beraad over prijsafspraak Kissinger en Dajan akkoord over Suezkanaal front Olielanden in £eidóe<8ou/ta/nt ZIGEUNERINNEN OP ROOFTOCHT TERUGTREKKEN IN FASEN Mgr. Simonis schrijft brief over Heilig Jaar Ontvoerder Paul Getty ontevreden BEWONERS WOONARK GESTIKT Kalveren verbrand 1 Lekkend vat Stank tot in Amsterdam te ruiken Margarine ze« cent duurder MAANDAG 7 JANUARI 1S74 LEIDSE COURANT PAGINA 7 GENEVE (Rtr/DPA) In Genè- ve is vandaag een conferentie van de olieproducerende landen (OPEC) begonnen, waar men zioh zal bezighouden met de ni vellering van de olieprijzen. Deze schommelden dit weekein de tussen 18.8 dollar in Libië en 10.8 dollar in Indonesië. Ook willen de afgevaardigden probe ren tot een schikking te komen met de Industrielanden over een prijsrelatie tussen aardolie en lndustrleprodukten. Een van de moeilijkste problemen zal zijn een oplossing te vinden voor de problemen van de ont wikkelingslanden, die over geen of weinig eigen bronnen van in komsten beschikken en die door de sterk gestegen olieprijs zwaar zijn gehandicapt. Kenia ROME (UPI) De Italiaanse po litie heeft verklaard dat zij de nodige aandacht geeft aan een anoniem telefoontje van een man die zich de bestuurder noemde van de auto waarmee de jonge Paul Getty werd weg gevoerd na zijn ontvoering en die als leider van de samenzwe ring een lid van de onderwereld in Rome heeft aangewezen. De man belde zaterdagavond de redactie van het Romeinse dag blad II Messaggero. In een Sici- liaans accent zei hij dat hij wraak wilde nemen op de ben deleider, omdat deze hem min der van het losgeld voor de vrij lating van Getty zou hebben ge geven dan was overeengeko men. De ontvoerders kregen 1,7 miljard lire voor de kleinzoon van de amerikaanse oliemiljo- (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Het gezin Borger, man (26), vrouw (24) en een baby van drie maanden, is za terdagmorgen in zijn woonark in Enschede door verstikking om het leven gekomen. Om half een 's nachts ging de heer Wim Borger onder de dou che, terwijl zijn vrouw en doch tertje al lagen te slapen. De geyser was echter niet van een afvoer voorzien en aWe ramen waren gesloten. Al snel moet daardoor zuurstofgebrek zijn ontstaan, waardoor in de loop van de ochtend he* gezin en de hond zijn gestikt. Zaterdagmid dag tegen drie uur werd het drama door een broer van de heer Borger ontdekt. In Amsterdam-West hebben poli tieagenten gistermiddag de 66- jarige heer G. Looijer en zijn 63-jarige vrouw dood dn de huis kamer aangetroffen, beide nog in de stoel zittend. Kun gaska chel was aangesloten op een schoorsteen die verstopt bleek. Vermoedel jk was het echtpaar reeds zaterdagavond bewuste loos geraakt omdat het licht nog brandde. Ondeugdelijke apparatuur werd een gezin wonend op een woon boot in Amsterdam noodlottig. De drie leden van dit gezin von den de dood door verstikking, omdat de in gebruik zijnde gei ser geen afvoer had. en andere Afrikaanse landen hebben zich bij de Arabische landen beklaagd, dat de door hen ontvangen ontwikkelings hulp volledig door de olieprijs wordt opgeslokt. Libië ds al (begonnen met het rechtstreeks aanbieden van ruwe olie voor 20 dollar per barrel aan geselecteerde ko pers. De Amerikaanse minister van defensie James Schlesinger heeft verklaard dat de Arabi sche landen het risico lopen van gebruik van geweld, als zij hun olie-embargo te ver doorvoeren. ASSEN (ANP) Ongeveer 120 kalveren zijn gisteravond bij een brand in een kalvermesterij in Midden-Smilde om het leven gekomen. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Buren ontdekten hef vuur, maar de schuur stond toen al in lichterlaaie en men kon niets meer voor de ingeslo- ten kalveren doen. De schade van de brand bedraagt ongeveer 100.000 gulden, die door de verzekering wordt ge dekt. Een ander gebouw, waar nog eens 130 dieren stonden, bleef gespaard. De Israëlische regering heeft een concreet voorstel ged nister van defensie Mesje Dajan, gisteren verklaard r ton, Henry Kissinger. a"' 4 MSZ,tï Leden van de clow-divisle van het Amerikaanse leger paradeerden gisteren in Philadelphia. In kle ding uit 1890 en op hoogwielige fietsen trokken zij veel toeschouwers. HAARLEM/BREDA (ANP) - Op twee plaatsen in ons land zijn de afgelopen dagen zigeuner vrouwen op rooftocht geweest. In Haarlem maakten ze in to taal 10.300 gulden buit, in Wast en Midden Brabant een bedrag van ongeveer 10.000 gulden. De grootste slag werd zaterdag in Haarlem geslagen. De vrouwen, gekleed in fleurige lange kle ding, lieten een wijnhandelaar wat flessen halen. Toen de vrouwen vertrokken waren wil de de winkelier zijn geld kistje openen. De sleutel bleek echter verdwenen. Met een re servesleutel maakte hij vervol gens het kistje open om te con stateren, dat er 10.000 gulden uit verdwenen was Later op de dag bezochten de vrouwen een Haarlemse kunst- nijverheidswinkel. Hier wordt 300 gulden vermist. De polit e in Haarlem acht het niet uitgesloten, dat dezelfde groep vrouwen vorige week met succes heeft geopereerd in Delft, Purmerend en Bergen. Zigeunervrouwen wisten in een aantal dorpen in West- en Mid den Brabant vooral eenmansza- ke te benadelen. De vrouwen volgen in het algemeen een af- leidingstaktiek. Een aantal vrouwen koopt wat artikelen om de winkelier bezig te houden. De anderen doorzoeken intussen snel een ander deel van het pand op zoek naar gel d. TEL AVIV - WASHINGTON (Reuter-AFP-AP) De Is raëlische minister van de fensie, Mosje Dajan en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zijn het eens ge worden over een fasege wijze scheiding van de Is raëlische en Egyptische strijdkrachten aan het Suezfront. In Washington heeft de Egyptische zaak gelastigde Ghorbal zich op timistisch uitgelaten over de mogelijkheden van een akkoord met Israël ten aanzien van het Suezfront. Dajan noemde geen details over 't plan bij zijn terugkomst in Tel Aviv. maar liet Israëlische blad Yedioth Ahranoth schrijft dat SCHIEDAM (ANP) De bewo ners van Schiedam zijn gister morgen verrast met een on draaglijke stank, die volgens Rijnmond een combinatie vorm de van „kattepies" uien en gas. De stank was afkomstig van een lek vat op het terrein van een chemische fabriek. Honderden mensen wendden zich tot de centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond. Door personeels gebrek kon men de klachten echter niet verwerken en de mensen belden daardoor allerlei andere instanties. Er kwamen ook klachten uit Rijs wijk, Zoetermeer, Leiderdorp en zelfs uit Amsterdam. Gistermid dag is het vat leeggepompt en het gat gedicht. Volgens de fa- briek is de chemische toevoer totaal ongevaarlijk. Elf doden bij vlieg ongeluk JOHNSTOWN (AP) Bij een on geluk met een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij East Air bij Johnstown in de Ameri kaanse staat Pennsylvania zijn gisteren elf personen om het le ven gekomen. Zes raakten ge- het plan voorziet in een Israëli sche terugtrekking in drie fa sen: de Israëlische troepen ver laten eerst de route Suez-Cairo en keren terug naar wat ge noemd wordt de „estandslijnen van 22 oktober. Vervolgens trek ken de Israëliërs terug van de westelijke kanaaloever met uit zondering van een bruggehoofd en tenslotte nestelen de Israëli sche troepen zich tot ongeveer 30 km van het kanaal. Na deze laatste fase trekken de Egypti sche troepen zich terug tot een tiental kilometers oostelijk van het kanaal, terwijl het „nie mandsland" do^ VN-trocpen bezet wordt. In ruil voor dit al les moet Egypte het bestand vervangen door een niet-aanvals- verklaring, het kanaal herope nen voor de scheepvaart zonder verplichting Israëlische schepen door te laten en het wapenpo- tentieel aan het front verminde ren. In Washington heeft de Egypaische zaakgelastigde Ghor bal gezegd dat zijn land bereid is tot een akkoord tot scheiding van de strijdkrachten. „Egypte begrijpt dat men niet in een slag de Israëliërs achter de grenzen van 1967 kan krijgen", aldus Ghorbal. „Wij zijn niet te gen een in fasen uitgevoerde toepassing van een totale rege ling, maar wel tegen een be vriezing van het bestand op een andere grens". Ghorbal zei ten slotte dat de Arabische olielan den met verlichting "an hun olie-embargo tegen de VS willen wachten, tot zij v.eten wat er in Genève op tafel komt. DEN HAAG (ANP) De prijs van margarine is vandaag met zes cent per pakje verhoogd. Halvarlne werd vier cent per 250 gram duurder. De minister van Economische Zaken heeft toestemming voor deze nieuwe prijsverhoging voor margarine gegeven. Volgens het ministerie is de be langrijkste oorzaak van deze prijsstijging de sterk gestegen wereldmarktprijs van de grond stoffen voor margarine en hal- varine. In december is daarvan al een gedeelte doorberekend. Een verder uitstal van prijsdoor- berekening zou .iet voortbestaan van diverse kleine en middel grote bedrijven in deze sector in gevaar brengen. Vertrouwen daalt HOEVEEL ZOU HET PERCENTAGE Nederlanders dat vertrouwen heeft in het kabinet-Den Uyl dalen, als afgelopen weekend een be trouwbare steekproef was gehouden? Niet alleen het beleid rond de benzine-distributie van de regering Hjkt de laatste dagen op ..blindenmarmetje spelen": erger nog is wellicht, dat het prijsbeleid vol inconsequenties zit, ja zelfs de indruk van een aaneenschakeling van met elkaar strijdige improvisaties wekt In commentaren werd zaterdag terzake van het distributiebeleid de vraag gesteld, waarom dit kabinet feitelijk nog een machtigingswet heeft aangevraagd. Op het gebied van de prijzen gebeuren dermate gekke dingen, dat de vraag zinvol lijkt, of het kabinet eerst niet be ter voor zichzelf een interne machtigingswet kan invoeren, met bij voorbeeld bepalingen dat geen enkele minister of staatssecretaris (de premier incluis) nog dingen beweren welke nog niet bewezen zijn. HIER EN DAAR GAAN STEMMEN OP, die de oorzaak van de ver warring en koersloosheid vooral bij enkele ministers (Lubbers bij voorbeeld) zoeken. Onze indruk is dat het hele kabinet de kluts een beetje kwijt is, de minister-president niet uitgezonderd. Misschien zijn de heren door het vrij moeiteloze debat over de mach tigingswet in slaap gesukkeld en werden ze door de problemen van de laatste weken varrast. Onbegrijpelijk is in elk geval dat de burger momenteel de indruk krijgt, dat de regering niet precies weet hoe het met de prijzen er voor staat. Minister Lubbers vermoedt, premier Den Uyl hoopt Allemaal best, maar waar blijft het houvast? HEILZAAM ZOU. voor het algemeen belang, wellicht ook kunnen rijn dat het kabinet meer oog heeft voor wat door andere instanties en organen dan vakbeweging en de werkgeversorganisaties wordt ge vraagd gesteld en gekritiseerd. Binnen de moderne maatschapp ijis nodig en goed, dat het bedrijfs leven een belangrijke rol speelt; maar die rol mag geen alles dominerende hoofdrol worden. Waar blijft anders de scheiding van politiek en bedrijfsleven? Verzoening en verniemving" OUDEREN HERINNEREN ZICH MISSCHIEN dat in de jaren 1939 1945 een bisschoppelijke brief enige teleurstelling wekte, wanneer ze niet in hoofdzaak over brandend-actuele onderwerpen als dictatuur, totale oorlog of mensenvervolging ging. Pas bij herlezing bleek vaak, dat toch wel doorgedrongen werd tot problemen die concreet met het mens-zijn en christenzijn te maken hadden. Onder dezelfde noemer zouden we enkele recente brieven van het Ne derlandse episcopaat van onze dagen willen onderbrengen: ook de brief die bisschop Simonis persoonlijk bij de jaaropening tot de ka tholieken van zijn bisdom heeft gericht. Een brief zonder schokkende uitspraken, maawcen die de uitvoeriger en intense bespreking verdient, waarom de auteur vraagt. WIE ONS ARTIKEL over kerkelijke vernieuwing gelezen heeft, dat enkele weken terug In deze kolom stond, zal begrijpen hoe instem mend we staan ten opzichte van mgr. Simonis' oproep om kritisch te gaan evalueren wat er in onze kerkgemeenschap aan veranderin gen heeft plaats gevonden. Vooral het uitgangspunt van zo'n evakuatie, een soort van „zelfcon frontatie". lijkt ons uiterst belangrijk. In en buiten de Kerk wordt het begrip ..structuurverandering" tegenwoordig dermate gemakke lijk in de mond genomen, dat het voor velen wel een vrijblijvende zaak, zonder consequenties voor de eigen levensinstelling, geworden moet zijn. Daarom zou de belangrijkste paragraaf ln de bisschoppelijke briel wel eens die kunnen zijn, welke constateert hoe veel mensen ver vreemd dreigen te raken van zichzelf, omdat ze onder verzoening, vrede, naastenliefde en solidariteit te veel aan idealen die wereld gebonden zijn denken. NIEUW IS. dat de bisschop zelf maandelijks via een open brief zijn gelovigen over „vernieuwing en verzoening" en - in samenhang met het Pastoraal Overleg - over „gerechtigheid in de wereld" wil voor gaan in het denken. Wat hij in de pastoraal actieve priesters en leken ter ondersteuning hiervan vraagt, diensten van gebed en bezinning, wordt in enkele parochiekerken al gerealiseerd. Nu zullen ook andereo die werken aan structuurveranderingen misschien gestimuleerd worden om God bij de vernieuwing van de eigen levensinstelling meer nadruk- drukkelijk te betrekken. De brief uit Rotterdam verdient daarom meer belangstelling dan ze zondag in sommige kerken van het diocees heeft gekregen. Weeroverzicht ROTTERDAM - „Bij alle veran- I nering en noodzakelijke vernieu wing zijn er vooral twee vragen die enze aandacht opeisen. De eerste is of alle veranderingen die wij te zien hebben gei.regen, werkelijk ook een vcriicuwing betekenen. En zo ja, ol zulk een vernieuwing ook echt een verbe tering inhoudt". De tweede vraag is, of wij niet te eenzijdig en te uitsluitend met structuurverandering bezig zijn, terwijl de .vernieuwing van onze eigen levensinstelling misschien te weinig aan de orde komt. We staan met andere woorden voor een gewetensond-rzoek in hoe verre ieder van ons persoonlijk meer en beter overeenkomstig het evangelie is gaan leven." Dit schrijft de bisschiop van Rot terdam, mgr. dr A.J. Simonis :n de eerste van de brieven, d e h.j zich voorstelt elke eerste zondag van de maand tot de dioc.sanen te richten ter voor bereiding van het Heilig Jaar. De brief is in het weekeinde in een zeer groot aantal over allo parochies verspreid om naai huis te worden meegenomen door de parchianen, ter bespre king in familiekring gespreks groepen, parochieraden en derge lijke. De januari-brief behandelt in het algemeen het thema van het Heilig Jaai. „vernieuwing en verzoening", waarbij mgr. Si monis vooral de nadruk legt op het zioh eigen maken van een echte gebedsgeest, die zal kun nen helpen „tot zulk een per soonlijke levensvernieuwing te komen, dat de verzoening met God, met onszelf en onze mede mensen er krachtdadig door wordt bevo-derd." zonnig mist 10 temperaturen toto luchtdruk in miilibaran opklaringen hagel w-w warmtefront H hoge-drukgobied ^5? bewolking •f3* sneeuw w-r kou-front L lage-drukgebiod yjc onweer windrichting verpiaatsingsrichting DE BILT Het tamelijk zachte en wisselvallige weer van de afgelopen dagen cal zich morgen voortzetten. Dit weertype hangt samen met de zuid tot zuidwestelijke stroming die boven onze omgeving aan wezig is en die in stand wordt gehouden door een diepe, vrij wel stationaire depressie nabij IJsland. Randstoringen van deze depressie brengen bij ons van tijd tot tijd enige regen. De met- de westelijke stroming aangevoerde lucht is van sub- trop.sche oorsprong en zorgt bij ons voor middagtemperaturen die zo'n graad of 3 4 boven normale waarden liggen. Deze situatie doet z'ch momenteel In een groot gedeelte van West- Europa voor Echt w'nterweer wordt nog aan getroffen in Zweden, Finland, Rusland en Polen. De vooru tzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur. Plaatse! Ik wat regen. Temperatu ren aanhoudend boven nul. Weersvooruitz'chten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp: van 1—0 gr. Max.temp.: van 48 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans up een geneel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN Deel en Eclde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente VlliRlngen 7,']. l.i ui burg Aberdeen Helvinkl Innnbrtlek Koptinhugen Londen Luxemburg uMiblnnca J« tanboel La* Pal ma* New York

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7