Gasvoorraad raakt eerder op dan aanvankelijk werd verwacht Kalm aan met aard- LHIDSE COURANT inkoopprijs 3.67 cent per m3 be droeg). De Gasunie maakte in 1972 66,2 miljoen gulden winst. Veel belangrijker is echter het bruto gunstige effect door het aanwezige aardgas op de Neder landse betalingsbalans dat voor 1972 becijferd werd op 2,5 mil jard gulden. Er worden op dit ogenblik geen stemmen gehoord die er voor pleiten dat de sa menstelling van de Gasunie (25 procent Shell, 25 procent Esso, 10 procent staat en 40 procent DSM), in die zin wordt gewij zigd dat de Staat der Nederlan den een grotere vinger in de aardgaspap zal krijgen. De geld verslindende boringen, die de NAM doet, vormen geen enkele aanslag op 's rijks schatkist. De opzet van het Groningse gas- veld is dat het in 30 jaar uitge put zal zijn. Dat zal dan gebeurd zijn op commerciële basis. Daarbij is het frappant te weten dat toen Slochteren ontdekt werd men er van uitging dat we een gigantische hoeveelheid van 2.000 miljard m3 nooit alleen „op" zouden kunnen. Vandaar dat men ook bij het buitenland aanklopte, dat echter flauwtjes reageerde, omdat men nauwe lijks iets wist over aardgas en zijn eigenschappen. Bovendien zouden er miljoeneninvesterin gen in het pijpleidinggennet moeten worden gedaan. Om daarvan zoveel mogelijk rende ment te hebben is de looptijd van de contracten op 20 jaar en langer gesteld. Op dit ogenblik beloopt de ex port zo'n kleine 30 miljard m3 per jaar. West-Duftsland is de grootste afnemer, gevolgd door België en Frankrijk. Volgend jaar komt Italië daarbij (in de opbouwperiode 3 miljard m3 per jaar), waardoor de optimale ex port over een paar jaar rond de 60 miljard m3 zal bedragen. In de contracten met het buiten land is echter een clausule inge bouwd met schommelende dag en jaargemiddelden. Tot dusver heeft Nederland al tijd „een royale maat" gegeven en exporteerde het meer dan het strikt naar de letter genomen verplicht was. Maar nu de Ara bieren ons met de neus op de wereldenergieschaarste drukken, gaat de Gasunie de gaskraan zuiniger afstelen en stroomt er geen kubieke meter meer gas naar het buitenland dan we con tractueel verplicht zijn. In die contracten staat ook dat Neder land -.Bij overmacht" van zijn exportverplichtingen ontheven kan worden. Daarbij is altijd van de gedachte uitgegaan dat er explosies of iets van dien aard voor nodig zouden zijn de gr.ss: oom naar het buiten'and stop te zetten. In hoeverre de Arabische o'ie- boycot gedekt wordt door het begrip „overmacht" is een zaak van de regering. Vooralsnog gaat men er bij de Gasunie van Een altzangeres die te Eelde In bad altijd aria's kweelde Nam een boiler op gas Endalt kwam haar van pas Want nu baadt zij zich kwelend inweekt Ludieke reclamecampagnes om aardgas aan de man of de vrouw te brengen zijn i ,-De Gasunie heeft aan zijn opdracht voldaan. Ook met betrekking tot de export van aardgas. Het was de bedoeling dat ons land er nationaal-econo- misch zoveel mogelijk van zou profiteren. Dat bete kende ook export van gas naar het buitenland." Deze woorden liggen func tionarissen van de N.V. Nederlandse Gasunie voorin de mond bestorven. Ze spreken ze bij herha ling uit nu de energiecri sis in Nederland extra aangescherpt door de Ara bische olieboycot ieder een er van doordringt hoe blij we mogen zijn met die gigantische „gasbel" onder het Groninger land. „Nederland is het rijkste land aan energie", heeft minister Duisenberg on langs verklaard. Van alle Europese landen heeft ons land per hoofd van de be volking het grootste ener- giebezit..En toch wor den er via radio en televi sie oproepen aan diezelfde rijke Nederlanders gedaan 's-Avonds de gordijnen dicht te doen, de thermos taat van de centrale ver warming twee graden la ger te zetten en zuinig om te springen met elektrici teit, waarvan de centrales voor een deel met aard gas worden gestookt. Daar komt nog bij dat de gasprijs binnenkort ver hoogd zal worden. Zijn we eigenlijk wel zo rijk als men ons wil doen gelo ven? De geschiedenis van het Groninger aardgas laat op overduidelijke wijze zien, hoezeer het energiever- buik en de vraag naar energiedragers in tien jaar is toegenomen. De afzet van het Nederland se aardgas bij Slochte ren is veel en veel sneller gegaan dan ook de Gasu nie had verwacht. Moest men in het begin via al lerlei ludieke reclame campagnes proberen het aardgas aan de man te brengen, reeds vóór de olieboycot besloot de Gas unie, dat nieuw te bou wen elektriciteitscentrales (geweldige „energievre ters") niet meer op het aardgasnet zouden kunnen worden aangesloten. Ook doet zich het opmerkelijke feit voor, dat het rijke gasland Nederland net als andere landen staat te dringen om elders gas aan te kopen. Dat" geïmporteerde gas wordt niet alleen voor bin nenlands gebruik aange wend. maar ook voor exportdoeleinden bestemd. Want in tegenstelling tot tien jaar geleden zijn alle landen mede om mi lieutechnische redenen zeer „gasminded" gewor den. Op dit ogenblik komt daar voor Nederland de versnelde omschakeling van olie naar gas nog bij. Alleen dit aspect heeft als consequentie dat het Gro ninger veld in 1974 3,7 miljard kubieke meter méér zal moeten produce ren. Daarbij komt dat de export als gevolg van eer der aangegane verplich tingen steeds verder om hoog zal gaan, ook al om dat vanaf 1975 Italië en Zwitserland aan de Neder landse gasbel" komen te hangen. Al met al redenen voor de Gasunie om te zeggen: „Zuinig aan" en te pleiten voor een natio nale energleraad. Hoewel Nederland tot op dit ogenblik nog maar tien procent van de gigantische voorraad aardgas bij Slochteren (2.000 miljard m3) heeft opgebruikt, hoopt de Gasunie vurig dat het publiek de adviezen met betrek king tot minder gasverbuik zal opvolgen. Men hoopt op een be sparing van tien procent. „Als we die tien procent halen, bete kent dat aardgas voor 200.000 nieuwe woningen", zegt voor lichter Ben Hoitink tevreden. De versnelde overschakeling van olie op aardgas houdt in, dat het einde van de gasvoor raad enkele jaren eerder in zicht zal komen dan aanvanke lijk was gepland. Voor de klein verbruikers (particuliere huis houdens) ligt dat tijdstip rond het jaar 2000. Industriële verbrui kers moeten er op rekenen eer der te worden afgekoppeld. Reeds nu is uitgesproken dal rond 1985 nieuwe wijken niet meer op het aardgasnet zullen kunnen worden aangesloten. De Gasunie gaat er op dit ogen blik vanuit dat gezien de huidige oliecrisis met name in 1975 de binnenlandse vraag naar aard gas zeer sterk zal oplopen. De twijfelaars zullen in de tussen tijd zijn overtuigd, terwijl in dat jaar ook alle extra aanluitingen zullen zijn gerealiseerd. Wat dat betreft hoopt men op een zachte winter van 1975-76, hoewel daar tegenover staat dat de NAM nieuwe putteng.oepen op het Groninger veld in gebruik zal stellen, waardoor de dagproduk- tiecapaciteit flink zal kunnen op. lopen. Nationaal-Economisch gezien be tekent de versnelde omschake ling een investering van twee miljard gulden. Omdat de Gasu nie het bouwprogramma voor 1975 een jaar naar voren heeft geschoven wil het voor deze maatschappij zegge 100 tot 150 miljoen gulden extra op tafel leggen (lenen) voor met name het pijpleidingnet: 150 km hoofd buis en 120 km regionaal lei dingnet. Op dit ogenblik beschikt ons land over een landelijk gas- distributienet van 9.000 km. In 1963 bedroeg de lengte nog maar 4.000 km. De bewezen geachte aardgasvoorraden in Nederland bedragen 2.450 miljoen m3. Prijzen Ook al omdat de Gasunie in de prijsstelling van het aardgas (overigens beslist de minister van Economische Zaken hier over na geadviseerd te zijn door Gasunie en de Verenigde Gas- distributiebedrijven) een middel tot beperking ziet, zal de prijs van het aardgas in de toekomst onontkoombaar stijgen. In 1963 toen men enig zicht op de vondst bij Slochteren had, is er een prijs per kubieke meter af gesproken, die gekoppeld was aan die van olie om geen revo lutie te veroorzaken op de ener giemarkt. (per slot van rekening bestaat de vindersmaatschappij NAM voor 50 procent uit Chell Het is nog niet eens zó lang geleden, da twe „overgingen" op aardgas. Deze foto is in 1967 gemaakt, toen het geschikt maken van het Haagse gasleidingnet voor aardgas bijna was voltooid. uit dat de exportcontracten zeer zeker niet eenzijdig zullen wor den afgebroken. Ook al omdat men een dergelijke handelwijze op vrijwel het gelijke vlak vindt liggen als die waarmee de Ara bische olielanden Nederland op dit ogenblik bedreigen. Concurrentie Een andere zaak is dat de Gasu nie evenals andere landen op dit ogenblik de energiemarkt af stroopt op zoek naar aardgas. Als felle concurrent ontmoet men daarbij het eveneens door de boycot getroffen Amerika. Men he-ft een contract afgeslo ten met Philips Petroleum Com pany Norway voor de d r van 20 jaar. Begin oktober zal er een gasst-oom van 1,5 miljard m3 naar ons land beginnen te lopen. Een jaar later zal het eerste gas uit het Nederlandse deel van het continentale plat van de Noordzee aan land wor den gebracht. Dan liggen nog de gasvelden bij Ameland, Emmen en Middellie (NH), samen zo'n 100 miljard m3, op exploitatie te wachten. In tegenstelling tot de Britten en de Noren hebben de Nederlan ders in hun deel van de Noord zee tot op heden geen olie aan getroffen. De algemene indruk van de Noordzee bij zowel de NAM als de Gasunie is dat het tegenvalt. Wel is de Gasunie thans bezig te proberen in Alge rije contracten over aardgasle veranties af te sluiten. „Maar", aldus Hoitink, „het is erg, erg moeilijk. De prijs verandert met de dag en het is op dit ogenblik echt een zaak van wat de gek er voor geeft." Huiverig Tot op heden is de NAM altijd huiverig ge1..eest voor versnelde produktie van het Groninger aardgas, zoals de regering thans heeft laten weten. Het gas be vindt zich in een poreus zandge- steente op een diepte van drie kilometer en de geologen zijn bang dat bij versnelde produktie zand en water met het gas mee naar boven zullen komen, waar door de porieën van het gesteen te zullen dichtslibben. aVndaar dat men ook over het hele veld verspreid is gaan opereren. Des ondanks is en blijft he tecono- misch een enorm voordeel dat het Groningse gasveld zo com pact aaneengesloten ligt, In te genstelling tot het ongeveer evenveel oevattende Amerikaan se Panhandle Hugotonfield waar de gasvoorraden zeer verspreid voorkomen. De reger.ng heeft laten weten dat men n.et zal overgaan tot een versneld ex- pio.teren en exp.oreren van iie Noordzee, wellicht omdat iie NaivI huiver.g is voor Ce zeer hoge kosten die dit met z.ch meebrengt en van dat de Noordzee relat.ef gespro ken zo tegenvau. Ook zullen geen nieuwe export verplichtingen meer worden aangegaan, hoewel het buiten land al geruime tijd op de stoep In de Noordzee is veel g gestoken in de hoop op sucj bij de talloze boringen n< aardgas. bij de Gasunie staat om m gas. Het is categorisch ge\j E gerd. Minister Lubbers zelfs gezegd dat eenzijdige P perking van de bestaande q tracten niet uitgesloten m V worden geacht. Een heel ani n geluid dan zijn voorgan; ji Langman liet horen. Deze mir j| ter van Economische zal merkte een aantal jaren geleó op dat wanneer het buitenl* dieper in de beurs voor het j derlandse aardgas zou wil tasten de kraan wellicht v wijder open zou kunnen worj - gezet. Intussen is van de kant van Gasunie wel een prijscorreij afgedwongen. Het feit dat Ita aan de Slochterense .,bel" is 1 men te hangen heeft ook polil ke implicaties, waarmee ij name oud-minister Luns zich I zig heeft gehouden. Italië bett voorheen uitsluitend gas v Rusland en Algerije en onwl van de vriendschap in EEG-vf band werd de optie-aanvra van Italië gehonoreerd. Niet af optie-aanvragen van het buit! land zijn echter in harde c tracten omgezet. Tekort Het pakket van maatregelen de regering Den Uyl heeft ge men in het dader van de o boycot kan niet het hele tek aan olie (35 procent) tei doen, omdat een aantal bedrif takken (bijvoorbeeld de pet] chemische industrie) aangek zen blijft op olie vanwege j grondstoffen, die men er uit vr vaardigt. Door het versnel- omschakelingsprogramma olie op gas, kan het olietekj- worden gereduceerd-tot 12 procent. Dit tekort moet <1 weer worden opgevangen d maatregelen als: benzinedisf butie, vrijwillige energiebesl ringen in het huishouden, o\j schakeling van olie op col door de hoogovens, betere iso tie van woningen (in janul komt er een rapport over d| zaak van de Gasunie, TNO de Nationale Woningraad) en voort. Steunpilaar Na tien jaar aardgas is gel ken dat het Slochterense g veld, waarmee Nederland aardgasland ter wereld we ook op het gebied van de teel sche know how, een onmisb steunpilaar voor de Nederlan economie is geworden. Dat bi kent ook dat ons land betrek lijk snel afhankelijk (en kwetsbaar) is geworden van d energiedrager. Om dit aspect het kader van de Midden-C tenprrblematiek te bekijken 1 ven we alleen maar te den aan februari 1972, toen guerrill van de Palestijnse bevrijdir beweging Zwarte September aanslag op de compressor tions Ommen (het grootste wereld) en Ravestein pleegd Meteen daarop heeft de Gas: extra beveiligingsmaatrege ge'. offen. Men v/il hierover g mededelingen doen, maar ei naast uitbreiding van het be kingskorps een schat aan e t-o seiie apparatuur '--ij de tions aangebracht. „Want hebben veel geleerd in deze I jaar", aldus Hoitink. en 50 procent Esso, twee olie maatschappijen Deze indexe ring is ook opgenomen 'n de contracten, die de NAM gasex- port met het buitenland heeft af gesloten en die doorgaans een looptijd hebben van 20 tot 25 jaar. Hoewel de Gasunie niet wil zeg gen hoe hoog die prijs is, in eni ge tijd geleden het bedrag van „tussen de 4 en 5 cent per ku bieke meter" gevallen. Zelf koopt de Gasunie het aardgas van de NAM voor 3-75 cent per m3. (De gasprijs voor het parti culiere verbruik zal per 1-1-74 wellicht 9 cent per m3 worden). In totaal verkocht de Gasunie in 1972 58 miljard m3 tegen een ge middelde opbrengstprijs van 4,60 cent per m3 (was 4,77 cent per m3 in 1971 ,toen het gemiddelde

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4