Kissinger was eigenlijke doel van terroristen Franse politie brengt organisatie gevoelige terreur- toe klap Minister Vorrink voelt wel iets voor lawaaipolitie Krachtbron die ons niet kan worden afgenomen: afgenomen Geen warmte'spuien' door het open raam. Koningin in Kersttoespraak Bloedbad in Rome: Hongerstaking van Spanjaarden voorkomen )ONDERDAG 27 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 IUSSEL (UPI) De vijf Palestijnen die vorige week 32 mensen op de vliegvelden van Rome en Athene om het le- iren brachten waren oorspronkelijk van plan geweest een aanslag te plegen op de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger in Beiroet. Ze hadden laartoe opdracht gekregen van Libië, maar toen de Liba- nenese autoriteiten er lucht van kregen werd hun plan ge wijzigd. Dit hebben militaire en diplomatieke kringen be kend gemaakt die in het verleden erg betrouwbaar zijn gebleken. Libië zou volgens deze kringen opdracht hebben gegeven met machinepistolen en granaten een moordaanslag te plegen op de Amerikaanse bewindsman op het moment dat deze in Beiroet zou landen. De Libanese autori teiten kregen echter tijdig infor matie binnen over het plan en deden Kissingers toestel uitwij ken naar de luchtmachtbasis Rayak. Deze basis ligt 73 km. ten oosten van Beiroet. Libië gaf daarop, nog steeds vol gens deze lezing, opdracht een Overleden na overdosis heroine nhem In Arnhem is eerste Kerstdag een 19-jarig Duits neisje overleden na een overdo- lis heroine. Haar stoffelijk iverschot werd gevonden op een luurkamer aan de Steijnstraat n Arnhem. t een onderzoëk dat de politie ja een tip van een arts instelde, js gebleken dat het meisje de cerstdagen wilde doorbrengen >ij een Duitse vriend, die op de tamer woonde. it tweetal, beiden afkomstig uit IVuppertal, had in de nacht van 14 op 25 december ieder een do sis heroine gespoten. Toen de !6-jarige Duitser eerste Kerst dag 's middags wakker werd, irond hij zijn vriendin dood naast zich. De man is aange houden wegens overtreding van ie opiumwet. :t onderzoek van de politie naar de herkomst van de heroïne eidde tot de arrestatie van wee Arnhemmers, een 25-jarige nan en een 22-jarige vrouw. Het is nog niet zeker of "deze iwee optraden als dealers. Hervatting mosselexport Yerseke ERSEKE (ANP) - In Yerseke wordt alles op alles gezet om de mosselexport zo spoedig moge lijk te kunnen hervatten. Deze export is vorige week stopgezet toen men bemerkte dat in de mosselen die op de verwater plaatsen bij Yerseke hadden ge legen een oliesmaak zat. De verontreiniging van het water blijkt een grotere oppervlakte te (beslaan dan aanvankelijk werd gedacht. zijn onbesmette mosselen 'overgebracht naar gedeelten in de Oosterschelde die tot dusver Ivrij zijn van verontreiniging. Blijven deze mosselen goed dan zal men de volgende week daar verwateren. Hier kozen de vijf Palestijnen een Amerikaans toestel uit dat zij met brandbommen veroest- ten wat het leven kostte aan 31 inzittenden. Daarna kaapten zij een toestel van de Westduitse Lufthansa en brachten zij nog een man om het leven tijdens een tussenlanding in Athene. De aanslag moest kost wat kost sa menvallen met de opening van de vredesconferentie in Genève. Libië heeft Egypte herhaaldelijk verweten de Arabische en Pa lestijnse zaak te schaden door in te stemmen met de vredescon ferentie. De Palestijnen zouden lid zijn ge weest van de nationale jeugd voor de bevrijding van Palesti na, een vleugel van de Pales tijnse Zwarte September-bewe- ging die door Libië wordt gefi nancierd. Controle van passagiers op het Romeinse vliegveld Ciampini nadat aanwijzingen waren binnengekomen dat Palestijnse commando's ac ties tegen deze luchthaven voorbereiden. Ruim een week geleden werd op het andere Romeinse vliegveld, Fiumicino een bloedige aanslag gepleegd. Deze aanslag zou volgens berichten in de plaats gekomen zijn van de voortijdig ontdekte poging om de Amerikaanse minister Kissinger te vermoorden. DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne vindt de ge dachte om speciale geluids controleurs of lawaaipolitie a'an te stellen het overwegen waard. Dit heeff zij schrif telijk geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer over problemen met betrekking tot de geluidshinder. Hef toezicht op de naleving van wetfe- lijke bepalingen inzake ge luidshinder en geluldsproduk- tie en de opsporing van over tredingen zijn momenteel in studie in verband met de voorbereiding van de wet op de geluidshinder. In nauw overleg tussen de departementen van Volksge zondheid, Justitie en Binnen landse Zaken zal worden ge streefd naar een zo efficiënt mogelijk controle-apparaat. Momenteel wordt gezocht of er aanvullende wettelijke be voegdheden moeten komen voor de gemeentebesturen, zodat zij in bebouwde kom men het vrachtverkeer kun nen beperken door het instel len van omleidingsrcutes en het toepassen van nachtver bod voor het zware vracht verkeer. Gemeente- en rijkspolitie heb ben momenteel ongeveer 150 geluidsmeters ter beschik king om de geluidsproduktio van bromfietsen te meten. Minister Vorrink deelde mee dat haar enige gevallen be kend zijn waarin de controle- meting tot een veroordeling door de kantonrechter heeft geleid. De ontwikkeling van een meet methode als voor bromfiet sers is ingevoerd, levert, voor wat motorfietsen en auto's betreft problemen op, die in het technische vlak liggen. Volgens de bewindsvrouwe moet de ontwikkeling voorlo pig wel worden voortgezet. Zij meent evenwel dat tege lijkertijd serieuze aandacht geschonken moet worden aan de mogelijkheid de controle rende ambtenaar op het ge hoor te laten beoordeien of het desbetreffende voertuig in excessieve mate geluid pro duceert en aan de aanvullen de mogelijkheid van een vi suele inspectie van de uitlaat. Koudegolf in India 184 doden NEW DEHLI (AP) Bij een koudegolf in Oettar Pradesj en Bihar, staten in India, zijn tot nu toe tenminste 184 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen in Bihar waar 121 mensen zijn omgeko men. Uit andere staten zijn geen gegevens bekend. Veel slachtoffers waren daklozen die in de open lucht plegen te over nachten. Geloof in Nixon ver gedaald WASHINGTON (Reuter) —Bijna driekwart van het Amerikaanse volk gelooft dat president Nixon zoveel schade heeft geleden door de Watergate-affaire, dat hij wellicht nooit meer daarvan herstelt. Volgens een opiniepei ling is men echter verdeeld over de vraag of hij zou moeten aftreden. Met 73 tegen 21 procent was men van mening dat de president zo veel aan geloofwaardigheid heeft ingeboet, dat het moeilijk voor hem zal zijn weer als pre sident te worden aanvaard. 45 tegen 44 procent verwierp de suggestie dat hij zou moeten af treden. Elf procent had geen mening. (ADVERTENTIE) „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten (Van onze correspondent) functionarissen gewaarschuwd waren tegen een mogelijke actie PARIJS Op aanwijzing van de Franse staatsveiligheids- van Palestijnse commando's op dienst heeft de politie tijdens een inval in een villa in een de luchthaven, voorstad van Parijs 10 guerrillastrijders gearresteerd, die alarm werd afgekondigd acht tot een zogenaamde Europese terroristencentrale zouden ^terrorfsten^ Khthlten behoren die aanslagen in Frankrijk en andere Westeuro- Fiumicino bij Rome een brand- pese landen op het programma had staan. De inval aan bom in een vliegtuig van de Pa- de vooravond van Kerstmis volgde op de aanhouding en- nam wierpen en een toestel van kele dagen tevoren van een voor klandestien wapentrans- de Lufthansa kaapten. Ciamplno port uitgeruste auto; twee van de drie inzittenden bleken wordt meestal gebruikt voor mi- leidende functies in een terroristenorganisatie te hebben. Van de in totaal 13 gearresteerde terroristen blijken er tien de Turkse nationaliteit te hebben, minstens één zou Palestijn zijn. De organisatie schijnt ten doel ge had te hebben wapens en explo sieven te centraliseren om naar z.g. actiecentra te sturen, waar ze door terroristen gebruikt wor den. In de villa werd een arse naal aangetroffen van wapens, explosieven, handgranaten van Bulgaars fabrikaat, explosieve postpakketten en ook een voor raad valse paspoorten. De organisatie zou het centrum zijn van een Europees netwerk van terroristen en tot de Pales tijnse verzetsorganisatie van Georges Habache behoren. Uit andere bron wordt evenwel ver nomen, dat de organisatie een Turkse politieke oppositiebewe ging zou zijn. Tien van de der tien gearresteerden zijn, zoals gezegd, Turken. Zij zouden mid dels opzienbarende acties de aandacht hebben willen vestigen op de politieke toestand in Tur kije en voor de uitvoering daar van de technische bijstand van een zekere groep Palestijnen gevraagd hebben. Het onderzoek zal in de komende dagen moeten uitwijzen welke van de beide hypothesen de juiste is, voorzover de beweging althans niet een gecombineerde Palestijns-Turkse terreurorgani satie is. De luchthaven Ciamplno bij Rome is Eerste Kerstdag in staat van alarm gebracht. Er waren onbe vestigde berichten dat Italiaanse De gezamenlijke banken in Nederland. Pleidooi voor vertrek Boekowsky naar Leiden MOSKOU De fysicus Andrei Sacharow en de schrijver Wla- dlmir Maximow hebben een be roep op het presidium van de Opperste Sowjet gedaan de dis sident Wladimir Boekowskl toe te staan zijn universitaire studie In Nederland (Leidon) voort te zetten. Boekowski zit het derde jaar uit van een gevangenschap van 12 jaar, waartoe hij werd veroor deeld wegens tegen de Sowjet- Unie gerichte activiteit. HIJ bracht al twee jaar door in een speciale psychiatrische kliniek en drie jaar in een werkkamp op grond van dezelfde beschul digingen. Hij werd in het westen bekend om een dossier dat hij verzamelde over het opsluiten van dissiden ten in psychiatrische klinieken. De Russische autoriteiten ont kennen dat gezonde mensen in dergelijke inrichtingen worden opgenomen. Vlucht met Sojoez-13 £eon succes? MOSKOU (AP) - In weerwil van het bericht van het Russische persbureau Tass van gisteren dat de Sojoez-13 was geland en dat alles precies volgens de plannen was gegaan, begint in Moskou toch de mening post te vatten dat dit onjuist Is en dat het besluit om de vlucht na nog geen acht dagen te gaan beëin digen al genomen was een dag na de lancering. In de berichtgeving over de So joez-13, een nieuw-gebouwd ruimteschip, is veel gezegd over de astronomischo experimenten van de tweekoppige bemanning maar niets over de wijze waar op het ruimteschip vloog en hoe het zich gedroeg. Er is ook geen woord gezegd over waarnemingen van de komeet Kohoutek, toch het neusje van de zalm voor leder die iets met de sterrenkunde te maken heeft, op grond of daarboven. Tass liet gisteren wel door sche meren, dat er aan de Sojoez-13 nog een en ander gedaan moest worden, alvorens het, zoals in de bedoeling ligt, nog voor 1975 een „ruimteontmoeting" gaat regelen met een Amerikaanse Apollo. Over de aan boord gedane experi menten zai Tass nog „dat de ruimteschepen van vlucht tot vlucht weer worden verbeterd". Van een onzer verslaggevers Utrecht Door toedoen van kardinaal Alfrink Is gisteren vrij spoedig een einde gekomen aan een hongerstaking die een groep van ongeveer 25 in Ne derland wonende Spanjaarden in de Augustinuskerk in Utrecht wilde gaan houden. De Spanjaarden „bezetten" 's morgens de achterste banken in de kerk en deelden mee, dat zij zolang in hongerstaking zouden gaan totdat de kardinaal zou reageren op hun verzoek, als hoogste gezagdrager van de katholieke kerk in Nederland en als internationaal voorzitter van Pax Christi bij de Spaanse rege ring aan te dringen op amnestie van alle politieke gevangenen en op stopzetting van alle lopen de processen inzake politieke activiteiten. Als argument voerden de Span jaarden aan, dat in de Spaanse grondwet staat dat du wetten moeten zijn geïnspireerd op de leer van de kerk, terwijl ander zijds mensen in Spanje van hun vrijheid zijn beroofd omdat ze hun wettelijke rechten op vrij heid van vereniging, samen komst en meningsuiting wilden uitoefenen. De kardinaal liet de protesterende Spanjaarden weten, dat hij een drietal vertegenwoordigers op het bisschoppelijk paleis wilde ontvangen voor een gesprek. Na afloop hiervan werd de honger staking beëindigd omdat, zoals een van de Spanjaarden mee deelde, de kardinaal achter hun petitie stond en had toegezegd het verzoekschrift te zullen doorgeven aan de Spaanse auto riteiten. IWat zijn er in 1973 een stormen over de wereld losgebro ken. En nu waait een uitloper daarvan, helemaal onver wacht, ook over Nederland. In deze stille feestdagen is een zich bezinnen op heden en toekomst voor ons hele volk een heel ander nadenken geworden dan anders. We weten eenvoudig niet, of de toekomst nog zal meevallen of in hoever die zal tegenvallen. AJ kennen we de toekomst nooit: nu waaien er zichtbaar dreigende wolken over Ne derland heen. Ook binnen ons land vangt de een meer wind dan de ander. Laat ons samen van de nood een deugd maken". Aldus koningin Juliana in haar kersttoe spraak voor de radio op eerste Kerstdag. Nood is een groot woord, als we denken aan de erbarmelijke toe standen in zoveel delen van onze wereld, en ook wanneer de j oudere helft van ons volk aan de bezetting terugdenkt. Maar laten we het nu in zoverre nood noemen - en er samen wel echt j deugd van maken. De kracht bron die ons niet kan worden afgenomen en die alles in bewe ging kan houden, is onze levens kracht. Want aan de mens is die geestkracht gegeven, die door tegenspoed alleen maar opgewekt wordt en vaardig ge maakt. Als ons land harder ge troffen wordt dan andere, dan wordt daardoor bij ons ook deze wil geprikkeld, er samen boven op te komen. Het geeft een trots gevoel, te zien hoe velen al vrijwillig medewerken, door besparing van energiegebruik. Het is ons dus een erezaak deze kleine offers op te brengen - en daarbij tevens te doen wat ons geweten ons ingeeft. Het is voor ons een vreemde toe- len. Meer dan andere landen verhoudingen in de wereld kun nen verschuiven. Het is goed, je er op te bezinnen, dat het in de wereld nooit goed zal kunnen gaan, zolang er misdeelden en overbedeelden zijn, zolang we de nu schaars geworden rijk dommen van de aarde niet de len. Maar dan andere landen worden wij in Nederland nu op het feit gedrukt, dat wij, dat niemand, alleen kan staan, en dat wij elkaar allen nodig heb ben. En dat die eerlijke verde ling van de schatten der aarde niet gebeurd is. noch gebeurt. Die verdeling is een geweldige opgave en een uitdaging voor de mensheid, omdat die rijk dommen zo grillig over de aard bol verspreid zijn. Laten we ons verbonden voelen met allen wie ook in moeilijk heden verkeren, contact hebben met hen, elkaar helpen, tegen stellingen over 't hoofd zien, - want nood roept op tot een dracht. En ik hoop: steeds in groter, wijder kringen. Laten we onze vindingrijkheid tot in de hoogste mate opvoeren. Laten we meevoelen met al wie, waar ook ter wereld, lijdt, ver drukt wordt of bedreigd is. Voor zover we aan een gemeen schappelijk welzijn werken zal dat iets worden, dat gaat groeien en bloeien, en de ande ren en ook wijzelf zullen er dan zeker eens de vruchten van mor gen plukken. Maar voor zover we egoïstisch zijn, wekken we dat ook in anderen op, en be vorderen we het uiteenvallen van de wereld, dan wordt de wereld een ruïne. Sterk zijn, volhouden, er bovenop komen - samen - of desnoods al leen. Dat geldt voor alle tegen spoed en rampspoed in het le ven, aldus de koningin, die als kerstgedachte in dit verband herinnerde aan het verhaal van Christophorus. die het kindje Jezus, het Christuskind, al wa dende over een breed water heen moest brengen. Het kind groeide en de last werd moeiza mer. De man werd moe, het water werd dieper. Hij heeft de andere oever gehaald - met zijn laatste krachten. Maar hij heeft 't gehaald. Veerboot omgeslagen 109 doden EQUADOR (AP) Een kennelijk te vol geladen veerboot Is op j kerstavond gezonken tijdens een tocht tussen Puerto Bolivar en Guyaquil in Equador. Tenmin ste 109 mensen zijn verdronken, voornamelijk vrouwen en klnde- j Enkele overlevenden hebben de autoriteiten meegedeeld, dat de veerboot gebouwd was op 140 nensen. maar dat het schip bij na driehonderd passagiers en een zware lading aan boord had toen het in een maalstroom raakte. Enkele uren voor het fa tale ongeluk was het ook al een keer bijna omgeslagen. Er zijn 131 overlevenden. Natuurlijk, kamers moeten af en toe even nu we zuinig moeten zijn met aardgas, worden gelucht. Maar draai uw met ólle energie. Zet uw raam zéker niet radiator of kachel uit zolang het raam open als het binnen te warm wordt, open staat. Anders vliegt de warmte naar Regel dat met de knop van uw kachel buiten. En die kunt u zèif best gebruiken of met uw kamerthermostaat. Uw aardgas- en elektrlclteitsleveranciers hebben deze en andere aanbevelingen verzameld in een brochure die voor het einde ven het jaar huls-aan-huis zal worden bezorgd. Publlkatle in overleg met het Ministerie van Economische Zaken

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9