Raak kende zwakke schakel HIJS en profiteerde ervan Als de kerstboom brandt, kan er best een lamp uit URUGUAY ZONDER PLOEG EN ZONDER TRAINER, MAAR OPTIMISME BLEEF DE VRIES SNEL OP 1500 METER Zes treffers aan rechterkant Verboom lermelink één van de vijf koplopers 1 ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 J .'sioi|EN HAAG Eenzaam zat hij weggedoken in een hoekje op een bank die de ijspiste van De Uithof omringt. Terwijl zich in de 1 kleedkamer van Raak wilde tonelen afspeelden, zocht Jim McCrea juist de stilte om daar de triomf van 8—2 die zijn team op HIJS Veronica had behaald, te vieren. Voor de derde maal dit seizoen r hadden de twee Haagse ploegen tegenover elkaar gestaan, voor de derde maal ook trok Raak aan het langste eind. En dan mag gesug- j gereerd worden, dat Raak hard speelt. Al het water van de zee kan niet wegwassen dat het spelend zoals gisteravond op De Uithof, een 1 geoliede ploeg is. ,(iekn toch was HIJS Veronica niet ss™ slecht> het heeft individueel aard meer techniek in zijn bagage, mo° maar dat is onvoldoende tegen- Imw over gebundelde krachten jethivan Raak, dat conditioneel en irnda vooral physiek een tegenstander ^gfd overklast. Daarbij komt natuur ?dag< lijk de factor tactiek, die door ^dooRaak, e.g. coach Jim McCrea, llaa,® voortreffelijk wordt gehanteerd, neer HIJS Veronica is net als een |3a" ketting, het is zo sterk als de n™es zwakste schakel. Tegen Geleen xde en Nijmegen was die zwakke !lspel schakel voorzien van wat stof, maar onmiskenbaar aanwezig, ja c aak komt wel eens bij wedstrij- ?dee(len van kijken, en kent JlkKe dus die zwakte, die rechterkant. De zwakke schakel werd bloot gelegd. Van de acht doelpunten die vielen, kreeg de defensie Verboom die op rechts staat en Ooms er zeven tegen en niet minder dan zes treffers gin gen over die rechterkant. Raak kende die zwakte niet, de fensief speelde Larry van Wie ren een grootste partij, evenals zijn secondant Dave Bell en in de tweede defensie waren Al- lard Gaanderse en Bernie Gould weinig minder. HIJS Veronica kwam er dan ook niet makke lijk door. Natuurlijk, de acties van Hunting en Queen oogstten applaus, op het moment dat het beslissende schot gelost moest worden zat er wel een stick van Raak tussen en was in laatste instantie Dave Andrews een be trouwbare sluitpost. Met de 24 schoten van HIJS had hij niet al te veel moeite, de twee doel punten van HIJS vielen trou wens toen Raak numeriek in de minderheid was. Schepje En Raak was dat nog wel eens. Het begon op de bekende ma nier hard. Het behoefde er geen schepje bovenop te gooien, want de spelers van HIJS wilden zich niet laten provoceren, de enige was Hank Arts, die dan ook inde eerste jïerlode twee penal ties kreeg. Niettemin, Raak had zijn visitekaartje afgegeven, want ondanks het feit dat HIJS in de eerste vijf minuten duide lijk de beste ploeg had, opende juist Raak de score ovter links, waar Van Drunen een pass van Gaanderse verzilverde. Welis waar maakte Hunting gelijk, op een moment dat Bell naar de strafbank was verdwenen. Raak voerde de stand na de eerste periode al op naar 1—3. De stemming op de Uithof was optimaal geworden. Hoewel ver deeld, kwam elke aanhanger aan zijn trek, want in die eerste periode werd wel goed, werve lend en spectaculair ijshockey gespeeld. De tweede periode deed niet voor de eerste onder. Snel werd de puck geschoven en vooral Decloe en Van Drunen bleken ongrijpbaar voor Ver boom. De imponerende Decloe bleek een aan zijn lengte even redige stickbehandeling en schaatstechniek te bezitten. Wat stelde HIJS er tegenover? De Graauw probeerde het steeds maar weer, maar wel op iden tieke wijze en dat vermocht de verdedigers Gaanderse en Gould niet verontrusten. Rustig en bekwaam, gepaard met de nodige hardheid, klaarden zij de zaken. Hunting en Queen wer den eveneens ingepakt en de derde lijn kwam nauwelijks over de blauwe lijn heen. Raak NDE keer werd op rechts gescoord. Dit is loe Tom Tesselaar (die op een foutje n i Ooms kunnen Niet optimaal Jim McCrea bleef aanwijzingen geven als zijn jongens van het ijs kwamen. De Graauw daar entegen kon die aanwijzingen niet geven, want als hij het ijs afkwam, moesten Hunting en Queen erop. De communicatie verliep derhalve niet optimaal. ,,Toch doet Corky gezien de mo gelijkheden zijn uiterste best. Het is beslist geen gemakkelijke opgave", aldus Jim McCrea, die van alle kanten werd gefelici teerd, maar die felicitaties door zond naar de kleedkamer. ,,Daar zitten de jongens die het hebben gedaan", zei hij beschei den. „Het verschil met de meeste ploe gen is dat ons team niet op het ijs begint, maar voor de wed strijd of er na. Of iemand nu een ster is of niet, hij gedraagt zich gewoon en offert zich op aan het team. Dat is een formu le die succes brengt. En natuur lijk moet een coach de krachten hebben voor zo'n succesvolle formule. Jammer genoeg heeft De Graauw die niet." Dat was duidelijk in de laatste periode gebleken, toen Raak heer en meester was, conditio neel nog alles kon en een leeg- gespeeld Veronica maar wat liet dartelen. Zelfs op een moment dat twee spelers van Raak op de strafbank zaten, kon HIJS de kracht niet meer opbrengen een doelpunt te maken. Er mag dan hard worden ge speeld (25 minuten straf voor Raak en voor HIJS) het neemt niet weg dat de spelers van Raak bereid zijn voor elkaar te vechten en dat de eenheid daar door sterker is dan de indivi duele klasse van de tegenpartij. BART HOOGDUIN HIJS—Raak 2—8 (1—3 1—4 0—1). Doelpunten HIJS: Hunting, Queen. Doelpunten Raak: Van Drunen en Decloe (elk 3 x), Boyd en Crombeen. In Tilburg won Tilburg Trappers de competitiewedstrijd tegen Smoke Eaters met 9—5 (1—0 4—1 4—4). De vriendschappelijke wedstrijd tussen NN Nijmegen en Kladno leverde een royale overwinning voor de Tsjechen op. De eind- stnd was 11—3 (3—2 3—0 5—1). GRONINGEN Tijdens nationa le selectiewedstrijden schaatsen voor junioren zijn gisteren op de kunstijsbaan van Groningen enkele uitstekende prestaties ge leverd. Bij de A-junioren profi teerde Jan de Vries uit IJhorst van de ideale baan- en weer somstandigheden door twee baanrecords te verbeteren. Vooral zijn 2.08.0 op de 1500 me ter was van goed gehalte. Het oude record stond sinds 27 november van dit jaar met 2.09.9 op naam van Harm Kui pers. De Vries bracht verbeter de zijn eigen baanrecord op de 3000 meter, dat hij op 15 decem ber op 4.34.7 stelde, met 1.3 se conden. uitslagen waren: A- Junloren. 1500 meter: 1. Jan de Vries 2.0S.0. 2. Jan Postma 2.13.5. 3. Cees de Groot 2,13.7. 4 Wtm v.d. Kant 2.14.4. 5. Mlel Govaerts 2.14.5. 3000 meter: 1. De Vries 4.33.4. 2. V.d. Kant 4.44..2. 3. Postma 4.46,0, 5. Joop Pasman 4.46,9, B-Junloren 1000 meter:N1. Hllbert v.d. Duin 1.25.7, 2. RlekeleHelda 1.27,0, 3. Henk Hospes 1.27,2. 1STERDAM Na de produc- ieve vierde ronde van het inter- ationale Suiker Damtoernooi te jnsterdam gaan thans vijf spe- an de leiding. Baba Sy en iantwarg, die onderling remise peelden, zagen Metsjanskl, iermelink en Smith door goede verwinningen op respectieve- jk Pershad, Goudt en Mosto- oy naast zich op de leiders- laats verschijnen. Harm Wiers- la boekte zijn eerste overwin ing. geen interessant duel ge worden tussen Baba Sy en Iantwarg. De Senegalees ging liet in op een Roozénburg-spel- ysteem van zijn tegenstander. >e Rus zocht het toen in een entrumbezetting, die Sy echter Frans Hermelink behoort i oed onder controle hield. Mets- interessante partij tot d inski versloeg Pershad, die lopers. '$1 weer met veel terreinnadeel te kampen had, met zuiver positio nele wapenen. Hermeiink en Goudt speelden een interessante partij, waarin de jeugdige Am sterdammer op de veertigste zet door een damcombinatie werd verrast. Mostovoy had aanvankelijk voor deel tegen Smith, maar de Amerikaan omsingelde heel sterk de vijandelijke positie en tegen de verwachting in moest de Franse meester een neder laag toestaan. Wiersma boekte dan zijn eerste overwinning en wel tegen Cazemier, die een Molimardvariant niet goed voortzette en nadeel kreeg. Drost had in een partij van de klassieke spelkarakteristiek een flink voordeel behaald tegen La- kop- porta, maar de Italiaan verde digde zich beheerst. De uitslagen vierde ronde erootmees- Baba Sy (Sen) Ganlwarg (Rusl.) 1-1; Metsjanskl (Rusl,) Pershad (Sur 2-0; Laporta (Ita) Drost (Ned) 1-1: Hermelink (Ned) Goudt (Ned) 2-0; Wiersma (Ned) - Cazemier (Zwlts) 2-0; Mostovoy (Fr) Smith (VS) 0-2. De stand: I. Gantwarg. Baba Sy. Her melink, Metsjanskl en Smith 6 pun ten. 6 en 7. Drost en Wiersma 5 punten. Meestergroep: Tweede ronde: Maquet (Fra) Dal- llnga (Ned) 0-2: Traore (Sen) Roozenburg (Ned) 1-1; Badlall (Ita) De Jong (Ned) 1-1. Jeugdwereldkamploenschap Vierde ronde; Bhalllal (Sur) Kore- newskl (Rus!) 0-2: Sedlacek (TsJ-Sl) Clerc (Ned) 0-2; Jansen (Ned) - Novlkov (Rusl) 2-0; Bergo (It) Lesnes (Fra) 1-1. Wereldkampioenschap dames vierde Tatlana Stepanova (Rusl) Danielle Brose (Belg) 2-0; Barbara Graai (Ned) Elena Mlkhallovskala (Rusl) 2-0: Raymonde Barras (Fra) Cato van Setten-Colpa (Ned) 2-0. in MONTEVIDEO Zeven maanden voor het begin van de eind ronden van het wereldkampioenschap voetbal beschikt Uruguay noch over een team noch over een nationale trainer, want Hugo Bangullo vertrok. Een dergelijke situatie, die in Europa ondenk baar is, geeft in het land van de tweevoudige wereldkampioen geen aanleiding tot bijzondere bezorgdheid. Wat in Uruguay aan organisatie-talent ontbreekt, wordt door improvisatie-talent goed maakt. Dat laatste is in ieder geval een niet opdrogende bron van opti mism*. Victor Esparrago is een van de sleutelfiguren, die in Europa onder contract staat. Hugo Bangullo heeft Uruguay in de Zuidamerikaanse groep één tegen Columbia en Ecua dor tot successen geleid. In middels echter heeft Bangulio zijn functie, die financieel slechts weinig lucratief is, ge ruild voor het baantje van trainer bij de eerste divisie club Penarol. Wie de nummer vier van de wereldkampioenschappen in Mexico, in de eindronde zal leiden, staat in het geheel niet vast. Het grootste probleem van Uruguay is dat een groot deel van de beste spelers zijn geld in het buitenland verdient. Het is nog niet zeker dat zij allen door hun clubs worden vrijge maakt. In Europa staan de sleutelfiguren van het midden veld onder contract: Maneiro en Esparrago, en bovendien aanvalsspits Rey, rechtsbuiten Aparicio en verdediger Aguer- re. Doelman Mazurkiewicz en verdediger Ancheta zijn werk zaam in Brazilië, achterspeler Pavoni speelt in Argentinië. Hoewel er officieel een verbod bestaat om spelers naar het buitenland te verkopen, zijn steeds meer spelers afgereisd, daar af en toe een oog wordt dichtgedaan. De clubs hebben zo dringend geld nodig, dat ze wel gedwon gen zijn te verkopen. Spelers van het formaat van een Rocha, Ancheta, Monero- Castillo of doelman Mazurkie wicz werden afgestaan voor bedragen, die ver onder de 250.000 gulden liggen. Sinds het wereldkampioen schap van 1970 heeft het natio nale elftal elke keer opnieuw in een andere samenstelling gespeeld. Een curieuze zaak is dat de nationale doelman van destijds Santos in zijn club Na- cional Montevideo slechts tweede keus is achter de Bra ziliaan Manga. „Talenten val len bij ons als appels van de boom", aldus Hugo Bangullo, die erop wees dat vele spelers, die nauwelijks een voet in het nationale elftal hebben gezet, voor het buitenland al interes sant zijn. Het staat vast dat de voetbal bond van de staat een fiks kre diet zal vragen om mee te kunnen doen aan de eindron den. Ondanks vele problemen heeft men nog steeds de stille hoop om evenals in Mexico een sterk elftal op de been te kunnen brengen. De statistiek van Uruguay: deelneming aan het wereldkampioenschap (zesmaal): 1930 (wereldkam pioen 4—2 tegen Argentinië), 1950 (wereldkampioen 2—1 te gen Brazilië), 1954 (halve fina les), 1962 (eerste ronde). 1966 (kwartfinales), 1970 (halve fi nales). Trainer: vakant. De profwielerploeg van Frisol werd gisteren weer met een man uit gebreid. Oud-wereldkampioen Harm Ottenbros tekende tot genoegen van sportcoördinator Uylen (links) en Piet Libregts, de manager, het contract. Aanvraag voor CHIO Den Haag nog niet binnen Den Haag De kansen dat er in april opnieuw een internationaal indoorconcours hippique in Den Haag zal worden gehouden zijn klein. Tot en met vrijdag was er bij de Nederlandse Hippische Sportbond nog geen aanvraag binnengekomen voor dit evene ment, dat vorig jaar de naam „barrage 1973" kreeg. De kalenderbijeenkomst van de organisatoren van concoursen hippique in Nederland is reeds enige weken geleden gehouden. Overigens was men in Den Haag ook dit jaar laat met de beslissing het concours hippique in de Houtrusthallen doorgang te doen vinden. HSV na 240 minuten een ronde verder HAMBURG Hamburger SV heeft zich na 240 minuten voet bal door middel van strafschop pen geplaatst voor de kwartfi nales van het toernooi om de Westduitse voctbalbeker. De eerste wedstrijd voor do achtste finales, waarin Borussla Mön- chengladbach tegenstander was, eindigde vorige week ook na verlenging in een gelijk spel: 2—2. Gisteravond stonden de ploegen in Hamburg opnieuw tegenover el kaar. In de eerste helft namen de bezoekers de leiding. HSV maakte echter na de rust ge lijk: 11. In de verlenging werd niet gescoord zodat de be slissing moest vallen door het nemen van strafschoppen. Joegoslavië tot 4 januari de tijd Zilrich De internationale voet balbond FIFA heeft zijn beslis sing over plaats en datum van de beslissingswedstrijd Spanje— Joegoslavië herzien na bezwa ren van Joegoslavische zijde. De FIFA heeft nu meegedeeld dat de twee bonden tot 4 januari de tijd hebben om over plaats en datum te onderhandelen. Overwinning Raak/Punch Den Haag In een wedstrijt zonder hoogtepunten heeft Iden Jumpers gisteren tegen Boxto voor de basketbalcompetitie eet zege van 72—64 (36—26) be haald. De Haagse ploeg kwam gisteren in sporthal Overboscl geen moment in gevaar. De dames daarentegen leverdei een spectaculaire prestatie in d< bekerstrijd. AMVJ, dat twel klassen hoger speelt, moest een nederlaag van 5146 toestaan, Raak Punch boekte in de eredi visie ook een gemakkelijk! zege. De Delftse ploeg versloeg in een uitwedstrijd Typsool Lions met 100—77. Andere uit slagen zijn: eredivisie heren: Frisol R—ASVU 85—95. Transoi RZ—Frisol RR 105-81. Miljoenenverlies Crystal Palace LONDEN Crystal Palace, vorij jaar uit de Engelse eerste divl sie gedegradeerd en nu laag ge klasserd in de tweede divisit heeft over het seizoen 1972/197: een nadelig saldo van 430.001 pond, ongeveer 2.85 miljoen gul den. Ruim 400.000 pond van het ver lies, werd veroorzaakt dooi transfers, er werd voor 608.001 pond gekocht en voor 202.001 pond verkocht. Crystal Palacl staat op dit moment voor meei dan een half miljoen pond (3.350.000 gulden) «n de rode cij fers- maar de waarde var grond en eigendommen op Sel- hurst Park te Londen wordt ge schat op het drievoudige var dat bedrag. Ti] >s Hilversum HILVERSUM Een matig draf- programma wordt raorgenmid- dag op de Hilversumse koers- baan verwerkt. De „grote" paarden blijven op stal tol woensdag voor de grote Kerst- prijs. De eerste start morgen om halt twee. De tips van do tien draverijen: Elandprijs I: Jassana, Jethro J en Kameraad. Uriosisprijs: Lya D, Lathi en Kolonel, Karei Du- keprijs: Klaus Olivier, Komiek Olivier en Karola van Gonny, Ideal Dearprijs: Jan de V, Koentje Dartel en Jacobus O, Jojo Buitenzorgprijs: Josje W, Hornblower en Ina van Hovi, For Everprijs: Iris Volo, Isna- than en litis Hollandia, Henriet, te Signalprijs: Inca, Keep it Again en Idas, Elandprijs II: Keizerin, Kasper Mac en Jong- leur D, Karei Dukeprijs: Jung Bento, Joris Hagheweyde en Life Pigh H, Aiglonprijs: Lente Boy J, Little Miss en Luckey Fried. Polman volgt v. d. Haar op bij' NeVoBo DEN HAAG Tijdens de voorzit tersvergadering van de Neder landse volleybal Bond (NEVO- BO) is de heer A. S. Polman als dlrekteur benoemd. Hij volgt hiermee de heer J. H. van der Haar op. Polman was tot op he den vice-voorzitter, belast met de financiële zaken. Het ligt In de bedoeling hem via een regle mentswijziging de functie van algemeen-secretaris te geven. Verder ging dc vergadering ak koord met de uitzending van de beide Nederlandse ploegen naar het toernooi op de wereldkam pioenschappen in Mexico in ok tober 1974. Als gevolg van de benzinedistribu tie zullen verschillende distric ten hun competities aanpassen en eventueel bepaalde wedstrij den in toernooivorm verspelen. WASSENAAR Tijden» de In Utrecht gehouden bestuursverga dering van de Stichting Neder landse Hippische Sportbond Is de huidige voorzitter, de heer A. Stc- houwer al» algemeen voorzitter herkozen. Alleen als u in het klein bespaart kunnen we samen in het groot besparen. Thuis. Maar ook in de zaak als u straks weer gaat werken. Laat geen straal- en ventilator kachels onnodig branden. Gebruik feen lift als u ook unt lopen. Want bedenk wel: Nog maar een klein beetje electriciteit wordt gemaakt met behulp van kern energie. Het meeste wordt gemaakt met gas en olie. En met gas en olie moeten we zuinig zijn. Uw aardgas- en electriciteits- leveranciers hebben deze en andere tips verzameld in een vouwblad, dat binnenkort bij u aan huis zal worden bezorgd. Deze publicatie is tot stand gekomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9