Kissinger vannacht naar Tel Aviv en Cairo Meer groente per m> geteeld SteidóeOowumt EXTRA BENZINE AVONDSCHOLIEREIS REORGANISATIEPLAN KLINIEK IN DAVOS 8 jaar voor moord op stiefmoeder Kleine huil bij vier overvallen Vliegramp in Columbia DONDERDAG lü JANUARI 1974 PAGINA 9 VORIG JAAR: DEN HAAG De veilingomzet van Ne derlandse groenten is in het afgelopen jaar in waarde gestegen met 11 procent tot 1.170 miljoen gulden. En dat terwijl er een kleinere oppervlakte kasgrond voor de groenteteelt gebruikt werd, doordat in de glastuinbouw de overschakeling van groenten- naar bloementeelt voortging. De heer D.J.A.M. van Arcken, voorzitter van het produktschap voor Groenten en Fruit, vertelde dit vandaag in zijn nieuw- Er moet volgens hem meer groente per vierkante meter zijn geteeld dan in het voorgaande jaar. want in de aangevoerde hoeveelheid van de belangrijkste onder glas geteelde groentesoorten komt de op pervlakteverkleining niet tot uiting. Wat niet wegneemt dat, blijkens het cijferlijst je dat de voorzitter bij zijn rede had ge daan, de totale ter veilingaangevoerde hoeveelheid groente (kas en open grond tezamen) toch wel een ietsje is achteruit- gegaan: met 18 miljoen tot naar raming 1.430 miljoen kilo. Bij de „grote drie" van de glastuinbouw liep de aanvoer van komkommers met 9 miljoen kilo terug tot 256 miljoen kilo, die van sla met 22 mil joen krop tot 675 miljoen krop, terwijl de tomaten met een miljoen kilo „winst" op 349 miljoen kilo kwamen. MAASTRICHT (ANP) De offi cier van justitie in Maastricht heeft acht jaar gevangenis geëist tegen twee broers in Maastricht, die op 18 juni vorig jaar hun stiefmoeder om het le ven hebben gebracht. De offi cier achtte moord bewezen. De officier van justitie achtte in zijn requisitoir moord bewezen. Omdat de stiefmoeder de lakens uitdeelde en haar man had ge dwongen de jongens uit hun ou derlijk huis te zetten, voelden zij zich vernederd en vervuld van haat tegen de vrouw. Hier door waren zij tot hun van tevo ren beraamde gruwelijke dhad gekomen. De officier achtte hen slechts in lichte mate vermin derd toerekeningsvatbaar. Van daar - zo zei hij - zijn hoge eis, daar volgens hem door een te grote tolerantie het conflict tus sen de familieleden niet zal worden opgelost en misschien nog tot andere gewelduitbarstin- gen zou kunnen leiden. De offi cier doelde hierbij op het Ambo- nese milieu waartoe beide ver dachten behoren. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 22 januari. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Gisteren zijn in de loop van de dag vier roofover vallen gepleegd, waarvan de buit in alle gevallen echter ge ring bleef. Het grootste bedrag werd buitge maakt bij een overval op een gemeentegiro-agentschap in Amsterdam, waar men er met 7000 vandoor ging. Volgens de beheerder waren het twee man nen. vermoedelijk Surinamers. In Kockenge werd de kantoor houder van een postkantoor met een pistool bedreigd en de da der maakte zich uit de voeten met 1000. In de omgeving van Apeldoorn zijn twee overvallen gepleegd, één op een hulppost kantoor en één op een bejaard echtpaar. Of er verband bestaat tussen deze overvallen kon de politie niet zeggen. De buit bleef echter beperkt. Alle daders zijn nog op vrije voeten. Min. Malik niet achter uitlatingen ambassadeur DJAKARTA De officiële Indo nesische politiek jegens de Zuidmolukkers in Nederland zal niet worden gewijzigd on danks de demonstratie die op 27 december j.l. tegen de Indonesi sche ambassade in Nederland werd gehouden. Dit heeft de mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik in Djakarta aan de pers meegedeeld. Hem was commentaar gevraagd op berichten volgens welke de Indonesische ambassadeur, ge neraal Alamsjah, had bekendge maakt een harde politiek jegens de Zuidmolukkers te zullen voe ren. Malik zei geen instructies naar zijn ambassadeur te heb ben gezonden inzake een wijzi ging van het beleid. De minister zei voorts dat de Ne derlandse gevolmachtigd minis ter Jonkman de spijt van zijn regering over het gebeurde had overgebracht, hetgeen hij opvat te als een verontschuldiging. Kentekens bedrijfsauto's DEN HAAG (ANP) De rijks dienst voor het wegverkeer is van plan in de loop van dit jaar voor de bedrijfsauto's ook ken tekens te gaan uitgeven met de lettercombinatie achter de cij fers, zoals bijvoorbeeld 12-13 ab. De bestaande kentekenseries zul len voorlopig worden gehand haafd. Voor de u'tg'fte van de lettercombinaties achter de cij fers heeft de rijksdienst voor het wegverkeer uitsluitend die combinaties gereserveerd, waarvan de tweede letter uit een „b" bestaan. Kapers nog steeds in Koeweit WASHINGTON (Rtr/UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, brengt morgen op speciaal verzoek van de Israëlische regering en op uit nodiging van Egypte een bezoek aan Tel Aviv en Cairo om besprekingen te voeren over de scheiding van de Israëli sche en Egyptische strijdkrachten in het gebied van Suez. Kissinger verklaarde vorige week optimistisch te zijn wat de kans betreft op een akkoord. Het af gelopen weekeinde pleegde hij in Washington overleg met de Is raëlische minister van defensie, Mosje Dajan. Zij zouden het eens zijn geworden over een te rugtrekking van Israëlische troepen tot 30 kilometer van het Suezkanaal als Egypte akkoord gaat met uitdunning van strijd krachten en zijn zware wapens ten oosten van het Suezkanaal weghaalt. Als dit niet gebeurt, zo is Kissin ger van oordeel, dan is er maar heel weinig voor nodig om een nieuw gewapend conflict te doen ontstaan. Kissinger zou in Cairo proberen president Sadat te winnen voor het Israëlische voorstel, zodat de beide partijen kunnen over gaan tot behandeling yan de po litieke vraagstukken als de vaststelling van de grenzen van Israël en de status van de Pa- lestijnen. Na bezoeken aan Tel Aviv en Cai ro reist Kissinger zaterdag door naar de Jordaanse hoofdstad Amman voor overleg met ko ning Hoessein. KOEWEIT De regering van Koeweit heeft laten weten dat zij nog steeds wacht op een ver zoek van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie om overdracht van de vijf Arabische cormman- dostrijders die zich in Koeweit overgaven na een bomaanslag op een Amerikaans vliegtuig in Rome en de kaping van een Westduits lijntoestel. Koeweit is bereid deze guerrillastrijders aan de Palestijnse bevrijdings organisatie over te dragen als deze organisatie een verzoek daartoe doet. Anarchist ter dood veroordeeld BARCELONA (AFP) De Cata laanse anarchist Salvador Puig Antich (25) is gisteren door een militaire rechtbank in Barcelo na ter dood veroordeeld. Eergisteren eiste de openbare aanklager tweemaal de dood straf tegen Antich, eenmaal we gens een overval op een bank met twee andere verdachten in maart 1972 en eenmaal wegens moord op een politieman tijdens een bijzonder bewogen arresta tie in september van hetzelfde jaar. De doodstraf moet nog door het staatshoofd, generaal Franco, bekrachtigd worden. In Genève is gisteren de zesde bijeenkomst gehouden van de militaire werkgroep van het Midden-Oosten. Lachend arriveerde de Egypti sche generaal El Magdub, leider van de Egyptische delegatie, bij het Palais des Nations waar het vredesoverleg wordt gehouden. De Griekse componist en dichter Mikis Theodorakis heeft op een persconferentie in Kopenhagen meegedeeld, dat hij zijn artistieke werk zaamheden heeft opgeschort om zich te wijden aan het gewapend verzet voor de bevrijding van zijn land. Theodorakis zei dat hij in Parijs, waar hij als balling woont, meehelpt een strate gie te ontwerpen, om de nieuwe dictators in Grieken land te bestrijden. Werkloosheid in Z.H. flink gestegen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal werklo zen in Zuid-Holland is vorige maand met 2300 gestegen tot ruim 25.000. De vraag daalde in die periode met 1300 tot 15.700. Het aantal werkloze mannen was eind december 20.500, 2500 meer dan de maand tevoren. Het werkloosheidspercentage voor Zuid-Holland van 2,8 steekt gun stig af bij het landelijke cijfer van 3,8. De werkloosheid onder de vrouwen in Zuid-Holland daalde met bijna 200 tot 4700. liet werkloosheidsbeeld van Zuid- Holland vertoont geen afwijkin gen van het landelijke beeld. In alle provincies steeg het aantal werklozen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft de indruk, dat door de energieproblemen bedrijven een afwachtende hou ding aannemen met het indie nen van vacatures. In december raakten vooral veel bouwvakkers zonder werk. Daarnaast was er ook een stij ging van de werkloosheid onder metaalbewerkers en in beschei den mate onder horecaperso- neel. Pil schaars in Engeland LONDEN (AP) - Zoals vele andere produkten dreigt ook de anti-concep tiepil in Groot-Brittannië schaars te worden, zo heeft de vereniging voor gezins planning bekend gemaakt. Dit is een gevolg yan het tekort aan grondstoffen in de geneesmiddelenindustrie. Ook de drie-daagse werk week heeft een vertragende invloed. (Van t i onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook avondscholie ren kunnen in aanmerking ko men voor een extra benzinetoe wijzing. De ministeries van on derwijs en van Verkeer en Wa terstaat zijn van mening, dat deze scholieren, als zij een flin- Overstromingen in grote delen van Queensland. Nieuw-Zuid-Wales, Zuid-Australië en in het noor den hebben grote schade veroorzaakt. In de stad Narabri (Nieuw-Zuid-Wales), moest de be volking per boot boodschappen doen. DEN HAAG (ANP) Het inte rim-bestuur van de Nederlandse astmakliniek Eugenia in Davos heeft een reorganisatieplan op gesteld voor de functie en opzet van de kliniek. Een van de maatregelen is dat de heer J.A. Idenburg, nu bestuurder van de algemene bond van ambtena ren, met ingang van 1 februari- is benoemd tot directeur van de kliniek. Voorts heeft de kliniek besloten een samenwerkingsver band aan te gaan met het ast macentrum Heideheuvel in Hil versum. In Heideheuvel, waar een aantal nieuwe gebouwen is neergezet, zullen alle patiënten die naar de kliniek in Davos gaan, eerst en kele weken ter observatie wor den opgenomen. Ook de nazorg van uit Davos terugkerende pa tiënten zal in Heideheuvel ge schieden. Heideheuvel gaat niet alleen, zoals tot nu toe, kinde ren met astma of bronchitis be handelen, maar ook volwasse nen opnemen voor observatie, behandeling en 3validatie. Het reorganisatieplan voer de kli niek in Davos houdt in dat daar Nederlandse patiënten met ast ma en andere niet-specifieke ziekten van de ademhalingsor ganen opgenomen zullen wor den, van wie de kern uit de leeftijdsgroep adolescenten en jonge volwassenen zal bestaan het streven is de behandelings- duur voor hen in Davos terug te brengen tot hoogstens een jaar. Daarnaast moet volgens het inte rim-bestuur de mogelijkheid blijven de wat oudere chroni sche patiënten voor wie het Ne derlandse klimaa. de ziekte on gunst g boinvlocdt op te nemen in d ekliniek. Voor deze catego rie ziet het interim-bestuur in het algemeen een verblijfsduur van niet langer dan zes weken tot vier maanden. ke afstand moeten afleggen om hun cursus bij te wonen, beho ren tot de categorie „zakelijk verkeer". Voor de toswijzing ziin van overheidswege geen voorschriften gegeven. Of men voor extra benzine in aanmer king komt is geheel ter beoorde ling van b. en w. in de woon plaats. Een aanvraag kan men met het gebruikelijke formulier indienen. In Nederland volgen vele tienduizenden mensen een vorm van avondonderwijs. Er moeten snel maatregelen ge troffen worden om in de negen EEG-landen tot een gelijktrek king van rijbeperking en snel- heidsbeperk ng voor motorvoer- tuigen te komen. De Kamerle den Jansen en Waltmans heh- hen hierover vragen gesteld aan de ministers Westarterp en Van der Stoel. Ieder land kondigt nu eigen maatregelen af, waardoor grote verwarring kan ontstaan bij toeristen dis per auto of mo tor naar het buitenland gaan. Zo geldt dn Italië op de auto snelwegen een snelheidsbeper- king van 120 kilometer, in Bel gië van 100 kilometer en ln De- Nederlander gewond door kottel C5 rijkswacht WEERT (ANP) - De 27-jarige ge huwde P. van der K. uit Weert is in een ziekenhuis in zijn woonplaats opgenomen met een schotwond in de borst, nadat Belgische rijkswachten ln het grensdorp Molenbeersel zijn auto hadden beschoten. De toe stand van de man is ernstig, al dus de politie in Weert. De controle op het rijdend ver keer ln de grensstreken is mo menteel bijzonder intensief in verband met de jacht op Pales tijnse raketcommando's. Van der K. was op weg naar huis toen hij in Molenbeersel werd aangehouden door een politiepa trouille. Hij negeerde het stopte ken en reed door. Ook het stop teken van verderop geposteerde rijkswachten bracht hem niet tot st;!st?nd. F.en van hen moest uit lijfsbehoud opzij springene. De r jkswachten schoten toen enkele keren op de auto van Van der K. Een van de kogels trof hem in zijn borst en drong door tot in een long. De man reed door raar zijn hu s in Weert. Daar zakte h j in el kaar. Het is niet bekend waar om Van der K. de stoptekens heeft genegeerd. nemarken van 80 kilometer per uur. De Amsterdamse burgemeester Samkalden heeft in zijn nieuw jaarstoespraak gezegd, dat de distributiewetgeving „een rijke, afwisselende, bijna steeds ver- makelijke en trieste paragraaf" wordt voor de geschiedschrij ving. De steeds weer wisselende en ongecoördineerde voorschrif ten leiden tot grote verwarring en onbevredigende toestanden bij de gemeentelijke administra ties. De KLM heeft vorige maand op Schiphol v'jf miljoen liter brandstof minder getankt dan normaal. Het taxiën geschiedt nu op twee motoren en vluchten naar New York en het oosten werden gecombineerd. Het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) heeft minister Wester terp gevraagd een maximale benzinetoewijzing te geven aan vroedvrouwen. De geboortebege leiding moet optimaal zijn, al dus de heer Beekmans. BOGOTA (AFP-REUTER) Een vliegtuig van de Columbiaanse maatschappij Satena is gister avond in onherbergzaam, berg achtig gebied ten zuiden van Bogota neergestort. Alle 26 in zittenden zijn waarschijnlijk om het leven gekomen- Het radiocontact met het toestel was kort na vertrek van Floren- cia op 600 kilometer ten zuiden van Bogota verloren gegaan. Het vliegtuig bevond zich toen boven vrijwel ontoegankelijk, bosachtig gebied. Van der Stoel naar Indonesië DEN HAAG (ANP) De minster van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, zal van 23 tot 26 januari een bezoek aan Indone sië brengen. Dit bezoek, dat eerder was gepland voor de periode van 8 tot 13 januari, kon wegens de onverwacht ingelaste vergadering van de EEG-raad geen doorgang vinden. Rozen en cake voor Nixon S'N CLEM: :iTE (AFP) - Presi dent Nixon heeft gisteren ter gelegenheid van zijn 61ste ver jaardag van zijn medewerker 61 rozen en een cake gekregen. Gewenst: - Goede verstandhouding DE NEDERLANDSE CENTRALE van het Hoger Personeel In het afkortingsregister NCHP geheten heeft een nieuwe voorzitter: drs. H. van der Schalie. Bij zijn maiden-speech in Utrecht zorgde hij voor een verrassing: hij pleitte voor een betere verstandhouding met de vakbeweging, te weten de drie grote vakcentrales. Zoals bekend is de verstandhouding tussen de vakbeweging en de ver tegenwoordigers van het buiten NVV, NKV en CNV georganiseerde hoger personeel in 1973 aanzienlijk verslechterd: de NCHP en aan verwante groepen nemen het de vakcentrales kwalijk dat ze het hoger personeel geen zetel in Stichting van de Arbeid, Sociaal-Eco nomische Raad en Raad van de Arbeidsmarkt gunnen: de vakcen- trales vinden dat het hoger personeel in de gewone vakbeweging thuis hoort en hebben het gevoel dat het georganiseerde hoger per soneel zich verzet tegen de politiek van inkomenstoenadering, een punt dat hoog op de verlangenslijst van de vakbeweging genoteerd staat. Tot nu toe hebben partijen radicaal langs elkaar heen gepraat: meer malen was het slechte klimaat voelbaar, wanneer iemand met het formuleren van een standpunt wat te hard met de hamer op het aambeeld sloeg of wat over en weer ook is voorgekomen hele maal naast dat aambeeld terecht kwam. Terecht vermoedt drs. Van der Schalie dat op die manier de sociale rust ln ernstig gevaar wordt gebracht. IS DE HEER VAN DER SCHALIE op het punt van een betere ver standhouding optimistisch? We dachten van niet; leest men zijn opmerking kritisch door, dan is hij voorlopig al blij met een zekere modus-vivendi. Nu het economisch klimaat slechter aan het worden is en de twee hoofdrolspelers in het bedrijfsleven: werkgevers en vakbeweging om uiteenlopende redenen neigen naar een hardere opstelling, komt het hoger personeel meer en meer klem te zitten. In plaats van gedifferentieerde verdeling van welvaart zou binnenkort wel eens een verdeling van achteruitgang aan de orde kunnen ko men en het standpunt van de vakbeweging doet vermoeden, dat de vakcentrales of in elk geval sommige vakbonden vinden, dat voor hun leden elke reële achteruitgang uitgesloten moet worden. ALS HET BEDRIJFSLEVEN harde klappen te incasseren krijgt, zal ook het werkgeversfront zich gaan verharden. En wat doet dan de overheid? Begrijpelijk dat de NCHP-voorzitter liever geen oorlogssfeer tussen de verschillende geledingen werknemers wil. Maar het zal hem moeite kosten om de eerste voorwaarde voor een modus vlvendi met de vakbeweging ingelost te krijgen. Te weten een erkenning door de vakcentrales van het recht van het hoger personeel om zich naar eigen goeddunken te organiseren. Geen drama HET BESLUIT VAN DE C.H.U.-FRACTIE 4n de Eerste Kamer om tegen de machtigingswet te stemmen, is een tegenvaller, maar daarom voor de christen-democratische samenwerking nog geen drama. In de eerste plaats staat al maanden vast, dat de geesten in de C.H.U. slechts langzaam voor de samenwerking kunnen rijpen en dat een deel van de C.H.U. waarschijnlijk nooit zo ver zal komen. Vergeet niet, dat ook in de KVP momenteel oprechte leden zitten, die mentaal nooit gewonnen zullen worden voor een spontane samen werking met de P.v.d.A. van huidige samenstelling. TEN TWEEDE legt het tegenstemmen van de christelijke-historische senatoren minder gewicht in de schaal dan dat de C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer dit zou hebben gedaan. Weliswaar ging daar dr. Kruisinga c.s. ook pas op het laatste mo ment overstag, maar zijn uiteindelijke beslissing was toch evenzeer een dreun voor de V.V.D. en voor de groep-Beemink, als de stand puntbepaling van de C.H.U.-senatoren nu een tegenvaller is voor do promotoren der C.D.A.-gedachte. Natuurlijk blijft de beslissing van de tegenstemmende senatoren be treurenswaardig; vooral omdat ze hebben laten blijken niet in de eerste plaats aan de machtigingswet, maar aan de politieke situatie te denken. Tegen de machtigingswet op zichzelf leven beslist ook be zwaren bij Kamerleden die uiteindelijk „ja" gezegd hebben, omdat ze bereid waren politieke consequenties breed te zien. DE C.H.U. HEEFT DAARMEE ALTIJD veel moeite. Dat is voor de ontwikkeling van de christen-democratische samenwer king der drie confessionele partijen in Nederland waarschijnlijk een gevaarlijker hindernis, dan de beslissing van de C.H.U.-fractie in de Senaat om „neen" te zeggen tegen de machtigingswet van het kabi net-Den Uyl. Weeroverzicht -£r zonmg mist 19 temperaturen ioio luchtdruk in miilibaren <^3 opklaringen hagel -w-w warmtetront H hogo-drukgebied ^S§» bewolking -3* sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgetxed regen TfL onweer wndrchtmg vcrptiatsngsnchting DE BILT - Het weer in Oost-Eu ropa wordt nog steeds beheerst door een hogedrukgebied. Hier bij komen temperaturen voor tot twintig graden onder nul. In tegenstellen hiermee is het in West-Europa vrijwel niet koud. Oceaanstoringen dringen het vaste land van West-Europa binnen en zorgen daar voor wis selvallig weer. Gistermiddag lag zo'n storing biven Midden- Frankrijk. In de loop van de avond trok deze storing naar Italië maar een afsplitsing boog af naar het noordoosten. Het bijbehorende regengebied trok in de nacht over ons land en bracht op vele plaatsen regen. Vanmorgen was Inmiddels een ander regengebied tot West-Ier- land en West-Frankrijk doorge drongen. Dit systeem zal van avond het westen hereiken. Daarna kan een ti/delifk verbe tering optreden maar deze zal slechts ven korte duur rifn. want aan de trein van depres' sies die naar West-En'-na heer sen komt neg geen eind ren. Vooruit-leb'-in gesteld dcor h t K.VMMf co woensdag om 18.00 uur Enhele perioden met regen, ook opkla ringen en temperaturen in het algemeen bovtn normaal. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Doelen Klndhnven Don Helder Luchth. Jttd. Twente VA. Limburg reg. Helsinki InnabrUck Kopenhagen f'L IsUinbool La* Pnlma* New York 1 bcw regenbui

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9