PETER V. D. MERWE ZOEKT GENEZING IN LEIDS ZIEKENHUIS Ouders open de Kooi in Noord herhaling HORST EN VLIET' VOOR ALLE DIENSTVERLENING IN VLIETSTREEK stad en streeknieuws Ex-NAC-doelman wordt 32 jaar Leidse politie arresteert heler en 4 inbrekers PAGINA 3 DONDERDAG 10 JANUARI 1974 LE1DSE COURANT 9«-TOOn-z*t Het nieuwe jaar dank u, ins gelijks is voor Leiden c.a. eigenlijk loeiend goed begon nen. Zo was daar begin van de week het aanleunende Oegstgeest dat verblijd werd met een ferme drieling, maar eveneens een zaak var gewicht vormde de intocht, maandag en dinsdag, van enkele duizenden herkauwers in de Groenoordhal. Met een veldheerlijke blik stond maandagmorgen om half vijf wethouder Jan Lijten zelf wat huiverend de zegestoet gade te slaan. Het ene rund na het andere kwam Leidse veemarkt-nieuwe-stijl stevig in de schoenen zetten. Het leek wel een bokswed strijd. Er werd druk geteld. Na de eerste ronde lag Lei den op punten ruimschoots voor. Utrecht kon wel inpak ken. Rotterdam wordt be dankt. .Vechten om Rotter dam" heet dat in veemarkt kringen. Geen middel succes te boeken mag daar bij ongebruikt blijven. Zo las ik, dat .eigenlijk" de aan voer van schapen op de Leidse markt niet is toege staan ,,met het oog op de schapenmarkt in Purme- rend". Maar jawel hoor, de schapen waren er met de plukken wol bijgesleept: 150 stuks nog wel. En dan had je de nuka's. Weer zo'n grootse vinding in onze vaderlandse afkortingensector. Een nuka is geen welpenleidster, r een nuchter kalf. Wat zouden we zonder afkortingen i ten beginnen in een tijd die geen tijd heeftWat de nuka's nu betreft, daarvan had Utrecht er méér. Maar dat zegt niets, vindt Leideni de strijd is nog open. Jawel, economisch wethouder Lijten en zijn veekundige knokploeg stonden tevreden te kijken naar dat beestenspul met de glanzende schoften en wolli ge lijven. Het was er weer allemaal bij: de iets gewo nere uiervorm, het wat voze beenwerk, de plat behangen stieren, die soms „iets knopt" werden genoemd. Zo zag ik zelf, wat verderop, een rechte edele koe, diep behangen ook, maar wier kruis iets beter kon. Dit is geen indecente taal, beste le zer, zo spreekt men bij uw vleesleverancier en de Leid se veemarkt kan er alleen maar beter van worden. In de stad. ontmoette ik later nog in- gedachten verzonken de agent die me oni een naargeestige bon wegens verkeerd parkeren had i reikt. „Eigenaardig", dacht ik. „het is eigenlijk een bes te vent, een typische blaar kop, maar met iets losse voorhand en wat wijde TON PIETERS Peter v. d. Merwe lange lijdensweg LEIDEN - Peter v.d. Merwe wordt zondag a.s. 32 jaar. De oud- NAC-doelman, aan wiens carriè re drie jaar geleden een abrupt einde kwam, heeft zijn mooiste geschenk al gekregen: hij mag zijn verjaardag thuis in St. Wil- lebrord gaan vieren bij zijn vrouw en zijn dochtertje. Daar voor heeft zuster Schoenmakers („Een geweldige zuster", aldus Peter), hoofdzuster van de afde ling reuma van het Academisch Ziekenhuis, gezorgd. Eigenlijk had het voor Peter v.d.Merwe een verrassing moeten blijven, maar ze praatte haar mond voorbij. Misschien hoort het wel bij „de geweldige behandeling", die Peter volgens zijn zeggen geniet. Een behandeling, die je echter wel nodig hebt, als je al drie jaar lang van ziekenhuis naar ziekenhuis trekt, op zoek naar genezing. Peter v.d.Merwe ligt nu al weer twee maanden op de vijfde ver dieping van het immense ge bouw aan de Wassenaarseweg. zich nog als de dag van gisteren te herinneren, wat hij aan lief en leed op de groene grasmat meegemaakt heeft. Oktober 1970 betekende het begin van het ein de: „In de wedstrijd tegen Sparta kreeg ik een trap tegen m'n enkel. Een week later speelde ik wel weer tegen AZ maar dat was m'n laatste wed strijd. Een dikke enkel en twee maanden rust. Daarmee begon de lijdensweg van de NAC-doelman. Hoe langer de weg werd, des te kleiner werd de hoop op esn terugkeer. „Eerst ben ik in Breda behan deld. Daarna ben ik naar Utrecht gegaan naar dokter Strikwerda. Die wist ook niet wat ik precies had. Vervolgens ging ik naar een internist in Breda en toen ben ik hier bij professor Goslings terecht geko men". Het probleem van Peter v.d.Mer we was, dat de artsen er niet nauwkeurig achter konden ko men wat er aan de voet van Bredase doelman mankeerde. Peter zegt daar zelf van: „Echt reuma is het eigenlijk niet. Het is meer een ontsteking van de niet kunnen lopen en ook nu moet ik mijn voeten nog ont zien. Sinds maandag zijn ze nu begonnen met goud-injecties. Daar valt echter nog niets over te zeggen". Op die injecties heeft hij nu zijn hoop gevestigd: „Misschien kan ik binnen twee maanden nu naar huis". Ondanks dat opti misme valt het hem niet altijd mee: „Mijn vrouw komt me bij na iedere dag bezoeken. Ze is Veel interesse voor Autopool NOORDW1JK De Noordwijkse autopool, waarvoor mevrouw Hooymans onlangs het initiatief nam en waaraan nu ook wordt meegewerkt door de VVV, is sinds kort aangesloten bij de Autopool Nederland BV. De gegadigden voor de autopool, die zich nu bij de WV melden, worden tegen betaling van 15,— (ANWBleden 12,50) doorgegeven aan Autopool Ne derland BV. Zij draaien voor dit bedrag maximaal acht keer mee in de computer en krijgen ook maximaal acht maal be richt of er een meerijder gevon den is. Informatie- en inschrijfformulie ren zijn op het WV-kantoor be schikbaar. De belangstelling voor het meerijden is tot nu toe vrij groot. Alleen al bij me vrouw Hooymans meldden zich na een eerste oproep vijftig fo rensen voor Amsterdam en Den Haag. VANAVOND 1.00 uur precies B.S. LEIDEN—RAAK/PUNCH 5 MEIHAL - BAKHUIZERLAAN Peter v. d. Merwe omgeven door zijn ziekenhuisvriendinnen, fysio-therapeute en zuster Sengers en zuster Nita. De Vries (rechts) er dan vijf uur reizen mee kwijt, maar ze zet er zich wel overheen. Mijn dochtertje Moni que van 4 heeft het er wat moeilijker mee. Ze komt wel vaak mee, maar ze heeft me al drie jaar niet meer thuis ge- Over belangstelling van de zijde van de pers heeft Peter v.d.Merwe niet te klagen gehad. Aan verschillende Brabantse dagbladen heeft de verknochte NAC-er zijn relaas gedaan. Ook het landelijke voetbalblad Kick toonde belangstelling voor het lot van de oud-international. Het blad schetste zijn situatie echter wat al te somber: „Toen ik die publicatie in Kick las, was het alsof ik een klap in m'n gezicht kreeg. Ze plaatsten bij het stuk een foto var een rolstoel en schreven over me alsof ik inva lide ben. En dat is absoluut niet het geval. Ik rij alleen in zo'n ding omdat m'n voeten zoveel mogelijk rust moeten hebben". Zijn vroegere elftalgenoten zijn hun doelman ook niet vergeten. „Jan v.Gorp is een paar keer op bezoek geweest en At ie Graaumans. En pas ben ik be gonnen aan een enorme fruit mand van de spelers van Ajax. Van scheidsrechter Theo Boos- ten heb ik een lange brief ge had, waarin hij aanbood om eventueel een benefietwedstrijd te fluiten". Met dat woord raakt Peter onwil lekeurig een gevoelige snaar. De doelman, die vijf maal voor het Nederlands elftal speelde zegt, nu niet direct, dat hij op zo'n wedstrijd gerekend had, maar helemaal lekker zit het hem niet: „Toen ik in 1970 afge keurd werd heeft het bestuur van NAC me toegezegd, dat ze iets zouden doen. Maar daar heb ik later niets meer van ge hoord, tot ik de afgelopen kerst dagen naar huis mocht. Toen Is voorzitter Raaymakers op be zoek geweest. Die zei, dat ik nog iets van NAC zou horen", Gistermiddag volgde Peter via de radio de verrichtingen van Ajax in Milaan. Benijdt hij de voet baller van vandaag nu niet? „Ach, ik heb het altijd goed naar mijn zin gehad bij NAC. Vanaf mijn 7e jaar heb ik in Breda gevoetbald en altijd voor mijn plezier. Maar soms denk ik wel eens „was ik maar wij zer geweest". Want ik heb ver schillende aanbiedingen gehad toentertijd, maar ik heb ze af geslagen, misschien toch wel jammer. Het voetbalverleden keert helaas alleen maar in gesprekken te rug. Heeft hij al een vast toe komstbeeld? ,Toen ik gebles seerd raakte had ik net ontslag genomen als vertegenwoordiger in de houthandel. Maar in dat vak kan ik toch niet meer te rug. Waarschijnlijk kan ik geen staand werk meer doen. Mo menteel ben ik bezig met het praktijkdiploma boekhouden, maar het liefst zou ik toch een baan hebben, die wat met de sport te maken heeft, wat pre- cies dat weet ik ook nog niet". Voorlopig heeft hij het wel naar zijn zin in het Academisch Zie kenhuis van Leiden. Als rasech te Brabander heeft hij zich goed weten aan te passen in de Hol landse omgeving: „Ik heb al gauw leren klaverjassen, want rikken en toepen kennen ze hier natuurlijk niet". Na afloop van ons gesprek rijdt hij direct mee naar de kantine om zich bij zijn zaalgenoten te voegen. Als we de lift uitkomen, ziet hij een kennis. „Ajax heeft verloren hè, met 10. Een blunder van Blan kenburg". roept hij. Hij blijft een voetballer, Peter v.d. Mer we. ROEN VAN DER GEEST Loontechnisehe dienst houdt spreekuur LEIDEN De loontechnisehe dienst van het ministerie van Sociale Zaken zal met ingang van 11 januari voorlopig voor een half jaar elke vrijdagmidag tussen 12.00 en 4.00 uur spreek, uur houden voor mensen, die inlichtingen wensen over lonen, vakanties, onregelmatige dien sten en andere arbeidsvoor waarden. De dienst heeft zitting in het Gewestelijk Arbeidsbu reau (tel 49951). Oosterkerk straat 1. LEIDEN De Leidse politie heeft enkele dagen geleden 4 Leidse jongemannen aangehou den, allen in de leeftijd rond de 20 jaar, waarvan vermoed werd dat zij iets te maken hadden met verscheidene in Leiden ge pleegde inbraken. Inderdaad bekenden de verdach ten 7 inbraken te hebben ge pleegd in hun woonplaats. Op hun aanwijzingen heeft de poli tie korte tijd later een 20-jarige heler in de kraag kunnen pak ken. Tot de inbraken van de ar restanten behoort onder andere die bij een goudsmid in de Lok horststraat. Deze inbraak, meer een snelle graai uit de etalage, leverde hun het meest op, na melijk 7000 gulden. Het vijftal wordt een dezer dagen voorge leid. LEIDEN In Leiden Noord en in de Kooi start maandagavond in de Alfons Ariënsschool, Ti- morstraat 15 en donderdag avond in het Dienstencentrum, Van Hogendorpstraat 36, de cur sus „ouders op herhaling". Deze unieke cursus is vooral be stemd voor de ouders van de 5e en 6e klassers van alle basis scholen in Noorderkwartier en Kooi. De cursus is een activiteit van de Werkgroep Onderwijs Leiden Noord. In deze werkgroep zitten mensen uit de Scholen, de School Advies Dienst, de Wijk krant (de Noorderzon), het Wijkkomitee van Plan-Noord, Club- en Buurthuiswerk (Zeven sprong), Sociologisch Instituut, Huiswerkgroepen, Onderwijs- winkel en Ouders op herhaling. De werkgroep Onderwijs Leiden Noord heeft het initiatief geno men, omdat in contacten met ouders (en het wijkkomitee) is gebleken, dat zij een behoefte hebben aan een bijscholing in de breedste zin van het woord. De bedoeling van de cursus „ou ders op herhaling" is, dat gedu rende acht opéénvolgende we ken de geïnteresseerde ouders (max. 20 per groep) geïnfor meerd worden over het heden daagse onderwijs. Voor de meeste ouders is het lang gele den dat zij voor het laatst in de schoolbanken zaten. Veel wat toen geleerd werd, is intussen vergeten. Daarom alleen al is 55 LEIDSCHENDAM/VOORSCHOTEN/WASSENAAR Enkele dagen geleden is opgericht de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverle ning „Horst en Vliet", een fusie van interkerkelijke stichtingen in Leidschendam, Wassenaar en Voorschoten. De stichting zal de werkzaamheden overnemen van de Interkerkelijke Stichting voor maatschappelijke dienstverlening Leidschendam, de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening Voorschoten en de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging Wassenaar. Het bestuur van de nieuwe stichting zal uit 12 leden bestaan, uit elke gemeente zijn vier leden aangewezen. Voor Leidschendam zijn het de heren F. J. Gilissen, drs. T. de Jong, drs. J. J. M. Penders en ir. C. F. Rijnja. Een gunstig gevolg van deze schaalvergroting is dat de stichting een directeur, de 39-jarige heer A. D. Massaar, heeft kunnen aantrek ken. De heer Massaar is zijn loopbaan begonnen als projectleider op het gebied van maatschappelijk-cultureel werk in Den Haag. Daarna werd hij directeur van het Instituut voor Maatschappelijk Welzijn in West-Brabant en tenslotte adviseur van de Federatie voor Maat schappelijke Dienstverlening in Zuid-Holland. Er worden twee principes in de organisatie van de stichting „Horst en Vliet" gehanteerd, aldus de heer Massaar, namelijk de uitbouw van de maatschappelijke dienstverlening in de samenleving, en hiermee bedoel ik dc hulpverlening aan iedereen, ongeacht de le vensovertuiging en met een verscheidenheid van mogelijkheden, en aan de andere kant de tenders om de maatschappelijke dienstverle ning verbonden te zien met plaatselijke behoeften, situaties en ont wikkelingen. „Voorop staat evenwel samenwerking met andere or ganisaties die ook hulp verlenen". Voor Leidschendam zijn de deelnemende organisaties dezelfde die ook de IMD hebben opgericht; de diakonie van de hervormde gemeente, de kerkeraad van de gereformeerde kerk en het interparochieel so ciaal-charitatief centrum. In de Stichting „Horst en Vliet" zijn 250 personen werkzaam; acht maatschappelijk werksters, 45 personen in volledig dienstverband en ruim 200 part-timers voor gezinsverzorging en bejaardenhulp. De heef Massaar werkt voorlopig nog in Leidschendam maar het ligt in de bedoeling het centrum van de stichting huisvesting te verle nen in een pand aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten. Als het ge reed is verhuist de directeur naar Voorschoten. De vestigingen in de drie gemeenten zullen natuurlijk gehandhaafd blijven. J Voor een beroep op hulp en/of dienstverlening, zoals gezegd voor ie dereen, kan men in Leidschendam aan de Voorburgseweg 25 te recht, in Voorschoten aan het Gezondheidscentrum aan de Wijn gaardenlaan 2a en in Wassenaar bij het Gezoiidhe.dscentrum aan de Hofcampweg 65. De stichting krijgt op basis van de personeelslasten subsidie van rijk en gemeente. De totale exploitatielasten worden voor 1974 begroor op ruim V/2 miljoen gulden. Overblijvende tekorten worden gedekt door bijdragen van de deelnemende organisaties voor algemeen maatschappelijk werk. Voor de gezinsverzorging worcu aan de ge zinnen en bejaarden slechts een bijdrage naar draagkracht ge vraagd. het verklaarbaar, dat divers* ouders behoefte blijken te heb ben aan een soort „herhalings oefening". Daar komt nog bij, dat er tegenwoordig op een heel andere manier les gegeven wordt. Een manier van lesgeven, die ou ders dikwijls totaal onbekend voorkomt, hoewel ze er graag meer van zouden weten. Op de cursus gaan de onderwijs mensen de ouders iets meer vertellen over de lessen in de 5e en 6e klas. De ouders kunnen zelf bepalen wat ze op de avon den willen horen. Voor de eerste les is door de onderwijsmensen een taalles gemaakt. Dit, omdat zij van enkele ouders wisten, dat zij daar graag iets meer over wilden weten. Voor de ze ven volgende avonden kunnen de ouders zelf onderwerpen kie zen. Als nu blijkt, dat niet iedereen hetzelfde wil horen op de avon den. dan geeft dat niets. Want op deze avonden zijn vier mede werkers aanwezig, zodat er een splitsing in kleinere groepen kan plaatsvinden. Het belang rijkste van de cursus is, dat ou ders dié dingen te horen krij gen, die ze willen horen. De cursus „ouders op herhaling" start dus 14 januari en duurt 8 weken, elke maandagavond van 8 tot 10 uur in de Alfons Ariëns school, Timorstraat 15 en vanaf 17 januari elke donderdagavond van 8 tot 10 uur in het Dienster»» centrum, Hogendorpstraat 36» Voor de Kerst hebben zich ad een aantal ouders opgegeven^ maar er is nog plaatsruimte. Als u dus aan de cursus wilt deel» nemen, kunt u zich opgeven bij het hoofd van de school van u«1 kind. Dit geldt alleen voor d(i basisscholen van Noorderkwaf tier en de Kooi. Ook op de vol gende adressen: Mevrouw v. d Zwan, Hogendorpstraat 24 et mevrouw Silvester, Desima straat 23. Aan de cursus zijl gee'n kosten verbonden. Oude» van kinderen uit lagere klasse of andere belangstellenden kui ne zich ook opgeven. Geprl beerd zal worden ook deze mei sen te plaatsen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3