ZO KRIJGEN SPELERS VAN ORANJE HUN PREMIES Deel Ajax-legioen was reeds op weg Bondsvergadering KNVB zette lijn van uitstellen en aanhouden voort Hennie van Dalen tot bondsridder KNVB benaemd DEN HAAG Er moest wel even aan getrokken worden maar eindelijk kwam er dan toch duidelijkheid in de wijze waarop de spelers van het Nederlands elftal aan de beloofde premies zullen komen nu West Duitsland 1974 is gehaald. Daarbij moest het be taalde voetbal wel een enorme veer laten. Mr. Jacques Hogewo- ning, voorzitter betaald voetbal, had altijd beweerd dat een even tuele „aanvulling" uit de algemene middelen zou moeten komen, derhalve uit de kas van de KNVB. Zaterdag, op de bondsverga dering, moest hij verklaren dat zulks niet het geval zal zijn. Het amateurvoetbal, dat fel tegen betaling uit de bondskas was, had het pleit gewonnen. Schoorvoetend kwamen de verklaringen van achter de groene tafel. De traditionele vragenstellers, behorend tot het kleine groepje dat altijd het woord voert op vergaderin gen, zowel van betaald- als van amateurvoetbal, werd aan gevoerd door Dé Stoop (FC Amsterdam) die had uitgere kend dat er een miljoen moest worden betaald (16 spelers k f 60.000 gulden). Daar werd omheen gedraaid. Drs. C. van Rijn (Sparta) vroeg onomwon den: „Wat krijgen die jongens nou eigenlijk?", bewijst dat niemand precies wist hoe het in elkaar zit want als finan cieel expert Cor van Rijn het niet eens weet... De heer Kamman (amateurs) hield een lang betoog waarin hij zei: ,,We worden belache lijk gemaakt. Zeg nou toch ein delijk eens wat er gebeurt en gaat gebeuren want we weten niets". Tenslotte kwam er duidelijk heid. De premies van 2000,- voor een gewonnen en 1000,— voor een gelijkgespeelde wed strijd in de voorronde zijn reeds betaald uit de opbreng sten van de interlands tegen IJsland, Noorwegen en België. Van de sponsors wordt een be drag van minimaal 20 en maximaal 25 mille ner speler verwacht. „We en er een waar drie ton i jmt en een waarvan we menen dat we er een vordering van drie ton op hebben". Dat is Goudsmit Hoff die evenwel zegt nooit een overeenkomst te hebben geslo ten. Er volgt dan ook een kort geding van de KNVB tegen de firma. Men neemt in bonds- kringen voorlopig maar aan dat het wordt gewonnen, zodat er zes ton beschikbaar is „waaruit ruimschoots de ..re clamepremie" kan worden taald", aldus van achter de bestuurstafel. Rest nog de 20.000,-- per spe ler die was toegezegd indien Eventuele aanvulling West Duitsland zou worden ge haald. „Uit de algemene mid delen", had het betaald voet bal altijd beweerd. „Niets daarvan", reageerden de ama teurs. Hogewoning, die pools hoogte was gaan nemen in Duitsland: „De landen die zich plaatsen voor de eindronden kunnen op ten minste vijf ton uit de recettes rekenen". Halveren Choufoer: „Gaan we dan para siteren op gelden die nog moe ten binnenkomen? Is er reke ning gehouden met het bedrag dat voor voorbereiding moet worden uitgetrokken want dat moet ook uit die wk-gelden ko men. Dat bedrag moet dus ge halveerd worden als daaruit de- premie voor het bereiken van de eindronden moet worden betaald. We moeten voorko men dat die vijf ton wordt ver deeld onder de spelers en later tot de ontdekking wordt geko men dat we geen geld hebben voor de voorbereiding en dat bedrag alsnog moet worden opgevoerd". Gerard Bouwer (FC Dor drecht) wilde toch nog perti nent weten of dat geld niet uit de algemene middelen zou ko men. Hij kreeg een even perti nent „nee" als antwoord. Het betaald voetbal had verloren maar de spelers krijgen in elk geval wat hen is toegezegd. HERMAN VAN BERGEM. HENNIE VAN DALEN Den Haag Meer dan zestien jaar heeft Hennie van Dale het voetbal in Nederland op hoog bestuurlijk ni veau gediend. Zaterdag zat hij voor het laatst achter de groene tafel, bij de Bondsvergadering. Voorzitter Wim Meuleman eerde hem door bij zijn afscheid de versier selen, behorend bij het bondsridderschap op te spelden. Wim Meuleman sprak een kort afscheidswoord waarin hij zijn retorische gaven aanwendde om in razend tem po te melden waarom de KNVB zoveel dank is ver schuldigd aan Hennie van Dalen. „Met je Twentse hu mor wist je op het juiste moment spanningen te bre ken) met pe vlotte pen bracht je verslagen uit als je be geleider was van het Nederlands elftal, die een genot waren om te lezen en ik heb ze dan ook allemaal be. waard; we profiteerden van je enorme talenkennis; we bewonderden je kennis van zaken op voetbalgebied". Met een „bedankt Hennie" speldde hij het hoge bonds- onderscheidingsteken op, wat werd onderstreept door een klaterend applaus van de afgevaarigden ter verga dering, die zich van hun stoelen verhieven. Hennie van Dalen in zijn dankwoord: „Je moet zelf be palen wanneer je weggaat. Maar het zal me wel wat doen als de grote, gele enveloppen van de bond niet meer in mijn bus glijden". DEN HAAG De grond technische dienst van de KNVB moet in het vervolg beter bezien wat de gevolgen van de autoloze zondag kunnen zijn. Op haar verzoek werd Hffi&n ra Y-*!<^É£RHHRra&^HIBl9RSllfllw V ff de beslissing van consul Zolderland ('s fflXTT'r~ - morgens half negen werd de topper tegen d V- Ajax van de agenda geschrapt) tot elf uur iir aangehouden om dit in het kader van het totale competitiebeeld te bezien. Deze onno dig BR J 1$ dige stagnatie had tot gevolg dat ongeveer IR i?' «Hff U duizend voornamelijk uit Amsterdam af- Ti komstige toeschouwers een vergeefse reis jw» naar het Zuiderpark maakten. BB j J< -'i. Zij hadden door het gemis van hun auto rv' niet voldoende aan de normale vervoerstijd MMfeMhT Éür~» éen tot anderhalf ur- maar moester per bus, trein en tram ditmaal zeker het VT"V i dubbele voor de reis uittrekken. Om half W KL 'f elf reeds vertrok daarom de AJAX-expres I CLL" ^^6 t 1 uit Amsterdam, zonder dat er ook nog jÉoBÜ, maar onzekerheid bestond over het niet HhC' 'f doorgaan van het treffen. Ook scheidsrech- W/bkJ F\ £j^0~' ter Boasten uit Zuid-Limburg maakte de 1 ÜBtgtiËgSf reis naar Den Haag tevergeefs. Hij had 's VtmRmorgens vroeg een seintje ontvangen over ^DlHRmP hoe er voor stond in het Zuiderpark maar HpP^ÏSf F mocht na het verzoek van de grondtechni- R^RRA RRfcfc^^RRBlRRRRHsche dienst geen risico's meer nemen. Ook al was er geen voetballen, de pret werd er niet door gedrukt. Mansveld, 'Bres, De Zoete en FC Den Haag vindt deze ontwikkeling on- Thie klaverjastenin het spelershome van het Zuiderpark onder het toeziend oog van vele beken- juist. „Hoe kan iemand in Zeist nou vragen de Hagenaars. om een beslissing aan te houden", vraagt zowel manager Eddie Hartmann als com mercieel directeur Gerard Slager zich af. „Achter je bureau vandaan kan er toch ook weinig meer veranderd worden aan dit be sluit". Dit verzoek tot uitstel is overigens niet uniek. De Haagse consul Zolderland: „Als de clubs van ver weg moeten komen, is er nooit sprake van uitstel, maar als het gaat om een club vanuit Amsterdam wordt deze keuze wel meer gemaakt". Teleurstelling Nu FC Den Haag—Ajax pas tegen twaalf uur officieel afgekeurd werd, heeft de club leiding bi Den Haag van alles geprobeerd om de toeschouwers voor een teleurstelling te behoeden. Er gingen telefoontjes naar het centraal station in Amsterdam, de Haagsche Tramwegmaatscbapplj en het Al gemeen Nederlands Persbureau. Allen de den wat ze konden. Niettemin glipten er nog bijna duizend onwetenden door de ma zen van het net. De hoofd van de GTD, ing. H. A. Breme kamp verklaart zijn beslissing om de afge lasting tot elf uur aan te houden simpel met de mededeling, dat het weer in de tus senliggende uren nog gemakkelijk ten gun ste had kunnen keren. „Er werd storm ver wacht. Maar wat er met de regen zou ge beuren leek onzeker. Trouwens, dat bleek elders wel. De wedstrijden van Excelsior en NAC gangen bij nader inzien door. In Den Haag nam de regen eerder toe dan af". Een beter begrip van GTD voor het belang van de toeschouwers wimpelt de heer Bremekamp eerst af met de verkla ring dat alleen het vertrekuur van de be zoekende vereniging telt. „Als dat twaalf uur is dan is. een uitstel tot elf uur ge woon", meent de official. „Daarmee hou den we al rekening met de extra tijd voor vervoer, die nodig is". De uitkomst van deze gedachtengang was echter toch te laat voor vele Amsterdammers want toen ze in de trein of bus zaten wisten ze 'nog van niets. Bij FC Den Haag kwam de spelersgroep om half twaalf bij elkaar en in plaats van de gebruikelijke voorbespreking voor de wedstrijd tegen AJAX werd ditmaal een extra-training ingelast. Tot na een uur commandeerde trainer Teunissen zijn voet ballers door de blubber van het Zuider park. Voor een (nog onbekende) speler van FC Den Haag was deze ontwikkeling ook triest. Aan de uitroeping van de beste voet baller van de eerste competitiehelft (doel man Thie??) zou na afloop van FC Den Haag-AJAX een officieel tintje worden ge geven. Gerard Slager: „Deze verkiezing zal nu op een later tijdstip plaatsvinden". Den Haag De vuurpijlen en voetzoekers die, naar werd verwacht, zouden worden ontstoken op de Bondsvergadering van de KNVB, zaterdag in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag gehouden, bleven veilig opgeborgen. Ook op deze bijeenkomst van het voetbalparlement werd de lijn voortgezet die reeds in zovele vorige verga deringen werd gehanteerd: uitstellen en aanhouden. Geen woord over de kwestie van de bondscoaches, helemaal geen enkel woord; jeugdplan Nederland aanhouden tot de voorjaarsvergadering; bekend maken van hetgeen rondom het Oranjeteam moet gebeuren inzake begeleiding uitgesteld op zijn vroegst 29 december en op zijn laatst begin 1974. Voorzitter W. A. G. M. Meuleman besteed de in zijn openingswoord een half uur aan het doen van mededelingen die men al wist: dat bij de voortgaande groei van de KNVB volgend jaar het miljoenste lid zal worden ingeschreven, dat een begroting is opgesteld waaruit blijkt dat ook de KNVB niet aan inflatie is ontkomen en dat de ver huizing van het bondsbureau naar Zeist (nog) moeilijker kan worden uitgevoerd in verband met de oliecrisis die het vervoer aantast. De agendapunten gingen bijzonder vlot on der de denkbeeldige hamer door want er was helemaal geen voorzittershamer aan wezig. Er trad alleen enige stagnatie op bij het punt Jeugdplan Nederland. Onmiddel lijk stelde de heer Herman Choufoer zich achter de microfoon op. Zoals hij al meer had gedaan, op voorgaande vergaderingen, pleitte hij ervoor dat de betalende clubs de tijd zouden krijgen de financiële consequen ties van het plan „in principe zijn we het ermee eens" - uitgebreid te bestuderen. „Het betaald voetbal blijft bezwaar houden tegen de extra-vergoedingen en het ama teurvoetbal wil hierover niet discussiëren", aldus de heer Choufoer, die tot de conclusie kwam: „Stel de behandeling van het Jeugdplan Nederland uit tot de voorjaar- vergadering". De heer Feringa wenste schorsing van de vergadering om hierover met zijn amateur-collega's van gedachten te kunnen wisselen, waarop voorzitter Meuleman een vergader-technisch handigheidje lanceerde. „Wie is er voor een half jaar opschorten?", riep hij de bondsparlementariërs toe. Er staken er wat de hand op en de voorzitter telde snel. „Dan is dat aangenomen", be sliste hij. Maar er klonk gemurmel uit de zaal want het aantal handen in de lucht was niet overweldigend. Meuleman: „Dan doe ik het anders; wie is er tegen?". Er gingen bitter weinig de handen omhoog. Men was totaal overdonderd en eer men besefte wat was geschied, klonk het: „Dan is de behandeling uitgesteld". Ook het punt van de verhoging van de pre mie collectieve ongevallen- en WA-verzeke- ring zal nader worden bekeken op voorstel van de heer De Doelder, die poneerde dat het zinvol is te onderzoeken of „die hele verzekering in verband met de toch al uit stekende sociale voorzieningen nog wel zo nodig is, uitgezonderd de uitkeringen bij in validiteit en overlijden". De aftredende bondsbestuurders J. Jaspers, J. Timman en H. Zon werden herkozen en in de plaats van Hennie van Dalen die te kennen had gegeven geen zetel meer te zul len bezetten, werd de heer mr. G. Kern kamp benoemd. Ook de heren J. van Nass, mr. M. Slingen. berg en A, de Vries (commissie van be roep) en M. Hartsuiker en drs. J. de Win ter (financiële commissie) werden herko- an het bondsbureau vati de KNVB op de Met enige spanning werd de rondvraag af gewacht. Maar niemand vroeg naar alle geruchten omtrent de coaches of een even tuele nieuwe coach van het Nederlands elf tal. Een vergadering waarvan tevoren was gezegd: „Daar zullen we maar een dag voor uittrekken", was in tweeëneenhalf uur afgelopen. Veel wijzer was men niet geworden, grotendeels door eigen schuld want men vroeg nergens naar. HERMAN VAN BERGEM. Geen fase 2 Onbegrijpelijk dat nie mand van de afgevaardig den van het betaald- en het amateurvoetbal op de zaterdag gehouden bonds vergadering met geen woord repte over de onze kerheid die is ontstaan omtrent de bondscoaches. Duidelijkheid hieromtrent kan juist op deze plaats worden gevraagd, des noods geëist. Er is ook ge bleken dat de hand is ge licht met hetgeen over de voorbereiding is gezegd. Fase 1 was het bereiken Van eindronden, fase 2 wat na het bereiken gedaan zou moeten worden. Daar mee was men gereed, al dus mr. Hogewoning die steeds heeft gezegd: „Die blauwdruk ligt bij mij'. Er is geen blauwdruk want KNVB-praeses Meu leman zei dat eind van dit jaar, uiterlijk begin vol gend jaar, opening van zaken zal worden gegeven. Als er een plan voor fase 2 is, had men direct alles kunnen bekend maken. Uitstellen blijkt onvermij delijk in de grootste sport bond van Nederland. Leren Zowel de honkbalploeg in Cuba als de dameshand- balploeg in Joego-Slavië kwamen niet verder dan de laatste plaats. Dat schaadt het aanzien van beide sporten. Van honk bal kan gezegd worden dat het op niveau buiten Europa niets voorstelt, van dameshandbal dat het in Europa uiterst laag staat geklasseerd. De ge bruikelijke dooddoener dat,,men gaat „om te le ren" gaat niet meer op. Het verdient aanbeveling na te gaan of het niet zin voller is een aantal als be kwaam bekend staande coaches naar dergelijke evenementen te zenden, die dan hun ogen goed de kost geven en in eigen land in praktijk kunnen brengen bij hun eigen ploeg en als „onderrich ters" van andere coaches wat zij aan kennis en kunde hebben opgedaan. Het kost minder, werkt ef fectiever en het bespaart de spelers en speelsters de frustratie dat zij hun sport beoefenen op een uierst laag peil. Voorbode Men heeft zich schrome lijk vergist in de levens vatbaarheid van de orga nisatie die profschaatsers in een wedstrijdreeks wil de onderbrengen. Het pu bliek blijft weg. In Den Haag waren nog zo'n vijf duizend. zei de organisa tie. toeschouwers, in Eind hoven waren er nog geen duizend in twee dagen. Tel uit je winst. De WISO kan zich alleen nog wat stuip trekkingen veroorloven maar zij zijn de voorbode van het onherroepelijke einde. Ook als Amerika toehapt met een tv-con- tract. Dat verlengt de doodstrijd alleen maar. Als het publiek geen trek heeft in een evenement en dat slaat niet alleen op schaatsen is het ten dode opgeschreven. Zon der inkomsten kan geen.? organisatie werken, zon der publiek verdwijnen ook de sponsors en zal ook de televisie moeten beslui-^ ten geen of bitter weinig aandacht aan de evene-.a menten te schenken. Er zijn sporten die beter ge-» dijen en helemaal of bijna' niet op het scherm komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16