsmid delen, vrijlating van abortus in zorgvuldig begeleide gevallen en andere vormen van geboor- tenbeperking, waaronder het celibaat. De Osservatore rea geerde met een artikel onder de kop „Schaamteloos voor stel".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10