fiöidae (3outa/ni Prijsstijging van 13 procent voor de deur Kleine zelfstandigen krij gen extra benzine fÓ ijmaker Senaat in spanning over „noodwetten" en Nuka-strijd tussen Leiden Utrecht V. d. Stoel nog niet Cairo naar 63 miljoen winst voor staatsloten i verdien'n echte Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementne: per week f 2,37; kwartaal f 30,66 ;jaar 119,05 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 10705 DINSDAG 8 JANUARI 1974 WEINIG VERANDERING TV-SELECTIE Ned. I 19 05 uur Pipo in Maro- bia; 20.21 uur Merijntje Gijzen, serie; 21.10 uur ...en een zoen van de juffrouw; 22.10 uur ach ter het nieuws. Ned. II: 19.05 uur Anna en de ko ning van Siam, serie; 20.21 uur Witte kwis; 21.10 uur Oorlog en vrede; 21.55 uur Waar gebeurd. Vanavond en vannacht regen en minimumtemperaturen ongeveer drie graden. Morgen overdag opklaringen, afgewisseld door enkele buien en maximumtem peraturen rond zes graden. Matige tot krachtige aan do kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest. Morgen: zon: 8.4616.49; maan: 18.359 07. Scheveningen: hoog water: 3.2315.40; laag water: 11.28—23.53. DEN HAAG. Bij de behande ling van de machtigingswet vandaag in de eerste Kamer hebben verschillende fracties bedenkingen geuit tegen de nogal vérgaande bevoegdhe den, die de regering aan deze wet kan ontlenen. VVD, PSP, CPN hebben, ieder op eigen gronden, onoverkomelijke be- zwaren tegen de wet. De CHU zal van het antwoord van de regering klaten afhan gen, of zij haar goedkeuring ZWAARSTE DRIELING OOIT IN NEDERLAND GEBOREN Een verheugde en trotse me- vrouw G. J. Dusee-Harnwjer met haar drie dochtertjes Jeanl- ne, Mirande en Simone. Gister* middag omstreeks vier uur wer den zij geboren in het Acadp- misch Ziekenhuis in Leiden." Be halve de vader keken ook de he ren medici wel even op van de nieuwe wereldburgeressen. Ieder kindje woog namelijk om en na bij de zes pond. Dat is uitzon derlijk veel. In de kraamkliniek sloeg men direct alle beschikba re literatuur over drielingen op. maar nergens was te lezen, dal er ooit een zwaardere drieling in Nederland is geboren. Het echt paar Dusee hee't al een zoontje, de 3-jarige Gideun. Van een ge zinnetje van drie naar zes dus. Dat gaat nog wel even proble men geven voor de huisvestings ambtenaar van Oegstgeest, want 't is wel een duidelijke zaak, dat de familie wat krap komt te zit ten in de flat Ridd?rspoorlaan 63. eraan zal verlenen. Dit geldt in mindere mate eveneens voor de A.R. en de KVP Da KVP-fractievoorzitter oud-pre mier P. J. S. de Jong voorspel de gisteravond een moeilijk debat. „Veel zal in dit verband afhangen van wat de minister president in zijn antwoord aan de EERSTE Kamer vanavond zal zeggen", aldus de heer de Jong, die het sterk overtrok ken zou vinder wanneer het kabinet bij verwerping van de wet zou aftreden. De eerste Kamer kan de wet namelijk niet wijzigen, alleen aanvaar den of verwerpen. Ondanks de vele bezwaren, die ook de eerste Kamer tegen de machtigingswet heeft zal zij, naar men verwacht, wel aan vaard worden. Vooral omdat de Tweede Kamer onlangs tal van veranderingen heeft laten doorvoeren, waardoor de greep van het parlement op het doen en laten van de regering aan de hand van deze wet sterker geworden is. uilaiiiiiiiiiiii B. en W. praat vandaag over Daey Oiiwens LEIDEN Het college van b en w van Leiden zal zich vandaag in zijn wekelijkse vergadering o.m. beraden over „de zaak Daey Ouwens." De heer T.C. Daey Ouwens, directeur van de Groenoordhal, is sinds enkele dagen op verlof. Dat werd hem vrijdagimddag op zijn verzoek door een delegatie van het colle ge namens b en w gegeven. De verlofperiode, meer het tijd stip (vlak voor de overname van de Rotterdamse markt) en de wijze waarop het verleend werd, heeft in Leiden de nodige tongen in beweging gebracht. Zowel de heer Daey Ouwens als de verantwoordelijke wethouder J. Lijten van economische za ken wensen zich van commen taar of toelichtingen te onthou den. De verwachting is dat de ^onbeperkte verlofperiode benut zal worden voor het nodige on derzoek van de conflictsituatie rond de heer Daey Ouwens. fJJTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-201 Roelofarcndsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Kleine zelf standigen, zoals marktkoop lieden, broodbezorgers, groenteman, rijdende win kelier, kunnen rekenen op meer benzinebonnen dan in de eerste richtlijnen zijn vastgelegd. Ook zullen zij voldoende hebben met het invullen van een toewijzing en een achteraf controle door boekhouder of accoun tant. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zei gisteravond, dat de af trek van 13000 km voor pri- végebruik bij deze catego rie autorijders te hoog is. Ook de 25 procent aftrek voor zakelijk gebruik vond hij aan de hoge kant. Dit geldt volgens drs. Westerterp ook voor andere categorieën au torijders. Tijdens de eerste pe riode van de distributie tot 4 fe bruari zal de regeling voor wat dit betreft op de helling komen Een 100 procent toewijzing voor zakelijk verkeer in zijn totaliteit zal het volgens de minister ze ker niet worden. Dat grensbewoners van de Duitse en Belgische benzine kunnen profiteren vindt minister Wes terterp zelf Brabantse grens bewoner niet erg. Grensbe woners hebben volgens hem te genover de Randstad altijd al Mies: geen afspraak met Willem over t.v. programma HILVERSUM „Ik zie me zelf nog niet een groot en gezellig zaterdagavond programma maken samen met Willem Duys. Daarvoor heb ik teveel eigen ideeën en tezeer een ei gen aanpak." Dit commentaar levert desgevraagd Mies Bouwman op de geruchten rond haar per soon, dat zij samen met Duys een duo zal vormen om zich dan aan de meest biedende omroep te verkopen. De AVRO wordt hierbij als de meest belanghebbende genoemd. Vol gens Mies geeft zij bij het realiseren van een tv-programma de voorkeur aan haar man. de regisseur Leen Timp, die eveneens zijn eigen eisen stelt. Mies ontkent overigens niet, dat zij gesprekken over werk met Wil lem Duys heeft gehad, „maar ik praat met zoveel mensen over mijn werk." Volgens Willem Duys wordt er in de geruch ten rond Mies en hem volop gefantaseerd, maar „in geen geval zul je ons samen een programma op de tv zien presenteren voor welke omroep dan ook. al praten Mies en ik vaak over onze ideeën". nadelen- Van hem mogen ze nu daarom wel deze voordelen ge nieten. De bewindsman kon geen com mentaar geven op Londense be richten, volgens welke de olie boycot over een maand wel zou worden ingetrokken, of een stil le dood zou sterven. „In Londen sprak men trouwens alleen maar over verwachtingen", al dus drs. Westerterp. die zeer pertinent verklaarde, op dit mo ment benzinedistributie nodig te achten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Economi sche Zaken) heeft bevestigd dat de con sumptieprijzen dit jaar met minstens 13 procent omhoog kunnen gaan. De ongekend hoge prijsstijgingen wor den veroorzaakt door een sterke verhoging van de in voerprijzen; volgens de laatste gegevens kunnen die prijzen dit jaar meer dan 25 procent hoger ko men te liggen dan in 1973. De consumentenorganisa ties vinden dit een zeer zorgelijke ontwikkeling. Minister Lubbers zegt over dit al les in zijn antwoord op vragen van de Kamerleaen Van der Hek en Wierenga (PydA), dat als de aangekondigde prijsver hogingen voor de ruwe olie in derdaad een feit worden, dit een sterk effect op de invoer in ons land zal hebben. De situatie wordt dan nog ongunstiger In verhouding tot de verwachtin gen van enkele weken geleden. In de beleidsnota van half de cember over de gevolgen van de energieschaars'.e ging de re gering ervan uit, dat de invoer prijzen dit jaar gemiddeld 15 procent omhoog zullen gaan. Als de nieuwe aangekondigde prijsverhoging voor ruwe olie een feit wordt, zouden de in voerprijzen echter met meer dan 25 percent kunnen stijgen. De consumtpieprijzen zullen hier door verder ongunstige effecten ondervinden. Werd half decem ber nog aangenomen dat dit jaar de consumptieprijzen met gemiddeld 1014 procent omhoog zullen gaan, nu al moet aan 13 rot 1314 procent worden ge dacht. De prijsstijgingen zullen echter nog hoger komen te lig- r.en naarmate via prijsindexe- ring de lonen aan de gestegen consumptieprijzen worden aan gepast, zo laat de mir ster we ren. Politiek Den Haag conclu deert hieruit, dat Nederland dit jaar zeker 2 tot 3 proce-" in welvaart zal teruglopen. In de Amerikaanse stad Monmouth (New Jersey) is gisteren een proces begonnen tegen de dienstplichtige sol daat Walter MacNair. De soldaatdie de Sikh-godsdienst belijdt, weigert zijn baard en haar te knippen. Bovendien loopt hij tijdens militaire oefeningen met zijn tulband op. LEIDEN De tweede Leidse vee- marktdag kan zonder meer een succes worden genoemd, vooral als men nagaat, dat deze marktdag als de normale vrij dagse markt beschouwd moet worden. De aanvoer van nuchte re kalveren bedroeg 1036 stuks; in Utrecht, waarmee om Rotter dam gevochten moet worden, bedroeg dit aantal 1123. Wat deze diersoort betreft, de aanvoer dan wel de handel en de prijzen die er gemaakt kunnen worden- Zo waren de nuchtere kalveren reeds 5 min. na de opening van de handel verkocht tegen zeer gunstige prijzen. Deze lagen hoger dan tijdens de laatste Rotterdamse markt Uit doorgaans goedinge- lichte kringen in Utrecht waren deze prijzen en het verloop van de handel duidelijk minder. strijd open. De aanvoer van De actie, die door een aantal vee schapen op de Leidse markt, iets wat eigenlijk met het oog op de schapenmarkt in Purme- rend niet toegestaan is, kon ook redelijk genoemd worden: 150 stuks regen Utrecht, dat wel toestemming heeft voor scha penmarkt, 83 stuks. Volgens adjunct-directeur André de Jong was deze schapenaan- voer te verwachten: „Vele vee wagens komen met gemengd vee aan, nuka's, schapen en ook biggen. Dit doen ze om de vrachtkosten te drukken. En volgens de marktverordening moet voor al dat vee. dat het terrein van de Groenoordhal op De prijzen handelaren gevoerd is met het oog Leiden te boycotten, heeft slechts betrekkelijk succes ge had. Een aantal grote handela ren had hieraan gehoor gege ven, hoewel zij verre in de min derheid zijn. Adjunct-directeur de Jong, deze twee marktdagen verzekerd van de ruggesteun van wethouder Lijten, verwacht dat Leiden binnenkort referen tie-markt voor de E. E. G. gaat worden. Men is al druk in deze richting bezig. „Wij zjin reeds klaar om te beginnen", zegt de Jong, die bijzonder tevreden is over de prestaties van zijn per soneel. DEN HAAG Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken zal voorlopig geen ontmoeting kun nen hebben met zijn Egyptische ambtgenoot Fahmi. Onderzocht is of de minister op doorreis naar Indonesië tijdens een tus senlanding in Kairo een gesprek met minister Fahmi zou kunnen hebben. Maar de Egyptische minister zit vast aan andere afspraken en de reis van mr. Van der Stoel naar Indonesië, die op 8 januari zou aanvangen, is in verband met andere werkzaamheden tot een nog nader te bepalen datum uitgesteld. DEN HAAG (ANP) - In 1972 werd bij de staatsloterij bruto ingelegd voor 269.295.150 gulden en beliep het bruto bedrag aan uitgelote prijzen 188.720.310 gul den. Er was in dat jaar een ba tig saldo van 63.007.733,43 gul den. Een en ander blijkt uit het schriftelijk antwoord van staats secretaris De Goede (Finan ciën) op vragen van het WD- Kamerlid Geurtsen. Uit het door de staatssecretaris aan de Tweede Kamer gezonden finan cieel overzicht blijkt dat de staatsloterij in 1972 op een om zet van ruim 269 miljoen een winst maakte van 23 prokent. komt, marktgeld geheven wor den. En aangezien we binnen genoeg ruimte hebben, hebben we de schapen hier een plaatsje gegeven". De tevredenheid van de marktdienst geldt ziet zozeer gisteren lagen eveneens hoger dan de laatste markt in Rotterdam. Ook de handel, het belangrijkste van de markt, kon goed genoemd wor den. Men heeft dus alle reden tot optimisme. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder gèurige 'blijmaker' aan: een Iraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m.i.v. Dftftl als nieuw kwartaal-abonnee: DU H Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar. Adres antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: Naam LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1