TOELEVERINGS BEDRIJVEN „DE WAARD" BOUWEN EIGEN IMAGE OP Nog steeds geen zwembad, ondanks de vele plannen Voortbestaan SHWJ is erg onzeker stad Voorzitter sportvereniging: Leidse agenda Zeevaartschool blijkt niet erg in trek te zijn Moeder (31) en dochter (8) zwommen voor hun leven OOK Wat u moet weten - «AGINA 3 DONDERDAG 3 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT '.LEIDEN De staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer P. J. J. Mertens zal op maandag 7 januari a.s. de Toele veringsbedrijven „De Waard" (de nieuwe naam voor de beladen term „Sociale Werkplaats") openen. Dan is er ook officieel een eind gekomen aan de versnipperde huis- - vesting van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorzie- ning. Ongeveer 300 werknemers van de Sociale Werkvoor ziening hadden de toeleveringsbedrijven aan de Willem Barentszstraat reeds in mei vorig jaar in gebruik genomen. Daarmee werden de drie afzonderlijke werkplaatsen (in de Groenesteeg, de Gabriël Metsustraat en de Vestestraat) tezamen gebracht In een ruime en moderne bedrijfshal van bijna 4600 m2, die voorlopig voor een periode van tien jaar gehuurd is. Met de vestiging in het industriegebied De Waard is de sociale werkvoorziening ook in de buurt van potentiële opdrachtgevers gelegen. Een derde belangrijke verbetering ten opzichte van de vroe gere situatie betreft het werkklimaat voor de werknemers. De leiding van de dienst is daarover bij monde van direk- teur J. J. N. B. Smits erg enthousiast: „Dit is helemaal een bedrijf. De mensen komen hier naar een gewoon be drijf met een gewone werksfeer. We hopen met deze Toe leveringsbedrijven het image van de sociale werkvoorzie ning in Leiden te verbeteren, het uit de oude omgeving te halen." De bedrijfshal aan de Willem Barentszstraat werd door de dienst „kaal" gehuurd. Men kon naar eigen goeddunken de inrichting van het gebouw bepalen. Zo werd een basis scheiding in de ruimte gemaakt tussen lichamelijk en geestelijk gehandicapte werknemers. Vanuit een gezamen lijk magazijn in het midden van de hal worden de afdelin gen bevoorraad met het te bewerken materiaal. De werk zaamheden in het bedrijf variëren van het verpakken van allerlei levensmiddelen tot het bewerken van metaal en van het in folie verpakken van koffie, margarine en tijd schriften tot het monteren van mechanische apparaten als kilometertellers, lampen, haspels, verdeelkastjes etc. Ook worden er plastic tassen samengesteld. Dat het bedrijf al lerlei werkzaamheden aankan, blijkt wel uit het feit, dat eigen werknemers, toen dat nodig bleek, 60% van de elek triciteitskabels aianlegde. In het gebouw zijn de noodzakelijke extra-voorzieningen aan gebracht en de beveiliging is optimaal. Ook zijn er alle be drijfsonderdelen te vinden, zoals in elke fabriek: van be drijfsgeneeskundige dienst (met een vaste arts) tot de ac quisitie-afdeling. Daarenboven is er een test- en trainings afdeling, waar onderzocht wordt welk werk het meest ge schikt is voor de kandidaat-werknemer. Het ligt in de be doeling aan het bedrijf een arbeids-revalidatieafdeling toe te voegen. Naast het werk in het eigen bedrijf wordt er door andere werknemers bij de sociale werkvoorziening ook gewerkt bij diensten en instellingen van de gemeenten Leiden en Leiderdorp (o.a. plantsoenen en kwekerijen), bij instituten van de universiteit en bij particuliere instellingen. Het be treft hier een kleine 300 werknemers. Ook zij worden van uit de Willem Barentszstraat (be)geleid. Na een half jaar en nog voor de officiële opening is de cen tralisatie van de dienst zowel bij de leiding als bij de werknemers goed bevallen: men bouwt er gezamenlijk aan een efficiënt bedrijf met een eigen image. STRENGE EISEN VOOR WONINGBOUW OP TERREINEN GROF SMEDERIJ LEIDEN De eigenaar van de grond waarop thans de grofsmederij staat, IBB Con dor, zal aan strenge voor waarden moeten voldoen om daar huizen te kunnen bou wen. In een gezamenlijke vergadering van de commis sies stadsontwikkeling en volkshuisvesting, deelde wet houder Kret mee dat het zijn grootste wens was een groengordel te creëren op het terrein voorzover het in het bestemmingsplan Heren gracht/Zijlsingel ligt (het overige deel van het terrein maakt deel uit van het be stemmingsplan Waardei- land). Aangezien dit niet rendabel is, zal - er zoveel mogelijk een evenwicht moe ten komen tussen bebouwing en groen. Andere voorwaar den zijn dat er niet te hoge gesubsidieerde woningen zul len moeten worden gebouwd. Voor wat betreft het overige deel van het concept bestem mingsplan Herengracht/Zijl singel zal in grote lijnen het eerder opgestelde concept, worden gevolgd, wanneer de raad ermee akkoord kan gaan. Er komt in het sane- ringsgebied ruimte voor het bouwen van minimaal 408 en maximaal 466 premie- en ge subsidieerde woningen. Deze zullen als volgt verdeeld worden; ten minste 25% een- gezinswqningen ten minste 25% bejaardenwoningen en ten minste 25% wooneenhe den voor alleenstaanden c.q. kleine gezinnen. Met name het bestemmen van een deel van de grond voor horecabe drijven baarde de heer Waal (PvdA) zorgen. „Deze bur gemeester is toch al zo ge makkelijk met het uitgeven van vergunningen; lopen we hiermee niet de kans een verzameling nachtkroegen te krijgen?" De heer Ooster man (D'66) vroeg zich af waar de beloofde ateliers in dit gebied waren gepland. De heer Klarenbeek kon hem mededelen dat deze voor een deel in de nieuwbouw en voor een deel in het te reha biliteren gebied van het plan zullen komen. De heer Dries- sen (KVP) maakte bezwaren tegen de geboden mogelijk heid enkele flats van 9 lagen op te richten. Hij zag graag de beperking in het plan op genomen dat deze wooneen heden niet aan gezinnen ver huurd zouden worden. Wet houder Kret antwoordde ech ter dat hij iedere aspirant- koper vrij moest laten in de keuze of hij met zijn gezin in een flat wilde wonen of niet. Voetbaltoernooi voor bedrijven in Voorschoten VOORSCHOTEN Voorscho ten houdt zaterdag een be- drijfsvoetbaltoernooi in de sporthal „De Vliethorst". Het toernooi begint om 16 uur en wordt geopend door wethouder P. S. Pels. De organiserende vereniging is de personeelsvereniging van de gemeente Voorschoten. Er nemen in totaal 8 bedrij ven deel te weten: P.T.T., Englebert, Fa. Stein, Bloe misten, Politie, Garage Vliet- wijk, V.A.M. en Personeels- ver. Gemeente Voorschoten. De prijsu'treiking zal rond 23 uur plaats vinden door de heer Hoek van de pers. ver eniging Voorschoten. LEIDEN Centraail in de nieuw jaarstoespraak van Sportstich ting-voorzitter Biegstraten, stond ook ditmaal weer het te bouwen zwembad op de oude plaats van de Zijl. Het is er weer niet van gekomen, moest hij concluderen, ook al waren er plannen genoeg. Van B. en W. taal noch teken en van de zwemclubs die de plannen moe zijn slechts negatieve reacties. De Sportstichting zelf kon er maar weinig aan doen. De Groenoordhalnota was in Sport stichtingkringen eveneens on gunstig ontvangen. Voorzitter Biegstraten kon het niet eens zijn met de Groenoordhalcom- missie die van mening is, dat wanneer de sport uit de hal zou verdwijnen, deze geheel voor evenementen benut zou kunnen worden, zodat de exploitatie rond kan komen. Hij was er ze ker van, dat 't tekort nog veel groter zou worden. De rede van de voorzitter was des alniettemin minder pessimis tisch gesteld dan in voorgaande jaren. Het gebrek aan geld is een zo voor in de mond liggen de uitdrukking, dat de voorzit ter snel overging tot wat hij noemde ,De verruiming die in het verschiet ligt". Hij doelde hier op het extra veld voor de w Roodenburg, de drie velden in het Morskwartiers en het schoolsportveld aan de Topaas laan. Verheugd was hij ook Leidato-voorzitter Wolfslag reikt de prijs voor de Leidse sportploeg van het jaar uit aan een vertegenwoordigster van roeivereniging ..Asopos". over de totstandkoming van de accommodaties van de Ver enigingen LKV De Spartaan en Docos in het gebouw aan de Groenesteeg. Voor de proble men van Die Leythe, DTS, de gymnastiekverenigingen en de handbalclufbs vroeg hij de groot ste aandacht, blijkbaar voorna melijk aan de in groten getale opgekomen PAK-leden. Hij be sloot zijn toespraak om eenieder die in Leiden de sport een warm hart toedraagt, een geluk kig en voorspoedig Nieuwjaar toe te wensen Daarna werd overgegaan tot het bekend maken van de sportclub van het jaar. De jury had beslo ten om de Leidatoprrjs ditmaal toe te kennen aan roeivereni- ging „Asopos", voornamelijik vanwege de uitstekende presta ties van de vier zonder stuur man (Europese kampioenschap pen) en de acht. Twee leden van Asopos, te weten Ed Maan en Van de Ende, waren algeme ne reserves van de roeiploeg die aan de Olympische Spelen deelnam. Op de tweede plaats eindigde De Zijl/LGB, de sport vereniging van 1972. Derde werd Die Leythe (vanwege de uitstekende jeugdprestaties). ter wijl Roodenburg vierde werd. LKV De Spartaan en Swift volg den, terwijl Nora Bakker als enige solist op de ranglijst voor kwam. Aanmoedigingsprijzen waren er voor Die Leythe, de Zrjl/LGB (vermoedelijk vanwe ge het lange wachten) en voor Joop Riethoven. De laatste zorgde ervoor, dat de Tour de France door Leiden kwam en haalde tevens Feyenoord naar onze stad. Voorzitter Biegstra ten was zeer content over de prestaties van de Leidse ama teurs. Vandaar waarschijnlijk dat BS Leiden op de lijst ont brak. LEIDEN De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWJ) zal zonder subsidie van gemeente- en/of Rijkswege niet lang meer kunnen voortbestaan. Of, maar dit zal vrijwel niet te ver wezenlijken en te verantwoorden zijn, men moet de huren zo hoog optrekken dat hiermee onkosten, aflossingen en renten te dekken zijn. Deze voor een deel van de werkende jongeren ver ontrustende conclusie kan getrokken worden uit een rapport van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, die halverwege 1973 een onderzoek heeft laten Instellen naar "de samenstelling en woonwensen van de bewoners der Stichting". Uit het rapport blijkt overduidelijk dat het "subsidieloos" functioneren van do Stichting zeer onbevredigend is voor de huurders, werkende jon geren met een inkomen tussen de 850 en 1650 gulden. Jongeren dus met ecu hoger opleidingsniveau en een iets hogere leeftijd (23 tot 30 jaar). Alleen deze groep is enigszins in staat de huren van de Stichting, die gemiddeld 26 procent van het netto-inkomen bedragen, op te brengen. Over het aigemeen wordt in andere gemeenten een huur bedongen die 20 procent van het netto inkomen bedraagt. Deze in het rapport genoemde onjuiste situatie wordt des te dui delijker indien men beseft dat door de hoge huren veel te weinig besteedbaar inkomen overblijft en dat bovendien de 26 procent een gemiddelde is driekwart van de huurders zit boven de ge meentenorm, terwijl er zelfs buitensporig hoge huren van 40 pro cent gevraagd wonden. De oorzaak hiervan is, volgens het rap port, dat de huren moeten worden berekend op basis van de af lossing plus renten en de (on)kosten. Bovendien wordt er aange tekend dat iedere legstand een grote schadepost voor de Stich ting betekent zodat vrijgekomen goedkope kamers niet vastge houden kunnen worden voor mensen met de lagere inkomens. „Elke leegstand is een rechtstreekse bedreiging van de Stichting en zonder subsidie zal dat ook zo blijven gedurende een aantal jaren", zo staat te lezen in het rapport. Uit het jaarverslag van de Stichting, dat gelijk met het rapport uitgegeven is, blijkt dat het totaal aantal kamers 237 bedroeg. Hier.n waren 223 werkende jongeren gehuisvest. In het verslag wordt nog eens onderstreept dat de vraag naar flats bijzonder groot is. Dit is voor de stichting aanleiding om het niet bij eeD complex flats te laten. In 't jaarverslag wordt tenslotte scherpe kritiek geuit op het bedrijfsleven dat "geen enkele behoefte blijkt te gevoelen het stichtingswerk financieel te ondersteunen en bedroevend weinig belang stelt in de woonomstandigheden van de werknemers en dat, terwijl juist deze omstandigheden be langrijk van invloed kunnen zijn op de gang van zaken bij het produktieproces". Verkeerde gaspitje uitgedraaid LEIDEN Een oververhitte pan is gisteren de oorzaak geweest van een fel keukenbrandje in een flat op de 2e verdieping van de Opaalstraat. Uit verklaringen van buren is ge bleken. dat 't verkeerde gaspit- je is uitgedraaid zodat het vuur onder de pan is blijven bran den. De brandweer, die snel met blus- en ladderwagen want men kan niet weten ter plaatse was, had geheel geen moeite met de bluswerkzaamhe den. Er werd slechts geringe schade aangericht. Op verzoek van omwoners zij nog vermeld, dat de deurtjes van de brand slangenkastjes in de galerij van de flat met geen mogelijkheid open te krijgen waren... Leidse politie gaat strenger optreden LEIDEN Aan automobilisten, Idle met hun auto naar het sta tion rijden om daar met het openbaar verveer verder te gaan deelt de gemeente-politle imede dat de parkeergelegenheid niet onbeperkt is. Zij doet de volgende mogelijkhe den aan de hand: het Schutters veld en de parkeerterreinen rond Molen De Valk. Wanneer de distributie van kracht is zal door de politie streng worden opgetreden tegen foutief gepar keerde voertuigen. Ten einde het intensieve busverkeer rond het Stationsplein in goede banen te leiden. Met name de bushal tes dienen vrijgehouden te wor den. Telefoonnummer distributiediensl LEIDEN Dc distributiedienst van het Stadhuis heeft een nieuw telefoonnummer gekre gen: 20461. Inlichtingen over dis tributie kunnen uitsluitend via dit telefoonnummer gegeven worden. Het Centraal distributiekantoor i9 te bereiken via de Breestraat (naast de trap). Het kantoor is vandaag en morgen geopend van 9 tot 12.00, 14.00—17.00 en 19.00—21.00 uur evenals de tien bijkantoren in de stad. DONDERDAG 3 JANUARI: STAiDHUIS, Burgerzaal. Nleuwjaanro- copUe, 20.00 uur. MERENW1.IK. Scholenkomplex Vnl- kenpnd, bljeenkomat bewoner* Me- renwljk. 20,00 uur. Markten CATWIJK ad. RIJN. 2 Januari Groenten: waapeen p kist: AI fl.20- 13 00. II 3.70-8,40. BI 12.2T 2,10,Cl 4.20-5,80, II 2,20-0,01 1.80. II kooi 59-91, rode kooi kool 6-22. schorseneren: AI 1.10-1,25. BI 66-71, a 19, II 8-65. aanvoer 177.000 kg.. Waspcon, 4600 kg.. schorseneren. LEIDEN De ruimten van de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde blijken moeilijk te verhuren te zijn. Dit bleek uit een toelichting die de heer Hoes gisteravond gaf bij de commissie Stadsontwikkeling. Tot nu toe is er aan twee gegadigden, de Stichting Vorming Werken de Jongeren en de stichting Katholiek Werkende Jongeren (KWJ) toestemming verleend enkele ruimten te betrekken. Voorts zullen er in een van de drie hoofdgebouwen de „onderafdeling belasting on roerend goed" en de Leidse Jeugdactie een onderkomen vinden. Met gegadigden uit de sectoren cultuur, sport, recreatie en jeugd is men nog in onderhandeling. Gebleken is nu dat vooral voor de grote ruimten te weinig belangstel- j ling is en voor de kleinere ruimten te veel. Een instantie zal zich nu gaan bezig houden met een goede verdeling van de drie gebou wen. De barakken, de dienstwoning en' de timmerwerkplaats zullen worden gedemonteerd in verband met de geprojecteerde verkeerslus voor de doortrekking van het Kort Galgewater. Gepland is een parallei- weg van het Noordeinde, die aansluiting heeft op een vaste brug over het Galgewater en het Noordeindseplein. Het braak komend terrein is inmiddels door studentenverenigingen opgevraagd voor in juni 1974 te houden lustrumfeesten. De uitgaven van de hoogstnoodzakelijke voorzieningen in de drie hoofdg:! ruwen worden geraamd op ten ho.go.e 50.CC0. Me; cle oc komstige huurders is de gemeente overeengekomen dat een deel i van de voorzieningen voort zullen komen uit zelfwerkzaamheid. 4 LEIDEN Burgemeester Vis heeft gisteren een medaille in de orde van Oranje Nassau uit gereikt aan de heer H. Hage- mans. Dit gebeurde tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het secretarie-personeel in de bur gerzaal. De heer Hagemans ver laat de gemeentedienst In ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ja renlang was hij administrateur op de gemeentesecretarie. LEIDEN Uit een winkel aan de Haarlemmerstraat zijn gisternacht enkele Perzische kleden gestolen. De Perzen hadden een gezamenlijke waarde van 2.000 gulden. NOORDWIJK Dc Ned. Ver. van Huisvrouwen te Noord- wijk organiseert op 7 cn 21 januari a.s. in het bowling- centrum Faase een bowling middag. Woensdagmorgen, 9 januari is er een kofficmor- gen in het Zinger Hotel. De heer J. de Kluiver, directeur van de gemeentebedrijven houdt dan een praatje over het belangrijke onderwerp „Veiligheid in huis", aan vang 10.00 uur. Op vrijdag avond 1 februari a.s. wordt een feestavond gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeling Noordwijk. De avond vindt plaats in De Kuip en begint om 19.30 uur. mgmmm NOORDWIJK De Noordwijkse mevr. Westphaal (31) en haar 8-jarig Jaqucline hebben gister middag ai het geluk gehad, dat het nieuwe jaar ooit zou hebben kunnen brengen. Op de Lageweg, even voor de NoordwijkerhoeVbrug, gerau'*.-? mevr. Westphaal met haur Fia -Spoit n een s!,p, waarra de wagen door de brede iinker- berm schoot en vervolgens m'd- den in de Leidsevaart terecht kwam. Snel zonk de auto naar de bodem en verdween bijna ge heel onder water. Moeder en dochter, die gelukkig geen letsel hadden bekomen, slaagden er in v a het schuifdak de sportwagen te verlaten en zwemmend de wal te bereiken. Op dat moment kwam juist een auto van de fa. Verkade aanrijden, die de beide drenkelingen een lift gaf en ze ijlings naar huis bracht. Jaqueline heeft nooit kunnen den ken, dat zij zo spoedig profijt zou hebben van haar zwemdi ploma, dat z j kort geleden in i het zwembad van Badhotel Zee-1 rust bij inevr. Van 1 Iburg had behaald. Het srhiji'da': v: n dc auto was j ek gi - repareerd. Voor*! c-n zat het vast, dat het zelfs met et mer niet open te slaan wa: Aan geluk heeft het de famili niet ontbroken. Burgerlijke Stand Getrouwd: A. Tatje cn A RliIJnabur- Ker. D. Occliles en A. H Duiven voorden. L. Guilt cn W. Noort, P. van Vliet en G. L. dHaan. L1MSK Geboren: Wllhelmui J. L. z v. L. J. Zuiderduin cn M. C. A dc Bruin. Jelle J. J.. z.v P. M. Schut te en C G. P. v. Dijk. Hein A„ z.v L W. J. M. van do Vrandc en A. M. P J. Maas, Lnurent V.. z.v. \V. M, van Cnhemulcnu en N M Por- eherln. Eveline H K dv J. W. VoKoIxanK cn H G. Lleste, Paul, II. MuIJl- wljk. C Pat fen. J. A Rip M Vink Rulgrok T. A. J E. F Geer E. J. 3> h oftor ha- V. H. J. outer J. i C. M. M Hllder» wed v Ho- Geboren: Ronald, akker en M. C. de Jong. v. J. M van Ouwcrkcrk -

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3