OVERHEID ZAL ROTTERDAM ZO VEEL MOGELIJK HELPEN £eidoe(SoiMa/nt Mgr. Gij sen weigert benoeming pastoor Aantal werklozen Engeland meer dan miljoen Oliecrisis bepaalt activiteiten Gasunie Jumbo-jets aan de grond wegens oliegebrek VIJF DODEN BIJ FAMILIEVETE DONDERDAG 3 JANUARI ly74 LE1DSE COURANT PAGINA 9 GRONINGEN (ANP) De to tal e activiteiten van de Gasunie zullen dit jaar sterk worden be paald door de beperkingen van de olieleveranties. Daarbij zul len wij erop bedacht moeten blijven dat de maatregelen die nu genomen worden, ons land niet op langere termijn voor ernstige energieproblemen zul len mogen stellen", aldus dr. C. Krijgsman, hoofddirecteur van de Gasunie, gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Ten aanzien van de afzet aan grote industrieën heeft het nooit in de bedoeling gelegen tot een ongelimiteerde levering van aardgas aan industrieën over te gaan. Het prijsgeven van dit selectieve afzetbeleid onder de druk van de energie crisis op dit moment zou ons op langere termijn voor onolosba- re problemen stellen, aldus de hoofddirecteur van de Gasunie. Bij een ongewijzigde aardgas reservepositie zou dit met name de continuiteit van de le veringen voor huishoudelijk ge bruik in gevaar 'kunnen bren gen. Door de acute oliecrisissituatie ligt een plotselinge stijging van de aardgasafzet voor de hand, aldus dr. Krijgsman. Hij vertelde dat de Gasunie wat de leidingcapaciteit betreft beslo ten heft een aantal belangrijke projecten die voor 1975 waren voorzien al in 1974 uit te voeren. Zou dit niet gebeuren dan zal de transportcapaciteit voor de winter 1974-1975 onvoldoende blijken te zijn, aldus de hoofd directeur. Hij benadrukte dat wij voor de gasvoorziening in de winter ze ker ook afhankelijk zijn van de medewerking van de kleinver bruikers. Morgen zal Nederland vla een speciale televisie uitzending getuige kunnen zijn van de verkiezing van Nederlands mooiste jongedame in 1974. De deel neemsters aan de Miss Hol land-verkiezing werden gisteren in Utrecht gepresenteerd Vrouw overlijdt HENDRIK-IDO-AMBACHT (ANP) In het Zuidhollandse Hendrik- Ido-Ambacht is gisternacht een 44-jarige vrouw overleden door het ontploffend vuurwerk, i De vrouw, moeder van twee kin deren, stierf aan een hartaan val. Zij leed al aan een hart ziekte. De politie is bezig met het opsporen van de vuurwerk- gooiers. waarschijnlijk jonge lui. ROTTERDAM (ANP) De over heid zal er alles aan doen om de economie van Rotterdam draaiende te houden. Dit zei mi nisters Lubbers gisteren ln Rot terdam In antwoord op een wat zorgelijke nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Rotterdam se Kamer van Koophandel, mr. W. H. Fockema Andreae Van nu af zal de regering minder gaan zeggen wat er niet moet en meer de nadruk legen op wat er wel kan, aldus minister Lubbers. De wet op de selectie ve investeringsregeling zal dan ook niet worden gebruikt om af te remmen maar om te stimule ren. Volgens minister Lubbers biedt de huidige in Rijnmond aanwezige industrie voldoende ook in kwantitatieve zin werkgelegenheid. Mr. Fockema Andreae. acht het noodzakelijk, dat juist nu voor komen moet worden, dat de ont wikkeling en de funktie van Rotterdam-Europoort stagneert. Hij vond, dat de rijksoverheid een eind moet maken aan de prestigeslag tussen de gemeente Rotterdam en het Openbaar Li chaam Rijnmond. Volgens hem is er tussen Rotterdam en Rijn mond sprake van 'n competen tiestrijd, die de ontwikkeling van het Rotterdamse havenge bied ernstig belemmert. ,,De overheid kan dergelijke compli caties niet laten doorzeuren. Het is nu dringend nodig een begin te maken met de verbreding van het economisch bestel", al dus mr. Fockema Andreae. „De gemeente Rotterdam heeft erva ring met de belangen waar het over praat. R'jnmond heeft daar rog steeds moeite mee". Wonen in Rotterdam zelf is vol gens mr. Fockema Andreae weer actueel geworden door de benzinedistributie. Maar de stad moet er wel voor zorgen niet de verouderen en te verpauperen. Minister Lubbers zegde op zijn beurt toe ervoor te zullen zor gen dat de pendelaars naar Rijnmond kunnen rekenen op extra benz'neioewijzingen. „Het werk moet doorgaan", zo zei hij. Erger dan slecht olienieuws HET MOET EEN NIEUW RECORD ZIJN: amper één etmaal na Nieuwjaar is de Nederlandse burger al een gewaarschuwd man dat het dit jaar waarschijnlijk mis gaat met de prijzen. Zowel cijferdes- kundigen als economen en consumentenorganisaties vrezen, dat de meest sombere onder onze ministers tot dusverre nog te optimis tisch is geweest. Gaan feiten bevestigen wat er nu voorspeld wordt, dan komen de prijsstijgingen op jaarbasis een heel stuk boven de tien procent uit; misschien wel dertien. En als daarna de lonen gaan meedraaien, houden we het niet eens op dat ongelukspercentage. Voorlopige conclusie? Het zou wel erger kunnen worden dan na Korea en dan helaas nog met dit vervelende verschil, dat de werkgelegenheid gevoeliger ge raakt zou kunnen worden, omdat het nog maar de vraag is of een eventueel herstel na de inzinking zo drastisch zal kunnen zijn als in de vijftiger jaren. ZO'N ONGUNSTIGER PERSPECTIEF is heel wat erger dan alleen maar slecht olienieuws. Eén aantal recente berichten bevestigen helaas het dreigende economische onweer. Om te beginnen stegen de importprijzen in een minimum tijdsbestek onrustbarend en dat is een factor waaraan geen minister van Economische Zaken, zelfs geen heel kabinet veel kan doen. Wont in verschillende bedrijfssec toren kunnen de winstmarges niet veel hebben, of het gaat de werk gelegenheid bezuren. Tegelijkertijd heeft ook het kabinet-Den Uyl de wondersteen niet ge vonden waarmee op rechtvaardige wijze de inkomensongelijkheid afgezwakt kan worden, ronder inflatie-uitlokkende loonsverhogingen toe te laten. De regering moet trouwens bij alles wat ze doet ook rekening houden met voldoende fiscale inkomsten om tenminste een redelijk deel van het ambitieuze program dat ze waar wil maken, te kunnen uitvoeren. Nu wordt komende maanden psychologisch de giote moeilijkheid dat diverse bedrijven ook overheidsdiensten, denk aan de PTT gunstige jaarcijfers over 1973 zullen kunnen publiceren. Die cijfers berusten dan op concrete gegevens, terwijl menigeen natuurlijk ge neigd is triester vooruitzichten over 1974 vooralsnog uit te leggen als gegiste vermoedens. Slechts feiten als een ondermaatse betalingsbalans, onafwendbare be drijfssluitingen, bestedingsbeperkingen die op hun beurt de werkge legenheid ook weer ondergraven, dwingen tot nuchter denken. Het blijft als de geschiedenis van de ongelovige Thomas: eerst voelenl DE HAMVRAAG IS NU IN ELK GEVAL: wat wil en kan de over heid binnen het raam van de machtigingswet doen om te voorko men dat de bevolking in paniek raakt en dan niét door een sussen de minister-president tot zijn positieven gebracht kan worden. Tot nog toe maken politici zich in en buiten de Tweede Kamer vooral druk om de mogelijkheid dat het kabinet de machtigingswet mis bruiken zal. We vrezen dat begin 1974 al er evenveel reden is een andere vraag te stellen: hoe gebruikt de overheid haar extrarbe- voegdheden voor het doel dat met de machtigingswet beoogd wordt? Het debat dat de Eerste Kamer volgende week over die wet voeren gaat. wordt steeds Interessanter. Als tenminste de heren senatoren klaar wakker zijn en drs. Den Uyl en zijn mede-ministers de ont moeting met de Senaat niet als een obligaat beleefdheidsvoorstel- 1 ink je beschouwen. - Belastingen van Nixon worden weer nagegaan WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse belasting dienst heeft gezegd dat de belastingteruggaven aan Nlxon nog eens worden nagegaan. De woordvoer der 'zei niet over welke Jaren dat zal gebeuren. Nixon had onlangs opening van zaken gegeven over zijn financiële aangele genheden, pm zijn figuur onder het Amerikaanse publiek weer wat op te vijzelen. Dat heeft weinig uitgehaald omdat bleek dat hij over meer dan twee miljoen dollhr inko men over de afgelopen vier jaar slechts zeven procent belasting had be taald. NEW YORK (Reuter - AP) Het tekort aan brandstof heeft Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pijen gedwongen het gebruik van hun Boeing Jumbo Jets drastisch te beperken. Ameri can Airlines maakte bekend dat zij met ingang van januari tien van haar zestien Jumbo Jets voor een onbeperkte tijd aan de grond zal houden vanwege de geringere brandstoftoewijzingen. Transworld Airlines zet twee van haar negentien Boeings-747 op stal. De secretaris-generaal van de or ganisatie van olie exporterende landen, OPEC, heeft ln New Del hi verklaard dat de olielanden langs de Perzische Golf hun "olieprijzen zullen verlagen in dien de industriële landen de prijzen van hun uitvoerproduk- ten verlagen. ,,Dit Is een zaak die alle ontwikkelingslanden aangaat" aldus Khene die een toespraak hield voor de Indiase raad voor wereldaangelegenhe den. „Voor het eerst hebben wij sterkere kaarten in handen." Khene verklaarde dat de 13 OPEC-Ianden hebben voorge steld in Teheran besprekingen te beginnen met de organisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling (OESO) teneinde overeenstemming te bereiken over de prijs van de produkten die de 32 OESO lan den uitvoeren. rijk die aardgas verbruiken is gisteren gezegd hun verbruik met 25 procent te beperken om dat in Algerije technische moeilijkheden zijn gerezen bij de installaties voor het vloei baar maken van aardgas in Skidda. Kamerlid vraagt studie over naehtuitzending Hilselsum III (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In vragen aan m:- nister Van Doorn van C.R.M. heeft het K.V.P.-Eerste Kamer lid dr. W. Schuijt de nachtuit zendingen van Hilversum III in verband met het energiegebruik aan de orde gesteld. „Is de minister met vragensteller van mening, dat het in het licht van de huidige energiecrisis aanbeveling zou verdienen, de beslissing ten aanzien van het invoeren van nachtuitzendingen op Hilversum III nader te be studeren, mede gezien het pas sieve energiegebruik, dat deze uitzendingen naast het aktie- ve met zich meebrengt", zo vraagt de heer Schuijt aan de minister In dit verband wil hij de resulta ten van de overwegingen en eventuele wijzgingsvoorstellen zo snel mogelijk tegemoet zien. MOLENHOEK (ANP) De bisschop van Roer- mend, mgr. dr. J. Gijsen heeft "om persoonlijke redenen" geweigerd pastor A. van Dam (38) te be noemen tot pastoor van het rectoraat Molenhoek bij Mnok. Vanavond zal hierover nog een gesprek zijn tussen het kerkbestuur, de bisschop en vicaris generaal mgr. Castermans. Pastor Van Dam was eerst als assistent, later als waarnemend pastoor werkzaam in de Molenhoek. Voordien was hij katecheet op 2 scholen. Zowel het kerkbestuur als de provinciaal van de passio- nisten hadden hem ter benoeming voorgedragen. In de parochie is een handtekeningenactie gevoerd, waaraan tot nu toe ruim vierhonderd van de vijf- hors ,'erd gezinnen hebben mee gedaan. Vanavond zullen deze adhesiebetuigingen aan de bisschop worden aangeboden. Een woordvoerder van het kerkbestuur zei, dat de weigering de parochie zoer heeft verbaaai, omdat pater Van Dam bekend staat en geliefd is als een modern priester, die echter ook bij de bejaarden aan slaat: „Geen wilde liturgie. Nee, als deze man al te progressief zou zijn, dan weet ik het niet meer". LONDEN (UPI) In Groot-Brittannië waren er vandaag meer dan een miljoen werklozen en het zag er naar uit dat de situatie nog erger zal worden. De driedaagse werk week, die gelast werd om elektriciteit te besparen, kreeg vaste vorm na de kerst- en nieuwjaarsvakantie die in veel bedrijven werd uitgesmeerd tot elf dagen. Buitenlands geld AMSTERDAM, 2/1 (ANP) De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amster dam luiden: bollar 2.78-2.88; Ponden 6.45-6.75; Bg Frcs 6.70-7.00; DM 102.75- 105.75; Lires 39.25-42.75; Escu do's 10.50-11.70; Can Dlrs 2.78- 2.88; Fr Frcs 56.75-59.75; Zw Frcs 85.00-88.00; Zw Kr 59.50- 62.50; Nor Kr 47.75-50.75; Den Kr 43.25-46.25; Os Sch 14.15- 14.45; Peseta's 4.83-5.13; Gr Drach 8.50-9.70; Fin Mark 71.00-74.00; Joeg Din 15 00-18.50 Onderhandelingen om te komen tot beëindiging van een lang- zaam-aan-actie bij de kolenmij nen zijn op niets uitgelopen- De onder-voorzitter van de bond, McGahey, zei dat de mijnwer kers de weigering om overwerk te verrichten, mogelijk zullen uitbreiden tot een staking. Voor de stroomvoorziening heeft men dringend behoefte aan steenko len. Woordvoerders van het departe ment van werkgelegenheid schatten dat 730.000 arbeiders tegen gistermiddag verzocht hadden om een werkloosheids uitkering. Dit aantal komt bij de 450.000 werklozen die er wa- Uitgestorven fabrieken in grole delen van Engeland ais gevolg van de driedaagse werkweek. De kolen crisis is er de oorzaak van dat een groot aantal Britten overdag gedwongen thuis zit. Een eenzame schoonmaker houdt deze schoenfabriek in Londen op orde. die echter niet voor een werk- lozen zou kunnen stijgen tot 15 iooshe dsuitkering in aanmer- miljoen. king kwamen daar zij gegaran- Fabrikanten schatten dat het pro- deerde lonen hebben. duktieverlies in de miljoenen er behalve de 730.000 arbeiders Economen van het ministerie van ponden loopt. Vooral in de ai-| waarvoor er geen werk meer werkgelegenheid hebben gezgd to-industrie kampt men met was, nog tienduizenden anderen dat het aantal gedeeltelijk werk- veel moeilijkheden ren voordat opdracht voor de driedaagse werkweek was gege ven. Maar volgens functionar.s- sen van het departement waren Met Tailleur naar Maj orca SCHIPHOL Zaterdagmid dag zal een groep van 60 mensen, echtparen zowel als alleenstaanden, per KLM-vliegtulg van Schip hol naar Majorca vertrek ken voor een kostelijke maar bovendien kosteloze vakantie van 14 dagen. De reis- en verblijfkosten worden geheel gedragen door de stichting „Beter met Max" van Max Tail leur, die het geld daar voor met zijn actie „Geef Max de zak" bijeen heeft gegaard. Voor deze inza mel actie hebben school kinderen overal ln den lande oude kleren en pa pier voor Tailleur opge haald. HIJ heeft voor deze vakan tiereis mensen uitgeko zen, die anders zelden of nooit gelegenheid krijgen om met vakantie te gaan, hetzij wegens ziekte, het zij wegens familieomstan digheden. De Bilt De luchtdruk boven ons land daalt gestaag. Het fronten systeem dat vanmorgen boven Ierland en Protuga'. lag, trok tn de loop van de dag Frankrijk binnen. Het ziet er naar uit dat de fronten in de loop van mor genmiddag of avond ook ons land zullen passeren. De fron tenpassage zal gepaard gaan met veel bewolking, waaruit plaatsel jk neerslag kan vallen. Het was vanmorgen ln ons land met min. temp. van net even onder het vriespunt, veel min der koud dan gistermorgen doordat een vrijwel gesloten wolkendek gedurende de nacht de uitstraling beperkte. In Frankrijk waar veel opklarin gen voorkwamen vroor het' plaatselijk 3 graden. In Finland waar tot voor kort het koudste plekje van Europa was, is na het passeren van een depresiie weer warmer geworden: het vriest er overdag nog maar nauwelijks. Het warmste plekje s Zuld-Itallë, waar het langs de kusten 15 tot 17 graden wordt. In Spa.ije ondergaat het weer een tijdelijke verslechtering door het voorbijtrekken van oceaanfronten. Vooruitzichten voor zaterdag: op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Veel bewolking maar geen neer slag van betekenis. Temperatu ren om het vriespunt tot lichte vorst. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Darten onbew. Eel<lo geh bew. Eindhoven onbew. Den Helder geh bew. Luchth. R'dnm *w. bew. Frankfort Helrtnkl Innsbruck Kopenhagen Llisabon Luxemburg Zürleh Cn.sa Blanca Intanboel Ln* pHlmaa New Vork Rome (DPA) De jarenlang sluimerende vete tussen twee families in het Zuidit&llaanse dorp Guaxdavalle is ln het be gin van het nieuwe jaar tot uit barsting gekomen in schietpar tijen die tot nog toe aan vijf mensen het leven hebben ge kost. Zij stierven op het plein „der Onbevlekte Ontvangenis". De vier broers Randazzo, allen tussen de 40 en 50 Jaar, begaven zich na de nieuwsjaarviering dinsdagavond naar het dorps plein om daar gelukwensen met bekenden uit te wisselen. Toen de gebroeders Tedeschi met het zelfde doel op het plein aankwa men. kwam het tot scheldpartij en. De Tedeschi's lieten hun pi stolen het woord voeren en drie van de Randazzo's bleven ge troffen liggen. De schutters ont kwamen. Vrienden van beide partijen voch ten gisteren een tweede vuurge vecht uit en tot gisteravond wa ren aan beide zijden vijf doden te betreuren. Anderen liggen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van Catanzaro. De achtergrond van de familie vete li de politie nog niet be kend.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9