5 PTT zal service verhogen ondanks onzekere vooruitzichten Indonesische ambassadeur diep teleurgesteld d®ENE Twiuti^ wrocent scholieren gebruikt wel eens drugs Veel eenheidsworst DE NIEUWE LINIE Na demonstratie Zuidmolnkkers BELANGRIJKE MEDEDELING DCNDLRD/.C 3 J/ NUARI 13.4 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Bijna twin tig procent van de scholieren heeft wel eens drugs gebruikt. Het percentage frequente ge bruikers (meer dan twintig maal) is ongeveer acht. Dit blijkt uit een rapport dat in het decembernummer van het Ne derlands Tijdschrift voor Crimi nologie is gepubliceerd. Voor het rapport werden 18197 scho lieren van 186 scholen uit 32 plaatsen in Nederland geënquê teerd. Volgens het rapport waren bij de gebruikers hasj en marihuana favoriet: 94,4 procent van de gebruikers had deze middelen wel eens gebruikt. Het minst gebruikt was cocaine, 0,3 pet. Het gebruik van drugs was in vergelijking tot een onderzoek in 1971 ongeveer constant geble ven. Alleen het percentage fre quente hasj-gebruikers was toegenomen. Twee jaar geleden bedroeg dit 14,3 procent van de gebruikers nu was dit 21,4 pro cent. Het percentage scholieren dat dit jaar frequent „hard drugs" had gebruikt was 0,3 pet van de gebruikers. Uit het rapport bleek dat er meer jongens zijn die drugs gebro ken, dan meisjes, dat de gebrui kers iets meer uit de hoge so ciale klasse komen en dat de helft van de gebruikers van de kunstscholen (toneelschool, lans- academie, conservatorium e.d.) komen. Het kleinste per centage zit op de hts. Hei percentage scholieren dat in het afgelopen jaar opgehouden is met het gebruik van drugs bedroeg voor hasj en marihua na 37 pet, voor LSD 45 pet ep voor de opiaten 52 pet. Volgens het rapport zou men hier mis schien uit mogen concluderen dat al naar gelang de betrokken categorie drugs „harder" wordt, het aantal jongeren dat met het gebruik ervan stopt, toeneemt. De stijging die zich in het drugge bruik onder scholieren tussen 19C9 en 1971 .voordeed van elf naar twintig procent heeft zich in de afgelopen twee jaar niet voortgezet. Ook is in de gemid delde leeftijd van de gebruikers, 18 jaar, geen verandering geko men. Na de afgelopen vette feestdagen kenmerken de weekbladen z ch door een opva'lend s'anke l'jn cn bovend en b'. jkt het vulsel nogal te bes :an uit eenhe ds- worst. M'sschien vormt Vrij Ne derland een u'tzondering, maar uw recensent kon dit niet con stateren, want het blad was nog niet van de persen gerold toen deze rubr'ek werd samenge- s.eld. Elsev er is voor het grootste deel gewijd aan het onderwerp: 1974 - Welvaart in gevaar.'Kops uk ken uit wetenschap en bedrijfs leven krijgen de vraag voorge legd wat er prec'es aan de hand is. In de antwoorden komt typ'sch Hollands een nge- houden opt'm'sme bovendr'jven. We klaren het wel in 1974. Maar, zegt drs. Dels'ng van de Nederlandse Cred'etbank, dan heb ie wel gemot veerde men sen nodig. Voor motivatie is in- format e nod'g. En daar schort het aan. De regering hult zich in een waas van geheimzinnig heid. De pan'eker'ge teneur van de Haagse geiu'den wordt niet gedekt door de geiu'den uit het bedrijfsleven. Onze welvaart is in gevaar, maar zeker niet ver loren." Ook een portret van sjeik „ik ben slechts een eenvoud ge be doelen" Yamani van Saoedi-A- rab'ë. Een oliebaron: „Hij ziet kans je er hardhandig van langs te geven, maar dat doet hij met zoveel charme dat je la ter geen blauwe plekken op je Q) l'chaam kunt ontdekken." Een ander oordeel: „Hij is een koele tikker. Hij verheft zelden zijn stem. maar hij ziet kans openin gen in je argumentatie te vin den door vraag na vraag kalm te herhalen. Tegen de tijd dat h j uitgepraat 's, heb je b'j- na de neiging hem je reohter- arm aan te bieden". De Haagse Post voelt dik aan. maar dat :s boerenbedrog, want het komt door een mammoetad vertentie van 32 kleurenpagina's over vakantiemogelijkheden in 1974. Het blad heeft er het ka rakter van een reisfolder door gekregen. Tot de redactionele inhoud behoort een interview met oud-procureur-generaal bij de Hoge Raad Prof. Lange- meyer. ,.Ik geloof dat je zo min mogel'jk mensen moet afstoten. Men, de heersende groep in de samenleving, moet zo min mo gelijk mensen in een positie van vijandschap met de bestaande maatschapp'j dwingen. Vandaar dat ik er telkens voor opkom om verweren van studenten en dergelijke mensen, krakers van hu'zen, mensen die Johnson moordenaar roepen, enz, om die in ieder geval serieus te nemen. „Een grote reportage over al ternatieve vervoersmogelijkhe den, inclusief liften." Als de overheid op de een of andere manier het liften zou bevorde ren, zou een veel ruimere groep kunnen profiteren dan de foren- sen-autobezitters die het voor naamste doelwit van de poolor- gan'sat'es vormen. De omstan digheden zijn gunstig. Vrijwilli ge of verplichte snelheidsbeper kingen maken dat ook de auto- mobTsten gemakkelijker voor lifters kunnen stoppen." De Nieuwe L'n'e vreest dat Ne derland tussen de rails gaat val len. ,,Met name in het streek vervoer zal een grote toeloop moe Tjkheden kunnen geven. Deze moeilijkheden kunnen door het hu'd'ge distributie systeem nog werden vergroot, als auto- mcbTsten om bonnen te sparen hun kilometers per openbaar vervoer gaan afleggen. Op die maner werkt het transport zon der hon in feite verkapt als ben zinepomp. En voor wie zijn bon nen verkoopt, werkt het open baar vervoer als goudmijn." Voorts kritiek op de opleid'ng tot inrich:ingsass:stente (Inas) on der -Ie kop „Eindeloos dweilen en we's schoonmaken." Citaat:" officieel worden de meisjes op geleid tot inrichtingsass:stente voor huishoudelijke taken in zie kenhuizen. bejaardeninrichtin gen enz. In de praktijk blijkt het met de beroepsmogelijkhe den bar slecht gesteld te z:jn. Moet je anatom'e geleerd heb ben om later keur ge plakjes kaas te kunnen snijden?" De Groene Amsterdammer vindt inkomennivellering geen zaak van een rekensommetje. „In de stak:ngen van vorig voorjaar is wel gebleken dat de man in de werkplaats be'er in de gaten heeft dat het probleem van de nkomstennivellering een kwes tie van princ'pe en macht is en geen academisch strijdpunt van twee scholen economen. Maar aan de top van de industriebon den moet men kennel'jk nog le ren dat uiteindelijk het beleid word: gemaakt op grond* van machtpositie en niet van weten- schappeljk verantwoorde reken sommetjes. De ondernemers zijn z'ch daarvan klaarblijkelijk beter bewust dan de vakbonds bestuurders Meer dan 2 pagina's gaan over het onderwerp „Westerse techno logie helpt derde wereld niet vooruit." Citaat: „In een Afri kaans land werd niet zo lang geleden een hoog geautomati seerde fabriek voor het maken van piastic schoeisel gevestigd. Machines en plastic moesten uit he: westen komen. Uiteindelijk resultaat: 7 duizend schoenma kers werden uit de markt ge drukt evenals vrijwel alle plaat selijke fabrikanten van leer, lijm, draad, schoensmeer en der gelijke." In Accent van prof. Heertje: „Het jaar 1974 zou een goed jaar kun nen worden als de regering den Uyl de ondernem ngen eindelijk eens de gelegenheid zou geven om vrijer adem te halen. Een eerste voorwaarde daartoe is het op korte termijn intrekken van de machtigingswet, waar door de normale parlementaire discussie onaangetast zal blij ven." Een grote reportage con cludeert dat recessie in Europa een bedre'g'ng vormt voor mil joenen gastarbeiders. De konse- kwent'e: „Volgens sommigen zou dat betekenen dat Europa zal wegkwijnen tot een in eco nomisch opz'cht volkomen onbe tekenend geb ed. Anderen zijn van mening dat in zo'n geval Europa een veel bescheidener groei zal moeten accepteren - ofschoon het wel heel moeilijk is om aan een veelvraat te zeg gen dat h'j langzamer moet eten". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT is ondanks de on zekere vooruitzichten voor dit jaar niet van plan de service aan het publiek in te krimpen. Men streeft er daarentegen naar deze service waar mogelijk te ver beteren. Dit bleek gisteren uit de woor den van drs. Ph. Leenman, directeur generaal van de PTT. De ervaring bij de PTT is dat bij een economische terugslag sommige secto ren een teruggang ondervinden, terwijl andere sectoren ongevoelig blijken. De. verwachting is, dat het briefverkeer, uitgezonderd het drukwerk, nauwelijks hinder zal ondervinden van de gewijzig de economische omstandigheden. Hoewel in het verleden het telecommuni catiebedrijf telkens ongunstig reageerde op de economische verslechteringen, vraagt de PTT-directie zich af of dit nu opnieuw het geval zal zijn. Gebleken is dat in de maand oktober de eerste dagen van de olieboycot de aanvra gen voor een telefoonaansluiting een re cordhoogte bereikten. Wat de girodienst betreftr wordt een te ruggang in het verkeer verwacht. Men rekent er echter op, dat onder invloed van de prijsstijgingen de bedragen, die worden omgezet, zullen toenemen. Som berder zijn de vooruitzichten voor de Rijks Postspaarbank. De PTT-directie meent, dat spa' 'd in 1974 een schaars goed gae len met als ge volg een heftige c rentie tussen de banken om de sparatjes van de bur ger. Erg vaag was drs. Leenman over de briefport. Hij wilde of kon nog niet zeg gen of er dit jaar meer postzegels op een brief moet worden geplakt. „Dat is afhankelijk van het regeringsbeleid", aldus de directeurgeraeraal. Vast staat in elk geval, dat zonder tariefmaatrege len het verlies dat in 1973 110 mil joen was nog verder zal stijgen. Tot een van de pogingen om de service aan het publiek te verbeteren behoort een experiment met een computersys teem dat het betalingsverkeer aanzien lijk zal vereenvoudigen. Op 20 PTT-kan- toren zal dit jaar met de computers worden geexperimenteerd. De bedoeling is op den duur 400 kantoren met de ap paratuur uit te rusten. De computers, die alle worden aangesloten op een cen traal computersysteem, zijn in staat bij- en afschrijvingen op giro- en spaar rekeningen in korte tijd te verrichten. Bij de experimenten zal vooral worden bekeken of deze vorm van serviceverle ning bij het publiek aanslaat. Formosaanse zonneboom ontdekt, die het oudste levende wezen ter wereld zoi sis Matsum heeft een omvang van 26,8 meter. z'.jn. De 6000 jaar oude Cha- Grote vergunning voor 300.000 vissers AMSTERDAM (ANP) Met in gang van 1 januari ven dit jaar is voor meer dan 300.000 sport vissers een zogenaamde „grote vergunning" ingesteld, waarmee zij mogen vissen in de wateren van een twintigtal regionale overkoepelende organisaties van hengelsportverenigingen. Op deze wijze is 50.000 hectare vis water gebundeld. De leden van dc aangesloten verenigingen krijgen de nieuwe grote vergun ning, die tot stand is gekomen dooi de bem-iddeilng van de stichting ter voorbereiding van de landelijke hengelsportorgani- satie, gratis. Zij moeten echter steeds met de vergunning ook hun lidmaatschapsbewijs tonen. I Koeweit levert niet uit ROME UPI De regering van I Koeweit wil de vijf Arabische commando's, wier optreden op 17 december op de luchthaven van Rome aan 32 mensen het leven kostte, niet aan Italië uitleve ren. De motivering van Koeweit is dat het om een politieke actie ging. Prof. Goudswaard directeur CBS DEN HAAG (ANP) - Voor een benoeming tot directeur-gene raal van de statistiek wordt voorgedragen prof G. Gouds waard, thans plaatsvervangend directeur-generaal. De heer Goudswaard volgt dr. J. Ch. W. Verstege op, die een functie heeit aanvaard bij het interna tionaal statistisch instituut. Prof. Goudswaard is in 1954 in dienst getreden van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Hij is buitengewoon hoogleraar aan de economische faculteit j van de Vrije Universiteit te Ara- sterdam, waar hij statistische j analyse doceert. Hunt vrijgelaten LEWISBURG, Pennsylvania (AP) Watergate-lnbreker Howard Hunt is gisteren ontslagen uit de gevangenis In afwachting van de utkomst van het beroep dat hij in Washington heeft aangete kend tegen zijn veroordeling. De 54-jarige Hunt werd 9 novem ber tot een gevangenisstraf van 2-Vi tot 8 jaar veroordeeld. In januari van het afgelopen jaar had hij toegegeven schuldig te zijn aan samenzwering, inbraak en afluisteren in verband met de inbraak in het Watergate ho tel in juni 1972. DEN HAAG (Antara) Dc Indonesische ambassadeur In Den Haag, generaal Alamsjah, beschouwt de twee jaar die hij in Nederland heeft doorgebracht als de meest onaangename uit zijn loopbaan. Hij heeft dit verklaard tegenover het Indonesische persbureau Antara, naar aanleiding va.i ci2 demonstratie die Zuidmoiukkers op 27 de cember vcor dc ambassade hebben gehouden, cember voer de ambas.ade hebben gehouden. De demonstratie van 27 december ming van de Nederlandse au o- autoriteiten op de hoogte raceten De ambassade heeft het Neder landse ministerie van bu'ten- landse zaken, de Haagse politie en de Binnenlandse Veiligheids dienst vier maal in kennis ge steld van de plannen voor de mon-"., aties. Maar niettemin werd toestemming gegeven, het geen leidde tot de gezamenlijk geplande belediging van het In- d'i-.esisrhe volk en de Indonesi sche staat, aldus generaal Aiamshah. (Gedurende de de monstratie, door aanhangers van de „Republiek Zuid Moluk- ken", werd een molotov cocktail naar de ambassade geworpen en werden drie Indonesische vlaggen vertrapt en verbrand). Overigens verklaarde ambassa deur Alamsjah dat demonstra ties niet onwettig waren, en niet konden worden vergeleken met de overval op de Indonesische ambassade in Wassenaar, aan de vooravond van het bezoek van pr sident Soeharto aan Ne- .derland. t -bassadeur Alamsjah verklaar de dat h:j vanaf het moment dat hij in Den Haag werd gea- crediteerd had gestreefd naar een oplossing van het prob'eem van de vroegere KNIL-militai- ren uit de Molukken. Hij voegde hier aan toe dat hij de deuren van de ambassade wijd had opengezet voor statenloze Mo- lukkers in Nederland om Indo- nesië met eigen ogen te zien. Op de Nationale feestdag, 17 au gustus, had hij verklaard te wil len „vergeven en vergeten", maar het resultaat was wat op 27 december gebeurde. Hij had daarom besloten „van nu af aan niet langer over de pro blemen van de Mol s/.'.m- bonnezen in Nederland te spre ken. Met of zonder hen z J vormen een groep van ongevee dertigduizend zal de repu bliek Indonesië, met een bevol king van 130 miljoen, verder gaan", aldus ambassadeur j Alamsjah. VOOR HANDELAREN/POMPHOUDERS, DIE BENZINE EN/OF L.P G. LEVEREN AAN WEGGEBRUIKERS EN DIE ZIJN GEVESTIGD IN DE GEMEENTEN RIJSWIJK VOORBURG - LEIDSCHENDAM - VOORSCHOTEN ZOETERMEER, - NOOTDORP EN BENTHUIZEN In verband met de distributie van benzine en/of L.P.G. met ingang van 7 januari a.s., moeten alle handelaren/pomphouders die benzine en/of L.P.G. leveren aan weggebruikers, worden geregistreerd. Als handelaren/pomphouders worden ook aangemerkt bedrijven of instellingen, die voor het tanken van het eigen wagenpark beschikken over (een) eigen pomp(en). Met ingang van 4 januari 1974 kunnen deze handelaren/ pomphouders aanmeldingsformulieren (formulier D 29) ophalen bij de secretarie van de gemeente waar zij zijn Tegelijk met dit formulier zal aan de handelaren/ pomphouders een informatieblad worden verstrekt, waarin richtlijnen voor handelaren/pomphouders zijn opgenomen. Het aanmeldingsformulier moet volledig ingevuld zo spoedig mogelijk worden ingeleverd bij de gemeente secretarie, waar het formulier is opgehaald. Het niet inleveren van dit aanmeldingsformulier heeft tot gevolg dat de levering van benzine en/of L.P.G. aan de handelaren/pomphouders problemen kan gaan opleveren. Zo spoedig mogelijk na ontvangst van het aanmeldings formulier zullen aan de handelaren/pomphouders een zogenaamd inschrijvingsbewijs en de overige benodigde formulieren worden toegezonden. Adressen en telefoonnummers gemeentesecretarieën Rijswijk, Generaal Spoorlaan 2-4, tel. 070-949331 Voorburg, Herenstraat 50, tel. 070-862220 Leidschendam, Kon. Wilhelminalaan tel. 01761-3941 'oorschoten, Leidscweg 25 tel. 01717-2141 Zoetermeer, Dorpsstraat 10, tel. 079-169CS6 Nootdorp, Dorpsstraat 40, tel. 01731-3141 Benthuizen, Secretaris Hunslnkbrlnk 1tel. 079-162650 Het hoefd van het dictributiebureau van de distributiekring Voorburg, Veenstra Meer dan 60 miljoen kerstkaarten verzonden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse publiek heeft ondanks de noodzaak de bu'krlcm wat aan te halen geen cent bezuinigd op het versturen van kerst- cn nieuwjaarskaarten. Tot dusverre zijn circa 60 miljoen kaarten verstuurd cn dat is al net zoveel als het totaal van vorig jaar. Volgens de PTT-directie zal dit aantal nog stijgen. De reclamecampagne van de PTT om de kaarten tijdig de deur uit te doen is een succes geworden. Hoofddirecteur H. de Jong van de of- deling post van de PTT zei gisteren dat in de periode van 10 tot 20 1 december een „vrij behoorlijk"aantal kaarten werd verzonden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7