Woningbouwer start uniek project in Lelystad KDOCrHlTE Ondanks overcapaciteit op bouwmarkt Hitler is „in" LEIDSE COURANT VRIJD. Van steeds meer kanten wordt gezegd dat de naoorlogse woningnood bestreden is en dat de kwantitatieve behoefte ge wijzigd is in een kwalitatieve. Deson danks zuller er nog hele reeksen wonin gen worden toegevoegd aan de ruim 3,9 miljoen die ons land eind 1971 telde. Daarnaast zullen wellicht in toenemende mate, woningen verbeterd worden, een beleid dat bij de presentatie van de mil joenennota omstandig is uiteengezet door minister van volkshuisvesting Gruijters. De huidige situatie kenmerkt zich door een overcapaciteit vooral in de industrië le woningbouw-sector. Een deel van de moeilijkheden, waarmee de industriële bouwers op dit ogenblik kampen kwam aan het licht toen bekend werd dat de woningfabriek Dura moest sluiten en dat er daarnaast nog drie bedrijven waren, die in acute moeilijkheden verkeerden. Ook bij andere woningfabrieken zag men de toekomst zorgelijk tegemoet. In dit klimaat valt het bericht van een nieuwe loot aan de industriële woning- bouwstam op. Waar men zou denken dat de investeringen zouden worden afge remd, laat Holbern Nederland B.V. vol gend jaar in Lelystad een dochtermaat schappij van start gaan, die in 1976 een capaciteit van 3.00 Ohuizen zal hebben bereikt en waarvoor in totaal 25 miljoen gulden zal worden geïnvesteerd. Holborn Lelystad B.V. is van plan een woning op de markt te brengen, die zo wel qua prijs als qua indeling en vorm geving concurrerend zal zijn ten opzichte van het produkt van andere industriële woningbouwers. De ontwerpers praten over flexibelehuizen (diverse types naast elkaar), een levendig straatbeeld enzovoort. Met andere woorden: indu striële nieuwbouwwijken zullen niet lan ger steriele, uniforme wijken worden, een bezwaar, dat in steeds toenemende mate te horen was tegen huizen-uit-de-fa- briek. Ongeveer een kwart eeuw geleden werd in ons land begonnen met de industriële woning bouw. Het was het Gro ningse aannemingsbe drijf Rottinghuis dat veel pionierswerk ver richtte en het hardnek kig doorzetten met suc ces bekroond zag. Thans is Rottinghuis een bedrijf, waarvan de gro- te-elementenbouw bin nenkort wordt gesloten, na dit jaar nog 100 wo ningen te hebben afgele verd. Het personeelsbe stand is door de jaren heen steeds verder in gekrompen en de ver wachtingen voor het ko mend jaar wat het aan tal op te leveren wonin gen betreft zijn nihil. Ing. H. Mulder uit Zwolle, een van de drie directeuren van Hoiborn Lelystad B.V. is een man voor wie een ontwikke ling als bij het Gronings bedrijf niet onverwacht is gekomen. ..In de bouw werd veelal opge zien tegen diepte-investe ringen om op die inntiier oude produktie-systemen te vervangen door nieu we. Want de ontwikke ling van het wonen en de woonvormen zijn niot stil blijven staan. Het wonen ..beneden" is een grote open ruir.ro ge worden. waardoor een ander produkt wordt ge vraagd". Met mdeie woorden: produktietech- nieken en -processen die nen te worden aangepast aan de huidige vraag op de woningmarkt. Het op nieuw beginnen is gens de heer Mul '.er, in de meeste gevallen na gelaten. Het zijn dan ook die wo- ningbouwfabreken. die of te laat of in een te geringe mate overscha kelden van hojg->ouw naar laagbouw, die er thans het slechts voer- staan. Daar kom: nog bij dat veel industriële hu'zerbouwers '.e weinig r3ken:.ng hielden met het z'eh wijz'gend? vraagpa troon van de bouw markt. waarb!j variatie, een doorbreken van de huisje-boompje-beestje- sfeer en privacy een belangrijke rol speelden. En dan is er nog de lan ge tijd, die er aan de kant van de opdrachtge ver mee gemoeid is al vorens een proj-c: „bouwklaar" is. In spraakprocedures, be- zwaarschr ften en wat al niet meer. zijn zaken, die de voorbereidingstij den van de bouw aan zienlijk beïnvloeden. Levendigheid „We kunnen meer types naast elkaar bouwen, „zegt de heer Mulder waarbij de hu'zen ten opzichte van elkaar ver springen en waardoor het mogelijk is de men sen meer privacy dan thans het geval is te ge ven". Juist deze leven digheid. deze „bewe ging" werkt zeer kosten verhogend in de tu- striële woningbouw en is door de ondernemingen altijd cp een laag p;*je gezet. ..Er is dan ook veel Interesse voor ons systeem", aldus ir. A. I. de Clerq Zub!', één van de architecten van Hol born Lelystad. Concrete opdrachten zijn er ech ter tot nu toe niet bin nen, ook al omdat et nog geen bestekken le- 1 verbaar zün. De interes se voor de hu'zen van Holborn komt zowel van de z'jde van woning- (bouwverenigingen a!s ,van beleggers, overheid 'en bouwondernemers. Nieuwbouwwijken v te steriel, te uniform. te ster. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordenmg heeft in een gesprek met de initiatiefnemers laten weten geen bezwaar te hebben tegen het optre den van Holborn op de vaderlandse bouwmarkt, hoewel men daar duide lijk in de maag zit met de huidige problematiek van de bouwmarkt (overcapaciteit). Intus sen zijn de Gewestelijke Arbeidsbureaus in diver se regio's op de hoogte gebracht dat binnenkort in Lelystad een project van start zal gaan waar voor 650 mensen nodig zijn. Men zegt bij Holborn on der het huidige prijsni veau te kunnen werken. Ir. de Clerq Zubli spreekt over tien pro cent onder de bestaande prijzen, waardoor er huurprijzen van 200 gul den per maand uit de bus kunnen komen. ..Dat moet mogelijk zijn", al dus Zubli. die verder zegt dat door een efficiën ter bouwsysteem en be- drijfsrouting een bedrag van zo'n 2500 gulden be spaard wordt, he'geen bij Ho'born wordt be steed aan kwaliteitsver beteringen. Er zijn een paar opmer kelijke dingen aan het Holborn-systeem. In de eerste plaats wordt er gewerkt met een spouw muur, waardoor elk huis ,,op zich zelf" komt te staéin, hetgeen een be langrijke verbetèring op het gebied van geluids isolatie betekent. Ten tweede: er kunnen meer tvpen naast elkaar wor den gebouwd. En in de derde plaats worden de grote betonelementen (gewicht zes ton) behan deld met lichte toeslag stoffen, zodat de ha-do structuur „verzacht" wordt, waardoor de vochtabsorbatie wordt verhoogd. Een derge'ijk huis wordt opgebouwd uit zo'n twintig bouwe'e- menten. en de bouwtijd zal vier woningen per dag per bouwplaats be dragen. Meer werk Holborn B.V. wil begin 1974 in Lelystad opev - tief gaan worden meer werkgelegenheid bedraagt dan 70 man, terwijl men in 1976 5. 00 woningen per jaar wil afleveren. In de eerste fase zal er 10 ro-ljoen gulden moeten woidon geinvesteerd, maar h totale Investeringspakket zal wanneer men on volle produktie is zo'n 25 miljoen gulden heb ben bedragen. Men heelt uitgerekend dat er tot 1980 ruim een miljoen woningen nodig zu'len z in, waarbij men niet is uitgegaan van een groeiende bouwmarkt. Daarbij is wel rekening gehouden met een stij gende kostenfactor. De kosten zullen volgens de Holborn-mensen zelfs zo sterk stijgen dat de „traditionele" g'et- bouw alleen nog maar in staat zal zijn ..starre" woningen af te leveren. In deze conceptie is een plaats ingeruimd voor de traditionele aannemer die zowel in de ongesub sidieerde sector zal kun nen werken als in de vernieuwbouw. Men gaat daarbij niet in op de op merking van ir. Te Kronnie dat industriële bouwers ook zouden kun nen opereren op het ter rein van de stadsver nieuwing en renovatie- bouw. KLAAS GOINGA Hitler is ,.in". Op de Frankfurter Buchmesse is Hitier zelfs in levende lijve verschenen nou ja,, in levende lijve om de talrijke publikaties, die over hem zijn verschenen, wat luister bij te zetten. Ruim achtentwintig jaar na het einde van de wereldoorlog, is het blijkbaar mogelijk over een van de groot ste oorlogsmisdadigers minder emotioneel te spreken en te schrijven dan voor enkele jaren. Hitier begint duidelijk geschiedenis te worden en dat is te mer ken aan de wijze waarop men hem zowel in Duitsland als hier benadert. Natuurlijk zijn er in Duitsland nog voldoende lieden, die hem bewonderen. Mensen, die nog altijd vinden, dat hij ten slotte toch maar autobanen heeft aangelegd en de uitvinder van de Volkswagen was. Hoewel, er zijn er ook nog genoeg, die van mening zijn, dat zijn binnen- en buitenlandse politiek toch niet zo afkeurenswaardig was als men het nu wel doet voorko- (Van En, wie weet, wellicht zijn er ook in ons land wel mensen, die wat minder kritisch tegenover dit historische verschijnsel; staan. Wie het opnieuw verschenen boek van H. B. Gisevius "Adolf H'tler", dat in een nieuwe wat goedkopere uitgave bij Fontein te De Bilt is uitgegeven, leest, wordt van enige sympa thie echter wel genezen. De auteur is een ex-Abwehr-officier en één van de samerzweer-[ ders van 20 juli 1944. Hij heeft het overleefd en daaraan danken wij dit voortreffelijke werk. Joodse grootouder? Wie is Adolf Hitler nu eigeni::?.? gaat lila gsr.ger. ml- nutieus na. Dat doet hij bijvooineeid oet-r naar onze mei.ing dan Werner Maser, die in het bij de Arbeiderspers uitgegeven boek „Hitier. legende, mythe, werkelijkheid", veel te veel in veronderstellingen blijft steken. De schrijver fantaseert er bij voorbeeld lustig op los als het er om gaat misschien te kunnen aantonen, dat Hitier althans één joodse grootouder zou hebben gehad. Gisevius laat zich veel minder door veronderstellingen leiden. H j gaat aan de hand van feiten de afkomst na. Maar, en dat zijn wij met Gisevius eens. de afkomst is veel minder belangrijk dan de omstandigheden, waarin Hitier leefde en waarin hij tot bepaalde daden kon komen. Hoe maakten de omstandigheden van een ongetwijfeld geniale man een misdadiger of hoe was het mogelijk dat een geboren misdadiger met geniale trekken zo op een presenteerblaadje zijn kansen kreeg aangeboden. Lugubere rol Buitengewoon boeiend is de beschrijving van Gisevius over de laatste stuiptrekkingen van de republiek van Weimar. Hoe is het mogelijk, zo stelt men toch achteraf de vraag, dat politici van het katholieke centrum, sociaal-democraten en communis ten zich zo hebben laten uitschakelen? Het is verbijsterend met welk een gemak de centrum-politici van de laatste regering voor het derde rijk speelden met de belangen van land en volk. Het politieke spel, dat Hitier speelde, lijkt als een spel van een kat rnet een stel angstige muizen. Met name Brüning, Schacht, Von Papen, en Reichenau speelden een lugubere rol. Men kan niet stellen, dat Hitier niet legaal aan de macht kwam. Zij, de politici van het .ancien régime", hebben met hun dwaasheden, met hun valsheid, met hun ijdelheden en met hun hooghartig heid de weg gebaard naar de dictatuur en de chaos. Zij waren de wegbereiders, willens en wetens van een nationaal-socialisti- sche dictatuur. En toch, ze hebben het niet gewild. Om nu te weten te komen hoe het dan toch gebeurde, is het nodig de be schrijving van Gisevius over Hitiers karakter, Hitiers geniale trekken te volgen. Griezelig Gisevius schrijft voortdurend met afkeer over Hitiers methoden van werken, maar tegelijkertijd stelt hij vast. met een zekere bewondering zelfs, hoe meesterlijk Hitier het spel speelde. Vaak aarzelde hij lang voor een beslissing te nemen. Soms bracht hij zijn medewerkers tot wanhoop, maar dan, op het be slissende moment, met een griezelig gevoel voor timing, sloeg hij meedogenloos toe, vriend en vijand verbijsterend en over winnend. Hij was steeds de man van alles of niets. Steeds op nieuw stelde hij zijn tegenstander, nationaal zowel als interna tionaal voor de kei s: ja of nee. Noot was het ja en nee. Met groot gevoel voor details en dank zij knappe analyses slaagt Gisevius erin Hitiers redevoeringen op belangrijke ogenblikken rader te verklaren. Hij was een volksmenner zoals de geschie denis nog niet tevoren gezien had. H'i was een misleider en lei der tegelijk. Hij slaagde erin massa's te biologeren, ze dingen voor te zetten en ze dingen te laten doen, die zij aanvankelijk helemaal niet wilden. Verrassen Beheerst en knap zet Gisevius uiteen hoe zeer de theorieën van Hitiers Mein Kampf werkelijkheid werden. Maar tevens schil dert hij wel erg duidelijk hoe tegenstanders, maar ook meespe lers steeds weer stelden, dat het ..natuurlijk" zo'n vaart niet zou lopen. Hitler voedde die gedachte om dan steeds zijn omge ving te verrassen met het wei-uitvoeren van zijn theorieën. Wat leert men uit een boek als dit? Is het meer dan geschied schrijving. die op zich boeiend genoeg is? Het belangrijkste as pect dat ons opnieuw helder is geworden, is dit: er lopen in alle tijden en in alle landen misdadigers rond van het formaat Hitier. Er lopen altijd mensen rond, d e op hun „kans" wach ten. Meestal echter zijn anderen de wegbereiders, uit slapte, uit angst, tepen beter weten in. De nvnste kans op avonturen be staat in landen met een sterr.e, levers -a-htige democratie, waar mensen het besef voor verantwoordel'jkheid en de gren zen van de macht kennen. In Duitsland vergisten de politici zich in die grenzen. D. H. DEN naa de Stic Dra dra bon sch piki 197: Jan Hoe mie laa jaa hou sch enk naa ove Doe gen pla Niema geda goed tegei tjes sporl lo zj en 1 over bane Doo> tjes' geen veni Step Rijs ViSfe».'**'; Nieuwbouwwijken zcals Holborn B.V. ze heeft ontworpen: laagbouw met huizen van verschillend type naast elkaar.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10