WISO OP STERVEN NA DOOD Zoveelste titel voor „grossier" Ceulemans Vijf Haagse clubs richten nationaal schermcentrum op „Eindhoven" opende ogen organisatoren ENITH BRIGITHA WEER SNELLER ATJE KEULEN DYNAMO CUP Vissers: „Ik kom terug" Handbaltitel Joegoslavië Voorzitter badmintonbond wil juridische maatregelen Nederlaag van Zweden MAANDAG 17 DECEMBER 1973 A 5 dase en Bi irante baan kwa- (2.01 5). H n de Ritme jn (21 m Zo b ft ecl Intef missen lichtp etbato spele nhzelf acte heel Dat bijeei slee jk all costen stunte EINDHOVEN Geen publiek, geen geld, geen WISO. Bij die onontkoombare gedachtengang hebben de juristen, pedagogen en notarissen van de World Ice Sport Organi sation zaterdag in Eindhoven zich schoorvoetend neerge legd. De aanblik van de lege tribunes in totaal waren er op beide wedstrijddagen tezamen niet meer dan 1000 bezoekers heeft in de idealistische gelederen van het WISO-bestuur enig realiteitsbesef doen ontstaan. De ver bintenis met manager Ton Vissers werd verbroken zonder dat daar een nadere toelichting op werd gegeven. En als er geen verdere verplichtingen waren geweest, zou in de kantine van de ijsbaan te Eindhoven zaterdag de WISO zonder veel ceremonieel ter aarde zijn besteld. Een avon tuur dat van het begin tot het einde nog geen drie maan den heeft stand gehouden. zijn, ergens op De Uithof zijn zoekgeraakt". Dat gold overi gens niet alleen het reclame bord van Centurion, maar ook dat van de KLM en de Finnair, terwijl de reclame op de boch tenbeveiliging van Mona door opgevroren sneeuw onleesbaar Een aantal factoren compliseren echter de separatie. De contrac ten eisen nog een vierde optre den van Schenk en de zijnen in Nederland.. Van al die er onte vreden mogen zijn over de WISO, zijn de sponsors dat nog het minst. Robot en Mona becij feren dat zij ongeveer de helft van het geld dat zij erin hebben gestopt er aan reclame is uit gekomen. Andre Lecomte van het Belgisch biermerk Stella Ar- tois, die jaarlijks een miljoen - aan sponsoractiviteiten uitgeeft vindt de 35.000 gulden die het bedrijf voor de WISO heeft uit getrokken zo'n schijntje dat hij de profschaatssport nog wel een jaar zou willen steunen. Alleen Pierre Sieber, adviseur van de stichting research and marke ting in Heerlen en optredend voor het accumerk Centurion had felle kritiek. Maar dan meer op de „vakman" Vissers dan op de amateurs van het stichtingsbestuur. „Ik heb stel lig de indruk dat Vissers ge faald heeft", aldus de heer Sie ber, die zich het recht heeft voorbehouden zijn cliënt aan te bevelen juridische stappen te ondernemen tegen de WISO. „Ik kan onmogelijk genoegen nemen met de mededeling dat reclame borden die hier hadden moeten Vierde Die verplichte vierde wedstrijd officieel het wereldkampioen schap van de professionals ge heten staat officieel gepland voor De Uithof. „Het is echter de vraag of de kos ten van een dergelijk evene ment niet hoger zullen zijn dan de baten", aldus waarnemend voorzitter Peter Olaf van Eynd- hoven. Penningmeester Van der Does was al snel tot de erken ning gebracht, dat er niet vol doende geld is kas is om aan de contractuele verplichtingen ten aanzien van de rijders (die een garantiesom van 15.000 gulden per persoon hebben gekregen) te voldoen. „Het zou beter zijn de zaak zo snel mogelijk af te bouwen. De contracten gaan uit van een beschikbaarheidsclausu' le. Als wij ze van die verplich ting ontslaan hebben de rijders minder schade", aldus de heer Hasse Börjes toonde in Eindhoven Van Eyndhoven. „Maar strikt contractueel gesproken kan een rijder natuurlijk zeggen: hier ben ik met mijn schaatsen. Laat mij maar rijden. Als er geen wedstrijd is zou er een overmachtssituatie ontstaan". Het bestuur van de WISO wil binnen enkele dagen een uit spraak over de vraag: doorgaan of niet. Profijt Sportief gezien hebben de schaats- professionals ook bij hun derde optreden vrijdag en zaterdag re- i aparte klasse te zijn delijke waar geboden. Met name de Noren trokken weer het volle profijt van hun uit een misverstand geboren tralnlngs- activiteiten van de zomer, toen zij dachten dat de ISSL gewoon zou voortbestaan. De 29-jarige Björn Tveter legde ten derde male beslag op de eerste plaats in het eindklasse ment. Zijn grootste winst boekte hij op de 1500 meter. Groenvold werd tweede en Olsen derde. De drie overgebleven Nederlanders nu Schenk verstek liet gaan deden het uiterste om aan te tonen dat hun achterstand op de Noren kleiner is geworden. Maar in het geval van Jan Bols en Kees Verkerk leidde dat tot forceren. Bij de sprinters was Hasse Börjes een klasse apart. Bij afwezig heid van Keiler won hij beide malen de 500 meter, waarbij hij zaterdag met 39.75 als enige on der de 40 seconden bleef- In het eindklassement had hij een gro te voorsprong op de Finnen Leo Linkovesie en SeppoHaenni- DEN HAAG Ton Vissers is WISO-manager af, maar dat betekent geens zins dat hij uit de schaat- senrijderlj is verdwenen. Verre van dat. Als het bestuur van de WISO morgen na een laatste be spreking met de sponsors zou besluiten te stoppen, maakt Vissers zijn ren- trée met haar eigen zeg gen een klein half miljoen aan sponsor-aanbiedingen achter zich. Dat is meer dan tw^e en een half maal het bedrag dat de WISO te besteden had en waarvan naar het zich laat aanzien na Alkmaar, Den Haag en Eindhoven weinig is ovar- gebleven. Ton Vissers kan naar zijn zeggen, als hij zijn ren tree maakt in de schaats sport, de garantie geven dat de wedstrijden in Noorwegen en Zweden doorgaan. In geval het bestuur van de WISO het morgen na de bespreking met de sponsors voor ge zien houdt, wil Vissers het bestuur bemannen met lieden van zijn eigen keus. En zelf, voorzien van een super-sponsor, als manager terug keren. Die super-sponsor zou, naar verluidt, de trappen en kanteldeurenfabriek Robot zijn. „De rijders staan achter mij", aldus Vissers. 33.4. 3 .16: W. R Br (W R. B* lastenb: erg (2T- Vut) (S3 WZ) 11 P. Sof! Hen* i.12: 1 2. D. Raymond Ceulemans, wéér een Europese titel EEKLO Raymond Ceulemans, de grossier in biljarttitels, beeft er weer één bij. De Belg werd in Eeklo voor de twaalfde maal Europees kampioen driebanden. Hij prolongeerde zijn titel, zoals dat elf keer tevoren was ge beurd, echter niet. Immers vorig jaar in Crosnes bij Parijs werd zijn landgenoot Ar nold De Paepe kampioen. Ceule mans was er toen echter niet bij omdat hij zich wegens over spannenheid voor die titelstrijd moest afmelden. In het Marathon-toernooi van Eek lo, dat liefst zes dagen duurde, heeft Ceulemans er geen twijfel over laten bestaan wie de beste driebander was. Hij verloor geen van zijn elf partijen en verdedigde in de wedstrijd te gen de Nederlandse kampioen Jan Doggen het Europese se rie-record, dat met 17 carambo les reeds op zijn naam stond tot 20. Ceulemans was in feite za terdags -'ond al zeker van de ti tel ma-ir hij kon zich toch pas officie*, dp nieuwe titelhouder noeme/i toen hij gisteren in de finale n 32 beurten had afgere kend met zijn landgenoot Ludo Die'.ts. Jat, Joggen heeft zich h. neklo Voortreffelijk geweerd. De Ne derlandse kampioen was met zijn 55 jaar de oudste deelne- mer in het gezelschap van twaalf. Juist voor hem bleek het feit dat het toernooi zes dagen zou duren een extra handicap. Doggen heeft zich behoudens een kleine inzinking op de derde dag verder geen last van gehad. Hij eindigde met een totaal van 14 punten als vierde en plaatste zich daarmee voor het wereld kampioenschap, dat van 2 tot en met 7 april in Antwerpen wordt gehouden. Met Doggen komen daar nog vier andere Europeanen uit. Het zijn titel houder Raymond Ceulemans, zijn landgenoot Ludo Dielis, de temperamentvolle Fransman Bi- talis en de Deen Thögersen. BELGRADO De Joegoslavische dames hebben zaterdag beslag eeleed od de wereldtitel handbal door een zege met 16-11 op Roe menië. Bij rust was de stand nog gelijk: 7-7. De derde plaats was voor Rusland, dat Honga rije met 20-12 (11-5) achter zich bet. De eindstand is: 1. Joego-Slavië, 2. Roemenië, 3. Rusland, 4. Hongarije, 5. Polen, 6. Tsjechos- lowakije, 7. Denemarken, 8. Noorwegen. 12. Nederland. In de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap handbal heeft Nederland zater dag in Winterthur met 16-13 van Zwitserland gewonnen. Bij rust leidden onze landgenoten met 9-7. Deze wedstrijd was niet meer van belang, want Polen had zich reeds voor de eind strijd gekwalificeerd. De Nederlandse doelpunten kwa men op naam van Van Helwe gen (5, waaronder twee straf- worpen), Rijnders (5, 2 strafw.), Kivit, Hofman, Mures, Rijkenberg, Rietbroek en Van Oorst. Nederland is tegen de Zwitsers, die tegen groepsaanvoerder Po len (17-17) hadden verrast, niet in gevaar geweest. Vooral in do perioden kort voor rust en erna - de stand liep toen op tot 13-8 - was de Oranjeploeg superieur. Zwitserland kon in deze fase slechts scoren door strafworpen. Er waren in de Eulachhal van Winterthur 1500 toeschouwers. Polen: 3. 2. 1, 0. 5 58-46: Nederland: 4. 2. 0. 2. 4 61-65; Zwitserland: 3. 0. 1. 2, 1 41-49. MADRID Spanje heeft zich door een overwinning van 19-4 Oostenrijk geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voor heren. GOTTWALDOV Enith Brigitha heeft gisteren bij interna tionale wedstrijden in Gottwaldov (Tsj) een nationaal re cord voor 25-meterbanen op de 100 meter rugslag ge zwommen. De zwemster van Het Y kwam tot 1.05.0 minu ten. Het oude record was ook van haar met een tijd van 1.05.5 dat zij vorige week vestigde in Den Haag. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voorzitter John Reynen van de badmintonbond heeft zijn advocaat opdracht ge geven te onderzoeken of het mo gelijk is juridische stappen te ondernemen tegen de Volks krant. In dit ochtendblad stond vorige week een artikel over de „affai re-Marjan Luesken'* tijdens de Nederlandse kampioenschappen, waarvan de inhoud Reynen „hoogst onaangenaam heeft getroffen". ,,Ik heb er bezwaar tegen", aldus Reynen, „dat de betrokken verslaggever mijn be roep er op een beetje minder waardige wijze heeft bijgehaald. Het feit dat ik militair ben, heeft met de hele zaak niets te maken. Bovendien ben ik on aangenaam getroffen door het hele stuk, waarin ondermeer werd gesteld dat de leden van de badmintonbond maar zo snel mogelijk moesten proberen mij te wippen. Dat vind ik onwaar dige journalistiek. Ik zal dan ook, als mijn advocaat daartoe het advies geeft, zeker gerechte lijke stappen ondernemen". Atje Keulen kwam weer sterk voor de dag. Zij legde beslag op de Dynamo Cup. OOST-BERLIJN Europees en wereldkampioene Atje Keulen- Deelstra, heeft dit weekeinde in Oost Berlijn de internationale schaatswedstrijden om de Dyna mo-Cup bij de dames gewonnen. De Friezin, die op oudejaarsdag 35 jaar wordt, maakte de vol gende tijden: 46,92 op de 500 meter. 1.38.7 (1000 m.), 2.27.0 (1500 m.) en 5.35.56 (3000 m.). Haar puntentotaal was 201.197 punten. Tweede werd Sippie Tigchelaar met een totaal van 201.789 punten en derde de Oost- duitse Monika Zernicck met 202.109 punten. Sippie Tigchelaar zegevierde op haar favoriete afstand, de drie kilometer in 5.14.32. De weersomstandigheden waren bijzonder slecht .De deelneem sters moesten bijna voortdurend rijden in hevige sneeuwjachten. Atje Keulen-Deelstra zei na de eerste dag, toen zij het klasse ment aanvoerde met 95.920 pun ten: „Met al die sneeuw zijn goede tijden natuurlijk uitgeslo ten. Maar ik ben toch blij dat ik hier het eerste international* contact van dit seizoen heb kun nen leggen. Ik voor mijzelf heb au zo'n beetje idee hoe mijn vorm over enkele weken zal ziin". De eindstand Is: 1. Atje Keulen-Deel stra (Ned) 201 197 punten: 2. Sippie TlK«helu:.r (Ncd 201 7*9; 3 Monika Zernlcek (O-DId.) 202 109 4. SIJtJe vd Lende (Ned 202 jni; 5. Annle Boreklnk (Ned.) 203 4-10 7 Sophie Westenbroek (Ned.) 205.710 OPORTO De 26-jarige Fernan do Pascoal Neves, ook wel ge naamd Pavam, is zondagmid dag tijdens de wedstrijd van zijn club FC Porto tegen Setu- bal bewusteloos neergevallen en op weg naar een ziekenhuis overleden. Hij heeft enkele wed strijden voor het nationale elftal gespeeld. De wedstrijd werd na het ongeval normaal uitge speeld. GOL De Noorse schaatsploeg heeft dit weekeinde in Gol de wedstrijd togen Zweden gewon nen met do niet mis te verstane score van 256.5 tegen 197.5 pun ten. De ontmoeting had plaats onder goede omstandigheden, zoals de tijd van Sten Stensen op de 500Q meter (7.28.63) bewijst. Een lichtpuntje voor de Noren was het optreden van nieuwkomer Aslet Johansen. die de 500 me ter won in 41.28, de 1500 meter reed in 2.06.69 en ook op de lan gere afstanden redelijk bleek mee te kunnen komen. Het komend- weekeinde wordt In Heerenveen de wedstrijd Neder- land-Noorwegen gehouaen. Truus Dijkstra heeft zaterdag tij dens schaats-selectiewedstrijden voor de Nederlandse kampioen schappen, op de kunstijsbaan in Deventer de 500 meter gewon nen in 46.3 seconden. Op de 1500 meter kwam de Friezin ten val. Winnares was hier Jannle Smit in 2.31.5. De kernploeg ontbrak wegens deelneming aan de wed strijden om de Dynamo-cup in Oost Berlijn. DEN HAAG Vijf Haagse schermverenigingen zijn afge lopen week in principe akkoord gegaan met de aankoop van het pand „Lindenhof" aan de Erasmusweg, dat in de den. Deze ontwikkeling zal ertoe bijdragen, dat de onder toekomst het schermcentrum van Nederland moet wor- linge band tussen de verenigingen wordt vergroot. Ook op de 200 meter wisselslag z\Vom Enith Brigitha naar een eerste plaats. Zij noteerde hier op een tijd van 2.29,4 ën liet Annette Segaar 2.31,0 achter zich. vrije slag, waarop zij een tijd noteerde van 9.34,6. Annette Se gaar, die reeds een tweede plaats had veroverd op de 200 meter wisselslag, eindigde op de 100 meter vlinderslag als derde in 1.07,6. Winnares werd de Oostduitse Beyer in 1.05,4. als vanouds. Enith Brigitha behaalde ook nog overwinningen op de 200 meter Bij de heren legde Hans Elzer- rugslag in 2.23,7 en op de man belsag op de derde plaats Zij verbeterde haar record op de .sprint| die zij aflegde in 58.7 se- op 200 wisselslag in 2.16.-. De conden. Veronica Stel toonde Rus Zakharov eindigde hierop zich de snelste op de 800 meter als eerste in 2.11,7. 100 meter rugslag met een halve seconde. Rob Villerius wilde het schermen niet opgeven en werd lid i Vtilliers waar hij verdere activiteiten op touw zette. Rob Villerius, tot voor kort lid van de vereniging Zaal Kardo- lus maar thans aangesloten bij de onlangs opgerichte vereni ging Des Villiers, is verheugd over deze gang van zaken: „De behuizing van de Haagse ver enigingen is ronduit slechts. Daarnaast worden de meeste met uitzetting bedreigd. De aan koop van het pand geeft geluk kig zekerheid aan het voortbe staan van deze clubs". Een stormachtige ontwikkeling heeft zich in de afgelopen maanden van de Haagse scher mers meester gemaakte. In no vember werd de schermschool en vereniging Zaal Abrahams opgeheven. Rob wilde echter verder gaan en samen met een aantal schermers werd besloten opnieuw te beginnen. ,,°m aan officiële wedstrijden te kunnen deelnemen moest een vereni ging worden opgericht, die on der de naam Des Villiers door de Koninklijke Nederlandse Amateur Schermbond (KNAS) is erkend." Inmiddels kwam de schermvereniging O.K.K. met het plan op tafel om een pand te kopen, waarin alle Haagse verenigingen onderdak zouden kunnen vinden. Rob diende het bestuur van O K.K daarbij van advies: „Alle Haagse clubs zijn -aangeschreven, waarvan er ze ven positief reageerden. Vijf daarvan zijn inmiddels in prin cipe akkoord gegaan". Het ge bouw, dat 220.000.- moet kos ten, wordt eigendom van de schermvereniging O.K.K. Alle clubs, ook de eigenares, zullen maandelijks ongeveer 350,- aan huur moeten betalen. Carel van Stockum, voorzitter van Des Villiers: „Voor sommige verenigingen zal dit bedrag een bezwaar zijn. omdat het leden aantal te laag is en de inkom sten zodoende te gering zijn. In overleg met de andere vereni gingen zal voor die clubs een nader bedrag worden vastge steld". Voor de aankoop van het pand schenkt de gemeonle Den Haag een bedrag van 45.000,- cn stelt zich garant voor nog eens f 45.000,- gulden. Met de Neder landse Sporlfederulie wordt op dit moment nog druk onderhan deld over eventuele steun aan dit projekt. Ook de KNAS rea geerde positief op deze ontwik keling. Het zegde onofficieel toe eraan mee te werken om ver schillende evenementen In het tc stichten schermcentrum te doen plaatsvinden. De kantine zal worden gerund door de leden van O.K K, even tueel in samenwerking met le den van andere verenigingen. Uit de opbrengst hiervan moe ten de exploitatiekosten worden gedekt. Na aftrek van de onkos ten, het bedrag voor het vormen van een reservekapitaal, wordt de overwinst teruggestort naar de aangesloten verenigingen. Men hoopt hierdoor na verloop van tijd het bedrag, dat maan delijks aan huur moet worden betaald, te kunnen verlagen. Vandaag wordt het voorlopig koopcontract ondertekend. Rob Villerius: „Indien alles zich in dit tempo blijft ontwikkelen, zullen we met ingang van 1 maart het pand kunnen betrek ken. In de toekomst is het mis schien mogelijk, dat er uit de hechte samenwerking van de verschillende clubs één grote vereniging ontstaat. Het zal de Nederlandse beoefenaars van de schermsport ongetwijfeld ten goede komen". JOS HEYMANO

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13