„Uruguay de beste kansen Ajax schitterde weer Feyenoord blij met angst van Go Ahead ™lohn Dusbaba koos toch nog s het verkeerde moment voor I- herstel van kledingschade Johan Cruyff: I MAANDAG 7 JANUARI 1974 A3 isch iede una )OETINCHEM Ti°- "?n lan^ '-ad de nog pas 17 jaar zijnde voorste,..-.m T" ba u zich uit de naad gelopen met een broek, die door een gesprongen elastiek op zijn knieën hing. Steeds had hij vanwege het aanhou dend overwicht van De Graafschap 't moment voor herstel van de kledingschade uitgesteld. Maar toen hij toch deed wat moest gebeuren was het nog verkeerd. Net toen hij naar de zijlijn liep om van broekje te verwisselen onder schepte het attente De Graafschap de bal uit een slecht en bovendien snel genomen hoekschop van Hans Bree en bediende de razendsnelle. Meyers de altijd venijnige Oeki Hoekema op zijn wenken. let volgende moment, na een half benoemde Aad Kila miste Dus- uur ongeveer, viel het doek baba in de meest letterlijke zin voor FC Den Haag. De verras- van het woord en zag geen kans send tot opvolger van Mansveld Hoekema af te remmen, anders dan door een wanhoopsgebaar voor buitenspel. Maar scheids rechter De Bruin trapte er niet 'in en liet Oeki doen, waarop de met tienduizend toeschouwers gevulde Vijverberg hoopte. Zelfs doelman rhie, die vaak het onmogelijke toch nog waar maakte, stond dit keer machte loos: 1-0 voor De Graafschap. Later werd over deze toevallige samenloop van omstandigheden nog druk nagekaart. Trainer Evert Teunissen had er een dui-' delijk oordeel over: Bij het ne men van de hoekschop had veel beter gestagneerd moeten wor den. Dan was dit niet gebeurd". Slachtoffer Dusbaba cmder- het lege doel, alhoewel Korevaar streepte deze mening, maar zocht de schuld niet bij zich zelf. „Er had gezien moeten wor den wat er gebeurde. Ik zei bo vendien nog tegen de Zoete en Kila wat ik ging doen". Maar zij konden de ijverige Bres niet bereiken deze dacht zijn plicht te doen door zo snel mogelijk te handelen. Ook aanvoerder Joop Korevaar wist van niets. „Ik zag pas wat er gaande was. toen die hoekschop allang geno men was". De „kortsluiting" van Doetinchem leverde FC Den Haag een ach terstand van 1-0 op. Een onge lukkige zaak waar echter duide lijk gebrek aan ervaring en rou tine aan ten grondslag lag. Ge zien ook het verdere verloop van de soms bar slechte wed strijd was deze stand niet eens ten onrechte. Uitgezonderd een goed begin kende FC Den Haag méér zwakke dan sterke mo menten. Vooral de laatste perio de voor rust en kort na het be gin van de tweede helft stond het doel van Thie bloot aan veel gevaarlijk vuurwerk. Toen ook moest FC Den Haag alle zeilen bijzetten om een nog grotere achterstand te voorko men. Dat dit lukte kwam voor een belangrijk deel door geluk. Wijngaarde hield zittend op de doellijn een inzet van Meyers tegen, een onwaarschijnlijke reactie van Thie volgde er na een fabelachtig schot van Dc Jonge en de andere keren had De Graafschao - wel redelijk in het creëren van kansen - ge woon de lef niet om door te zet ten. Als reden daarvan kon on mogelijk het samenspel van Dusbaba en Kila dienen. De on verwachte combinatie in het verdedigingscentrum had vanaf het begin al iets „vreemds". De ene keer liep Kila zijn collega in de weg en de andere keer was het andersom. Het wilde gewoon niet „klikken" tussen beiden. Wellicht had het be- LONDEN Een goede doelpuntenmater kan de komende zomer in de eindrondes van het wereldkampioenschap voetbal voor landenploegen een doorslaggevende rol gaan spelen, en volgens vele deskundigen is die rol de Neder landse voetballer Johan Cruyff op het lijf geschreven. faamde en en noodlottige inci dent er ook iets mee te maken. Misschien was Dusbaba - de laatste tijd juist in topvorm - door dit alles toch een beetje zijn zeafvertrouwen kwijt. Hij zelf vond: „Alles wat er gebeur de was nerveus, onzeker. Ik vond het een vervelende wed strijd". Anders Toch leek alles zo anders, in het begin. FC Den Haag was bege riger dan ooit na het verlaten van de startblokken. De schrik sloeg De Graafschap zelfs om het hart, toen het alsmaar niet aan behooilljk uitverdedigen toekwam. Toen waren er ook kansen voor FC Den Haag. Toen had het moeten en kunnen doordrukken. Bres leek op de goede weg met een hard en zui ver schot, maar doelman Door nebosch was goed voorbereid. Daarna nam De Graafschap echter het heft in handen en dicteerde voor goed het spel. Bijzonder storend waren vaak de kromme voorzetten van Guus Hlddink. Na een zo'n „boog", vlak na rust, moest Van Vliet aan de noodrem trekken. Hoekema was zijn slachtoffer. De Bruin hield de nauwelijks verraste Van Vliet daarvoor terecht een gele kaart voor de ogen. Op het laatst, een kwartier voor het einde, deed trainer Teunissen nog een poging zijn aanval aan kracht te laten winnen door zetten voor Wijngaarde en Swa- nenburg. De Zoete nam de posi tie van laatste verdediger van Kila over. Dit initatief sorteerde een ave rechts effect. Niet het gejaagde FC Den Haag, maar het rustige De Graafschap scoorde na een een-tweetje van Hoekema met Meyers. Aan een middag vol on zekerheid voor FC Den Haag kwam daarmee gelukkig een einde. Voor Teunissen bleef slechts één opmerking over: „Met Mansveld had ik hier waarschijnlijk niet verloren. Nu pas merk je zijn grote waarde voor dit elftal. Ik hoop hem er tegen Sparta weer bij te heb ben". HANS DE BRUYN Scoreverloop30 min. Hoekema 1—0, 89e min. Meyers. Schledsro-hter De Bruin. Toeschouwers: 10.000 De Graafschap: Doomebosch. Mtntjes, Zaaljer. Van Londen, Hoenders; Schreur, Hlddink. De Vrlee; De Jon ge. Hoekema en Meyers. FC DEN HAAG: Thie. Wijngaarde (Lochtenberg), Kila. Dusbaba, vaar; De Zoet' VHet; Bres. I burg (Storm). AMSTERDAM Ajax schit terde weer eens. Toegege ven, FC Groningen was geen tegenstander van al lure, maar tegen deze soe pel draaiende roodwitte machine was weinig te be ginnen. Niet alleen dat Ajax schitterend combi neerde en geraffineerde combinaties liet zien, ook de ijver was buitengewoon groot. .Vooral aanvoerder Keizer en Neeskens toon den een bewonderenswaar dige inzet. De stugge Ajax-middenvelder be schikte weer over een on- gelooflijke actieradius en alleen zijn aanwezigheid al was voor de dappere Gro ningse ploeg dodelijk. Voor de doelman Nordström moet het een teleurstellen de ervaring zijn geweest tegen dit .Ajax te moeten optreden. „Los" In het eerste kwartier slaagde hij erin ondanks de vele kansen die de Ajacieden zich schiepen stand te houden. Toen echter na een kwartier Jensen bijzon der dom terugspeelde op zijn doelman was Neeskéns er als de kippen bij: 10. Ajax was „los" en hoe. Met een grote re gelmaat werd de score opge bouwd en door Suurbier, Nees kens en Haan werd de ruststand van 40 bereikt. Demonstratie In de tweede helft bleef Ajax bij zonder gemakkelijk doorgaan. Alleen Rep die de laatste weken juist erg op dreef was. viel enigszins uit de toon, doch dit werd ruimschoots vergoed door het uitstekende werk van de an deren. Aanvallend gaf de ploeg een bijna vlekkeloze demonstra tie van haar kunnen. Dat dit kunnen nog steeds op zeer hoog peil staat zelfs zonder de bui tenlandse import heeft FC Groningen aan den lijve onder vonden. Keizer. Mulder (2) en Neeskens bepaalden tenslotte de eindstand op 9—0. De verwachte tiende treffer bleef op wonder baarlijke wijze uit. Zelfs „kop te" Hulshoff eenmaal de bal van de Groningse doellijn. Scoreverloop: 15. Neeskens 1—0. 22. Suurbier 2—0. 33. Neeskens 3—0. 39. Haan 40. 52. Keizer 5-0. 54. Keizer 6-0. 69. Mulder 7-0. 71. Mulder 8-4). 77. Nees kens 9—0. Scheidsrechter: Wee- rink. Toeschouwers: 10.000. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol; Haan, Nees kens, Ger MUhren; Rep, Mul der, Keizer. FC Groningen: Nordström; Jen sen, Oosterwold, Schipper, Ei- mers; v.d. Heide, Bloemberg, Hovenkamp; Bos, Grltter, 01- denburger. Na de loting, die zaterdagavond in Frankfort plaats vond, was er tenminste een wereldbekende voetbaldeskundige die voorspel de dat het Nederlands elftal de wereldbeker gaat winnen. Die voorspelling kwam van Jock Stein, de manager van Celtic die met zijn club aan negen Eu ropese bekertoernooien heeft deelgenomen en dus wel kan weten wat er in het internatio naal voetbal te koop is. „Ik ge loof in het Nederlandse elftal", zei Stein. „In leder geval wordt de wereldcup In Europa ge speeld, en ik ben er zeker van dat het de beurt van een Euro pese ploeg is om te winnen. Ik geloof niet dat Brazilië de cup kan behouden". Johan Cruyff verklaarde gisteren dat zijn land bij de loting „in de sterkste groep" is terecht ge komen. „Ik beschouw deze groep als de sterkste", aldus Cruyff, „omdat er geen zwakke ploegen In zitten, zoals Austra lië, Zaire en Haiti zouden kun nen zijn". Cruyff zei voorts dat „Uruguay wellicht de sterkste en moeilijk ste tegenstander ln de groep zal zijn". „Ik zie Uruguay als het team met de beste kans op pro motie naar de volgende ronde", aldus Cruyff, die verder nog zei dat „Zweden nog wel eens voor een verrassing zou kunnen zor gen". „Zweden is een harde ploeg met goede spelers en zou een ernstige tegenstander kun nen zijn. Ik vrees de mentaliteit van de Zweedse spelers meer dan hun techniek, want die is geloof ik niet zo goed", aldus Cruyff. „Bulgarije", z«i d« vroegere Ajax-speler, „is als alle Oosteu- ropese teams, sterk en hard". Maar hoewel ..groep drie de sterkste en moeilijkste is", ge looft Cruyff toch dat „Neder land goede kans heeft om tot de kwartfinales door te dringen". Niet ongunstig Bondscoach nummer één, dr. Frantisek Fadrhonc, heeft de lo ting van het Nederlands elftal voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal „niet ongunstig" genoemd. Dr. Fadrhonc: „Maar iedere tegen stander is moeilijk. Er zijn voor ons wel twee bekenden bij. Zwe den hebben we tegen Oostenrijk gezien en Bulgarije heb Ik beke ken tegen Portugal". De bonds coach meende dat het presteren van Nederland in de eindronden niet in de eerste plaats afhanke lijk Is van de loting, maar „van de inzet, de sfeer en de begelei ding". Dr. Fadrhonc verder: ..Kansen hebben we altijd. Ze ker met een prettige begelei ding. Ik ben verrast door de duidelijkheid van het communi qué dat de KNVB eind decem ber heeft uitgegeven. Dat geeft mogelijkheden". Cor van der Hart. de tweede bondscoach, meende dat er niet veel verschil in sterkte tussen de groepen is. Van der Hart: „Maar groep één springt eruit met West- en Oost-Duitsland. Wat onze tegenstanders betreft, Uruguay kennen wij niet, Zwe den wel. Ik persoonlijk had min of meer gerekend op Oost Duitsland". Ajacled Arie Haan vond dat Ne derland er redelijk goed afgeko men was. De middenvelder: „Hoewel ik nog wel een paar andere tegenstanders had gewe ten. Australië, Zaire en Haiti bijvoorbeeld". Wim van Hanegem was eveneens van mening dat de Berlijnse scholier Detlev Lange (11) voor Nederland een vrij gelukkige hand van trekken had gehad. De Feyenoorder: „Het is niet slecht. Groep twee en vier zijn volgens mij het sterkst". Plet K®izer, die niet naar de lo ting op de televisie had gekeken „Dat hoor ik morgen wel") was redelilk tevreden met de Inde ling die Nederland had getrof fen. Keizer vertelde: „Een keu rig groepje. Er zit niet een echt lamme bi). Het Is een open groep en dat lijkt mij beter dan dat je een verschrikkelijk ster ke bij Je hebt, óle a3es afslacht. Dan Is een slechte wedstrijd te gen een wat zwakkere mis schien fataal. Nu ls er even wicht en dat betekent gelijke kansen en een mogelijkheid op herstel na een minder goed re sultaat". Ruud Krol vond het jammer dat Nederland van de vier zwak geachte landen uitgerekend Zweden moest treffen. „Zwe den", zei Krol, „is namelijk niet slecht. Ik had liever oen zwakke gehad, zoals ik ook lie ver de openingswedstrijd teRen Brazilië had gespeeld. In zo'n openingswedstrijd Immers kan van alles gebeuren, daar hangt een heel anart sfeertje om heen en bovendien had je dan wat meer rust gehad tussen de wed strijden". Willy Brokamp meende dat Ne-^ derland een bijzonder uitgeba-- lanceerde groep had getroffen. „Pech voor ons", stelde de Limburger, „dat uitgerekend wij de sterkste van de zwakke landen moesten treffen". DEVENTER Feyenoord is niet meer de hautaine ploeg van weleer. Dat is gistermiddag in stadion De Adelaars horst duidelijlc tot uitdrukking gekomen. De Rotterdam mers kwamen weliswaar met een overwinning van 1—3 uit de tamelijk rommelige, pas in het laatste halfuur boeiend geworden strijd, maar het spel was niet van dien aard dat de slechts 12.000 toeschouwers (hoe lang is het geleden dat Feyenoord door de komst alleen al voor een uitverkocht huis zorgde?) er van ondersteboven raakten. Een terecht toegekende, door Niels Overweg onnodig veroor zaakte strafschop, waardoor Feyenoord reeds na 17 minuten spelen aan een voorsprong van 0—1 kwam, was er regelrecht de oorzaak van dat de fijnproe vers ditmaal niet aan hun trekken kwamen. Immers, op dat ogenblik stond het eigenlijk al vast dat Go Ahead Eagles roemloos ten onder zou gaan. Go Ahead Eagles-trainer Jan No- termans. die zo goed mogelijk tracht te roeien met de niet van topkwaliteit zijnde riemen, waarover hij de beschikking heeft, had zich inwendig reeds met de nederlaag verzoend, toen de gestrekte arm van scheidsrechter Charles Corver (beter leidend dan de reacties op de tribune zouden doen ver moeden) naar de witte stip wees, nadat Overweg geprobeerd had zich al te nonchalant te ontdoen van de snelle en doortastende Peter Ressel. De greep aan de noodrem lag er te dik bovenop. Lex Schoenmaker mocht van elf meter afstand Hennie Spijker man een vergeefse duik laten Notermans: „We kennen Feyen oord allemaal. Je moet niet achter komen te staan, want het is dan o zo moeilijk om aan een doelpunt te komen. De defensie van Feyenoord bestaat uit of fensief ingestelde spelers, maar dan is het wel zaak ze eerst op een achterstand te zetten. In het laatste half uur hebben we wel erg sterk aangedrongen maar daarmee is de kracht van Gd Ahead Eagles nog allerminst bewezen. Het is een bekend feit, dat Feyenoord het bij een voor sprong wat kalmer aan doet en minder sterk lijkt dan het in werkelijkheid is". De angst voor de tegenstander manifesteerde zich In het bijzon der bij het tweede doelpunt van Feyenoord, dat in de dertiende minuut van de tweede helft tot stand kwam. Peter Ressel werkte zich langs de treuzelen de Jan Veenstra en plaatste vervolgens naar Lex Schoenma ker die van de rand van het strafschopgebied af een onhoud baar schot mocht inzenden, ter wijl niet minder dan vijf spelers van Go Ahead Eagles werke loos toezagen wat er zou gaan gebeuren: Overweg, Geestman, Kolkman, Van Loon en Arntz. Vier minuten later liet Go Ahead Eagles zich opnieuw op een kin derlijke manier overrompelen door een combinatie tussen Schoenmaker. Ressel en Kris tenten. Alsof het een trainings partij gold. wandelde het drie tal door het centrum (waar Overweg en Geestman opval lend laks opereerden) en kon Kristenten voor de afwerking zorgen. Het betekende een achterstand van 3—0 voor Go Ahead Eagles dat ach op het middenveld door de ogenschijnlijk kalm aan doende Feyenoorders volledig had laten overlopen. Het bete kende ook, dat de thuisclub ein delijk alle moed verzamelde, alle schroom van zich af gooide om het publiek toch nog op een partij vuurwerk te tracteren. Onder druk staande bevestigde Feyenoord zijn negatieve repu tatie. dat het in defensief oj>- zicht door een kwieke tegenstan der is te overmeester. André van der Ley lukte dat na een goede actie «n de 19e minuut van de tweede helft. GERRIT ZWIERS F>ymoordTreytel, RamlJak, Val Daalt. Rijsbermen an Jannan. Bn» kamp, Da Jons (Voa) an Van Hnna «am, Resael, Schoenmaker an Krle

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11