E KUNST MET GROTE EN KLEINE K 1973 TE KIJK In het voorjaar liep het zendschip van Radio Veronica op het strand van Scheveningen. De "piraat" verdween een paar dagen uit de ether. Inmid dels hebben ru moerige betogin gen van veelal jeugdige aanhan gers niet kunnen verhinderen dat de Tweede Kamer het anti- piratenwetje aan nam. Volgend jaar zal "Veronica" voorgoed verdwij nen, tenzij een le gale status wordt verkregen. Daar voor hebben zich al meer dan twee honderdduizend leden gemeld. Fietsend door Amsterdam, ten der rustiger beeioen uit Paul Verhoevens verfilming van Jan Wolkers' "Turks fruit", hèt grote Nederlandse succes aan de bioscoopkassa. Voor het eerst sinds jaren was er weer een tentoonstelling die bezoekers bij honderdduizenden trekt: Pompeii in het Haags Gemeentemuseum. U kunt er nog terecht 13 januari. Willem van Otterloo nam afscheid als vast dirigent van het Residentie- Orkest. In zijn opvolging werd voorlopig niet voorzien, zodat het orkest het uitsluitend moet stellen met gastdirigenten Voor de tweede maal in de geschiedenis veroverde Noderland een Oscar. Charles Huguenot van der Lindens "Die kleine wereld" werd in Holly wood uitgeroepen tot de beste korte film van het jaar ino Maderna, begaafd componist en di- ïnt die een der voormannen was voor "nieuwe muziek". In ons land dirigeerde raak. Eind november zou een nieuw Pel- is et Melissande-enscenerinq onder zijn ïn voor lrin9 9aan biï de Nederlandse Opera- soleren fbt'n9- ln het begin van die maand trof 6 zijn doodsbericht. Nederland kreeg er een nieuw museum bij het Rijksmuseum Vincent van Gogh. Koningin Juliana verrichtte de opening Anne Marie David won in Luxemburg het Eurovisie Songfestival met "Tu teconnaitrasDe Nederlandse deelnemer Ben Cramer kreeg met de Kartner-dreun "De oude muzikant" geen schijn van kans. De absolute top van het hele pop-gebeuren was, na het in maart gehouden en groots opgezette Pop-Gala in de Voorburgs'e Vliegermolen, wel het concert van de fameuze en door sommigen ook als berucht gekwalifi ceerde "Rolling Stones" in oktober in het Sportpaleis Ahoy' te Rotterdam. Een concert dat zoals deze foto misschien doet vermoeden allerminst een koude douche voor de Stones-fans is geweest De ontbindingsverschijnselen in het Nederlands toneel, die zich vorig jaar al aankondigden, zetten zich in 1973 verscherpt door. In Amsterdam en Rotterdam werd het publiek de dupe. In Den Haag niet. Daar had De Haagse Comedie opnieuw een prachtig seizoen met schitterende voorstellingen, o.m. van Pirandello's Hendrik IV. Paul Steenbergen vierde er onofficieel zijn 50-jarig acteursjubileum in. h het harnas" overleed de hoogbejaarde bgda Janssen. Enkele uren voor haar ver sheiden had ze nog op de planken ge- aan. Anderen die het toneel ontvielen: Tuis Borel, Sophie Stein, Piet Bron, Wam ïskes

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19