telefoontjes JU Omzet Zuidhollandse veilingen steeg in 1973 tot 917 miljoen Dominicanen gaan actuele noden bezien KERK EN WERE! D Grammofoon platen op Tsjechische 'index Tex Ritter overleden 01710-22244: Wie modern geschoold is kan meer bereiken, heeft meer zekerheid voor straks. Wie het nog niet is kan het worden. INLICHTINGEN OVER ADVERTEREN BEL 01710-22244 LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1974 De generale overste van de do minicanen, pater Fernandez heeft in een brief aan de leden van zijn orde enige onderwer pen aangegeven voor het gene raal kapittel, dat vanaf 23 au gustus in de buurt van Napels zal worden gehouden. Belangrijkste taak van het ka pittel is „de roeping van de dominicanen te confronteren met een wereld die met woord en daad" bekeerd moet wor den. Actuele onderwerpen zoals honger, oorlog, drugs en jeugd zullen de aandacht krij gen, maar steeds in verband met de opdracht aan de orde. Wanneer, aldus de generale overste, de dominicanen hun ogen sluiten voor de feitelijke problemen van de wereld, zijn zij „ontrouw aan de opdracht van hun stichter". Baptisten in Roemenië in verzet tegen druk regering De leiding van de Baptisten Unie in Roemenië heeft zich solidair verklaard met de te gen de regeringsinvloed op het kerkelijke leven In verzet ge komen theoloog Josif Ton (35). In een manifest, dat ook in het westen in het niuws kwam, had ds. Ton de Unie ervan be schuldigd door het communisti sche regime te worden gema nipuleerd. Hij vroeg de rege ring de baptisten hun in de grondwet verankerde vrijheid terug te geven en hun kerkelij ke leven niet langer te beknot ten. „Kruistochten", de organi satie van de Nederlandse evangelist Anne van der Bijl, meldt dat het Unie-bestuur in een brief aan het departement van godsdienstzaken heeft uit gesproken volledig achter de inhoud van Josif Ton's mani fest te staan. In de Roemeense baptistenge meenten is de gewijzigde hou ding van het Unie-bestuur met grote instemming ontvangen. Volgens „Kruistochten" is er een opleving in de gemeenten aan de gang en preken talrijke predikanten tegen de wil van de regering nu ook bui ten hun eigen kerk. Ook zou men zich in vele plaatsen niet langer storen aan de door de overheid opgelegde beperkin gen ten aanzien van eredien sten en doopbedier*ng. Ds. Ton, die als gevolg van zijn protest werd ontslagen als docent aan het Baptistensemi narie in Boekarest, heeft een beroep aangenomen in Ploiesti, op voorwaarde dat hij toestem ming kreeg ook in andere ker ken te spreken. „Hij preekt nu overal in het land", aldus „Kruistochten". Bidweek voor eenheid blijft in de aandacht Ook voor 1974 hebben de Raad van Kerken in Nederland en het Apostolaat van het Gebed gezorgd voor een Nederlandse vertaling van de internationale liturgie van de Wereldraad van Kerken en het Centrum voor christelijke Eenheid (Lyon) voor de week van ge bed van 18 tot 25 januari voor dc eenheid van de christenen. In een artikel over de vooral door abbé Paul Couturier van uit Lyon bevorderende inter kerkelijke gebedsweek wordt in „Gemeenschap der Ker ken", maandblad van de Raad van Kerken in Nederland, op gemerkt: „Wonderlijk is dat ondanks de secularisatie en de crisis waarin het gebed ver keert, de bidweek nog niet aan kracht ingeboet blijkt te heb ben, gezien de oplagen der ge bedsboekjes die ieder jaar in groter aantal besteld worden." Genoemde liturgie kan worden besteld bij Graafseweg 11 te Nijmegen en Koningin Wilhel- minalaan 5 te Amersfoort. Bisschoppen Chili vragen opheffing van noodtoestand De Chileense bisschoppen heb ben de militairë regering ge vraagd om een eind te maken aan de noodtoestand, die na de staatsgreep van 11 september werd afgekondigd. Deze „staat van burgeroor log", zoals deze uitzonderings toestand in Chili officieel heet. geeft de regering uitgebreide volmachten om te arresteren, om het voedsel te distribueren en om personen te verbannen naar afgelegen streken van het land. Zo werden bijyoorbeeld achthonderd personen in af wachting van hun vonnis, ver bannen naar het centrum Sali- trero de Chacabuco, 1500 kilo meter ten noorden van Santia go. De activiteiten tegen het militaire bewind worden nog steeds behandeld door een krijgsraad. President Pinochet heeft kardi naal Siera Henriquez, die het verzoekschrift overbracht, ge zegd dat dc regering de nota zal bestuderen. Zoals bekend, heeft de junta herhaaldelijk verklaard dat de uitzonderingstoestand van kracht blijft, zolang personen zich schuldig maken aan het beramen en uitvoeren van sub versieve plannen. Meer dan een miljoen Afri kanen is vluchteling, zo blijkt uit een publikatie van de hoge commissaris voor de vluchte lingen. Alleen al in Zaire ver blijven er 490.000, in Oeganda 145.000, in Tanzania 116.000, in Senegal 82.000, in Soedan 60.000 en in Boeroendi 46.000. In Zai re gaat het vooral om vluchte lingen uit Angola. Een grote groep wordt trouwens gevormd door vluchtelingen uit koloniale gebieden of uit door blanke minderheden geregeerde lan den. Een andere grote groep bestaat uit Afrikanen, beho rend tot vervolgde stammen. Meer dan duizend protes tantse en katholieke vrijwillig sters in Duitsland, die op sta tions hulpdiensten verlenen aan bejaarden, gehandicapten. ontslagen gevangenen, vreem delingen, kinderen en jonge ren. werken sinds kort „oecu menisch" samen op negentig van de honderdtien door de hulpdiensten bediende stations. Ook naar buiten treden zij nu als een eenheid op door het voeren van een insigne, dat de gele dwarsbalk van de katholie ke en het joanniterkruis van de protestantse dienst in een cirkel verenigt. Ieder woord, dat we over ie mand anders uitspreken, moe ten we goed afwegen. De ver houdingen zijn zo geworden, dat het nodig is om elk woord wat over ons wordt gezegd, te noteren. Aldus schrijft de pro vinciaal overste, pater Rufin Silic, aan de franciscanen in de Joegoslavische volksrepu bliek Herzegowina. Men be schouwt zijn raadgevingen als een aanwijzing voor de toege nomen spanning tussen de au toriteiten en de kerk in dit deel van Joegoslavië. Van 27 tot en met 31 janua ri houdt de gereformeerde ge nerale synode extra zittingen in De Blije Werelt te Lunteren. In behandeling komt het ont- werp-statuut voor een gemeen schappelijke synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Daarbij komt ook in discussie het antwoord van de hervorm de synode op de bezwaren van de gereformeerde synode tegen de brief aan de vereniging van vrijzinnig hervormden. Ook an dere onderwerpen, betreffende de binnenlandse oecumene. zoals de Raad van kerken en Rome-Reformatie staan op de agenda. Het landelijk contact van kritische groepen en gemeen ten (De Wetstein Pfisterlaan 55 te Driebergen) heeft een eerste „informatiebrief" uitge geven, ter bevordering van de onderlinge informatie. Het sa mengaan met een bestaand blad bleek niet uitvoerbaar. In de eerste gestencilde eigen in formatie-brief wordt een in druk gegeven van het doen en laten van enkele kritische ge meente in ons land, worden ontwikkelingen en acties in binnen en buitenland genoemd, lectuur en informatiebronnen doorgegeven en adressen van roepen en organisaties ver meld. Men wil zes tot tien maal per jaar verschijnen. Kard. Doepfner: Ook voor gescheiden mens is er plaats in kerk Hoewel de onontbindbaarheid van het huwelijk de kerk heilig is, moeten ook gescheiden mensen of zij nu schuldig zijn san de scheiding of niet zich in de kerk geborgen we ten. Aldus kardinaal Doepfner van MUnchen, voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, in zijn preek ter gele genheid van nieuwjaar. De kardinaal wees er verder op, dat de kerk in onverbrekelijke trouw aan het woord van God een kerk van broederlijke en helpende zorg moet zijn. In de kerk is geen plaats voor een zaamheid. „In de kerk moet ruimte zijn voor de zondige, dwalende, en zoekende chris ten, voor de halfgelovige en voor ieder, die het geloof ver loren heeft of het nooit heeft gekend". In verband met de komende herziening van de abortuswet geving onderstreepte kardinaal Doepfner dat de katholieke kerk zich ook in 1974 zal inzet ten voor de bescherming van het ongeboren leveiT en voor hulp aan iedere .vrouw, die door ongewenste zwangerschap in eèn buitengewone nood- en conflictsituatie is geraakt. Op toneelgebied mogen opnamen van „De eigenaars van de sleu tels" van Milan Kundera, „De gevangenen van Altona" van Sartre en „De witte ziekte" van Karei Capek niet meer worden verkocht, kennelijk omdat de schrijvers op de „index" staan zoals Kundera of de uitvoeren den uit de gratie zijn. Praag - In Tsjechoslowakije is na de boekenmarkt nu de grammo- foonplatenmarkt aan de heurt voor een zuivering. Alle platen- handelaren hebben een lijst ge kregen met ruim duizend titels die niet meer mogen worden verkocht. Het gaat om werken waarvan de uitvoerenden het land hebben verlaten of waar van de schrijvers - in het geval van liederen of toneelstukken - op de communistische „index" staan. Het is een zeer gevarieerde lijst: klassieke muziek waaronder werken van alle grote Tsjechi sche componisten, jazz, popmu ziek, religieuze muziek (zoals de „bijbelse liederen" en de „get toliederen" van Antonin Dvorak en de „Glagolotische mis" van Janecek), volksliedjes (o.a. uit Slowakije, Rusland en Zwitser land), gedichten en toneelstuk ken. Ook platen voor kinderen (zoals „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen"), educatieve pla ten als Russische, Duitse, Fran se, Engelse, Spaanse en Chinese taalcursussen, en historische platen zoals „De Slowaakse Na tionale Opstand", „Het verraad van München" en „De opstand van het volk van Praag", ko men op de lijst voor- Longontsteking velde Gino Cervi GROSSETO De bekende Ita- liaanse toneel- en filmspeler Gino Cervi is donderdag in Pun- ta Ala bij Grosseto in Toscane aan een longontsteking overle den. Hij was 73 jaar. Cervi is buiten Italië vooral be kend geworden door de rol van de communistische dorpsburge meester Peppone in de reeks films die Julien Duvier maakte over Don Camillo naar de ver halen van Giovanni Guareschi. Zijn tegenspeler was toen de Franse acteur Fernandel. Voor de Italiaanse televisie vertolkte hij o.a. de rol van commissaris Maigret. De omzet van de groente- en fruitveilingen en de bloemenveilingen in het Zuidhollands glasdistrict zijn in 1973 met een kleine hon derd miljoen gulden ges ten tot917 miljoen gulden. Procentueel ste de omzet bij de Westlandse groenteveilingen (7 procent) min der dan bij de veilingen van de Kring (14.9 procent), omdat in het Westland vorig jaar 2.500.000 kistjes „koude" tomaten doordraai den. terwijl in de Kring de Komkommerarzet redelijk goed is verlopen. Wat de bloemen betreft steeg de omzet in het Westland met achttien en in de Kring met zestien procent. Ondanks de explosieve groei van /de bloe menteelt in het Westland door overschake ling van groente- op bloementeelt acht men bij de Westlandse groenteveilingen de omzetcijfers bevredigend. Bij de bloemenvei ling CCWS te Honselersdijk is men over het jaar 1973 overigens maar matig tevreden. De zomer is voor de bloementeelt prijsbeder- vend geweest en het herstel van de prijzen is veel te laat ingezet. Vooral wat de jaar- rondchrystanten betreft was d eprijsvorming voor de telers bedenkelijk. Ook de Gerbera's waren lange tijd te goedkoop. Verder heeft men te maken met een snelle toename van de concurrentie uit omliggende landen en zelfs uit Columbia. Oliecrisis Hoewel de oliecrisis ook voor de tuinbouw een handicap betekent blijken de tuinders zich in hun teelten aan te passen aan de moeilijke situatie. Er worden meer vroege stooktomaten verwacht dan normaal, waar door als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, zoals niet te grote aanvoer en gelijkblijvende koopkracht kans is op goede afzetmogelijkheden. De consument dient er wel rekening mee te houden, dat het hele pakket, dat de tuinbouw aanbiedt onge twijfeld duurder zal worden. Structuur De veilingorganisatie in Zuid-Holland krijgt binnenkort een andere structuur. Een specia le commissie bestaande uit ir. W. van Soest, directeur Akkerbouw en Tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij, dr. W. H. Kemmers, algemeen directeur van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland en de heer J. Dekker van de Bond Westland onderzoekt allereerst de mo gelijkheden tot herstructurering van het vei lingwezen in het WestlaH. Verwacht wordt, dat het aantal veilingen tnu vier) terugge bracht wordt tot drie. Men beraadt zich er ook over de mogelijkheid het aantal veiling verenigingen daar tot één terug te brengen, waardoor slagvaardiger kan worden opgetre den. De zelfde commissie onderzoekt ook de organisatorische structuur va., de Provincia le Veilingorganisatie Zuid-Holland, waarover spoedig voorstellen kunnen worden verwacht. NASHVILLE (Tennessee) De vermaarde „Country and Wes- tern"-ster Tex Ritter is woens dagavond aan een hartaanval overleden toen hij een bezoek bracht aan een plaatselijke ge vangenis. Ritter ex-zanger, gitarist, acteur en politicus is 67 jaar geworden. De man die Ritter opzocht, was een lid van zijn groep die gearresteerd was, omdat hij zijn gescheiden vrouw had geweigerd alimentatie te betalen. Ritter was een van de „zingende cowboys" die vermaardheid kregen na de grote successen van Gene Autry en Dick Foran. Hij was een echte man uit Texas en de liedjes die hij bracht wa ren authentiek en hadden niets te maken met de produkten van Hollywood. In 1952 kreeg hij een Oscar voor zijn titelsong in de film „High Noon" met Gary Cooper en Grace Kelly. tw», 3,10 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- <JV nf,, niet groter dan 12 letters) w ieder woord méér 19 ct. w exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: w slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoonljes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 19 ct per mm. opdrachten worden telefonisch en schriftelijk w aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. 'K Te koop KLASSIEK WANDMEUBEL I gracht SA. Leiden, tel 20221 nuvan 36,65 voor 29.50 Al Houlcentrum Levendaal 139 21367. Watersport erhoud van uw <Sruik|e ST0FFEREN e( juist nu een BONTMAN- Elektr. huish. app. 01710- 32027. TV, radio, ree. enz. (bus i Antennebureau De Groo Huwelijk Te koop aangeboden angeboden met 8 LO MENKEN AUTO S Mortis Mini 1000 '73, 5450 -. Citroen 2 CV 4 70 2950 -, Fiat 127 '72 4950 -,2x '69-'70 j 3450 Opel Kadett Caravan '68 2450 -, VW 1300 '69 2950.-. Renault 4 Export '69 "ƒ2450. Renault 4 69 2450. Citroen GS. radio. 71 ƒ5450.-; Ford Cortina 1600E '69 2950- Toyola Corolla 1200 71 ƒ4950 - Fiat 124 Special, radio, schuitdak '69 ƒ2950 -, MENKEN AUTO'S. Oude Vest 101. Oude Singel 124. Leiden, tel 01710-40277 Financiering mogelijk. 3 mnd voll. garantie. DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Foto's fiim en opt. Bromfietsen, rijw. PUCH MAXI en Batavette. I modellen, vanal 650 - Zw; COMOTIEVEN HEUGAFELTTEGELS. Alle kle MM Donald Duck Laurel en Hardy Kunst en antiek Dieren en planten HANG-, LEGKASTEN. LINNENKAS I 9X Leiden.' Tel°26368 'U -2959— 2969. R Meub., huisr. enz. BANKSTELLEN, .-eer Iraai uilgev 02522-13355 Ook e NIEUWE AUTOS HURI 01710-21427 -22192 AUTO-UITLATEN SPECIALIST Daa □ATSUN AUTOBEDR'JF BROERTJES SASSENHEIM 02522-1x92' Kleding en kapsel Geopend dinsdag I m ral er 10-17 uur vnidag lol 31 uur MEUBELINRUIL F ABRIKAN i .1666 -Levendaal 104 I e BOUVIERS. Du>l HERDERSHONDEN in Sas 02522—12010 Doe het zelf ROLGORDUNEN EN ken. muggenga.issp van KLOPBOREN tunes Doe-hel-ielf ci TROUWRIJOEN n FOTO v BEMMELEN l ILMS ONTWIKKELEN ON LAKENPAKKETSERVICE Dieben Zoeterwoudsesinge Allen - mannen én vrouwen - voor wie dat nuttig of noodzakelijk is, kunnen in aanmerking komen voor een van de volgende mogelijkheden voor scholing, om- of bijscholing. Trouwens, deze zijn ook ingesteld ten behoeve van het bedrijfsleven. Dat zit immers dringend verlegen om modern geschoolden. Scholing op een Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen Vakopleidingen in de metaal- en bouwnijverheid. Kosteloos. Bovendien ontvangt de cursist een in komen tijdens de opleiding. Scholing in bedrijven Vakopleiding in een bedrijf. Het bedrijf ontvangt een tegemoetkoming in de scholingskosten. Studiekostenregeling Vergoeding van kosten voor de studie in een administratief, sociaal, technisch of commercieel beroep. Nadere inlichtingen VOORLICHTINGSAVOND SCHOLINGSMOGELIJKHEDEN VOOR MANNEN EN VROUWEN 8 januari 1974 aanvang 20.00 uur. In het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen te Leiden. Rooseveltstraat 45. GASVERWARMING. unicl

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12