„GEVAARLIJK VOOR DE BOLLENSTREEK" Mr. Klaasesz nieuwe voorzitter van de openbare bibliotheek Gevaarlijke poort wordt opgeknapt Raad Lisse kraakt PPD-nota Riant club gebouw tennis club klaar voor de opening OOK Wat u moet weten PAGINA 5 DONDERDAG 10 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT KATWIJK De gemeente Katwijk gaat de westelijke toegang naar de Andreashof aan de Boulevard een flinke opknapbeurt geven. Gebleken is dat door weersinvloeden het siermetselwerk is gaan scheuren en loszitten waardoor de hofjespoort gevaar zou kunnen gaan opleveren voor de mensen die er dagelijks onderdoor lopen. De storm van 2 april 1973 heeft ook nog schade aangericht aan het dak en het metselwerk. Voorgesteld wordt de gemetselde togen en penanten, die eveneens ernstige scheur vorming vertonen te slopen en daarna opnieuw te metselen. De totale restauratie gaat ongeveer 8000 gulden kosten. De raad moet over dit bedrag in de eerstkomende raadsvergadering op 17 januari, een beslissing nemen. Lisse Als eerste gemeente in de Bollenstreek heeft de raad van Lisse gisteravond kritisch een nieuw werkstuk van de Provinciale Planologische Dienst doorgebladerd. Het lijvige, ruim veertig blad zijden tellende rapport, dat de titel kreeg Nota Plandoelen Streek plan Zuid-Holland-West is nou niet bepaald met handgeklap in de Lissese raad binnen gehaald. Het baksel dat de heren planologen met zoveel wetenschappelijke achtergrondinformatie uit de braad pan hebben laten glijden is, voor wat betreft de uitlatingen over de Bollenstreek, minder goed ontvangen. Burgemeester Berends noem de het „een knap stukje werk" De algemene stellingen in het rapport, dat aangeeft hoe Zuid-Holland West er in de toekomst uit zou moeten komen te zien, werden door bijna alle raadsleden onderschreven. De droomwensen van de pla nologen. een schoner milieu en een beter leefklimaat; daar was ie dereen het over eens. Maar wat de planologen voor de Bollenstreek in petto blijken te hebben daar gingen bij sommige raadsleden de haren toch wel even van overeind staan. Burgemeester Berends verliet In Belangrijke leidraad voor deze ir:i„dooi, ootinto gemeenten is in hoeverre de Ook vrij zwemmen in Zoeter- wouds instructie- bad ZOETERWOUDE Het overdek te instructlebad in het sport complex Haasbroek wordt ook opengesteld voor vrij zwemmen. Daarmede wordt tegemoet ge komen aan de wens van talrijke inwoners. Sinds de ingebruikname in okto ber is er door de schooljeugd al een druk gebruik gemaakt van het bad en ook buiten de school tijden ontvangen velen zwemon- derricht. Het z.g. afzwemmen voor diploma's zal in het buiten bad geschieden waarvan de offi ciële opening bepaald is op 27 april. Om de ligweiden tijdig gereed te hebben zullen binnenkort gras zoden worden gelegd. Momen teel wordt de laatste hand ge legd aan de perrons rond de ba den en worden de douches bij de toegangen geïnstalleerd. De openingstijden voor het vrij zwemmen zijn donderdagavond van 19-20 uur. van 20-21 uur en van 21-22 uur. Bovendien is er op dinsdag vrij zwemmen voor dames van 13-14 uur en op don derdag van 13-14 uur, van 14-15 uur, en van 15-16 uur. Belang stellenden kunnen zich melden bij het zwembad, tel. 1162. In verband met de geringe capaci teit van het instructiebad kun nen iets meer dan 25 personen per uur worden toegelaten. minuten lange filosofisch .getinte beschouwingen over de mens in de Bollenstreek en de gevolgen voor deze mens als de wensdro men van de planologen ook in derdaad werkelijkheid zouden worden. Berends: „De uitgangs stellingen in het rapport zijn goed. Men kan de Bollenstreek echter niet alleen wetenschappe lijk benaderen. Als de plandoe len rücksichtloss in wetten wor den omgezet dan kunnen een aantal economische belangen in deze streek ernstig bedreigd worden. We staan er in deze nota niet al te best voor" aldus de burge meester, die overigens wel zo reëel was te zeggen dat de bol- lencultuur deze streek nou niet bepaald mooier heeft gemaakt. Hij zei er echter bijzonder weinig voor te voelen een soort recrea tiecamping voor de stad te wor den. „We moeten in deze streek het bollenvak zijn kans laten houden. Hoewel de nota goed is bedoeld moeten we bij G.S. (tot begin april kunnen bezwaarschriften tegen het plan worden inge diend niet de indruk wekken dat we ze vrij mandaat geven. Als we dat doen dan beloof ik dat er straks narigheidkomt." dat er straks narigheid komt." gebracht zal nog nader bekeken worden als alle Bollenstreekge meenten zich gezamelijk in het Samenwerkingsorgaan Bollen streek over deze zaak zullen uit- spreken. toekomstige streekplannen G.S. zullen afwijken van net reeds bestaande Streekplan Bol lenstreek. Wat Lisse betreft zul len de toekomstwensen al aan getipt worden in de bestem mingsplannen „Berkhout" en „Landelijk Gebied". Burgemeester Berends, (naarma te de discussie over de nota vorderde des te meer vuur lag hij in zijn „Behoud-Bollen- streek"-betoog zag de toekomst aanzienlijk rooskleuriger in dan sommige raadsleden. De heer Mens (KVP liet door schemeren dat als de honderden schemeren dat als de honderden kleine kwekers door de zwaar der wordende concurrentie hun stukjes land zouden moeten op geven dat die vrij komende lap dan maar voor recreatieve doel einden gebruikt zou moeten worden. Hij kwam met een was lijst aan negatieve invloeden in het bollenvak maar burgemees ter Berends was niet te vermur wen.. „Agrariërs zijn van origi ne somber" zei deze. Na 100 jaar bloembollencultuur weten onze mensen echt nog wel hun tanden in het vak te zetten. Ik weet dat deze nota gevaarlijk is voor onze streek maar we moe ten beslist niet met ons laten sollen." doelen Streekplan Zuid-Holland- West nam bijna de gehele raadszitting in beslag. De overi ge vijftien agendapunten draai den gedwee onder de voorzit tershamer door. SASSENHEIM Het nieuwe tennisgebouw voor S.T.V. is nagenoeg gereed. Er is nog wat schilder werk te doen, maar de inventaris is al binnen en de c.v. brandt al. De plaatselijke aannemer v.d. Geest was eind november al met de werkzaamheden ge reed. Het oude gebouw, dat van 1950 dateert en in 1966 met een serre werd uitgebreid, was al enkele jaren veel te klein, want S.T.V. telt thans niet rnin- deer dan 550 leden, een enorm aantal in vergelijking met de beginjaren van de tennissport toen „Teylin- gen" nog bestond en samen met S.T.V. 75 leden tel de. In april vorig jaar werd met de nieuwbouw be gonnen, waarbij veel door de leden zelf werd ver richt w.o. schilder- en timmerwerk. Het nieuwe ge bouw heeft een grote recreatiezaal met 50 stoelen en 12 tafels, een hoek voor de wedstrijdcommissie, een grote bar met 22 krukken en een aparte zitkuil met open haard. De bar en zitkuil zijn door de leden ge timmerd, en het resultaat mag er zijn. Er hangen artistieke lampen door Van Biezen speciaal voor S.T.V. gemaakt. Verder is er een royale keuken, met daarachter een bergruimte waar ook de boiler en de c.v.installatie staan. Tevens zijn er twee grote kleedkamers, elk mti twee douches en toiletten. Een ruim terras, gedeeltelijk overdekt, geeft uitzicht over alle acht tennisbanen, in tegenstelling tot het oude terrasje waar men slechts over één baan uit zicht had. Men is binnen de begroting kunnen blij ven vertelde een tevreden en gelukkige voorzitter Van Overbeeke. Inclus ef de inventaris komen de to tale kosten op 215.001;. Service lijdt onder gebrek aan personeel STOMPWIJK Vrijdagavond gaat Gyversto oud papier op halen in de v. Santhorst en v. Raephorststraat. Ook do Meerlaan en de Meer en Geer worden afgewerkt. Za terdag volgt dc rest van het dorp. Men kan weer meehel pen door het papier langs de weg klaar te zetten. STOMPWIJK Hedenavond 10 januari om 8 uur houdt de gespreksgroep bestemmings plan Stompwijk een openba re vergadering in het dorps huis. Een ieder die belang stelt in Stompwijk's wel en wee voor de komende tiid is welkom SASSENHEIM Gistermor gen half 12 werd een 40-jari- ge berijdster van een brom fiets, die op de Rijksstraat weg reed, duizelig met als gevolg dat ze tegen een paal terecht kwam. Bij de val raakte ze buiten bewustziijn. Ze werd na eerste hulp van dokter Moerman, naar haar woning te Saspenheim ver voerd met hoofdverwondin gen. NOORDWIJK— De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw cn Plantkunde, afdeling Noord- wijk, organiseert op donder dag. 17 januari a.s. in hotel „Hof van Holland" een inte ressante voor'ichbings- en filmavond, die haar is geboden door het Product schap voor Groenten Fruit. ALPHEN De 31-jnrige B.v.A. uit Alphen maakte gisteren de voorruit van zijn perso nenwagen schoon. Hij lette hierbij niet op de weg en reed tegen een lichtmast op, die totaal werd vernield. NIEUWE WETERING In café Nol wordt morgenavond gekaart. De opbrengst voor de bejaarden. Aanvang 20.00 uur. ROELOFARENDSVEEN In de kantine van DOSR wordt morgenavond weer gekiend en gekaart. Aanvang 20.00 ALKEMADF.—Oost Door het Nederlands Katholiek vakverbond wordt morgen avond weer een klaverjas- avond georganiseerd in de Alkeburcht. Een groot aantal vleesprijzen zijn beschik baar. Voor niet-kaarters is er gelegenheid tot sjoelen ces aparte prijzen. LISSE Philatelica hield dinsdag de jaarvergadering. Er werden twee records ge meld: Het aantal leden (127) is nog nooit zo groot geweest en door de leden van de af deling Bollenstreek werd In '73 voor een bedrng van j 12.650 uit het rondzendver- i keer gehaald Op de wisselmarkten in Europese steden is gisteren de waarde van de Amerikaanse dollar flink ge stegen. Op de Amsterdamse beurs werd een koers geboekt van bijna drie gulden. Op de Franse wisselmarkt in Parijs hadden de geldhandelaren het druk met het bijhouden van het koersverloop. De dollar steeg gisteren in Frankrijk tot 5 frank, een stijging van anderhalve frank ten opzichte van juli 1973 toen de dollar nog op 3.50 frank stond. Volgende week zal in Rome overleg worden gevoerd in de zg. Groep van Twintig over hervormingen van het internationaal monetair stelsel. Centraal staan de gevolgen van de aanzienlijke olieprijsver hogingen. 4 VOORSCHOTEN De Stichting Openbare Bibliotheek Voorschoten krijgt eind van deze maand een nieuwe voorzitter. Mr. J. Klaasesz. oud-commissaris der koningin in Zuid-Holland, is bereid deze functie in verband met het vertrek van de huidige voorzitter te aanvaarden. De openbare bibliotheek gaat een belang rijk jaar tegemoet. Na vele jaren van zoeken en voorbereiden is de realisatie van een eigen gebouw nabij. De Oranje- school aan de Wijngaardeniaan komt in juni helemaal vrij voor de bibliotheek, waardoor jeugd- en volwassenenbiblio theek voor het eerst onder een dak ko men. De architect van de Stichting is thans bezig om de verbouwingjskosten in overeenstemming te brengen met de door de gemeente Voorschoten toegezegde ex tra subsidieverlening. De groei van de uitleningen is vorig jaar ook weer opgetreden, hoewel minder spektaculair dan voorgaande jaren. Hel teruglopen van de bevolking van Voor schoten vindt ook zijn weerslg in het to- laaJ aantal uitleningen. In 1972 werden 179.038 uitleningen geboekt, in 1973 186.488, een stijging van 7.440 uitleningen. Het aantal leden bedraagt 4.152, d.w.z. één op de vijf Voorschotenaren is lid van de bibliotheek. Het aantal leden kan on derverdeeld worden in 2451 volwassenen en 1701 jeugdleden. Het verloop van de leden is groot en «aat parallel met de mutaties in de burgerlijke stand van de j fprenzengemeente Voorschoten. Zo wer- den in 1973 600 nieuwe volwassen leden j ingeschreven, maar ook 573 leden afge-1 voerd. Bij de jeugd waren de cijfers 516 nieuwe en 480 afgevoerde leden. Het boekenbezit heeft in 1973 het getal van I bijna 26.000 bereikt. Voorschoten lees» zeer intensief, want per lid werden 46 boeken in 1973 uitgelee"d. Landelijk ligt het gemiddelde rond de j8. Het Voorscho- tense gemiddelde van uitlening per boek is 7,3, landelijk is dat 4,8. Het personeelsbestand is zeer beperkt en dat gaat soms ten koste van de service verlening. Bevolking 176 toegenomen WOUBRUGGE In de loop val 1973 is het Inwonertal van Woe brugge toegenomen met 176 pel sonen. Op 1 januari 1974 be droeg het aantal ingezetenol 2067 mannen en 1961 vrouwe dus 4031 personen. Het afgelopen jaar werden t jongens en 41 meisjes geborei Er vestigden zich in dc gemee te 157 mannen en 160 vrouwe De bevolkingsafname bedro< door overlijden 12 mannen en'1 vrouwen, terwijl 90 mannen 111 vrouwen zich elders vestj den. Het aantal huwelijken b droeg 34.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5