ARD SCHENK: „IK BELEEF GEEN PLEZIER MEER AAN HET SCHAATSEN MAAR KAN DE ZAAK NU NIET IN DE STEEK LATEN" Spelniveau en structuur competitie zijn me bijzonder meegevallen" Alkmaars geld in ruil voor titelstrijd profs bak ;'aaE Nicols zonder Raak na het aanstaande honkbalseizoen Bill Sheridan, eerste Amerikaanse coach (van Raak Punch): DONDERDAG 10 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 12 DEN HAAG Zelfs toen Ard Schenk gisteren de telegrafi sche toezegging van het tweede deel van zijn salaris (vijf duizend gulden) op zak had, aarzelde de schaatsvedette nóg. „Heeft doorgaan met rijden op deze manier enige zin", herhaalde hij steeds. „De mentale crisis waarin ik verkeer, wordt alsmaar erger en de motivatie voor een goede, gedegen prestatie in Reatvik ontbreekt, dat weet ik nu al". Maar in het beraad met het bestuur van de WISO en sommige rijders werd hem gisteren in Den Haag dui delijk gemaakt hoe belangrijk zijn medewerking was. „Als jij stopt kunnen de overige vijftien er beter mee uit scheiden", zei men „dat legt toch een morele verplichting op je", aldus Ard Schenk, die een uur na de telegrafische bevestiging nóg twijfelde. „Jaren ga je met de rijders om en dan kan je de zaak niet in de steek laten", vond hij tenslotte. „Og het zinvol is, is een andere zaak. Ik beleef geen plezier meer van het schaatsen en hoe je het ook als prof bekijkt, dat moet toch het uitgangspunt zijn. Het is dan ook zeker dat ik met het volgende seizoen stop". De onverwachte ontwikkeling op net laat ste moment is een gevolg van koortsach tige iaotiviteiten van de WISO. Tot dins dagavond laat deed de secretaris van de op leven na dood zijnde proforganisatie, de hee Van Marle, de mededeling, dat de sponsorgelden niet beschikbaar waren en als gevolg daarvan niet kan worden vol daan aan de verplichting het bedrag voor het tweede termijn (5000 gulden) te beta len. Op grond van die bewering heeft Ard Schenk toen het pressiemiddel „Stoppen" gebruikt. „Maar dat was het echt niet al leen. Ook de mentale crisis heeft er mee te maken. Ik word moe van alles wat schaatsen betreft". De WISO is echter onvermoeibaar. Giste ren werden de hele dag alle mogelijke in stanties benaderd om abnog het vereiste bedrag van ongeveer in totaal zestig mil le binnen te krijgen. Dat dit lukte,'is voor namelijk te danken aan de belofte van enkele Noordhollandse zakenmensen, beti teld als de „groep van kunstijsbaan Alk maar", om vijfentwintigduizend gulden bijeen te brengen op voorwaarde dat het aan Den Haag toegewezen wereldkam pioenschap voor de profs op vrijdag 15 en zaterdag 16 februari in Alkmaar gehouden zal worden. Uit elkaar Ontgoochelde redactie van Uithofdirecteur Jan Klok: „Ik kan het besluit van de WISO begrijpen. Ook voor mij kwam de teleurstelling enorm hard aan, maar als er niet ingestemd was met het voorstel van Als maar zou de groep uit elkaar gespat zijn. Wat heb je dan nog over"? De on verwachte meevaller uit Alkmaar zou on voldoende zijn geweest als ook Stella Ar- tois en een jeneverfirma (Bummerlunde) geen financiële injectie hadden gegeven. Toch is Ard Schenk zo reëel deze toezeg gingen als lapmiddelen te zien. „Je hebt nu je nek gered maar wat staat ons straks weer te wachten"? Als verklaring voor de moeilijkheden, waarin het internationale profschaatsen zich bevindt, wees Ard Schenk gisteravond op een „hearing" van Euro-Sportring in de sporthal Overbosch te Den Haag met een beschuldigende vinger naar de pers! „We hebben de laatste jaren in de sport- journalistiew verscheidene tendensen ge kend: Na het feitelijke werd er naar het waarom en hoe van een sportman ge zocht. Steeds kwam de sportieve prestatie verder op de achtergrond te geraken. Als dat echter te lang duurt, zoals bij het schaatsen de laatste seizoenen, raakt ook die bron uitgeput. Ik herinner me bijvoor beeld nog heel duidelijk de persconferen tie in Sapporo na het behalen van mijn derde gouden medaille. Iedereen was uit geput. Er werd alleen nog maar aan piij gevraagd: Wat heb je 's avonds ge droomd, wat dacht je tijdens je laatste ronde in de baan en wat ga je met deze medaille doen? Meer was er gewoon niet. Ik heb erg sterk de indruk, dat er thans te veel negatieve tendensen ontslaan". „De reden waarom twee jaar geleden vele rijders overgingen, was ten eerste natuurlijk het financiële voordeel maar daarnaast gold ook zèer sterk het argu ment van idealisme. De top wilde bewij zen, dat schaatsen ook mogelijk was op een andere dan amateuristische basis. Dat effect is voor een deel bereikt. Want vraagt Ard Schenk zich vervolgens op recht af wat is door de reglementsver ruiming bij de KNSB trans 't verschil tus sen een amateur en een prof? Wij, de profs dus, krijgen allemaal een minimum salaris van 15.000 gulden per seizoen. Daar moet alles van betaald worden: de trainingskampen, het reizen en ook de be lasting gaat er nog eens af. Laat iedereen dan zelf maar uitrekenen wat er zo onge veer overblijft. En hoe zit het bij de ama teurs? Elk kernploeglid krijgt vóór het seizoen duizend gulden in zijn handen ge stopt en erna ook. Verder zijn kosten van verblijf en reis voor rekening van de bond, die de rijders zelf ook nog een zak geld van 105 gulden per week uitbetaalt. Als je een beetje meetelt, kom je boven dien nog in aanmerking om zo hier en daar wat startgeld te vragen. Elke be hoorlijke amateur kan dus bijna net zo veel verdienen als wij tegenwoordig". Daarom sloot Schenk dit thema af, met de opmerking „dat maar één oplossing de beste is: KNSB en WISO brengen alle rij ders weer bij elkaar in één bond". Verzadigd Van deze fusie zou weer een gunstige reactie van het publiek verwacht kunnen worden. „Wat nu gebeurt, kan ik me heel goed voorstellen", meent Ard Schenk. „Ik maak hetzelfde met voetbal mee in bijzonder met Ajax. Er was toch nog niet zo lang geleden een tijd, dat geen mens een wedstrijd van de Amsterdammers wilde missen. Ik sta er nu niet eens meer bij stil wanneer Ajax moet spelen. Het publiek is verzadigd. Ook bij het schaat sen. We hebben zeven vette jaren gekend en we zullen ons uiterste best moeten doen om de moeilijke periode an dit mo ment door te komen. Ik gelo. .ok, dat je als organisatie momenteel een begroting moet opstellen zonder de opbrengst i recette in te calculeren. Dat moet je plus zijn". Waarmee hij het belang van de toeschou: wers niet wil kleineren. Wat hij wel wil, is een overbruggingsvorm zoeken voor WISO. Want dat de stap naar de profs z had voor later, voor jongeren rijders dus. is zijn heilige overtuiging. Maar Ard Schenk zelf heeft er weinig meer „Mijn tijd is voorbij. Daar raak ik elke dag steeds meer van overtuigd". Leuk om met die mentaliteit morgen in het vliegtuig naar Reatvik te stappen? „Er komt dan ook beslist niets van te recht". HANS DE BRUYN Op het laatste moment is Ard Schenk toch teruggekomen op zijn besluit dc WISO de rug toe te keren. Hij vindt dat hij zijn ploeggenoten niet in de steek kan laten. Maar met animo schaatsen is er voor Schenk niet meer bij. Na het volgende seizoen zal Nicols een uitmonstering zonder de naam van de sponsor moeten aantrekken. Utrecht Raak frisdranken zal het driejarige sponsorcontract met de Haarlemse honkbalvereniging Raak/Nicols niet verlen gen. Ls overeenkomst loopt af na het komende honkbalseizoen. Dit heef -*• directie van Raak aan het bestuur van Nicols tij dens een vraadering meegedeeld. Het clubbestuur heeft de spelers van ae selectie geïnformeerd. De fabriek zal de finan ciële afspraken voor het laatste jaar volledig nakomen. Raak/Nicols was twee jaar ge leden de eerste van vijf sport ploegen in verschillende tak ken van sport, die door de Utrechtse frisdrankenfabriek werd gesponsord. Daarna volg den Raak/Swift (zaalhandbal), Raak/SFC (volleybal). Raak/Punch (basketbal) en Raak/ijshockey. Met alle ploegen werden drie jarige contracten afgesloten. Internationaal marketing di recteur Henk Smit over het be sluit na dit seizoen geen nieuw contract aan te gaan met de honkballers: Raak breidt mo menteel internationaal sterk uit in België, Frankrijk en West-DuitslanJ en honkbal is als m.edium in, die ilanden niet sterk genoeg. Bovendien kampt men bij het honkbal met een sterk teruglopende be langstelling. Bij een topwed strijd als Raak/Nicols-Sparta waren het afgelopen seizoen nog geen 250 toeschouwers. Dat levert voor een sponsor niet voldoende rendement meer op. Ook niet in vergelij king met andere clubs, die door ons gesponsord worden en waar duidelijk een stijgende lijn in de belangstelling is. Uiteraard laten we Nicols niet zo maar vallen We komen alle verplichtingen van het contract na. Officieel zouden we pas op 1 juli dit besluit bekend dienen te maken. We doen dit met op zet zo vroeg, no^ /oor cn niet tijdens het seizoen, om Nicols in de gelegenheid te stellen zich te heroriënteren en mis schien een nieuwe sponsor te vinden. We zullen daarbij ook helpen, want we gaan als goede vrienden uit elkaar." Voorzitter Theo Ederveen van Raak/Nicols:,,Hst is uiteraard bijzonder jammer dat het con tract niet verlengd wordt. Maar we z jn blij dat we het nu reeds weten. Wij zijn Raak bijzonder dankbaar voor de grote steun die we de afgelo pen twee jaar gehad hebben en ook in het komende seizoen nog krijgen.Ik kan Raaks be slissing volledig begrijpen. Zeer belangrijk voor ons is dat we gedurende de sponsorperio de in staat zijn geweest een nieuwe sterke generatie jeugd op te leiden, die straks de oude spelerskern kan ver vangen." 55 DELFT Bill Sheridan, de Amerikaanse coach van Raak Punch, is pas en paar weken in ons land, maar geeft al blijk van een verrassend groot inzicht in de Nederlandse basketballwereld. Niet alleen zijn de bestaande krachts verhoudingen al bijna een open boek voor hem, maar hij heeft zelf al een vrijwel afgerond oordeel over de spelers die hij aan het werk heeft gezien. Moeiteloos noemt hij de namen en de hem opgevallen capaciteiten. Het enige probleem daarbij is de uitspraak, maar ook daaraan zal binnen afzienbare tijd een eind komen. Sheridan neem: elke avond een uur een Nederlands lesboek ter hand en de gevolgen beginnen al merkbaar te worden. het dan in 1974 maar weer eens te proberen. Daarom was het telefoontje van René Mol (bondscoach Nederlands team. red.) een grote verrassing. Via hem ben ik uiteindelijk hier ge komen. En ik moet zeggen: het bevalt me ronduit uitstekend". Goed systeem Na de summiere informatie die Bill Sherian telefonsich over zijn - naar later bleek - nieuwe werkgever en het voor handen zijnde „materiaal" had gekre gen, was de feitelijke kennisma king met Raak Punch en het Nederlandss basketball een zeer plezierige. „Het is me in alle opzichten bijzonder meegeval len".zegt Sheridan. „Zowel het spelniveau, dat ik een klasse la ger had verwacht, als de struc- iuur van de competitie. Wat hier gebeurt, heb ik nog nooit meegemaakt. Ik vind het een heel goed systeem dat halver wege de teams worden geschei den in een sterke en een zwak ke groep. Het voordeel daarvan is dat de ploegen van minder kwaliteit zich in bet eerste deel van de competitie toch kunnen meten met de topteams, waarna Maar de 31-jarige, uit Atlanta af komstige, Bill Sheridan is niet in ons land om Nederlands te leren („ik vind het belangrijk de gebruiken en levensgewoon ten te leren kennen en dat kan alleen goed als je de taal be heerst"), maar om als eerste Amerikaanse coach in ons land Raak Punch alsnog een rol van betekenis te laten spelen in de competitie.In die opzet blijkt de Amerikaan op opmerkelijke wijze te slagen. Sinds zijn komst heeft Raak Punch geen enkele wedstrijd meer verloren, waarbij zelfs twee keer de ploeg van Mc Gregor, Gilette, met op vallend gemak werd verslagen. Voor Bill Sheridan betekende de positie van coach bi i Raak Punch een bu te-.kansje. „Ik liep al een paar jaar", vertelt hij, ..met het plan rond eens in Europa te gtan kijken. De be doel ng was dan als speler- coach een club te vinden. Ik ben er daarb j in mijn gedach ten eigenlijk altijd van uit ge gaan iets in een warm land te zoeken, zoals Spanje, Italië of Griekenland. Toen ik aan 't be gin van dit seizoen nog niets had, heb ik me ermee verzoend de bovenste zeven ui.maken wie de titel verovert. Dat betekent allemaal attractieve wedstrijden voor hst publiek". Bill Sheridan die vijf jaar ass s tent-coach was - het laaie, b j eeen cohege-team in Virg n.a en tweemaal „op proef" speelde bij profclubs, maar te licht werd bevonden, heeft het zicht baar naar zijn zin in zijn nieu we omgeving. „Het is hier abso luut groots", verklaart hij met een brede grijns. „Ik heb welis waar nog we:nig gelegenheid gehad om aan s ghtseeing te doen. maar dat is geen be zwaar. D.e tijd komt nog wel. Voorlopig heb ik het veel te druk met het bekijken van te- het zien van verscheidene eredi- v.siep.o.gen s r..e opgcen dat Raak Punch in vergei 'k ng over een brede bas;s b:s i Dat is natuurlijk een groot voerdeel, -k h:b acht v gelijkwaardige spelers tot ir. .1 beschikking, die ik in een wed strijd veelvuldig kan wisselen. bekijken beide partijden of tot verlenging wordt overgegaan. „Als de omstandigheden zo I ven", zegt hij, „plak ik graag ten minste nog een iaar aan vast". De Amerikanen in de competitie acht Bill Sheridan geen enkel bezwaar. „De Nederlandse spe lers kunnen er alleen maar van leren", meent hij kortweg. Ook de coach van Raak Punch be schouwt het als een logische consequentie dat jonge spelers moeilijk een kans krijgen door de aanwezigheid van de Ameri kanen Hij onderschrijft theorie dat de competitie slechts voor het publiek attractief met zijn landgenoten. Vanavond (donderdag) speelt Raak Punch het sleutelduel te gen B.S.Leiden, dat in de eerste helft van de competitie de Delf tenaars onaangenaam verraste door hen thuis met opmerkelijk gemak te verslaan. Mede daar door heeft Raak Punch nu een achterstand van zes punten op koploper Transol. Verlies in tegen leiden zou het definitieve einde van de toch al erg theo retische titelkansen betekenen en verlies van de derde plaats aan datzelfde B.S. Leiden. „Hel wordt een erg belangrijke wed strijd", zegt Bill Sheridan. „Lei? den heeft drie Amerikanen van v.' H/uts en Royals grote in druk op me hebben gemaakt. A tioyals op schot s, kan onz4 ve.ded ging nog problemen ge- :cg kr :g.n. 11 in ploeg is di laatste wedstrijden echter ge we'.d.g op dreef en daarom ge loof ik dat we het moeten kun nen redden". FRANK WERKMAP «Of profs ^Wtxtd Cup 1973

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12