£eid6c6ou/tortt Overweldigende winst van Leiden op Utrecht fblijmaker Meer benzine voor o.a. doktoren en bezorgers AUTO'S BLEVEN SOMS AL THUIS Teammanager voor Nederlands elftal Openbaar vervoer 10% drukker Schapen onder trein IJzeren cordon om vliegveld Londen verdien 'n echte 4 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementne: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;jaar 119,05 - Losse nummers: 40 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19704 MAANDAG 7 JANUARI 1974 TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.21 uur Cannon, serie; 21.10 uur Een mens van goede wil 2, spel; 22.00 uur Televizier-maga- Ned. II: 19.05 uur In de Soete Sui- kerbol; 19.10 uur Hillbillies; 20.21 uur Boerin in Frankrijk, 10, serie; 21.05 Hier en Nu met hotjeshuis in Suriname; 21.45 uur Muziek in uw straatje. WEINIG VERANDERING In het algemeen veel bewolking en enige tyd regen maar ook enkele opklaringen. Matige, aan de kust at en toe krachtige zui delijke wind. Min. temp. om streeks 4, maxima rond 7 graden Morgen zon: 8.46 - 16.47; maan: 17.06 - S.31. Schev. hoogw.: 2.32- 14.51; laagw.: 10.35-22.58. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister Lub bers (Economische Zaken) heeft toegezegd, dat bepaalde categorieën automobilisten, zoals huisartsen, specialisten, kraamverzorgsters, bezorgers (zoals groenteboeren) en in validen zo spoedig mogelijk een ruimere benzinetoewij- zing krijgen. De komende weken wordt ook bekeken, of de algemene benzinetoewij zing (momenteel 15 liter per week) verruimd kan worden. Burgemeester en wethouders Van Den Haag zijn van me ning, dat huisartsen in het belang van de volksgezond heid geen enkele beperking bij de benzinetoewijzing dient te worden opgelegd. Het col lege heeft in die geest een brief aan minister Lubbers gestuurd. Gisteren heeft de Nederland se automobilist voor de hopelijk laatste maal op de 10e autoloze zondag grote hoeveelheden benzine be spaard. De politie spreekt van een „ontzettend rustig verlopen" zondag. Op de rijkswegen werd geen enkele overtreder van het rijverbod geverbaliseerd. In de steden werden toch nog enkele tien tallen automobilisten aange houden die niet mochten rij den. In Zeeuws Vlaanderen deden zich problemen voor. omdat daar ditmaal, In tegenstelling tot andere autoloze zondagen, niet door buitenlanders mocht worden gereden. Veel Belgen wisten dit niet. Er werd soepel tegen hen opge treden. De middenstand was wel kwaad; zij had de zaken open gehouden. Achtervolger ontsnapt aan kogels rovers (Van een onzer verslaggevers) j AMSTERDAM - De 50-jarige PTT-employé J. v.d.d Lende is zaterdagavond ternauwernood ontsnapt aan een kogel die op hem werd afgevuurd door ro vers die zich uit de voeten maakten na een overval. Vlak na sluitingstijd waren zij een filiaal van De Gruyter binnen gekomen, hadden bedrijfsleider De Koning een stomp op de wang gegeven en hem 3500 gulden uit de hand gegrist. Toen zij weg renden probeerde de PTT-er ze met zijn auto klem te rijden. Een van de rovers loste een schot dat de achterruit door boorde en in de motor terecht kwam, daarbij de bestuurder rakelings missend. Teon de heer V.d. Lende de achtervolging daarna te voet inzette, werd een tweede schot op hem afgevuurd, dat hem ook miste. In de ver warring wisten de twee daders te ontvluchten. LEIDEN - Leiden heeft de zgn. „slag om Rotterdam" van concurrent Utrecht zo goed als gewonnen. Na het sluiten van de Rotterdamse veemarkt op maandag en dinsdag mochten Utrecht en Leiden in een open con currentiestrijd om de erfe nis van een van de grootste veemarkten van Neder land, gaan twisten. Utrecht leek in de prognose een betere kans te hebben, aange zien de akkommodatie beter was. Leiden leek het voordeel van meer slagers te hebben. De handelaren en inkopers waren verdeeld. De winst van Leiden is overweldigend geweest: in de Groenoordhal werden ruim 1100 runderen te koop aangeboden, terwijl Utrecht het moest doen met een gering aantal van 316. Toen de handelaren vanmorgen vroeg in Leiden aankwamen was het natuurlijk nog een open zaak welke markt aan het lang ste eind zou trekken. Men ver wachtte over het algemeen, dat het over een maand pas duide lijk zou zijn waar in de toe komst de grootste markt van Nederland zou komen. Nu Lei den op de eerste dag zo'n groot aanbod kreeg is het de vraag of Een overzicht het zolang zal duren voor de „definitieve uitslag" bekend zal zijn Als Leiden inderdaad de erfenis van Rotterdam zal overnemen, zal er bij de Groenoordhal nog een loods gebouwd worden, waar zo'n 1000 runderen een plaats zullen vinden. Die loods zal ruim een miljoen gaan kos ten. GS moet er nog zijn fiat aan geven. 5J269 i het enorme aanbod runderen vanmorgen in de Groenoordhal. Kamerlid jaagt insluipers in armen politie LEIDSCHENDAM - Doortastend optreden van het Tweede-Ka merlid mr. W. Scholten (CHU1 maakte het de politie vrijdag avond mogelijk in Leidschen- dam twee jeugdige insluipers aan te houden. Het kamerlid had de sleutel van de woning van zijn buren, die tijdens her weekeinde afwez'g waren in be waring gekregen. Toen het echt paar Scholten vrijdagavond om kwart voor tien thu s kwam zag het licht branden in de woning van de buren. Het echtpaar liep naar de achterzijde van de wo ning aan de Kievitlaan. maai de twee insluipers renden aan de voorzijde de woning uit. He- Kamerlid sprintte achter de in sluipers aan en joeg ze in de ar men van de politie die een paar straten verde bezig was met de afwikkeling va«i een aanrijding De arrestanten, een 15-jarige en een 17-jarige Hagïnaar, werden Ingesloten. Uit dt woning van de buren van de heer Scholten werd niets ontvreemd. De jon gelui bekenden in v.e afgelopen weken vijf inbraken in Leider dorp en een in Leidschendam te Humphrey ziek De Amerikaanse senator en voormalig vice-president Hubert Humphrey is vrij dag in het Bethesda zieken huis in Washington opgeno men. Volgens een arts is Humphrey de afgelopen twee maanden behandeld voor een mogelijke kwaad aardige tumor. In het zieken huis zal worden nagegaan of de bestralingstherapie die Humphrey heeft onder gaan zijn lichamelijke con ditie heeft aangetast. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij het openbaar vervoer heeft men de in druk dat veel mensen ondanks de uitgestelde benzinedi stributie vandaag toch reeds het openbaar vervoer heb ben verkozen boven de auto. Uit diverse delen van het land kwamen meldingen dat het vervoersaanbod circa tien procent hoger was dan normaal. Het openbaar ver voer had vanmorgen gewoon het extra materieel ingezet dat men van plan was geweest te gebruiken indien de di stributie wel zou zijn ingegaan. De Spoorwegen hebben vanmor gen tijdens de ochtendspits on geveer tien procent meer reizi gers vervoerd dan normaal. Het extra reizigersaanbod kon overi gens niet voorkomen, dat veel treinen vanmorgen onderbezet reden. NS die volgens schema I het aantal zitplaatsen vandaag met 20.000 ',iad uitgebreid tot 140.000 had - als de benzine van-1 daag wel op de bon was gegaan - gerekend op 50% meer rezi-1 gers. Tijdens de ochtendspits verliep I het treinverkeer gladjes. Tech- nische mankementen aan het materieel deden zich vrijwel niet voor. Er ook de extra ma chinisten en ander personeel dat extra dienst moest verrichten was keurig op het werk ver- f schenen, aldus de N.S. In Den Haag was het reizigers aanbod voor het openbaar ver voer iets groter dan normaal, maar van <»*n grote drukte was nergens sprake. In Rotterdam werd niet al het extra materieel ingezet, omdat daar ook geen behoefte aan was. In het oosten van het land was vaak sprake van een gelijkblijvend of zelfs dalend vervoersaanbod. Daar maakt de benzinedistributie niet zoveel indruk, omdat veel auto- I mobilisten van plan zijn in j Duitsland te gaan tanken. GRIJSPKERK (ANP) Zater dagavond zijn zeven schapen onder de trein gekomen op het traject Grijpskerk-Visvliet. De schapen behoorden tot een groep van dertig, die uit een weiland was gebroken. De zeven scha pen zijn op slag gedood. De trein kreeg lichte schade. Hit vrees voor aanslagen: Van onze correspondent Roger Simons LONDEN In de buu%t van Windsor Castle, waar koningin Elisabeth woont, patrouilleerden van morgen voor de tweede achtereenvolgende dag Britse militairen en politie. Windsor Castle ligt onder de aanvlieg route voor de luchthaven Heathrow, die het afgelopen weekeinde onder zware bewa king heeft gestaan in verband met een mogelijk dreigende aanslag door terroristen. s (Van onze sportredactie)— 1 FRANKFURT De herrie tot favoriet nummer één voor de wereldtitel. „Ik ge loof heilig in dit team. „De laaide zelfs op bij de loting M Duitser Uwe Seeler laakte echter de mentaliteit van wereldkampioenschap voet- de Nederlandse internatio nals. „Uw land weet niet ris/ponningmeester Henk Burgwal verbijsterde Ieder een met de mededeling, dat eind deze week de benoe ming van een team-chef voor Oranje te verwachten is. „Hij moet de man wor- fyr\ - wat het voor de wereld be tekent om mee te mogen doen. Als ik hoor, dat som- mige spelers overwegen ta bedanken voor Oranje om- H dat de bondscoach niet Q naar hun zin is dan vraag (L ik me af: Zit er niets fout? 5 dan, die alle belangrijke be- J slissingen neemt." Welke Ik wilde in mijn tijd geld ling zal hebben voor bonds coach Fadrhonc en chef meebrengen om mee te k- doen, zó graag wilde ik g het." d'equipe Van Zanten is nog een vraag. Mr. Hogewo- 1 ning, voorzitter van de sec Ideetje van Burgwal. Sporttribune (tien pagina's) bevat: tie betaald voetbal, zei ver rast te zijn door deze ont- g prikkeling. genadeloze afmaker bij Barcelona, dat met 30 Dusbaba koos toch nog 5? verkeerd 1* Dokter Fadrhonc trok zich 1 overigens niets aan van poule van het toernooi, want er zit geen zwak Vultink weer ongenaak- baar - deze nieuwe spanningen 1 binnen de KNVB. De inde- 'ling van Nederland, met 1 Uruguay, Bulgarije en Zwe- 6 den was zijns inziens „niet S ongunstig". Duidelijk min- land bij. Uruguay maakt de beste kans op promotie" Een mening, die velen van zijn collega's deelden. Jock Stein, manager van Celtic, riep Nederland in Feyenoord blij met angst S van Go Ahead UVS herboren dankzij j Van Velzen. jk der gelukkig was Johan 1 Cruyff, gisteren weer de Frankfurt als eerste buiten landse expert met gezag uit Teylingen nam kopplaats over. Gisteravond deporteerde men de 25-jarige Amerikaanse Robin Orban, die vrijdag bij haar aan komst uit de Verenigde Staten op de luchthaven door agenten van Scotland Yard werd aange houden. Volgens de politie is zij een handlangster van de 18-jari- ge Amerikaanse Alisson Thomp son, die een week geleden werd gearresteerd op Heathrow, toen zij in het bezit bleek van wa pens en munitie. Naderhand werden ook haar vrienden, een Marokkaan en een Pakistaan, in hechtenis genomen. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling het drietal uit te wijzen, maar een politierechter besloot zaterdag de verdachten nog een week vast te houden. Een zwaar bewapende macht van politiemannen en commando's rond de luchthaven veroorzaak te grote verrassing bij het pu bliek. Vooral zaterdag traden politieagenten en commando's ui termate streng op. Zij hielden het verkeer op en doorzochten vele auto's. Zondags was hun houding veel vriendelijker. De Britse minister van binnenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat deze voorzorgsmaatregel voor onbepaalde tijd zal gelden. Lenden beleefde zaterdag ook nog de sensatie van een aantal bom aanslagen, dat werd toege schreven aan de IRA. Er ont ploften bommen bij Madame Tussaud, op de jaarlijkse boten- tentoonstelling, voor het bureau van een veiligheidsdienst en bij de woning van een beroepsmili tair. Er viel slechts een gewon de. BORDEAUX (AFP) De drie Basken, die zaterdag in Bor deaux waren aangehouden voor ondervraging in verband met de persconferentie waarop vier Basken onlangs verklaarden de daders te zijn van de aanslag op de Spaanse premier Carrero Blanco, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. De politie heeft geen aanwijzingen kunnen vin den om een langere bewaring van het drietal te rechtvaardi gen. Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje, ontvangt u als dank voor de moeite voor hét aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. h kwartaal-abonnee: BON Adres: Woonplaats: Stuur deze bon In open envelop, zondor postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1