£tód6cSout<Mii Mogelijk uitstel van SYRIË BOYCOT BERAAD GENEVE rbl ijmaker r Machtigingswet pas op 8 januari Steeds meer verzet tegen Kalkar-toeslag EUROPEES ENERGIE- BERAAD IN IMPASSE Krachttoer van nodige extra toewijzingen onhaalbaar Russen lanceren Sojoez Fevenoord niet op tv verdien 'n echte (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. idvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;Jaar 108.20. - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND NED. I: 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar; 20.36 uur Herodes, spel; Panoramiek met Amnesty International. NED. II: 1*5.30 uur Nederpopzien; 21.00 uur Van onderen; 21.25 uur Panora ma woensdagshow; 22.00 uur Kenmerk. MEER BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot krachtige wind uit Zuidoost tot Zuid. Min. temp. van 1 graden vlak aan zee tot min 2 graden plaatselijk in het Oosten van het land. Maxima morgen on geveer 5 graden. Morgen: zon 8.4516.30, maan Kerstsfeer in Gouda Gisteravond werd in Gouda de kerstverlichting ontstoken in de door de Noorse stad Kongsberg geschonken boom. Achter de ramen van het stadhuis en de huizen aan de Grote Markt brandden bovendien duizenden vetpotjes. Minister-president Den Uyl vlak voor de aanvang van de behandeling van de machtigingswet in de Tweede Kamer. Links van hem mi nister Lubbers van Economische Zaken en rechts minister Boersma van Sociale Zaken. ie benzinepomphouders vragen zich eveneens af, of de distribu tie werkelijk op 7 januari kan ingaan. Tal van automobilisten hebben nog steeds geen stam- Van t verslaggeefsters DEN HAAG De Eerste Ka mer voelt er volgens KVP woordvoerder oud-premier P.J.S. de Jong niets voor om zoals hij dat noemt, de belang rijkste wet van na de oorlog, de machtigingswet, op een achternamiddag af te doen. Mede namens ARP en CHU zei de heer De Jong, dat een Rrondige voorbereidirg voor de behandeling van dit wetsont werp geboden is. Met 40 tegen 21 stemmen ver wierp de Eerste Kamer giste ren een ordevoorstel van de socialist Broeksz om de mach tigingswet nog voor 1 januari te behandelen. De behandeling werd onlangs al vastgesteld op 8 januari. De heer Broeksz, die mede na mens D'66 en PPR het woord voerde, was het met die beslis sing met eens. „Waarom gaal men voorbij aan het dringende beroep van de premier op 10 december om de machtigings- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is niet uitgesloten, dat de distributie van benzine, die op 7 januari zou moeten beginnen, enige da gen verschoven wordt. Woordvoerders van de ARP en de VVD hebben gisteravond in de Tweede Kamer voorge steld deze distributie op 11 januari te laten ingaan. Vol gens deze Kamerleden kunnen de voorbereidende maatre gelen, zoals het invullen op 2 januari van formulieren voor extra benzinebonnen, onmogelijk vóór 7 januari a.s. afgesloten zijn. De regering beraadt zich thans hierover. kaart ontvangen, waardoor zij nog van benzinebonnen versto ken zijn. Volgende week tussen kerstmis en Nieuwjaar komt volgens hen niets meer var» de voorbereidende maatregelen. In de Nleuwjaarsweek blijven er nog maar drie dagen over, ter wijl de distributie op 7 januari zou moeten beginnen. „Een bij na onmogelijke opgave", aldus deskundigen. Ook minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat heeft laten weten, dat vooral het uitreiken van extra benzinebonnen, waar voor nauwelijks drie dagen overblijven, een enorme kracht toer wordt. Hij hoopt echter dat deze krachttoer zal slagen. De met de uitreiking belaste instan ties twijfelen er echter sterk MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren een bemand ruimte schip, de Sojoez-13, in een baan om de aarde gebracht, zo meldt het persbureau TASS. De commandant is Pjotr Klimoek, die vergezeld is van de boord werktuigkundige Valentin Lebe- dev. De twee mannen zijn in goede conditie en alle instru menten werken normaal, aldus TASS. Volgens Sovjet-kringen zullen de kosmonauten verschei dene dagen in de ruimte 'blijven om hun ruimteschip te beproe ven en studies van de zon te ïBRUSSEL (ANP) Het komt vooreerst nog niet tot een ge meenschappelijke Europese energiepolitiek. Uit woede over het niet doorgaan van een fonds voor regionale hulpverlening heeft de Britse minister van buitenlandse Zaken Alex Douglas Home gisteren geweigerd zijn medewerking te verlenen aan een aan tal voorstellen van de Europese Commissie over de energiepoli tiek. Vorige week gaf de Europese topconferentie de ministerraad opdracht om voor 1 januari te komen tot de instelling van een regionaal fonds. Italië, Engeland en Ierland eisen minimaal 1 miljard rekeneenheden (een rekeneenheid is 3.62) per jaar voor dit fonds. Duitsland en Nederland zullen de grootste be dragen moeten opbrengen. Duitsland wilde zich evenwel niet onder druk laten zetten, maar waarschuwde ervoor de solidari teit op energiegebied niet als ruilobject te gebruiken. „Vriend schap is niet te koop" aldus de Duitse staatssecretaris Apel. Door dit mislukken raakte het energieoverleg in een impasse. Minister Van der Stoel zei het woord „crisis" niet in de mond te willen nemen, maar sprak van een „moeilijke situatie". Hij probeerde nog een oplossing te forceren door een afspraak voor te stellen het regionaal fonds altf^pns voor één jaar van de be nodigde bedragen te voorzien. De ministers hebben de Europese klok nu stil gezet tot een vol. gendc vergadering die vóór 7 januari gehouden moet worden, als gold het dan nog 1973. wet nog voor 1 januari 1974 te behandelen", zo vroeg de heer Broeksz zich af. Hij vond dat de senatoren in het belang van het land matr een offer moes ten brengen en hun reces moesten onderbreken, ook als men al vakantie naar het bui tenland gepland heeft. Oud-premier De Jong vond dat de heer Broeksz niet alles op vakantie en het reces mocht gooien. Hij vond het zelfs een niet ter zake doende beschuldi ging- J Loongrens naar 23.200,- DEN HAAG De Eerste Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel om de loon grens voor de ziekenfondsverze kering te brengen op 23.200. Het voorstel werd zonder hoof delijke stemming door de se naat aangenomen. Vijf gulden op nieuw papier AMSTERDAM (ANP) De Ne- derlandsche Bank gaat begin ja nuari 1974, naast de thans in omloop zijnde biljetten van viif gulden (model 1966) dezelfde biljetten gedrukt op een nieuwe papiersoort in omloop brengen. Deze nieuwe papiersoort voelt an ders aan dan het papier van de oorspronkelijke uitgifte. Een deel van de op het nieuwe pa pier gedrukte biljetten is, even als de eerdere uitgifte, aan bei de zijden door een nabehande ling voorzien van een dunne laag kunststofvernis. LEEUWARDEN/HAARLEM, A.N.P. Er komt steeds meer verzet tegen het betalen van ex tra elektriciteitsgelden in ver band met het Kalkarproject. Dit project voorziet in de bouw van een kerncentrale in West-Duits- land nabij de Nederlandse grens, waaraan ook Nederland deelneemt. Een groeiend aantal Nederlandse elektriciteitsver bruikers weigert de toeslag voor het project te betalen. Wat er gate commissie wil meer bandjes WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de Watergate-affaire heeft gisteren eenstemmig besloten van presi dent Nixon nog „een groot aan tal" geluidsbanden en andere documenten op te eisen. Het gaat om „minstens 200" banden en documenten betreffende ont moetingen en gesprekken van de president met naar schatting 30 personen van wie de namen in verband zijn gebracht met het Watergateschandaal. Enkele elektriciteitscentrales heb ben daarop de stroom bij de weigerende verbruikers afgesne den, maar bij rechtelijk vonnis moest de aansluit:ng weer her steld worden. Dit is de laatste dagen o.m. ook in Friesland ge beurd. Gedeputeerde Staten van Fries land wachten nu af hoe de uit spraak in hoger beroep, dat de Noordelijke elektriciteitscentra les tegen de weigeraars hebben aangespannen, zal uitvallen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gaan bij weigering van het betalen van de toeslag niet over tot afsluiting van de stroom. Zij willen dit middel niet gebruiken, om de weige raars tot betalen te dwingen. HILVERSUM De wedstrijd Feyenoord-Standard Luik zal vanavond niet worden uitgezon den op de tv. Wel volgt een sa menvatting in Studio Sport, Ned. I 22.30 uur. W/esterterp meent: Geen hand bagage in vliegtuigen DEN HAAG De enige manier om het meebrengen van wa pens in vliegtuigen nog verder tegen te gaan is een verbod op het meenemen van handbagage. Dat heeft minister Westerterp (verkeer) verklaard in een uit zending van een ra dio-actualiteitenru briek. De minister geeft toe dat dit een zeer ingrijpende maatregel is, maar Nederland zal daar toe moeten overgaan als daarover interna tionale afspraken worden gemaakt. Winkelen bij kaarslicht Een winkelierster in de Londense wijk New Malden helpt haar klanten bij het licht van kaarsen en olielampen. De winkels mogen tot het nieuwe jaar slechts vijf dagen geopend zijn als uitsluitend van electriciteit gebruik wordt gemaakt voor verlichting en verwar ming. Sassenheimse Krant opgeheven Sassenheim Vandaag verscheen het laatste nummer van de Sas senheimse Krant. Het blad, dat 44 jaar lang uitkwam, met in totaal 1851 nummers, sehenk uitvoerig aandacht aan veruni- gingsnicuws, jubilea, onder scheidingen, raadsvergaderin gen en wat er verder pluatselijk te vermelden waard was. Een der bekendste medewerkers was de heer G. Verschoor, die ruim 25 jaar de rubriek „Dorps straat" verzorgde, die door ve len werd gewaardeerd. Andere dames en heren die aan het blad meewerkten waren o.a. H. L. Boter met zijn memoriams. M. Benschop met Amice". P. L. Frijters met „Rommelpot" mevrouw P. Nieuwenhuis met historische schetsen en de ge zusters Willy en Mary Kieft, die voor verenigingsnieuws zorgden. De laatste 10 jaar was de heer F. Kaptein vaste medewerker voor het plaatselijk nieuws. Overigens behoeft Sassenheim het niet zonder plaatselijk blad te stellen, want „De Sassenhei- mer" sedert vorig jaar door Drukkerij Buyze uit Noordwijk uitgegeven, blijft huis aan huis bezorgt. Dit laatste is ook de re den van de opheffing van de „Sassenheimse Krant", daar twee plaatselijke bladen geen levensvatbaarheid hebben. GENèVE (Reuter-UPI-AP) De VS en de Sowjet-Unie zul len gezamenlijk het voorzitterschap bekleden op de confe rentie voor het Midden-Oosten die vrijdag half elf 's och tends in Genève geopend wordt en door Syrië niet wordt bijgewoond. De conferentie wordt onder auspiciën van de VN gehouden. Secretaris-generaal van de VN, Waldhelm, woont de openingszitting bij. riet uiteindelijke besluit van Syrië om niet deel te nemen kwam ietwat verrassend. Het duidt er op dat in dit land de „havik ken" het machtigst zijn. Egypte eerbiedigt het besluit van Syrië, maar neemt zelf wel deel aan de conferentie „om de goede be doelingen van de wederpartij te toetsen". Israël is van de Syri sche beslissing koud noch warm geworden. Israël was toch al niet van plan om met Syrië te praten gezien de weigerachtig heid van de Siriërs om een lijst met Israëlische krijgsgevange nen ter beschikking te stellet. De openingszitting zal naar alle waarschijnlijkheid bijgewoond worden door de betrokken mi nisters van buitenlandse zaken: Abba Eban voor Israël, Kissin ger voor de VS, Gromiko voor Rusland, Ismail Fahmy voor Egypte en Abdel Monem Rifai, speciaal vertegenwoordiger van koning Hoessein voor Jordanië. Voor de rest van de conferentie zullen woordvoerders in de rang van ambassadeur de boventoon voeren. De Zwitserse politie heeft it het licht van de bloedi ge gebeurtenissen op het Ro meinse vliegveld uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Een of andere actie van Arabi sche terroristen wordt niet voor onmogelijk gehouden. Particulier betaalt vergadering gemeenteraad NOORDWIJKERHOUT Enkele maanden geleden werd de ge meenteraad van Noordwijker- hout voor een spoedvergadering uitgenodigd ter behandeling van een verzoek van P. Bakker uit Hillegom/De Zilk tot wijziging van een bestemmingsplan. De voorzitter van de raad, burge meester H. J. M. Bosma, was bereid het verzoek op de eerste normale raadsvergadering ter tafel te brengen, maar de heer Bakker had haast. Hij was be reid de kosten van die vergade ring te dragen. Op die afspraak riep burgemeester Bosmo de raad bijeen. Nu de nota gepresenteerd is, vin den enkele raadsleden waaron der de fractie van 6'66 dat een zodanige procedure niet juist is. Het voorstel van de heer G. J. Maarseveen (prot. chr.) om de nota in te trekken werd met 9 tegen 5 stemmen verworpen. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m.i.v DAM n kwartaal-abonnee: D U li Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar: Adres antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: bloemen naar: Naam: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1