r Automobilisten in Europa gebonden aan beperkingen Israëlisch plan tot terugtrekken troepen uit deel van Sinaï NCW-VOORZITTER VOL ZORG OVER 1974 Gecoördineerde terreur in Engeland verwacht Êcidócöowumt NS REKENT OP MASSAAL VERVOER „Oekiimenisch Aktie Centrum" opgeheven Mosje Dajan in Washington 1? VRIJDAG 4 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Egyptische soldaten aan het Suezkanaal laten een officier voorbidden bij het begin van het grootste Mos- limfeest van het jaar, de ld El Adha. Met het gelaat naar Mekka gekeerd bidden Moslims over de hele wereld. Tel Aviv (AFP-Reuter) De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dajan, heeft vandaag bij zijn bezoek aan Washington een voorstel meegenomen voor een eenzijdige terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten in de Sinaï tot de heuvels van Mitla en Giddi, aldus menen Israëli sche politieke commentatoren te weten. Dajan zelf heeft met geen woord over dit plan gerept. Aan dit voorstel waarmee de Egyptenaren akkoord zouden kunnen gaan, verbinden de Is raëliërs de voorwaarde dat de Egyptische troepen op hun hui- i dige linies blijven maar wel hun offensieve kracht aanzienlijk verminderen. In het gebied tus- sen de strijdkrachten van de twee partijen zouden eenheden van de Verenigde Naties moe ten worden gelegerd. Dit plan van Dajan komt overeen met de voorstellen die Israël in 1971 heeft gedaan. In de nieuwe tekst zou echter met nadruk worden gesteld dat de eenzijdi ge terugtrekking van Israël in Genève met Egypte tracht te bereiken teneinde te komen tot „definitieve grenzen"- In ge noemde kringen wijst men er op dat de Egyptenaren in tegen stelling tot hun houding in 1971 nu niet meer eisen dat Israël zich eerst uit de gehele Sinaï te rugtrekt voordat er onderhande lingen kunnen beginnen. Voorts legt men de nadruk op „de op rechte wens van de Israëliërs niet de terugtrekking van de Egyptische troepen op de ooste lijke oever van het Suezkanaal te eisen." In Washington spreekt Dajan niet alleen met minister van buiten landse zaken Henry Kissinger, maar ook met diens collega van defensie, Schlesinger. Het is niet onmogelijk dat de Israëli sche minister ook president Nixon zal ontmoeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorzitter mr. P. van Boven van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vreest dat 1974 een zorgelijk jaar gaat worden. Hij denkt daarbij overigens niet alleen aan de problemen van zijn le den, maar aan alles wat zich in de wereld afspeelt aan opvlam- Stenengooier op autoweg MUNSTER (AFP) Voor de derde maal sinds het begin van het nieuwe jaar heeft iemand in de omge ving van de Westduitse stad MUnster van een via duct een steen gegooid door een ruit van een auto op de autosnelweg. De be stuurder bleef ongedeerd maar het voertuig liep aanzienlijke schade op. De politie acht het niet uit gesloten dat deze aansla gen verband nouden met een dreigbrief die de hoofdcommissaris van po litie begin december heeft ontvangen. Daarin eiste een onbekende een mil joen mark (ruim een mil joen gulden) met het drei gement dat hij anders stenen zou gooien naar auto's op de autosnelweg. Chileen in tuin van ambassade doodgeschoten Buenos Aires (Reuter AFP) De regering van Argentinië heeft gisteren bij Chili geprotesteerd tegen het doodschieten van een politieke vluchteling die zich op het terrein van de Argentijnse ambassade in Santiago bevond. In het protest staat dat een jonge Chileen, die op de ambassade van Argentinië politiek asiel had gekregen door een bij het gebouw op wacht staande poli tieman werd neergeschoten toen hij in de tuin van de ambassade wandelde. De Chileen werd zwaar gewond en overleed korte tijd later. mend nationalisme, verzwak king van de democratie, zich telkens manifesterende conflic ten en afneming van het gezag. Hij en zijn verbond betreuren het voorts dat de drie christelij ke partijen in Nederland nog steeds niet echt bij elkaar ko men en er niet in slagen te ko men tot één brede, goed functio nerende middenpartij waarin de polarisatie die men elders op wekt, kan wegebben. Het bedrijfsleven doet intussen zijn uiterste best om door het opvoeren van de efficiency, het openen van nieuwe markten en het treffen van bezuinigende maatregelen de gevolgen van de energie- en grondstoffencrisis het hoofd te bieden, zo heeft het NCW vastgesteld aan de hand van de resultaten van een opi niepeiling over het effect van de olieschaarste en de prijshausse. Die resultaten wijzen uit, dat de werkgevers, nu zij in moeilijk heden zijn geraakt, op bezuini gingsideeën komen waar ze ook op hadden kunnen komen zon der een crisissituatie. Opeens blijkt meer isolatie en daardoor minder brandstofgebruik moge lijk, blijkt men met minder ver lichting toe te kunnen, gaan verschillende ondernemers ver voer van werknemers en goede ren bundelen, worden afval uitval bij het produktieproces opnieuw gebruikt. Over de loon- en prijsontwikkeling in 1974 wilde mr. Van Boven gisteren nog geen verwachtin gen uitspreken. De sterk geste gen prijzen wilde hij vooral wij ten aan de duurdere grondstof- fenprijzen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse veiligheidsdiensten beginnen er meer en meer overtuigd van te raken, dat extremistische guerrillagroeperingen bezig zijn hun rijen te sluiten voor gecoördineerde terreurcampagnes overal ter wereld. Dit heeft een niet bij name genoemde Britse expert ver klaard. Criminaliteit WIE SPREKEN WAARHEID: de juristen en strafrechtdeskundigen die met vele sociologen en psychologen vinden, dat de misdadigheid in Nederland weinig of niet toeneemt, dan wel de politiechefs die zich wel verontrust voelen over de stijging van het aantal misdrij ven? Het zijn vooral de hoofdcommissarissen ln de grote steden die 1973 een jaar van toegenomen criminaliteit hebben genoemd. In een eer ste opwelling denkt de lezer dan misschien dat dit gedaan werd om te kunnen onderstrepen hoezeer de taak van de politie verzwaard is en hoe dringend een betere recrutering en beloning voor de vaak onderbezette politiekorpsen ln de grote stedelijke agglomeraties noodzakelijk is. Of de taak van de politie verzwaard is door stijging vam de echte cri minaliteit, is de vraag. Eerder ziet het er naar uit dat de politie door haar toenemend werk op ander gebied - denk maar eens aan verkeerscontrole - spaak loopt, zodra echte misdaden elkaar in een snel tempo opvolgen. DESONDANKS GELOVEN WTJ dat andere deskundigen op het ge bied van de criminaliteit deze kaart van Nederland geflatteerd uit leggen. Vergelijkingen an procenten vallen inderdaad niet ongunstig uit, maar mag men dan over het hoofd zien dat door betere sociale voorzieningen en meer maatschappelijke begeleiding de balans ei genlijk zwaar tegenvalt? 8ovendlen lijkt op het gebied van de misdaad zelf een verharding op te treden: het doel van een misdrijf is de daders meer nisiko en meer slachtoffers waard. Wij blijven het een uitermate hachelijke standpuntbepaling vinden om tegenover de harde leer van „wet en orde" ongeremd-spectaculaire verwachtingen door soepelheid te stellen: straf die alleen maar afschrikken kan te vervangen door een begeleiding die misschien de heilzame therapie zal blijken te zijn. Zorgvuldige aandacht verdienen ook de berichten over de ontwikke ling ln het gebruik van verdovende middelen: het gebruik van soft drugs neemt volgens steekproeven af noch toe; ook enquêtes onder oudere scholieren en studenten schijnen in die richting te wijzen. Daarentegen is lang niet zeker dat de betere resultaten van de poli tie bij het opsporen van handelaars en gebruikers van hard-drugs, alleen te wijten zijn aan meer succes bij de bestrijding. Heeft ook hier een „verharding" plaats gevonden? INTUSSEN LIJKT ZORGENKIND NO 1 nog steeds het gebruik van geweld te zijn. Voor sommigen telt dan het aantal gevallen van machtsmisbruik door de politie zelf zo zwaar, dat ze al het andere misdadig geweld als te verwaarlozen incidenten beschouwen. Een gevaarlijk standpunt, juist wanneer de stijging van de criminali teit inderdaad in de eerste plaats een gevolg van „verharding" zou zijn. Een bepaalde ontwikkeling in de publieke opinie kan door echt-misda- dige elementen gemakkelijk benut worden als vrijbrief om grote ri- siko's te nemen. Want in geval van twijfel is ook dan de delinquent waarschijnlijk in het voordeel. Deze overtuiging is gegrondvest op Libanese berichten over sa menwerking tussen Palestijnse en (Noord)-Ierse extremisten organisaties. Voorts is daar de arrestatie van een 18-jarig Ame rikaans meisje, een 25-jarige Marokkaan en een 21-jarige Pa kistaner. Het meisje had een\ar- senaal wapens bij zich. Verder zijn nog een Jordaniër en een Libanees gearresteerd die pro beerden Engeland met valse pas poorten binnen te komen. De Britse autoriteiten zitten een beetje met de drie wapensmok kelaars in hun maag. Het liefst zouden zij het drietal uitwijzen, om zo eventuele Arabische re presailles te voorkomen, maar daartegen verzet de Britse pu blieke opinie zich. Wat het drie tal overigens van plan wa niet duidelijk. Het is doorkneed in de taktiek van het ontwijken van ondervragingen. Enerzijds denkt men aan antizionistische terreuracties, anderzijds plannen voor aanslagen op voor aanstaande Marokkanen. Intussen heeft de Britse politie gis teren bomalarm voor heel En geland gegeven na 2 bomaan slagen in het centrum van mingham. Er vielen doden noch gewonden. Volgens de Londense Times zou de Libische leider, ko lonel Gaddafi de olieopbrengst van zijn land ten dele gebruiken om op grote schaal internationa le guerrilla-benden te financie ren. Deze guerrillabewegingen variëren van Palestijnen en IRA tot dissidenten in Panama. UTRECHT (ANP) Bij de Ne derlandse Spoorwegen heeft men de indruk dat het publiek de oproep om tijdig treinabon nementen te kopen ter harte heeft genomen. Vorige week rie pen NS en KNVTO het publiek ter voorkoming meer dan de normale 120.000. Met dit extra materieel kan een verhoging van het reizigersaan bod van 50 pet worden opgevan gen. Momenteel vervoeren de spoorwegen dagelijks met 4.000 treinen circa een half miljoen reizigers, nodig wachten niet op 7 januari Speciaal met het oog op „onwen- de eerste dag waarop de dis tributiemaatregelen van kracht zijn maar eerder abonnemen ten te gaan kopen. Overigens houdt men bij de NS rekening met de mogelijkheid dat maandag of wellicht de hele volgende week nog de grote run op het openbaar vervoer zal uit blijven. „Wellicht rijden eerst veel automobilisten nog hun in het weekeinde getankte bon- loze benzine op voordat ze de grote stap gaan wagen", aldus een NS woordvoerder. Niettemin zet NS al onmiddellijk vanaf maandag a.s. alle zeilen bij. Vanaf die dag bieden de 20 extra treinen en de met extra rijtuigen versterkte treinen da gelijks circa 22.000 zitplaatsen nige nieuwelingen" heeft NS met ingang van 7 januari een landelijk centraal informatie nummer opgesteld waarop 24 informatrices inlichtingen ver strekken (tel. 03032 11 32). Voor inlichtingen over trein en bus kan men op dit nummer op zaterdag en zondag terecht van 922 uur en de rest van de week van 8—22 uur. Je even laten scheren wordt in Engeland een moeilijke zaak. Omdat door de staking van de Britse mijnwerkers electriciteit een schaars goed is geworden, moet de kapper worden bijgelicht met een gaslamp, zoals hier bij een barbier in Fleetstreet. Horeca lijdt zwaar verlies DEN HAAG (ANP) Het be drijfschap Horeca heeft becij ferd, dat de eerste vijf autoloze zondagen de Nederlandse hore cabedrijven «en omzetverlies vam 45 miljoen heeft bezorgd. Dit betekent een inkomstender ving voor bedrijven en perso neel van 13,5 miljoen. Dit H» berekend aan de hand van u enquêtes verkregen gegevens. Tot nu toe heeft het Bedrijfschap Horeca van alles geprobeerd om te trachten de horecabedrij ven enig soulaas te bieden, waarbij bij de regering is aan gedrongen op verzachting van de maatregel door onder meer de auto's met oneven dan wel even nummers beurtelings op zondag te laten rijden. Ook is gepleit de zondagen voor kerst en nieuwjaar niet autoloos de laten zijn. Het bedrijfschap hoopt nu nog, dat de regering zal ingaan op zijn laatste verzoek namelijk om op de zondag, voorafgaand aan het ingaan van de benzine distributie, het autorijden toe te staan. CNW voor één confessionele middenpartij DEN HAAG (ANP) Het Neder lands Christelijke Werkgevers verbond is voorstander van een stevige confessionele midden partij. Dit heeft de voorzitter van dat verbond, mr. P.M.H. van Boven, gistermiddag mee gedeeld. Het verbond betreurt het dat de drie confessionele partijen er nog niet in zijn geslaagd samen zo'n partij ia stichten. Die bre de confessionele middenpartij zou een brede bedding kunnen vormen tegen het streven naar polarisatie. Het verbond heeft polarisatie nooit nagestreefd, maar zoekt naar fundamenteel overleg met de vakbeweg.-ig. De heer Van Boven zei dat de kennis van de ondernemers van hetgeen de arbeiders beweegt en van wat daar leeft niet on derdoet voor de kennis van de leiding van de arbeidersorgani satie. DEN HAAG Gedeelde smart is halve smart. Dit moge een, zij het schrale, troost zijn voor de Neder landse automobilist, die met ingang van maandag elke kilometer zal moeten „omkeren" om nog enigszins met zijn karig rantsoen benzine rond te komen. In vele lan den van het Europese continent om van Engeland maar niet te spreken is het al niet veel rooskleuri ger. Zo gaat in Zweden de benzine 8 januari op de bon. Voor de periode van 8 januari tot 28 februari krijgt elke au tomobilist een standaardra.jtsoen van honderd liter. Buitenlanders die Zweden willen bezoeken moeten min stens twee weken voor hun aankomst een benzinetoewij zing aanvragen. Ook Noorwegen heeft besloten de distributie van benzi ne in te voeren. De regering zal nog over de grootte van het rantsoen beslissen, maar in elk geval zijn de bonkaarten al uitgereikt. Men verwacht dat ze met in gang van 14 januari gebruikt zullen moeten worden. In elk geval geldt voor de komende twee zondagen een rij verbod. In Italië zullen de buitenlandse autotoeristen dieper in hun beurs moeten tasten. b.nds 1 januari is het systeem van kortingen op de benzineprijs buiten werking ge steld. Bovendien wordt als gevolg van de invoering van de btw het tolgeld op de autowegen verhoogd. Het rijverbod op zon- en feestdagen loopt in Italië van 01.00 uur tot 24 uur. Het verbod geldt niet op 6 januari. Er is een snelheidsbeperking ingevoerd van 120 kilome ter per uur op autowegen en van 100 km voor andere wegen. De regering overweegt in april benzinedistribu tie in te voeren. De situatie in andere landen is als volgt: België: een zondagsrijverbod van 03.00 tot 20 uur. Maximumsnel heid op autowegen 100 km, op andere wegen 80 km. Bulgarije: benzinedistributie van 40 liter per maand. Een algemene snelheidsbeperking tot 80 km. Bondsrepubliek Duitsland: rijverbod met ingang van 19 Januari van zaterdag 16 uur tot maandag 03.00 uur, af wisselend voor auto's met even en oneven laatste cijfer van het kenteken. Snelheidsbeperking op de Autobahn tot 100 km en op overige wegen tot 80 km per uur. Denemarken: zondagsrijverbod van 03.00 uur tot 24 uur. Snelheidsbeperking 80 km en in bebouwde kommen tot 60 km. Frankrijk: snelheidsbeperking tot 120 km op autowegen en 90 km op andere wegen. De Franse regering bereidde haar onderdanen woensdag een onaangename verrassing door te besluiten het gas te rantsoeneren. Door deze maatregel worden 53 depar tementen getroffen, waaronder Parijs en omgeving. Het zuidwesten valt buiten de rantsoenering, evenals het noorden, dat aardgas uit Groningen krijgt. De oorzaak van de rantsoenering is gelegen in het feit dat Algerije geen vloeibaar gas meer levert doordat de fabriek in Skikda, die het gas vloeibaar maakt, defect U. Daarbij kwam nog dat de vraag naar gas als gevolg van Je oliecrisis enorm is gestegen. Groot-Brittarmië: veel benzinepompen gesloten omdat er geen voorraad meer is. Toeristen kunnen bij de auto mobielclubs benzinebonnen krijgen. De maximumsnel heid is op 80 km gesteld. Luxemburg: een snelheidsbeperking tot 80 km op twee- baanswegen. Voor wegen met meer rijbanen en voor autowegen is de maximumsnelheid 100 kilometer. Oostenrijk: maximumsnelheid 100 km per uur. Polen: maximumsnelheid 80 km. Vrachtverkeer mag niet harder dan 70 km rijden. Het autobus vervoer en het binnenlandse luchtverkeer is ingekrompen. Portugal: benzinepompen in de weekeinden en op feest dagen gesloten. Roemenië: gevarieerde snelheidsbeperking van 90 tot 100 km n-ur gelang de cilinderinhoud van de auto. Bui tenlanders krijgen aan de gren. en bij kantoren van de autoclub benzinebonnen voor een onbeperkte hoeveel heid. Zwitserland en L echtenstein: hier geldt een maximum snelheid van 100 km. Om te voorkomen dat buitenlan ders alleen maar komen om te tanken moeten zij bij binnenkomst hun tank voor minstens driekwart met benzine gevuld hebben. Weeroverzicht zonnig —mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied jg* bewolking «fa» sneeuw -j-r kou-front L lage-drukgebied regen 2^5 onweer ►windrichting verpiaatsingshchting DE BILT Na het passeren van een zwak front, dat vandaag nu en dan wat lichte regen bracht, kwam ons land in zachte ocea nische lucht, waarin de tempe raturen flink wat hoger werden dan de afgelopen dagen. Ook tijdens het weekeinde zullen we ons in deze zachtere lucht be vinden. Eerst zal een smalle rug van hoge luchtdruk met wat opklaringen passeren. Van het westen uit dringt echter een nieuw oceaanfront langzaam West-Europa binnen, waardoor de bewolking bij ons weer gaat toenemen. Het ziet er echter niet naar uit dat het front zelf ons morgen al zal bereiken. Het nieuwe front behoort bij een zeter diepe depressie ten westen van Ierland, die echter ver van ons land verwijderd zal blijven. Op de Azoren, en Sn Portugal en Spanje wordt het weer door deze depressie beïnvloed, het is er zwaar bewolkt en er valt nu en dan regen. Koud is het op het ogenblik alleen nog maar in Noord-Zweden waar het 's nachts 10, tot 20 graden vriest, elders in Europa komt het kwik 's nachts maar nauwelijks onder nul. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18 uur: Af en toe regen WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUI Deelcn Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dnm Twente Vllsslngen 7A. Limburg Athene Brussel Frankfort •Genève Helsinki Casn Blanca I. bew. onbew. Klimaat niet rijp DRIEBERGEN (ANP) Het Oe- kumenisch Aktie Centrum te Driebergen is per 1 januari op geheven. Het O.A.C. werd in 1969 npeoricht door het r.k. info-matic instituut De Horstink te Amersfoort, de Nederlands hervomde stichting Kerk en Wereld te Driebergen en de eveneens 'n Driebergen gevestigde St. Wiuibrordvereni- ging, de officiële r.k. instantie Voornaamste reden van de ophef fing is dat „het klimaat voor een zinvol functioneren van het O AC als teken van verplichtend samengaan van kerken en christenen nog steeds niet rijp is en het OAC in zijn bestaan daardoor velerlei en praktisch onoverkomelijk gebleken moei lijkheden ondervindt".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9