I JBi TEAMCHEF VOOR Fadrhonc en Van Zanten weer in opspraak IEDEREEN KAN IN DEZE POULE VAN IEDEREEN Oranje-spelers beseffen niet wat wk-toerneoi is" UWE SEELER WAARSCHUWT: fiT Zware kritiek Joego slavië Rusland viel af FRANKFURT De handhaving van dokter Frantisek Fadrhonc als verantwoordelijke coach van het Neder lands elftal is nog niet het einde van de chaos in de lei ding van de KNVB. Zaterdagavond, nadat de loting voor de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap was verricht, liet bondsfunctionaris Henk Burgwal zich ontvallen, dat binnenkort de benoeming kan worden verwacht van een teamchef, die verstrek kende bevoegdheden krijgt. „Ik denk", zei de secreta ris/penningmeester van de KNVB, die belast is met het aanstellen van het personeel van de voetbalbond, „aan een man, die beslissingen mag nemen en die, wanneer dat nodig mocht zijn, de knoop kan doorhakken. Een fi guur dus, zoals Ramsey in Engeland is. Het zal wel een betaalde functie worden en ik hoop, dat voor het einde van de komende week de zaak rond is". Mr. Jacques Hogewoning, de eveneens in Frankfurt aanwe zige voorzitter van het betaal de voetbal, reageerde nogal verbaasd op Burgwals verkla ring. Hogewoning: „Voor mij is dit volslagen nieuw. Er is wel eens gefilosofeerd over het aantrekken van een teamchef, maar er is nooit concreet ge steld, dat zo'n man er ook werkelijk zal komen. Ik heb een idee, dat Burgwal zich met deze belofte een hoop ellende op de hals heeft gehaald Dat laatste zou inderdaad het geval kunnen zijn. Het is im mers ondenkbaar, dat dr. Fadrhonc nadat zijn leider schap vorige week door het bondsbestuur nadrukkelijk werd bevestigd, akkoord zou gaan met een in feite onderge schikte funtie. Het aantrekken van een nieuwe topman (de naam Kees Rijvers werd za terdagavond genoemd) zou bo vendien kunnen inhouden, dat chef d'equipe Jack van Zanten - zijn afwezigheid in Frankfurt was opvallend - o.verbodig wordt. Hogewoning: „Van Zan ten heeft van verschillende kanten de zwarte piet toege speeld gekregen. Ik vind dat niet reëel. Waarom moet die man als zondebok voor de ont stane chaos functioneren? Hij Zo op het'eerste gezicht lijken secretaris/penningmeester Henk Burgwal en sectie-voorzitter Hogewoning bij het nakijken het resultaat van de loting niet bijster vrolijk heeft zijn werk altijd correct en met grote inzet gedaan en heeft goede ideeën over wat er nu moet gebeuren. Jack is een vriend van me, maar ook als hij dat niet was zou ik dit heb ben gezegd". De nieuwe ontwikkeling zal de KNVB ongetwijfeld geld kos ten. En de financiën waren, zoals vorige week in een com- muniqé gesteld, een van de re denen voor het handhaven van Fadrhonc. Wordt er nu door de KNVB een spelletje gespeeld om „de dokter" in een zodanige positie te manoeuvreren, dat hij zich „eigener beweging" terugtrekt, waardoor wordt voorkomen, dat de bond moet opdraaien voor de kosten, die met een voortijdig ontslag gepaard zou den gaan? Het heeft er alle schijn van, dat men, nadat verschillende prominente inter nationals hun afkeer van het besluit van het bondsbestuur hebben laten blijken, Fadrhonc (voor wie NÈC belangstelling zou hebben) toch kwijt wil. Hogewoning: „Zo langzamer hand weet ik niet meer wat ik ervan denken moet. Het wordt echter wel tijd, dat er nu eens echt orde op zaken zal worden gesteld. Het is een rotzooi en als dat zo nog een paar weken doorgaat kap ik er toch echt mee, want de lol gaat er zo goed af". En Burgwal: „Ik kan nog niet zeggen, wie teamchef wordt. Hopelijk komt het voor aan staande zaterdag rond. Nee, Happel is het niet Al met al blijkt wel, dat de verdeeldheid onder de bonds- leiders groot is. In Frankfurt viel het trouwens op, dat Burg wal, Hogewoning en de even eens in het hoofdbestuur zit ting hebbende Amsterdamse vertegenwoordiger van het amateurvoetbal, Jo Jaspers - „Ik ben hier om als hoofd van de afdeling publiciteit onze employé Evert Grifhorst te controleren zelden sa men werden gezien. Hopelijk komt er deze week een regeling tot stand, waar mee iedereen vrede kan heb ben. Opdat eindelijk eens de rust komt, die voor een gede gen voorbereiding onontbeer lijk is. TON VAN DALEN FRANKFURT Het organisatiecomité van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal heeft zaterdagochtend in Frankfurt besloten de beslissingswedstrijd tussen Spanje en Joe goslavië om een plaats in het eind- toernooi voor 13 fe bruari a.s. vast te stellen. Het duel zal in een nog nader aan te wij zen Westduitse plaats worden gehouden. Het organisatiecomité is met dit besluit af geweken van het oor spronkelijke voorstel de wedstrijd op 16 ja nuari in Parijs te la ten spelen. Van Joe goslavische zijde was zware kritiek ge komen op dat voor stel. FRANKFURT Tij dens een bijeenkomst van het organisatie comité van de FIFA voor het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal is officieel besloten Chi li als deelnemer toe te laten. Bij een stemming spraken dertien leden zich vóór toelating van Chili uit en vijf leden waren daar tegen. Rusland valt daar door af. Dit was het resultaat van de loting. De 11-jarige Berlijnse jongen Detlef Lange (voorgrond) stond erbij alsof het hem allemaal koud liet. „Ik was helemaal niét zenuwachtig. Ik wil immers later zelf voetbalprof worden", zei het knaap je, een solist van de Schoenberger Saen- gerknaben. „Geen wonder ook", meende Edith Hellwig, de echtgenote van de di rigent van het koor. Detlef is wel ge wend aan optreden voor een groot pu bliek". De complete indeling van de vier groepen is: GROEP 1: Chili, West-Duitsland, Oost-Duitsland en Australië (wedstrijden in Berlijn en Hamburg). GROEP 2: Spanje of Joego-Slavië, Brazilië, Zaire en Schotland (wedstrijden in Dortmund, Gelsenkirchen en Frankfurt). GROEP 3: Nederland, Uruguay, Zweden en Bulgarije (wedstrijden in Dortmund, Dusseldorf en Hannover). GROEP 4: Haiti, Italië. Polen en Argentinië (wedstrijden in München en Stuttgart). Dit is 'm: de nieuwe FIFA-beker voor de wereldkampioen, die over enkele maanden de inzet zal vormen van een gigantisch voetbaltoernooi. FRANKFURT Het lot is Nederland niet bepaald gunstig ge zind geweest, voorzover daarvan kan worden gesproken wanneer de commerciële belangen van duidelijke invloed op de uitslag zijn. Oranje zal in de eerste finaleronde van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1974 strijd moeten leveren met Uruguay (geplaatst in groep drie), Bulgarije en Zweden. „Dit is een poule, waarin iedereen van iedereen kan winnen", was het eerste commentaar van George Ericsson, de Zweedse bonds coach. Groep drie kreeg dank zij de merkwaardig met papiertjes manipulerende FIFA-functiona- rissen Sir Stanley Rous en Hel mut Kèiser inderdaad de meest gelijkmatige samenstelling van alle poules. Er is geen duidelij ke favoriet en evenmin een bij voorbaat kansloze outsider. Zei de trainer van het Poolse elftal Kazimierz Gorski: „Ik ben blij, dat wij niet in groep drie spelen. Omdat er vrijwel geen klasseverschil is, wordt iedere wedstrijd een slag. Geen ploeg kan het ook maar even rustig aan doen". De loting verliep zoals min of meer werd verwacht. Eerder op de dag had het organisatie comité in overleg met het FI- FA-bestuur vergaderd over de plaatsing. Dat West-Duitsland, Brazilië, Uruguay en Italië de eerste vier van Mexico daarbij de voorkeur kregen, was geen verrassing. Voorts werd besloten, dat de West- en Oosteuropese en Zuidameri- kaanse landen in het beginsta dium van de eindronde geen onderlinge wedstrijden zouden behoeven te spelen. En boven dien werden Zweden. Haiti, Zaire en Australië aangewezen als de zogenaamde „zwakke ren". Een beslissing welke de Zweed Ericsson „teleurstellend en een morele klap" noemde. ,.Want", aldus de Zweed, „Uit eindelijk zijn wij één van de zes landen, die er na Mexico opnieuw bij zijn. Als gevolg van deze wijze van plaatsing kwamen wij niet in aanmer king om tegenstanders als Zai re, Haiti en Australië te loten. Een tegenvaller, die vooral psychologisch kan doorwerken, omdat we nu worden gecon fronteerd met uitsluitend ster ke landen". Op papier is groep drie waarvoor de wedstrijden wor den gespeeld te Hannover (Uruguay-Nederland) en Dordtmund (o.a. Nederland- Zweden en Bulgarije-Neder- land) niet de meest specta culaire. Echt vuurwerk kan worden verwacht in de poules twee met Brazilië, Schot land, de winnaar van Joegosla- vië-Spanje en Zaire en vier, waarin Polen, Italië, Argenti nië en Haiti moeten uitmaken welke twee ploegen zullen af- vallert. Op het eerste gezicht hebben de beide Duitslanden in poule 1 het simpelste karwei. Chili de diskwalificatie van Rusland werd door het FIFA- bestuur gehandhaafd en Australië zullen niet meer dan figuranten zijn. Toch herbergt de eerste groep voor het Duitse publiek enkele zeer pikante feiten. Ten eerste zal op 22 juni te Hamburg voor het eerst een officiële in terland tussen de Bondsrepu bliek en de DDR plaats heb ben. gehouden Olympische toernooi kan moeilijk als zodanig wor den aangemerkt, omdat West- Duitsland toen een uit halve amateurs geformeerd elftal voor spelers onder 23 jaar in het veld bracht. En daarnaast zullen de Oostduitsers in actie moeten komen in de omstre den stad West-Berlijn. Een ge geven, dat overigens niet tot politieke verwikkelingen zal leiden. De secretaris van de Oostduitse voetbalbond, Schnei der zei zeer beslist: „Wij wis ten, dat dit zou kunnen gebeu ren. Het is geen probleem. Wij hebben ons altijd aan de re gels van het spel gehouden en zullen dat ook nu doen". Boris Fedorov, voor zitter van de Russi sche voetbalbond, keert Frankfurt zicht baar teleurgesteld de rug toe. Zijn land mag definitief niet mee doen. FRANKFURT Uwe Seeler kent het voetbal om het wereldkampioenschap als geen ander. Liefst vier keer maakte hij tussen 1958 en 1970 deel uit van het Westduitse elftal, dat deelnam aan het eindtoernooi. Anderhalf jaar geleden zette „der Dicke" uit Hamburg een punt achter een glanzende carrière, maar hij kan zich nog steeds niet losmaken van de sport, die hem naast zijn fortuin ook een onverwoestbare popu lariteit opleverde. Uwe Seeler reisde vrijdag vanuit zijn vakantie verblijf in het Mexicaanse Acapulco naar Frankfurt om de WK-loting bij te wonen. En daar vertelde hij gisteravond bij herhaling in Nederland een van de grote favorieten te zien. „Want", aldus Seeler, „Nederland kan momen teel beschikken over verschrikkelijk goede voet ballers. Het moet een elftal zonder zwakke plek ken in het veld kunnen brengen. Bovendien speelt het bijna thuiswedstrijden. Nederland ligt zo dicht bij West-Duitsland, dat het elftal kan rekenen op steun van duizenden supporters". Toen Uwe Seeler hoorde van de moeilijkheden rond Oranje, van het voornemen van enkele prominente spelers om thuis te blijven nadat de KNVB besloot dr. Fadhronc als bondscoach te handhaven, keek hij ongelovig. „Hoe is het mo gelijk, dat een voetballer, die de kans heeft om /n een eindtoernooi in actie te komen overweegt <veg te blijven? Het wereldkampioenschap is de mooiste happening, die er is. Daarin kan ie mand naam maken. Dacht je dat ze mij in de nele wereld zouden hebben gekend als ik nooit in zo'n toernooi had gespeeld? Nee toch zeker! Ik weet. dat de Nederlandse internationals, die nu misschien nog niet beseffen, wat het voetbal len op dit niveau betekent, straks zullen zeg gen: „Dit had ik voor geen goud willen missen. Het is jammer dat er bij jullie zoveel verschil van mening bestaat, want volgens mij zou Ne derland een zeer grote rol kunnen spelen. Daar voor is het echter meer dan noodzakelijk dat ie dereen zich tot het uiterste wil inspannen. Al leen als de instelling optimaal is, heb je een kans. Wij zijn in het wereldkampioenschap altijd suc cesvol geweest. Dat was vooral te danken aan het feit dat elke speler op het beslissende mo ment steeds bereid was zich ondergeschikt te maken aan het belang van de ploeg. Natuurlijk waren er ook bij ons wel eens moeilijkheden, maar daar werd nooit lang over doorgezeurd". Uwe Seeler kan niet begrijpen, dat in Neder land de instelling anders is, dat de spelers nog eens gaan praten (vandaag) over het al dan niet onder leiding van Fadhronc naar West- Duitsland gaan. „Ik heb", aldus Seeler, „een paar Jaar geleden in Lissabon tegen Cruyff gezegd: Johan, jij bent een van de beste spelers van de wereld, maar pas als je dat in een wereldkampioenschap hebt laten zien, zal iedereen het geloven. Europacup voetbal is leuk, maar wat je daarin presteert wordt snel vergeten. Zelf heb ik het wereldkam pioenschap nooit belangrijk gevonden vanwege het geld. Te verdienen was er voor ons vrijwel niets, omdat de Duitse voetbalbond geen pre mies betaalt voor het spelen in het nationale elftal, maar slechts een dagvergoeding van 40 mark geeft. Ik zou me echter nog beschikbaar hebben ge steld als ik geld had moeten meebrengen. In de eerste plaats om van de geweldige sfeer te kun nen proeven, maar ook omdat je na zo'n toer nooi wel aan je trekken komt. Een speler, die in het wereldkampioenschap heeft geschitterd, stijgt aanzienlijk in waarde. Het zou jammer zijn als dat door de Nederlandse topvoetballers niet tijdig wordt ingezien". Nog veel T")E loting is geschied, de meningen over de groep waarin Nederland uitkomt, zijn verdeeld. Maar er schemert toch een gerechtvaardigd, opti misme door. Oranje op volle technische kracht moet de eer ste faze met succes kunnen voleinden. Er speelt echter meer mee, de onevenwichtig heid waarmee tot nu toe de voorbereiding ter hand is geno men. Van uitvoering is nauwe lijks nog sprake geweest. Nog steeds wordt kritiek geoefend op o.a. elftalbegeleider Van Zanten (Ajax* Jaap van Praag zeer onlangs nog) en al wordt allerwege geroepen dat men nu als een man achter de tot „chef" gekozen Fadrhonc moet staan, dat wil niet zeggen dat het al zo is. De sectie betaald voetbal, zo moet worden vast gesteld, voert een min of meer chaotisch beleid. Men durft geen beslissingen te nemen. Jeugdplan Nederland, shirtre clame, financiële cmafhanke- lijkheid, allemaal zaken die niet zijn geregeld maar wer den uitgesteld, de weg van de minste weerstand. Ook in de brandende kwestie betreffende de bondscoaches werd binnens kamers een besluit genomen. Niemand durfde het op de laat ste bondsvergadering aan dit onderwerp ter sprake te bren gen. Er moet nog veel gere geld worden, wil Oranje opti maal voorbereid en begeleid in Duitsland aan de start ver schijnen. Duidelijkheid T7EN probleempunt kan ook zijn de verkiezing van Dé Stoop tot lid van het sectiebe- stuur betaald voetbal. Op 11 december deed secretaris Jan Huijbregts een brief uitgaan aan de deelnemers aan het be taald voetbal met de veelzeg gende woorden: „Wij kunnen als bestuur betaald voetbal uit drukkelijk niet aanvaarden, dat u een individueel beleid zou voor'staan. Zou dit laatste wel het geval zijn, dan moet het u duidelijk zijn dat wij als bestuur bij uw eventuele ver kiezing ons nader over de ge volgen hiervan moeten bera den". Stoop had tevoren een „verkiezingsbrief" aan de clubs gezonden waarin hij, ook duidelijk, stelde wat hem als bestuurder voor ogen stond. Stoop is gekozen, niet Ajacied Henk Timman. Sectiebestuur der Ton Zwikstra had al eens openlijk in een vergadering ge zegd waarom hij Dé Stoop (FC Amsterdam) onaanvaardbaar achtte. Wat het sectiebestuur gaat doen, eist derhalve thans ook duidelijkheid. Met een ge spleten bestuur wordt alles nog moeilijker. Armoede TJET onderbrengen van een toernooi om een nationaal biljartkampioenschap is niet eenvoudig. De belangstelling voor de elk jaar weerkerende reeks is niet zodanig - ook voor deze sport geldt dat men langzamerhand meer dan ver zadigd raakt door de uniformi teit en eenzijdigheid van het gebodene - dat het aanlokkelijk is zo'n toernooi te organiseren. Gevolg: dikwijls komt de Kon. Ned. Biljartbond terecht in kleinere plaatsen waar zulk een toernooi nog een evene- ment(je) betekent. Maar als dan, zoals bij het recente toer nooi om de titel 47/2, ook nog niet aan de elementaire begin selen die voor een dergelijk gebeuren gelden, kan worden voldaan, verlaagt de KNBB zich tot een „arme organisa tie" die zich aan de toernooien bitter weinig gelegen laat lig gen. Nog erger wordt het als de speelzaal destijds werd af gekeurd maar verzuimd is dat mede te delen, zodat men er noodgedwongen toch gebruik van moet maken. Dat duidt dan ook nog op organisatori sche armoede, evenmin pas send bij een koninklijke bond.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18