Regering wil geen uitstel van distributie ijmaker Celdóc Souocuit Nixon streeft verenigd front na tegen olieblokkade van Arabieren Exploitatie mijn Beatrix is in studie fbl KISSINGER: Man overleden na explosie in flat Voor benzine naar Duitsland. verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19702 VRIJDAG 4 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.30 uur Jackpot voor amateurs; 20.21 uur Miss Hol land; 22.00 uur De vrouw die ik liefheb, film. Ned. II: 19.05 uur Waar of niet waar. quiz; 20.21 uur Edd/ Go- show; 21.10 uur Ted en de Mees- terkwissers. ZACHTER WEER Zwaar bewolkt met nu regen of motregen, maar van nacht enkele opklaringen en hier en daar mist. Overwegend ma tige. aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Min. temp. ongeveer 3 graden. Maxima morgen .om streeks 6 graden. Morgen zon: 8.48—16.43, maan: 13.33—5.29. Schev. hoogwater: 11.57, laagwa- ter 7.21—19.51. MINISTER KISSINGER SAN CLEMENTE (Reuter-AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger heeft gezegd dat president Nixon op het punt staat een voorstel te doen om de ener giecrisis op te lossen. De presi dent is voornemens volgende week te trachten de verbrul- kerslanden een verenigd front te laten vormen en de Arabi sche landen duidelijk te maken dat een wereldwijde crisis het gevolg zal zijn van hun prijs verhogingen en produktiebe- perking. „De Arabische landen moeten inzien, dat zij niet kunnen ont komen aan de gevolgen van zo'n crisis", aldus Kissinger, die sprak op een persconferen tie in San Clemente. De kans op een regeling in het Midden- Oosten achtte hij overigens groter dan ooit in de afgelopen 25 jaar. Hij zei ook dat Nixon dit voorjaar mogelijk al een bezoek aan Europa zal bren gen. Tijdens dat bezoek zou de aanzienlijke vooruitgang wor- den bezegeld bij het opnieuw bepalen van de betrekkingen tussen Amerika en zijn Euro pese bondgenoten. Over de oliekw'stie zei de mi nister nog, dat de landen niet tegen elkaar moeten opbieden om Arabische olie te krijgen: „Dat zou zelfmoord zijn. Geen enkel land, ook Amerika niet, kan het energietekort op eigen houtje oplossen. De president wil dat de verbruikerslanden één lijn trekken tegenover de producerende landen". Kissin ger hoopt dat beide partijen tot een vergelijk zullen komen. Iran heeft tekort aan TEHERAN (AP) Iran, een de grote olie-uitvoerende lan den, heeft te lijden onder een elektrische energiecrisis, aldus is meegedeeld door de directeur van een centrale. Het stroomtekort heeft al geleid tot het verminderen van de net spanning in Teheran en andere grote steden. De oorzaak is het uitblijven van regen, dat de hy- droëlektrische generatoren moet aandrijven. Bom menwerper stort neer op vluchtelingen kamp PHNOM PENH (UPI) Een jachtbommenwerper van de Cambodjaanse luchtmacht is gisteren terugkerend van een ondernomen aanvalsactie, op een vluchtelingenkamp ten zuid-westen van de Cambod jaanse hoofdstad gestort. Vol gens ooggetuigen verloren acht mensen het leven. Kangoeroes bedreigd met uitroeiing Sydney (UPI) Een plan van de Australische overheid om mil joenen kangoeroes uit te roeien door hun drinkplaatsen met ar senicum te vergiftigen heeft een storm van protest veroorzaakt. Het plan was ontstaan na klach ten van boeren dat de kangoe roes die zich op zo'n schaal voortplanten dat ze langzamer hand als een ware plaag wor den beschouwd hun graslanden kaalvrften en de afrasteringen beschadigen. Dierenbeschermingsorganisaties zijn echter tegen het plan om de kangoeroestand drastisch te beperken in het geweer geko men. De voorzitster van het co mité voor de bescherming van de kangoeroe verklaarde gister: „Als men dit plan niet laat va ren zal Australië in de hele we reld te schande worden ge maakt als een barbaars land dat zijn nationaal symbool ver moordt" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks alle verzoeken van werkgevers- en werknemersorganisaties, van transportbedrijven, van huisartsen, kleine ondernemers; ondanks ook de me ning van enkele EEG-partners blijft de re gering bij haar beslissing om de benzine distributie op maandag 7 januari a.s. te la ten ingaan. Zondagavond klokke 24.00 uur moeten alle benzinepomphouders de voor raden opgeven. Daarna mag benzine alleen op de bon afgeleverd worden. Dinsdag komt de Eerste Kamer bijeen om met de regering te debatteren over de machti gingswet. Men verwacht in de senaat har de debatten en de eis, dat de regering nu met concrete gegevens over de olieboycot en de olievoorraden komt. In de discussie over de vraag of de benzinedistribu tie in Nederland al of niet een bittere noodzaak ge worden is, heeft zich zelfs president Pompidou van Frankrijk gemengd. Deze noemde gisteren in het Elyssée te Parijs de opvatting „dat Nederland dringend hulp nodig heeft van de rest van west- Europa om de gevolgen van de Arabische oliecri sis te bestrijden," zonder meer „kletskoek". „Vorige maand op de topconferentie in Kopenhagen heeft premier Den Uyl mij nog gezegd, dat de Ne derlandse olievoorraden niet verminderen." zei de Franse president. „Nederland loopt geen gevaar, omdat het tweemaal zoveel krijgt als het odig heeft", voegde hij hieraan nog toe. Mr. P. M. H. van Boven, voor zitter van het Christelijk Werk geversverbond zei gisteren sceptisch te zijn over de nood zaak van de benzinedistributie. Volgens hem is de noodzaak op dit moment niet voor handen. Daarom drong hij aan op uitstel van de maatregel, evenals het overlegorgaan van de ondernemersverbonden dit deden. De transportondernemers hebben thans om meer benzine ge vraagd, wanneer de distributie niet uitgesteld wordt. Ook dn huisartsen zien geen kans met de hen toegewezen hoeveelheid bonnen hun werk goed te blij ven doen. „Deze regeling be lemmert de huisartsenhulp op onaanvaardbare wijze," aldus de huisartsenvereniging. Zij heeft hierover gisteren reeds overleg op Economische Zaken gevoerd. Ik Veel liefs uit Moskou Charlotte Daigle uit Californiè' wil trou wen met de Russische Boris Mukhamet- shin. Dit wordt haar echter onmogelijk gemaakt door de Russische autoriteiten die haar niet toestaan Rusland te be zoeken. Zij ontmoette Boris zes jaar geleden in Moskou toen zij terugging naar Amerika na een aanstelling bij 'n vredeskorps. Voor haar liggen tekenin gen en brieven van Boris en een brief waarin staat: „Het spijt ons zeer, maar er zijn geen visa beschikbaar". Galerie Het Kunstcentrum, Molen straat 16 Den Haag, houdt tot 7 februari een wintertentoonstel ling waaraan verschillende kun stenaars hun medewerking ver lenen. *UTo Officieel Datsun-dealer Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roclofarendaveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Fietsende auto mobilist 'n probleem UTRECHT (ANP) Voor Veilig Verkeer Nederland staat het onomstotelijk vast dat de fiets voor vele denduizenden auto mobilisten na maan- iag 7 januari het de- iuto-vervangende- .'ervoermiddel van Huis naar werk zal worden. „Fietsen die veelal jaren op stal hebben gestaan, zon der dat men er ooit naar heeft omgeke ken", aldus VVN. WN zegt dit nieuwe verkeersbeeld met „extra zorg" tege moet te zien, omdat verwaarloosde fietsen onveilige fietsen zijn. „De Nederland se fietser in het alge meen vertroetelt zijn vervoermiddel zeker niet". Volgens VVN is hij ook nonchalant in zijn verkeersge drag, vooral als het aankomt op het aan geven van richting. De vereniging voor ziet verder een chaos bij vooral stations en haltes van het open baar vervoer omdat er niet voldoende stallingsmogelijkhe den zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In opdracht van minister Lubbers zal de DSM op korte termijn een rapport uitbrengen over de wenselijkheid en mogelijkheden tot exploita tie op langere termijn van de Staatsmijn Beatrix. Verder wordt bezien of de grondslagen van het mijn- sluitingsbeleid in verband met de energiecrisis moet worden herzien. Wat het eerste rapport betreft, behoeft men zich nauwelijks illu sies te maken. De DSM heeft immers bij herhaling laten we ten dat het in exploitatie bren gen van de nooit geheel afge bouwde mijn Beatrix veel te kostbaar wordt en nauwelijks van enige invloed zal zijn voor de energievoorziening. Wat de inkrimping en afvloeiing van de twee nog doorwerkende mijnen betreft, kan worden aan genomen, dat zal worden gead viseerd langer door te gaan met de produktie dan de bedoeling was. Dit niet vanwege de ener giecrisis, maar omdat het als gevolg van de crisis bijzonder moeilijk zal zijn voor het vrijko- beambten, andere arbeidsplaat- gen de toegezegde overkomst sen te vinden. In dit verband is van rijksdiensten te bespoedi- er bij de minister op aangedron- gen. ZOETERMEER De 23-ja- rige Westduitse bewoner H. W. R. K. van een flat aan Hoevenbos in de Zoe- termeerwijk Meerzicht, is gisteravond overleden aan ernstige brandwonden die hij opliep tijdens een ex plosie en een brand in zijn woning. Vrijwel de gehele woning op de elfde verdie ping van de flat brandde uit, cfe voorzijde van de woning werd door de kracht van de explosie ge deeltelijk naar buiten ge drukt. De brand en de explosie gebeur- middag, vermoedelijk doordat een gasfornuis niet op een juiste manier aan de gasleiding was bevestigd. De Duitser was al leen in de woning, zijn echtge note en zijn kind waren bij ken nissen in Den Haag. Bewoners van omliggende woningen wis ten de buitenlander, die werkt bij 'n constructiebedrijf in Pijn- acker, met vierde-graads brandwonden uit de brandende woning te trekken. De man werd vervoerd via het zieken huis Sint Antoniushove in Leid- schendam naar een in brand wonden gespecialiseerd zieken huis in Beverwijk. In dit zieken huis overleed de man gister avond omstreeks elf uur aan zijn verwondingen. Benzine in huis: brandweer buiten HETEREN (ANP) - Commandant Jansen van bet brandweer korps in het Betuwse Heteren heeft beslo ten zijn mannen niet meer brandende wo ningen te laten bin nengaan, zolang hi] niet zieker weet of er al dan niet benzine in de woning aanwezig Is. „Er moeten dan natuurlijk geen men sen meer binnen zijn", aldus de com mandant. Hij zegt dit naar aan leiding van de brand in een bungalow te Loenen aan de Vecht, waarbij vijf brand weerlieden gewond raakten toen een voorraad hamsterben- zine explodeerde. Commandant Jansen heeft, evenals politie functionarissen in He- teren, steric de in druk, dat in de Betu we op grote schaal benzine wordt geham sterd door forenzen, die in de Betuwe wo nen en werken in de steden. ENSCHEDE (ANP) Duitse bezlneverkopers adverteren sinds enkele dagen In Nederlandse kranten om hun klanten te vertel len dat zij ook na 7 januari van harte welkom zullen zijn. Goed nieuws voor met name de zwartrijders in de Duitse grens streek. De Duitse bezine Is bovendien goedkoper. Ultimatum van schaatsprofs (Van onze sportredactie) DEN HAAG De WISO. waar van het voortbestaan reeds lang op weinig hechte basis rust, is weer in een kritieke situatie be land. Ard Schenk, Jan Bols, Jap- pie van Dijk en Erhard Keiler eisen hun salaris op. Zolang het bedrag (5000 gulden te betalen voor januari 1974) niet is over gemaakt, zullen de vier schaats profs de wedstrijden in Scandi navië die volgende week begin nen, mijden. „Als", voegde Ard Schenk aan het ultimatum toe, „het geld niet voor volgende weck binnen Is, rijden we nooit meer voor de WISO". Stormschade aan strand De Haagse afdeling van de PSP heeft er in een brief aan de ge meenteraad op aangedrongen, om zo snel mogelijk maatrege len te nemen om de grote scha de die door de stormen van de laatste maanden aan het Sche- veningse strand is ontstaan, on gedaan te maken. De niet in de raad vertegenwoordigde politie ke partij vreest dat de Scheve- ningse exploitatnen en de bad gasten in het komend zomersei zoen grote schade en moeilijk heden van het sterk verzakte strand kunnen ondervinden. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S. mocht u zelt nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer mi.vDMI al» nieuw kwartaal-abonnee DU.l Stuur deze bon in open envelop, rem. zonder postzegel, naar wo"pi..i, w** Stuur de "Schotse |am" naar: LEIDSE Woonplaat»; COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1