Amateurschaatsers sloegen dubbel toe Toenadering amateurs en profs wordt steeds onwaarschijnlijker Fries Hoekstra weer winnaar Verkiezing van paard van 1973 RUSSEN BLEVEN OVER VAN LEIDEND PELOTON Toprolhockey in Rotterdam den )to! ®g Pijnen-Duindam: Europese titel in Grenoble Hockeyloting en Tips Hilversum r nssutL^Jt** vrartiMBBHa Hordijk verloor Klammer snelst in afdaling MAANDAG 24 DECEMBER 1973 A! li Meel warer FC Kai] thuiswed ;n: 1—1 i aiserslaui HEERENVEEN De gerin ge publieke belangstelling voor de landenwedstrijd tussen de schaatsploegen van Nederland en Noorwe gen op de Heerenveense Thialfbaan heeft in het amateurkamp geen paniek gezaaid. De allerminst flo rissante opkomst van 2700 betalende toeschouwers werd door de betrokken or ganisatoren en bestuurders onder het motto: "Een lan denwedstrijd is nooit een trekpleister geweest", ge laten aanvaard. De consta tering dat er bij de WISO- wedstrijden gemiddeld niet meer mensen waren (Co- mello) was representatief voor de toch wel algemeen heersende opvatting dat de amateurs er beter aan doen voorlopig op eigen be nen te blijven staan. De voorzitter van de Noorse schaatsbond. Kjeli Trystad, met onder meer KNSB-voorzibter Van Laer, lid van de ISU-com- missie, die de mogelijkheid van een prof-sectie binnen deze or ganisatie moet onderzoeken, ziet het nog wel in de amateurrij- derij. Trystad, de laatste weken herhaaldelijk gezien in - aan vankelijk veelbelovend - contact met WISO-man Bernander. schoonvader van Kees Verkerk, ziet een dergelijke afdeling niet voor 1976 van de grond komen. En ook de plannen om nog dit seizoen de profs als gast-arties- ten te laten optreden bij enkele door Noorse amateurverenigin gen georganiseerde wedstrijden zijn volgens hem tot mislukken gedoemd. Trystad: "Ik persoonlijk ben niet erg enthousiast. Het wachten is gewoon op een nieuwe ster. Die komt uit de amateurkringen. Bij ons in Noorwegen is de belang stelling vooor het schaatsen enorm. De televisie-uitzending van de sprintkampioenschappen in Oslo had vorig jaar de groot ste kijkdichtheid van alle pro gramma's. Alleen de Hoop naar de stadions is er uit. Maar dat is wel eens vaker gebeurd en het kan zo weer veranderen. Als de situatie over een paar jaar nog zo is, word ik pas on gerust. i pupil Piet Kleine de stand naar zijn geringe interesse voor het profwezen, nauwelijks aange trokken tot een "verzoening". Roos: "Er is geen toenadering, er zijn geen contacten". Afgewacht moet worden hoe de toestand zich ontwikkelt. Indien Ton Vissers met de super-spon sor waar hij mee schermt er in slaagt de WISO, of althans het profschaatsen. nieuw leven in te blazen en daarbij mogelijk en kele toonaangevende amateurs weg koopt, ontstaat een geheel nieuwe situatie. Kjelfl Trystad: "Ik zie het niet gebeuren, maar wiie dan leeft, wie dan zorgt." filEERENVEEN Het Nederlandse ama- teur schaatsen heeft dit weekeinde in Hee- ^renveen op twee fronten toegeslagen: de landenwedstrijd tegen Noorwegen werd ge- "'wonnen met het minieme verschil van -q|twee punten: 229-227, terwijl in de „scha- duwwedstrijd" tegen de profs met name Piet IKeine betere tijden neer zette op de 5000 meter dan Schenk, Verkerk en KBols bij de WISO-wedstrijden in Alkmaar, Den Haag en Eindhoven, feij de profs is alleen Björn Tveter en mis schien ook Roar Grönvold beter dan de leste amateurs. De rest wordt er door ons 'afgereden", concludeerde coach Leen jPfrommer. Piet Kleine werd eerste in het 'officieuze eindklassement van de kleine -vierkamp voor Stensen en de door de Jhoofdscheidsrechter benadeelde Harm Kui- >ers. de strijd om de aandacht van het pu bliek lijken de amateurs aan de winnende land. Het totaal van bijna 3000 toeschou wers over twee dagen bleef weliswaar ver tén achter bij de 10.000, die vier jaar gele den bij de zelfde wedstrijd in het zelfde sta- win- zijn. ïgering ewerkt, prijzen e soms be- zijn. oor in- hoger pond. et rap- instel- itionale brengst ten ko- lief- mo- dion aanweig waren, maar het is meer dan de profs in Den Haag en Eindhoven trokken. Breder Bovendien hebben de amateurs behalve een langere adem voor het verdere seizone nog enkele troeven achter de hand: internatio naal ge zien is de top onmiskenbaar breder geworden. Allereerst de afstand tussen het duo Clae- son-Stensen en de Nederlanders. Voorts bij de Noren zelf, waarin de 21-jarige Amund Sjöbrand in zijn eerste officiële wedstrijd geweldig verraste. Vorige week was hij nog niet goed genoeg bevonden om op te treden in de landenwedstrijd Noorwegen Zweden. Nu werd hij vierde in totaal en won hij zowel de 500 als de 1500 meter. Hij zou de lang verbeide opvolger kunnen zijn van alleskunner Schenk, de publiektrekker waar 'de schaatsamateurs zo dringend om verlegen zitten. In het Nederlandse kamp komt voorlopig alleen Piet Kleine voor die positie in aanmerking. De Drent, die dit jaar buiten de wielerkoersen is gebleven, heeft zijn conditie-training voor het schaat sen zorgvuldig opgebouwd. ,,Hij is beter dan vorig jaar", is het oordeel van Pfrom- mer. Bij Harm Kuipers, de medische stu die, die zich zelf op eigen gelegenheid voor bereidt, meent hij daarentegen technische fouten te bespeuren waardoor Kuipers het mogelijkerwijs moeilijk zal krijgen bij het Nederlands kampioenschap half januari in Assen. Harm Kuipers werd gisteren op de 5000 meter benadeeld dcor de halsstarige houding van hoofdscheidsrechter Henrty Roos, die het dicht vrie en van de baan over het hoofd wenste te zien en wijgerde het dweilschema aan te passen. Pas toen ook Van Helden op wasbord ijs was rond gegaan, wijzigde Henny Roos zijn stand punt en konden Piet Kleine en Sten Sten sen hun 5000 meterduel dat uit zou groeien tot het hoogtepunt van het week einde, uitvechten op nieuw ijs. Negen en respectievelijk zeven seconden bedroeg uit eindelijk het verschil van Stensen en Klei ne ten opzichte van Van Helden. Een ver schil dat abnormaal groot genoemd moet worden. ,,U hebt «is van van de mogelijk- krijgen", beet Pfrommer hoofdscheidsrech- heid beroofd om vier man voor de profs te met 7.31.18 en de keurig partij gevende ter Roos toe. Nu waren het alleen Stenssen Kleine met 7.33.30.-. Met de bijbel nog in de hand verliet Kees Verkerk zaterdag de Tveit-kerk, even buiten Kristiansand gelegen. Kort ervoor hcid de Nederlandse schaatsenrijder zijn jawoord laten horen aan het Noorse meisje Saily Bernarder. die sindsdien als me vrouw Verkerk door het leven zal gaan. HEERENVEEN - Na afloop van do schaatslnterland tussen Ne derland en Noorwegen is een langebaanwedstrljd gehouden over 100 ronden. Winnaar werd, evenals vorige week in Amster dam, de Fries Marten Hoekstra. De „veteraan" Jan van den Hoorn, die tot driemaal toe een halve ronde voorsprong nam, bleek te veel van zijn krachten te hebben gevergd en plaatste zich niet. De uitslag luidt: 1. Marten Hoekstra (Heeren veen); 2. Wout List (Amster dam); 3. Bennie van der Weide (Heerenveen); 4. Ludwig Meye- rink (Arnhem); 5. Albert Postu- mus (Lutjegast); 6. And Duim (Warnsveld); 7. André Verdonk (De Hoef): 8. Jan-Roelof Kruit hof (Hnvelte); 9. Johan Warde nier (Marknesse); 10. Henk Bruinsma (Rutten). Pietv Postma heeft zondag op de kunstijsbaan Thialf in Heeren veen een nieuw jeugdrecord ge reden op de 1000 meter meisjes. Zij brachten het op 1.34,8. Het oude record stond met 1.35,1 reeds op haar naam. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De jaarlijkse verkiezing „paard van het jaar" staat weer voor de deur. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport die vóór 1 januari 1974 de stemmen binnen moet hebben van het pu bliek, heeft de organisatie nu goed ter hand genomen. Het is thans niet meer mogelijk briefkaarten in te sturen. Zoals bekend is men in het verleden van de kant van fanclubs langs de huizen gegaan om handtekeningen voor hun favoriete paard te krijgen. Nu echter moet een formulier worden opgestuurd dat staat afgedrukt In het paardenblad ,,Ren en Draf". De verkieziing bij de volbloeds zal wel geen problemen opleveren. Queen of Roses S, de ongeslagen derby-winnares van stal Ger de Kroes, maakt hier al leen aanspraak op. Bij de dravers is er een zeer ruime keus. Een echte „tophit" is er in feite in 1973 niet geweest. De keus zal gaan tussen Jojo Buitenzorg, Eland, Henri Buitenzorg en For Ever. tENOBLE René Pijnen en Leo Duyndam heb- in Grenoble een baanwedstrijd om het offi- lieuze Europese kampioenschap PAmericaine jewonnen. Als tweede eindigden de Fransen'Van .ancker en Mourioux. TWERPEN De Nederlander Cees Stam is za- erdagavond in een drie heats tellende race ach- er grote motoren tweede geworden achter de !elg Theo Verschueren. Stam won de eerste heat iver 10 kilometer fin 8.48.8, met Verschueren weede op 20 meter. In de tweede heat, een ach- ervolging over 5 kilometer, waren de rollen ixact omgedraaid. Ook in de derde heat, ander- naai over 10 kilometer moest Stam Verschueren aten gaan. AMSTERDAM Na de dit weekeinde gespeelde partijen voor het Suikerdamtoernooi in Amsterdam gaan de beide Russen Gantwarg en Metsjanski in de grootmeestergroep aan de leiding. Zaterdagavond was er nog een leidend pe loton van zes spelers, onder wie Harm Wierima, die na een partij van zeven en een half uur tegen Goudt in een remise-eindspel de winst door een fout van zijn tegenstan der nog kon behalen. LONDEN Zaterdagavond is in Londen de loting verricht voor de groepsindeling van de finale poules van het toernooi om de Europa Cup hockey voor lands kampioenen, dat van 31 mei tot en met 3 juni in Utrecht zal worden gehouden. De indelingen van de vier finale- groepen zijn: groep I: SC frankfurt 1880 (houder van de beker), Warta Poznan (Polen) en de nummer twee van de voorronde die in Cardiff wordt gespeeld. Groep 2: Kampong (Utrecht), FC Lyon en de win naar van de voorronde die in Cardiff wordt gespeeld. Groep 3: Rot Weiss Keulen, CG Egara (Spanje) en de winnaar van de voorronde die in Kopenhagen wordt gespeeld. Groep 4: Leo pold Brussel en de winnaars van de voorronden in Napels en Wettingen (Zwitserland). De indelingen van de voorronden zijn: Cardiff: Cardiff (Wales). Dundee Wanderers (Schotland). Hounslow (Engeland) en Pem broke Wanderer Ierland). Na pels: HC Napoll, Collegian HC Gibraltar en HC Wien. Kopen hagen: HC Kobnhavn (Dene marken). Huovit (Finland) en Falu (Zweden). De wedstrijden voor de voorron den worden van 6 tot en met 21 april gespeeld. Leo Duyndam geeft René Pijnen een zetje om zo weinig mogelijk snelheid te verliezen. Zij wonnen glansrijk in Grénoble. IN HAAG Een boeiend ge- 'echt is in de Grote Kerstprijs e verwachten tussen Henri Bui- enzorg, For Ever en de Franse LvS inport Acrobate L. Plaats van leze winterse handeling is de eerste drafpiste van Hilversum op heeft b'weede Kerstdag. te vri tegen Ff sterk programma van tien Kersfaver'ien met een eerste prijs peeld. ,an "500 gulden in de Grote terstprijs. Eerste start is om enveen a%if twee. De tips: Hulsttak- Vitesse efajs; Jarvis. Kjeld N en Jeen i heeft et Grote Kerstprijs I: Gieteling de strij Karei Duke en Ideal Prise, Kerstprijs I (tweede afde- is. rig): Henry Belwin, Enterprise voert H9°"an(lia en Ivan Hollandia. Dte Kerstprijs II: Acrobate L, nri Buitenzorg en For Ever. rstmanprijs: Kabhallus, Kab- du Bois en Impereur. Kerst prijs: Lolo Buitenzorg, Lelie ïmlust en La Damsel. Kerst- kenprijs: Harro Bond, Jo- Inca. Misletoeprijs: en Speed, Iris Vola en Hans. Ie Grote Kerstprijs (via se- s). Kerstsparprijs: Lathi, Ka- Darnley en Kobold. 0 decemif /anneer het HeerenveC Van onze sportredactie ROTTERDAM De kans is groot dat er een toprol- hockeyploeg in Rotterdam gaat komen. De bestuursle den van de nieuwe rol- schaatsvereniging RC Rot terdam is druk doende een team op de been te bren gen. dat aan de top in Ne derland kan meespelen. De namen van Rob Olthoff, Tom Ek, Phil Heppe, Har ry Wielheesen en adere in ternationals zijn al ge noemd. Voor 1 januari hoopt RC Rotterdam, dat wedstrijd gaat spelen aan de Rotterdamse Adriana- laan in Schiebroek, de zaak rond te hebben. Ze kunnen bij hun pogingen op de vol le steun van de Gemeente Rotterdam rekenen. De Friese grootmeester moest zondag zijn concurrenten echter weer laten gaan na een remise tegen Drost rond de dertig ste zet en winstpartijen van zowel Metsjanski als Gant warg. Baba Sy gebruikte voor zijn eerste acht zetten vijf kwartier bedenktijd en kreeg in het verdere verloop van de par tij dan ook moeilijkheden. In een nadelige stand had hij op de vijftigste zet nog een kans remise te forceren, maar de Se- negalees overzag deze mogelijk heid, verloor een schijf en Mets janski had toen weinig moeite meer de winst binnen te halen. Gantwarg won van Laporta reeds na 20 zetten door een combina tie. Hermelink moest voorlopig ook afhaken door een remise te gen Pershad. die zich goed ver dedigde. Ook Smith kwam niet verder dan een onbeslist en mocht daarmee zelfs nog zeer tevreden zijn. In een aanvanke lijk goede positie maakte de Amerikaan een fout, die hem de partij tegen Cazemir had kun nen kosten. De Zwitser speelde echter niet sterk en miste de overwinning. In de zaterdagron de had Cazemir zijn eerste winstpartij kunnen boeken toen hij de fouten van de Fransman Mostovoy wel afstrafte. In die ronde waren Metsjanski en Gantwarg al snel remise over een gekomen. Ook Smith en Baba Sy hadden het na 20 zet ten wel gezien. In de meestergroep moest oud-we reldkampioen Piet Roozenburg twee nederlagen toestaan en wel aan de Italiaan Badiali en de Sengalees Bassirou Ba. De strijd om het jeugdwereldkam pioenschap is uitsluitend een aangelegenheid tussen de Ne derlandse en de Russische deel nemers. Bij de dames kan al leen de Francaise Barras de Russinnen nog bedreigen. HOBART Jan Hordijk is In de kwartfinales van het toernooi om de open tenniskampioen schappen van Tasmania uitge schakeld. Zondag verloor de Ne derlander in Hobart met 2—6, 61, 64 van de Indiase speler Jan Singh. Singh bereikte vervolgens de eind strijd door in de halve finales met 63, 6—3 te winnen van de j Fransman Meyer. In de finale I versloeg Colin Dibley tenslotte met 7—45, 6—2 Singh. MONTREAL De eerste munten, die ter gelegenheid van de Olympische spelen 1976 te Mon treal zullen worden geslagen, zijn sinds 3 december in circu latie gebracht door het Canade se ministerie van Posterijen en de Koninklijke munt van Cana da. AKS De Europese rr '.h*n- kamp'oen, Karei 1 nt, i' België, heeft zaterdag 'n veld loop over 7 kilometer gewonnen in de tijd van 22.41.8. De Ne derlander Op den Oordt werd achtste in 23.59,6. 'ranz Klammer op weg naar de titel. SCHLADMING De 20-jarlge Oostenrijker Franz Klammer heeft zaterdagmiddag in Schladming de afdaling gewon nen, die telde voor het wereld- bekerklassement. Klammer maakte met 1.41.77 de beste tijd uit de historie van de ski- wedstrijden om de wereldbe ker. De lengte van de afdaling be droeg 3.145 meter met een „val" van 915 meter. Dit bete kent een gemiddelde snelheid van ruim 111 kilometer per uur. Tweede werd de Zwitser Roland CoIIombin in 1.42,12, juist één-honderds4e seconde voor zijn landgenoot Bernhard Russi. Klammer zei na afloop: „De omstandigheden waren werkelijk ideaal voor mij. Het as een buitengewoon snel :oers. Op sommige gedeel- n meet ik snelheden yan eer dan 130 kilometer, per ur hebben bereikt". De Oos tenrijker is nu met 51 ptinten aanvoerder in het klassement om de wereldbeker.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13