VERLIES VOOR DE ZIJL/LGB BS Leiden doorbreekt hegemonie van Transol AZC blijft aan kop BS-Statistiek Richardson moet zijn meerdere erkennen in Royals en Heuts, toekijken. Op de achtergrond Petrici. Peter de Jong gaf rijn ploeg, via twee fraaie jumpshots, de leiding, 8078, maar Ro- chardson herstelde dat weer. En toen ging Transol in de fout, of beter Dinkins ging in de fout. Na nog nauwelijks gemist te hebben werd hij blijkbaar nerveus van de goe de timing van Peter Kop. die zijn opponent tweemaal deed missen. Nadat Dekker gecor rigeerd had, 84—86, ontving Webster de bal met nog slechts twee seconden te spe len. Kalm wierp de snelee en productieve Amerikaan de bal van afstand in het net, 86—86, hetgeen een verlen ging betekende. De toe schouwers waren uitzinnig vanwege dit psychologische succesje en hadden daar (al dus Rob de Wit) voor een belangrijk deel aan meege holpen Transol, dat zijn voorsprong op het allerlaat ste moment teniet aag ge daan, was duidelijk geïmpo neerd door de slagvaardig heid van BS Leiden en van het publiek. Dat bleek al spoedig, want hoewel men via Dekker nog wel langszij bleef, waren het nu de Rot terdammers die steeds goed moesten maken. En weer miste Dinkins door toedoen van Kop, waarna hij meteen het veld mocht verla ten vanwege zijn vijfde P. Dat betekende, wist het pu bliek, de wanorde bij Tran sol, dat niet buiten zijn ko- ningsschutter en uitmuntende verdediger kan. Nog harder werd er geschreeuwd om de afgang van Transol en BS Leiden greep zijn kans op niet mis te verstane wij- ze.Webster, Wallaart, Royals en Heuts overklaste de red deloos geworden Rotterdam mers en Dekker schreeuwde nog wel systemen door, maar zag ze niet langer op gevolgd. BS bleef kalm; hield de bal lang vast en be nutte elke kans. Via 92—92 werd het rap 9892 waarna Kop nog tweemaal vrij kon inschieten. Hij miste maar het gaf niet, want meteen had Royals de bal weer te pakken. Webster ontfermde zich over de bal, keek even terzijde naar de terwijl Loorbach en Dinkins klok en begon te lachen. Vervolgens rolde hij de bal voor de verbijsterde ogen van Welch over de zijlijn. Welch mocht nog een puntje maken, maar het was met een wel tijd. Het veld werd onmiddellijk overstroomd door honderden Leiden-sup- porters die hun geluk niet opkonden. Bijna sluipend zochten de Transol-spelers hun weg naar de kleedka mers. Rob de Wit daarentegen toon de uitgebreid zijn blijdschap. Breedvoerig ging hij in op het feit, dat de verdediging „ijzersterk" gefungeerd had, maar was ook vol lof over het uitstekende werk van mensen als Wallaart en Kop. „De diepte in ons team heeft de overwinning gebracht". Hij zei dit zonder afbreuk te doen aan de formidabele prestaties van Webster en Royals, maar was met name erg blij over het teamspe! dat er ditmaal zo goed uit kwam. „En je hebt gezien was dat voor gevolgen kan hebben". AD VAN KAAM J.EIDEN Met medewerking van Henk Reekers, de man die elke wedstrijd van BS Leiden als „een computer" volgt, willen wij, als ware statistici, voor u de wedstrij den tussen BS Leiden en Transol nog eens doorlopen. Beginnen wij allereerst met de verdeling van de gescoor de punten. Lijstaanvoerder is uiteraard Butch Webster, die 37% van de punten voor zijn rekening nam. gevolgd door Reggie Royals, die met zijn 25 punten blijk gaf van een steeds groter wordende sco ringsdrift. Verder: Heuts 20, Petrici en de Jong 5, Wal laart 4 en Stol 2. Om 98 pun ten bij elkaar te grabbelen is een goed schot wel het be langrijkste wapen. Daarom het antwoord op uw vraag hoe de schotpercentages wa ren? Webster 32-16: 50%, Heuts 19-8: 42%. Royals 25-8: 32%, Wallaart 5-2: 40%, Stol 1-1: 100%, Petrici 8-2: 25%, de Jong 3-2: 67% en Kop 4-0: 0%. Hoe goed de verdediging van BS Leiden tegen Transol wel in elkaar zat, willen wij u tonen met een lijst van de verdediginsre- bounds. Daaruit blijkt de grote rol, die Reggie Royals vertolkte: 9 verdedigings- en 8 aanvalsrebounds. Heuts was in de verdediging de grote rechterhand van Royals 7 verdedigingsre bounds. Opvallend ook het hoge aantal voor Peter Kop in de korte tijd, dat hij in het veld stond: 4. Verder: Verdedigingsrebounds: Web ster 4, de Jong 5, Wallaart 3, Petrici 1. Aanvalsrebounds: Webster 5. Heutz 5, Petrici 5 en Kop 5 (een erg goede prestatie van Peter Kop Nu zal de kenner nog ook wel willen weten, wie de assists voor hun rekening namen. Nou dan gaan we maar weer: Webster 6. Heutz 6. Royals 5, Petrici en de Jong ieder 3. Wallaart, Stol en Kop voor alle drie 1. Gaan we weer gewoon verder en bekijken we, hoe de vrije worpen benut werden. Grote uitblinker in dit „spelgenre" Bob Heutz, die 100% haalde (4-4). Verder Webster 12- 5: 42%, Royals 12-9: 75%. Pe trici 2-1 50%. en de Jong 2- 1: 50%. Nu zal het de meeste lezers onderhand wel gaan duizelen, maar we willen u met de statistiek toch nog even loten zien hoe scherp BS wel speelde. Ondanks de hoge aantallen moest slechts één man de arena vroegtij dig verlaten: Petrici. Vier man ontliepen deze straf maar net: Heutz, Royals, Wallaart en de Jong die al len vier persoonlijke fouten toegemeten kregen. Verder Webster en Kop 3, en de „zachtste" speler van BS Leiden was ongetwijfeld Har Stol, die met een blanco strafregister het veld verliet. Hopelijk kunt u nu nog we! volkomen fris de sportkrant verder lezen. Het is een bijzonder goed weekend geworden voor AZC. Zaterdag werd de ge- langrijke wedstriid tegen UZSC met 42 gewonnen en verloren de concurrenten on verwacht punten en zondag wipte AZC Neptunus Arnhem in de striid om de KNZB-be- ker. De Zül/LGB verloor thuis het duel tegen Zwem- lust/Den Hommel met 32 en raakte hierdoor zijn plaats in de kopgroep van de hoofdklasse kwijt. Het is de Zijl/LGB niet gelukt om voor de tweede maal bin nen 1 week van Zwem- lust/Den Hommel in de acht- Zondag verloor Zwem- lust DenHommel in de acht ste ronde van de strijd om de KNZB-beker met 43 van de Leidenaars, maar zater dag namen de Utrechtenaren revanche door de Ziil/LGB in de wedstrijd voor de com petitie met 3—2 te verslaan. Zwemlust/Den Hommel speelde zaterdag in zwembad r „De Does" anders dan verle den week zondag. Coach Ka- rel Smits, waarschijnlijk ge schrokken van de overwin ning van het team van de Zijl/LGB koos nu voor een meer verdedigende taktiek. De bezoekers vielen niet massaal aan en trokken zich na de aanval terug op de ei gen helft. Hierdoor kreeg de Zijl/LGB aanvallend weinig ruimte en het gelukte de roodwitten niet voldoende om de verdediging uiteen te drij ven. Het nadeel van deze taktiek was dat de Utrechte naren zelf aanvallend in de normale spelsituatie nauwe lijks gevaarlijke konden wor den. Zij hadden echter geluk met de wijze van fluiten van scheidsrechter Goose. Arbiter Goose stuurde name lijk erg snel een speler voor een minuut uit het water. Hij deed dit echter wel conse quent aan beide zijden. De ploeg van Zwemlust/Den Hommel slaagde erin om de ze numerieke meerderheid goed uit te builen, terwijl dat bij de Zijl/LGB niet luk te. Het was zelfs zo dat bij een man meer voor de Lei denaars de tegenstander via een strafworp scoorde. Geen enkel doelpunt maakte Zwemlust/Den Hommel dan ook uit een spelsituatie. On danks dit verlies van het team van coach Hans van de Moolen op de vijfde plaats staan in de hoofdklasse met 1 punt voorsprong op Zwem lust/Den Hommel en Nereus men 3 punten achter Neptu nus Arnhem en ZIAN/Vites- se. Scoreverlrop: le periode: 01 Hans de Gruil fn.m.). 2e periode: 22 Albert Spij ker. 4e periode 2—3 Harm Drent (n.m.). AZC heeft UZSC voorlopig te ruggewezen voor de eerste twee plaatsen in de eerste klasse, die recht geven op promotie naar de hoofdklas se. AZC speelde in het weer volle zwembad „De Dillen" een erg goede wedstrijd. De Alphenaren speelden niet met een vaste midvoor. Coach Sjors Geurtsen had zijn spelers de opdracht ge geven om nu veel vanaf het middenveld op te zwemmen. Al na twee perioden had de thuisclub door twee doelpun ten van Cees van de Broek een 2—0 voorsprong geno men. In het laatste speldeel kwam UZSC sterk terug en kon gelijk maken. Tot grote vreugde van de vele Alphen- se supporters was htt echter Huib Maas, die met een strafworp 3—2 scoorde en even later bouwde Hans 't Hart tijdens een numerieke meerderheid dit uit tot 4—2. Omdat de concurrenten van AZC punten verspeelden is de positie van de Alphenaren aan de kop van de eerste klasse verstevigd. De AZC'ers gaan nu alleen aan de leiding met 1 punt voor sprong op het If. 3 voor UZSC en 4 voor DZV. Zondagavond noet A/.C in de achtste ronde voor de strijd om de KNZB-beker uitkomen tegen Neptunus Arnhem. De AZC-ers zorgden voor een grote sensatie door de gere nommeerde hoofdkla-iser uit te schakelen. De Alphenaren speelden namelijk inet 3—3 gelijk en bij een gelijkspel gaat de bezoekende ploeg over naar de volgende ronde. De Arnhemmer Sjors Geurt sen, dit jaar voor het eerst coach bij AZC kent Neptunus Arnhem bijzonder goed en heeft zijn spelers dus bijzon der goed kunnen voorberei den op dit duel. Van net be gin af aan heeft AZC de lei ding genomen. Door treffers van Frank van de Akker en Eddie Gesman 2x stond AZC met 31 voor. Neptunus kwam nog wel terug maar ondanks het ontbreken van de geroutineerde Huib Maas In de defensie van AZC kwam de ploeg van coach Gerrit Jansen niet verder dan 3—3. AZC gaat nu over naar de kwartfinale. De Zijl/LGB kan zich dinsdag plaatsen. De roodwitten moe ten dan in zwembad „De Does" winnen van DSZ. De aInvang van het duel is 22.00 uur. rust werd vastgehouden, 52 —56. In de tweede helft (er waren inmiddels behoorlijk wat spe lers met vier P's) zou het dan gaan spannen. Dinkins verscherpte zijn bewaking ten opzichte van Webster, terwijl hij zelf Peter Kop op zijn dak gestuurd kreeg. Die had vooralsnog geen ant woord op de messcherpe schoten en slinkse bewegin gen van „de grote man", maar zou tegen het eind nog een zeer belangrijke rol gaan spelen, evenals de zeer fana tieke en hardwerkende „ont dekking" Rob Wallaart. Via enkele magistrate verdedi gingsrebounds van Dinkins en haarzuivere afstandsscho ten van Dekker liep Transol uit naar 6266, om vervol gens (in the winning mood) een gat te slaan van 8 pun ten. En iedereen dacht dat nu de beslissing wel gevallen zou zijn, want de demarra ges van Transol zijn even bekend als gevreesd. Heeft men eenmaal afstand geno men dan geeft de equipe van Jan de Bruin het heft niet meer uit handen. Nu wel, want met veel karakter vocht BS terug. Webster scoorde met twee grandioze „afstandflappers" en via snel en goed spel zagen de Blau wen kans en daar bij harts tochtelijk toegejuicht door het publiek om het gat volledig te dichten. Daar voor had zich een belangrijk feit voorgedaan, want Loor bach moest noodgedwongen met 5 p's naar de bank. We liswaar maakte hij aanval lend niet veel klaar, dcch verdedigend is zijn lengte van grote waarde omdat het moeilijk is om er langs te komen. En Transol beschikt niet over wisselspelers, al thans niet over goedeEen handicap die de Rotterdam mers later zou opbreken, want BS heeft veel meer diepte. Dat het nu uiterst spannend zou gaan worden stond als een paal boven water. BS gaf nu geen kans meer weg en kreeg er zelf velen. Zes maal ontving een speler de bal, doch evenveel maal schoot men mis, of liep men vast op het eveneens zeer sterke verdedigingsblok van de tegenstanders. Belde teams hadden nu d e wed- srtijd kunnen beslissen, maar beiden faalden. Naast de kop ook met een oorverdovend applaus/lawaai ontvangdn. Het geluid nam zelfs de vor men aan van een laag over vliegende straaljager, toen de boomlange Jan Loorbach kwam opdraven. Hij scheen niet geliefd te zijn en moest het bijzonder ontgelden. En Loorbach kan daar niet te gen, getuige zijn zwakke spel. BS begon uitstekend. Rob de Wit had zijn basis Webster, Royals, Wallaart, De Jong en Heuts 't veld in gestuurd, met een duidelijke nadruk op de verdediging Een bijzonder felle man-to- man moest de score van Transol laag houden, maar geven shzt eigen tempo "noog. Het lukte want de thuisclub nam onmiddellijk een, zij het minieme voor sprong. Webster wilde de 5 —4 uitbouwen, maar werd tot ontzetting van het publiek door Dinkins in de rug be stookt, daarmee via het bord tegen het canvas smakkend. Een grove overtreding, die voor Dinkins echter (waar schijnlijk vanwege het feit dat de wedstrijd net gestart was) zonder gevolgen bleef. Maar Webster krabbelde weer overeind en via zijn toedoen werd het 11—8. Een goed begin en het publiek toonde zijn waardering in de vorm van een massaal ge scandeerd „BS - BS - BS". Transol zoch naar zijn ritme, doch de kleine aalgladde Welch en de beweeglijke Dekker zagen geen kans om zich van Webster en Wal laart te ontdoen. Alleen ex- prof Jacky Dinkins leek niet te verdedigen, want al zijn schoten troffen zonder uit zondering doel, 19-20 na 7 minuten. De Wit nam een ti me-out, spoorde zijn team aan om door te gaan en haalde de geblesseerde Stol er weer uit. Via organisator Royals trok de verdediging een ware muur op en mid dels tip-in's van Hets be reikt BS een 39—35 voordeli ge score. De Bruin nam op zijn beurt een time-out en Eek, welke speler prompt de stand weer nivelleerde, 47 47 na 16 minuten. Tot nu toe een sterke eerste helft, waar in men voortdurend aan el kaar gewaagd was. Via en kele magistrale afstands schoten van de alom aanwe zige uitblinker Dinkins ver kreeg Transol een kleine voorsprong, welke tot aan de LEIDEN Het is gelukt Transol heeft zijn eerste ne derlaag van dit seizoen gele den, waarmee BS Leiden al weer een record kon bij schrijven op de lijst die ondanks zijn korte bestaan opmerkelijk groot begint te worden. Eerder deze maand brak BS Leiden het eigen zowel als het eredi visierecord, terwijl Butch Webster het hoogste aantal punten tot nu toe gescoord verzamelde en op deze zater dagavond sloeg het team van Rob de Wit waarlijk alle records. Trotse lijstaanvoer der Transol moest voor het eerst van dit seizoen zijn meerdere erkennen en dat had eigenlijk niemand ver wacht. In Rotterdam nam Transol nog vijftien punten afstand en versloeg verder elke tegenstander, Levi's in cluis, met ruim verschil, maar de opmerkelijke op mars werd nu dan toch ge stuit. Voor een bomvolle, laaiend enthousiaste zaal, be werkstelligden de Leidenaars eerst een verlenging, om in die laatste vijf minuten, ver volgend keihard toe te slaan. Nadat de beste man van het veld. Jack Dinkins, met vijf persoonlijke fouten naar de kant was verdwenen, werden de Rotterdammers zelfs he lemaal dolgedraaid en kon den zij na afloop eigenlijk nog opgelucht adem halen, halen. Immers, Butch Web ster bespaarde hen een tota le afgang door op zeker te gaan spelen inplaats van de 100 punten vol te maken. Met een blik op de klok rol de hij de bal eenvoudig uit, wetend dat de voorsprong té groot was om nog te achter BS bleef nu op 98 staan, terwijl Transol met 94 ge noegen moest nemen. Daar voor had zich een ware top. wedstrijd afgespeeld. BS Leiden verscheen overge concentreerd aan de start. Het 2000-koppige publiek eis te een topprestatie, juist te gen het ongeslagen Transol. Men scheen te voelen dat het kon en elk punt werd dan Webster heeft ingeschoten, doch uitblinker Dinkins zal de bal wederom nog onderscheppen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9