NS had vorig jaar tekort van f 460 min Dr. Vondeling wil mondelinge vragen meer Kamer ONVERVREEMDBAAR RECHT LAND VAN VOORVADEREN Nieuw Spaans kabinet maakt ruk naar rechts MINDER HANDBAGAGE LUCHTREIZIGERS VOOR MEER VEILIGHEID Arabieren eisen ontslag Italiaanse hoofdredacteur NYY wil extra winstmakers aan de schandpaal Israëlische oppositieleider Begin: UTRECHT (ANP) Volgns voorlo pige cijfers hebben de Nederlandse Spoorwegen 1973 afgesloten met een exploitatietekort van 460 min, 30 min meer dan het jaar daarvoor. Na aftrek van een over heidsbijdrage van naar verwacht 325 350 min, rsteert een verlies van 110 tot 135 min. In 1972 bedroeg het verlies na aftrek van een overheidsbijdrage van 265 min 165 min. Opvallend is het gunstig effect dat de olie crisis de laatste twee maanden op de re sultaten bij het reizigersvervoer heeft ge had. Volgens de NS-topman leek het er aanvankelijk op dat NS net als in '72, iets meer dan 8 miljard reizigerskilome ters zou verkopen. Maar in de laatste twee maanden van '73 steeg de afzet be duidend, zowel op autoloze zondagen als doordeweeks. Naar verwacht kan dit jaar het rekord van 1971 worden gebroken, waarmee het reizigersvervoer na een in zinking dn 1972 weer in de lift zit. (In 1971 werden 8,114 miljard reizigerskilo meters verkocht, in '72 liep dat terug naar 8,039 miljard). Het aantal vervoerde tonnen in het goede renvervoer steeg vorig jaar met acht procenit; 1972 gaf nog een daling te zien met zes procent. De opbrengsten uit het reizigersvervoer be droegen vorig jaar 530 min., ƒ41 min meer dan in '72. Wat betreft het goede renvervoer stegen de opbrengsten bij het wagenladingenvervoer vorig jaar met 7 min tot 200 mLn. De overige ontvang sten namen met ƒ5 min af tot ƒ120 min. De totale ontvangsten van NS beliepen daarmee vorig jaar een bedrag van ƒ850 min, ƒ43 min meer dan in '72. De totale kosten stegen van ƒ1,237 miljard in '72 tot 1,310 miljard vorig jaar. In Engeland wordt steeds meer rekening gehouden met een spoedige verloving van de 22-jarige Jane Wellesley, dochter van de hertog van Wellington, met kroonprins Charles. SCHIPHOL (ANP) „Neem minder handbagage mee aan boord, Is het dringende advies van zowel de Rijkspolitie dienst luchtvaart als de luchtvaartmaatschappijen aan het gehele reizigerspubliek ter verhoging van de veiligheid in de lucht. Vanaf gisteren zijn de luchtvaartmaatschappijen op ScHiphol, Zestienhoven en net vlieg veld Zuid-Limburg erop gaan toezien dat de vertrekkende luchtreizi gers alleen de meest noodzakelijke bagage bij zich in de cabine houden. De maatregelen zijn genomen om dat juist bij de laatste kapingen en aanslagen op vliegtuigen is gebleken dat de kapers hun wa pens in hun handbagage hadden verborgen. De commando's, die de KLM-jumbo Mississippi over meesterden hadden in Beiroet hun wapens binnengesmokkeld door deze te verpakken in con- servenblikjes. Wanneer wij bij de uitgangen de passagiers fouilleren krijgen we heel vaak mensen met enorme dozen en pakken die mee de ca bine in moeten. De controle op de inhoud is moeilijk en vergt veel tijd. Bovendien zullen de eventuele kapers de in hun land- bagage verstopte wapens kun nen gaan gebruiken voordat zij aan boord stappen, zoals dat in Rome is gebeurd, aldus majoor E. E. Gerritsen, commandant van het Korps Rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol, de het publiek oproept pakket ten en moeilijk te doorzoeken voorwerpen zoals grote came ra's, blikken voedsel, spuitbus sen, radio's en bandrecorders bij het inchecken aan de balie's af te geven. Ter verhoging van hun eigen veQ- Ugheid wordt er aan de passa giers gevraagd de handbagage te beperken tot een overjas en een handtas, aktentas, of diplo matenkoffertje, aldus majoor Geritsen, die de verwachting heeft dat hierdoor de vertragin gen, die door de controles op passagiers en bagage ontstaan beperkt zullen kunnen worden. De beroemde Italiaanse toneel- en filmacteur Gino Cervi is gisteren op 73-jarige leeftijd in Punta Ala aan een longaandoening overle den. Cervi oogstte internationale roem door zijn creatie van Pep- pone, de communistische burge meester met wie de al even be faamde dorpspastoor Don Camil- lo een haat-liefde verhouding had. Cervi zette Peppone voor het eerst neer in 1952 in „De kleine wereld van Don Camillo". Zijn tegenspeler was de Franse komische acteur Fernandel. Ook speelde Cervi voor de Italiaanse televisie de rol van commissaris Maigret naar de bekende detec tiveserie van George Simenon. DEN HAAG Tweede Kamer voorzitter dr. A. Vondeling, wil het mondelinge vragenuur in de Kamer intensiveren. Hij streeft ernaar in een uur, tien vragen beantwoord te krijgen, door een korter en bondiger wijze van behandelen. Ter vergelijking: in het Britse Lagerhuis slaagt de speaker erin 40 45 vragen in een uur af te werken. Ook de vele schriftelijke vragen wil Vondeling vlotter afhandelen. Met de ministers heeft de Kamer voorzitter de onderhandse af spraak gemaakt, dat ze ernaar zullen streven de antwoorden binnen 21 dagen klaar te heb ben. Lukt dat niet, dan zullen ze proberen zo exact mogelijk aan te geven wanneer de beantwoor ding wel zal kunnen geschieden. Als gunstige uitschieter noemde de Kamervoorzitter het departe ment van defensie, dat er sinds de tijd dat ir. Staf minister was, over het algemeen in slaagt vragen van Tweede Ka merleden binnen drie dagen te beantwoorden. Ook het ministe rie van Landbouw behoort tot de snelle verwerkers van vra gen. Vondeling is er ook in geslaagd het aantal nog niet of .voorlo pig" beantwoorde vragen terug te brengen. Bedroeg dat aantal op 1 oktober 1973 nog 225, op 2 januari was het al terugge bracht tot 149. De „oudste" on beantwoorde vraag dateerde van 1966 en was afkomstig van de CPN-fractieleider Marcus Bakker. De vraag bleek in een debat al beantwoord te zijn, maar hij stond formeel nog steeds op de „vragenlijst" van de Kamer. Nieuwe aanval van Tass op Solzjenitsyn MOSKOU (Rtr) De Sovjet-Unie heeft gisteravond voor de twee de keer in 24 uur tijd een bitte re uitval gedaan aan het adres van de schrijver Alexander Solzjenitsyn. In een commen taar van het officiële persagent schap Tass werd hij „een ma rionet genoemd...die steeds be reid is een opdracht tot tegen de Sowvjet-gerichte smaad uit te voeren". Het commentaar was gericht te gen de publikatie in het westen van het boek „Goelag Archi pel". De Nobelprijswinnaar werd een „renegaat" genoemd. De commentator van Tass Kirill Andrejew zei dat Solzjenitsyn het nieuwe boek dat gaat over Russische gevangenkampen in de tijd na de revolutie van 1917 tot 1957, voor publikatie naar het buitenland zond „in ruil voor een toezegging van een va luta die veelbelovender lijkt dan andere op dit ogenblik". Vrouw tijdens lijn vlucht overleden SCHIPHOL (ANP) Anderhalf uur voordat het vliegtuig, waar in zij zat op Schiphol zou landen is gisteren de 66-jarige me vrouw P- Raaymakers-Snoezer uit Tilburg overleden. De vrouw was met een lijntoestel van de Canadese maatschappij Canadian Pacific Air van Gal- gary op weg naar Amsterdam toen zij onwel werd. De hulp van een vrouwelijke arts, die zich onder de passagiers be vond, mocht niet meer baten. Concentratiekamp op Grieks eiland ATHENE (AP) De Griekse vei ligheidspolitie heeft bevestigd dat politieke gevangenen wor den vastgehouden op het con centratiekamp-eiland Yiaros. Een militaire zegsman gaf te kennen dat er onlangs meer ar restanten naar het eiland zijn vervoerd. Het was de eerste maal dat de Griekse autoriteiten toegaven dat het concentratiekamp weer was geopend. Na een golf van internationale protesten was kamp op Yiaros in 1968 geslo ten. Arrigo Levi, hoofdredacteur van La Stampa ontslag is geëist door het Arabische boycotcomité ROME (UPI) Het Arabisch boycot-comité heeft dc Fiat-au tomobielmaatschappij gedreigd met economische represailles tenzij de maatschappij de jood se hoofdredacteur Arrigo Levi van het Turijnse dagblad La Stampa ontslaat. Als reden voor de eis noemde het comité een satirisch artikel in La Stampa over de sterke man van Lybië, kolonel Gaddafy. Gaddafy zelf zou met het verbre ken van de betrekkingen met Italië hebben gedreigd als niet Levi en de twee sch^jvers van het artikel Carlo Fruttero en Franco Lucentini zouden wor den ontslagen. Levi schaart tegen deze „absur de en ondenkbare poging om een krant door middel van chan tage te treffen". Levi dankte voor deze verklaring en zei dat van de zijde van de aandeelhou ders geen enkele druk op hem wordt geoefend om te gaan. Utrecht (ANP) Het NW kon digt In zijn officieel oijgaan De Vakbeweging aan dat juist de prijsontwikkeling in de eerste weken en maanden van het nieuwe jaar de grootst mogelijk aandacht van de vakbeweging zal krijgen. Elke ondernemer die zich schuldig maakt aan ex tra-winstneming in de huidige vindt het NVV. Ook pleit het NW opnieuw voor een structurele verhoging van het minimumloon. Die verho ging moet er zo gauw mogelijk komen. De vakbeweging had al eerder een structurele verho ging per 1 januari jl. bepleit, los dus van de wettelijk ver plichte halfjaarlijkse aanpas sing. De nodig geworden extra verho ging vindt volgens het NW zijn grond in een aantal factoren, over de waarde waarvan in de SER stevig is gebakkeleid. Het advies is in drie standpunten uiteengevallen en minister Boersma moet de knoop nog doorhakken. De vakbeweging wilde 3.5 pet, de kroonleden kwamen tot 2.5 pet en de werk gevers concludeerden tot nul procent. De vice-voorzitter van het NW de heer A. de Boon zegt over dit angstvallig gereken (14 stemmen voor het werknemers standpunt, 12 voor dat van de werkgevers en 11 voor de kroonleden): hoe lager het inko mensniveau, der te zwaarder de inzet van instituten en weten schappelijke argumenten, opdat alle gevolgen van een minimale verhoging maar onder een mi croscoop kunnen worden bestu deerd. In Londen is gisteren de 3-jarige Karen Evans gekozen tot Mini Miss van Groot-Brittaruiië. Aan de verkiezing die was geor ganiseerd door een kinderkledingfabrikant, werd door 600 hin deren deelgenomen. MADRID (AP) De nieuwe Spaanse premier Car los Arias Navarro heeft gisteren wijzigingen aan gebracht in zijn kabinet door de laatste techno- kraten te laten vallen ten gunste van aanhangers van de traditionele Franco-lijn. Met het oog op de moord op zijn voorganger heeft Arlas ook drio vice-premiers, allen burgers benoemd. Volgens politieke bronnen heeft het kabinet voornamelijk een zwaai naar rechts gemaakt. Meer dan tien jaar hebben in het kabinet Europa-gezinde tech- nokraten zitting gehad. Rodo, een lid van de Opus Del die sinds 1969 do overhand heeft gehad. Hij werd vervangen door Pedro Cortina, de Snaanse ambassadeur in Frankrijk, hetgeen aangeeft dat tegenover Frankrijk een harder standpunt zal worden inge nomen omdat dit land onderdak biedt aan Baski- sche guerrilleros. De regering heeft zes leden van de Baskische on dergrondse organisatie heschuldlgd van de moord op de vroegere Spaanse premier Carrero Blanco. Twaalf van de 19 ministers die sinds juni van het vorig jaar aan de regering waren, zijn vervan gen. Deze rigoureuze wijzigingen hebben in politie ke kringen nogal wat verbazing gewekt. De belangen van Fiat in Lvbië bedragen ongeveer 30 miljoen dollar cn in de hele Arabische wereld een veelvoud daarvan. Levi is een van de bekendste Italiaanse journalisten. Hij vocht in 1947 in de Israëlische onafhankelijkheidsoorlog. De redactie van La Stampa gaf gisteravond een verklaring uit waarin zij zich volledig achter Kind onder zand bedolven EINDHOVEN (ANP) Gistermiddag is de 10-jarige Marcel Bons uit Gemert in zijn woonplaats onder enkele kubieke meters zand bedol ven toen de kuil die hij samen met een vriendje aan het graven was instortte. Het vriendje was even tevoren uit de ongeveer tweëenhalve meter diepe kuil gestapt. Het kind, dat vrij snel uit het zand kon worden bevrijd, is overge bracht naar het Lambertus ziekenhuis in Helmond waar het later in de middag is overleden. TEL AVIV (AP) Vraag wat Menachem Begin vindt van de buitenlandse garanties voor de veiligheid van Israël, en hij zal u vertellen over Tsjechoslowa- kije in 1938. Vraag hem of Israël de bezette Arabische gebieden moet terug geven in ruil voor vrede, en hij zal u over 1956 vertellen, de laatste maal dat Israël gebied aan de Arabieren kwijtraakte. De 60-jarige voormalige terrorist, wiens rechtse doctrine is geba seerd op de bijbel, de geschie denis van de 20ste eeuw en har de militaire feiten, weigert te geloven dat de Arafcueren iets anders voor ogen hebben dan het vernietigen van Israël. Deze visie kan dan somber zijn, 0 Begin heeft ook redenen OT gebruikten we ons rech Begin s - - - - op zelfverdediging, toen wij neemt door vijanden waren omringd." Het resultaat hiervan was dat we „Judea en Samaria" be vrijdden op de westelijke Jor- daan oever. Begin is er sterk voor deze gebieden te behouden. om blij te zijn. Bij de laatste verkiezingen is de kloof tussen zijn Likoed blok - de oppositie - en de arbeiderspartij gehal veerd. Achter zijn bureau wordt hij herhaaldelijk opgebeld met de laatste resultaten van de stemmentellingen - de socialis- A ten 39 procent, Likoed 28,5 pro- cent. Wanneer Begin over Israël praat zegt hij altijd „Eretz Israël", het land Israël, zoals het ook in de bijbel wordt genoemd. Eretz Israël. Eretz Israël is ons land, het land van onze voorva deren. We hebben een historisch en onvervreemdbaar recht. We moeten geen gedeelten van ons land opgeven". dat Israël deel neemt aan de besprekingen in Genève. Maar hij gelooft dat de regering Meir in plaats van het doen van territoriale concessies het voorbeeld van Europa en het Verre Oosten na de tweede wereldoorlog zou moeten vol gen. „Tot dusver is er geen vredesver drag in Europa geweest, en ook niet tussen Rusland en Japan. Zij hebben de vrede gebouwd in verschillende stadia: eerst vreedzame betrekkingen, werd gedood... In de tweede plaats een vrije uitwisseling van mensen en produkten. In de derde plaats diplomatieke er kenning en de uitwisseling van hij wel dat de Israëli's zich te rugtrekken tot de lijn van voor de oktoberoorlog. De hele hoog vlakte van Golan wil hij echter niet teruggeven. ambassadeurs. En tenslotte in Begin is de spreekhuis formeel Begin is bereid Egyptisch en Sy- risch gebied dat tijdens de okto beroorlog werd buitgemaakt, te rug te geven. Wij willen geen deel van de westelijke oever van het Suezkanaal". geen betekende dat er niet meer Wat het Syrisch gebied betreft wil gevoelens van veel Israëli's en hij weet dat hij hieraan ook zijn stembuswinst heeft te danken. Mevrouw Meir zal op de confe rentie in Genève een harder standpunt moeten innemen om In eigen land niet aan populari teit in te boeten ten gunste van het Likoed blok. .Terugtrekking tot binnen de gren zen van voor 1967 Is niet alleen in tegenspraak met het histo risch recht", zo meent Begin, „maar het is ook een veilig heids risico. Dit zou iedere Israëlische stad onder het bereik stellen van Arabische artillerie en raket ten". Jordanië beschikt over ar tillerie met een bereik van 30 kilometer. Tel Aviv ligt slechts 15 kilometer van de oude grens. Egypte heeft raketten met een groter bereik dan de afstand van de Gazastrook tot Jeruza lem.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7