£eidae (Sowtwnt Topgesgrek over olie in Washington ijmaker Consument krijgt nu informatie over prij sont wikkeling Eerste jaren geen HBO in Verpleegkunde HUWELIIKSDRAMA IN DOKTERSGEZIN OK Nederland uitgenodigd b Laurent D. ontsnapt A fiveerrakelten gestolen uit enige Europese opslagplaatsen Dief op heterdaad betrapt verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19707 DONDERDAG 10 JANUARI 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementne: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 jaar ƒ119,05 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Kinderkrant; 20.55 Open huis, inf.; 22.00 uur Het gat van Nederland. Ned. II: 19.05 uur Billy Smarts kindercircus; 20.21 uur Geen kwestie van weten, doe. VANNACHT REGEN Meest zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend regen. Vrij krachtige tot harde wind uit zuid tot zuidwest, later afne mend. Min. temp. ongeveer 4, maxima morgen omstreeks 7 graden. —II lil! I ilMIMjMBmmMM DEN HAAG/WASHINGTON/GENEVE Nederland is een van de zes Westeuropese landen die tezamen met Japan en Canada door president Nixon zijn uitgenodigd voor een ministersconferentie op 11 februari over het olietekort. Het ministerie van buitenlandse zaken bestudeert het voorstel, nadat de Nederlandse regering al eerder positief had gereageerd op het voorstel van dr. Kissinger om geza menlijk te zoeken naar een oplossing voor het energiepro bleem. Tegelijk met zijn uitnodiging aan de Westerse ministers heeft pre sident Nixon ook een boodschap gestuurd aan de regeringen van de olieproducerende landen om op een later tijdstip met de ver bruikende landen een gezamen lijke conferentie te houden. Voorlopig hebben West-Duitsland, Engeland, Canada en Japan al positief gereageerd op Nixons voorstel. Ook jhr. Van Lennep, de secretaris-generaal van de Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling is uitgenodigd. Frankrijk staat wat terughoud--:ider tegenover de bijeenkomst omdat het hui verig is voor een gecoördineerd optreden tegenover de olielan den. Frankrijk heeft trouwens gisteren een driejarig contract met Saoedi-Arabië getekend voor de levering van 27 miljoen ton ruwe olie, in ruil voor, naar verluidt, wapens en industriële uitrusting. De Europese com missie is van mening dat de EEG gemeenschappelijk en po sitief moet reageren op het Amerikaanse plan tot gezamen lijke aanpak van het energie probleem. In Genève is na drie dagen de conferentie van de olieproduce rende landen geëindigd. De OPEC-landen zullen de prijzen tot 1 april bevriezen. Ze zullen onderzoekingen verrichten naar een prijssysteem voor ruwe olie op langere termijn. De OPEC- landen hopen dat de industrie landen de noodzakelijke maatre gelen zullen nemen om de krachtige inflatie binnen hun grenzen te bedwingen en toe zicht uit te oefenen op de ma nier waarop de oliemaatschap pijen de prijzen van olieproduk- ttn verhogen. De situatie in de ontwikkelings landen, die het slachtoffer drei gen te worden van de verhoging van de olieprijzen, zal leiden tot een snel onderzoek naar de mo gelijke instelling van een ont wikkelingsfonds. Op 20 januari zal in Cairo een Arabisch-Afri- kaanse conferentie beginnen. Aan de Afrikaanse landen is al een voorkeursbehandeling be loofd bij de olielevering. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG —Uit de Scheve- ningse strafgevangenis is van morgen omstreeks acht uur de 23 -jarige koopman Laurent D. uit Den Haag samen met twee andere gedetineerden, een 23-ja- rige Amsterdammer en een 29- jarige man uit Maastricht, ont snapt. De drie mannen zijn de gevangenis via een luchtkoepel uitgevlucht. Ze waren daar be zig met schoonmaakwerkzaam- heden. Laurent D. zat een gevangenis straf uit van drie jaar wegens een gewapende overval op een lampenwinkel aan de Hoefkade in Den Haag. Daarbij werd door hem een bedrag van 7000 duizend gulden buitgemaakt. Tevens bedreigde hij toen enke le Haagse politiemannen en een echtpaar met doodslag. Laurent D. was voorts betrokken bij een inbraak in een dameskleding zaak waar voor 8000 gulden ver dween, bij heling en bij veboden wapenbezit. Bejaarde lag 24 uur ziek onder bed In haar woning aan de Van Mer lenstraat in Den Haag heeft de Haagse politie gisteren een 92- jarige bejaarde vrouw aange troffen die al 24 uur ziek onder haar bed lag. De politie werd gewaarschuwd door bezorgde bufen, die de vrouw al een tijd je niet hadden gezien. Toen agenten daarop de woning bin nen gingen bleek de bejaarde ziek onder haar bed te liggen. De vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis aan het Westein de. Maandag is in Zweden de benzine op de bon gegaan. De benzine stations hebben sindsdien weinig werk gehad. De meeste Zweedse automobilisten hadden voor het begin van de distributie de benzine tank van hun auto laten vullen. LEIDEN —De directie van het Universitair Medisch Centrum Ltiden verwacht de eerste jaren nog geen ministeriële toestem ming voor een hogere beroeps opleiding in de verpleegkunde. In hun algemene beschouwing bij de jaarwisseling schrijven de drie Centrumdirecteuren, dat ziekenhuis (AZL) en faculteit positief staan tegenover het plan van de gemeente Leiden om een HBO-Verpleegkunde (voor leiding gavende functiona rissen) te stienten. In de tijd voor de toestemming afkomt, kan de behoefte aan deze vorm van onderwijs worden vastge steld en kan worden nagedacht over vorm en inhoud van de cursus. De andere Leidse zie kenhuizen hebben al laten we de. De directie maakt er in het over zicht ook gewag van, dat er nog altijd een gebrek aau gediplo- meerde verpleegkundigen is. De werving van leerling is echter de laatste jaren beduidend gun stiger. Er kan ru meer dan vroeger geselecteerd worden. Schip vergaan BREST (AFP) Tijdens een storm in de Golf van Biskaje heeft het Cypriotische vracht schip ,,Tevaga" woensdag schipbreuk geleden. Zeker twee opvarenden zijn omgekomen, 14 worden nog vermist en een man is gered. Op alle Europese vliegvelden zijn strenge maatregelen genomen in verband met dreiging van Palestijnse terreuraanvallen. Op het Zwitserse vliegveld Kloten bij Zürich houden politie-agenten in pantserwagens alle activiteiten op het vliegveld in het oog. (Rechts). In Engeland worden alle automobilisten op de toegangswegen naar het Londense vliegveld Heathrow aan een strenge controle onderworpen. De politiekorpsen van de rond Schiphol liggende gemeen ten zijn in staat van verhoogde paraatheid gebracht. In pantservoertuigen patrou lieren bewapende politie agen ten op de wegen om Nederlands nationale luchthaven. BRUSSEL (ANP-AP) De alarmtoestand die op ver schillende Europese vliegvelden en op andere kwetsbare plaatsen is ingesteld heeft als achtergrond de diefstal van verscheidene luchtdoelraketten uit militaire opslagplaat sen in Europa. Dit heeft een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Er werd niet bij gezegd waar deze opslagplaatsen gele gen zijn. Tot nu toe had men aangenomen dat Palestijnse verzetsstrijders Russische SAM-7-raketten Europa hadden binnengesmokkeld. Er is overigens niets met zekerheid bekend over de aanwezigheid van SAM-raketten op Bel gisch grondgebied. De in Europa verdwenen raketten hebben veel overeen komst met de Amerikaanse bazooka, draagbaar antitank- geschut. dat in de tweede wereldoorlog werd gebruikt. Inmiddels zijn de veiligheidsmaatregelen her en der in Europa verder uitgebreid. Zes pantserwagens van de Westduitse grenspolitie hebben de bewaking overgenomen van de olieraffinaderij in de beierse plaats Ingolstadt. Ook de gewone politie die in en om de raffinaderij is ge stationeerd, is versterkt. De lucht teve van Athene is omringd door pantserwagens. Distributie- rejreling voor O o plezierboten in de maak DEN HAAGHet ministerie van Verkeer en Waterstaat werkt aan een regeling voor de toewij zing van benzine aan de bezit ters van boten voor de plezier- vaart. Zodra de regeling vol tooid is zal zij worden bekend gemaakt. Gezien de tijd van het jaar en het belang van het vervoer is voor rang gegeven aan het tot stand brengen van regelingen voor het vervoer, aldus het ministerie. Op het vliegveld Orly bij Parijs moeten alle passagiers door een speciale gang lopen met moderne opsporings- apparatuur. Mr. Grosheide burgemeester van Rijswijk? (Van een onzer verslagge vers) RIJSWIJK De benoe ming van oud-staatssecreta ris mr. J. H. Grosheide (43) tot burgemeester van Rijs wijk wordt morgen ver wacht. drs. A. Th. Bogaardt al vo rige week vrijdag hebben willen nemen maar door de oliecrisis kwamen de be windslieden er niet aan toe. Voor morgen zou de benoe ming opnieuw op de agenda staan. De andere gegadigde voor deze post, burgemeester Chr. van Hofwegen van Sliedrecht, zou meer inte resse hebben in de burge meesterspost in Gouda, om dat er in Rijswijk niet veel meer te bouwen valt en in Gouda nog wel. De heer Grosheide deelde vanmor gen mee nog niets van een eventuele benoeming te we ten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De minister van Economische Zaken Is het eens met de consumentenorganisaties, dat er een dam op geworpen moet worden tegen de vloedgolf van prijsverho gingen. Dit kon een woordvoerder van de Consumenten bond gistermiddag meedelen na afloop van het gesprek, dat de consumentenorganisaties hadden met minister Lubbers. De consumenten zullen in de toe komst meer informatie over prijzen en prijsstijgingen krij gen. Dat hebben consumenten organisaties en de minister sa men besloten. Daarbij wordt ge dacht aan prijsvoorlichtlng via radio, televisie en dagbladen. Doel Is te komen tot een natio nale prijzencampagne. „Wij maken ons niet de illusie, dat wij de prijzen sterk omlaag kunnen drukken", zei mevrouw Fransen, directeur van de Con sumentenbond- „Het gaat er veel meer om of de prijzen sterk stijgen of iets minder sterk". Directeur Bruins van de Economische Controledienst heeft de Consumentenbond mee gedeeld, dat de prijsoverschrij- dingen een vrij normaal beeld laten zien. De prijzen van het levensonder houd zijn het afgelopen jaar met ruim 8.2% gestegen; het prijsindexcijfer van december vorig jaar was 134,1 tegen 123,9 in december 1972. De prijsstijging was het sterkst voor een aantal diensten, 11,6 voor medische verzorging, 10 voor diverse particuliere dien sten en 9 voor huren. DEN HAAG (ANP) De PPR- kamerleden Waltmans cn Jan sen hebben via schriftelijke vra gen aan de minister van Econo mische Zaken protest aangete kend tegen de prijsverhoging van plastic vuilniszakken, waar van zij bij geruchte vernomen hebben. Zij zouden gehoord heb ben dat een coöperatie de prij zen met 40% wil verhogen. LEIDEN Op heterdaad heeft de Leidse politie vannacht om 01.00 uur een 26-jarlge inwoner van Lelden betrapt. De man was een meelhande! aan de Oude Vest ingeslopen cn was net bezig eni ge Delftsblauwe borden, een dito vaas, wat zilver en sigaren en sigaretten te verzamelen. Eerder op de avond om ongeveer half tien had de politie al een melding gehad dat er waar schijnlijk dieven in de meelhan- del aan 't werk waren. Voetgan gers hadden glasgerinkel ge hoord. Toen bleek het echter loos alarm. Dolfijnenbaby overleden HARDERWIJK (ANP) In het dolfinarium te Harderwijk is het dolfijnenjong overleden dat een week geleden werd geboren. Een bioloog van het dolfinarium kon nog geen doodsoorzaak noemen. Aanvankelijk werden de levens kansen van het dolfijntje hoog aangeslagen. Normaal leven ba by-dolfijnen in gevangenschap niet langer dan vijf tot acht da gen. Hagenaar gedood bij botsing in Venhuizen De 53-jarige H. A. Koops uit Den Haag en de 34-jarige T. Broerse uit Enkhuizen kwamen gisteren 1 om het leven bij een frontale botsing op de provinciale weg HoornEnkhuizen. Zij reden op elkaar in de gemeente Venhuizen, waar de weg glad was, aldus de rijkspolitie. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een leestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zeil nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Van een onzer verslaggevers. Utrecht Een 49-jarige Utrechtse huisarts heeft gister morgen de hand aan zichzelf ge slagen nadat hij tevoren twee schoten had gelost op zijn 41-ja- rlge echtgenote, die daardoor niet levensgevaarlijk werd ge wond aan de hals. Het drama betekende de ontknoping van een langslepend huwelijkscon flict. Aan de schietpartij ging een heftige ruzie vooraf. onmiddellijk, er is geschoten, ais er niet wordt opengedaan, trap dan de deur in". Bij aan komst deed de vrouw zelf open. De schietpartij werd gehoord door een aantal patiënten in de spreekkamer, die er zich reeds over verbaasd hadden, dat de dokter zo laat met zijn spreek uur i begon. Het echtpaar had twee kinderen. In Amsterdam is in zijn woning dood aangetroffen een 44-jarige hotelbediende. Voorlopig wordt aangenomen dat de man is ge wurgd. Hij werd zittend en enigszins onderuit gezakt gevon den op de bank in zijn woonka mer. Om zijn hals zat een koord, dat met een van de uiteinden aan de bank was be vestigd. Volgens de recherche was de woning geheel overhoop gehaald. Het slachtoffer hield zich zo bleek uit een buurton derzoek vaak op in homofiele kringen en had relaties met jon ge mannen. De politie houdt dan ook rekening met een homofiele moord, zoals er de afgelopen ja ren al meer in de hoofdstad zijn gepleegd. Stuur de "Schotse jar Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1