Houding van generaal Kranenburg: provocerend SeidócGomant VUURWERKFABRIKANTEN BELEVEN GOUDEN TIJDEN illl VOORZITTER ONDEROFFICIEREN: Nederland mag geen immigratieland worden Shell houdt uitverkoop in Italië PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 UTRECHT (ANP) Tijdens een re presentatieve ontmoeting in de Julia- nakazerne onlangs in Den Haag heeft generaal-majoor L. A. D. Kranenburg zo'n provocerende houding aangeno men tegen voorzitter H. J. J. Hoogen- boom van de katholieke onderofficie renvereniging St. Martinus dat een an dere opperofficier zich genoodzaakt zag daarvoor zijn excuses aan te bie den. Dit schrijft de heer Hoogenboom aan gene raal Kranenburg in een nadere toelichting op uitspraken die hij onlangs in zijn kwaliteit van voorzitter van St. Martinus over de ge neraal deed. De heer Hoogenboom had o.m. verklaard dat gezaghebbende figuren als ge neraal Kranenburg zo behoudend zijn in hun denken dat ze in St. Martinus een gevaar zien voor de krijgsmacht en via anti-propa- ganda ten aanzien van de vereniging het vertrouwen van de leden in St. Martinus pro beren te ondergraven. Naar aanleiding van deze opmerkingen ver zocht de generaal de heer Hoogenboom schriftelijk zijn. uitlatingen aan de hand van feiten te staven. In zijn antwoord schrijft de heer Hoogen boom dat het incident in Den Haag de juist heid van zijn opmerkingen staaft. U kent mij slechts voorzover ik in de kwaliteit van voorzitter van St. Martinus in de openbaar heid treed. Waar dat optreden een verper soonlijking en een onderdeel is van het be leid van de vereniging, is uw waardering voor dat optroden tevens een waardering voor dat beleid, aldus de heer Hoogenboom. Voorts wijst hij op een passage in de door de generaal verspreide circulaire „De aanval op defensie", een circulaire die zoals bekend leidde tot een conflict tussen de generaal en defensieminister Vredeling. In die circulaire, aldus Hoogenboom, kent <Je generaal een duidelijk negatieve rol toe aan een „tand- technicus-vrijgesteld-van-alle-diensten". Dat ik daarmee word bedoeld is in brede lagen bekend, schrijft Hoogenboom. U zult begrij pen dat het bestuur van St. Martinus deze feiten zeer nadelig acht voor de positie van de vereniging en van mening is, dat zulke gebeurtenissen een anti-propagandistisch ef fect hebben en dat daarin moeilijk goede trouw kan worden ontuekt, aldus de heer Hoogenboom. ROME (AP) De Shell-oliemaat- schappij heeft nagenoeg haar hele bedrijf in Italië verkocht, met inbegrip van drie raffinade rijen en 4500 benzinestations aan de AGIP. Dat is een onder deel van de Italiaanse staats oliemaatschappij de Eni. Hoe veel de AGIP voor de bezittin gen van de Shell heeft moeten betalen is niet gezegd. Wel gemeld is dat Shell in Italië op chemisch gebied werkzaam zal blijven en daar haar water- onderzoek zal voortzetten. De Shell heeft samen met de Mon- tecatini-Edison een gelijk aan deel in de Monte-Shell chemi sche onderneming. Uit rapporten, de laatste tijd in Italië gepubliceerd zouden de bezittingen van de Shell onge veer 400 miljoen dollar waard zijn geweest, maar in kringen van de ENI is vernomen dat de verkoopprijs eerder in de buurt van de 200 min dollar zou hebben gelegen. Hoofdagent schiet man in been AMSTERDAM ANP) De 54-ja- rige hoofdagent bij de Amster damse gemeentepolitie C.V. heeft gisteravond de 49-jarige Johan L. van W. uit de hoofd stad in een been geschoten. Aanleiding was V's 47-jarige echtgenote, die vijf jaar geleden van Van W. is gescheiden. Van W. belde gistermiddag, direct nadat hij uit het Provinciaal ziekenhuis in Santpoort was ont slagen, naar zijn vroegere vrouw die hij al vijf jaar placht lastig te vallen. Hij kreeg V. aan de lijn en bedreigde deze. Om kwart voor zeven 's avonds kwam hij aan huis op bezoek, trapte een draadglazen toe gangsdeur tot de woning stuk en liep met een mes op de hoofdagent af. De agent voelde zich bedreigd en schoot Van W. in een been. Moara-Shira gered ENSCHEDE ANP) Het cos- metica-bedrijf Acis Moara-Shira zal in de eerste week van ja nuari worden verkocht aan een groep Nederlandse belangstel lenden. Het ministerie van eco nomische zaken heeft donderdag definitieve steun in de vorm van een garantie toegezegd aan het bedrijf. De Enschedese wet houder van economische zaken, drs. A. Oldenhof, heeft dit giste ren meegedeeld. Hij heeft don derdag met het ministerie over leg gepleegd over de redding van het bedrijf. Bij Acis Moara-Shira werken 280 merendeels vrouwelijke werkne mers en ongeveer 7000 free lan ce consulentes. Het ministerie van economische zaken heeft haar steun toegezegd, nadat het bedrijf was doorgelicht en bleek dat het te redden was. Er zal nu een nieuwe opzet voor het bedrijf worden gemaakt. Aan zijn steun heeft het ministerie de voorwaarde verbonden dat zij bepaalde facetten van de nieuwe opzet moet goedkeuren. De huidige eigenaar van Acis Moara-Shira is het Westduitse concern Preussag A. G. De Ne derlandse groep belangstellen den wil zich nog niet bekend maken. Verloving prins Charles? SANDRINGMAM (AP) Het En- pe'se plaatsie gisteren van de geruchten over een cn handen z inde verloving Van kron prins Charles. H©t nieuws :'-''f»el?kt dat Charles de knappe Lady Jane Wellesley had uitgenodigd om de jaarwisse ling te komen vieren in zijn fami- Uekrir De Engelse koninklijke familie brengt oud en nieuw door «p het platteland. Mgr. N. Hettinga overleden BOLSWARD (ANP) - Mgr. Nicolaas Hettin ga, missionaris van Mill Hill en bisschop van Rawalpindi in Pakistan, is op 65-ja rige leeftijd overle den. Mgr. Hettinga werd in Heeg (Fries land) geboren. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De ontvoerde Grundig-directeur Thomas Niedermayer. (Van onze correspondent). LONDEN De Britse regering en de Westduitse ambassade in Londen wachtten vandaag be zorgd op nieuws van de kidnap pers van Thomas Niedermaier, ereconsul van West Duitsland in Belfast, en aldaar directeur van een grote Grundigfabriek. Niedermaier werd donderdag avond op zijn pantoffels ont voerd door twee onbekenden, die hem per auto weghaalden uit zijn bungalow op de rahd van Andersons Town, een ves ting van de IRA in Belfast. Sinds Niedermaier verdwenen is, werd niets meer van hem gehoord. Men beschouwt hem als de belangrijkste buitenland se industrieel in Ulster, wiens voorbeeld nog 14 andere-vreem- de bedrijven naar deze rustige Britse provincie gelokt heeft. Voor zijn inspanningen werd Jacht op ontvoerders Westduitse zakenman Niedermaier door de Britten be loond met een ere-decoratie. Over htet algemeen wordt aange nomen, dat de IRA consul Nie dermaier zal proberen als gijze laar te gebruiken om de vrijla ting af te dwingen van belang rijke republikeinse gevangenen, onder wie de gezusters Brice, die levenslang hebben gekregen wegens hun aandeel in de bom aanslagen van maart 1973 in Londen. PARIJS (RTR) In Parijs is een nieuw boek van de Russi sche auteur Alexander Solszje- nitszyn verschenen, getiteld „De Goelag-archipel". Het gaat over de Russische concentratiekam pen in de tijd van 1918 tot 1956. De schrijver gaf toestemming tot publikatie nadat de Russische geheime politie een kopie van het manuscript in beslag had Nieuw boek Solzjenitszyn genomen. Hij had het boek vijf jaar geleden al voltooid, maar wilde het niet laten verschijnen vanwege de vele namen die erin genoemd worden. Spaanse kerkgangers staken herderlijke brief in brand MADRID (ANP) In een kerk van Madrid is uit protest een herderlijke brief van kardinaal Tarancon en zijn hulpbisschoppen verbrand. Het incident, dat eerst nu be kend is geworden, gebeurde op 16 december in de Kar- mel-kerk, gelegen in een villawijk van de stad. Toen de brief werd voorgelezen, liep iemand naar voren, rukte het schrijven uit de handen van de priester die het voorlas en stak het met een kaars in brand. Intussen riepen de mees te aanwezigen: „Wij zijn geko men voor de heilige mis en niet om politieke toespraken aan te horen." In de omstreden brief spreken de bisschoppen zich krachtig uit te gen extremisme van rechts en van links en pleiten zij voor eensgezindheid. Nadat de brief verbrand was, vroeg de pastoor de gelovigen tot bedaren te komen of de kerk te verlaten, hetgeen gebeurde. De politie, die het gebouw had omsingeld, kwam niet tussenbei de. Hoewel 't reeds vaak is voorgeko men dat preken werden onder broken door katholieken die de taal te politiek vonden, was dit de eerste keer dat het voorlezen van een bisschoppelijke brief werd verstoord. Uit angst voor moeilijkheden vonden sommige Regeringsnota ruimtelijke ordening: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland mag geen immigratie land worden. Gestreefd moet worden naar een sta tionaire bevolkingsomvang. De daling van het kin dertal moet positief beoordeeld worden. Uit een oogpunt van ruimtelijke ordening moet de daling van de vruchtbaarheid van de vrouw worden be vorderd. Dat zijn enkele van de zeer vele conclu sies, uit de gisteren gepubliceerde regeringsnota betreffende de ruimtelijke ordening. Deze nota „de orienteringsnota", is het eerste deel van de derde nota ruimtelijke ordening. Uit deze nieuwe nota blijkt, dat ruimtelijk beleid zoals dat in 1966 in de tweede nota ruimtelijke or dening werd geformuleerd, zich belangrijk anders heeft ontwikkeld dan werd verwacht. De spreiding van de bevolkingsgroei over de verschillende lands delen en de toename van de bevolking, met name in het noorden, is anders verlopen dan men zich in 1966 had voorgesteld. Nederland zal in het jaar 2000 geen 20 miljoen inwoners tellen, maar hooguit 15 tot 16 miljoen. Deze minder grote groei van de bevolking wordt door de regering positief gewaar deerd, een belangrijke component van de bevol kingsaanwas is volgens de regering de vestiging van buitenlandse werknemers in ons land. Als deze vestiging ongebreideld zou voortgaan, dan zou de bevolking alleen al door deze vestiging met 400.000 tot 500.000 groeien tot het jaar 2000. Dit is onaan vaardbaar volgens de regering. Daarom moet er gestreefd worden naar een beleid dat de internatio nale arbeidsverdeling beter regelt. Op Europees, c.q. Koninkrijksniveau (d.w.z. met de Antillen en Suriname) moet een regionaal be leid worden uitgestippeld dat de ooTzaken van de immigratie naar Nederland bestrijdt. De spreiding van de bevolking over Nederland dient krachtig te worden voortgezet. Richtsnoer daarvoor moet zijn: zo min mogelijk mensen in de Randstad, zo veel mogelijk mensén naar het Noorden. Ook het Oosten moet in de visie van de regering in het spreiidingsbeleid aktief worden betrokken, mits men zorgvuldig omspringt met de Veluwe en het ri vierengebied. Niet alleen een betere bevolkings spreiding, maar ook een betere spreiding van de werkgelegenheid en van het welzijn zal ter hand genomen moeten worden. Enkele van de door de regering als wezenlijk ervaren doelstellingen een goed ruimtelijk beleid zijn voorts: instand houding van de centrale open ruimte tussen de ste delijke zones (middengebied van de randstad, dat is het groene huis van Holland) handhaving van open ruimten tussen de stadsgewesten en binnen de stadsgewesten (bufferzones). pastoors van Madrid het ver standiger om de brief in de doofpot te stoppen. Vliegreizen 6 pet dujurder MANILLA (AP) De internatio nale luchtvaarttarieven zullen op 1 januari over het algemeen worden verhoogd met 6 procent als gevoïg van de stijging der oliekosten, aldus is gisteren meegedeeld door een woord voerder van de IATA, de bond voor het internationale luchtver. voer. De woorvoerder, Anthony van Dijk, zei dat op bepaalde routes de verhoging 4 procent zal be dragen. De IATA heeft 113 le-1 De ontdekker van de komeel Kohoutek, de Duitse astronoom dr. Lubos Kohoutek, heeft gisteravond van den, alle regeringen, en 111 uit het ruimtecentrum in Houston een gesprek gevoerd met de astronauten van Skylab-3. Dr. Kohou- daarvan hebben al hun toestem- tek, die via een gesloten t.v.-circuit de astronauten (v.l.rur.) Carr, Gibson en Pogue, kon zien, zei dat ming met de verhogingen be- de observaties vanuit Skylab-3 veel zullen bijdragen tot ontsluiering van het raadsel van het ontstaan tuigd. van ons zonnestelsel. Mens en maatschappij WIE NIET MEER ZO PIEP-JONG IS, herinnert zich ongetwijfeld hei busje van Blookers-cacao: de verpleegster die weer met een busj< cacao uitgebeeld was en zo, via een soort van repeterende breuk re clame maakte voor zichzelf en natuurlijk voor Blookers' cacao. Daaraan moeten we wel eens denken bij het lezen van de vele artike len welke de laatste tijd gepubliceerd worden over de maatschappi welke de mensen ziek zou maken. Bij gelegenheid van kerstmis bij voorbeeld heeft de medisch socioloog dr. W. Aakster in de periodie ken van het N.K.V. zo'n beschouwing geschreven onder de titel „De maatschappij maakt de mensen ziek, verander hem! Naar dr. Aakster's schatting is 70 procent van alle gezondheidsstoor nissen een uiting van sociale problemen. De dokter is in die geval len niet de genezende kracht; dat zouden maatschappelijke veraa deringen zijn, met als voornaamste recept*, democratisering. IN HET BETOOG VAN DR. AAKSTER zit veel waarheid, maar d zwakke stee is, dat hij overdrijft. In een perfect gedemocratiseerde samenleving zullen ook gezond heidsstoornissen voorkomen, al was het alleen maar, omdat d mens uit puur geluk weer andere gekke dingen gaat doen. Behalv hartinfarcten en maagzweren zijn er immers tal van andere ziekte oorzaken en de maatschappij is beslist niet voor zeventig procen ook daar de oorzaak van. Maar bovendien: wie zegt dat de maatschappij de mensen zie maakt, zou ook mogen constateren dat de mensen weer de maat schappij verzieken. Met name gebeurt dit ook in een democratisch samenleving. Dan dringt dus de gelijkenis met het Blokker busj zich op. In de welzijnstheorie zoals zich die de laatste jaren met toenemend kracht presenteert, zit de veronderstelling dat de mens-in-welziji ook een mens zonder de menselijke hebbelijkheden is. Moet mei dan aannemen dat zelfs zo'n gedemocratiseerde samenleving be paalde mensen nog ziek maakt of zijn die mensen van nature t slecht voor de geidealiseerde samenleving? OOK WIJ ZETTEN DRIE UITROEPTEKENS achter de oproep on de maatschappij beter te maken om daardoor meer mensen gelui kig te doen zijn. Maar het begin van zo'n streven moet bij mensen gemaakt worden Bijvoorbeeld door hen meer inzicht te geven in het essentiele gelul van een samenleving. En daarover zijn de mensen het vooralsnog niet eens. Te veel verge ten wij allemaal dat een stukje offer dan onmisbaar is. illTI Dank zij de djure dubbeltjes EEN DER PIONIERS van het oude ortiroepbestel klaagde donderdaj in een N.C.R.V.-interview erover, dat nieuwe omroepverenigingei het maar gemakkelijk hebben. Terwijl gerichte omroepverenigingen als VARA. KRO en NCRV voo: de oorlog door hard werken en door de dure dubbeltjes van trouwi leden fundamenten gelegd hebben voor een kwalitatief goed om roepsysteem in Nederland, gaat het tegenwoordig maar gemakke lijk. Een bijna symbolische bijdrage is al genoeg, mits men zijt verplichte kijk- en luistergeld maar aan de overheid betaalt. De klacht is begrijpelijk en voor een deel ook waar. Maar in dat op zicht is er in de samenleving wel meer veranderd: er gaan al kre; ten op, dat het feitelijk niet democratisch is om een omroepverem ging aan zendtijd of meer zendtijd te helpen op voorwaarde, dat dt in deze kwestie stemgerechtigde burger kijk- en luistergeld betaalt De spreiding van onderwijs, cultuur, sport, ontspanning, voorkome' dat alleen de kapitaal-krachtigen hiervan kunnen profiteren, dat ij een der beste consequenties van de veranderingen welke zich dl laatste generaties in onze maatschappij hebben voorgedaan. Jani| mer genoeg is daarmee tevens de opvatting gaan leven, dat di< vruchten geoogst moeten kunnen worden zonder ploegen, zaaien; wieden en verzorgen. Lièfst zouden sommigen zien, dat het oogsten ook nog aan een ande overgelaten zou kunnen worden. VANDAAR DAT MENIGEEN het ook de gewoonste zaak van de wt reld vindt, bijna een recht, dat hij zelf zonder enige inspanning ka kankeren op de kwaliteit van radio en televisie, op het niet brenge van de informatie e>. ontspanning welke hij zo graag gezien of b< luisterd.zou hebben. En dan vooral op het tijdstip dat hem het best' uitkamt. Het vóórgeslacht kan veel verweten worden; maar niet dat het zidj in bepaalde opzichten geen persoonlijke moeite heeft getroost on iets tot stand te brengen. In dat opzicht zijn de latere generaties op de keper beschouwd vee meer vrijblijvend. Hun engagement is soms meer schijn dan wezen Weeroverzicht DEN HAAG „Het is bij ons de laatste weken een gekkenhuis ge weest. Van een terughoudendheid in verband met de huidige oliecrisis was geen sprake. Het lijkt wel of men zijn benzinegeld nu voor vuur werk heeft willen uitgeven. Voor velen is het kennelijk een noodzake lijke uitlaatklep". Dit heeft de heer J. V. Van Belkom, directeur van de firma Beko N.V. in Tilburg, medegedeeld. Het Tilburgse bedrijf importeert vuurwerk uit tal van landen (China, Hong Kong, Korea, maar ook uit België en Frankrijk) en levert ruim 280 verschillende vuurwerkartikelen. Daarmee heeft het één van de grootste collecties uit Europa. „Onze omzet is ten opzichte van het vorig jaar met 40 tot 45 procent gestegen", zo zei de heer Van Belkom. Hij rekent op een totale verkoop van ruim 400.000 ton vuurwerk. Het geïmporteerde vuurwerk is Ondanks deze verhoging kunnen dit jaar wel duurder geworden de Nederlandse vuurwerkfabri- (sommige artikelen 10 procent, kanten qua prijs nog weinig con- andere zelfs 100 tot 200 procent), curreren met dit buitenlandse vuurwerk, dat voor het grootste deel afkomstig is uit China. De kwaliteit van het vaderlandse vuurwerk doet echter niet onder voor de imoort. Het duurdere vuurwerk betekent echter geen geruggang in de verkoop. Tenslotte meent de heer Van Bel kom dat het Nederlandse publiek ten opzichte van vorig jaar weer meer geld zal uitgeven voor de aanschaf van vuurwerk. Het tota le bedrag, dat aan het knalwerk zal worden besteed, wordt ge raamd op meer dan 20 miljoen gulden. Ook de Koninklijke Nederlandse Kunstvuurwerk en Munitiefabriek A. J. Kat v/h Loeff in Leiden heeft enkele slopende weken ach ter de rug. Adjunct-directeur K. C. Hoekstein: „We hebben een erg goede verkoop gehad, die ho ger is uitgevallen dan vorig jaar". Hij zei dat de voorraad vuurpijlen vrijwel is uitverkocht. Een derde grote vuurwerkfabri kant en -importeur is de Eerste Nederlandse Kunstvuurwerkfa briek v/h J. N. Schuurmans in Leeuwarden. Directeur P. A. De Bruin, verklaarde desgevraagd, dat ook hij betere verkoopresulta ten heeft geboekt dan voorheen. „We hebben een totaal leeg huis. In onze bestellingen waren we uit gegaan van een zekere verzadi ging, maar de vraag naar vuur werk is groter geweest dan het aanbod In feite hebben we wat te weinig geïmporteerd". Volgens de heer De Bruin is het afsteken van vuurwerk in het ge heel niet afhankelijk van de eco nomische situatie waarin het land verkeert. „Vuurwerk maken is een stukje folklore. Het is een volksvermaak, dat niet is uit te roeien", zo zegt hij. mist tegel «R» sneeuw onweer 19 temperaturen -w-w warmtefront T-r kou-front windrichting toto luchtdruk in millibaren H hoge-drukgebied L lage-drukgebied verplaatsingsnehting In het huidige weertype komt ook morgen maar weinig verande ring. Zuidwestelijke winden blij ven vochtige, van oorsprong subtropische, lucht aanvoeren. Deze aanvoer vindt plaats aan de noordflank van een nog steeds iets in omvang toene mend hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Spanje tot aan de Zwarte Zee. Het hogedrukgebied zorgt in Zuid Europa voor een stabiel weertype. Aan de Spaan se zuidwestkust waar vrijdag volop de zon scheen liep het kwik op tot zestien graden. Zon nig was het ook in Scandinavië waar overdag vrijwel overal de temperatuur boven nul komt. Alleen 's nachts vriest het daar nog licht tot matig. Vooruitzichten voor maandag: Enige tijd regen of motregen Later opklaringen en iets min der zacht. Aantal uren zon 1 tot 4. Min. temp. 1 tot 6 graden bo ven normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal 50 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam geli De Bilt seh Doelen mis Eelde mo Eindhoven mo Den Helder geh Luchth. R'dam geh Twente mis Vllsslngen mo Frankfort Helsinki Lissabon Locarno temp. sla» S 03 Madrid Malaga MuUprei Stockholm Wenen Zürlch ,2 1 a'

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6