Trofeo Caballero verkenningstocht voor vele tafeltennistransfers .LUIPAARDEN' VAN ZAIRE BEREIKTEN EERSTE FASE VOOR HUN PRESIDENT M0B0ET0E FIA wil minder en kortere races Jos Schurgers motorsporter van het jaar gW :r^ Marokko wil tegen Zaire overspelen MAANDAG 17 DECEMBER 1973 A 6 SCHEVENINGEN In de kleurrijke arade van de levende reclame boodschappen, die de tafeltenniswereld Is, wordt niet op een paar centen gekeken. Nee, de sponsor wil prestaties en biedt daarvoor belachelijke hoge bedragen. „Als je de publieke belangstelling van andere sporten als basketball en voetbal in vergelijking neemt, zijn de transfers van tafeltennis waar geen mens komt kijken, onrede lijk. Neem Deltalloyd. Het is een publiek geheim, dat ze er daar een ton per jaar tegenaan gooien. Gerard van 't Hof keek voor zich uit en zag een mengelmoes van reclameshirts. „Als het zo bekijkt", vervolgde hij, „is sponsoring zelfs een kwaad in de we reld". Maar Van 't Hof behoorde op het mixed teamtoernooi om de Trofeo Caballero - ook al een gesponsord evenement - waar Delta lloyd weer excelleerde tot de clubs met een geldschieter. Hij is de leider topsport van NMB/VDO een vereniging die haar sporen ver diende op de transfermarkt. En die nu al voor het volgende seizoen uitkijkt naar versterkingen. V/iebke Hendrikseh kwam, zag en overwon. Zij bleef ongeslagen maar kon haar ploeg (Weiss Rot Weiss Kleve) niet verder dan een tweede plaats stuwen. Een gunstiger gelegenheid dan het toernooi georganiseerd door Wi- bats is er niet. Het wemelde za terdag in de André Thunnissen- hal van de toppers, dus ook van spionnen voor eventuele trans fers. Een voorbeeld: Carel De ken op het moment in topvorm, en Bert van der Helm werden benaderd. Gerard van 't Hof noemde het verkennen. „Aan het einde van dit seizoen", voorspelde hij, "zullen er vele verschuivingen plaatsvinden. Veel contracten worden beëin digd". Aan de koopwoede werd reeds voor zaterdag een begin gemaakt. Nationaal kampioen Van der Helm kreeg aanbiedin gen van Deltalloyd, NMB/VDO en Meterle. een Westduitse club. Met manager Holswilder van Tempo Team heeft hij afgespro ken, dat hij de beste keuze maakt als Tempo Team zelf niet een beter contract kan bie den. „Doe er maar wat aan", zei 3ert van der Helm en gaf de manager daarmee volmacht. Monopolie Van 't Hof, een van de belangstel lenden ontkende niet. H j vertel de ook interesse te hebben voor Nico van Slobbe. "Voor de ta feltenniswereld is het toch veel interessanter drie gelijkwaardi ge ploegen te hebben. Met een spannende strijd om de degra datie zijn wij, dacht ik aan de verkeerde kant. Het is geen ideaal systeem als iemand het monopolie heeft. Kijk maar naar Ajax met de gevolgen van een verminderde publieke be langstelling". Over publiek hoeft bij tafeltennis niet gespro ken te worden, het is er niet. En als het er wel is, zoals zater dag, wordt er geen rekening mee gehouden. Anders had de organisatie in de finale Delta lloyd—Weiss Rot Weiss Kleve het duel van Sonja Heltzel tegen Wiebke Hendriksen, een van Eu ropa's sterkste speelsters nooit mogen staken, toen Deltalloyd een beslissende voorsprong van 40 had genomen. Publiek of niet, de sponsors zijn er wel en zij beheersten de strijd. Wat dat betreft was het toch een verrassing, dat Tempo Team veelvoudig finalist nu reeds in de kwartfinales werd uitgeschakeld. Daarvoor zorgde dan wel W.R.W.Kleve-internatio- nale deelneming was dit jaar een primeur-met Wiebke Hen driksen en Mieke Jenisch-Ten Broek die weer voor even terug was in Nederland. Desondanks speelden Conny van Moorst en Ellen Klatt deed dat met een mi- een imponerende rol met een zege in het damesdubbelspel. Ellen Klat deed dat met een mi nimum aan trainingsarbeid. „Ik ben met tentamens bezig voor de Acedemie voor Lichamelijke Opvoeding en mag geen tijd meer missen. Tafeltennis moet er dan maar b:j inschieten." Inspiratie Bovendien is Ellen Klatt (19) nog steeds de wisselvallige tafelten- nissfinx, die na vorig jaar eens bekend gemaakt te hebben nooit meer te zullen spelen, de eerste helft een voortreffelijke indruk maakte. Zij verloor slechts een partij. „Bij vlagen heb ik inspi ratie. Tot de open kampioen schappen van Hongarije in no vember heb ik erg hard ge traind. Daar kreeg ilf een af knapper. Als je ziet, wat ze daar kunnen trainen. Daar komen wij toch niet aan toe. En dan leg je je er maar weer bij neer om alleen in de tweede catego rie mee te komen. Je kan je hier toch aan niemand optrek ken." Op de koop toe schrijft zij haar opmerkelijke zegereeks toe aan de zwakheid van de ande ren. Tel uit je winst. „Ik ver dien er alleen maar op bij Tem po Team. Daarvoor alleen zou je die damescompetitie niet moeten afschaffen" Reclame Oude grieven, nieuwe sponsors; die stromen nog steeds toe op de tafeltennismarkt. Van 't Hof: „Zolang de respons in de publi citeit mogelijk Is, hebben ze toch oen goedkope reclame." Deltalloyd is daar het goede voor beeld van. De Amsterdamse vereniging, die verzwakt optrad - Bert Schoofs, hij zal na de Kerst de training hervatten, en Véronique. van der Laan, haar rugblessure is ernstiger dan aan vankelijk leek, zijn nog steeds uitgeschakeld - veroverde nel als vorig Jaar de Trofeo Cabal lero met de daaraan verbonden geldprijs van 750 gulden. Daar mee werd de pijn veroorzaakt Ellen Klatt is weer terug aan de nationale tafeltennistop. Ondanks een minimum aan training, voor de Trofeo Caballero bereidde zij zich geheel niet voor. imponeer de zij. „Bij vlagen heb ik inspi ratie". door het missen van de herfstti- tels iets verlicht. Het was tege lijkertijd de reden van de grote interesse van de concurrenten voor de prestaties van Delta lloyd. Trainer-coach Hoefnagel: „Er wordt enorm getrokken aan de spelers en de speelsters". Maar hij is niet bang voor mu taties. „Voor mij is mei pas de maand van de veranderingen." Gerard vsn 't Hof na z:jn verken der werd weggekocht. Om de ei gen vereniging niet van de top te veroveren, moet je wel over gaan tot een sponsor. En dan moet Je ook mikken op een zo goed mogelijk resultaat". NMD-VDO werd dan ook in V/i jaar var hoofdklasser tot ere- klasser. ..Als wij versterking aantrekken moet het ook een verenigingslid zijn. Het moet niet alleen om de vergoeding gaan". Sponsoring: een noodza kelijk kwaad? KEES KOOMAN PARIJS De internationale auto mobiel federatie heeft de natio nale bonden van zijn lidstaten verzocht in verband met de energiecrisis een bezuiniging door te voeren wat betreft het brandstofverbruik In do sport sector. Dit zou kunnen gebeuren door het aantal autoraces te be perken en de afstand van de wedstrijden te bekorten. De FIA, die dit verzoek zaterdag in Parijs via de internationale sportcommissie (CSI) lanceer de, houdt zich evenwel verre van een totale afgelasting van het internationale raceprogram ma, omdat „dit onontbeerlijk is voor de ontwikkeling van de au to-industrie". De FIA maakte bekend te werken aan plannen om op langere termijn te komen tot „nieuwe vormen van auto- rensport" en „nieuwe typen brandstof". De FIA heeft ook een maatstaf voor de bezuini ging aangegeven: ongeveer 25 procent. ARNHEM Jos Schurgers is zondag in Arnhem wor den uitgeroepen tot motor sportman van het jaar. Als onderscheiding ontving hij de Hans de Beaufort- beker. Schurgers eindigde dit seizoen als derde in het klassement om het wereld kampioenschap in de 125-cc klasse. De Haarlemmer rijdt op een Bridge stone. Als Beaufort-beker is hij de opvolger van Stef van der Sluis uit Arnhem. BRUSSEL President Moboetoe heeft na de bloedige onafhanke lijkheidsdag van Belgisch Kongo in 1960 bijna alle, voornamelijk in België opgeleide, voetbalprofs „per decreet" naar zijn land te ruggeroepen. De tijd was aange broken om in het voortaan naar een grensriviertje genoemde Zaire voetbal als volkssport nummer één van de grond te krijgen. Met de ervaring van toen bij de Zuider buren bekende spelers als Lolinka (Sint Truiden), Mokuna (La Gantoise), Bon- ga-bonga (Standaard Luik) en N'Dala (Beringen) werd tien jaar lang bij elke stam in de beboste uitgestrektheid (80 keer de oppervlakte van Nederland) ge zocht naar iederèen met aanleg voor voetbal. Eenmaal „ontdekt" werden de jonge profs bij hun familie weggelokt Enkele spelers uit het elftal van Zaire kunnen bepaalde wonderlijke gewoontes van hun ouders en voorouders niet van zich afzetten. Zij eten vlak voor het le veren van een belangrijke prestatie be paalde planten en nemen niet zelden speciaal bereide drankjes in. Deze bij zondere trekjes laten de verantwoorde lijke leiders echter oogluikend toe om het zelfvertrouwen van de spelers niet al te zeer aan te tasten. door het in vooruitzicht stellen van een staatstoelage o.a. aan de rest van de ge zinsleden en kwamen ze in dienst van een van de in acht gewesten onderge brachte clubs, waar óf een oud-prof als speler/trainer, óf alleen maar een trai ner de scepter zwaaide. Deze opvang verliep naar volle tevredenheid, tot pre sident Moboetoe drie jaar geleden met een vijfjarenplan hogere ogen wilde gaan gooien. Zaire moest al voetballend uit de anonimiteit treden om de domine rende functie van deze staat in cen- traal-Afrika te benadrukken. Fase één van dit schema luidde: Het bereiken van de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal in West-Duitsland. En zie, wat lukte er het afgelopen week einde? Precies volgens planning won Zaire van het in Mexico deelnemende Marokko en het mag zich klaar maken voor de reis naar Europa. Sprookje Het verhaal van Zaire kan misschien veel weg hebben van het voetbalsprook je uit 1966. De een half jaar lang in e^n klooster afgezonderde spelers van Noord- Korea kwamen naar het wereldkam pioenschap voetbal In Engeland en haal den dé stunt van het toernooi uit door Italië te &M.S Dok de voetballeiders in Zaire hopen op 't enig mogelijke. De „Leopards" (lui paarden). zoals het nationale elftal van faire in de volksmond heet, moeten zich Inderwerpen aan een strenge discipline. Oefenkampen van een maand, met ex treme verplichtingen, is in de voorberei ding op de diverse kwalificatieduels (be halve Marokko speelt ook Zambia in de poule mee) de gewoonste zaak van de wereld gebleken. Naast het al eerder genoemde viertal oud-profs hebben rich in een later sta dium ook de van Anderlecht afkomstige voorstopper Kialunda (als genationali seerde Belg mocht hij langer voor zijn club werkzaam blijven) en de Joego slaaf Vidinic met de opbouw van het Afrikaanse elftal bemoeid. De inspraak van al deze mensen heeft nauwelijks problemen en misverstanden opgele verd. Integendeel zelfs. Iedereen stelde zich gedurende al die maanden in dienst van het grote doel van president Moboe toe, voor wie een heilig ontzag bestaat. Ex-moederland België blijft relaties met Zaire onderhouden. De laatste jaren zijn er o.a. clubs als Standaard, La Gantoi se, Beerschot en andere op bezoek ge weest in centraal-Afrika, iets wat overi gens ook voor de onafhankelijkheidsdag van 1960 gebeurde. En twee jaar gele- RABAT De Marokkaanse voet balbond heeft de FIFA verzocht de wedstrijd Zaire-Marokko, enke le weken geleden gespeeld in Klnsjassa, ongeldig te verklaren en een nieuwe ontmoeting tussen beide landen uit te schrijven. Zaire won de eerste wedstrijd met 3-0 en verwierf zich door dit re sultaat het recht deel te nemen aan de eindronden van het we reldkampioenschap. Officials van Marokko lieten zich reeds onmid dellijk na de wedstrijd uiterst kri tisch uit over de Ghanese scheids rechter, Major Lemptey. Zo wa ren er grote twijfels over het eer ste doelpunt, de bal zou niet over de lijn zijn geweest. Hangende de beslissing van de IFA heeft Marokko eveneens verzocht om uitstel van het twea- de duel tegen Zaire. den maakte zelfs he* Belgisch elftal een trip naar Zaire. Van die tijd herinnert Marcel van Bergen, chef-sport van de Gazet van Antwerpen, zich: „Alles In Zaire was ondergeschikt gemaakt aan het belang van het nationale elftal. De clubs hadden nauwelijks iets te zeggen. De enige compensatie voor het afstaan van spelers bestond uit een kleine gelde lijke vergoeding of de toezegging van de bond, dat het nationale elftal eens een wedstrijd tegen de club zou komen spe len. Dan werd de niet altijd onbelangrij ke recette afgestaan aan de club". De banden met België werden ook het vorig seizoen niet verwaarloosd. De staf en de spelersgroep van Zaire brachten een te genbezoek van drie weken en volgden te gelijkertijd een stage bij de Belgische bondscoach Raymond Goethals. Enkele uitslagen waren 1—1 tegen FC Antwerp en een nederlaag van 30 tegen Char- lois. Goethals vond in die tijd het spel van de Afrikanen zeker niet onverdien stelijk. „De spelers van Zaire beziitten een geweldig moreel als sportman en kunnen met hun natuurlijke lenigheid meer presteren dan van andere landen verwacht kan worden. Een groot nadeel van de ploeg is echter een te groot indi vidualisme. De spelers vergeten tè snel. dat ze een onderdeel van het elftal zijn en datzelfde geldt ook in tactisch op zicht. Tijdens de wedstrijd moet er van af de zijkant constant geroepen en ge schreeuwd worden om ze aan hun op drachten te laten houden." Desondanks is Raymond Goethals kandi daat nummer één voor een eventueel vrijkomende trainerspos* bij Zaire. Zijn ervaring met het nu door Nederland uit geschakelde Belgisch elftal op het we reldkampioenschap voetbal in Mexico 1970 wordt als belangrijk beschouwd om straks niet als een hulpeloze van het kastje naar de muur gespeeld te worden. Hoewel de Belg zelf zwijgt als het grof over een aanbod, is bekend dat de veel invloed hebbende Afrikaanse oud-prof- voethaJl*»» -»»en bezwaar tegen een "^nrMcro venoeming van Goethals heb ben. De contacten tussen hen en de bondscoach zijn altijd allerhartelijkst geweest. Het vorig jaar werd Goethals zelfs officieel benaderd door de voetbal bond van Zaire voor de trainerspost. Voetbaldeskundigen uit België, die én in Zaire én in België de prestaties van de tegenwoordige deelnemers aan de WK in West-Duitsland hebben gevolgd, zijn onder de indruk van de ongevoeligheid voor het weer van dit elftal. In Zaire werd met een hitte van 35 graden ge voetbald en in België heerste destijds een temperatuur van onder het vries punt. Maar deze verschillende omstan digheden hadden geen vat op de spelers, herinneren de experts zich nog steeds. Gerouli neerder Dat het voetbal van Zaïre ook In een ander opzicht geroutineerder is dan zon der twijfel verwacht wordt, kan uit méér afgeleid worden. Op zondag 13 ja nuari speelt landskampioen Vita Kinsha sa In de finale om het kampioenschap van Afrika. Ook de nationale ploeg van Zaire heeft zich behoudens voor West-Duitsland als een van de acht landen geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het Afrikaans kam pioenschap voor landeteams (1 tot en met 12 maart In Egypte). Als het sterkste deel van de landefor- matie van Zaire wordt de voorhoede be schouwd. Aanvallers als Kembo, Kako- ko, Mayauka en Kidumu zijn zeer popu lair bij de donkere bevolking. In de kwalificatiegroep hebben ze hun reputa tie ook waar gemaakt. Zaire veroverde uit drie wedstrijden het maximum van zes punten met een doelsaldo van 7—1. President Moboetoe schonk alle spelers van deze ploeg een huis, een auto en een vakantie naar het land van hun dromen, waar ook ter wereld. Zó verrukt was hij over de kwalificatie van Zaire voor West-Diytsland. HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15