De zwaarste Arabische klap kan voor Rotterdam zijn (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Rotter dam is de grootste haven stad ter wereld. De rijnha vens, olie-opslagtanks en raffinaderijen strekt zich 45 kilometer langs de Nieuwe Maas en de Nieu we Waterweg uit. De laat ste vijfentwintig jaar is de stad steeds maar gro ter en rijker geworden doordat ze kon voorzien in de gretige vraag naar brandstof door de snel groeiende naoorlogse in dustriële samenleving. Tot voor kort schenen de pro blemen van Rotterdam al leen te maken te hebben met de snelle groei. Jaren lang hebben milieudeskun digen het Waterweggebied een afschuwelijk voor beeld genoemd van een gebied dat door raffinade rijen en afval veranderd wordt in 'n vervuilde hel. Nu is echter door de steeds erger wordende energiecrisis een enorme nieuwe wolk boven Rotter dam komen drijven. Geen enkele stad ter wereld wordt erger bedreigd door de Arabische olieboycot dan Rotterdam. Op de scheepskantoren en ban ken bestaat bezorgdheid over de gevolgen die de boycot voor de toekomst van Rotterdam kan hebben. Deze bezorgdheid blijft niet tot Rotterdam of Ne derland beperkt. In meer of mindere mate is het econo misch welzijn van alle landen in Noordwest-Europa verbon den met de olie die door Rot terdam vloeit. Dat geldt vooral voor West-Duitsland, dat 25 tot 30 procent van zijn olie via Rotterdam krijgt, en voor Bel gië, dat voor 35 procent van zijn olie afhankelijk is van de Nederlandse haven. Naast de reusachtige pijpleidingen die de olie naar het westen naar het Duits Ruhrgebied vervoe ren en naar het zuiden naar België, zorgt Rotterdam er ook voor dat er 20 miljoen ton ruwe olie per jaar per schip naar Engeland en Scandinavië vervoerd wordt. Zonder enorme investeringen aan tijd en geld kunnen de be trokken landen dit distributie- en vervoerssysteem niet veran deren. Als de boycot voojt- duurt zouden West-Duitsland en België maar een klein voor proefje zijn van de economi sche moeilijkheden die de win ter voor Noord-Europa in petto heeft. In feite geloven veel mensen dat de poging om de Neder landers te straffen maar een bijkomend motief is voor de boycot. Het werkelijke doel is volgens hen dat de toekomst van de Arabische wereld ten opzichte van West-Europa ver sterkt wordt, wanneer de Ara bieren de ravage laten zien die ze kunnen aanrichten door de olietoevoer stop te zetten. Als dat het geval is, dan zou den ze geen strategischer doel hebben kunnen uitzoeken dan Rotterdam. Rotterdam is bijna twee keer zo groot als zijn grootste concurrenten in de wereld: Koben, Yokohama en New York. Iedere andere grote Europese haven zou onzicht baar in het enorme havencom plex van Rotterdam verstopt kunnen worden. Iedere zes mi nuten, iedere dag van het jaar, gaat er een schip in of uit Rot terdam. De hoeveelheid vracht zal dit jaar ongeveer 300 mil joen ton bedragen. Dat is meer dan het tonnage dat door Ant werpen, Le Havre, Londen, Hamburg en Bremen samen vervoerd wordt. Rotterdam heeft geen gebrek aan verscheidenheid in het verschepen. De stad heeft het grootste aandeel in het uitge breide containerverkeer tussen West-Europa en de Verenigde Staten en Japan. Er is ook een enorme handel in erts, graan en ander verbruiksartikelen. Zo gaat bijna iedere banaan die in West-Europa gegeten wordt via Rotterdam. Maar de werkelijke springplank voor de fantastische naoorlogse op komst van Rotterdam is de olie geweest. Op 14 mei 1930 gooiden de Na zi-bombardementen het stads centrum en de oude haven in puin. Het gevolg was dat Rot terdam na de Tweede Wereld oorlog alles weer op moest bouwen. Bij deze opbouw maakte de stad gebruik van het feit dat de meeste concur rerende havens met hun haven- ins.alia.ies in s.adsgebieden zonder ru'mte voor uitbreiding, niet geschikt waren voor de grotere schepen die na de oor log gebouwd werden. Rotter dam concentreerde zijn uit breiding buiten de stad en bouwde de faciliteiten langs de Waterweg die naar de Noord zee leidt. Dit betekende de vernietiging van een paar van de beste zandstranden in Nederland en iets wat de milieudeskundi gen nooit zullen vergeven de belangrijkste vogelbroed plaats van het land, de Beer. Maar de industrie werd be langrijker gevonden dan de na tuurbescherming. Er werden miljoenen besteed aan het ver diepen van de delta, om de monding in een rechte zee straat zonder bruggen te ver anderen en om grote nieuwe dokken en raffinaderijen te bouwen voor het 20 vierkante kilometer grote Europoort. De investering was zijn geld wel waard omdat Rotterdam daardoor de enige haven in Europa werd met het vermo gen om grote aantallen reus achtige nieuwe supertankers te bergen. De Europoort kan bij voorbeeld tankers van 255.000 ton bergen en de faciliteiten zijn er op gemaakt dat zelfs tankers van 350.000 ton naar binnen kunnen varen. Dit, samen met de geografi sche ligging van Rotterdam in het kustcentrum van het groot ste industriegebied van Euro pa, heeft de haven tot het grootste centrum van de we reld van olieverscheping en raffinering gemaakt. In 1972 ging er 188 miljoen ton olie en olieprodukten door Rotterdam heen wat ongeveer 70 pro cent was van de totale Rotter damse handel. Van deze 188 miljoen ton bestond 130 mil joen ton uit ruwe olie. Onge veer 60 procent daarvan werd direkt weer geëxporteerd, vrij wel alles ging naar anderen landen van de EEG zoals West-Duitsland en België. De overblijvende 70 ton werd ge raffineerd in de enorme fabrie ken van Shell, BP, Esso, Che vron, Gulf, Mobil en Total. Omdat Nederland slechts 23 miljoen ton van deze geraffi neerde olie voor zichzelf nodig heeft, wordt de rest ook uitge voerd. Alles bij elkaar is dit een zeer lucratieve handel die Rotterdam tot een van de wel varendste steden van Europa gemaakt heeft. Van de 130 miljoen ton ruwe olie die vorig jaar ingevoerd werden, kwam 93 miljoen ton van de Arabische producenten, voornamelijk Koeweit, Saoedi- Arabië en Libië. Nederland kan aan haar eigen binnen landse behoefte voldoen door in voer uit andere landen zoals Iran en Nigeria, maar een voortduring van de Arabische olieboycot zou wel eens nood lottig voor de Rotterdamse handelspositie kunnen zijn. De Shell raffinaderij, die de groot ste ter wereld is met een jaar lijkse vermogen van 26,5 mil joen ton per jaar, was één van de eerste die aankondigde dat hij de dagelijkse produktie met 20 procent terug zou brengen. Esso ging nog verder en zei dat hij met 40 procent zou be perken. Wanneer de produktie voor een lange tijd beperkt zou worden, schat men dat 15.000 havenar beiders hun baan zullen verlie zen. En op de lange duur be staat de angst dat Rotterdam heel wat handel zal verliezen die het niet terug kan krijgen. Ha:o Vierzen, de wethouder van havenzaken en economische ontwikkeling, heeft zijn be zorgdheid uitgesproken dat zelfs wanneer er een e;nde komt aan de boycot, de olie maatschappijen nooit meer zullen toestaan dat er zo'n zware concentratie van raffi naderijen in één stad zou zijn. Vierzen zegt, dat Rotterdam wat handel gaat verliezen aan de Franse haven Le Havre en dat er een oliecentrum op de Shetland Eilanden gepland is. In het hele Rotterdamse za kenleven komt men dezelfde bezorgdheid tegen. Hoewel nie mand het in het openbaar zal zeggen, bestaat er een sterke veronderstelling dat Frankrijk, dat hechte banden heeft met de Arabieren, op een bedekte manier de boycot tegenover Nederland aangemoedigd heeft om raffinaderijen voor Le Ha vre en Marseille te krijgen. Als je het zo bekijkt, dan heb ben de Fransen de voornaam ste rol gespeeld bij het verhin deren van de pogingen die Ne derland gedaan heeft om een blijk van solidariteit van de EEG-partners te krijgen. Optimisten beweren, dat de acht andere landen van de EEG geen andere keus hebben dan samen met de Nederlan ders een gemeenschappelijk standpunt in te nemen, hoezeer zij ook geneigd zijn de Arabie ren niets in de weg te leggen. E2

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6