Machtigingswet krijgt steun van Eerste Kamer DISTRIBUTIEREGELS NIET-WEGVERKEER Genève was doel van aanslagen voor terroristen £cidóc(2ouaa/nt Jariv: niet praten over Jeruzalem Ontslagen door crisis in Engeland Prille Heeft u spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: rente tot 8%! Toch blijft uw geld altijd beschikbaat: Rijkspostspaarbank Massamoord in Florida? RIJDAG 28 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie EN HAAG De regering zal de besluiten om het oofd te bieden aan de energiecrisis niet wijzigen, e benzine-distrlbutie blijft voorlopig ongewijzigd, at heeft premier Den Uyl gisteravond na afloop »n de vergadering met diverse commissies uit de ;erste Kamer bekend gemaakt. De premier zei dat beleidsnota van de regering betreffende de olie- sis en haar gevolgen niet is aangetast door de ngste beslissingen van het oliefront: verminde- ig van de verminderde toevoer van olie uit de ;rzische Golfstaten tot 15 procent van het niveau in september en verhoging van de olieprijs voor we olie van 14 tot 32 guiten per vat. r Nederlandse economie zal ruim 8 tot 9 miljard ;tra uitgaven moeten doen als gevolg van de ver- ogde olieprijs, waarvan 2,75 miljard gulden di et voor rekening zulle" komen van de Nederland- economie. Het verscnil z,al uit de uitvoer van verwerkte olie moeten komen. Het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de machtigingswet komt er in grote liinen als volgt uit te zien: kvp en PvdA. D'6C. PPR zullen nauwelijks be zwaren hebben tegen de plannen van Den Uyl om het kabinet grote volmachten te verlenen teneinde de energiecrisis te bestrijden met maatregelen be treffende inkomens, huren, e.d. De CHU staat vooralsnog kritisch ten opzichte van deze plannen, maar niet onwelwillend, hoewel duidelijk is dat op z>ijn minst twee leden van deze senaatsfractie tegen de machtigingswet zullen stemmen. De WD-fractie is unaniem tegen, aldus verluidt uit liberale senaatskringen. E>e ARP is niet aan het woord gev,Oest wat de machtigingswet betreft. Het is ook niet te verwach ten dat deze fractie zich tegen de machtigingswet zal keren. schatrijke Howard Hughes K'steren door een federale jury Washington in staat van be schuldiging gesteld wegens nipulatie van aandelen en dere onwettige handelingen bij lijn overneming van een lucht vaartmaatschappij in Californië. Hughes, die op de Bahama's in afzondering leeft, zou veroor- teeld kunnen worden tot 22 jaar gevangenisstraf. Parkeer verbod vrachtwagens in Rotterdam Otterdam - (anp) Met in gang van 1 januari mogen vrachtwagens en autobussen langer dan 6 meter niet meer in de bebouwde kom van de ge meente Rotterdam parkeren. Enkele terreinen, zoals de vee markt en het industriegebied - De Spaanse polder - zijn hier van uitgezonderd. De maximale boete, die bij overtreding van dit verbod wordt opgelegd, is f300 of twee maanden hechte- JERUZALEM (AP-Reuter) De Israëlische minister van defensie Mosje Da jan heeft gezegd dat de grenzen van Israël niet tij dens de Geneefse vredesconfe rentie zullen worden vastge steld. Op ongeveer hetzelfde tijdstip ver klaarde generaal Aharon Jariv, de militaire onderhandelaar bij kilometerpaal 101, dat Israël in Genève over alle punten zou kunnen onderhandelen op een uitzondering na: Jeruzalem. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Ismail Fahmy is gisteravond uit Genève terug gekeerd in Cairo voor het uit brengen van verslag aan presi dent Sadat over de eerste ronde van de vredesconferentie over het Midden-Oosten. Fahmy vloog na zijn aankomst door naar Assoean in Opper-Egypte, waar Sadat verblijf houdt. Fahmy verklaarde dat geen kans onbenut moest worden gelaten om tot een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten te ko- Spaanse pers doet aanval op Frankrijk MADRID (AP) Spaanse dag bladen hebben de Franse autori teiten er van beschuldigd de moordenaars van premier Car- rero Blanco onderdak te verle nen. Volgens een blad zal de Spaanse regering - zonder twij fel - om de uitlevering va mannen vragen. Het Spaanse ministerie van bui tenlandse Zaken heeft gewei gerd hierop commentaar te le veren. Diplomatieke bronnen in Madrid hebben laten weten, dat de regering de zaak momenteel onderzoekt. De Spaanse ambas sadeur in Frankrijk verblijft momenteel in de Spaanse hoofd stad voor besprekingen. Het protest van de Spaanse bla den volgde op een ondergrondse persconferentie in Frankrijk van de ETA, de Baskische guer rilla-organisatie die door de Spaanse politie voor de moord op Carrero Blanco verantwoor delijk wordt gehouden. (Van onze correspondent) IRIJS De in Villiers-sur-Mar- le even ten zuiden van Parijs learresteerde 13 terrpristen (10 turken waaronder twee vrou wen. twee Palestijnen en 1 Al- terijn) bereidden volgens de panse staatsveiligheidsdienst aantal opzienbarende aan- Hagen voor in heel Europa en het r.ame in Genève waar de vredesconferentie voor het Na- >ije Or sten plaats heeft, i ter-oristengroep, d e over een verbluffende hoeveelheid mate- 'iaal beschikte (wapens, explo- lieven, granaten, met springstof leladen boeken, handtassen en len voorraad valse paspoorten) •ehoorde tot het zogenaamde vreemdelingenlegioen van het /olksfront voor de Bevrijding 'an Palestina. 1 twee stoottroepgroepen van dit 'reemdelingenlegioen worden (evormd door de Japanners (af- jomscig van de zogenaamde lode Legergroep) en Turken van het Turkse volksbevrij- jingsfront). Deze Turken had- len zich in hun eigen land al mderscheiden door de ontvoe- ing en de vermoording van de Braëlische consul-generaal in pkara in 1971, het eveneens tvoeren van vier Amerikaan militairen van de NAVO- jdkrachten die echter later jgelaten werden, en het neer van drie Britse solda- eveneens van de NAVO. Zij eveneens verantwoorde lijk voor de ontvoering en gijze ling van een 14-jarig meisje uit Istanhoel dat na 51 uren bevrijd kon worden. De Turken maken hoofdzakelijk van Russische wapens gebruik. Bulgarije is hun uitwijkhaven, waarneen zij vluchten na een aktie uitgevoerd te hebben. Hun oorspronkelijk opleidings- en oe- fengebied lag in Anatolië, maar thans maken zij gebruik van de oefenterreinen in de Italiaanse Apennijnen en op Sardinië. De sterk Turkse oriëntatie van het gearresteerde terroristen commando is althans voor Frankrijk een nieuw element. Tot dusver werd Frankrijk door de Palestijnse verzetsbewegin- gen in verregaande mate ont zien, enerzijds wegens de Arabi- sche politiek van Parijs, ander zijds omdat op de Palestijnen sterke invloed wordt uitgeoefend door landen als Libië, Irak en Saoedi-Arabië die generlei ver wikkelingen met Frankrijk wen sten. Dientengevolge was er een soort gentleman's-agreement van kracht dat er uit bestond dat op Frans grondgebied geen terreur acties ondernomen zouden wor den en dat geen Franse vliegtui gen of vreemde vliegtuigen op Franse luchthavens gekaapt zouden worden. In Frankrijk gearresteerde Talestijnse terro risten zouden volgens deze over eenkomst simpelweg over de grens gezet worden. o LONDEN (UPI) Werkgevers in Engeland en Wales hebben naar schatting 400.000 werknemers ontslagen in verband met de energiecrisis, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van handel en Industrie don derdag bekendgemaakt. De ontslagen zijn gevallen nog geen week voor het begin van de driedaagse werkweek die premier Edward Heath heeft voorgeschreven als een middel om het tekort aan electriciteit te bestrijden dat is veroorzaakt door de stiptheidsactie van de mijnwerkers. Tunnel ingestort TEHERAN (AP) Zestig arbei ders zijn in het zuiden van Iran onder de grond opgesloten ge raakt toen een autotunnel in aanbouw instortte. Volgens de eerste berichten kwamen bij het ongeluk tenminste negen men sen om het leven. LONDEN Simon Scholes, een 13-jarige schooljongen in Londen, heeft antwoord gekregen op zijn schrifte lijke aanzoek aan Lady Sarah Armstrong-Jones, 9-jarige dochter van prin ses Margaret en Graaf Snowdon. Simon Scholes had lady Sa rah gezien in haar rol van bruidsmeisje op het huwelijk van prinses Anne en kapitein Mark Phillips en hij was op slag verliefd op haar ge worden. Het antwoord op zijn aan zoek was afkomstig van een hofdamvan prinses Margaret, die schreef dat lady Sarah met Simons brief jeer in haar nopjes' was geweest, maar er door veel huiswerk niet persoonlijk op had kunnen ingaan. L. King wil De voorjaars- en zomercollectie van de Franse couturier Jean Patou bevat dit ensemble van gabardineg waarbij een geblokte zijden blouse wordt gedragen. Moordenaar M. in vrijheid NASHVILLE James Earl Ray, de moordenaar van Martin Lu ther King die 99 jaar gevange nisstraf uitzit, heeft gevraagd om zijn vrijlating, op grond van het feit dat zijn advocaten on juist zouden zijn omgesprongen met vitale bewijsstukken. Ray wil voor de tijd die hij in ge vangenschap heeft doorgebracht een schadevergoeding van een half miljoen dollar hebben. DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken heeft richt lijnen bekendgemaakt voor de distributie van benzine en auto- gas voor zover niet bestemd Explosieve hamsterwoede ARNHEM De Arnhemse politie heeft tijdens een benzinerazzia in het kerstweekend ongeveer 300 liter in jerrycans geham sterde benzine op drie adressen in beslag genomrn en tegen de hamsteraars proces-verbaal op gemaakt. Op een adres vond men 150 liter opgeslagen in een oude bovenwoning in een zeer brandgevaarlijke omgeving. De hele etage was gehuld in een zeer explosieve benzinedamp. voor het wegverkeer, en voor propaan voorzover niet bestemd voor land- en tuinbouw en het wegverkeer. Het betreft benzine en LPG voor intern transport on fabriekster reinen enz., voor voertuigen en machines van aannemingsmaat schappijen, voor stationaire mo toren, voor overige machines en apparaten voorzover niet in ge bruik voor wegverkeer, land- en tuinbouw, veeteelt, binnenvaart en visserij, en voertuigen die horen tot de handelsvoorraad van fabrikanten, importeurs en handelaren. Voor toewijzing van brandstoffen kunnen met ingang van 2 janua ri aanvragen worden ingediend bij het Rijksbureau voor Aardo- lieprodukten, Bezuidenhoutse- weg 16b, Den Haag, via formu lier ba7, en bij de Kamers van Koophandel. Voor buikleverin gen propaan en LPG voor indu- striëel en ambachtelijk gebruik, horecabedrijven en verwar mingsdoeleinden kunnen aan vragen worden ingediend bij het plaatselijk distributiekantoor (voor horeca en particulieren) en het rijksbureau (industrie en ambacht). Flessengas is niet in de distributie opgenomen. Ramp El Jambeli QUITA (AP) Kikvormsmannen van de Ecuadorians© zc&rjsa hebben gisteren 53 doden gebor gen en hiermee is het aantal mensen dat verdronken is toen de kustvaarder El Jambeli op de dag voor kerstmis verging in de baai vanQuyaquil, gestegen tot 173. Er zijn nog 200 vermis- Bijvoorbeeld duizend gulden of meer? boekje staat met 4 k 41/ï% rente? Daar Geld datergens op een spaarrekening of kunt u meer, veel meer rente voor makenl Bij een opzegtermijn van 3 maanden krijgt u al meteen 5% rente.6% bij 1 jaar.7% bij 2 jaar.en zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! Wat is een opzegtermijn? Hoe neem ik zo'n beleggingsrekening? Dat staat allemaal in een folder - heel eenvou dig. Zorg dat u 'm krijgt Bij voortijdig opnemen worden wel kosten in rekening gebracht. Lees het in de folder. Lees ook hoe gemakkelijk u via bank of giro geld kunt overmaken op zo'n renterijke beleggingsrekening. Er ligt een folder klaar bij 't postkantoor. Of bel 0017 (gratis). Of gebruik de coupon. LEC V-rOUpOn Stuur mij de folder waarin alles staat over de RPS Beleggingsrekeningen met opzegtermijn. (In envelop zonder postzegel sturen aan RPS,Van Baerlestraat 27, Amsterdam) uw nationale spaarinstelling Niemand snapt liet WIE SNAPT hoe het precies met de oliecrisis in Nederland zit. ver dient een ere-staatssecretariaat in onze regering. Want premier Den Uyl wekt de indruk het ook niet helemaal te kunnen volgen. Terwijl de horde aanvragers voor extra benzinebonnen de gemeente huizen en ANWB-kantoren overstelpt met aanvragen en terugbezor gen van formulieren, worden de geruchten weer sterker dat het op jagen van de olieprijzen zelf al dermate tot zuinig rijden noopt, dat binnenkort distributie in feite weer overbodig zou kunnen worden. WEL ZIJN DE KERSTPAKJES die Arabische oliesjeiks deze week in de vorm van vriendschapsprijzen de wereld rondstuurde, Nederland (met Amerika!voorbij gegaan, maar de indruk, dat met zijn aard gas-achter-de-hand Nederland er als puntje bij paaltje komt eerder beter dan slechter voor staat dan menig als „Arabisch vriend" er kend land, wordt eerder scherper dan vager. Eigenlijk hebben Nederlandse bewindslieden de laatste dagen niet veel meer erkend, dan dat de prijspolitiek der olie-producenten de nationale economie vele miljarden kost, waarvan dan weer een deel op het buitenland kan worden afgewenteld. Wie de Kamerdebatten van de week der machtigingswet nog eens sa menvat. blijft het moeilijk vinden om te kunnen concluderen wat nu preoies het beeld is dat onze regering voor de naaste en nabije toe komst verwacht. Den Uyl c.s. hebben hun volmachten gekregen en ze zullen ze binnenkort wel gaan gebruiken, maar weet iemand pre cies waartoe? TOT NOG TOE heeft de gemiddelde Nederlandse burger feitelijk pas één ontwikkeling heel concreet kunnen waarnemen: de prijzen stij gen sneller en sterker dan welke bewindsman dan ook voorspeld heeft. Geen wonder dat het kabinet vrij snel op de kritiek van vakbonden en Kamerfracties tegen de 15 gulden „smartegeld" per 1 januari ge reageerd heeft met een concessie. Misschien slaagt de Eerste Kamer er begin januari in om de regering wat meer feitelijk nieuws te ontlokken als prijs voor de tweede en laatste goedkeuring van de machtigingswet. De heren senatoren kunnen de Nederlandse burgerij zeker aan zich verplichten door het regeringsapparaat nu spoedig tot het brengen van meer nieuws op tafel te nopen. Want er zijn te veel geruchten, dat er veel nieuws -xider de tafel wordt gehouden. Weeroverzicht AtiFIKtSMI •$- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaren .-"3C opklaringen hagel ■*-*■ warmlelront H hoge-drukgebied jg* bewoning sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebted fpf regen 2^2 onweer windrichting verplaatsrigsnchting Palestijnen ondervragen terroristen KOEWEIT (AP) De vijf terro risten die vorige week een aan val deden op de luchthaven van Rome en daarna een vliegtuig van de Lufthansa kaapten zui len in Koeweit worden onder vraagd door een speciale guer rilla-commissie. Ali Jassin, hoofd van het kantoor van de palestijnse bevrijdings organisatie in Koeweit voegde eraan toe dat deze speciale commissie onder leiding van Jasser Arafat morgen met de ondervragingen zal beginnen. TITUSVILLE (UPI) Politie mannen, tussen de sinaasappe len op zoek naar aanwijzingen In de zaak van de moord op een jonge vrouw, hebben gisteren het lijk van een tweede Jonge vrouw gevonden het vierde dat in de laatste vijf weken in de omstreken van Titusville in Flo rida is opgegraven. Sherriff Leigh Wilson zei dat hij ervan overtuigd is dat er ver band bestaat tussen de dood van de vier vrouwen. In de streek worden elf vrouwen ver mis. Gemeentehuis gesloten: geen formulier voor extra benzine (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op enkele plaat sen hebben autobezitters giste ren een vergeefse reis naar het gemeentehuis gemaakt voor aanvraagformulieren voor extra benzine of autogas, omdat het gemeentehuis wegens energiebe sparing tussen Kerstmis en nieuwjaar gesloten is. Dat was ook in Nunspeet het geval waar men nu vandaag en maandag het gemeentehuis openstelt om aanvraagformulieren uit te rei ken. Aanvankelijk wilde men tot 2 januari gesloten blijven. Nagenoeg geheel Europa bevindt zich in zachte en vochtige lucht, die met zuidwestelijke winden wordt aangevoerd uit subtropi sche oceaangebieden. In de luchtmassa's komen uitgestrek te en dikke wolkenvelden voor, waaruit nu en dan wat motre gen valt. Tengevolge van deze bewolking kan maar weinig straling van het aardoppervlak uitgaan of deze bereiken. De verschillen tussen de dagelijkse en nachtelijke temperaturen zijn dan ook bijzonder klein. De temperatuur schommelt tussen 6 en 8 graden. Ook zaterdag hetzelfde weerbeeld. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: somber en vrij zacht met plaatselijk mist of motre- gen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: voor zondag aantal uren zon: 0 tot 2, min. temp: 3 tot 9 griden, max. temp: 5 tot 10 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. WEERRAPPORTEN Amsterdam t De Bilt r I >eoli-n r Lelde r Den Heldor r Luchth. IVdam Twente VUsslnicen 7A I.lmburg 1 Aberdeen I Athene I Barcelona i Berlijn I Frankfort Genève Helsinki Luxomburi Madrid Malaga Mallorca MUnchen Nice Oslo Parijs onbew. Stockholm Wenen Zllrlch Casa Blanca Istanboi-I Las Palmas New York Tel-Avlv Tunis Vrijgeleide voor Chilenen SANTIAGO (AFP) De Chileen- se regering heeft gisteren 191 vrijgeleiden verstrekt aan vluchtelingen die een toevlucht hadden gezocht in de Franse ambassade in Santiago na de val van wijlen president Allen* de.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9