s Meerderheid steunt beleid van Heath L/TB deHPENE Baard blijft taboe voor KLM-vliegers Verkeersruit rond Rotterdam is nu De snert wordt tegenwoordig duur betaald VVD roept Tweede Kamer niet bijeen DONDERDAG 10 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 302 tegen 278 stemmen zijn vertrouwen in de conservatieve regering onder premier Edward Heath uitgesproken wat haar beleid inzake de kolencrisis betreft. De stemming kwam aan het einde van de eerste dag van een tweedaags spoeddebat over de energiecrisis, waarvoor het Lagerhuis van reces was teruggeroepen. Kort voor premier Heath het de bat opende, maakte zijn minis ter van Binnenlandse Zaken be kend, dat de noodtoestand, die vrijdag moest eindigen, voor de derde maal met een maand ver lengd zou worden. De regering Heath ziet echter geen andere uitweg. Minister van arbeid, Willie Whitelauw, heeft gisteren weer vruchteloos gepraat met het bestuur van de vakbond van de 270.000 mijn werkers, die sinds negen weken overuren weigeren te maken. Ten gevolge van deze actie iè de produktie van de Britse mij nen gedaald met meer dan 30 procent. De mijnwerkers blijven weigeren genoegen te nemen met de toe gestane loonsverhoging van 16,5 procent. Ofschoon de mijnwer kers een grotere loonsverhoging zouden krijgen dan alle andere Britse arbeiders, blijven ze meer geld eisen. De scherpe daling van de produk- tiviteit in de mijnen, de nog on opgeloste problemen inzake de olieleveringen aan Groot-Brit- tannië en de stiptheidsactie op het Britse spoor, die steeds ern stiger wordt, hebben premier Heath gedwongen de dri arbeidsweek af te kondigen. Tengvolge van de verkorte ar beidsweek telt Groot-Brittannië nu iedere dag ongeveer drie miljoen werklozen, wat neer komt op ruim 10 procent van de J totale werkende bevolking. De driedaagse werkweek zal tot het verleden behoren, zodra de mijnwerkers weer normaal aan de slag gaan. De regering mag echter fase drie van haar anti- inflatiepolitiek niet opofferen. Deze fase werd goedgekeurd door meer dan vier miljoen ar beiders. De mijnwerkers en de treinbestuurders zouden dat voorbeeld moeten volgen. Doen ze het niet, dan komt er al licht een tweedaagse werkweek, want er moet dan nog veel meer elektrische stroom ge spaard worden. De premier dankte het Britse volk omdat het thuis genoegen neemt met halve duisternis en koude ka mers Labourleider Wilson vond het ech ter allemaal niet zo mooi. Hij hekelde Heath'politiek. Volgens Wilson moet het mogelijk zijn de mijnwerkers een betere loonsverhoging toe te kennen, zonder dat het eer precedent wordt voor de andere vakbon- Elsevier vraagt zich deze week in een grote reportage af: „waar om nou toch benzinedistribu tie?" Het voorspelt dat het ein de van de oliecrisis in zicht is en dat we over tien jaar een energieoverschot zullen hebben, maar ,,de Arabische olielanden z:jn in alle opzjchten als over winnaars uit de crisis te voor schijn gekomen, en de oliecon- sumerende landen zullen lang en duur moeten betalen voor een economische gezondheid". Over de slechte eetgewoonten in Nederland zegt de Wageningse prof. J. Houtvast: „Het belang van een goed opgezette voor lichting en planning van de voe ding zou wel eens even belang rijk kunnen zijn als goed onder wijs, want het voorkomen van veel ziekten vindt een basis in goede voeding". De nieuwe M:ss Holland blijkt „\lops" bij genaamd te zijn, en zegt: „Of ik me zelf mooi vind? Nou. soms. heel soms. Mijn ogen, voor de rest niks, eigenlijk". Het omslagartikel gaat over de vraag welke auto de toekomst heeft. Verder een pleidooi voor een BB-nieuwe stijl. -O Engelse mijnwerkers. Over het inkomensbeleid in eigen land schrijft het blad: „Zodra enige zekerheid bestaat over de effec ten van de oliecrisis op de eco nomische vooruitzichten is de oplossing van het raadsel na bij". Weer eens iets anders is het ge sprek van de schrijver Adrlaan Morriën met Den Uyl en z:jn vrouw. Onze premier blijkt Dik Trom niet gelezen te hebben, maar wel op de hoog'e te zijn van de moderne literatuur. Een groot interview ook met ontwik kelingsminister Pronk. En ten slotte een diepgaand verhaal over Koolhaas, de dlerenschrij- ver en zijn tere huid. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland constateert dat de prijzen de pan uitvliegen, en dat minister Lubbers van niets weet. „De spliterwt is een goed voorbeeld. Eind november nog te krijgen vojr 99 cent per pond, ligt de prijs hier en daar nu al boven de twee gulden. De spliterwt vormt de basis voor het bekende proletarische win tervoedsel erwtensoep ofwel snert Wanneer de regering niet snel en effectief ingrijpt, dan zal de snert binnenkort alleen nog maar dampen aan de diner tafels in Aardenhout. Heemste de en de Gooise villawijken". De politieke rubriek verkondigt, dat aan de universiteit van Am sterdam Nieuw Links opnieuw wordt uitgevochten. Volgens een andere reportage is zitten blij ven op school wel het minste probleem, er zijn veel leerlin gen gewoon ongelukkig. De rec tor van een gymnasium: „Me neer, zegt een leerling van 16 jaren, die mijn kamer binnen stuift, ik ben erg over tijd. Kunt u me aan de pil helpen? Ant woord: Nee. mijn kind, ik ben geen apotheekhoudend rector, ga maar even zitten". DE NIEUWE UNIE ogenblik abonnee geworden. Zes maanden heb ik het volgehou den toen werd me het ontker stend maatschappijcritisch pap je van neo-wierook en neo-wil- water me» te machtig en heb ik de administratie verzocht me weer van de lijst te schrappen. Sindsdien krijg ik wekelijks twee exemplaren". Overheid*- planner Dr. A. van Tienen, de eerste directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, vindt dat welzijnswerk georganiseerd worden als de PTT". De Nieuwe Linie publiceert een interview van een kritisch jour nalist met twee linkse Zionisten. Jan Blokker krijgt als gast van de week de gelegenheid om uit een te zetten waarom hij zo verschrikkelijke hekel aan het blad heeft. „Een paar jaar gele den toen De Nieuwe Linie om tienduizend nieuwe lezers vroeg, teneinde zich te kunnen handha ven, ben ik in een sentimenteel De Groene Amsterdammer meldt dat in Vietnam opnieuw de oor log dreigt. De oliecrisis wordt gekenschetst als een historische kans om de maatschappij te veranderen. Twee pagina's zijn gewijd aan Chili: „Naar een hechter volksfront". Tenslotte voorspelt het blad een herople ving van het magische denken. „Het zit in de lucht. Na de tweede industriële revolutie van de jaren 50 en 60 een nieuwe heropleving van het magische denken in de jaren 70. De eerste gekenmerkt door een daden drang met oogkleppen op. De tweede gekenmerkt door een ge voelsmatige zelfgenoegzaam heid". Accent zegt over het toekomstige Israëlische kabinet: „Dajans reis naar Washington geeft ook iets weer over de positie die hij thuis na de verkiezingen in neemt. Dat premier Golda Meir hem en n et bijvoorbeeld Abba Eban voor de missie bestemde, bewijst dat hij ook van een mi nistersplaats in het nieuwe kabi net verzekerd kan zijn". Cver de nieuwe Surinaamse regering wordt opgemerkt: „Het is een wankel geheel en het is zelfs denkbaar dat het politieke tu. muit in de loop van dit jaar nog zal losbarsten". Het omslagarti kel gaat over de gedetineerde jongeren, die hun straf vaak pas krijgen na de invrijheidstel ling. Een reportage over de 347 jaar oude Enkhuizer Almanak en een interview met Rob de Nijs. Vriendelijk wuivend vertrok' ue Britse premier Edward Heath gisteren van Downing Street 10 naar het Lagerhuis. Zijn kennelijke optimis me over de afloop van de eerste dag van de debatten bleek terecht, want een meerderheid steunde zijn beleid. Het einde van het bikkelharde ge vecht tussen de Britse regering enerzijds en mijnwerkers en spoorwegpersoneel anderzijds is nog lang niet in zicht. De mijn werkers blijven weigeren over werk te doen en de treinbestuur ders blijven bij hun stiptheids actie. Op de Britse stations was de toestand gisteren chaotisch. De foto toont een menigte wach tenden op het Londense Water- loostation. Zwitserland maakt bonnen uit voorzorg o BERN (AP) De Zwitserse re gering heeft laten weten dat zij. als voorzorgsmaatregel, een stelsel van benzine-rantsoene- ring aan het voorbereiden is. maar nog niet van plan is dit in de afzienbare toekomst in prak tijk te brengen. DEN HAAG De WD- Tweede-Kamerfractie heeft gisteren besloten geen stappen te ondernemen om de kamer speciaal te laten nen tien dagen minstens dertig Kamerleden nadere inlichtingen kunnen verlangen. De VVD-frac- tie zag geen reden voor dat ver zoek, ook al omdat uit de brief niets blijkt van bepaalde nivelle ringsmaatregelen. debatteren over de aange- Da liberale fractie besloot voorts, M-at de benzinedistributie aan een afwachtende houding kondigde regeringsmaatre gelen op grond van de machtigingswet. De toe lichting op die maatrege len, welke premier Den Uyl in een brief gaf, bevat te naar het oordeel van de liberale fractie geen mede delingen welke niet aan de Kamer bekend waren. De machtigingswet bevat de bepa ling, dat na het mededelen van maatregelen aan de Kamer bin- -*3n te nemen en te bezien war 2:ch in de komende weken rond de distributie afspeel;. SCHIPHOL De KLM zal voor lopig haar instructies betreffen de het uiterlijk van het vliegend personeel handhaven. Dit heeft een woordvoerder van de maat schappij gisteravond meege- deeld na het gesprek dat verte genwoordigers van de vlieg- dienst van de KLM hebben ge had met de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers (VNV). Aanleiding voor dit gesprek was de tijdelijke schorsing van KLM 1ste vlieger A. Kooi. De heer Kooi werd zaterdag voor zijn vertrek door de gezagvoerder de toegang tot het vliegtuig ont zegd, omdat hij zijn baard niet wilde afscheren. Met alle begrip voor de wens van de KLM-direktie, dat het uiter lijk van het vliegend personeel er verzorgd uit dient te zien, j meende het bestuur van de VNV dat aan vliegers niet mag worden verboden een baard te dragen. De VNV verwerpt het argument van de KLM dat een baarddra- gende vlieger niet zou passen in het beeld van een gerenom meerde, betrouwbare lucht- vaartmaatschappij van klasse. Het bestuur wijst in dit verband op British Airways, waarvan de reclameafdeling juist als top punt van betrouwbaarheid beel tenissen adverteert van piloten met een baard. Ook in de scheepvaart wordt een baard op prijs gesteld. Het bestuur van de VNV zou zich vandaag intern beraden over de houding die het in dit conflict zal gaan innemen. Geen romance tussen Lady Jane en prins Charles LONDEN (AP) De hertog van Wellington heeft „Ik heb al eerder gezegd en doe het nu gisteren verklaard dat de geruchten en berichten dus. de hertog, „dat alle geruchten dat er „iets was" tus:en zijn dochter, Lady Jane nijn dochter en prins Charles volkomen onjuist zijn. Ik zal u vertellen dat ik er mooi genoeg van ga Wellesley, en kroonprins Charles, „volkomen krl|ge„. He: Is al 10 dat ik mijn telefoon haast dv.-aas" zijn. met meer durf op te nemen ais die rinkelt." ROTTERDAM Da ruit rond Rotterdam is klaar. Zestien jaar is er rond d; havenstad gev,erkë aan ingewikkelde kunstwerken om de binnenstad te ontlasten en het verkeer een snelle doorgangsmoge lijkheid te bieden. Binnen drie weken zal de hele ruit worden open gesteld, hoewel de meeste delen nu al jaren lang in gebruik zijn. Maar eind janua i zal men in een vierkant rond Rotterdam rijden over 45 kilometer rijksweg b raison van 25 miljoen gulden per kilo meter: de ruit" heeft in totaal één miljard gulden gekost. 25 miljoen per kilometer In november 1957 werd de eerste paal geslagen voor een viaduct, het eerste van de vele die de ruit telt. Toen was er nog geen afgerond plan voor een comple te ruit rond de stad; langzamer hand is in de loop van de jaren het geheel gegroeid, een verza meling van vernuftige ver keersknooppunten die tot de groo'ste en modernste van Ne derland behoren en staaltjes van moderne beton- en wegen bouwtechniek zijn. Het specta culairste knooppunt is het Klein- polderplein. waar men op een klein oppervlakte een ingewik kelde constructie moest maken en zodoende de wegen op vier niveaus moest aanleggen, twintig jaar geleden was al dui delijk dat bij een toenemende verkeersintensiteit, een groei van de bevolking in nieuwe woongebieden en een toename van havengebieden en industrie de situatie in Rotterdam steeds hopelozer zou worden. Het noord-zuid-verkeer moest altijd door de binnenstad, waar slechts twee rivierovergangen waren: de Maasbruggen en de Maastunnel. Alleen ingrijpende maatregelen konden het door gaande verkeer buiten de s'ad houden en vlotte verbindingen naar alle richtingen scheppen. Dat is nu de ruit geworden; over al twee maal drie rij-stroken, geheel verlicht, één miljard gul den kostend, en twee nieuwe r:- vierovergangen biedend: de Van Brienenoordbrug en de Benelux- tunnel. De noordkant van de ruit wordt gevormd door rijksweg 20 van Hoek van Holland via Rotter dam naar Gouda. Allereerst komt men dan op het Kethei- plein, waar rijksweg 19 via de Beneluxtunnel op uitkomt. Ver volgens het Kleinpolderplein waar uit de richting Den Haag rijksweg 13 op uitkomt, het Schieplein en tenslotte het ver keersplein Terbregge. de krui sing met rijksweg 16, linksaf naar Gouda en rechtsaf naar de Van Brienenoordbrug en rich ting Dordrecht. De zuidkant wordt gevormd door rijksweg 21 met daarin de zeer uitgestrekte verkeerspleinen IJsselmonde. Vaanplein, Groene Kruisweg en de Beneluxster bij Hoogvliet. Grote moeilijkheid bij het ontwer pen en uitvoeren van de kunst werken was dat niet alleen de doorgaande wegen op elkaar moes'en worden aangesloten, maar dat ook aansluitingen voor het stadsverkeer moest hebben; daarnaast had men te maken met de slappe bodem rond Rotterdam. Nog niet alles is helemaal af zo is men nog bezig met het voltooien van de „ster" bij Hoogvliet. Maar voor de rest is het grote werk, waar over men in 1947 begon te den- Een overzicht van het Kleinpolderplein, een van de kunstwerken i ken, klaar. Rotterdam kan er VOeten". Episcopaat Macht met uitspraak kiiiderbiechl UTRECHT (ANP De Neder- landse bisschoppenconferentie acht het uit zielzorgelijke over wegingen verstandiger zich over richtlijnen Inzake de biecht vóór de eerste communie uit te spre ken binnen het kader van de biechtpraktijk in haar geheel. De bisschoppen geven er daar om de voorkeur aan te wachten op de nieuwe „ordo" voor het boetesacrament, waarvan Rome het concept op zeer korte ter- Tijdens de biertapwedstrijden op de Horecava in Amsterdam werd in de sector eenmansbe drijven mej. T. Simons uit Heit- huisen (N.B.) kampioen. Op de foto laat ze nog eens zien hoe ze dat doet. De teamprijs ging naar de heren Nifsen en Ver biest uit Roermond. mijn zal toezenden aan het we- rcldepiscopaat. Dit blijkt uit een communiqué van de persdienst van de kerk provincie naar aanleiding van de maandelijkse vergadering van de bisschoppen. Daarin hebben deze zich langdurig be ziggehouden met de brieven van de Romeinse congregaties voor de sacramenten en de clerus be treffende de biecht voor de qer* ste communie. Naar voren werd gebracht, dat het episcopaat van Nederland in zijn jongste adventsbrief heeft gewezen op de noodzaak van bekering en boetedoening en op de onvervangbare waarde van het sacrament van de biecht. KVP-Kanierleden komen op voor meerval-proj eet Den HAAG (ANP) De mee val, die In Nederland nog uit sluitend in de Westeindernlas voorkomt, mag geen bescherm de vis zijn. Het is beter om voor deze vissoort te bepalen, dat zij het gehele jaar door niet gevangen mag worden. Dit is de strekking van schriftelij ke vragen, welke de Kamerle den Van der Sanden en Ter V/oorst (beiden KVP) gesteld hebben aan de ministers van CRM en van Landbouw en Vis serij. Vorig jaar besliste de bewinds man van CRM, dat de meerval geplaatst moest worden op de lijst van beschermde dieren. Dit betekende, dat deze vis niet al leen niet meer gevangen zou moger. worden, maar ook niet meer gekweekt. De Kamerleden wijzen erop, dat sedert 1966 de Organisatie ter Verbetering van de binncnvitse- rij een meervalproject in uitvoe ring heet. De opzet hiervan is de meerval als autochtone vis In de daarvoor in aanmerking komende wateren te introduce ren. Het plaatsen op de lijst van be schermde dieren betekent even wel, dat de organisatie zelfs geen eitjes van de meerval meer voorhanden mag hebben. Het gehele project zou derhalve in een klap ongedaan gemaakt zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7