fieldac Qowta/nt overzie noodzaak OLIEPRIJ S BAART MEER ZORG DAN AANVOER van benzinedistributie Generaals wachten op groen licht (bl ijmaker Minister Lubbers: Hamsterbenzine vermoedelijk de oorzaak van brand Haarlemmerweg TOENAME VAN CRIMINALITEIT IN HOOFDSTAD Geen pessimisme over olieaanvoer verdien hechte 65e JAARGANG No. 19701 DONDERDAG 3 JANUARI 1971 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H P M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 Uur) - Abonnementne: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 jaar 119,05 - Losse nummers: 40 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE NED. I: 20.21 uur Berichten uit de samen leving; 21.00 uur Amnesty Inter national, doe.; 22.05 uur De wind blaast waarheen hij wil, doe. NED. II: 19.05 uur Het ziekenhuis, doe.; uur Annie M. G. Schmidt te gast bij Willem Duys. ZUIDELIJKE WIND Vanavond en vannacht enkelt opklaringen, morgen o verdaj veel bewolking en op de meesti plaatsen droog weer. Over wegend matige zuidelijke wind Minimum temueraturen rond hei vriespunt, maxima morgen val 5 graden in het zuidwesten val het land tot ongeveer 2 grader in het noordoosten. Morgen zon: 8.48—16.43. Maar 12.514.10. Schev. hoog water: 10.45, 23.25; laag water 6.10, 18.38. In 1952 is in Zweelo een klein olie veld gevonden. Nu door de ge stegen olieprijzen exploitatie in teressant is geworden, is de Ne derlandse Aardoliemaatschappij gisteren begonnen met proefbo ringen. Den Haag Het is vol gens minister Lubbers van Economische Zaken niet zozeer de aanvoer, dan wel de prijs van de olie die zorgen baart. Re kent men daarbij ook de enorme prijsstijging van een aantal andere grond stoffen dan heeft men daar een faktor die ertoe zou kunnen leiden dat de wereldhandel een ernsti ge klap krijgt. Tijdens een bezoek gisteren aan de Rotterdamse Kamer van Koophandel rekende de minister zijn gehoor voor, dat de prijzen dit jaar wel eens met zeker dertien pro cent zouden kunnen stijgen. Het Centraal Planbureau was bij zijn jongste prognose nog uitgekomen op een stijging met 10,5%. Een en ander is het gevolg van het feit, dat de prijzen van importgoede ren zeker met vijf procent meer zullen stijgen (tot 20 procent) dan was geraamd. Ook de nieuwe secretaris-ge neraal van het ministerie van Economische Zaken, dr. F. Rutten heeft in een nieuw jaarsbeschouwing zijn be zorgdheid uitgesproken over het allesbehalve rooskleurige economische beeld. Een aan tal vrij magere jaren ligt in het verschiet." De netelige situatie bij de trage economische groei is zijns inziens, hoe de particu liere en collectieve uitgaven moeten worden verdeeld. Goede recepten om de be staande of dreigende econo mische moeilijkheden het hoofd te bieden zijn niet of onvoldoende voorhanden. Een fijnzinnige besturing van de economie lijkt een illusie. We zullen moeten worste'en om aan ernstige schade te ontko men, aldus dr. Rutten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering moet op het ogenblik een groot offensief doorstaan tegen de benzinedistributie. Steeds meer politici, organisaties en bedrijven vragen zich af, of de distributie werkelijk zo noodzakelijk is, als de rege ring verklaard heeft. De fracties van D'66 en van de VVD willen hierin thans helderheid gebracht zien. Zij eisen van de regering volledige openheid in cijfers over de olie-voorraden en -aanvoer en over de opmerkingen van minister Lubbers van Economische Zaken gisteren in Rotterdam, dat over de aanvoer van ruwe olie in Rotter dam geen al te groot pessimisme behoeft te bestaan. Benzine voor viertakt-bromfietsen zal vanaf maandag ook alleen op vertoon van bonnen leverbaar zijn. Om deze bonnen te verkrijgen is een herkenningsteken noodzakelijk dat in het frame van de brom fiets wordt geslagen, zoals hier bij de ANWB in Amsterdam. A utomobilisten Toch liever distributie AMSTERDAM (ANP) Een kleine minderhed van automo bilisten geeft de voorkeur aan benzinedistribut e boven een au toloze zondag. Dit is naar voren gekomen bij een steekproef in december van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opi nie. Van de automobilisten gaf 54 pet te kennen liever benzinedistribu tie te hebben tegenover 42 pet dat meer in een autoloze zondag zag. Vier pet van deze groep had geen mening. Moordenaar huwt met verpleegster SöST (AP) - De 27-jarige kinder moordenaar Jilrgen Bartsch, die enkele jaren geleden werd ver- Krotrdeeld tot levenslange gevan genisstraf is gisteren in het hu welijk getreden met een Invali de verpleegster die drie jaar ge- kaden met hem begon te corres ponderen. De huwelijksinzegening had plaats in de kapel van het staatszie- kenhuis van Westfalen. Bartsch werd in 1966 schuldig bevonden aan het martelen en doden van vier kinderen. De 24-jarige assistent-verpleegster Gisela Deike, die aan een been verlamd en aan een oog blind j is, verklaarde tegenover het tijdschrift Stern dat zij zich i door Bartsch aangetrokken vo< - de door hun gemeenschappelijke eenzaamheid. LEIDEN Een opslag van 60 li ter benzine aan de Haarlem merweg is er waarschijnlijk de oorzaak van geweest dat het huis van de familie Waesdorp afgelopen zondag in brand vloog. De benzine lag opgesla gen in een belendend perceel en werd op oudejaarsavond door de politie gevonden. Via tips stuitte de politie tevens op 120 liter benzine, die uit een auto aan de Hoge Woerd wer den gehaald. In de Jan Lieven- straat werd 100 liter petroleum opgespoord, die op onjuiste wij ze was opgeslagen in een huis, ENGELAND! Uitwijzing van smokkelaars wapens verwacht LONDEN i(AP) Vrees voor Arabische repressaillemaatrege- len zal er vrijwel zeker toe lel den dat Groot-Brittannië een 18-jarig Amerikaans meisje en twee mannen welke laatsten te Londen vastzitten en van wie men vermoedt dat ze moorde naars zijn, zal deporteren. Scotland Yard heeft meegedeeld dat het meisje, wier naam men niet bekendmaakt, op 29 decem ber op het vliegveld Heathrow werd gearresteerd toen bleek dat zich in haar bagage vijf machinepistolen en 150 patronen bevonden. Zij was afkomstig uit Santa Bar bara, in Californië. De manne lijke arrestanten waren een Ma rokkaan en een Pakistaner, het drietal lid is van een terro ristische „cel" die het gemunt De Britse autoriteiten menen dat heeft op belangrijke leden van de Britse joodse gemeenschap. De kwestie van de olieboycot en de daaraan ontleende maat regelen voor de bezinedistri- butie worden dinsdag 8 jan. de belangrijk ste discussie- minister punten in de lubbers Eerste Kamer, waar dan de machtigingswet aan de orde komt. De Eerste Bijna 35.000 Sovjet joden geëmigreerd MOSKOU (UPI) - In het afgelo- pen jaar hebben 34.750 Russi sche joden toestemming gekre gen de Sovjet Unie te verlaten. Dit recordaantal is 3.250 hoger dan in 1972 toen 31.500 joden toestemming kregen te emigre ren. Een en ander hebben diplo matieke kringen in Moskou meegedeeld. Kamer heeft vorige week welis waar bij voorbaat laten weten zoveel mogelijk steun aan de machtigingswet te willen geven, maar verschillende fracties wil len deze steun thans afhankelijk stellen van de gegevens, die de regering op tafel zal moeten leggen. Dit klemt temeer, om dat verschillende deskundigen ook uit de oliewereld zelf hebben laten weten, dat de ben- zine-distributie „slechts enkele maanden zal duren, hoogstens alleen nog in het voorjaar". Intussen heeft de Evo, de organi satie van transportgebruikers minister Lubbers dringend ge vraagd de distributie uit te stel len „als niet tijdig voorzienin gen zijn te treffen om de geble ken onvolkomenheden in het toewijzingssysteem op te hef fen". Het gaat hierbij vooral om de bezorgende detailhandel, zoals melkboeren, bakkers, groentehandelaren, die zeggen te weinig toewijzingen te krij gen om hun werk te kunnen blijven doen. Zij vrezen een ontwrichting van het bezorgsy- steem. Belangrijk stadium in Genève GENEVE/CAIRO/TEL AVIV, (Rtr/AP) De generaals die namens Israël en Egypte in Genève besprekingen voeren over de scheiding van de troepen aan het Suez- front, moeten nu wachten op een akkoordverklaring door de regeringen in Tel Aviv en Cairo, alvorens de laatste hand aan een regeling Je kunnen leggen. Compleet met een fles wijn en een paar glazen is de Amerikaan Ed Nicholson klaar voor een „alternatief" bereide maaltijd. Als fornuis om zijn vlees en groente in folie verpakt op te warmen dient de motor van zijn auto: goedkoop, dat is zeker, en klaar terwijl u rijdt. Vorstel Uk vertier Ook prins Constantijn, jongste zoon van prinses Beatrix, maakt al vroeg kennis met de lange latten, voorlopig nog gesteund door zijn moeder. De generaals El Mngdoeb van Egyptp en Goer van Israël heb- •fjeh gTsterèwnd-na een bespre king van bijna drie uur ver klaard dat zij „een belangrijk stadium van overleg" hebben bereikt. Geen van beide partijen wilde overigens bijzonderheden meedelen. Israël zou met nieu we richtlijnen willen wachten tot na het bezoek van minister Dajan aan Washington, dat morgen plaats vindt. Hij zou daar spreken met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Schleslnger en met Kissinger. Ook Cairo probeert zich in de rug te dekken. Minister Fahmi reist, vermoedelijk eind volgende week, naar Moskou, waar hij, zo wordt door waarnemers aan genomen, de Russische leiders nogmaals zal vragen hun invloe den bij Syrië aan te wende nom dat land te bewegen het volgen de stadium van het overleg in Genève bij te wonen. De Egyptische minister Fahmi zou, volgens het blad Al Ahram, ook een dringende boodschap van minister Kissinger hebben ontvangen. Over de inhoud daarvan is echter niets bekend gemaakt. Fahmi sprak ook met de minister van oorlog, generaal Ahmed Is mail, die de waarschuwing liet horen dat Egypte de gevechten zal hervatten als Israël manipu leert om een regeling te vertra gen. Het is de laatste dagen aan de fronten tot ernstige inciden ten gekomen. Israëls premier, mevrouw Meir probeert een nieuwe regering samen te stellen. De oppositie heeft al laten weten dat de re gering niet het recht heeft ver plichtingen aan te gaan In Ge nève. Amsterdam Hoofdcommissaris P. A. Jong van de Amsterdam se politie heeft gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak tot het korps de stijging van de crimi naliteit ifT de hoofdstad onrust barend genoemd, de misdadig heid nam vorig Jaar met ca. 12 procent toe. De heer Jong zei dat er een wei nig geruststellende accentver schuiving naar de zgn. hard drugs valt te constateren. De narcoticabrigade krijgt steeds meer te maken met herolne- en cocaïnezaken. Hij kondigde de oprichting aan van een afdeling die zich in het bijzonder zal belasten met de bestrijding van zakkenrollerij. De parkeerpolitie trad vorig jaar in 145.000 gevallen op tegen overtreding van parkeer- en stopverboden. De opbrengst uit de 6300 parkeermeters bedroeg bijna 3.5 miljoen. Er werden 16.000 autowrakken van straat gehaald of ongeveer 2500 meer dan in 1972. IRA werkt samen met Palestij nen BEIROET, (AP) De Palestijn se guerrillero's en het Ierse re publikeinse leger hebben beslo ten om gezamenlijk terroristi sche acties te ondernemen in Groot-Brittannië zo is in Beiroet hekend gemaakt. Samenvatting AC Milan-Ajax (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De voetbalwed strijd AC Milan-Ajax om de su percup, woensdagmiddag 9 ja nuari van 13.30 tot 15.15 uur in het San S ro-stadion in Mdaan zal niet rechtstreeks door de tv worden uitgezonden teneinde de normale voortgang van het ar beidsproces in Nederland niet te verstoren, aldus de NOS. Van de wedstrijd zal wel een samen vatting van drie kwartier wor den uitgezonden van 18.00 tot 18.45 uur via Ned. I. De radio geeft wel een rechtstreeks ver slag. Een 'blijmaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden, maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnement kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. Noteer m.l.vBON Stuur deze bon In open envelop, Naam: zonder postzegel, naar: Adres antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een gasaansteker naar: LEIDSE ÜSE COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1