Miserior spendeerde 735 miljoen gulden derde wereld" aan Francis Bacon „Hamatofesf blijft uniek gebeuren in theaterwereld Korte metten Scholieren in Italië willen meer katechese Geweld onuitroeibaar deel van de menselijke natuur Mahler's opmaat en laatste ivorsteling Willy Birgel overleden Kwintet Leo van Oostrom speelt in theater Pepijn KERK EN WERELD WOENSDAG 2 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Londen (LPS) „Er is geen land ter wereld waar jonge kunste naars niet tot Bacons worden. Francis Bacon is ongetwijfeld de kunstenaar die de sterkste invloed hoeft op een gehele ge neratie". Dat schreef een Franse kunstcriti cus in 1971 naar aanleiding van een tentoonstelling in Parijs van het werk van Engelands meest vooraanstaande schilder van deze tijd. En komend van een land dat niet erg geloofd aan het uitstrooien van lof op ande re naties lijkt dat het mooiste Gallische compliment aan een Britse kunstenaar sinds de jon ge Delacroix een van zijn doe ken overschilderde nadat hij in 1824 op de Parijse Salon de Constables gezien had. Maar het is onmiskenbaar waar. Ba con is de grote Britse schilder van onze tijd en. net zoals de spelen van Edward Bond, oogst zijn werk veel bewondering bui ten zijn eigen land omdat het universele obsessies weerspie gelt. zoals het geweld dat een onuitroeibaar deel van de men selijke natuur is, de vrees voor volledige isolatie, het gevoel dat leven een onbelangrijke en doel loze aangelegenheid is, waarin zelfs kunstwerken hoogstens een poging zijn om het ,spel te ver diepen'. 8acons kijk op het leven is niet ongelijk aan die van «de grote Engels-Ierse toneelschrijver Sa muel Beckett. Beide mannen, voelt men, hebben geschouwd in een afgrond van wanhoop; het enige verschil is dat Beckett de toekomst ziet met een 6toicijnse humor terwijl Bacor1 zelfs die kleine troost niet biedt. Evenals Beckett is Bacon geboren in Du blin, als zoon van een vader uit de gegoede burgerstand die paarden trainde. Hij ging slechts korte tijd naar school, ontving in het geheel geen kunst opleiding en begon zijn loop baan in feite als meubelontwer per (zijn vroege experimenten met stalen meubelen zouden wellicht de bron kunnen zijn van de geheimzinnige staven die ..De schreeuwende paus' omringen in een van zijn meest beroemde schilderijenseries). Bacon was 30 voor hij zijn eigen idioom als schilder ontwikkelde. Het direct-belangrijke in zijn werk was de wijze waarop hij de regels van het traditionele fi guratieve schilderen combineer de met zijn eigen visie, die elk compromis uitsluit. Hij werkte met de oude materialen (olie verf en doJt), aanvaardde de gegevens van de oude formaten en de erkende klassieke model len. Toch zijn de portretten van schreeuwende pausen en zaken lieden duidelijk het werk van ie mand die het gegeven was ge weest een glimp van de hel te zien. Als klassiek voorbeeld van de ma nier waarop hij traditie en nieu we zienswijze combineerde kan men zijn .Schreeuwende paus' bestuderen. Wat Bacon deed was het combineren van Velas quez' portret van Paus Innocen- tius X met een foto van de ge wonde gouvernante uit Eisen- steins film .Slagschip Potemkin' - haar mond vertrokken van pijn met de gebroken lorgnet die van haar neus glijdt. Toch was het resultaat meer dan een stuk artistieke huidtransplanta tie: het was ook een directe uit drukking van uiterste pijn en wanhoop. In een interview be schreef Bacon zijn schilderijen eens als .formele klemmen die zich plotseling op het juiste ogenblik sluiten en dan dit as pect van een mens vastleggen'. En dat was het precies: je voel de dat bepaalde pijnigende mo ment dat voor eeuwig is vastge legd. In zijn latere werk is Ba con gegroeid naar een nog meer onthutsende centrale voorstel ling. Verminkte figuren kruipen rond in helverlichte kamers die niet alleen maar leeg zijn, maar ook beroofd van elke menselijk heid. In een van zijn beste schilderijen, .Portret van Geor ge Dyer, pratend', ziet men een naakte man van middelbare leeftijd zitten in een soort van ondervraag-kamer, één bran dend oog gericht op een on barmhartige electrische lamp. Een dossier van papieren schijnt uit hem over het vloer- V, kleed te stromen. Achter hem staat een deur open, maar men voelt dat deze geen uitweg biedt om te ontsnappen. De figuur zit er niet alleen geïsoleerd, maar ook uitgestoten: een mens be roofd van alle pretenties en te ruggebracht tot wat Shakespea re's Lear noemde, een arm naakt, gekooid dier'. Maar zijn Bacons schilderijen een versto ring van de menselijke erva ring? Scheppen zij behagen in het bizarre om dat behagen zelf? We geloven van niet. Ba con zet eenvoudig zaken vrij waarvan hij vindt dat ze een diepere, belangrijkere voorstel ling geven dan de uiterlijke ver schijning. ,,Ik geloof dat alles wat bestaat," zo zei hij eens, „gewelddadig is. Het eigenlijke van een roos is geweld." En het lijkt helemaal in overeenstem ming hiermee dat hij, hoewel ongelovig, de kruisiging ziet als het klassieke symbool van men selijke wreedheid; en dat hij de beroemde Kruisiging van Cima- bue (het werk dat bij de Floren tijnse overstroming van 1967 be schadigd werd) zag als 'een worm die kronkelt over het Op deze wijze is Bacon niet bezig een normale visie te overdrijven. Hij schildert een voudig wat hij zelf ziet. Hij heeft een gehele generatie in zijn ban gebracht door de ver binding in zijn werk tussen ma cabere visie en de ritmische re- naissance-vormen waarin hij die uitdrukt. Hij houdt niet van ab stracte kunst omdat die inhoud of onderwerp verwerpt ten gun ste van alleen maar esthetische schoonheid. Hij ziet het als zijn taak om diep en pijnigend te gnmp van de nel gezien graven naar de bronnen van het menselijk bestaan, maar gelijk tijdig behoudt hij de historische erkenning van de schildertradi ties die aan hem vooraf gingen. Samen met zijn technisch kun nen maakt hem dat tot een groot kunstenaar. Een ik verwacht dat nog komende generaties zich toe zullen wen den om er hun eigen pijn, ob sessies en vrees in te kunnen herkennen. MICHAEL BILLINGTON Het toeval wil dat deze herfst zo wel Mahler's eerste als laatste opus via de grammofoonplaat ter kennismaking een groot pu bliek aangeboden is. Beide wer ken laten beslist niet Mahler op zijn best horen; maar beiden horen thuis In de discotheek van platenvrienden die In Mahler gespecialiseerd willen zijn. Bei den zijn trouwens op hun eigen wijze toch representatief voor Gustav Mahler. „Das Klagende Lied" door Mahler als opus 1 op twintig-ja rige leeftijd gemaakt is door de componist diverse malen aan een revisie onderworpen. Op de plaat staat de laatste versie uit 1898, vertolkt door het Concert gebouworkest onder Haitink met Heather Harper. Norma Procter en Werner Hollweg als uitste kende solisten. Het bizarre sprookje van de Spielmann die uit een bot een fluit snijdt die een verschrikkelijke geschiede nis vertellen gaat, wordt vocaal en instrumentaal mooi vertolkt. (Philips 6500—787). Een album met 2 Philips-platen (6500606/7) brengt een ditmaal echte ..onvoltooide": de tiende symfonie, waaraan Mahler één jaar vóór zijn dood is gaan wer ken en die hij in schetsmatige vorm achterliet. Met toestem ming van Mahler's weduwe is de symfonie door Mahler Ex pert Deryck Cooke in een volle dige partituur uitgewerkt en door Wyn Morris met het New Philkarmonia Orchestra op pla ten vastgelegd. Of deze symfonie ware Mahler wat langer blijven leven zoals Bruckner's 9de afsluiting en toppunt van zijn symfonisch oeuvre zou zijn geworden? Te bewijzen valt er niets, maar ons vermoeden luidt „neen". Het adagio (eerste deel) is repre sentatief voor Mahler, de beide scherzi minder en de finale maakt de indruk van een gigan tische, maar vergeefse worste ling. De opname verraadt dat ze tot stand kwam met een diri gent en een orkest, die Mahler kunnen vertolken. Als de eindin druk die achterblijft, een vraag teken is, dan is dit historisch Gustav Mahler misschien wel juist. Daarom is het uitbrengen van deze Mahler de 10de toch een boeiende initia tief. Wellicht heeft de jongere genera tie de indruk dat Leopold Sto- kovski een groot dirigent, maar sleoht interpretator van compo nisten was; zijn bewerkingen van Bach en andere „klassie ken" zijn tegenwoordig geen beste reclame meer. Maar koop Decca SPA 284 en ontdek dan dat in een. technisch uitsteken de en vrij recente opname blijkt, hoe Stokovski met een keur van solisten met het Lon- dens Symfonie Orkest en het John Alldis Choir, voorgaat in een voorbeeldige uitvoering van hoogtepunten uit Haendels „Messiah". Zee geschikt voor de kerstdagen. G. v. L. ZURICH-MUNCHEN De beken de Duitse toneel- en filmspeler Willy Birgel is afgelopen zater dag in zijn woonplaats Duben- dorf bij Ziirich aan een hartaan val overleden. Hij werd 82 jaar. De uit Keulen afkomstige Birgel zou aanvankelijk net als zijn vader goudsmid worden. Via de kunstacademie van Düsseldorf kwam hij echter op de toneel school in zijn geboorteplaats. Zijn eerste toneelengagement kreeg hij in Bonn. Na in de eer ste wereldoorlog zware verwo ningen te hebben opgelopen, zet te hij na de oorlog zijn toneel loopbaan voort, waarbij hij zich van jeune premier ontwikkelde tot speler van karakterrollen. Hij was o.a. verbonden aan ge zelschappen in Dessau, Koblenz, Aken, Mannheim en Berlijn, waar hij rollen vertolkte als Hamlet, Mephisto en Filips de tweede. Zijn grootste toneelrol speelde, hij in 1959 te Zürich in Wallenstein. Intussen speelde hij al sinds 1933 in films van de Duitse maat schappij UFA. Deze succesvolle filmcarrière begon met de hoofdrol in „Ein mann will nach Deutschland". Andere rol prenten van hem waren „Das Madchen Johanna", „Fanny Elssler" en reitet für Deutschland" over de bekende ruiter Freiherr von Langen. Door zijn lengte was hij de ideale tegenspeler voor de even eens niet klein uitgevallen Za- rah Leander. met wie hij vele filmsucessen deelde. In de aula van het Haags Ge meentemuseum wordt op woens dagavond 9 januari een concert gegeven op Indiase muziekin strumenten. Uitvoerenden zijn de internationaal bekende Ustad Munir Khaii en zijn beide zoons Sageer en Zamir Ahmed Khan. Zij spelen originele Indiase mu ziek op de sarangi, de sitar, de tabla en de tanpura. KUNST EN KUNSTENAARS De Israëlische kunstenaar David Rakia exposeert van 5 januari t/m 3 februari schilderijen en grafiek in Galerie Edison, Java- straat 16 Den Haag. In de expositieruimte De Volle Maan, Oude Delft 189 te Delft, wordt van 12 januari t/m 17 fe bruari een tentoonstelling ge houden van schilderijen van Hans Dukker en reliëfs en zeef drukken van Mariza Onderwa ter. De orkestvereniging Musica geeft het winterconcert van dit sei zoen op maandag 14 januari in de Prins Willem-Alexander-zaal van het Nederlands Congresge bouw te Den Haag. Onder lei ding van Jan Out zullen worden uitgevoerd Old wine in new bottles van Gordon Jacob, Con cert in c. van Bach (solisten Paul Niessing en Reygy Meij- ler. piano) en de Zesde symfo nie van Tsjaikowski. Feike Asma geeft op zaterdag 5 januari een orgelconcert in de kerk van St. Antonius Abt aan de Scheveningseweg te Den Haag. Op zijn programma staat een eigen compositie en werken van Handel, Bach, Mendelssohn. Franck, Guilmant, Andriessen en Zwart. Saxofonist Leo van Oostrom geeft op zondagmiddag 6 januari een jazzconcert in theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat 21. Den Haag. Verdere medewerkenden zijn Claus Flentner gitaar. Wil lem Rijnen flugerhorn, Peter Upma drums en Frank Noya bas. In het kwintet, dat begin 1972 is ontstaan, wordt gekozen voor minder bekende stukken o.m. van saxofonist Duke Pear son, die in Amerika duidelijk ondergewaardeerd wordt. Ver der staan er werken op het re pertoire van Ton Wijkamp en Leo van Oostrom. sembles. maar ook «n big bands van Madna en Edgar. In het Theo Loevehdie Consort solieert hij in werken van Hindemith. Voorts is hij vaste rietblazer in het orkest van Rogier van Ot- terloo, maar hij werkt ook mee aan grote symfonie-orkesten een geeft les aan het conservato rium te Rotterdam. De reeksen voorstellinge die de Haagse Araateurtoneelgezel- schappen jaar in jaar uit aan het Haags publiek presenteren, kristalliseren zich eenmaal in de twee jaaren tot een concen tratie van eenakters. De avond vullende stukken blijven dan even op de plank liggen om met een 12t-al verenigingen zich te wijden aan diekorte, soms zo artistiek hoogstaande werken van bekende en ook wel onbe kende auteurs. Het HAMATO- FEST- een geesteskind van de Stichting Federatie Haags Ama teurtoneel - is een festival dat vier dagen zal duren en waar elke avond een drietal vereni gingen tesamen een avondvul lend programma brengen die zich dan weer aaneen kunnen rijgen tot een ketting van vaak excellente voorstellingen. Ditmaal zal dit fer'ival - order de aanbeveling van de Wthouder van Onderwijs en Kunstzaken zelf - gehouden worden in de to neelzaal van het Nederlands Congresgebouw en wel op 1-2-8- en 9 februari 1974. Het is niet gering wat er op dit gebied ge beuren gaat; organisatorisch gezien komt er al heel wat voor kijken om één avond vlotjes te laten verlopen. Het is een festi val dat HAMATOFEST en dat betekent dat er b.v. geen prij zen beschikbaar z jn en dat er gespeeld wordt zuiver en alleen on het spe en zelf en de bc- e- kers kunnen genieten van het kunnen \an het l'aags A ;,te :r- toneel. Men heeft nog wel een s de neiging on de act v ■•'ten van het amateurtoneel te baga telliseren; men doet dit immers maar voor de leifhebberij. Dat is echter éen vals beeld, want vooral de mensen die het weten - ook uit rofessionele kringen - kunnen U vertellen hoe het ar tistieke n.veau van deze mensen ligt. Het HAMATOFEST is en blijft een un-ek gebeuren n de theaterwereld en Den Haag mag er zich /onder te over 'r i ven gelukk g mee prij'en. Het moet alleen tog eens go d tot de Hr:eraai. doordringen; wie weet guherut dot non. Het pro gram na van dit gebeuren is vanaf 1 jan - -ï non de-k s - heiCo^gj.fS0cb£yw-^ Gelovigen en ongelovigen In West Duitsland hebben in de afgelopen jaren alleen al voor de ontwikkelingshulp van de katholieke kerk het enorme vermogen van ruim 700 mil joen mark (735 miljoen gul den) bijeen gebracht. Jaar in, jaar uit, publiceren de bisschop pen tot op de penning nauw keurig waarheen de g.lten van de vastenactie „Miserior" ge vloeid zijn, en dat deze niet als water in het dorre woestijn zand verzinken, wordt de mil de gevers door een onafhanke lijk beve.< tigd. De boeken, die over het jaar 1972 opengelegd werden, spre ken inderdaad boekdelen, zo schrijft onze correspondent in Bonn. Dat geldt vooral voor de erbarmelijke gezondheidstoe stand van de mensen in de derde wereld. De verbetering hiervan slikt nog steeds het leeuwedeel van de beschik baar gestelde middelen. Ter wijl de actie Miserior het vorig jaar bijna 71 miljoen mark in het laadje bracht, moest zij al leen al ruim 32 miljoen mark voor medische doeleinden uit geven. Ook hier geldt echter het prin cipe van Miserior, dat de ach tergebleven bevolkingen vooral wil leren zichzelf uit de nood te halen: „Het vraagstuk van de doorbraak uit de armoede" aan te pakken- zoals dat heet. Waar nodig wordt er direct met medicamenten ingegrepen, maar grote bedragen worden ook geïnvesteerd in ziekenhui zen en klinieken, waarvan het niet aileen de taak is patiënten op te nemen, maar ook, mis schien vooral, de autochtone bevolking op te leiden in het medische ak. Geheel conform de structuur van de ontwikkelingslanden wordt de op één na grootste moot van de hulp aan Azië, Afrika en Zuid Amerika in de landbouw gestoken. Als stimu lans aan de bevolking om zich zelf te leren helpen, werd een deel van de ruim twintig mil joen mark van het vorige Jaar beschikbaar gesteld in de vorm van kredieten voor de aankoop van vee. Het geld wordt echter ook besteed om via verborgen bronnen water te produceren en tevens geïn vesteerd in vaak grootscheepse projecten, die de regeringen van de betrokken landen zelf op gang hebben gebracht. Voor de opleiding van sociale werkers en leraren werd ruim zeven miljoen mark uitgege ven. De aldus gevormde leer krachten wijden zich vooral aan de opvoeding van volwas senen op velerlei gebied, maar vooral op dat van het hand werk en het huishouden. Dit laatste is vooral een „red- dingsgordel" voor de mensen die in de slums van de grote steden in Zr'd Amerika wonen en mede als gevolg van hun analfabetisme een bestaan be neden de menswaardige grens slijten. Bijna twee miljoen mark van Misereor bleef in 1972 in Duits land zelf, en wel voor de oplei ding van ontwikkelingshelpers. Uit de boeken blijkt niet alleen dat de middelen door een zorg vuldige afweging van het nut van de projecten uiterst effi ciënt verdeeld worden, maar ook dat dezA grote kapitalen anti-kapitalis,isch werken. Het kapittel over de hulp aan In diaanse boeren in Guatamala zou een roman kunnen opleve ren. Uit een groep van driedui zend in de bergen wonende To- bos ontstond door onderwijs een vrij welvarende coöperatie van koffieplanters, die niet al leen over eigei. winkels be schikt, maar die haar uitste kende koffie nu kan verkopen zonder dat de prijs onder de druk van grootgrondbezitters en gewetenloze handelaren staat. „Miserior" besteedde aan dit project 700.000 mark. De staat van beleg die op de Philippijnen in september 1971 werd afgekondigd, wordt misbruikt om vele geestelij ken. religieuzen en katholieke leken gevangen te nemen en te verhoren. Deze kritiek uiten de katholieke bisschoppen van de Philippijnen in een brief aan de gelovigen. Verwijzend naar de door president Marcos aan gehaalde toekomstvisie van een „nieuwe maatschappij", stellen de bisschoppen dat een dergelijke maatschappij niet tot stand komt, wanneer men de elementaire rechten van de rrtens met voeten treedt De oecumenische klooster gemeenschap in Taizé belegt tot zes januari een vijftal in ternationale bijeenkomsten voor jongeren. Naar schatting nemen hieraan vijftienhonderd jongeren deel. Tevens <s er de laatste voorbereidingsfase be gonnen van het „concilie voor jongeren" dat op 30 augustus in Taizé zal beginnen en waar voor op talrijke plaatsen el ders in de wereld manifesta- t.es zullen worden gehouden. Ook van joodse zijde in de Verenigde Staten is fel gepro testeerd tegen de plannen om de Ghandi-vredesprijs toe te pese Gemeenschap werken op het ogenblik zes miljoen bui tenlandse arbeiders. Met de gezinnen mee betekent dit on geveer een aantal van tien miljoen mensen. Dat is meer dan de bevolking van België, Denemarken of Ierland. De Spaanse pastoor Manuel Gamo in de Madrileense wijk Maratalaz is gearresteerd, om dat hij had geweigerd in de kerk te bidden voor wijlen pre mier Cabrero Blanco. Op een verzoek daartoe van een paro chiaan zou hij onbeleefd heb ben gereageerd. De pastoor werd veroordeeld tot een boete van rond twaalfduizend gulden. Omdat hij deze som wilde noch kon betalen, werd hij ge vangen gezet. 9 De aartsbisschop van West minster kardinaal Heenan is na een hartaanval In een zie kenhuis opgenomen. De acht- enzestigjarige kardinaal moet permanent onder medische be handeling blijven. 9 Het Vaticaan zal zijn be trekkingen met Polen niet nor maliseren voordat de proble men tussen de Poolse staat en de kerk bevredigend zijn opge lost. Kardinaal Wyszynskl heeft medegedeeld, dut paus Paulus hem tijdens zijn recen te bezoek aan Lome persoon lijk de verzekering heeft gege ven. dat het Vaticaun geen be slissende stappen zal onderne men zonder overleg met de Poolse bisschoppen. 9 De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Slmonls heeft pater F. L. M. Overes o.p. eervol ontslag verleend als assistent van de St. Dominlcusparochle te Rotterdam wegens zijn be noeming te Nijmegen. Dr L. G. A. van Noord o.s.cr. werd benoemd tot pastor-descrvltor van de parochie Heilige Anto nius van Padua te Lelden. de Jc; t Dm r-»ak B»-r>in. d e in een Israël beschuldigde o (j.g imperia!.sme en racis me. Dc Gh d- s ingesteld door de beweging voir bljvende vrede. A r- k?' jk was hij toegekend aan Daniël ."'vb rC. ur c g:ng rdéar.'n 3 op! (Trf,* uitreiking zal zijn op 9 januar. in New York. 9 In de landen van de Euro- T lm de helft resultaten zijn ge publiceerd ja het katholieke weekblad ..Famiftjji'" De meerderheid van de order- vrande joncr n wenst zowel een modernere vo i een modernere voi r r, v ;Mi van de katechese a's c i eer uitgebreide behrndrüng van inderw-crMft«4|UA|lfM»<^ jzo drr !sseipn.: oouIb ^-sociale 'rechtvaardigheid en sexuali- derzock blijkt verder dat ec- nenveert.g procent van de middelbare scholieren regel- mat g zondags de kerk be zoekt. terwijl zestien procent nooit gaa\ Tertlg procent noemt zich gelovig katholiek ze en veert.g procent twij- )Wt aan cdlkéle geloofswaarhe den. Drie procent kenschetst zichzelf als agnost, onverschil- i- -•>- Hg of atheHit.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7