Zeeland in angst door storm en water Nog geen snel einde oliecrisis fblijmaker Reconstructie kabinet is een zaakvan premier Den Uyl BEGIN VAN GENEEFSE CONFERENTIE IS ONZEKER Margarine- halvarine duurder SPORT- TRIBUNE verdien 'n echte 1973; 65e JAARGANG No. 19689 MAANDAG 17 DECEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur toppop; 20.21 uur Rijtest; 21.10 uur Cannon; 22.00 uur Televizier-magazine. Ned. II: 19.05 uui Soete Suiker- bol; 19.10 uur Beverly Hillbil lies; 20.21 uur Boerin in Frank rijk; 21.15 uur Hier en nu; 21.50 uur Salon en souterrain. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De fractie-voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer mr. Andriessen, heeft zaterdag op de par tijraadsvergadering gezegd dat de reconstructie van het kabinet een zaak van de minister-president zelf is. Hij zei dat als aanvulling op zijn standpunt dat er geen reden is om nu om een nationaal kabinet te vragen. Andriessen sprak oud-premier De Jong na die had ge zegd dat er weeffouten- in dit kabinet zitten wat betreft de getalsverhoudingen op basis van de politieke kleur. KVP en ARP stellen zich dan ook onafhankelijk tegen over het kabinet op. Kabinet en Kamerfracties moeten el kaar elke keer weer bij concrete zaken weten te vinden. Dat geeft een zekere spanning tussen de Kamerfracties van KVP en ARP en het kabinet, zei Andriessen. Op dit moment kan er geen parlementair kabinet komen zonder dat de weeffouten worden weggewerkt. Met andere woor den. de fracties van KVP en ARP willen pas een binding met het kabinet aangaan als de politieke verhoudingen binnen het kabinet gouden worden gewijzigd. De KVP-fractievoorzitter liet duidelijk zijn steun blijken voor de maatregelen die het kabinet wil uitvoeren om de gevolgen van de energiecrisis op te vangen. De machti gingswet moet zijns inziens niet voor 3 maanden van kracht zijn; die periode zou te kort zijn, maar wel i? een gefaseerd beleid nodig. Er moet niet bij koninklijke be sluiten worden geregeerd. Het parlement moet controlr op het kabinetsbeleid kunnen blijven uitoefenen, zei An driessen. Den Haag De situatie in Zeeland is de laatste dagen als gevolg van de aanhoudende storm zo kritiek geweest, dat enkele gemeentebesturen en waterschappen met spoed met Rijkswaterstaat willen praten. Het Tweede Kamerlid van de CHU de heer Tolman wil deze week minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat interpelleren over wat hij noemt de „angstwekkende opstuwing van het water tijdens het weekeinde, toen de waterstand minder dan 40 cm hier en daar zelfs minder dan 10 cm onder de hoogste stand van de watersnoodramp in 1953 is geble ven." In Bloemendaa/ ligt het pavil joen Parnas- maal aan de rand van de duinen AFNEMENDE WIND. Eerst nog enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, maar morgen ook flinke opklaringen. Tot krach tig of matig en in het binnen land tot zwak afnemende Noord westelijke wind. Min. temp. om het vriespunt, maar vlak aan zee enkele graden hoger. Ma xima morgen rond 5 graden. Morgen: zon 8.4416.29, maan 2.23—12.49. Schev.: hoogw. 9.38—22.13, laagw. 5.08—17.41. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De margarine is vandaag acht cent per pakje van 250 gram duurder gewor den. De prijs van halvarine Is met vier cent gestegen. Oorzaak van de prijsverhoging is de ab normaal sterke stijging van do wereldmarktprijzen van grond stoffen. Dit jaar meer brandschade DE NHAAG Het Centraal Bu reau voor de statistiek heeft be cijferd dat dit jaar voor 330 miljoen directe schade door brand in ons land is aangericht. In 1972 bedroeg de directe brandschade 295 miljoen. Minder doden in verkeer DEN HAAG (ANP) Het aantal doden in het verkeer zal dit jaar iets geringer zijn dan in 1972, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek bere kend. Het CBS komt op grond van de nu beschikbare gegevens tot een totaal van ca. 3240 tegen vorig jaar ca. 3300. \iDe sterfte door verkeersongeval- j len zal 24 per 100.000 inwoners bedragen tegen 24,6 in 1972. Ledentoename brengt zorgen voor Leidse bibliotheken 'EN Het aantal lezers van openbare bibliotheek Reu- vens tesamen met de r.k. open bare bibliotheek heeft binnen een jaar een toename van 10% gekend. Het bestuur vindt het uiteraard verheugend dat zo'n groot aantal ir.ensen (16% van de Leidse bevolking is lid) aan gesloten zijn, maar tegelijker tijd geeft dat zorgen omdat de. huisvesting van de filialen veel te klein is. 5ovendien wordt door de grote toename van het aantal leden, het te kleine boekenbezit nog eens extra benadrukt. Vooral schoolgaande en studeren de jongeren leggen door de ei sen van het onderwijssysteem voor een groot deel beslag op de boeken, zodat de boekenvoor- ziening voor volwassenen en niet-studerende jongeren in het gedrang komt Dit brengt de uitbouw van het openbare bi bliotheekwerk, in het kader van een goede welzijnsvoorziening voor alle inwoners van Leiden in gevaar, aldus het bestuur van „Reuvens". 15 januari beslissing over Veronica (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Dinsdag 15 januari zal het oordeel over de zeezen ders Veronica en Nordsee defi nitief geveld worden. Dan spreekt de Eerste Kamer zich uit over de wetjes die deze zen ders de ether moeten uit draaien. Vanuit de Eerste Kamer wordt nog steeds veel kritiek op deze I wetjes uitgeoefend. Een en an der blijkt uit de schriftelijke I voorbereiding daarvan door de senaatscommissies voor CRM, j Verkeer en Waterstaat en Justi- GENèVE tie. D'66 is van mening dat deze I wetjes in de Eerste Kamer niet moeten worden behandeld alvo-1 rens er een programma met een Veronica-formule is gereali seerd. De WD en CHU hebben De onrust in Zeeland en op ver schillende andere punten langs de Noordzeekust is nog steeds niet geweken, omdat nog steeds storm en zelfs zware storm ver wacht wordt. De sterk oplopende waterstand van vrijdagavond j.I. heeft zelfs Rijkswaterstaat zodanig ver rast, dat de reeds naar huis ge stuurde dijkbewaking niet tijdig genoeg gewaarschuwd kon wor den. Juist dat heeft Zeeland he vig verontrust. Volgens de auto riteiten op Tholen is dit gebied dank zij de 10 cm nog juist aan een grote ramp ontsnapt. In Bruinisse heeft de hoge water stand tijdens het weekeinde voor zeker een miljoen schade angericht. Op Tholen wil men een nieuw rampenplan opstel len. Tegelijk wil men met spoed een uitspraak, dat de Ooster- schelde afgesloten wordt. „De afsluiting is de enige redding voor ons" aldus Tholen en enke le andere gemeenten in Zeeland, i het weekeinde veel schade aange- Ook elders langs de kust is grote Knokke. schade aan vooral de duinen en Geld voor Oranje-team safe Deel legioen Ajax reeds op weg Barcelona gaat alleen door Speculaties rond tafeltennistop BS Leiden sloeg in verlenging toe Zegereeks De Zijl/LGB onderbroken het strand aangericht. Op Texe' sloeg zeker 8 ha duin weg. Hel befaamde hotel Stcinvoorde op Ameland, in 1953 herbouwd, na dat het toen was weggeslagen, wordt opnieuw door de zee be dreigd. Amerikaanse staatssecretaris (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Amerikaanse staatssecretaris William Donaldson die gisteren in ons land aankwam, twijfelt aan een snel einde van de olieboycot. Dat verklaarde hij gis teren op Schiphol. De heer Donaldson komt hier de pro blemen rond de oliecrisis bespreken. Zijn komst was veertien dagen geleden door minister Kissinger toegezegd daan minister Van der Stoel. Krijgsgevangenen en rol VN hinderpalen wielerbranche tracht men de laatste weken koortsachtig tege moet te komen aan de verhoog de vraag, aldus de Stichting Fiets. Rotterdamse taxichauffeurs heb ben zaterdagnacht de Coolsingel geblokkeerd met hun wagens, omdat er in heel Rotterdam nog maar één benzinestation open- was en dat had geen LPG-gas meer. De blokkade werd gebro ken door taxichauffeurs wier wagens op dieselolie reden. Deze konden namelijk het werk Deze zevende autoloze zondag was het minder druk in de trei nen dan voorafgaande zonda gen. Het slechte weer en de af gelaste sportwedstrijden hebben daar ongetwijfeld een groot aandeel in gehad. Voordat het Het electriciteitsgebruik in ons rijverbod zaterdagnacht van land is momenteel acht procent kracht werd, gebeurden er in lager dan normaal, voor een het verkeer nog een aantal do- groot deel door vrijwillige me- delijke ongelukken, die tenmin- dewerking van de gebruikers, ste aan zes mensen het leven De ANWB heeft gemeente bestu- kostten. ren gewaarschuwd voor te wei- De fietsenverkoop bereikt dit jaar nig straatverlichting, waardoor een recordhoogte van meer dan gevaarlijke situaties kunnen een miljoen fietsen. In de twee- ontstaan. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. De Amerikaanse minister Kissinger is tijdens zijn rondreis door het Midden-Oosten overal met veel gastvrijheid ontvangen. Teken daarvan was de theeceremonie in Riad. die hij bij zijn Arabische ambtgenoot Omar Sakkaf aangeboden kreeg. zijn laatste besprekingen in Is raël alvorens naar Lissabon te vertrekken. Als meest waar schijnlijke openingsdag wordt vrijdag genoemd. (Reuter-AP-UPI) Wanneer nu precies de vredes conferentie over het Midden Oosten begint, staat nog steeds niet vast. Van de oorspronkelij ke datum (morgen, 18 decern- Twee problemen liggen ber) komt niets terecht. Gister wortel van dit uitstel. Het eerste de indruk dat minister Van I avond waren althans de uitnodl- is de weigerachtigheid van Syrië Doorn (CRM) Lezig :s om het 1 gingen nog niet verzonden. Bo- om een lijst van Israëlische Veronica zo moeilijk mogelijk vendien hield Kissinger vandaag krijgsgevangenen aan Israël en te maken een zendmachtiging te j het Rode Kruis ter beschikking dag nam de Veiligheidsraad 'n te stellen. Zolang dit niet ge- resolutie aan die het Arabische beurt, weigert Israël met Syrië standpunt steunt, te praten in Genève. Het tweede Kissinger heeft vandaag zijn Rrobleem is de rol van de VN. De Arabische landen willen dat de VN een overwegende rol spe len: Israël daarentegen ziet meer heil in machtige Ameri kaans-Russische invloed. ZateT- velend bezoek aan het Midden- Oosten afgesloten. Hij sprak met de Syrische president Hafez Assad bij wie hij alleen bereikte dat de betrekkingen tussen Sy rië en de VS misschien hersteld Textieldiefstal in Hazerswoude opgelost hazerswoude in Den Haag is een 20-jarige handelaar uit die ;itad gearresteerd, die ervan word: verdacht de inbraak te hebben gepleegd b j de textiel- en woninginrichting van P. v.d. Linde te Hazerswoude-dorp, vo rige week in de nacht van maandag op di-sdag. Er wer den daar toen een groot aantal truien, pantalons en jasjes ont vreemd ter waarde van 9000-. Het grootste gedeelte van deze partij kleding werd in de auto van de handelaar aange roffen. Vlindertjes in Skylab Jongeman (21) uit Noorden verongelukt HOUSTON (AP) De drie ruim tevaarders van Skylab hebben verheugd gemeld dat vijf vlin- j dercitjes zaterdag zijn uitgeko- NOORDEN De 21-jarige Hans men bij een experiment aan j Goes uit Noorden is gisteren boord van het ruimtelaborato- overleden nadat hij zaterdag- rium. Meegedeeld werd dat de avond zwaar was gewond bij jonggeborenen leven, zich bewe- een ongeluk op de Voorweg in Noorden. Na een niet verant woorde inhaalmanoeuvre bot sten twee auto's nabij de Schip perse Brug. De auto waarin het slachtoffer zat werd bestuurd door de heer R.J. uit Nieuw koop. De andere wagen raakte, na de Rabobank geschampt te hebben te water. De inzittenden, enkele jongelui uit Meidrecht, konden worden gered. worden. Hij vloog daarna naar koning Feisal van Saoedi-Ara- bië, aan wie hij, naar verluidt, beloofd zou hebben druk op Is raël uit te oefenen zich terug te trekken uit de bezette gebieden. Jeruzalem te arabiseren en de rechten van de Palestijnen te herstellen. Tenslotte reisde hij door naar Amman, Libanon en Israël. Na de besprekingen met premier Golda Meir van giste ren toonde de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken zich vrij optimistisch, zonder daar specifieke redenen voor te noemen. Admiraal Worth Bagley, comman dant van de VS-marine in Euro pa en Midden Oosten heeft ver klaard, dat een eventuele hero pening van het Suezkanaal Rus land zeer te stade zal komen: de weg van hun vloot naar de Indische Oceaan zou daarmee zeer bekort worden. iv kwartaal-abonnee: BON Naam: Adres: Woonplaats: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1