^4 .3 Israël moet bezette gebieden ontruimen (6 ijmaker Buit dieven dit jaar al 45 miljoen Voor vrede in Midden-Oosten Kees Yellekoop uit voorarrest ontslagen Prijscompensatie in metaal Nood toestand in Jap an verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND )rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.v., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. jvertentles (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f27,76;jaar f 108.20. - Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19694 ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Weg naar Hame ien; 20.21 uur Berend Boudewijn kwis; 22.10 uur Brandpunt. Ned. II; 18.00 uur Nederland— Noorwegen, schaatsen; 19.05 uur Coronationstreet; 20.21 uur Le ven is een wonder, film. Zondag Ned. I: 15.35 uur Star trek; 20.20 uur Beverly Hillbillies; 20.45 uur Charlie, film. Ned. II: 19.00 uur Vrijbuiters; 20.45 uur gesprek Brugsma— Den Uyl; 22.15 uur Werkwinkel. NU EN DAN ZON Nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperatu ren omstreeks 7 graden. Zondag: zon 08.47—16.31, maan 07.55—15.33. Hoogwater Scheve- ningen: 2.15—14.30, laagwater 10.14—22.29. Yamani: olieprijs moet redelijk zijn BEIROET (ANP) De Saoedische minister van olie, Yu- mani, heeft gisteren, aan de vooravond van de ministers vergadering van de OPEC, in een interview verklaard, dat de olie-exporterende landen redelijkheid moeten betrach ten bij het vaststellen van de prijs voor hun ruwe olie. De OPEC zal vandaag vermoedelijk besluiten tot een ver hoging van de olieprijs per 1 januari. Yamani zei, dat de enorm hoge prijzen die vorige week zijn betaald voor Iraanse olie niet moeten worden be schouwd als uitgangspunt bij de vaststelling van nieuwe prijzen. De hoogte van de Iraanse prijzen zijn het gevolg van het olie-embarrgo en de oliebeperking. Die maatrege len hebben een politiek karakter en mogen derhalve geen economische gevolgen hebben, aldus Yamani. Als die hoge prijzen worden gehanteerd als basis voor een herziening van onze olieprijs zou de economische structuur van de industrielanden én van de ontwikkelingslanden worden geruïneerd. Dat zou niet redelijk en ook niet verantwoord zijn, aldus Yamani. Eban en Kissinger wisselden voor de aanvang van de vredesconfe- rentie nog even wat gegevens HHHHMHMHMBM Een Amerikaans televisiestation heeft gisteravond bekend gemaakt dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, die momenteel een belangrijke rol speelt op de vredesconferentie 1 over het Midden-Oosten, vrijdag 2S december in het huwelijk zal treden met de 31-jarige New Yorkse Uchone Nancy McGirmis. Er liepen reeds geruime tijd geruchten over dit komende huwelijk. LEVER GEHAMSTERDE BENZINE WEER IN" (Van een onzer verslaggevers) Enschede Talrijke benzineham- steraars hebben gisteravond de Enschedese politie gebeld met het verzoek de door hen geham sterde brandstof op te" slaan. Dat gebeurde naar aanleiding van de mededeling van de poli tie dat het publiek zonder ge vaar voor strafvervolging niet de politie contact kon opnemen voor het vinden van een veiliger opslagplaats voor de benzine. Aan de hand van bij benzine pomphouders ingewonnen infor matie had de politie het ver moeden gekregen dat in bepaal de wijken van. Enschede grote hoeveelheden benzine klandes- tien opgeslagen moet zijn. ii Fijnaart werd bij een boer 5000 liter benzine in beslag genomen. Bij een bouwbedrijf in Roer mond trof de politie 1000 liter benzine aan. Roeien met de riemen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kees Vellekoop, de niet-erkende principiële dienstwei geraar, die deze week tot 21 maanden gevangenisstraf werd veroor deeld, is in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep, gisteravond na een spoedzitting van het Hoog Militair Ge rechtshof uit voorlopig voorarrest ontslagen. Dit kon gebeuren nadat staatsse cretaris mr. J. Mommersteeg van Defensie de mogelijkheid had geopend de duur van het voorlopig arrest, dat wordt op gelegd aan niet-erkende princi piële dienstweigeraars, te beper ken. De staatssecretaris heeft hiertoe besloten, omdat een wij ziging van de wet gewetensbe zwaren militaire dienst op sta pel staat. De memorie van ant woord op het voorlopig verslag Inzake dit wetsontwerp hoopt hij Ruim 40 leden van de Haagse Vereniging Dienstweigeraars, die naar aanleiding van het vonnis tegen. Vellekoop eergis teren enige uren het gebouw van de commissie gewetensbe zwaren bezet hadden gehouden, hadden in een onderhoud met mr. Mommersteeg reeds aange drongen op opheffing van het voorlopig arrest. Genève (AP-Reuter) VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft gisteren bij de opening van de vre desconferentie in Genève ervoor gewaarschuwd, dat als de conferentie zou mislukken de wereld weer geconfronteerd zou worden met een gevaarlijke en zeer explosieve situatie in het Midden-Oosten. De op vattingen over een vrede staan overigens lijnrecht tegenover elkaar. De Ara bische landen verlangen onmiddellijke ontruiming van de door Israël bezette gebieden, Jeruzalem inbe grepen. Israël eist verde digbare grenzen. De Israëliërs willen Jeruzalem als hun hoofdstad behouden tnaar zijn bereid de heilige plaatsen van de mohammedanen en christen onder toezicht van deze geloofsgemeenschappen te stel len. Zij willen bovendien geen al te grote en riskante stappen doen, maar in kleine etappes handelen. Evenmin wensen wij een onafhankelijke Palestijnse staat tussen Israël en Jordanië. Minister Eban verklaarde, dat Is raël niet kan terugkeren naar kwetsbare grenzen. De vredes verdragen waar wij over willen onderhandelen en die wij af wil len sluiten moeten leiden tot een volledig vendwijnen van alle vormen van vijandelijkheid, blokkade en boycot, zo zei hij. Eban deed ook voorstellen de Palestijnen te laten opgaan in de Arabische wereld. Hij. ver baasde zich er ojver, dat de Ara bische landen, die jaarlijks mil jarden dollars ontvangen uit hun olie niet in staat zijn ge weest het Palestijnse vluchtelin genprobleem op te lossen. De Russische en Egyptische mi nisters van buitenlandse zaken eisten volledige terugtrekking van Israël uit de sinds 1967 be zette Arabische gebieden. „Er zal geen vrede komen in het Midden Oosten zolang Israël de bezette gebieden in handen houdt. Het is belangrijk dat het respect voor en de erkenning van de soevereiniteit en politie ke onafhankelijkheid voor alle staten van het Midden Oosten wordt verzekerd; dit geldt ook vcor Israël, aldus Gromyko. De Amerikaanse minister Kissin ger legde er de nadruk, op, dat de volledige uitvoering van reso lutie 242 van de Veiligheidsraad, die in november 1967 werd aan genomen, het uiteindelijke doel van de conferentie moet zijn. „In de maanden die gaan ko men kunnen wij succes boeken, maar ik durf te stellen dat wij ook impasse zullen beleven. UTRECHT, (ANP) De FME, de werkgeversorgani satie in de metaalindustrie, heeft de vakbonden gisteren meegedeeld dat alle werkne mers een volledige procen tuele prijscompensatie krij gen over het jaar 1973. Dat betekent, dat de werkne mers met een salaris van 28.00° en hoger behalve de 3,11 procent voor iedereen er •p 31 december ook nog bij krijgen wat ze in juli procen tueel minder hebben ontvan gen dan de lager betaalden. Toen werd voor de salarissen tussen 28.000 en 34.000 een kwart procent van de 3,88 pet compensatie afge trokken en voor de salarissen boven de ƒ34.000 een half procent. De industriebonden hebben steeds bezwaar gemaakt te gen volledige compensatie voor alle werknemers. De af spraak voor de prijscompen satie in juli was een compro mis. Er zou een studie wor den verricht naar de werking van het prijscompensatiesy steem en het resultaat daar van zou maatgevend zijn voor de compensatie per 31 december. Zoals gemeld is het rapport over de studie inmiddels ver schenen, maar werknemers en industriebonden trekken er verschillende conclusies uit. De FME meent dat is aangetoond dat er van over compensatie voor de hogere inkomens geen sprake is, de industriebonden zijn het daar helemaal niet mee eens. Zij vinden een nadere studie no dig. In een commentaar conclu deert de Unie van Beambten, leidinggevend en hoger perso neel, dat „alle moeilijkheden in 1973 voor niets zijn ge weest". De eisen van de in dustriebonden bij de stakin gen van dit voorjaar „blijken volledig ten onrechte te zijn gesteld". die men heeft ALKEMADE/DEN haag „u moet roeien met de riemen die u heeft was het, overigens let terlijk bedoelde, advies van de Haagse officier van Justitie aan een 58-jarige gemeentewerkman uit Alkemade. Verdachte stond terecht wegens het overtreden van de Datribu- tie-wet. Op 18 november was hij in een plezierbootje waargeno men op de Jahn Buurtwetering in zijn woonplaats met in wer king zijnde motor, tietgeen op zondag verboden is. Nu bleek echter dat de man alleen op een eiland woont. „Hoe moet ik an ders van mijn eiland komen", vroeg de man zich af. „Roeien", adviseerde ook de rechter. De off cier zag geen re den om geen 500 gulden te ei sen: de rechter daarentegen wilde verdachte wel iets tege moet komen en veroordeelde tot „slechts" 200 gulden. Paspoort minder duur DEN HAAG De rijksleges voor paspoorten worden met ingang van het nieuw jaar niet met 3,75 verhoogd, doch slechts met twee gulden. Aldus heeft premier Den Uyl meegedeeld na afloop van de wekelijkse vergadering van de minister raad. In verband met Kerstmis en de jaarwisseling zullen onze kan toren op de maandagen 24 en 31 december om 4 uur n.m. sluiten. Directie (ADVERTENTIE) BERICHT ADVERTEERDERS In verband met de Kerstweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 27 december a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 24 dec. vóór 11.00 uur 's morgens. De koninklijke familie heeft gisteren in Huis ten Bosch in Den Haag het traditionele kerstfeest gevierd met het personeel en zijn gezinnen. Na afloop was er de gebrui kelijke chocolademelk en werd kerstbrood uitgedeeld. In Tokyo is een speciaal restaurant geopend voor honden. De maal tijden kunnen geserveerd worden aan tafels, maar aangezien dat bij dieren nu niet zo gebruikelijk is, is het ook toegestaan dat het ont bijt, de lunch of het diner op de grond wordt genuttigd. Deze hond zag nog een derde mogelijkheid: in de armen van de serveerster. TOKIO De regering van Japan heeft vandaag de noodtoestand afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de gevolgen van de ernstige energiecrisis waarvoor het land zich door de vermindering van de oHe-aan- voer gesteld ziet. Het besluit werd genomen op een buitengewone zitting van het ka binet onder voorzitterschap van premier Kakoei Tanaka. die hiervoor het ziekenhuis had ver laten waar hij werd verpleegd in verband met een oorontste king. De levering van elektriciteit en brandstof aan elf van de be langrijkste industrieën zal met twintig procent worden ver laagd, het particuliere autover voer op zon- en feestdagen zal drastisch worden beperkt en ca- fé's, theaters en soortgelijke etablissementen moeten vroeger sluiten. Vrouw rijdt LONDEN (AP) Als u het benzine verbruik van uw auto wilt ver minderen. laat dan uw vrouw rijden. Dat is de conclusie van een onderzoek van de Britse Automobiel Club (BAA), dat gisteren werd gepubliceerd door British Petroleum Ltd. Uit het onderzoek van de BAA bleek dat een vrouw gemiddeld 22.08 km meer rijdt met een volle tank dan haar echtgenoot. Geoffry Sheppard, de directeur voor de detailhandel van BP, zegt over het onderdoek: „Het bevestigt precies wat we altijd al dachten de zachte hand van een vrouw doet een auto op een liter benzine verder rijden." Bommen in Londen LONDEN In een tijdsbestek van enkele minuten zijn de af gelopen nacht in het centrum van Londen drie bommen ont ploft. Vier mensen Hepen daar bij lichte verwondingen op. De golf bomaanslagen begon dins dag toen in twee auto's verbor gen bommen explodeerden en 63 mensen gewond raakten. Giste ren volgden twee bomaansla gen. De politie gelooft dat de aanslagen het werk zijn van „provisionals" van het verboden Ierse Republikeinse Leger. iDen Haag (ANP) De Inbre- kers, dieven en zwendelaars j hebben dit jaar een aanmerke- I lijk hogere „omzet" gehaald dan vorig jaar: rond 45 miljoen te genover 34 miljoen in 1972. I Overziet men de lijst van grote re „kraken" en dieverijen, dan blijkt, dat de politie er in zeer veel gevallen in geslaagd is de daders In de kraag te vat ten. Enkele grote successen voor de speurders: oprollen van ben de die voor 2,5 miljoen aan goederen stal bij juweliers en radiozaken in het hele land, een bende van acht mannen en vrouwen, allen nog „twens" af komstig uit Leidschendam die in de omgeving voor een kwart miljoen roofden, de drie man nen die uit een transportauto van V. en D. in Den Haag ruim 300.000,- haalden, de 26-jarige Haagse dame die via specula ties 2'/2 miljoen verduisterde, de schilderijendieven in Schevenin- gen en Wassenaar, de stelende familie uit Sittard «buit 2 ton) en de valse munters uit Oegst- geest, die op het punt stonden voor zes miljoen valse dollar biljetten ln omloop te brengen. F.en goede markt bestaat er voor kleding, vooral suède en nappa I jassen. Voor miljoenen werd er 1 gestolen. Enkele tientallen da ders gearresteerd. Niet onvermeld kan blijven de ar restatie van de Haagse meester- kraker Age M. Terroristen worden niet uitgeleverd BEIROET Koeweit levert de vijf Arabieren die verantwoorde lijk zijn voor het bloedbad op de Romeinse luchthaven Fiumlcl- no, niet aan Italië uit, omdat er geen uitleveringsverdrag tus sen de twee landen bestaat, zo is gisteren officieel in Koeweit meegedeeld. Italië heeft om uitlevering ver zocht. Koeweit wil de vijf overgeven aan het opperbevel van de Palestijn se guerrillastrijders. De „organi satie voor de bevrijding van Pa lestina" moet nog beslissen of zij de vlif zal overnemen. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement Is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.l.v. DAM als nieuw kwartaal-abonnee: U V li Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar; Ac|res: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: LEIDSE S COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1