Nostalgie naar de „New Look met Gek doen Nieuwjaar Beroepsziekten door mechanische trilling ïlazerswoudse Boys toont overwicht op „Floreant" VOOR DE VROUW !ER «MAANDAG 31 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Cuirs #t Psaux PRINTEHPS/ETE 197k tomermantel met raglanmouw waaraan een brede manchet inlangs is voor het eerst de Franse confectie naar Neder land gekomen en met Veel ver ve getoond bij de Inkoopcombi natie Nederland'te Amsterdam. •De export naar ons land van de Fédération Frangaise des Indu stries du Vêteraent Feminin heeft vorig jaar de 22 miljoen •francs overschreden, zodat er nogal wat Franse modellen onze grenzen passeren. Het was een „visite pour politesse", ingeleid door de directrice van de Fede ratie, die vertelde geen prestige show te hebben georganiseerd, maar een prêt h porter, voor de vuist weg geïmproviseerd. De kleren waren daags tevoren bin nengekomen. „Veel Nederlandse fabrikanten maken deel uit van de Franse pr$t-è-porter", werd nog toegelicht. Er was veel vrije tijdskleding, linnen ensem bles voor komende lente, jasjes in judostijl, gevoerd met impri- mét dus reversible draagbtaar. Opmerkelijk was dat de derti ger jaren zich ook komend sei zoen zullen blijven handhaven. Dit bleek duidelijk uit de ge haakte jasjes op fijner gehaakte pulli met rokje of pantalon. De new look lengte met de uitklok- kende rok onder de kuit bleef favoriet, vooral bij badensem- bles, waar zo'n doorknoopjurk een petieterig bikini'tje bleek te ^■■■^verbergen. New look in Liber- tystof (van vroegere stoelenbe- kleding) was ook sterk verte genwoordigd, in hoofdkleur groen met bloemendessin in verschillende kleuren en uitvoe- gravin tingen. Een zwart bikini'tje met mde coifcort zwart jasje voor op het zoals ètrand vond ik een voltreffer, i gesitu^ndere hoogtepunten waren te Membefcignaleren in lamssuède, bij- ieparteflifoorbeeld een lichtgroene man- euwing.tel, die aan antilope deed den- egering^en en oranje tailleur: lamssuè- jes in dassendessin en een ka toenen blouse op linnen panta lon in beige/bruin met een „ge wassen effect". de rok. tot over de knie met oranje reptiel jasje, klokkend in de rugpartij. Chemisiers gingen tot over de knie en als nieuw heid werd een katoen geintrodu- ceerd bespoten met kunststot, Van Cathal' d,a da zodat er een chintz effect ont stond. Glanzend door het leven, vindt de Franse confectie, in jurken, trenchcoats en korte jasjes met strikceintuurtie. In ieder geval, glimmend! Dof weer een nappa suède beige broek met oranje nappa jasje. St. Clair en Jean Leduc sloegen een goed figuur met resp. jurk- velours pantalonpak in resedakleur .diffusion" van Gardin maakt, een beeldig apricot broekpak. Want, de broek is niet uit. Integendeel, ze bleek sterk vertegenwoordigd. Uitspringer vond ik een drie kwart jasje voor op een broek van wijnrood cire-vinyl dat glom als een spiegel. Met witte stiksels en rits bruikbaar voor regen en aan de bar. Voor de avond deux-pièces in crêpe Wash and georgette en veel voile Tergal, r dat zich makkelijk laat wassen. De kindertjes in de show deden geweldig hun best de leuke pak- jes van nylon in de kleuren van de Franse vlag met zakken en applicaties, goed te laten uitko men. Verder droegen ze veel wit en blauw. Tenslotte: de nieuwe Franse hoedjes zullen van de zomer een klein opgesla gen randje hebben. T.F. Sommige hoofddeksels bestaan uit een complete boerderij, met uitgezaagde beestjes, melkem mers en kleine figuurtjes, horlo ges en potjes die boven een „vuurtje" hangen. De fraai uitgedoste feestelingen zingen een min of meer melan cholisch lied en stoppen bij elke boerderij om een teug alcoholi sche drank door het rietje tot zich te nemen. De stemming wordt dan ook steeds vrolijker en bij de laatste boerderij is het hossen geblazen. 's Avonds wordt feest gevierd, waar Ba- chus evenmin ontbreekt. De Klëuse groepen zijn sterk ver schillend. Ze hebben een magi sche betekenis en stammen nog uit de tijd dat de mensen zeer eenzaam leefden. Er zijn goede en slechte Klöuse. De eerste brengen geluk, de laatste zien er soms afschuwelijk uit door dat ze hun hele gezicht hebben beplakt met mos of schilfers denneappel. Op het hoofd torent dan een „hoed" vol denneappels en het pak bestaat uit aaneen- genaaide, griezelig ritselende droge bladeren. Deze demonen, want dat moeten ze voorstellen, dwaalden vroeger door de ber gen om de mensen de stuipen op het lijf te jagen en een zwar te toekomst te voorspellen. Te genwoordig ziet men meer in een blomzoet vrouwenmasker, waaronder, een stevige mannen- nek nog net zichtbaar is. Uit een gebreid bloesje steken een paar stevige knuisten. Travestie komt, evenals in onze carna valsvreugd vaak voor, in dit traditioneel plezier rond de jaarwisseling in kleine vergeten, Zwitserse dorpen. T.F. etietsiookboek flke huisvrouw heeft niet ergens I? Watfeen bakje of lade een aantal Hoe h^geknipte recepten liggen, die ze waarde voor een of andere Istelijke gelegenheid, maar lar ze nooit meer naar om keek tje. Jij Wat ze niet meer wist dat ze ze d? Voor die vrouwen heeft uit- atelieiverij Nijgh en van Ditmar het Ifrijzend Kookboek op de markt rbacht. ;n meeé boek geeft de gelegenheid al Hudson' verzamelde recepten in te irijven of omdat er ook een l*®1 P'akstroken zijn aange- schuirht in te P'akken- 0m de N fsvrouw op weg te helpen is het rah m#k 'n hoofdstukken ingedeeld en om het,eIkens het eerste recept al ge- lebok iPreven. Achterin is een opberg- io Sara)mte v°or folders en aanteke- tgeverij Nijgh en van Ditmar MEDISCHE RUBRIEK Er bestaan beroepsziektes als gevolg van mechani sche trillingen. In de praktijk komt dit neer op letsels veroorzaakt door trillingen van machines, voertuigen of gereedschappen. Men onderscheidt trillingen met lage frequentie, minder dan 20 tril lingen per sekonde. Deze worden veroorzaakt door het geschud van voertuigen en van werk plaatsmachines, of het trillen van vloeren en za len waarin machines opgesteld zijn. Andere tril lingen hebben een middelmatige frequentie tus sen 20 - 800 per sekonde. Hiertoe behoren de meeste pneumatische handge reedschappen, zoals drilboren, stampers en pneu matische hamers. Weer andere werktuigen zijn zeer snel en kunnen een frequentie bereiken van 30.000 trillingen per sekonde. Het betreft boor-, polijst- en slijpmachines. Langzame trillingen veroorzaken bijna uitsluitend letsels ter hoogte van de gewrichten en de ingewanden. Trillingen met hoge frequentie (boven 500 per seconde) tasten bijna uitsluitend de zenuwen en de bloed vaten aan, terwijl de middelmatige frequenties zowel bloedvaten, zenuwen als gewrichten kun nen treffen. Rugafwijkingen komen meestal voor bij bestuur ders van voertuigen of van zware machines. Het betreft hier langzame trillingen. De letsels zijn vooral gelokaliseerd in de lendenstreek. Bij röntgen-opnamen vindt men ofwel geen afwij kingen ofwel gewone letsels zoals atrose, aantas ting van de tussenwervelschijven of verzakking van de wervels. Dus gewone afwijkingen die men ook bij andere personen kan aantreffen. De aangetaste persoon heeft doorgaans hevige pijnen, eerst in het begin en aan het einde van het werk, nadien ook tij dens het werk en tenslotte zelfs permanent. Draagbare pneumatische gereedschappen treffen vooral de ellebogen. Deze letsels zijn tamelijk zeldzaam en treden slechts op na meer jaren arbeid. In het begin zijn de klachten miniem, een lichte hinder bij strekken en buigen. Nadien kan er meer pijn en meer funktie-beperking optreden maar het ver loop is traag en meestal zonder complicaties. Soms vindt men afwijkingen van hetzelfde type in de schouder of de pols. Ook de handwortel wordt niet zelden aangetast, meestal na meer dan tien jaar arbeid, hoewel vroegtijdige letsels reeds na minder dan een jaar kunnen optreden. De polsbe wegingen zijn verminderd in omvang, de knip- kracht is in het algemeen verzwakt en de pijn kan hevig zijn bij buigen en strekken. Röntgen- opnamen tonen zowel beenafbraak, ontkalking als verkaliking met eventuele misvorming van de handwortelbeentjes. Aantasting van de bloedvaten geeft het verschijn sel van 'dode vingers' dat zich -voordoet in aan vallen. Tengevolge van een samentrekking van de bloedvaten in de vingers worden deze wit en gevoelloos. Nadien volgt 'n fase van verwijding der bloedvaten, gepaard gaande met 'n pijnlijk prikkelend gevoel. De aanvallen doen zich meest al voor in de hand die het gereedschap vast houdt. De middenvinger, de ringvinger en de pink worden het meest getroffen. De aanvallen duren door gaans twee tot drie uur, ze komen voor onder het werk en de kou is een belangrijke factor. Maar ook tussen de aanvalllèn blijven de gevoels- stoornissen dikwijls bestaan. Meestal treedt er een vlug en volledig herstel op wanneer men op houdt met trillende apparaten te werken. De slijpersziekte toont stoornissen die karakteris tiek zijn voor blootstelling aan trillingen met zeer hoge frequentie zoals afbraakmachines, ha mermachines, slijp- en polijstmachines. Gevoels- stoornissen, verdoving en brandwonden doen zich voor, evenals krampen in de vingers en handen. Ook pijnen in de hand, de onderarm en zelfs de schouders komen voor. Tevens is het wegkwijnen van de spiertjes van de hand geen uitzondering. Natuurlijk is er ook hier. zoals bij de meeste ziekten, een zekere persoonlijke voorbeschiktheid. Maar ook de dagelijkse duur van de blootstelling, de koude, het aantal werkjaren, de kwaliteit van de schokdemping, de vorm van de handvatten van het gereedschap, evenals de zwaarte en de kracht van de apparatuur spelen een rol. Ten slotte heeft ook het juiste gebruik een invloed omdat het hanteren van gereedschap voor abnor maal gespannen spieren zeer nadelig is. Zoals u ziet omvat deze beroepsziekte een hele reeks van mogelijke afwijkingen en ze kan anderzijds ook bij een hele gamma van werktuigen aangetroffen worden. Hazerswoude Hazerswoudse Boys bracht zaterdag een be zoek aan het Boskoopse Flo- rear.t. Op een moeilijk bespeel baar bij terrein het hoofdveld mocht niet worden bespeeld bonden beide ploegen de strijd aan. Nadat aanvankelijk de strijd gelijk opging, was het Ha zerswoudse Boys dat aan een overwicht ging bouwen. Men kreeg goede kansen om de lei- aing te nemen, doch bemoeilijkt aoor het slechte veld bleven de doelpunten voorlopig toch nog ïit. Na twintig minuten was het Rietveld die de Boys aan de zo verdiende voorsprong kon hel pen. Floreant deed alles om de acnterstand weg te werken. Het wur echter veel te pover van opzet. Vondeling kiaeg nog een unieke kans om de score op 2-0 te brengen, doch alleenstaand voor de doelman der gastheren miste hij deze kans grandioos. KATWIJK Op het sporttoernooi wist met veel geluk doelpunten te voorkomen. Slechts eenmaal zouden de Boys nog toeslaan toen J. Pos een goede kans kreeg en de uitstekende doel man van Floreant naar het net «tuurde. Eindstand 2-0 voor Ha zerswoudse Boys. Het derde Boysteam speelde tegen Flo reant 3. Ook hier werd het een Hazerswoudse zege. Met 3i moesten de Boskopers de meer dere erkennen In hun tegenstan ders. Uitslagen Kerst sporttoernooi in Katwijk Met de wind in de rug werd de tweede helft in feite een dupli caat van de eerste. Hazerswoud se Boys bleef almaar drukken maar de Floreant achterhoede Makkelijke Aarlanderveen AARLANDERVEEN De voet balwedstrijd Aarlanderveen- Rijnstreek werd door Aarlan derveen met 2—0 gewonnen. Aan he: oppoetsen van zijn wat beschadigd blazoen, is Rijn streek beslist niet toegekomen. Integendeel: Rijnstreek mocht van geluk spreken dat de neder laag tot 2—0 beperkt was geble ven. Het duurde ru:m een half uur voor Aarlanderveen, zijn even- w:cht op alle froi.'.en u"drukte in een doelpunt. Zelfs moest eerst nog de van zeker 25 meter ingeschoten vrije schop van Piet van Leeowen, door de muur van richting worden ver anderd, voordat R jnstreek doel man Klaster was verslagen. T eh m nuten na de rus:, van deze aan ".rekke' jk en door sche:dsrechter S;honewill goed geleide wedstrijc was het Loek Verhage die de eindstand van 2—0 bepaalde. In de sporthal Cleyn Duin werd door de leerlingen van de dere en hogere klassen van het voortgezet onderwijs gestreden om de prijzen voor het onder deel basketbal. De uitslagen op «llt onderdeel waren Jongens. 3de klas: 1 HAVO-Athc- neum. 3. Juliana MAVO. meisjes. 3de klas: 1. Jullann MAVO. 2 HA- VO-Athoneum; Jongens. 4de en hoge re klassen: 1. HAVO-Atheneum I, 2. Bestevaer MAVO, meisjes. 4de en hogere klassen: 1 HAVO-Atheneum. 2 Jullana-MAVO Bij hei schaaktoernooi waren de uit slagen In poule- A. 6e k!ns. basis onderwijs: 1. Ronnie de Mooy. Fn- rfclschool. 2 Bram van der Spek. Beatrlxschool. -3. Arjan Bergman. Prins Willem Alcxandersrhool. B. Ce klas. basls-ondcrwijs1. Thljssen, St. Jozefschool. 2. Wlm van der Plas, Prins Willem Alexan der «ehool, 3. Dirk van der Plas, Fa- rètschool. C. Ie en 2e klassen voortgezet ondt wijs: 1. A Hoek. HAVO-Atheneui 2 A van t Veld. HAVO-Athenem Beekhuls. Chr. MAVO, Rljns- ALPHEN De heer L. Zwammerdam stond met zijn auto wat langs de weg om uit te rusten, toen S. uit Nieuwkoop met zijn vrachtwagen tegen hem aan bokste. De personenau to werd zwaar beschadigd. Da vrachtwagenbestuurder reed door, maar werd later achter haald. Kerstboom verbrandingen Kativijk in KATWIJK Door de besturen van de vier Katwijkse wijkver- enigingen zullen op donderdag 3 januari a.s. weer centrale kerst boomverbrandingen worden georganiseerd in samenwerking met de gemeentelijke reini gingsdienst. De op 3 januari bij het grofvuil aangeboden kerstbomen worden naar de verbrandingsplaatsen In de wijken gebracht, terwijl de jeugd op die dag uiteraard ook langs de huizen zal komen voor het afhalen van bomen. De verbrandingen vinden plaats in de wijk: Cleyn Duin, op het grasveld tussen het Lyceumpad en de sporthal, 's-avonds 7 uur; Hoornes, op het veld tussen de Canda en de Pniëlkerk. idem. Koestal-Overduin, op het terrein Nieuwe Duinweg/hoek Prins Bernhardlaan. 's avonds 7 uur en: Molenwijk: op het terrein Asterstraat/hoek Zonnebloem- straat, 's avonds 6.30 uur. De bevolking wordt verzocht aan deze centrale verbrandingen mee te v erken djor de bomen tot 3 januari vast te houden, ook met het oog op de niet ge ringe gevaren, die uit incidente le niet georgnn'seerde verbran dingen kunnen voortvloeien. Kersttoernooi Aarlanderveense Springende Paard AARLANDERVEEN - Onder gro- te belangstelling, hield de Schaakclub „Het Springende Paard", in de zael van de Go- ref. Kerk, een groot kerst- schaaktoernooi. Aan dit schaak toernooi, deden 44 schakers en schaaksters mee, die na de ope ning van voorzitter H. J. van Harten, In vijf partijen moesten beslissen wie dit toernooi ge wonnen had. De winnaars van de groepen wa ren als volgt: Griep I: I. p. de Jong, 2. D. Oos terman. Groep II: 1. J. Boes, 2. A. Koele- man. Groep III: 1. J. Poot, 2. Radema ker. Groep IV: 1. Renters, 2. De Wit. Groep V: 1. Th. Leliveld, 2. Wa genaar. De winaars gingen allen naar de frale, de totale uitslag hiervan luidt: 1. Winaar van d t kerst toernooi: P. de Jong, 2. Ren ters, 3. J. Poot, 4. J. Boes, 5. Th. Leliveld. De prijzen werden uitgereikt door voorzitter H. J. van Harten. Nieuws van de Leidse universiteit Benoemingen: Dr. A.J.Ch. Haex is benoemd tot gewoon hoogleraar in de gastro-enterologic. Sinds 1959 was hij lector in Leiden Prof. Haex is vanaf 1966 voorzitter van de gezond heidsraad. Tot lektor in de bijzondere en leedkunde zijn respectieve lijk dr. F. Eulderink en dr. E. Scheffer benoemd. Beiden zijn tot dusver wetenschap pelijk hoofdmedewerker op het Pathologisch Laborato. rlum geweest. Promoties: Op 16 en 30 januari hopen de heren S. Parnbirsing en E. Siebenga te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Hun respectievelijke promn- tors zijn prof. dr. Thung en prof. dr. Verveen. De heren De Coo en CornelIsse hopen 16 januari te promove ren tot doctor in de wiskun- de en natuurwetenschappen. Prof. dr. Brouwer Is de pro motor van de heer De Coo en de professoren Van Duyn en Daems zij de promotors van de heer Cornelisse. LEIDSCHENDAM De openbare Bibliotheek houdt op donderdag 3 januari 's middags om 2 uur voor kinderen eer. nieuwjaarsin- stuif in Freddie's Hoeve aan de Van Ruysdaellaan. Voor de al lerkleinsten is er mini-poppen kast. De groteren kunnen scha* ken. kwartetten, ganzeborden. dammen en dergelijke. De toe gang is gratis. AARLANDERVEE 4 Speeltuin vereniging Aarlanderveen hield in het dorpshuis een filmdaf voor de kinderen van zijn leden. Vertoond werd 'Cr.medy Capersf en „De laatste passagier". Hel grote aantal kir deren genoot met vólle teugen. LF.IDSCHENDAM Op de go meenteraadsagenda van 7 ja nuari staan o.a. de volgendl punten: subsidieregeling jeugd en Jongeren tv -rk en jeugdsport uitbreidingskrediet van het gas net aan de Oostvl etweg en vei huurregeling van de tennisba nen in park „Rozenrust". jim mstm. In de eerste drie maanden van het nieuwe jaar kan men in Ur nösch door Zwitserse dorpen al lerzotst toegetakelde groepen zien lopen, vaak als vrouw ver klede mannen. Ze worden de „Silvesterklatise" genoemd, die wonderbaarlijke maskers voor het gezicht dragen (wel met een mondopening, waardoor een pijpje kan worden gestoken voor een hartige slok). Om hun I lijf bengelen immense klokken, die loodzwaar zijn evenals de toestanden, die ze op hun hoofd torsen. Maandenlang wordt aan deze outfit, die carnavalesk aandoet, geprutst om maar mooi voor de dag te komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9